HET GROENE KRUIS TE GROEDE HEEFT THANS EEN WIJKGEBOUW Zeeuwse Almanak luWet l ^elonde^ SOKKENBREIENDE INVALIDEN GERAKEN WERKLOOS DE GROND- EN PACHTPRIJZEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 22 FEBRUARI 1952 AANWINST VOOR HET DORP Oude wens nu in vervulling gegaan Zaterdag, wanneer de Commissaris der Koningin het wijkgebouw van liet Groene Kruis te Groede officiëel opent, is voor liet bestuur van deze Kruis vereniging een einde gekomen aan een période van hard werken eii van grote financiële zorgen. Zoals in deze tijd ook begrijpelijk is, heeft, het na melijk heel wat voeten in de aarde gehad, alvorens de plannen voor een medisch centrum In „de Groe" konden worden verwezenlijkt. Do inspan ning is echter beloond: het nieuwe wjjkgebotnv, eén verbouwd herenhuis aan de Markt, niag gezien worden en zal zeker de praeventieve gezond heidszorg in dit Zeeuwsch-Vlaanise dorp bevorderen. De voorzitter van het plaatselijke Groene Kruis, dokter M. J. Jongsmn, vertelde ons, dat in Gróede al twin tig jaar naar een wijkgebouw werd verlangd. Wat vroeger nooit kon, bleek nu de oorlog wét mogelijk te z\jn: het besluit werd genomen om een dergeljjk in de dorpsgemeen schap werkelijk onmisbaar gebouw in bezit te krijgen. Men kocht enige kleine Duitse barakken, doch deze bleken voor dit doel toch minder ge schikt te zijn en werden met een behoorlijke winst! weer van de hand gedaan. De volgende stap was de aankoop van een p&nd aan de Markt, dat na verloop van tijd leeg zou komen. Aan de bewoning kwam echter geen einde en toen werd maar Alti rft ntu Dé uienexport. Behalve naar Engeland en naar Duitsland was er in de maand Januari weinig uienexport van betekenis. Frankrijk komt in het exportlijstje in het geheel niet voor, terwijl de ex port naar België ook niet groot is, alles vanwege de tamelijk hoge prijs. Ook naar Engeland was gezien de tijd van het jaar de export niet bij zonder groot. Het valt moeilijk te zeggen, welk beeld men de volgende weken zal zien. Toen de politieke verhoudingen tussen Engeland en Egypte meer en meer verslechterden, werden grote hoeveelheden uien in de koelhuizen opgeslagen, om op de markt gebracht te worden als Egypte niet leverde. Tot dusver was het z.o. dat einde Maart begin April Egyptische uien de Hollandse uien van de Engelse markt verdrongen, omdat de Hollandse uien hun kwaliteit dan beginnen te Verlie zen. Nu het er naar uitziet, dat de En gels-Egyptische betrekkingen verbe teren. 2al ook dit jaar dezelfde gang van zaken te verwachten zijn. Komt Egypte normaal met zijn product op de Engelse markt dan moet voordien de koelhuisvoorraad wordefi geruimd. De totale export in de maand Ja nuari is 18.362.103 kg geweest, verdeeld als volgt: Engeland 9.229.369 kg, Duits land 7.952,014 kg, België 512.555 kg; Finland 500.400 kg. Ierland 168.665 kg. West-indlS 147.650 kg, Engels leger in Duitsland 77.950 kg, Afrika 73.000 kg en Italië 200 kg. De totale hoeveelheid in het sei zoen 1951-'52 geëxporteerd steeg daar door tot 76.455.823 kg. De luchtwachtdienst in Zeeland. Zoals bekend worden momenteel in de gemeenten Kloosterzande, Koe wacht, Nieuw Namen, Vlissingen, Vrouwenooldci'. Westkapélle» Scher- penisse, Anna Jacobapolder, Terneti-, zen, Westdorpe. Biervliet, Kortgene, Borssele, Biczelinge, Zierikzee, Brou wershaven, Burgh, Cadzand, Eede, Schoondijke en Krabbendljke vrijwilli gers geworven voor het korps Lucht wachtdienst. Men verzoekt óns nog mede te delen dat in elk dezer plaat sen een post zal worden ingericht. NEDERIGE DIENAAR Er zijn op dit ondermaanse KUNSTE NAARS en kunstenaars. De taatsten zijn de nederige dienaars der mu zen, En waarlijk: zij zijn de minsten niet. Er was eens een jong journalist, die zeer verdienstelijke gedichten publiceerde en verhalen, die de aan dacht trokken. De journalistiek even wel nam al zijn lijd in beslagHij. kwam aan het dichten niet rneer toe en evenmin aan een roman. Hij treur de. Maar hij had een wijze mentor, die het volgende vertelde: Er was eens een jongen, die goed tekenen kon. Hij droomde er van een Rembrandt te worden. Jiij werd dat natuurlijk niet. Wel teken leraar aan een burgerschool. Daar heeft hij vele jaren om getreurd. Maar honderden van zijn leerlingen heeft hij de schoonheid Ieren zien en een van zijn leerlingen werd een groot kunstenaar. En dat heeft hém getroost. Word jij nu maar een jour nalist, die door meer mensen gele zen wordt, dan welke schrijver ook. Je kunt als zodanig nuttig worden til de inaatschappv. Nuttiger dan als een slecht dichter of schrijver. Want als je een groot dichter of schrijver was, kon de journalistiek je niet te- yen houden Hieraan dachten wij toen wij lazen, dat de heer M. P. Ventevogel, mti-, ziekleraar te Vlissingen, Zondag 60 jaar wordt. Hij is directeur van de mandolineclub „Tovido" te Vlissingen, van de Chr. Gem. Zangver. „Looft den Heer" te Westkapelle, van de Accordeonver. „Crescendo" te Vlis singen, van de mandolinever. „De Tokkelaars" te Middelburg, van de Gem. Zangver. „Zanglust" te Koude- kerke en van nog andere verenigin-' gen. Hij leidde voor deze verenigingen 5404 repetities en 367 concerten en nam Gr mee deel aan 20 concoursen. Van 1012 lot 1052. Een nederig dienaar der muzen. 3faar zeker niet de minste.' besloten ook dit pand weer te verko pen. Het Groene Kruis-bestuur kon inmiddels namelijk de hand leggen op een voor het beoogde doel geknipt herenhuis (dat echter wel een ver bouwing diende te ondergaan) op de Markt. De verbouwing werd mogelijk gemankt door een gift uit het Fonds Ncodgebieden en de opbrengst van een in 1950 gehouden bazar, welke zesduizend gulden in liet laadje van het Groene Kruis deed belanden, Het resultaat van deze verbouwing is een allerminst luxueus, maar ruim, licht en gezellig Wijkgebouw, dat aan alle redelijke eisen voldoet. Het is voorts het magazijn en de vergader ruimte van het Groene Kruis, wordt bovendien gebruikt als consultatiebu reau voor zuigelingen en kleuters, het Centrum Kraamzorg voor West- Zeeuwsch-Vlaanderen is er gevestigd, de schoolartsendicnst en dc school tandartsendienst zullen het gebrui ken, een tandarts zal er spreekuur houden en de E.H.B.O.-cursussen zul- er worden gegeven. Men kan dus met recht van een medisch centrum spre ken. Beneden treft men een flinke be handelkamer voor de arts aan en een ruime wachtkamer met vijf opklajp- baré boxen, die zowel voor de ontkle ding van babies als door volwassenen lcünnen worden gebruikt. Van een ka mertje nabij de voordeur is een muur weggebroken, waardoor voldoende „parkeerruimte" voor kinderwagens is verkregen. Het magazijn van het Groene Kruis is ten dele In de spoel keuken, ten dele In een schuur onder gebracht. Boven bevinden zich de vertrekken van de zusters, voor wie dit wijkgebouw eveneens een grote aanwinst betekent, Mr. IL J. M. Stieger, de nieuwe, bur gemeester van Hoedekenskerke. Patrouillevaartuig liep op de dijk. Donderdagmorgen kwam het pa trouillevaartuig nr. 19 van het wapen der Koninklijke Marechaussee tenge volge van machineschade b\i Hans- weert op de dijk te zitten. Het mari nevaartuig A 84:7, aan boord waarvan men dit zag gebeuren, wilde assis tentie verlenen, doch voer daarbij te gen do nr. 19 aan, zodat deze boot nog hoger tegen de dijk kwam te zit ten en bovendien een flink gat in de romp kreeg. Na enige tijd gelukte het echter het patrouillevaartuig weer vlot te krijgen, waarna beide schepen de hayen van Hansweert binnenliepen. Belgische minister spreekt te Koewacht. Over hel visserijbedrijf. De Belgische minister André De- quae zal op Vrijdag 14 Maart a.s. te Koewacht in het patronaatsgebouw spreken over „De economische toe komstmogelijkheden van het vlas". De heer Dequae is voorzitter van de Belgische vlassersbond. Hij houdt zijn rede op uitnodiging van de organisa tie der oud-leerlingen en cursisten van de Eerste Zeeuwse Vlassersschool te Koewacht. mond enken WRtGl£V_ de De grond is geen automaat. LEZING OVER BODEM- KARTERING. In ons land met zijn hoge giften aan kunstmest is het gevaar van overdrijving niet denkbeeldig. Het chemische onderzoek op het labora torium verschaft wel enig inzicht in de kennis van de grond, doch het on derzoek te velde, door bodemkarte- ring is hiervan een noodzakelijke aanvulling. Over deze bodemkartering sprak de heer A. op 't Hof Woensdagmid dag voor de Bedrrjfsstudiegroep West Zuid-Beveland in „Centraal" te Goes. Bij bodemkartering worden de ver schillen in de opbouw van de bodem lagen op een kaart vastgesteld. Voor al voor de slechte gronden, die zo tot een hogere productie kunnen worden gebracht, Is dit van belang. De bo- demkaart Is bij ruilverkaveling, ont ginningen, inpolderingen en andere cultuurtechnische werken onmisbaar, doch aan de hand van deze kuarten kan de landbouw ook invloed uitoe fenen op de keuze van terreinen, welke bestemd moeten worden voor stadsuitbreidingen, aanleg van vlieg velden e.d. Het heeft geen zin meer dere bodemtypen te onderscheiden, dan in de praktijk aan de hand van groeiverschillen lean worden vastge steld. De kaarten kunnen op verschil lende schaal worden getekend, n.l. bedrijfskaarten (1 1000), detail kaarten 1 10.000) en overzichts kaarten (1 50.000). Spreker toonde verschillende kaarten als voorbeeld,, o.a. de pas verschenen bodemkaart van de Bathpolders. Voorts liet de inleider in het kort de bodemkundigc geschiedenis van Zeeland de revue passeren. Aan het slot van deze bijeenkomst werd nog een aantal films vertoond, be trekking hebbend op de kennis van de bodem. Advertentie I GOLDEN MIDWAY, de verrassing voor de rokers TEGENSLAG VOOR THOLEN Leger gaf geen opdrachten meer Er is een somber bericht gekomen voor de A.V.O-werkplaats, die kort geleden te Sint Maartensdijk op het eiland Tliolen met zoveel enthousiasme ■werd geopend en waar een aantal gedeeltelijk invaliden een stuk brood verdienden rriet het machinaal breien van sokken. Deze werkplaats moet namelijk binnenkort gesloten worden. Dat is niét alleen teleurstellend Voor de invaliden, maar ook voor de gemeentebesturen van Tholên, die te zamen met de vereniging A.V.O. deel namen in het stichtingskapitaal. De werkplaats kon voornamelijk be staan doordat de vereniging, die deze werkplaatsen ook elders in het land hééft opgericht, regelmatig aanzien lijke orders op sokken ontving van de legerleiding. Déze orders 2ljn thans aan een aan tal particuliere fabrieken gegeven, A dv'ertentte VOORDRACHT Voor dö benoeming van een leer kracht aan de schóól voor Bijzonder Lager onderwijs op Schouwen-Duive- land is dc volgende voordracht opge maakt: 1. mej-W. M. van Duuren te Katwijk aan Zee:. 2. W. A. Braaken- slek te Hobredc (N.H.)3. F. J. van Oorschot te Terneuzen. NED. HEIDEMAATSCHAPPIJ. Woensdagmiddag organiseerde de afdeling Zeeland v&n de Nederlandse Heidemaatschappij eon propaganda- mlddag in het Ledeltheater te Oost- burg, De heer J. Knupker, propagan dist van de N.H.M., sprak een inlei dend woord. De N.H.M. telt thans 12.000 leden en heeft 34.000 arbei ders in dienst. Haar %'oornaamste werkzaamheden zijn: herontginning, ruilverkaveling en ontwatering. Twee films werden gedraaid. „De Hoge Ve- luwe" en „Langs ongebaende Klin gen". Deze films zijn op aanvraag be schikbaar- voor Landbouwscholen. waardoor plotseling alle sokkenbrei- inrichtingen van de A.V.O. moeten stoppen. Ook de thuiswerkende arbei ders en arbeidsters van deze vereni ging krijgen nu geen opdrachten meer. Zolang voor de brei-werkplaatsen geen nieuwe opdrachten zijn gevon den. zal deze sombere toestand moe ten voortduren. MR. A. ADAMA ZIJLSTRA JUBILEERT. Op 21 Februari zal het vijf en twintig jaar geleden zijn, dat mr. A. Adama Zijlstra, gedelegeerd lid van de raad van beheer van de N.V. Ex ploitatie Maatschappij Scheveningen, zijn werkzaamheden bij deze maat schappij aanving. De zilveren jubila ris zal dit feit slechts in stilte her denken en op de jubileumdag zelf uitstedig zijn. Anthony Adama Zijlstra werd op 9 Januari 1902 geboren te IJzendijke, waar hij de lagere school bezocht Daarna vertrok hij met zijn familie naar Den Haag. In Februari 1927 werd mr. Adama Zijlstra benoemd tot secretaris van de raad van beheer van de N.V. Ex ploitatie Maatschappij Scheveningen. Daarbij werd hij in het bijzonder be last met do directie van de N.V. Maat schappij Zeebad Scheveningen, die o.a. de Kurzaalexploitatie omvat. Sinds 1937 maakte hij als secreta ris-lid deel uit van deze raad van be heer en per 1 Januari 1950 volgde hij daarin mr. E. Polis op als gedele geerd lid. Export-contingent voor appels uitgeput. De export van appelen naar Frank rijk is maar van korte duur geweest Met Ingang van 20 Februari la de export stopgezet daar het onlangs vrijgegeven contingent van 3000 ton appelen was uitgeput. Naar wij verder vernemen, zal er vermoedelijk in Maart wederom een kwantum voor export naar Frankrijk worden vrijgegeven. CAUSERIE OVER WATER KRACHTCENTRALES Voor de personeelsvereniging van de P.Z.E.M. hield de directeur van deze maatschappij, lr. T. Michielsen, in de koffiekamer van het kantoor gebouw te Middelburg een causerie met lichtbeelden over waterkracht centrales. Door het populaire karak ter was deze lezing niet alleen voor technici, doch ook voor de belangstel lende leek zeer belangwekkend. Na de pauze werden twee films vertoond over do bouw van waterkrachtcentra les en het gebruik van electrlcitelt in de Ver. Staten. Het was een inte ressante en leerzame avond waar voor veel belangstelling bestond. Te Zierikzee werd de zelfde causerie ge houden, terwijl vanavond ir. Michiel sen voor het P.Z.E.M.-personeel te Terneuzen zal spreken. Werkman le Zierikzee viel van slelling. Donderdagmorgen is de gemeente werkman J. v. d. B. te Zierikzee bij werkzaamheden aan een gemeentewo- ning in de Zuidhoek van een stelling gevallen, waarbij hij de linkerarm bralt en vermoedelijk een lichte her senschudding opgelopen heeft- LEZERS SCHRIJVEN De verhouding tot de bedrijfsuitkomsten. 1. In de editie van 13 Februari jL kwam een belangwekkend artikel voor met betrekking tot landbouw gronden, de eigenaren-gebruikers zo wel als de pachters en eigenaren- verpachters. In genoemd artikel werd op gezag van de heer Philipse, lid van G.S., betoogd dat het vrijlaten van prijzen van landbouwgronden fu neste gevolgen lean hebben. 2. Terecht werd gésteld dat boven genoemde belanghebbenden 'in de dertiger jaren (dc crisis) een zeer moeilijke tijd doormaakten. Dat heb ben zy gemeen met andere groepen die echter geen steun ontvingen, zr als bijv. de huiseigenaren. De eigeni ren-gebruikers zowel als de pachters hebben daarna kunnen profiteren van bétere, zelf3 van aanzienlijk be tere bedrijfsuitkomsten in de latere jaren tengevolge waarvan hun in komsten gestegen zijn tot ruim 270 van voor de oorlog. Hierbij vonden dus de eigenaren-gebruikers voor de aan de eigendom van hun grónden verbonden hogere lasten ruimschoots dekking in betere bedrijfsuitkomsten, waarop een eventuele pachtprijs slechts van minimale invloed zou zijn. PACHTSOM EN BEDRIJFS UITKOMSTEN. 3. De eigenaren-gebruikers verpachters daarentegen, die de enorme prestatie leverden 2ioh in de dertiger jaren met vele opofferingen staande to houden en gezien de in middels bereikte leeftijd hebben ver pacht of zouden behoren te verpach ten teneinde de jonge boeren een kans te geven, of zouden moeten ver kopen, zien zich genoodzaakt dat te doen tot prijzen die in geen verhou ding meer staan tot de geleverde prestatie of tot de bedrijfsuitkom sten, mede gezien de waardë van de te ontvangen guldens. Wat Is de waarde van hun meer dan zuur ver diende spaarcenten van vóör 1940? 4. Er wordt of werd veel gesproken over sociale-rechtvaardigheid en over verdelende-rechtvaardigheid. Moet het feit dat de inkomsten van grondgebruikers gestegen zijn tot 270 ongeveer van voor de oorlog en dat de grondeigenaren-verpach ters (en huiseigenaren) ook wel „iets" meer mogen ontvangen (dat Wil nog niet zeggen dat zij het ook krijgen) en daardoor met en na alle zorgen een rendement (voor Walche ren werd mij 1 Ha genöemd) maken, waarvoor de couponnetjes knippende obligatiehouder, zonder ri sico, z'n neus ophadlt, In dit licht be zien worden? DE OUDEREN BLIJVEN. 5. Het gevolg kan slechts zijn dat de oude eigenaren-gebruikers, door de nood gedwongen, blijven boeren tot ze er bij neervallen of een be drijfsleider nemen en daarmede een zelfstandige vestiging van de 50.000 jonge boeren nog meer bemoeilijken, of verpachten met een „extra" boven de officieel vastgestelde pachtprijs, of verkopen tegen „zwarte" prijzen en daarmede het vereiste ontzag ten aanzien van de Wetgever nog verder ondermijnen. 6. Een beroep op een mogelijke te rugslag in de toekomst op de huidige lucratieve gang van zaken ter moti vering van een te laag houden van pacht- en grondprijzen heeft tot ge- Volg dat de eigenaren-verpachters, die de lasten van de crisisjaren ge dragen hebben en overleefden, niet alleen als „pakezels" belast worden met de moeilijkheden van het heden maar en dat by voorbaat bo vendien belast worden met de „mo gelijke" gevolgen van „eventuele" moeilijkheden in de toekomst, waar bij de waardevastheid (of moet ik stellen onvastheid) van ons betaal middel mede in verband met in ternationale situaties een onbere kenbare factor is. nUISEIGKNABKN. 7. M.i. zullen de grondeigenaren, in vereniging met de hulseigenaren. ÊADAVERENDE DINGEN.... ORANJEBOOM BIER! Stichting verladersbelangen Binnenscheepvaart. In hotel Rotterdam te Terneuzen werd Donderdag de eerste officiële vergadering gehouden van de „Sticli ting Verladersbelangen Binnenscheep vaart in Zeeland". Het initiatief tot de oprichting van deze stichting werd in October van het vorig jaar door een aantal verladers in de kanaalzone ge nomen. Na een oriënterende bespre king-werd toen een voorlopig bestuur gekozen, dat zich belastte met de voorbereidende werkzaamheden. De zer dagen werd de oprichtingsakte van de stichting gepasseerd. Tijdens de Donderdag gehouden vergadering werd een definitief bestuur gekozen. Voorzitter van dit bestuur werd ir. R. H. van Krevelen, Sas van Gent, tot leden werden gekozen de heren G. P. A. v. d. Berg. Sluiskil. C. Duve- kot, Goes, G. J. W. v. d. Peijl, Terneu- ten en mr. H. Gras, Sas van Gent, ter wijl verder iü het bestuur nog zitting zullen nemen een vertegenwoordiger van de P.Z.E.M. te Middelburg en een vertegenwoordiger van de coöperaties en aankoopverenigingen in Zeeland. Hierdoor zullen zoveel mogelijk zowel de onderscheiden groepen verladers als dé geografische delen van Zeeland in het bestuur vertegenwoordigd zijn Met het secretariaat van de stichting is belast mr. Drost van dé E.V.O. uil Middelburg. Het doel van de Stichting is te komen tot een regionale samen werking tussen de verladers en daar door de belangen zowel van de ver laders als van de schipper, afzendei en ontvanger te dienen. Soortgelijk' organisaties bestaan ook in andere de len van het land. Vla een centraal or gaan kunnen de belangen van de ver laders van bet gehele land bij d< overheidsinstanties worden behartigd Tijdens de eerste officiële vergadering werd o.m. de begroting voor dit jaar en de contributie vastgesteld. met klem dienen te protesteren tegen een beleid waardoor hen, de wer kers en spaarders van het verleden niet alleen de vruchten maar ook de hoofdsom van hun spaarzaamheid wordt ontfutseld. Zou de geachte Heer Philipse zich ten aanzien van de hierboven gesig naleerde gevolgen nader willen uit spreken? Middelburg. M. OUWERKERK. ANTWOORD. 1. In antwoord op de reactie van de heer M. Ouwerkerk, moet ik op merken dat de strekldng van myn betoog niet ging over de eigenaars- tebrinkers, of pachters, en eigen- om verpachters, maar een waar schuwend woord was voor de finan ciële gevolgen, die het vrglaten van de vervreemding landbouwgronden (voornamelijk voor de landbouwen de bevolking) teweeg zou kunnen brengen. 2. Dat eigenaars en pachters in de dertiger jaren zeer moeilijke tijden hebben medegemaakt is algemeen bekend, maar Wat de genoten steun betreft waarop de heer O. doelt, moet ik met nadruk er op wijzen, dat deze niet alleen aan de pachter ten goede diende te komen, maar aan het gehele bedrijf. Meermalen Is ln die tïjd door mij afgekeurd daf de steun behouden wercf door 4» kortzichtige bedrijfsgenoot, met alle gevolgen daarvan, waar verschillen de bedrijven nu nog onder zuchten (gebrek aan arbeidskrachten). 3. Schrijver vraagt wat is du waarde van de meer dan zuur ver diende spaarcenten van voor 1940? Ik vraag mij af maakt dit verschil of men die in landbouwgronden heeft belegd of in andere vaste be leggingen? Te allen tnde is gespro ken over de veilige belegging in gronden, en nog heden ten dage is aic belegging zeer aantrekkelijk, ja daar schuilt juist het grote gevaar. Dat de oudere boeren gedwongen worden boer te blijven, omdat zij hun levensavond niet in kunnen gaan met hun verworven kapitaal (tjé) is te betreuren, maar begrijpelijk, om dat dit met het zelfde kapitaal geldt voor andere beleggingen, HET RENDEMENT. 4. Het rendement voor Walcheren wordt door O. genoemd 1 tot 1% Ut, heb gegevens uit de berekenin- van 3 deskundigen, waaruit blijkt, dat diegene die de maximale pacht waarde toepast voor normale goede fronden, evenhoog ja zelfs hoger Ten ement dan voor de oorlog maakt. Meermalen is gebleken dat vóór de oorlog door beleggers niet voldoen de rekening i3 gehouden welke kwa liteit gronden zij kochten, met alle gevolgen van dien. De heer O. zou maar eens een kijkje moeten gaan nemen in het Bureau van de Verkaveling in Mid delburg. dan Zou het verschil in kwaliteit duidelijk tot hem Bpreken. 5. Mag ik verwijzen naar slot opmerking antwoord 3. 6. De moeilijkheden van lieden, uitgaande van rendementsgedachte Zijn voor bedoelde categorie niet aanwezig. De waarde vastheid zal m.i. ten volle aanblijven door de aankoop van dit onroerend goed. De vele aan kopen, die Lcvensverzekerings Maat schappijen en Pensioenfondsen de laatste jaren doen, wijzen m.i. op vei lige belegging. 7. OVer huiseigenaren heb ik niet geschreven. Of zij gezamenlijk op moeten trekken, laat ik aan hen over; maar ik vrees dat de grond eigenaren dit niet zullen doen, gelet op de strijd die momenteel nog ge streden wordt met de fiscus over de hoger waarden der landbouwgron den. 's-H. Arendskerke. O. Philipse. De „Edison Mariner" weer in de vaart. Het Amerikaanse s.s. „Edison Ma riner", dat in de Wielingen op 22 De cember van het vorig jaar door het Engelse s.s. „Kittiwake" werd aan gevaren en daarbij ernstige schade opliep, is thans door de N.V. Ko ninklijke Maatschappij He Schelde hersteld en heeft zijn reis naar Ant werpen voortgezet. „Vrij en blij" in Yerseke. Het bekende radio-ensemble „Vrij en Blij", onder leiding van Wessel Dekker, was Donderdagmiddag op be zoek in Yerseke. Zowel een kreeften- park als een oesterkwekerij genoten de belangstelling van de leden van dit ensemble. Misschien kan er nu binnenkort wel eens een loflied op het Zeeuwse zeebanket door de aether verwacht worden. Binnenkort rapport over Wegschap voor Walcheren Zoals reeds eerder door ons gemeld, is sedert enige tyd de oprichting in voorbereiding voor een wegschap voor Walcheren, teneinde het onder houd van de wegen bö één instantie onder te brengen. Hiertoe is een com missie samengesteld onder voorzitter schap van mr. A. J. van der Weel en verder gevormd door een aantal des kundigen. De commissie houdt zich momenteel bezig met oriëntatie ten aanzien van de verschillende moge lijkheden en zij hoopt binnenkort rap port uit te kunnen brengen aan de Herverkavelingscommissie en aan de Vereniging van Nederlandse Gemeen-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2