NIEUWS UIT ZEELAND ZEEUWSE THOLEN EN ST. PHILIPSLAND SNIPPERS gmBKA VOLDOENDE MEERDERHEID VOOR UITBREIDING TWEEDE KAMER Nieuw s Notedop WISSEL SCHOUWEN WOENSDAG 20 FEBRUARI 1952. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RAAD SCHERPENISSE. Onderwijzer benoemd. Dé gemeenteraad van Scherpenis- se benoemde Dinsdag met ingang van 1 April tot onderwijzer in vaste wenst van de O. L. school de heer J. J .van den Berg, tijdelijk onderwijzer te Putterslioek, wonende te Dor drecht. Een verzoek van de dienst der Ge nie om een strook grond af te staan voor het oprichten van een uitkijk toren voor de Luchtwachtdienst op het Spuidamplein werd na enige dis cussie aangehouden. Goedgekeurd werd een plan om een strook grond van 700 vlerk, meter aan de Wilhelminastraat bij te kopen ten einde deze met grond, die reeds gemeente-eigendom is, te kunnen uit.-/ geven voor woningbouw. Een beplan tingsplan voor de Wilhelminastraat werd eveneens goedgekeurd. ONGEVAL. Toen ds. J. M. Barendrecht uit Noor'd- gouwe op zijn rijwiel met hulpmotor langs de Lange Blokweg ih de rich ting van Zierikzee reed, .kwam hij ter hoogte van de woning van mevrouw F. aan de rechterzijde van de weg te vallen, juist op het moment, dat hem een vrachtauto en een bestelauto'uit tegenovergestelde richting passeerden Tegen de~ spoedig r aanwezige dóktér P. Vogelaar, die de eerste hulp ver leende, klaagde ds. Barendrecht over hevige pijn in de linkerschouder, zo dat de arts overbrenging naar het zie kenhuis te Noordgouwe noodzakelijk achtte. Bij een daar ingesteld onderi, zoek bleek, dat het slachtoffer een schouder-fractuur had opgelopen. Naai de juiste toedracht, van het ongeval wordt door de politie riög een onder zoek ingesteld. Tot tijdelijk onderwijzer aan de o.l. school te Sirjansland werd de heer De Haan uit Nieuwerkerk benoemd. St. Annaland MUZIKALE RONDGANG. Bij goed weer zal de muziekvereni ging „Accelerando" te Sint Anna land ter gelegenheid van de verjaar dag avn Prinses Marijke een rond gang door de gemeente maken. NATIONALE RESERVE De leden van de Nationale Reserve uit St. Annaland hebben deelgenomen aan oefeningen te Harskamp op de Veluwe. Woensdag 20 Februari zal te St. Annaland een ontspannings avond van de Nationale Reserve wor den gehouden. REDERIJKERS UIT OUD-VOSSEMEER Op Vrijdag 22 Februari komen de Rederijkers van Oud-Vossemeer naar Sint Annaland, waar ze des avonds om half acht in „De Gouden Leeuw" het toneelstuk: „Mrs. Patterson's chauffeur" zullen opvoeren. St- Maartensdijk VERGADERING „ALGEMEEN BELANG". Te Sint Maartensdijk hield de coö peratieve brandstoffenvereniging ..Algemeen Belang" naar jaarverga dering onder voorzitterschap van de heer C. Priem. Uit het jaarverslag van de boekhoudster bleek dat de vereniging thans 580 leden telt. In 1951 werden aan brandstoffen omge zet: anthraciet 272.213 kg.; eierkolen 545.388 kg.; cokes 19.870 kg en bri ketten 41.400. Er was een batig kas saldo van 399.95. De heren L. Scherpenisse en C. Kwaak, respectie velijk voorzitter en lid van de con trolecommissie, werden by acclama tie herkozen. In een korte beschou wing over de huidige kolenpositie drong de heer Priem er bij de leden op adn reeds in de zomermaanden kolen voor de komende winter in te slaan. De leden verzóchten, het bev, stuur in het vervolg een betere kwali teit kolen te kopen; in de laatste par tij zat een te grote hoeveelheid gruis. Besloten werd meer krieleierkolen te bestellen. Daar voor de aanbesteding van het lossen der kolen slechts één inschrijvingsbiljet was binnengeko men, droeg men de regeling van deze aangelegenheid even als voorheen aan de algemene vergadering op. Tholen VERGADERING CHR. HIST. UNIE De afdeling Tholen van de Chr. Hist. Unie kwam Vrijdagavond bijeen in de Ned. Herv. Kerk onder voorzit terschap van de heer Jac. van dei- Velde. Bij de gehouden bestuursver kiezing werd de aftredende voorzitter met algemene sternen herkozen. Wat betreft de aanstaande Kamerverkie zingen werd besloten tegen die tijd wat meer propaganda te maken. De heer v. d. velde werd afgevaardigd naar de algemene vergadering Van het hoofdbestuur op 1 Maait a.s. De secretaris der afdeling, de heer H. Rol, hield een lezing over het on- derwerp „De Overheid waarna een bespreking volgde van interne aard. AANNEMERSPATROONSBOND. j De afdeling Tholen en St. Philips- land van de Ned. Aannemers- en Pa- troonsbond kwam Zaterdagmiddag te i Tholen bijeen onder voorzitterschao van de heer Jac. Vos.. Met algemene stemmen werd besloten niet deel te nemen aan de organisatie voor het in dienst stellen van een aanmeldings bureau van aanbestedingen en aan vragen van bouwwerken, waarbij dan de aannemer zijn calculaties moet, overleggen. VOLLEYBAL De volleybalcompetitie op Schouwen en Duiveland. De volleybalcompetitie op Schou wen en Duiveland werd voortgezet. By de dames bleef L.H.S. ongeslagen en zonder verliespunten aan de kop, door een 20 overwinning op Avanti, dat hierdoor de tweede plaats moest afstaan aan de op. Ulo, die met 3- van Actief won. Lyceum A klopte Lyceum B met 21, zodat de stand nu is: LHS 36; Openbare Ulo 44; Lyceum A 12; Avanti 32; Actief 10; Lyce um B 20. In de eerste klasse heren handhaaf den de Padvinders zich ongeslagen en zonder verliespunten aan de kop door een 21 zege op Musketiers. Ook AB S bleef zonder verliespunten, want Zeelandia moest met een 2—1 neder laag naar huis. Saturnus kreeg van Set Up met 03 de kous op de kop en bleef dus hekkesluiter. De stand is hier: Padvinders 36; ABS 24; Set Up 22; Zeelandia 3—2; Musketiers 32; Saturnus 30. In de 2de klasse heren bleef Smash de leiding behouden door een 30 overwinning op Mevo. Zierikzee kwam op ae tweede plaats, want de Chr. Ulo werd met 12 geklopt. Her mandad leverde een goede prestatie door A Combinatie een 02 neder laag toe te brengen. De stand is: Smash 24; Zierikzee 3—4; Herman dad 22; A-Combinatie 32; Chr. Ulo 3—2; Mevo 3—2. OPENBARE VERKOPING Door-notaris E. v. <L Velde werd in het lokaal van Agtmaal te Tholen voor de erven wed. Goorden publiek verkocht eèn huis en erf aan de Oudelandse straat. Koper werd de heer B. G. Friederich te Oud-Vosse meer voor 8000. OPENBARE VERKOPING. Door notaris E. v. d. Velde te Tho len werd Zaterdagavond in hotel „Zeeland" openbaar verkocht, een woonhuis met schuur en .erf aan de Singel te Tholen van de erverr wed. M. QuistKuijper. Koper werd dé heer M. van Splunter te Tholen voor de som van f 7200.plus-kosten. Stavenisse GESLAAGD Bij het gehouden examen Ensaid te Breda slaagde mej. Corrie Fierens v»n Stavenisse voor coupeuse.. SCHOUWEN. EN DUIVELAND Nieuwerkerk MANDOLINECLUB TRAD OP. Twee a.vonden achtereen gaf de Mandolineclub „Hier 's ek weer" te Nieuwerkerk .onder leiding van haar directeur, de heer W. Wandel in het verenigingsgebouw een uitvoering. Beide avonden was de zaai flink be zet. Voordat op de eerste avond de uit voering begon bood mej. A. Lievense namens de club de directeur een fraaie dirigeerstok aan. Achtereenvolgens werden een 5- tal muzieknummers ten gehore ge bracht waarna een tableau volgde. In passende kleding en tegen een schit terende achtergrond, met mooie be lichting en fyne muziek, was dat ta bleau een lust voor oog en oor. Opge voerd werd vervolgens de comedie „Alles voor Adriaan". 't Was een dol komisch stuk en het werd goed ge- ,speielj3,;CDe K<?Öfdrollen, ^afpn^yi; hér" Juvarrre handen. In de pauze wei'd een verloting'gehouden ten 'bat'é vari de kas. Tot slot volgden nog een 5-tal mu zieknummers welke keurig werden uitgevoerd. Tussendoor gaven de" 2 jongste leden nog een extra nummer tje „Naar de speeltuin", waarvoor zij een warm applaus ontvingen. Na afloop dankte de heer Eveleens, namens de aanwezigen, de club. voor de zeer gezellige en mooie uitvoering en in het bijzonder de heer S. Wiele- maker. die op verdienstelijke wijze de van het toneelstuk, de heer Dinges. Eon lid van de zustervereniging te rRênesse feliciteerde de club met het succes. De heer Wandel dankte voor 'de hartelijke woorden en richtte zich ook tot de oud-directeur de heer Boo- gért om hem te huldigen voor het ve le,' dat hij voor de vereniging heeft .gedaan. Tenslotte deed hij een beroep Op de jeugd om lid te worden van de -vereniging. Ellemeet VOOR DE KLOKKEN De in de gemeente Ellemeet dooi de 'dames M. Geelhoed en W. de Jon ge 'gehouden collecte voor het comi té „Klokken voor Amerika" heeft op gebracht 26,07. Ouwerkerk BENOEMING. Te Ouwerkerk werd benoemd tot leerlinge-ambtenaar ter secretarie mej. C de Vrieze S.C.d. Vanavond om lralf zeven zal ds. Mal- lan uit Bruinisse voorgaan in dc Geref. Gemeente te St. Annaland. Aan liet eind van het z.g. ..dominees- dljkje" te St. Annaland is bij de oude molen een nieuwe stenen trap aange bracht. Ter gelegenheid van de verjaardag van prinses Marijke maakte de muziek vereniging ..Accelerando" te St. Anna land de gebruikelijke rondgang. v* Tijdens het slachten kwam het doch tertje van de heer M. v. D. te St. Anna- land met haar vinger in een worstma chine. Zij moest zich onder doktersbe handeling stellen. De Kerkvoogdij der Ned. Herv. Ge meente te Tholen heeft uit een legaat ïoo.— ontvangen, welk bedrag na der bestemd is voor het orgelfonds. De in de Ned. Herv. Kerk gehouden collecte voor het Chr. Sanatorium in het Zuiden heeft 74,07 opgebracht. Advertentie Advertentie Scheert U zlcb\ eens met de Braun sbavcr. Dan bemerkt tl direct *vat „elas tisch scheerlilad" zeggen wil. Snel ler scheert bij door bet. grolo werkzame opper vlak, en intenser door het 0,05 mm. dunue\ scheerblad. Vraag Uw bandelaar in zage van enthousiaste ge- brtiikersverklaringen en vrijblijvende demonstratie j L o Imp. C.V- Hapi. Nwe H.rengrocM 11 A'dam. T*L 48882 Marktberichten VEILING THOLEN. Uien. gewone 32.61, drielingen 28, piok- lers 14.80. Aanvoer 6*A-tón. Peen z.L 2e en 3e- soort 20.08. Aanvoer 20- ton. GRAANBEURS GRONINGEN. 19 Febr. Rode tarwe 21.25—21.00.; witte tarwe 21.25—25.00"; inlandse rogge 30.25—' 33.75; wintergergt. (vrij) 30.25—36.25; in levering 20.25—23.00; zomergerst 30.25— 38.00; witte haver 26.25—30.50; groene, erwten "40.8000.25; koolzaad 40.3058.80; karwijzaad 60.5068.50; gele mosterd zaad 50.4069.00; kanariezaad 35.30— 40.00; lijnzaad witWoei. 50.50—70.50;. lijn zaad blauwbloel 100.50150.50; Mans- holt 30.25—38.00. EERSTE KAMER Scherpe aanval op prof. Gerretson Kamerlid v. d. Kieft beschuldigde hem van fascistische neigingen. De Eerste Kamer is Dinsdag nog begonnen met de algemene politieke beschouwingen over de Rijksbegro- ting-1952. Prof. Anema (A.R.) drong O.m. aan op verhoging van het huur niveau en toonde zich- tegenstander van de door mr. Oud geponeerde .derde macht". Hij prees de regering .om het „verdienstelijk werk", dat zij heeft verricht. Prof. Molenaar- van de V.V.D. meende, dat de afwij zing van de derde macht door de vo rige spreker nog niet het dichtslaan van een deur hoeft te betekenen. Hij .meende, dat de C.H.U. die ook een minister in het huidige kabinet heeft, in elk geval deel zou kunnen uitma ken van een derde macht. Voorts stelde hij minister Lieftinck aanspra kelijk voor de trage gang van zaken bij de woningbouw. Mr. Kolff tC.H.) sprak eveneens over de derde macht en zeide nieuwe samenwerking tussen de drie midden partijen in sommige gevallen nuttig te achten. De financiële moeilijkhe den weet hij niet alleen aan de zwa- -fe militaire lasten maar ook aan het feit, dat wij na de oorlog op te grote voet zouden hebben geleefd. Spreker Verweet de regering een te slappe houding bij de incidenten rond dé jn Indonesië aangehouden schepen -en betoogde, dat de regering door het toelaten van besprekingen over de Status van Nieuw-Guinea zich onno dig op glad ijs heeft begeven. In de avondvergadering kwam de heer van de Kieft (P.v.d.A.) met een scherpe aanval op zijn mede-senator prof. Gerretson, wiens „rol" in de fascistische beweging hij uitvoerig besprak. O.m. citeerde, spreker enige artikelen uit de oorlogsjaren van dit nu tot de C.H. toegetreden Eerste Kamerlid, welke een fascistische ten dens zouden hebben verraden. Waar •staat de C.H.U. thans,, zo .vroeg de heer van de Kieft, die er voorts nog -aan herinnerde, dat prof. Gerretson ineen brief aan de enquête-commis sie drie ministers uit het kabinet-de Geer van landverraad heeft beschul digd, een beschuldiging, die lyj later niet „waar" heeft kunnen maken. De heer van de Kieft meende, dat op de heer Gerretson het woord van toe passing is dat Bogeman op de Dordt se Synode heeft toegevoegd aan de remonstranten: „Met bedrog zyt gy begonnen, met bedrog zijt gij geëin digd. Gaat heen". Toen de heer van de Kieft zijn rede had beëindigd, wees de voorzitter er op, dat de heer Gerretson zich niet in de Kamer bevond: „We zullen er voor moeten zorgen, dat de heer Ger retson in staat wordt gesteld zich te verweren". Ook de heer Kropman (KVP) zei Interpellatie Gerretson gaat niet door. Op voorstel van de voorzitter heeft de Eerste Kamer besloten afwyzend te beslissen op het verzoek van haar lid prof. Gerretson (C.H-U.) om de regeringsvragen te mogen stellen over de Nieuw-Guinea-politiek. Prof. Gerretson ging er mee accoord, dat vragen over dit onderwerp gesteld kunnen worden bij de algemene poli tieke beschouwingen. Eerste Kamer keurde p!an-Sehuman goed. Binnenkort ontsluiting van mijngebied Vlodrop. De Eerste Kamer heeft het wets ontwerp tot goedkeuring van het verdrag inzake de Enroppse gemeen schap voor kolen en staal (plan- Scliuman met 36 tegen 2 stemmen goedgekeurd. Alleen de beide com munisten stemden tegen. Tevoren had minister van den Brink de sprekers, die vorige week aan het ■woord waren geweest, beantwoord, De minister gaf toe, dat de bevoegd heden van het parlement gedeeltelijk verloren gaan door overdracht aan d< Hoge Autoriteit van het plan. Er is echter controle, zowel door het Int. Hof van Justitie als door de natio nale parlementen via de ministers in de Raad van ministers. Minister Van den Brink zag maar één mogelijkheid om de Engelsen als nog tot de gemeenschap te doen toe treden: voortgaan met de integra tie van Europa, zodat de gemeen schap een lichaam wordt, waarmede Londen rekening moét houden. MLJXYELD VLODROP. Tenslotte deelde de minister nog mede, dat de ministerraad besloten heeft over te gaan tot ontsluiting van het mijngebied van Vlodrop. Dit zal 12 jaar- duren. De levensduur van de mynen wordt op 80 jaar geschat. Het gebied kan 100 millioen ton ko len opleveren. Wanneer de mijnen op volle kracht werken, zullen hier 3500 mensen een bestaan kunnen vinden- 53 van de kolen behoort tot de zg. „magere kolen", een van de meest schaarse soorten in Europa. gaarne te willen weten of het toe treden van prof. Gerretson tot de CHU een koersverandering van deze party betekent. Deze spreker betreur de de weigering van de A.R. om deel uit te maken van de regering. Hij achtte deze afzijdigheid op het ogen blik ternauwernood verantwoord. Als de KVP weer deel van de rege ring zal uitmaken, dan zal bijzonde re aandacht besteed moeten worden aan het grote gezin en het woning tekort. Nadat de lieer van Santen (CPN) nog het woord had gevoerd, werd de ver gadering geslote. DE GRONDWETSWIJZIGING Ook weinig tegenstand tegen verlaging leeftijdsgrens. (Van onze parlementaire redacteur). Van de thans bij de Tweede Kamer In behandeling zijnde regeringsvoor stellen tot wijziging van de Grondwet spreken ongetwijfeld die tot uitbrei ding van het aantal Tweede Kamerleden van 100 tot 150 en van het aantal Eerste Kamerleden van 50 tot 75 het meest tot de verbeelding. Dinsdagmiddag heeft de Kamer haaf licht laten schijnen over de vergro ting van de Tweede Kamer cn tevens over de verlaging van de leeftijd van 30 tol 23 Jaar. om tot lid van deze Kamer benoemd te konnen worden. Tevens waren daarbij aan de orde een amendement van jhr. mr. Van der Goes van Naters (P.v.d.A-) om de zittingsperiode van de Staten- Generaal te laten voortduren, wan neer door bijzondere omstandigheden geen verkiezingen gehouden kunnen worden, en twee amendementen van de heer Andriessen (K.V.P.): het eerste om stemmingen in de Kamer mogelijk te maken, als slechts een derde van het aantal leden aanwezig is, in plaats van de helft, zoals thans vereist wordt, en het tweede om mo gelijk te maken, dat een lid voor een ander stemt, als die ander wegens geldige redenen niet aanwezig kan zijn. Van uitbreiding van het aantal parlementsleden en verlaging van de leeftijd werd wel zeer verschillend gedacht, maar een tweederde meer derheid lijkt toch wel verzekerd. De Christelijk-Historischen zyn er echter pertinent tegen. De heer Krol maakte dit de Kamer duideljjk. Zijn lartygenote, jkvr. Wttewaall van Stoetwegen, bestreed de verlaging van de toelatingsleeftijd voor de Tweede Kamer. Zij betwijfelde name lijk of men op 23-jarlge leeftijd wel een gefundeerd oordeel kan vellen. De heer Andriessen van de K.V.P. verklaarde zich onomwonden voor uitbreiding van het aantal leden en voor verlaging van de leeftijdsgrens. De heer Gortzak van de C.P.N. wilde, wat de leeftijd betreft, zelfs wel tot 21 jaar gaan. De heer Bruins Slot (A.R.) onder schreef geheel de motivering van de regering voor de uitbreiding van het aantal Kamerleden, doch van de ver laging van de leeftijdsgrens moest hij niets hebben. Namens de socialisten verklaarde mr. Van der Goes van Naters zich voor de regeringsvoorstellen. Mr. Oud van dc V.V.D. was er in begin sel eveneens voor, doch hij vestigde er de aandacht op, dat een gedeelte van zijn fractie nog in tweestrijd ver keert, omdat zij uitbreiding van de Tweede Kamer wil koppelen aan de uitbreiding van de Eerste Kamer. Othmar Schneider won slalom voor heren. Te Roedkleiva in de omgeving van de Noorse hoofdstad Oslo werden Dinsdag de slalomwedstryden voor heren gehouden. De piste was 442 meter met een hoogteverschil van ongeveer 169 meter De Oostenrijker Othmar Schneider slaagde er in eer ste te worden in het algemeen klas sement. waarmee hy voor Oostenrijk eeu tweede gouden medaille verover de. De tijd van Schneider was 120 sec. Tweede werd de Noor Stein Eriksen met 121.2 sec. en derde zijn landgenoot Guttorm Berge met 121." sec. Bn het kunstrijden voor heren was dc stand na 5 verplichte figuren- 1. l/nek Button, Ver. Staten met 1000,2 pt.; 2. Seibt, Oostenrijk, 957,7 pt.; 3. Grogan, Ver. Staten, 922,4 pt. In het kader van het Olympisch ijshockeytournooi werd gespeeld de wedstrijd CanadaTsjecho-Slowa- kije. De Canadezen wonnen met 41. Vier Nederlandse rijders naar de wereldkampioenschappen. Naar het ANP verneemt, zullen Kees Broekman. Wim van der Voort Anton Huiskes en Gerard Maarse deelnemen aan de wereldkampioen schappen in het hardrijden, welke op 1 en 2 Maart a_s. te Drontheim wor den gehouden. Als leider fungeert Klaas Schenk. Voordien komen zij nog op andere wedstrijden in Noorwegen uit.. Kees Broekman en Gerard Maarse nemen na de wereldkampioenschap pen te Drontheim nog deel aan wed strijden te Narvik en te Tromsö. PAARDENSPORT J. H. A. Jurgens gedelegeerde van de F.E.I. Yoor Helsinki. Jurgens uit Enschede is benoemd tot technisch gedelegeerde bij de Interna tionale Paardensport Federatie (Fe deration Equestre International) voor het concours complet d' equitation (samengestelde wedstrijd) en voor de grand prix des Nations (zwaar springconcours van de Olympische Spelen 1952 te Helsinki. VOETBAL UITSLAGEN JUNIOREN- COMPETITIE. Junioren A: Groep A. I: Arnemui- den IVlissingen I 04; groep A. II: Krabbendyke I—Goes I 11; Hans- weertse Boys IRobur I 20. Juni oren B: Groep B. I: EMM IZeelan dia I, Zeel. n.o.g.; De Zeeuwen I Vlissingen II 40; groep B. IV: Burgh IZierikzee I 03. Alle overige wedstrijden werden afgelast. SCHAKEN SLUISSE TOREN KAMPIOEN. De einduitslag van de competitie- schaakwedstrijd tussen Oostburg en Sluise Toren, welke Dinsdagavond te Oostburg werd gespeeld, eindigde in een 5Vt4% overwinning voor Sluise Toren. Door dit resultaat behaalde Sluise Toren het kampioenschap in de tweede klasse C van de Zeeuwse Schaakbond. Bij botsingen, die Zondag te Casa blanca in Marokko tussen politie en de monstranten hebben plaats gevonden, zijn twee betogers om het leven gekomen en drie gewond. In dc avondvergadering heeft mi nister Beel dc sprekers beantwoord. Hij wees er op, dat er in de Kamer herhaaldelijk op uitbreiding is aange drongen. Wat de verlaging vnn de leeftijdsgrens aangaat, betoogde spr., dat het bij het passief kiesrecht gaat om de individueel beoordeelde candi- daat. Dit geeft voldoende waarbor gen Het vraagstuk van het nood recht waarover ae heer v. d. Goes van Naters een amendement indiende moet bij de algemene herziening on der de ogen worden gezien en niet bij deze partiële wijziging. Ten aanzien van het amendement- Andrlessen op het stuk van stcm- overdracht, merkte spr. op. dat dit ingaat tegen het systeem van de grondwet. Dit systeem past z.i. in een land, waar de party-discipline zo sterk is, dat in de fractie wordt aan- even hoe de stem zal worden uit gebracht. AMENDEMENT OF INITIATIEF? Na de rede van de minister werd over de amendementen gediscussieerd. Bij dat van de heer v. d. Goes van Naters over een eventueel parlemen tair vacuum kwam van verschillende zijden nog het bezwaar naar voren, dat het niet bij de in behandeling zijn de wijzigingsvoorstellen behoort. Men moet het recht van amendement niet verwarren met het recht van initia tief. zo betoogde de heer Oud en ver schillende sprekers vielen hem bij, ook al waren zij niet allen tegen de materiële inhoud van het amende ment. De heer van der Goes van Na ters trok het daarop in en diende een motie in, waarin de regering wordt uitgenodigd een regeling als door hem gewenst voor te bereiden. De stemmingen over dc overige amendementen en de beide wijzigings- ontwerpen werden aangehouden. NIEUW-GUINEA EN DE WEST. Voor aan de behandeling van de kwestie van de uitbreiding der Twee de Kamer werd begonnen, bracht de voorzitter nog enige amendementen in stemming, welke alle betrekking hadden op de betrekkingen met Nieuw-Guinea, Suriname eu de Ned. Antillen. Een amendement van de heer Van der Goes van Naters (P.v. d.A.) om Nieuw-Guinea in de om schrijving van het grondgebied niet bij name te noemen, maar daarvoor in de plaats te stellen „elk zodanig niet zelfstandig gebied, waarover het koninkrijk de souvereiniteit tptoe- fent", werd verworpen. De oorspron kelijke lezing werd met de stemmen van de P.v.d.A. tegen aanvaard. Eén nieuw artikel, dat vastlegt, dat de betrekkingen tussen Nederland. Su riname en de Antillen in een statuut worden geregeld en de staatsinrich ting van Ned. Nieuw-Guinea bij de wet. kreeg alleen de stemmen van de communisten tegen. Het regeringsvoorstel om de arti kelen met betrekking tot de gouver neurs uit de Grondwet te doen ver vallen. werd aangenomen met CII. AR en WD tegen. Tevoren had de heer Tilanus medegedeeld, dat de CH-fractie in geval van aanvaarding van dit voorstel haar stem straks aan het gehele ontwerp zal moeten onthouden. Het nieuwe artikel, betreffende het statuut voor de nieuws rechts orde, waarbinnen Nederland Suri name en de Antillen de eigen belan gen zelfstandig zullen behartigen, werd met de stemmen van de AR en VVD en van de heren Van der Feltz en Schmal van de CHU tegen aange nomen. Tenslotte werd met WL-. AR, CH en CPN tegen, een artikel aanvaard volgens hetwelk een na dere regeling van de rechtstoestand van Niemv-Guinea en wijziging daar van bij de wet dienen te worden vast gesteld. in een In Hilversum vierde „Opoe Ver schoor" Dinsdag haar 100ste verjaardag. Officieel zou zijn vandaag pas jarig zijn, maar reeds 99 jaar viel zij het feest op ae 19de, omdat een neef van haar vader zich destijds bij de aangifte zou hebben vergist. Vader zelf was op zee. Geen vergissing was het. dat Dinsdag gedu rende tien uren de Londense Big-Ben niet „sloeg". Na het zeer drukke gebruik van het klepelwerk bij de begrafenis van Koning George VI, moesten de stootkus sens vernieuwd worden. Het laatste ge beurde dit tn 1936 na de begrafenis van George V. Van Saba is op Curacao aangekomen de heer Tober uit Zaandam, die in z'n eentje met een jachtje op weg is van Nederland naar Nieuw-Zeeland. Hij wil daar trachten zich een nieuw bestaan op te bouwen. Nagekomen advertentie. Donderdag 21 Febr hopen onze geliefde Ouders. Behuwd- en Grootoudera JOH. SO HIER M. SOHIER VAN SORGE hun 35-jarige echtver- eniging te herdenken. S Hun dankbare Kin- deren, Behuwd- en 4: Kleinkinderen. Vlissingen, Irislaan 158. Gelegenheid tot feli- citeren Zaterdag 23 Februari.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 13