NIEUWS UIT ZEELAND WALCHFREN jT-genda VOLDOENDE MEERDERHEID VOOR UITBREIDING TWEEDE KAMER WOENSDAG 20 FEBRUARI 1952. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „Gemeenschappelijk Belang" blijft aangesloten bij de K.N.M.B. Nadat een uitvoerige discussie was. gevoerd, waarbij de heren D. Swa german en H. Harmeijer, respectieve lijk secretaris en penningmeester van ?-ev£on- Ned- Middenstandsbond toe lichting gaven, besloot de Vlissingse middenstandsvereniging „Gemeen schappelijk Belang" lid te blijven van deze bond, waarmede een contributie verhoging van f 5 gepaard ging. De vergadering, die in „Unitas" werd gehouden, werd geopend door de voorzitter, de heer J. de Visser, die er onder meer op wees, zich te bezin nen op wat er gedaan moet worden 0I?Je komende moeilijkheden in het mmdenstandsleven op te vangen. Bestuursmededelingen werden ge daan door de secretaris, de heer Ch. v. d. Maden. Hierbij werd onder meer geconstateerd, dat er belangstelling bestaat vnpr de eventuele marktdag, aie in de feestweek door V.V.V. ge organiseerd zal worden, dat er eèn verzoek zal worden ingediend om een einde te maken aan de portiekmisère en dat de middenstand onder meer ook actief zal wezen bij het onderbrengen van geallieerde militairen, die in Vlis- singen zullen komen bU de onthul ling van het landingsmonument. Hierna sprak de heer D. Swager- man, bondssecretaris der K.N.M.B over de gevaren van buiten, die de middenstand bedreigen. Daarna ging spreker in op de P.B.O waarbij hij. opmerkte.dat vele pro blemen, die-de Vlissingse middenstan ders aangaan,, niet alleen dikwijls na tionale, maar soms ook internationale zijn. De K.N.M.B. kan 'niet zonder Vlissingen, maar Vlissingen kan ook niet zonder de bond zeide de heer Swagerman, die op de leden een harts tochtelijk beroep deed om niet te de serteren. Enkele leden meenden, dat in be paalde gevallen een overtuigender op treden van de middenstand bij de overheid gewenst zou zijn geweest en ook werd het hoofdbestuur een zekere lauwheid verweten. Nadat deze vraagpunten uitvoerig door de heer Swagerman waren uit eengezet en ook de heer H. Harmeijer het woord had gévoerd, werd een voorstel om lid te blijven van de K N M.B. met de daarbij gepaard gaande contributieverhoging van f 5— met practisch algemene stemmen aanvaard. Middelburg I DE BRANDWEER IN 1951. De Brandweer van Middelburg heeft verslag uitgebracht over 19ol. Er- waren zestig alarmeringen, maar gro te branden kwamen niet voor. Drie maal rukte men uit voor een kleine uitslaande brand, één maal voor een kleine binnenbrand, 21 keer voor een begin van brand, 13 keer voor een schoorsteenbrand, vijfmaal werd hulp verleend bij autobrand e.d., tienmaal werd diverse hulp verleend (onder meer werden drie katten uit een boom gehaald) en zeven maal was er loos alarm. Het afgelopen jaar kwam de nieu we motorspuit in gebruik. De Abdjj- brandweer werd wegens bezuiniging door het ministerie van O. K. en W. opgeheven. Men betreurde in 1951 het overlijden van de hoofdbrandwacht- chauffeur W. Murk. Namens de bur gemeester reikte de commandant de onderscheiding voor 12%-jarige brandweerdienst van de Vereniging van brandweercommandanten uit aan de heren J. Overweel, P. Alewijnse, H. Huiszoon en L. Outermans. In April kwam het onderhoud van het materieel van de Reinigingsdienst bij de Brandweer. Behalve de oefenin gen voor wedstrijden (in Nieuwpoort werd een beker van het gemeentebe stuur gewonnen) werden 23 normale oefeningen gehouden. De kosten van de Brandweer werden voor 1950 ge raamd, op f 28.410 en voor 1951 op f 31.123. FEESTAVOND N.S.O. De vereniging van leerling-scheeps- werktuigkundigen, N.S.O., te Middel burg gaf een geslaagde feestavond in het Schuttershof. Van de aanwezigen kon de voorzit- ter, de heer E. Visscher, in het bij zonder welkom hetejx. het vrijwel .vol tallige schoolbestuur met zgn Voor-, zitter, de heer G. van Neder/een, de heer L. J. van 't Westende als verte genwoordiger van het gemeentebe stuur en de heer .Cornelisse, chef-per soneel van de Kon. Paketvaart Mij. te Amsterdam. Met het zangspel „Geluiden van de FILMS VAN DE WEEK Drie oude bekenden. Drie populaire filmacteurs, die zich ondanks de voortdurende stroom van nieuwe „sterren" weten te handha ven en wier namen nog altijd een grote aantrekkingskracht bezitten, zijn thans op het doek. In Electro, Middelburg, verschijnen Theo Lingen. de droogkomiek en Hans Moser, dé gemoedelijke Wener, in „Met een neuslengte", een fllmgrap tegen de achtergrond van het wielersportfes tijn bjj uitnemendheid, de zesdaagse. De lange aotiespeler John Wayne staat weer aan de zijde van het recht in „Dakota", een spannende Western, waarvan het vei'haal zich in de ze ventiger jaren afspeelt. Hij wordt terzijde gestaan door Vera Ralston, die haar carrière als kunstrijdster op liet ijs blijkbaar heeft afgebroken. Wayne volgt haar naar het ruwe Da kota, waar een landoorlog ontvlamt omdat het gerucht gaat, dat er spoor wegen zullen worden aangelegd. Officiële publicaties GEMEENTE OOST- EN WEST-SOUBURG. Zij, die ni 1 Februari 1951 houder zijn geworden van één of meer honden, of thans meer honden houden dan op 1 Februari 1951 en zij. die sedert die datum één of meer honden minder houden, zijn verplicht hiervan aangifte te doen vóór 1 April 1952 ten gemeentehuize. Zij, die na laatstgenoemde datum houder van een hond- worden moeten hiervan binnen 14 dagen bericht doen. Oost- en West-Souburg, 16 Februari '52. MIDDELBURG. Vandaag Schuttershof: drs. J. Hk. Hoornweg voor Reclasseringsraad, 8 uur; Electro: „Met een neuslengte" (a. 1.), 7 en 9.15 uur; Bogardzaal: Bij eenkomst C.B.T.B., 10 en 13.30 uur; Bogardzaal: ir. W. R. Becker voor Maisclub Walcheren, 14 uur. Morgen.Concertzaal: Jaap Kunst over „Het levende lied in Nederland", met samenzang, 8 uur; Electro: „Appa- sienata", (18 j.). VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Schipper naast God" (14 j.) 7 en 9 uur; Luxor: „Da kota" (18 j.), 8 uur; Concertgebouw: Steravond N.C.R.V.. 8 uur; Concor dia: Lezing over sexuele hervorming, 8 uur. Morgen Alhambra: „The lost weekend" (18 j.), 7 en 9 uur; Luxor: Als van daag. 8 uur; Concertgebouw; Volks onderwijs, 8 uur; Scheldekwartier: Toneelavond ambtenaren, 8 uur.. Vloot" ving het programma aan, dat voorts o.m. verzorgd werd door de uit Ambonese leerlingen samengestelde schoolband en waarvan het toneel stuk „Als het tK verloopt" de hoofd schotel vormde. De toneelclub van de Groningse Vereniging te Middelburg gaf van dit stuk een goede vertol king. Alle medewerkenden mochten na af loop een op de machinistenschool vervaardigd aandenken in ontvangst, hemen; voor de dames waren er bloe men en voor mevrouw Visscher was er bovendien nog een schilderstuk van een „onbekende gever". Tot be sluit van deze feestavond werd er ge danst. STOFFELIJK OVERSCHOT VAN DE HEER K. J. v. SLUIJS TER AARDE BESTELD Op de Algemene Begraafplaats te Middelburg werd het stoffelijk over schot ter aarde besteld van dhr. K. J. v. Slufs, in leven chef der beitsinrich ting van de Vitrite fabriek. Aan de groeve werd het woord gevoerd dooi de directeur, de heer B. A. Hesselink, door de heer P. Meliefste namens de personeelsraad en door de heer J. Boogaard, namens dè beitsafdeling, Ds. F. Don Ned. Herv. predikant sprak woorden van troost tot de we duwe en de kinderen en bad het On ze Vader, waarna een schoonzoon, de heer H. R. van Noort, voor de'be langstelling dankte. OPBRENGST CARILLON COLLECTE De opbrengst van de collecte voor het carillon heeft te Middelburg f 161.opgebracht. GOOCHELTOEREN IN „DE GRIFFIOEN" De talrijke bewoners van het rust- Rifis -,,D.e.Griffioen" -beleefden. Maan dagavond enkele gezellige uurtjes. De heer J. J. Doeleman gaf in de grote zaal namelijk een aantal ^goocheltoe ren ten beste, daarbij trouw geassis teerd door zijn echtgenote. Een ieder amuseerde zich uitstekend. De directeur van het rusthuis, de heer C. Verburg, dankte de heer en mevrouw Doeleman mede namens de toeschouwers hartelijk voor het gebo- dene. Advertentie PERSONEELSVERENIGING BELASTINGDIENST. De Personeelsvereniging Belasting dienst op Walcheren hield een per- soneelsavond in de Bogardzaal te Middelburg. Nadat voor de pauze enkele films waren vertoond over de winning en verwerking van rubber, werd na de pauze een originele verloting gehouden van van rubber vervaardigde artikelen. Er was voor deze avond een zeer behoorlijke be langstelling. Vrouwenpolder GROENE KRUIS VERGADERDE. Te Vrouwenpolder hield de vereni ging „Groene Kruis" haar jaarverga dering onder voorzitterschap van de heer W. Maas. Uit de verslagen die werden uitge bracht bleek, dat de vereniging 135 leden telt en er een batig saldo van 173.01 is. Als bestuurslid werd de heer A. v. Dis herkozen. De provin ciale vergadering was door een afge vaardigde bezocht, die daarvan een verslag uitbracht. Hierna werden door zuster Hagen enige films ver toond en gaf zjj een uiteenzetting van het tot stand komen en oprich ting van het Groene Kruis tot op he den. De voorzitter richtte woorden van dank tot zuster Hagen voor het gc- bodene en sloot hierna de vergade ring. en sloot hierna de verga* BEEN GEBROKEN. Het 4-jarig zoontje van de fam. d. V. te Vrouwenpolder kwam al spelen de te vallen en brak een beentje. Domburg JAARFEEST. De Chr. jeugdverenigingen te Dom burg hielden een jaarfeest in de zaal „Wuhelmina". Ds. G. H. van Willens- waard opende met gebed en sprak een openingswoord, waarna een geva rieerd programma werd afgewerkt. Het bleek, dat zowel onder ouderen als onder de jonge leden goede krach ten schuilen. Het gebodene stond op goed peil en werd dan ook gewaar deerd. Het voornaamste punt was de opvoering van „Het stormsein neer". De pauzes werden gevuld met samen zang met pianobegeleiding van mej. H. Soesman. Er was een verloting tot dekking der kosten. Marktberichten VEILING MIDDELBURG. 19 Febr.: Aardappelen; Meerlanders 11 —11.20, Bintjes 11.40-^11.60. Fruit: Goudrelnetten 36—56. Cox Oran ge Pippin 55—69. Jonathan 41. Saint Re- my 4013. Groenten: Witlof 30—61. Rode kool 10 —18. Sav. kool 10—27. Boere kool 7—14. Witte kool 12—14. Spruiten 16—65. Prei 1234. Bloemkool D 23. Glassladunsel 1.18—L54; Glasveldsla l-13—1.66. Glasan- dijvie 1.10—1.15. Peen per kg 12—18. Kro ten per leg 22. Koolrapen 7. Herfstrapen 12-16. Uien 6—34, VISMIJN VI3ERE. 19 Febr.: Handels garnalen 2014 kg 80. Schar 64 kg 21—25. Bot 6 kg 17. Kabel- jouw 1 kg 92. Ongesorteerde vis 139 kg 18-26, Sardijn 7 kg 18. EERSTE KAMER Scherpe aanval op prof. Gerretson Kamerlid v. d. Kieft beschuldigde hem van fascistische neigingen. De Eerste Kamer is Dinsdag nog begonnen met de algemene politieke beschouwingen over de Rijksbegro- ting-1952. Prof. Anema (A.R.) drong o.m. aan op verhoging van het huur niveau en toonde zich tegenstander van de door mr. Oud geponeerde derde macht". Hij prees de regering om het „verdienstelijk werk", dat zij heeft verricht. Prof. Molenaar van de V.V.D. meende, dat de afwij zing van de derde macht door de vo rige spreker nog niet het dichtslaan van een deur hoeft te betékenen. Hij meende, dat de C.H.U. die ook een minister in het huidige kabinet heeft, in elk geval deel zou kunnen uitma ken van een derde macht. Voorts stelde hij minister Lieftinck aanspra kelijk voor de trage gang van zaken bij de woningbouw. Mr. Kolff (C.H.) sprak eveneens over de derde macht en zeide nieuwe samenwerking tussen de drie raidden- partijen in sommige gevallen nuttig te achten. De financiële moeilijkhe den weet hij niet alleen aan de zwa re militaire lasten maar ook aan het feit, dat wg na de oorlog op te grote voet zouden hebben geleefd. Spreker verweetde regering een te slappe houding bij de incidenten rond de in Indonesië aangehouden schepen en betoogde, dat de regering door het toelaten van besprekingen over de status van Nieuw-Guinea zich onno dig op glad ijs heeft begeven. In de avondvergadering kwam de heer van de Kieft (P.v.d.A.) met een scherpe aanval op zyn mede-senator prof. Gerretson, wiens „rol" in de fascistische beweging hij uitvoerig besprak. 0.m. citeerde spreker enige artikelen uit de oorlogsjaren van dit nu tot de C.H. toegetreden Eerste Kamerlid, welke een fascistische ten dens zouden hebben verraden. Waar staat de C.H.U. thans, zo vroeg dè heer van de Kieft, die er voorts nog aan herinnerde, dat prof. Gerretson ineen brief aan de enquête-commis sie drie ministers nit het kabinet-de Geer van landverraad heeft beschul digd, een beschuldiging, die hij later niet „waar" heeft kannen maken. De heer van de Kieft meende, dat op de heer Gerretson het woord van toe passing is dat Bogeman op de Dordt se Synode heeft toegevoegd aan de remonstranten: „Met bedrog zgt gij begonnen, met bedrog zijt gy geëin digd. Gaat heen". Toen de heer van de Kieft zijn rede had beëindigd, wees de voorzitter er op, dat de heer Gerretson zich niet in de Kamer bevond: „We zullen er voor moeten zorgen, dat de heer Ger retson in staat wordt gesteld zich te verweren". Ook de heer Kropman (KVF) zei Interpellatie Gerretson gaat niet door. Op voorstel van de voorzitter heeft de Eerste Kamer besloten afwijzend te beslissen op het verzoek van haar lid prof. Gerretson (C.H.U.) cm de regeringsvragen te mogen stellen over de Nieuw-Gulnea-politiek. Prof. Gerretson ging er mee accoord, dat vragen over dit onderwerp gesteld kunnen worden bij de algemene poli tieke beschouwingen. Eerste Kamer keurde plan-Sehuman goed. Binnenkort ontsluiting va, mijngebied Vlodrop. De Eerste Kamer heeft het wets ontwerp tot goedkeuring van het verdrag inzake dè Europese gemeeu- sehap voor Kolen en staai (plan- Schaman met 36 tegen 2 stemmen goedgekeurd. Alleen de beide com munisten stemden tegen. Tevoren had minister van den Brink de sprekers, die vorige week aan het woord waren geweest, beantwoord. De minister gaf toe, dat de bevoegd heden van het parlement gedeeltelijk verloren gaan door overdracht aan ie Hoge Autoriteit van het plan. Er is echter controle, zowel door het Int. Hof van Justitie als door de natio nale parlementen via de ministers in de Raad van ministers. Minister Van den Brink zag maar één mogelijkheid^om de Engelsen als nog tot de gemeenschap te doen toe treden: voortgaan met de Integra tie van Europa, zodat de gemeen schap een lichaam wordt waarmede Londen rekening moét houden. MIJNVELD VLODROP. Tenslotte deelde de minister nog mede, dat de ministerraad besloten heeft over te gaan tot ontsluiting van het mijngebied van Vlodrop. Dit zal 12 jaar duren. De levensduur van de mijnen wordt op 80 jaar geschat. Het gebied kan 100 millioen ton ko len opleveren. Wanneer de miinen op volle kracht werken, zullen hiér 3500 mensen een bestaan kunnen vinden. 53 van de kolen behoort tot de zg. „magere kolen", een van de meest schaarse soorten in Europa. gaarne te willen weten of het toe treden van prof. Gerretson tot de CHU een koersverandering van deze partg betekent. Deze spreker betreur de de weigering van de A-R. om deel uit te maken van de regering. Hij achtte deze afzijdigheid op het ogen blik ternauwernood verantwoord. Als de KVP weer deel van de rege ring zal uitmaken, dan zal bijzonde re aandacht besteed moeten worden aan het grote gezin en het woning tekort. Nadat de heer van Santen (CPN) nog het woord had gevoerd, werd de ver gadering geslote. DE GRONDWETSWIJZIGING Ook weinig tegenstand tegen verlaging leeftijdsgrens. (Van onze parlementaire redacteur). Van de thans bü de Tweede Kamer in behandeling zijnde regeringsvoor stallen tot wijziging van de Grondwet spreken ongetwijfeld die tot uitbrei ding van het aantal Tweede Kamerleden van 100 tot 150 en van het aantal Eerste Kamerleden van 50 tot 75 het meest tot de verbeelding. Dinsdagmiddag heeft de Kamer haar licht laten schijnen over dc vergro ting van dc Tweede Kamer en tevens over de verlaging van dc leeftijd van 30 tot 23 jaar, om tot lid van deze Kamer benoemd te kunnen worden. Tevens waren daarbij aan de orde een amendement van jhr. mr. Van der Goes van Naters (P.v.d.A.) om de zittingsperiode van de Staten- Generaal te laten voortduren, wan. neer door bijzondere omstandigheden geen verkiezingen gehouden kunnen worden, en twee amendementen van de heer Andriessen (K.V.P.): het eerste om stemmingen hl de Kamer mogelijk te maken, als slechts een derde van het aantal leden aanwezig is, in plaats van de helft zoals thans vereist wordt, en het tweede om mo gelijk te maken, dat een lid voor een ander stemt, als die ander wegens geldige redenen niet aanwezig kan ~ïn. Van uitbreiding van het aantal parlementsleden en verlaging van de leeftijd werd wel zeer verschillend gedacht, maar een tweederde meer derheid lijkt toch wel verzekerd. De Chrlsteljjk-Historischen zijn er echter pertinent tegen. De heer Krol maakte dit de Kamer duidelijk. Zijn partijgenote, jkvr. Wttewaall van Stoetwegen, bestreed de verlaging van de toelatingsleeftijd voor de Tweede Kamer. Zij betwijfelde name lijk of men op 23-jarige leeftijd wel een gefundeerd oordeel kan vellen. De heer Andriessen van de K.V.P. verklaarde zich onomwonden voor uitbreiding van het aantal leden en voor verlaging van de leeftijdsgrens. De heer Gortzak van de C.P.N. wilde, wat de leeftijd betreft, zelfs wel tot 21 jaar gaan. De heer Bruins Slot (A.R.) onder schreef geheel de motivering van de regering voor de uitbreiding van het aantal Kamerleden, doch van de ver laging van de leeftijdsgrens moest hij niets hebben. Namens de socialisten verklaarde mr. Van der Goes van Naters zich voor de regeringsvoorstellen. Mr. Oud van de V.V.D. was er in begin sel eveneens voor, doch hij vestigde er de aandacht op, dat een gedeelte van zijn fractie nog in tweestrijd ver keert, omdat zij uitbreiding van de Tweede Kamer wil koppelen aan de uitbreiding van de Eerste Kamer. Othmar Schneider won slalom voor heren. Tc Roedkleiva in de omgeving van de Noorse hoofdstad Oslo werden Dinsdag de slalomwedstrgden voor heren gehouden. De piste was 442 meter met een hoogteverschil van ongeveer I6u meter, Dc Oostenrijker, Othmar Schneider slaagde er in eer ste te worden in het algemeen klas sement, waarmee hij voor Oostenrijk een tweede gouden medaille verover de. De tijd van Schneider was 120 sec. Tweede werd de Noor Steln Erlksen met 121.2 sec. en derde zjjn landgenoot Guttorm Berge met 121.7 sec. Bg het kunstrijden voor heren was de stand na 5 verplichte figuren: 1. Dick Button, Ver. Staten met 1000.2 pt.; 2. Seibt, Oostenrijk, 957,7 pt.; 3. Giogan, Ver. Staten, 922,4 pt. Ir. het kader van het Olympisch ijshockeytournooi werd gespeeld de wedstrijd Canada—Tsjecho-Slowa- kije. De Canadezen wonnen met 4—1. Vier Nederlandse rijders naar de wereldkampioenschappen. het ANP verneemt, zullen Kees Broekman. Wim van der Voort Anton Huiskes en Gerard Maarse deelnemen aan de wereldkampioen schappen in het hardrijden, welke op 1 en 2 Maart a.s. te Drontheim wor den gehouden. Als leider fungeert Klaas Schenk. Voordien komen zij nog op andere wedstrijden in Noorwegen uit.. Kees Broekman en Gerard Maarse nemen na de wereldkampioenschap pen te Drontheim nog deel aan wed strijden te Narvik en te Tromsö. PAARDENSPORT J. H. A. Jurgens gedelegeerde van de F.E.i. voor Helsinki. Onze landgenoot, de heer J H. A Jurgens uit Enschede is benoemd tot technisch gedelegeerde bij de Interna tionale Paardensport Federatie (Fe deration Equestre International) voot het concours complet d' equitation (samengestelde wedstrijd) en voor de grand prix des Nations (zwaar springconcours van de Olympische Spelen 1952 te Helsinki. VOETBAL UITSLAGEN JUNIOREN COMPETITIE. Junioren A: Groep A. I: Arnemul- den I—Vlissingen I 04; groep A. II: Krabbend(jke IGoes I 11; Hans- weertse Boys IRobur I 2—0. Juni oren B: Groep B. I: EMM I—Zeelan- dla I, ZeeL n.o.g.; De Zeeuwen I— Vlissingen n 4G; groep B. IV: Burgh IZierikzee I 0—3. Alle overige wedstrijden werden afgelast. SCHAKEN SLUISSE TOREN KAMPIOEN. De einduitslag van de competitie schaakwedstrijd tussen Oostburg en Sluise Toren, welke Dinsdagavono te Oostburg werd gespeeld, eindigde in een 5VS4V2 overwinning voor Siulse Toren. Door dit resultaat behaalde Sluise Toren het kampioenschap in de tweede klasse C van de Zeeuwse- Schaakbond. de avondvergadering heeft mi nister Beel de sprekers beantwoord. Hij wees er op, dat er ln dc Kamer herhaaldelijk op uitbreiding Is aange drongen. Wat de verlaging van de leeftijdsgrens aangaat, betoogde spr.. dat het bij het passief kiesrecht gaat om de individueel beoordeelde candi- daat. Dit geeft voldoende waarbor gen Het vraagstuk van het noodrecht waarover de heer v. d. Goes van Naters een amendement indiende moet bfl de algemene herziening on der de ogen worden gezien en niet bij deze partiële wijziging. Ten aanzien van het amendement- Andriessen op het stuk van stern- overdracht, merkte spr. op, dat dit ingaat tegen het systeem van de grondwet. Dit systeem past zA in een land, waar de party-discipline zo sterk is, dat in de fractie wordt aan gegeven hoe de stem zal worden uit gebracht, AMENDEMENT OF INITIATIEF? Na de rede van dc minister werd over de amendementen gediscussieerd. Bij dat van de heer v. d. Goes van Naters over een eventueel parlemen tair vacuum kwam van verschillende zijden nog het bezwaar naar voren, dat het niet bU de in behandeling zijn de wijzigingsvoorstellen behoort. Men moet het recht van amendement niet verwarren met het recht van initia tief. zo betoogde de heer Oud en ver schillende sprekers vielen hem bij, ook al waren zij niet allen tegen de materiële inhoud van het amende ment De heer van der Goes van Na ters trok het daarop in en diende een motie in, waarin de regering wordt uitgenodigd een regeling als door hem gewenst voor te bereiden. De stemmingen over de overige amendementen en de beide wijziging s- ontwerpen werden aangehouden. NIEUW-GUINEA EN DE WEST. Voor aan de behandeling' van de kwestie van de uitbreiding der Twee de Kamer werd begonnen, bracht de voorzitter nog enige amendementen in stemming, welke alle betrekking hadden op de betrekkingen met Nieuw-Guinea, Suriname en de Ned. Antillen. Een amendement van de heer Van der Goes van Naters (P.v. dA..) om Nieuw-Guinea in de Om schrijving van het grondgebied niet bij name te noemen, maar daarvoor in de plaats te stellen „elk zodanig niet zelfstandig gebied, waarover het koninkrijk de souvereiniteit uitoe fent", werd verworpen. Dc oorspron kelijke lezing werd met de stemmen van de P.v.d.A. tegen aanvaard. Een nieuw artikel, dat vastlegt, dat de betrekkingen tussen Nederland Su riname en de Antillen in een statuut worden geregeld en de staatsinrich ting van Ned. Nieuw-Guinea bij de wet. kreeg alleen de stemmen van de communisten tegen. Het regeringsvoorstel om de arti kelen met betrekking tot de gouver neurs uit de Grondwet te doen ver vallen, werd aangenomen met CH, AR en WD tegen. Tevoren had de heer Tilanus medegedeeld, dat dc CH-fractie in geval van aanvaarding van dit voorstel haar stem straks aan het gehele ontwerp zal moeten onthouden. Het nieuwe artikel, betreffende het statuut voor de nieuws rechts orde, waarbinnen Nederland Suri name en de Antillen de eigen belan gen zelfstandig zullen behartigen, werd met de stemmen van de AR en WD en van de heren Van der Feltz en Schmal van de CHU tegen aange nomen. Tenslotte werd met WD, AR, CH en CPN tegen, een artikel aanvaard volgens hetwelk een na dere regeling van de rechtstoestand van Nieuw-Guinea en wijziging daar van bij de wet dienen te worden vast gesteld. Bij botsingen, die Zondag te Casa blanca in Marokko tussen politie en de monstranten hebben plaats gevonden, zijn twee betogers om het leven gekomen en drio gewond. Nieuws In e«n Noiedop In Hilversum vierde „Opoe Ver schoor" Dinsdag haar 100ste verjaardag. Officieel zou zijn vandaag pas Jarig zijn. maar reeds 99 jaar viet zij het feest op de 19de, omdat een neef van haar vader zich destijds bij de aangifte zou hebben vergist Vader zelf was op zee. Geen vergissing was het, dat Dinsdag gedu rende tien uren de Londense Big-Een niet „sloeg". Na het zeer drukke gebruik van het klepelwerk bij de begrafenis van Koning George VI, moesten de stootkus sens vernieuwd worden. Het laatste ge beurde dit in 1936 na de begrafenis van George V. Van Saba is op Curacao aangekomen de heer Tober uit Zaandam, die in z'n eentje met een jachtje op weg is van Nederland naar Nieuw-Zeeland. Hjj wil daar trachten zich een nieuw bestaan op te bouwen. Nagekomen advertentie. Donderdag 21 Febr hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en - 2 Grootouders JOH. SOHIER M. SOHIER— VAN SORGE hun 35-jarige echtver- eniging te herdenken. Hun dankbare Kin- deren, Behuwd- eD i Kleinkinderen. j Vlissingen, Irislaan 158. Gelegenheid tot feli- 5 citeren Zaterdag 23

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 3