Broekman veroverde derde zilveren medaille voor Nederland JIMMY BROWN, sportheld no.1 Toch is 't zo I WERKSTUK VOOR RONDE TAFEL CONFERENTIE MET DE WEST O- WONINGTEKORT REEDS IN 1960 OPGEHEVEN? D BpspL RfvW) 588 B 1w/A'y!IR B WOENSDAG 20 FEBRUARI 1952. PROVING! ALB ZEEUWSE COURANT 8 DERDE GOUDEN PLAK VOOR ANDERSEN De 10.000 meter bracht spannende ritten en nieuwe records (Van onze speciale verslaggeyer). Met niet minder dan 39 seconden verbeterde Hjalmar Andersen Dinsdag tijdens de wedstrijden om het Olympisch kampioenschap op de 10.000 meter hardrijden het Olympisch record van Ivar Ballangrud, dat nog van 1936 dateerde. Hiermede veroverde Andersen zijn derde gonden medaille en met deze prestatie is hij ongetwijfeld de topfiguur geworden van alle actieve sportbeoefenaars van deze Winterspelen. Onze landgenoot Kees Broekman heeft gedaan wat hjj kon, maar tegen een fenomeen als Andersen op de lange afstand is, is nu eenmaal niet te rydcn. Met een fraaie tweede plaats heeft Kees echter voor een derde Neder landse zilveren medaille gezorgd. Met drie zilveren medailles staat Neder land op de tweede plaats in het klassement van dit vierdaagse schaatsfestyn, onmiddellijk achter Noorwegen, dat drie gouden medailles bezit. Over de prestaties van onze schaatsploeg kan men, ondanks de lichte teleurstelling over het niet veroveren van een gouden medaille op de 1500 meter, meer dan tevreden zijn. Precies 10 uur werd het startschot gegeven voor de eerste rit van de wedstrijd om het Olympisch kam pioenschap 10.000 meter tussen de En gelsman Hearn en de Zweed Hedlund. De lucht was, zoals wij dat in Osio gewend zijn, met rook gevuld en de neerslag maakte de baan, die weer ge heel sneeuwvrij was gemaakt, wat stroef. De rit tussen Hedlund en Hearn was zeer spannend. Hedlund won in 17 min. 39,2 sec. De tijd van de Engels man was "17 min. 41,5 sec. In de derde rit kwam Hjalmar An dersen uit tegen de Japanner Suga wara. Na een aanvangsronde van 42 seconden reed hij de tweede 400 meter in 39 seconden, waarmede hij onmid dellijk beneden het Olympisch record van Ivar Ballungrud kwam. Mat elf tot twaalf slagen op de lange rechte einden en rondetijden, welke wissel den tussen 40 en 41 seconden, liep An dersen steeds verder weg van het Olympisch record van zijn landge noot De 5000 meter werden afgelegd in 8 min. 26 sec., op zichzelf reeds een bijzonder fraaie tijd. Na de 5000 meter draaide Andersen uitsluitend nog ronden van 40 seconden. Prachtig re- r Ook Andersen's laatste seizoen? Veertien landen hebben in to taal deelgenomen' aan de schaatsenwedstrijden. Uit de rangschikking blijkt toch wel zeer duidelijk, hoe sterk de Ne derlandse hardrijsport interna tionaal is en welk een voor aanstaande plaats onze rijders hebben weten te veroveren. Want in tegenstelling met Noorwegen waar Andersen al leen voor 21 punten zorgde, heeft Nederland zijn kracht ih de breedte bewezen. En als Andersen, die wederom heeft bevestigd, dat hij er na de we reldkampioenschappen te Dron- theim mee uit zal scheiden (hij moet zich aan de studie wijden) in de volgende jaren verstek zal laten gaan, zal Noorwegen zeer snel voor plaatsvervangers dienen te zorgen. Si gelmatig gleed hij over de baan en hij haalde 7 ronden voor het einde Suga- wara in. Aangevoerd door de duizeh? den enthousiasten in het uitverkochte Bislettstadion, vergrootte hij steeds meer zijn voorsprong op het schema van het Olympisch record. In de schit terende tijd van 16 minuten en 45,8 seconden, een nieuw Olympisch re cord dus, het oude stond sinds 1986 met 17 min. 24.3' sèc. op naam van Ivar Ballangrud eindigde, Andersen als eerste. Sugawara vestigde met 17.34,0 een nieuw persoonlijk record. HUISKES SNELLER DAN SALOMAA. Anton Huiskes reed in de vijfde rit tegen de Fin Salomaa op een schema van 17 min. 17 sec., dat hij echter niet kon handhaven. Zijn tijden bleven ongeveer op het niveau van het Olym pisch record van Ballangrud. Na 5000 meter moest zijn tegenstander Salo maa hem laten gaan. Voor Huiskes werd een tijd afgedrukt (vrijwel alle ronden werden in 42 seconden afge legd) van 17 min. 25,5 seconden, waar mede hij voorlopig de tweede plaats innam. De tijd van Salomaa bedroeg 17 min. 49,6 sec. De taaie Fin Lammio kwam in de achtste rit uit tegen de Amerikaan McNamara. Lammio werd algemeen gedoodverfd als de grootste tegen stander van Kees Broekman voor de tweede plaats. De Fin reed zo sterk, dat hij met een tijd van 17 min. 20,5 sec. Huiskes van de tweede plaats ver drong. Deze kwam tenslotte op de vijfde plaats terecht. De negende rit, die ging tussen on ze landgenoot Kees Broekman en de Zweed Erik Asplund, is een buitenge woon spannende en zeer belangwek kende rit geworden. Broekman begon met tüden van 40 en 41 seconden en na 3600 meter stond hij slechts 2 se conden achter op het overeenkomstige tijdschema van Andersen. Asplund was inmiddels afgezakt tot op ongeveer een derde baan. Het was opvallend, dat Kees Broekman zijn bochten nog al ruim nam, waarschijnlijk door het feit, dat de baan in voorafgaande rit ten was uitgekrabd. De tijd van Broek man over 5000 meter bedroeg 8 min. 31 sec., 5 sec., meer dan Andersen. In de veertiende ronde ging het glijden van Broekman iets moeilijker en hier na noteerde hij enkele malen tijden van 42 seconden. Asplund deed toen nog een laat ste vertwijfelde poging, maar Broek man liet zich niet meer verrassen. Hij noteerde een tijd van 17 min. 10,6 sec., waarmede hij een veilige tweede plaats veroverde. I Egbert van 't Oever, die na 9 ron- i den in zijn rit tegen de Canadees Olin een val maakte en daarna zijn cadans kwijtraakte, werd 19e in het klasse ment van de 30 rijders, die aan de start waren verschenen. Hij had zijn knie licht verwond. Die val was jam mer, want hij reed op een schema van 17 min. 55 sec. en was hard op weg om zijn persoonlijk record van Hamar te verbeteren. Nu kwam hij ver over de 18 minuten binnen. EINDKLASSEMENT. Het eindklassement voor de 10.000 meter luidt: L en Olympisch kampioen Hjalmar Andersen, Noorwegen, 16 min. 45,8 sec. (nieuw Olympisch record); 2 Kees Broekman, Nederland, 17 min. 10,6 sec.; 3. Erik Asplund, Zweden, 17.16,6; 4. Lammio, Finland, 17.20,5; 5. Anton Huiskes, Nederland, 17.25,5; 6. Sverre Haugli, Noorwegen, 17.30,2; 7. Sugawara, Japan, 17.34,0; 8. Lassi Parkkinen, Finland, 17.36,8; 9. Goethe Hedlund, Zweden, 17.39,2: 10. Hearn. Engeland, 17.41,5; 19. Egbert van 't Oever, Nederland, 18.20.8. De officiële landenklassering, opge maakt over de vier afstanden met 7 punten voor de winnaar, 5 punten voor de tweede plaats, 4 punten voor de derde, enz. ziet er als volgt uit: 1. Noorwegen, 36 pt.; 2. Nederland 24 pt.; 3. Ver. Staten. 12 pt.; 4. Zweden 8 pt.; 5. Finland 4 pt.; 6. Canada 3Vz pt.; 7 Japan Zi 'pt. Dit klassement geldt uit sluitend voor de schaatswedstrijden. In het algemeen landenklassement deelt Nederland met Finland de vier de plaats achter Noorwegen. Oosten rijk V«r. Staten. Onze landgenoot Kees Broekman, die ook op de 10.000 meter als tweede achter Andersen elnditrde en hiermede -r Een fraaie foto van de drievoudige Olympische kampioen Hjalmar Andersen temidden van onze landgenoot Wim van der Voort, die vol trots zijn zilve ren medaille bekijkt en de Noor Roala Aas, na de wedstrijden over de 150(1 meter. Voor de vierde maal in betrekkelijk korte tijd reed Andersen de 10.000 meter beneden de 17 minuten. Andersen heeft nu nog het wereldkampioen schap te Dronthcim te veroveren om de grootste prestatie te leveren, welke ooit in de geschiedenis der schaatssport zou kunnen worden opgetekend: drie maal Noors kampioen, driemaal Europees kampioen en drie Olympische titels, alles achter elkaar. Het wereldgebeuren Communisme in Frankrijk De staking, die vorige week het gehele leven in Frankrijk had moeten lamleggen, is voor de organisatoren een zeer duidelijke mislukking geworden. Mislukking is nog een zwak woord: het werd voor hen een catastrophe. Dit was des te opmerkelijker, aangezien dit de eerste keer is in het na-oorlogse Frankrijk dat een door de C.G.T, uitgeschreven staking een voor ie dereen zichtbaar échec werd over de gehele linie. In Parys, waar de so ciale onrust altijd het hevigst is, heeft men van de staking zelfs vrij wel niets gemerkt. Behoudens enke le weinig betekenende relletjes bij de Renault-fabrieken. Wanneer men dit vergelijkt met de stakingen in 1947, 1948 en 1949, dan constateert men, dat er heel wat veranderd is. Eind 1947 lag in derdaad heel het leven in Parjjs plat. De mensen die werken wilden, kon den niet, aangezien de metro en de bussen niet reden: de spoorwegen lagen stil en de fabrieken waren door de arbeiders bezet- De regering stond machteloos tegenover deze rode macht en de toestand rook naar re volutie. SOBERE EN EENVOUDIGE REGELING Statuut geeft de hoogste regeling voor staatsinrichting van het Koninkrijk. Er is een werkstuk opgesteld voor de komende R.T.C. tussen Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen, die binnenkort zal worden gehouden. Er is gestreefd naar een sobere en een eenvoudige regeling, waardoor snel en elastisch kan worden gewerkt. Van belang is geacht, dat de bestaande staatsrechterlijke instellingen van het Koninkrijk zoveel mogelijk worden gehandhaafd en niet door nieuwe organen worden vervangen. De zelfstan digheid en de landsregelingen zullen vastgelegd worden in een statuut. Dit statuut geeft de hoogste regeling voor dc staatsinrichting van het Konink rijk. De grondwet voor bet Koninkrijk der Nederlanden blijft daarnaast ge. handhaafd. De staatsregelingen van Suriname en de Nederlandse Antillen dienen met het Statuut in overeenstemming te zijn. Het statuut laat de regeling van het Koningsschap, de Raad van State, de regering en de wetgevende macht van het Koninkrijk, de Hoge Raad, de buitenlandse betrekkingen en de defensie over aan de grondwet voor het Koninkrijk der Nederlanden. De aangelegenheden van het Ko ninkrijk zijn o.m. a. De handhaving van de onaf hankelijkheid en de verdediging van va m zich niet door de staking •an 12 Februari te laten over vallen, had de regering een le ger van tachtig duizend man politie- troepen op de been gebracht. Parijs leek op een bezette stad. Overal lie pen groepen gewapende en geheime gardisten, die de orde moesten hand haven. Maar er viel niets te doen. Natuurlijk kwam de communistische „Humanité" de volgende morgen met een stakingsnummer, dat over heel de voorpagina „Succes de la Grève" schreeuwde. Maar, en dat is ook de eerste 'keer sinds de oorlog, tussen de regels kon men duidelijk lezen, dat de communistische partij ge schrokken is van het grote aantal arbeiders, dat ondanks net stakings bevel toch is gaan werken. In die kringen schrijft men dat toe aan het feit, dat het hier ging om een po litieke en niet om een sociale sta king. Voor loonsverhoging krijgt men nu eenmaal meer mensen in bewe ging dan voor het wel wat heel plotseling opgeroepen verweer tegen het fascisme, dat Frankrijk zou De- dreigen. achter Andersen eindigde en hiermede voor Nederland de derde zilveren me daille in de wacht sleepte. b. Het waarborgen van de funda mentele menselijke rechten en- vrij- In elke familie kan het voorkomen dat de ene tak afstammelingen voortbrengt van bijsonder klein for maat, doch dat de leden van een an dere tak juist erg lang sjn uitgeval len. Eet is dan ook heus geen uit zondering de kleine oom, voor wie de oude recruteringsvoorschriften on overkomelijke beletselen zouden heb ben opgeleverd, manmoedig te zien voortstappen naast zijn neefje, dal de één-meter-negentig met enkele centimeters overtreft. Maar het normale denken sou wel wat erg uit zijn voegen worden ge licht, indien we (fingen veronderstel len dat de neef zijn oom niet met een halve meter zon overtreffen, maar met bijv. 6 kilometer. Dat is natuur lijk onzinnig én volkomen onbestaan baar. Althans bij de mensen, want in het dierenrijk doen dergelijke buiten sporigheden zich wèl voor, zij het dan, dat de familiebetrekkingen daar ivel wat anders liggen. U kent natuurlijk het kleine lcreeftje dat door aquariumbezitters alom begeerd wordt als vodesél voor de vissen en dat we met de populaire naam „watervlo" plegen aan te dui den. Deze daphnia's, waarvan er ve le soorten bestaan, zijn de kleinste kreeftjes wélke wy kennen en een milimeter is dan ook een vrij grove maat om hun lengte uit te drukken. Een verschrikkelijk ver familielid van deze groep is de Reuzenkrab, die op de bodem van de zeeën rond Ja pan voorkomt en die, naar zijn ont dekker, ook wel Kampferskrab wordt genoemd. Dit is een dier van werkelijk gA^zélige afmetingen, want -de normale exemplaren beha len een lengte die, van teen-tot-teen gemeten, de vier meter benadert, ter wijl de grootste soorten tegen de zes meter halen. Deze dieren hebben een spin-achtig voorkomen en wanneer zy met hun gewéldige poten over de zeebodem kruipen of tussen de wie ren en rotsen rondscharrelen, krijgi men by oppervlakkige beschouwing inderdaad de indruk met een spin ie maken te hebben. Een spin uit een verschrikkelijke boze nachtmerrie. We kunnen dit beeld nog wél even voortzetten. Want ook U zou waar schijnlijk menen te dromen, wanneer U een kreeft in bomen zag klimmen Doch ook dit verschijnsel doet zich in de natuur voor. Andersen was „leeg gereden" (Van een speciale verslaggever) Een kwartier, nadat Hjalmar An dersen zijn fantastische prestatie op de 10.000 meter had verricht en het Olympische record met meer dan 39 seconden had omlaag gebracht, gin gen wij de kleedkamer binnen. Het was er stil, doodstil. Enkele rijders lagen op de massagebank. In de hoek zat Hjalmar Andersen, de man, die technisch een volmaaktheid heeft bereikt, welke misschien nooit meer door iemand zal kunnen worden be naderd. Hij zat diep gebogen, steu nend op de ellebogen, op de bank. Tranen liepen hem over het gelaat. Het was de scherpe reactie van de mens, die alles had gegeven naar lichaam en geest, enkele jaren achter elkaar en nu, na het doel te hebben bereikt, na drie keer een Noors kam pioenschap te hebben gewonnen, drie maal de Europese titel te hebben ver overd en drie gouden Olympische me dailles voor zijn land te hebben be haald, de ontspanning verkreeg waarop hij recht had. Na geruime tijd had hij zich hersteld. Het was een ontzettend zware rit voor hem ge weest, zo vertelde hij. Nog nooit was hij zo uitgeput geweest als na deze rit. Natuurlijk waren de ritten van de 5000 en de 1500 meter van Invloed op zijn rijden van vandaag geweest, maar te moeten winnen, ook deze 10.000 meter, al wist hij, dat hg de sterkste was van alle deelnemers, veruit de sterkste zelfs, was een druk geweest welke ook voor 't fenomeen Andersen byna te zwaar was gewor den. Voor ons, die zoals velen van me ning zijn geweest, dat Hjallis alles kon, dat hg" elke rit kon winnen en op een wijze, zoals hij het bepaalde, was dit korte interview in de kleed kamer het bewijs, dat zelfs een uit blinker in de sport, een ryder, die een klasse boven alle anderen staat, op een gegeven ogenblik de grenzen van zyn kunnen heeft bereikt. Nog slechts één kampioenschap heeft hg voor de boeg met als inzet de wereld titel en als hg die behaalt en ook daaraan twijfelt niemand, dan heeft hij de grootste prestatie geleverd, welke ooit in de schaatsensport is ver richt. Het is te begrgpen dat de uit spraak er na dit seizoen mee uit te scheiden1', niet slechts een loos ge rucht is, maar een besluit, waarme de de Noorse en de internationale schaatsenrgderswereld ernstig reke- H. Pétïllon. ning houdt. MINISTER IN 'T VELD BLIJFT OPTIMISTISCH Nationale leningen moeten bouwactiviteit stimuleren De N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten is overgegaan tot de uitgifte van nationale leningen voor de woningbouw 1952. Het zijn drie leningen, die tezamen vjjftig millioen gulden moeten opbrengen. Daarmee zal, vol gens de niinister van Wederopbouw J. in 't Veld, het woningbouwprogram ma 1952 volledig kunnen worden uitgevoerd. De opbrengst der leningen zal worden uitgeleend aan de gemeenten om by voorkeur te worden ge bruikt voor de financiering van de voor 1952 goedgekeurde nieuwe wo ningbouw. Uitgegeven worden rentespaarbrieven in coupures van 100 en 25 gulden. Voorts 4 procent 25 jarige obligatiënin coupures van 1000 en 500 golden en 22 jarige obligatlën in coupures van 1000 en 500 gulden, welke tot 1 October 1957 geen rente dragen, daarna tot 1 April 1969 5 procent en van 1 April 1969 tot 1 April 1974 10 procent rente per jaar. De houders van de rentespaarbrie ven kunnen aflossing vorderen per 1 October 1958 tegen een koers van 125%, 1 Mei 1963 tegen 150%, 1 April 1967 tegen 180%, 1 April '71 tegen 210% terwijl alle na deze laat ste datum nog uitstaande rentespaar brieven aflosbaar zijn per 1 October 1974 tegen een koers van 250%. Vervroegde aflosbaarstelling van de zyde der vennootschap van alle nog uitstaande rentespaarbrieven is al leen toegestaan per 1 April 1967 te gen een koers van 185% en per 1 April 1971 tegen een koers van 217%. In een toelichting op de drie natio nale leningen deelt minister in 't Veld o.m. het volgende mede. Voor het thans bestaande programma van 50.000 woningen is tot dusverre dooi de gemeenten zelf 150 millioen bijeen waarschijnlijk it „de pot der beleggers", een byzon- dere lening voor de woningbouw, staat 120 millioen ter beschikking. Uit de drie thans uitgeschreven le ningen hoopt men tenminste de nog ontbrekende 50 millioen te putten. Het novum daarvan is de rente- spaarbrieflening in stukken van f 25 en f 100, welke ter beurze verhandel baar zullen zijn. Minister in 't Veld vertrouwt, dat deze spaarbrieflening tenminste 25 millioen zal opbrengen, alsook, dat de andere leningen, de 25- jarige 4*4 lening van tenminste 20 millioen en de 22-jarige 0/5/10 lening van tenminste 5 millioen over- tekend zullen worden. Gezien de financiële aspecten ver wacht de minister, mede op grond van de tot dusver verleende goedkeu, ringen, dat zich in Maart een gewel dige opleving van de bouwactiviteit zal manifesteren. Gerekend wordt op 55.000 woningen in 1953 en in volgen de Jaren dezelfde aantallen. Dan zal in 1964 of 1965 het woningtekort zgn Ingehaald. Indien 8000 woningen per jaar in duplex worden gebouwd, aan zal dit tekort waarschijnlijk reeds in 1960 zijn opgeheven. Minister in 't Veld deelde voorts mede, dat het aantal van 6000 wo ningen in de „vrije sector", die dus zonder premieregeling worden bouwd, waarschijnlijk niet wordt haald. Dit zal betekenen, dat het drag, dat voor wonlngbonwpremies op de begroting staat, namelijk 60 millioen, zal moeten worden vergroot. Voorts werd ter toelichting nog medegedeeld, dat met deze nationale leningen alle gemeenten tegelijk aan heden, van de rechtszekerheid en van de deugdelijkheid van het be stuur. c. De buitenlandse betrekkingen. d. Het Nederlanderschap. Uitdrukkelijk wordt hier van Ne derlanderschap en niet van nationa liteit gesproken, om te doen uitko men, dat voor de drie rijksdelen de gezamenlijke en enige nationaliteit is het Nederlanderschap. Een van de essentiële punten van het werkstuk, is de taakomschrijving van de Raad van ministers. Het statuut bepaalt, dat Suriname en de Ned. Antillen ieder een gevol machtigd landsministers hebben, die zitting heeft in de Raad van minis ters. De gevolmachtigde ministers komen in de plaats van de algemene vertegenwoordigers. Indien de gevolmachtigde lands- minister van Suriname onderschei denlijk van de Ned. Antillen ernstig bezwaar heeft tegen het gevoelen van de Raad van ministers over eni ge aangelegenheid, aan de behande ling waaraan hij heeft deelgenomen, wordt op zijn verzoek het overleg voortgezet. Enkele punten uit het werkstuk zijn nog de benoeming van de Raad van State, de wetgeving en verdra gen en overeenkomsten. Wat dit laatste betreft, bepaalt het statuut, dat Suriname en de Ned. Antillen vrij zijn in het aan gaan van economische en financiële verdx-agen. Zwitsers blad publiceerde geheime gegevens oyer nieuwe Britse jager. De „Daily Express" meldt dat de veiligheidsdienst van het Britse mi nisterie van luchtvaart zich bezig houdt met de vraag hoe het mogelijk is dat alle geheime gegevens over het nieuwe Britse gevechtsvliegtuig „Supermarine Swift" hun weg hebben gevonden naar het Zwitserse geïllu streerde tijdschrift voor de lucht vaart „Interavia", dat ze, verlucht met foto's^ publiceerde. De „Super- marine-Swift" zal eerst in 1953 of '54 in dienst worden gesteld. In Enge- de markt komen. Elke Nederlander land zelf is aan de journalisten slechts kan nu aan elke gemeente lenen, het- medegedeeld dat de ..Supermarine geen in verhandelbare stukken kan I Swift" niet verder gevordèrd is dan geschieden. een proto-type. it alles neemt niet weg, dat een kwart van het Franse volk communistisch stemt. De mis lukking van deze staking heeft echter nog eens bewezen, dat het aantal werkelijk principiële communisten, dat de partij door dik en door dun volgt, betrekkelijk heel klein is. Wij slaan maar niet zo maar een slag, wanneer wij zeggen, dat er in Frankrijk op de tien communistisch stemmenden, niet meer dan één slagvaardige communist is. Het com munisme van de rest Is toe te schrijven aan de principiële ontevre denheid en aan het „esperit de con tramine" van de gemiddelde Frans man. Hg stemt voor de nog altgd in Rusland vertoevende Maurice Thorez, omdat hij vindt, dat al de andere partijen waardeloos zijn en niets doen om de sociale misstan den te bestrijden. Maar daarvoor moet men hem nog niet vragen, wat het historisch materialisme ei genlijk is. Het lijkt ons dan ook verkeerd Frankrijk voor te stellen als een soort half communistisch land. De Fransman is misschien meer revolu- tionnairgezind dan wij. Maar hij is een principiële individualist en hij heeft een natuurlijke afkeer van al les, wat discipline is. En dat zgn twee eigenschappen, die met de leer van Marx en Lenin niet erg stroken. Knut Harasun en Ernst Zalm overleden. In zijn woning te Nörholmen over leed op 92-jarige leeftijd de Noorse schrijver Knut Hamsun. In zijn jeugd trok hg naai* Amerika, waar hij als landbouwer en trambestuurder werk te. Na zijn terugkeer wijdde hg zich geheel aan de letterkunde. Hij schreef vijftig romans en enige zwakke to neelspelen. In 1920 verwierf hij met „Hoe het groeide" de Nobelprijs voor letterkunde. In de oorlog stond Ham sun aan de Duitse zijde. In Zürich overleed op 85-jarige leef tijd de Zwitserse auteur Ernst Zahn, Hij begon zgn loopbaan als kellner en pachtte later een restaurant. In zijn vrije tijd schreef hij romans en novel len, die sterk de aandacht trokken. Zijn bekendste romans zijn „Lukas Hochstraszers Haus" en „Frau Six- ta". Deze schijver van gevoelige dorpsverhalen is ondermeer president van de Landraad van Uri geweest. mt 99 - 21. Jimmy kon de raad, die schipper Haring van de MM 5 hem had gegeven, maar niet verge ten. „Bemoei je er niet mee, bemoei je er niet mee!" had de visser gezegd. Jimmy begreep wel, dat schipper Haring hem goedgezind was, maar h\j begreep óók, dat de man méér af wist van alle geheimzinnigheden, die hier de laatste tyu waren gebeurd dan wie ook. Met een bekommerd gevoel kroop Jimmy die avond tegen een uur of elf onder de wol. „Je nergens mee bemoeien, is nu wel heel aardig", bromde hg, „maar waar blijft dan je plichtsgevoel? Ik ben toch niet van plan alles over mijn kant te laten gaan. Tenslotte ben Ik hier als sluiswachter de baasZo bleef Jimmy nog wat mijmeren, totdat hij tegen het middernachte lijk uur in een diepe slaap vielToen Jimmy uren later met een schok wakker werd, wist hij zelfs niet bij benadering hoe Iaat het was. Hij zat eensklaps recht overeind in zijn bed en luis terde met allebei zijn oren wijd open. Hij vernam buiten duidelgk enig gerucht. Het was net of er mensen over de sluisbruggetjes liepen, die hun best deden niet al te veel lawaai te maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5