PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ex-Nazileider in West-Duitse Bondsdag gearresteerd Zeeuwse klompenindustrie in grote moeilijkheden D£ BILT 00K IN LISSABON GEEN DRAMATISCHE BESLUITEN? Kantlijn Vandaag VERWACHT; 195e Jaargang - No. 44 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. E. den Boer. Adj. W. de Pagler. Hoofdred. G. Ballintjjn. PL verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 3.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 24 Febr. '52 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie t 3.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties imax. 8 regels! van 1—S regels t 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr. 350300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. VTisslngen Walstr 50-00, tel 2355 4 lijnen (b.gg 2861 of 2160) M^burg Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924; Poe» L. Voretatr 63. tel 2478 (b.g.g 2228); Oostburg Flnlandstraat 2. telef 16. Temeu2en^J3rouwert)3tr_^ HERTROUWD MET ZIJN EIGEN VROUW Hij had zich onder een valse naam in het parlement laten kiezen Een uiterst rechtse afgevaardigde, in de West-Duitse Bondsdag, die tot dasver opgetreden is onder de naam dr. Franz Richter, is Woensdag gear resteerd. Dr. Ehlers, voorzitter van de bondsdag, heeft de plenaire vergade ring medegedeeld dat Richter waarschijnlijk een valss naam is en dat de ti tel doctor eveneens ten onrechte gevoerd schijnt te zyn. De ware naam van Richter zou zijn Fritz Roesier. Hij zou vroeger Gauhaupstellenleiter van de NSDAP in Saksen geweest zyn. Tevoren was de parlementaire onschend baarheid van Richter (Roesier) opgeheven. „Richter" zou in 1946 te Luthe bij Hannover met zijn eigen vrouw in het huwelijk getreden zijn. Hij had onder ede getuigd, dat hij vrijgezel was, geen kinderen had en getuige geweest was van het si. euvelen van apitein Fritz Roesier (zijn ware naam), wiens weduwe hij wilde hu wen. Hij zou zo zijn eigen kinderen als stiefkinderen aangenomen heb ben. De beschuldigingen tegen Rich ter" werden in de Bondsdag voorge lezen door de voorzitter van de im muniteitscommissie, Heinrich Ritzel. Aanvankelijk hoorde de Bondsdag de verklaring van Ritzel geomuseerd toe. Later werd de stemming, ernstig. Met algemene stemmen werd een motie aangenomen, welke verzoekt om opheffing van Richters (of Roes iers) immuniteit en toestemming geeft tot zijn arrestatie, vervolging en eventuele veroordeling. Slechts twee uiterst rechtse afgevaardigden onthielden zich van stemming. OP HETERDAAD Zodra „Richter" de presentielijst had getekend, werd hij gearresteerd op d© beschuldiging, dat hij gepoogd had onder valse voorwendselen het presentiegeld te verkrijgen. Dit was de eerste maal, dat de politie binnen het parlement een afgevaardigde kon arresteren, aangezien de regels be treffende de onschendbaarheid van afgevaardigden niet gelden voor een lid van de volksvertegenwoordiging, die op heterdaad betrapt wordt. De openbare aanklager overhan digde de commissie inzake de on- schenbaarheid van afgevaardigden documenten en foto's om te bewij zen, dat „Richter" en Roesier dezelf de persoon zijn en dat de gearre steerde niet in Smyrna geboren .is, zoals hjj beweerd heeft, maar in Sak sen. Het verzoek van de openbare aanklager kwam als een verrassing, hoewel er al eens geruchten de ron de hadden gedaan, waarin twijfel over de identiteit van „Richter" werd uitgesproken. De parlementscommissie betreffen de algemene verkiezingen zal Don derdag bijeenkomen om te bezien of Roesier wel als afgevaardigde kan worden beschouwd, aangezien „dr. Richter" in Augustus 1949 gekozen is. „Richter" was gewoon in rijlaar zen en rijbroek te lopen en werd dik wijls een navolger van de Engelse fascistenleider Sir Oswald Mosley ge noemd. Hij was in Januari 1950 een der oprichters van de „Nationalisti sche Rykspartij". Na enige maanden trad hij af als leider der partij en la ter steunde hij de „Beierse Economi sche Wederopbouw-partij" van Al fred Lorltz, eveneens lid van de Bondsdag, die wel eens de „Blonde Hitier" wordt genoemd wegens zjjn haar en zijn manier van spreken. „Richter" voerde niet dikwijls het woord in de Bondsdag. Wanneer hij echter een rede hield, waren er ge woonlijk enige incidenten. Hij werd vaak tot de orde geroepen en eens voor drie dagen geschorst. Eens ver oorzaakte hij een storm van veront waardiging in het parlement door een scherpe aanval op Israël en de Joden, die hij beschuldigde van het beroven van de Arabieren. Zaterdag bespreking tnssen Cairo en Londen. Volgens het Egyptische blad „Al Misri" zal premier Maher Pasja Za terdag met de Britse ambassadeur Stevenson spreken over de agenda voor hun besprekingen over het Brits-Egyptische geschil. Volgens dit blad wenst de premier de betrelckin- fen tussen de Arabische wereld en e Westelijke mogendheden ophieuw aan een beschouwing te onderwer pen met het oog op de handhaving van vrede en veiligheid. Volgens een ander blad zou Eg te met een nieuw voorstel betreff de de verdediging van het Midden- Oosten komen. Bevoegde Amerikaanse financiële en economische autoriteiten hebben de Joe goslavische regering dringend aangeraden de dinaar nogmaals te devalueren. GESTADIG VOORWAARTS Lester Pearson opende de zitting van de Noord-Atlantische Raad. Lester Pearson, de Canadese minister van buitenlandse zaken en voorzit ter van de Noord-Atlantische Raad, heeft by de opening van de conferentie van Lissabon Woensdag een ernstige waarschuwing laten horen. Hij wees de afgevaardigden van de veertien N.A.T.O.-landen er op, dat z\j op het ogen blik geplaatst worden tegenover een politieke, militaire en geestelijke drei ging, die geen van hen alleen kan wegnemen. Hij noemde voorts ds huidige zitting van kritiek© betekenis voor de vrede. Pearson achtte het ongelukkig en zelfs onredelijk elke kèer, wanneer de raad bijeenkomt, dramatische besluiten te verwachten. Toch zullen de bij eenkomsten een gestadig vorderen naar de oplossing van de N.A.T.O.-vraag- stukken moeten aantonen. Anders zal de belangstelling bij de volkeren ta nen en hun steun aan het bondgenootschap verminderen. Ten slotte wees Pearson er op, dat dit met name aan de Amerikaanse zijde van de Atlanti sche Oceaan het geval zou kunnen zijn. Wij zijn daar van nature ongeduldig, aldus de Canadese minister, en mogelijk zijn we ons ook niet altyd even sterk bewust van de moeilijkheden als de oudegemeenschappen van Europa. Dinsdag zijn de nationale woning, bouwleningen gestart en men mag hopen, dat zij een zodanig bedrag opleveren, dat de financie ringsproblemen daardoor uit de we reld worden geholpen. Het was in ieder geval tijd, dat aan de pogingen van vele gemeentebesturen om op eigen manier de financieringsmoei lijkheden op te lossen, een einde werd gemaakt. In ieder geval is er een kans, dat de regering een vol doende bedrag bijeenbrengt. De le ningsvoorwaarden zjjn aantrekkelijk genoeg. Opvallend was, dat niemand min der dan H. M. de Koningin in een korte radiorede deze lenin gen bij ons volk heeft aanbevolen. Als wij ons niet vergissen, was het de eerste maal,dat een koninklijk woord een lening inleidde. Welnu: wij betreuren, dat de rege ring H. M. de Koningin daartoe heeft bewogen. Niet alleen omdat de meningen over het starre vasthouden aan een te lage rentevoet voor gemeentelijke leningen sterk verdeeld zijn, ook niet omdat er kringen zijn. die van een andere woningbouwpolitiek meer heil verwachten. Maar omdat wij een koninklijk woord, zelfs als het een nationaal be lang als de woningbouw geldt, te hoogachten voor het aanbevelen vun een lening. Men kan natuurlijk zeggen, dat in dit koninklijk woord slechts tot een drachtig samenwerken werd opge wekt, dat dit een waardig, indruk wekkend, dus in waarheid een ko ninklijk woord was. Wij stemmen daarmede volgaarne ln. Maar desondanks zouden wij het juister hebben geacht als de regering niet H. M. de Koningin deze taak op de schouders had gelegd, maar er een regeringslid, desnoods de minis ter-president, mede had belast. r et belangstelling zien wjj de re sultaten van dit drietal lenin- gen tegemoet. De voorwaar den, waarop men zijn geld, zelfs in zeer kleine bedragen, ter beschikking kan stellen van de staat, zijn aan trekkelijk. En vermoedelijk zal dit er menigeen toe doen besluiten om van deze gunstige belegglngsmoge- Hjkheid te profiteren, liever dan op de gebruikelijke wijze "te sparen. Geschiedt dit op grote schaal, dan zal er wellicht meer binnen komen, dan voor dit jaar nodig is. Hoewel 50 millioen een behoorlijk bedrag Zeshonderd Portugese afgevaardig den waren aanwezig, toen de 28 N.A. T.O.-ministers (14 van buitenlandse zaken en evenveel voor defensiezaken), toegejuicht door ongeveer 2000 be langstellenden, het Portugese parle mentsgebouw betraden. Eerste spre ker was de Portugese minister van buitenlandse zaken Paolo Cunha, die zeide het te betreuren dat de N.A.T.O. nog niet heeft besloten Spanje deel te doen hebben aan de West-Europese verdediging. Hij noemde de strategi sche verdediging van het Pyreneese schiereiland eén en ondeelbaar. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken. Acheson, hield een toespraak, waarin hij o.m. zeide, dat de betekenis van de N.A.T.O. op den duur veel verder gaat dan het berei ken van een militaire samenwerking. Wij moeten ook economisch, maat schappelijk en moreel krachtig zijn, aldus Acheson, die besloot met de woorden: „Wij zullen slagen omdat wij dat moeten". De Noorse minister van buitenland se zaken Lange, betoogde, dat de At lantische staten, zodra zij het vol strekt noodzakelijke minimum van militaire weerkracht hebben bereikt, bereid zullen zijn deel te nemen aan een realistisch programma van ondei toezicht uitgevoerde ontwapening, het geen zou moeten geschieden onder het oppergezag der Ver. Naties. Venïzelos (Griekenland) en Foead Koproeloe (Turkije) verklaarden, dat hun landen de aan het lidmaatschap is het 275 jaar geleden, dat de beroemde Nederlandse wijs geer Baruch Spinoza in Den Haag overleed; viert de bekende Neder landse zanger Bob Scholte te Brussel zijn 50e verjaardag. Nieuwe Labour-motie tegen Churchill. De Britse socialistische oppositie heeft besloten de in verband met het overlijden van koning George en de daarop gevolgde periode van natio nale rouw ingetrokken motie, op nieuw in te dienen. In deze motie werd Edens verklaring, waarin deze zegt in grote lijnen te kunnen instemmen met het buitenlandse beleid der afge treden „Labour-regering" onderschre ven, doch tevens critiek geoefend op premier Churchill, die „tijdens zijn jongste bezoek aan de Ver. Staten onvoldoende uitdrukking gaf aan de tot düsver gevoerde Britse buiten landse politiek". der N.A.T.O. verbonden verplichtingen ten volle zullen nakomen. VOORLOPIG IN COMMISSIES. De Atlantische Raad zal na deze eer ste openbare bijeenkomst verder in commissies vergaderen. De bijeenkom sten der commissies zullen geheim zijn. Gesproken zal worden over: le. de politiek der Atlantische staten tegen over het communisme; 2e. de plannen voor de opbouw der West-Europese verdediging in de komende drie jaar; 3e. de in Londen door de Britse, Fran se en Amerikaanse ministers van bui tenlandse zaken genomen beslissingen en het resultaat van de met dr. Aden auer gevoerde besprekingen. In Korea gesneuveld. De regering maakt bekend, dat tot uir leedwezen tijdens gevechten op Korea op 18 Febrnarf 1952 de navol gende militairen zjjn gesneuveld: soldaat J. van den Berg, geboren 5 December 1928, afkomstig uit Bruns- snm; korporaal H. Cleffken, geboren 28 Februari 1927, afkomstig uit Rot terdam; soldaat M. I'. F. van Haren, geboren 22 Juni 1930, afkomstig uit Eindhoven en soldaat J. Lenaerts, geboren 18 Mei 1922, afkomstig uit Maastricht. Allen waren ongehuwd. Nieuwe groep vrijwilligers naar Korea. Er blijkt nog steeds grote belang stelling te bestaan voor dienstneming bij het Nederlands detachement Ver. Naties. Precies zeven weken na hel vertrek van het vorige aflossingsdeta chement, groot 160 man, n.L op a.s. Dinsdag, zal opnieuw een detachement te Rotterdam worden ingescheept. Ditmaal zijn het 143 militairen o.w. 5 officieren, 12 onderofficieren, 120 kor poraals of soldaten en 6 militairen van het wapen der Kon. marechaussee. Commandant van het aanvullings detachement is de le luit. H. Meyer; commandant van het marechaussee - detachement Is de opperwachtmees ter M. Bakker. Onder hen, die thans de reis naar Korea aanvaarden is een twintigtal leden van het oorspronkelijke Korea- detachement. Tegelijk met het Nederlandse deta chement zal ook een Belgisch aflos singsdetachement ter sterkte van 70 man te Rotterdam worden ingescheept. Textielgroothandel voor 10.000 benadeeld. De recherche van een Amsterdams politiebureau heeft een 42-jarige chef-inkoper van een jLmstërdamsè textiel-groothandel aangehouden, die volgens zijii eigen verklaring in on geveer drie jaar tjjds textielgoederen ter waarde van ca. 10.000 ten nadele van deze groothandel heeft ont vreemd. Hij nam regelmatig kleine pakjes, met onder meer lakens, slo pen, nylonkousen en overhemden mee. Degene, aan wie de inkoper goederen heeft doorverkocht is ter zake van heling aangehouden. Er is wel een controle op het per soneel bij het verlaten van het ge bouw, doch de chefs zijn hiervan vrij gesteld. Zweedse communistische spionnen bekennen. Woensdag zijn voor een rechtbank in Stockholm twee voormalige com munistische journalisten. Fritjof En- bom en Lilian Ceder, beschuldigd van spionnage voor Sowjet-Rusland. In verklaringen aan de Zweedse pers heeft de politie gemeld, dat beide be klaagden hebben bekend. Enbom heeft gewerkt voor een Noord-Zweeds communistisch blad en het Stockholmse dagblad „Nij Dag"; mej. Ceder schreef artikelen voor bei de bladen. Ongeveer een jaar geleden hebben zyn hun journalistieke werk opgegeven, aldus de politie. Enbom ging werken in een Stockholmse fa briek, mej. Ceder opende in Stock holm een bureau voor typewerk in het gebouw, waar ook de Amerikaan se ambassade is gevestigd. De openbare aanklager heeft ver klaard, dat hy Enbom aanklaagt we gens ernstige spionnage, waarop een maximum straf van levenslange dwangarbeid staat. Hij deelde niet mee. op welke gronden mej. Ceder wordt aangeklaagd. Enbom zal tot 5 Maart, wanneer het proces begint, in voorarrest blijven. Zoals bekend komt op de landingsplaats van het Britse Commando no. 4 aan de Oranjedijk te Vlissingen een oorlogsmonument te staan, voorstellende een aanvallende commando-soldaat. Het monumeit zal 31 Mei a.s. onthuld worden. De ontwerper van het monument, de beeldhouwer Titus Leeser, uit Ommen, werkt in zijn atelier aan de voltooiing van het beeld. Straaljager in de lucht geëxplodeerd. Pilool om het leven gekomen Woensdagmiddag omstreeks half vijf Ls een Gloster-Meteor van de Ne derlandse Luchtstrijdkrachten, af komstig van de vliegbasis Soester- berg, in de omgeving van Lunteren ln de lucht geëxplodeerd. De wrak stukken lagen ver ln het rond ver spreid. De piloot, de 24-jarige ser geant-vlieger P. C. Smaal, werd ge dood. Ooggetuigen zagen de straaljager in een duikvlucht uit de wolken te voorschijn komen. Plotseling werd een zware rookpluim zichtbaar en met een zware knal sloeg de meteor op korte afstand van de aarde uit elkaar. In een huis in de omgeving werd door de luchtdruk belangrijke schade aangericht. Het slachtoffer woonde in Dor drecht en was gehuwd. Zaak tegen Rotterdams autobedrijf wordt nader onderzocht. De economische strafkamer te Rot terdam heeft de zaak, die tegen het Rotterdams automobielbedrijf Ter louw en Van Yperen aanhangig was gemaakt, terugverwezen naar de rechter-commissaris. De directie van het bedrijf zou ge lijk wij onlangs uitvoerig meldden, de deviezenvoorschriften hebben overtreden. Men had in 1950 van het Rijksbureau voor metalen een devie- zenvergunnïng gekregen voor de aankoop van 660 vrachtauto's uit En gelse legerdumps. Als voorwaarde was gesteld dat de wagens, i niet gereviseerd, binnen acht maan den weer uitgevoerd zouden moeten worden. Door dreigende financiële moeilijkheden verkocht het bedrijf 200 auto's op de binnenlandse markt De terugverwijzing geschiedde, om dat een nader onderzoek noodzakelijk werd geacht naar de gronden, waar op een uitvoervergunning werd ge weigerd. SANERING IS NOODZAKELIJK Aantal bedrijven gehalveerd De positie, waarin de klompenindustrie thans verkeert, is zo bedenkelijk, dat wel van een noodtoestand kan worden gewaagd. De niet door voldoende afzet gerechtvaardigde grote productie, de noodzaak om tegenwoordig over 'n aanzienlijk bedrijfskapitaal te kunnen beschikken, de zware belasting druk cn de stijging van lonen en sociale lasten veroorzaakten, dat van de 1800 bedrijven, die ons land na de oorlog telde*-er nog slechts 1030 over zijn gebleven en dat vele grotere bedrijven sterk moesten inkrimpen. In Zeeland, waar de klompenindustrie vrijwel geheel te Clinge ls geconcentreerd, werk ten tot voor enige jaren 102 bedrijven, die één-vijfde deel van de Nederland se productie leverden. Nu zjjn er nog inaar 58 over en do meeste nog be staande fabrieken zijn Ingekrompen „Er zyn hier bedrijven te ylnden, waar vroeger 60 man aan de slag wa ren en waar nu nog maar een stuk of vijftien man werken", vertelde ons de heer C. P. Seghers, voorzitter van de Klompenmakerspatroonsvereni- ging en reeds 38 jaar fabrikant te Clinge. Hij voegde er aan toe, dat een fabrikant, die vroeger 4000 paar klompen per week afleverde, dit aan tal zag teruglopen tot 1200 en dat van de dertig handwerkersbedrijfjes, die Zeeuwsch Vlaanderen vroeger bezat, er zegge en schrijve nog maar één over is. De huidige malaise vindt eigenlijk haar oorsprong in de opheffing van de houtdistributie, eind 1949. Toen de fabrikanten niet langer afhankelijk waren van de beperkte houttoewij zingen, voerden zij hun productie op, in ae verwachting dat de grote vraag naar klompen nog wel enige tijd zou aanhouden. Dit was echter niet het geval en bovendien konden de Bel gische collega's in welhaast onbe- Sirkte hoeveelheid klompen invoeren, et gevolg was, dat de prijzen daal den. Wel kwamen zij weer op peil, toen in de tweede helft van 1950 de vraag andermaal toenam, maar de fabrikanten werden er niet zo heel veel wijzer van, daar het klomphout aanmerkelijk duurder is dan voor heen. Bovendien zijn zij genoodzaakt voor een jaar tegelijk hout te kopen en moeten de bomen contant betalen. ZJj moeten dan ook over een veel aanzienlijker bedrijfskapitaal kunnen beschikken dan vroeger het geval was, temeer, omdat zij zich gedwon gen rien sommige afnemers crediet te verschaffen, wanneer zij op een gegeven moment hun voorraad moe ten spuien en daarin niet slagen te gen contante betaling. .Volgens de heer Seghers ls het winstpercentage wanneer rekening wordt gehouden met het benodigde bedrijfskapitaal, veel te gering. DE AFZEI En hoe zal de afzet zich ontwik kelen? Groté maten worden nog even veel gedragen als voorheen, maar de jeugd is dit schoeisel ontwend en zal er vermoedelijk ook later niet meer mee willen lopen. Voor bepaalde vak ken zal de klomp echter ook in de toekomst onontbeerlijk blijven. Clin ge produceert in hoofdzaak voor de binnenlandse markt; de export heeft niet veel te betekenen. De invoer van Belgische klompen is teruggelopen van 1 millioen tot 350.000 paar per jaar, omdat de Belgische fabrikanten in eigen land betere prijzen maken. De industrie in Clinge cn omge ving, die de werkloos geworden klompenmakers kon opvangen, is mede oorzaak van het tekort aan ar beidskrachten, dat de klompenma- kersbedrijven steeds hebben gekend. Men was daarom aangewezen op Belgisch personeel, dat echter een bonificatie van 10% wegens het ver schil in loonpeil in België en Neder land eiste. Thans zijn er practisch geen Belgen meer in dienst. Een ander probleem, waar de klompenindustrie zich voor gesteld ziet, is de grote schaarste aan het benodigde populierenhout, dat boven dien gezocht wordt door de fineer en luciferindustrie. Het is voorname lijk de schuld van de Duitsers, die de jonge boompjes lieten omhakken om deze voor allerlei doeleinden te ge bruiken, dat het eens zo houtrijke Zeeland thans arm aan hout is. (Vervolg op pap. 2) Zaak Fedde Schurer uitgesteld. Door ziekte van mr, Abel Herz- berg, de verdediger van de heer Fedde Schurer te Heerenveen, is het hoger beroep inzake belediging van de Heerenveense kantonrechter, dat Donderdag voor het gerechtshof te Leeuwarden zou dienen, voor onbe paalde tijd uitgesteld. Eén valuta met België is nog onmogelijk. Belgisch perscommentaar op Nederlandse nota. Met betrekking tot de Nederlandse nota betreffende de voorwaarden voor het sluiten van een definitieve Bene- iux-Unie, gaf „La Libre Belgique", die dikwijls als spreekbuis optreedt der Belgische regeringsinstanties, ojn. het volgende commentaar: „Nederland heeft dus besloten, ondanks de ongun stige reacties in België, een nota aan de Belgische regering te overhandi gen, welke inhoudt, dat naar Neder landse opvatting de Unie volledig moet worden uitgevoerd en zich in het bijzonder tot de valuta moet uit strekken. België zal deze voorwaar den zeer waarschijnlijk van de hand wijzen. Een fusie van de valuta gaat ver uit boven hetgeen werkelijk no dig is en zou aanleiding geven tot nut teloze en gevaarlijke wrijvingen. Bel gië hééft de bevestiging hiervan in de Droblemen, die voortdurend rijzen en de betrekkingen met Luxemburg". In Belgische regeringskringen is men op het ogenblik bezig met een nauw keurig bestudering van de Nederland se nota. Twee gevangenen ontsnapt. Uit het huis yan bewaring te Zutphen. Uit het huis van bewaring te Zut phen zyn twee bekende Amsterdam se misdadigers ontvlucht. Namen of initialen werden tot dusver niet ver strekt. De verdachten werden gevangen fehouden wegens een roofoverval, ij hebben kans gezien een bres te slaan in een muur, die de ruimte waarin zij gelucht werden, van de buitenwereld afsloot. Zij klommen daarna over een tweede muur om ijlings te verdwijnen. Politie en Par ketwacht zetten een achtervolging in. tot dusver zonder resultaat. Expeditie moest vluchten. De Amerikaanse archeologische expeditie onder leiding van Wendell Philips, die op onderzoek was uitge togen naar Mareb, de oude hoofdstad van de koningin van Saba, heeft haar plannen in duigen zien vallen doordat zij hals over kop op de vlucht moest slaan voor een aanval van Je- menietische stammen. Een uitrusting ter waarde van 20.000 dollar heeft men moeten achterlaten. Philips heeft koning Hamed van Jemen, met wiens toestemming de expeditie ondernomen was, ln een schrijven medegedeeld, dat de ruïnes van Mareb tot de prachtigste arche ologische schatten gerekend moeten worden. De tempel van Bilkls zou zijn gelijke niet hebben in de wereld. Men was reeds goeddeels met de op graving gevorderd, toen men het werk in de steek moest laten. „In dien uwe majesteit niet tussenbeide komt", aldus schrijft Philips, „zal dit meesterwerk van de beschaving van Saba aan algehele verwoesting ten prooi vallen". VEEL BEWOLKING. Geldig tot Donderdagavond. Zwaar bewolkt met enkele versprei de opklaringen en slechts hier en daar wat motregen. Overwegend matige Westelijke wind. Middagtemperatuur tussen 5 n 7 graden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1