NIEUWS UIT ZEELAND ZEEUWSCH-VLAANDEREN VOLDOENDE MEERDERHEID VOOR UITBREIDING TWEEDE KAMER Wissêl Ztovws -Vlaanderen WOENSDAG 20 FEBRUARI 1952. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT POSTDUIVENHOUDERS KEUR DEN CONCEPT-VLIEGPROGRAM- MA GOED. Tijdens de Zondag te Terneuzen ge houden algemene vergadering der af deling Zeeuwsch-Vlaanderen van de Zuid-Nederlandse Bond van Postdui- venhouders,. werd het volgende con- cept-vliegprogramma voor 1952 goed gekeurd: Eigen lossing: 20 April Arras, 27 April Breteuil, 4 Mei Arras, 11 Mei Breteuil, 18 Mei Dourdan, 22 Mei Ar ras, 25 Mei Arras, 1 Juni Orleans, 8 Juni Arras, 15 Juni Breteuil, 22 Juni Dourdan, 29 Juni Arras, 6 Juli Bre teuil, 13 Juli Dourdan, 20 Juli Arras, 27 Juli Breteuil, 3 Augustus Dourdan, 10 Augustus Arras, 17 Augustus Bre teuil, 24 Augustus Breteuil, 31 Au gustus Anas, 7 September Arras, 14 September Arras. Lossing met Z.N.B.: 14 Juni Cha- teauroux, 28 Juni Limoges, 4 Juli St. Vincent, 19 Juli Leboume, 1 Augus tus Dax. Oostburg MOOI RESULTAAT. De toneelavond van de Rotterdamse Zeeuwen te Oostburg heeft Zaterdag avond een batig saldo opgebracht van f 450.zodat beide Kruisverenigin gen een bedrag van f 225.overhan digd kon worden. AANBESTEDING. Maandagmorgen werd door het ar chitectenbureau L. W. Rozenkranz in hotel de Vuyst te Oostburg aanbe steed de bouw van een woon- en win kelhuis aan de Erasmusstraat te Oostburg. De uitslag was als volgt. A. Daansen f 27.525; I. L. Hemme- kam f 27.510, C. V. I. A. Bossand en Zn., f 26.613; Gebr. J. en F. Strijdonk f 23.500; P. Simpelaar f 22.950, allen te Oostburg. Sluiskil VERGADERING SEMPER AVANTI Te Sluiskil hield de toneelclub Sem per Avanti een ledenvergadering, die zeer goed bezocht was. De voorzitter sprak een ope ningswoord, waarin hij wees op dt behaalde resultaten. Men besloot voor de komende lente in te studeren. De driftkoppen en de huistvran van Godfried Bomans. Met Beloken Pa sen zal dit worden opgevoerd. Tevens werd besloten een openluchtspel in Brabant of Limburg te bezo :en. Na bespreking van enkele interne kwes ties werd de vergadering besloten. BILJARTWEDSTRIJD. De biljartclub „Ons Genoegen II' uit Westdorpe speelde te Sluiskil een wedstrijd tegen O.B.K. II. Het was gekozen'in de plaats van de heer s Lippens. Als bestuurslid werd ge- Axel VERGADERING „DE VOLHARDING". Tn: café „De Sport" werd door de Axelse Wieier- en Supportersclub „De Volharding" een goed bezochte algemene vergadering gehouden. De heer Ch. Tieleman werd als voorzit ter Jos kozen' de heer- Jos. Tieleman. groot deel van de avond werd gewijd aan -de. bespreking der te houden wielerwedstrijd voor amateurs op He melvaartsdag (22 Mei). Men zal trachten ook Verhelst, die door in schrijving die datum elders moet rij den, vrij te krijgen voor zijn eigen ge meente en streek. JAARVERGADERING „DE ORANJERUITERS". In „Het Centrum" te Axel hield de landelijke ruiters vereniging „De Oranjeruiters" haar algemene jaar vergadering onder voorzitterschap van de heer A. J. Schieman. Zowel de voorzitter in zijn openingswoord, als de secretaris, de heer A. den Ex- ter in zijn jaarverslag wees op het betreurenswaardig verschijnsel, dat vele jongeren in de boerenstand meer belangstelling tonen voor de groeiende mechanisatie in de landbouw dan voor het paard. Verder vermeldde het jaarverslag de deelname van de ver eniging aan de. provinciale kampioen schappen te Kortgene, waar men de derde plaats wist te bezetten. De heer J.- de Feyter Jz. werd er reserve-kam pioen op het nummer veelzijdigheid. De „Oranjeruiters" nam ook deel aan de estafette naar het paleis te Soest- dijk. Het aantal leden en donateurs was in het afgelopen jaar stabiel ge- De zangvereniging „Crescendo" te Hoek gaf in de Gehoorzaal haar jaar lijkse uitvoering, waarvoor de voor zitter, de heer P. A. Ocke, het openingswoord sprak. Spreker ont hulde, dat het onder zeer slechte weersomstandigheden gehouden zang concours de vereniging een flink kas tekort heeft opgeleverd. Hij dankte de vele beschermers van „Crescen do", die door hun financiële bijdra gen er in geslaagd zijn, dit tekort vrijwel op te heffen. Gasten op deze avond waren de Ie- »n van de toneelvereniging „Jacob- van Lennep" uit Biervliet. Onder lei ding van de voorzitter, de heer Faas. voerden deze het toneelstuk in drie bedrijven „De vlucht naar de eve naar" op waarvan de rollen stuk voor stuk goed werden vertolkt. Vóór het toneelstuk trad „Crescendo" op met een aantal zangnummers, die onder leiding van de heer J. Kousemaker keurig werden uitgevoerd. een spannende strijd, waarbij de bleven. In het jaarverslag dat de in- jeugdige W. Froment van O.B.K. ten- slotte zijn club de overwinning wist te bezorgen. De gedetailleerde uit slag was: A. de BeleinR. Sandrini 6151; A. de BeleirW. Froment 5749; F. KalleJ. Casteleijn Jr. 5419; A. DehulsterW. van Hijfte 1553; A. AnthonissenP. Gelderland 4534; A. de VosJ. Sijs 3829; Th. Adam D. Mobach 2432; O. Dehulster O. Stockman 2232; Otto Dehulster Od. Dehulster 29—29; H. de la Ru- elleR. Schelfaut 16—19. De eindstand luidde: O.B.K. H 377 caramboles en winnaar; Ons Genoe gen 361. Hoofdplaat BILJARTWEDSTRIJD In het café van de heer P. Vervaet te Hoofdplaat ontmoette de biljart club uit Oostburg de Hoofdplaatse biljartclub „Elk naar zijn krachten". De gastheren bleken deze keer de mindere te zijn en verloren met 175 caramboles. GESLAAGD. Te 's Gravenhage slaagde voor het examen 2e stuurman de heer O. Ver- heije te Hoofdplaat. JEUGDDIENST In de Ned. Herv. kerk te Hoofd plaat werd een jeugddienst gehou den, waarin ds. C. Blomaard uit IJzendijke sprak over het onderwerp: „De mindere en de meerdere man". Na de dienst volgde een contact avond onder leiding van ds Blomaard en wika O. den Ronden. De discus sie welke op de inleiding van ds. Blo maard volgde, werd geleid door ds J. Eygendaal uit Hoofdplaat, die na afloop hiervan nog enige belevenis sen vertelde uit zijn leven als pre dikant in Indonesië. Nieuwvliel KLOKKEN VOOR AMERIKA De opbrengst van de collectê, die te Nieuwvliet werd gehouden voor de actie „Klokken voor Amerika" heeft f 46.65 opgebracht. Cadzand UITVOERING TONEELVERENIGING In het café van de heer H. Allaart te Cadzand gaf de plaatselijke to neelvereniging „Cadzandvia" een uit voering. Opgevoerd werd het drama' in drie bedrijven, „Moeder". Alle ac teurs bleken hun rol uitstekend te beheersen, doch speciaal vermeld dient te worden het spel van me vrouw J. de Koene-Maaclee, zonder aan de prestaties van de andere me dewerkenden afbreuk te doen. Ten bate van de kas der vereniging werd een vei'loting gehouden. Hoek UITVOERING „CRESCENDO" Schoondijke KAARTING. Te Sasput werd in het café van dc heer C. de Jonge een prflskaarting gehouden met 50 deelnemers. De uit slagen waren als volgt: 1. P. SeönesaalA. de Poorter; 2. A. de JongeJ. Boogaert; 3. Th. de Smit—Alb. de Poorter; 4. Cl. de We verCh. dc Wever; 5. Jos Steijaert Wiersma; 6. A. LangeraetJac. Blaakman; 7. E. MinnaertAug. Steijaert. Afvallers: 1. C. de Vos Th. Vermeulen; 2. M. deBaereAug. Seijnesaal; 3. C. de PoorterErn. Reijkaert. Aardenburg 25 JAAR K.AJJ. In de zaal van de huishoudschool te Aardenburg werd onder grote belang stelling het 25-jarig bestaan gevierd van de plaatselijke afdeling van de K.A.B. De bijeenkomst, die onder meer werd bijgewoond door de heer K. Nefs van het hoofdbestuur, werd geopend door de voorzitter de heer L. van Bellegem. Pastoor Wolters uit Groede hield een feestrede. Twintig leden van de afdeling, die 25 jaar lid waren, ontvingen een zilveren insigne en een oorkonde. De heer J. Rijckaert, die 25 jaar lang penningmeester was, ont ving een eetservies. DE GRONDWETSWIJZIGING Ook weinig tegenstand tegen verlaging leeftijdsgrens. (Van onze parlementaire redacteur). Van de thans bij de Tweede Kamer in behandeling zijnde regeringsvoor stellen tot wijziging van de Grondwet spreken ongetwijfeld die tot uitbrei ding van het aantal Tweede Kamerle den van J 00 tot 150 en van het aantal Eerste Kamerleden van 50 tot 75 het meest tot de verbeelding. Dinsdagmiddag heeft de Kamer haar licht laten schijnen over dc vergro ting van de Tweede Kamer en tevens over de verlaging van de leeftijd van 30 tot 23 jaar, om tot lid van deze Kamer benoemd te kunnen worden. Advertentie structeur, de heer J. de Feyter Jz. uit bracht, wees deze op de geringe be langstelling voor de oefeningen. Het financiële jaaroverzicht van penning meester C. J. Verhuist, vermeldde een batig saldo. De heren A. J. Schieman, W. de Feyter. M. de Feyter en C. J. Verhulst werden in het bestuur her kozen. Na de afwex-king van het huis houdelijke gedeelte van deze verga dering volgden een koffietafel en een z.g. „ruiteravond" bij welke laatste ook het gemeentebestuur van Axel was vertegenwoordigd. In zijn ope ningswoord brak de voorzitter nog maals een lans voor het paard en wekte de aanwezigen op lid te wor den van de vereniging. Op een voor dracht van de heer M. de Feyter volg de een. causerie van de heer A.de Feytèr-over 'liet onderwerp' „Incident in Amerika". Verder voerden ama- teur-tonclistcr. uit de -jonge boeren stand óp verdienstelijke wijze het'blij- spel in dri$ bedrijven, „Mijn vrouw verlangt salaris" op Breskens CONTRIBUTIEVERHOGING GROENE KRUIS. Tijdens de Maandagavond gehou den vergadering van het Groene Kruis te Breskens werd besloten de contributie te verhogen tot 5. Besloten werd in het vervolg artikel 2 van het reglement toe te passen op diegenen, die door ziekte gedwongen lid worden. In dat geval zal een mi nimum bedrag van 10.betaald dienen te worden, alsmede de contri butie van het lopende en het vorige jaar. Tevens waren daarbij aan de orde een amendement van jhr. mr. Van der Goes van Naters (P.v.dJL) om de zittingsperiode van de Staten- Generaal te laten voortduren, wan neer door bijzondere omstandigheden geen verkiezingen gehouden kunnen worden, en twee amendementen van de heer Andriessen (K.V.P.): het eerste om stemmingen in de Kamer mogelijk te maken, als slechts een derde van het aantal leden aanwezig is, in plaats van de helft, zoals thans vereist wordt, en het tweede om mo gelijk te maken, dat een lid voor een ander stemt, als die ander wegens geldige redenen niet aanwezig Kan zijn. Van uitbreiding van het aantal parlementsleden en verlaging van de leeftijd werd wel zeer verschillend gedacht, maar een tweederde meer derheid lijkt toch wel verzekerd. De Christelijk-Historischen zjjn er echter pertinent tegen. De heer Krol maakte dit de Kamer duidelijk. Zijn partijgenote, jkvr. Wttewaall van Stoetwegen, bestreed de verlaging van de toelatingsleeftijd voor de Tweede Kamer. Zij betwijfelde name lijk of men op 23-jarige leeftijd wel een gefundeerd oordeel kan vellen. De heer Andriessen van de K.V.P. verklaarde zich onomwonden voor uitbreiding van het aantal leden en voor verlaging van de leeftijdsgrens. De heer Gortzak van de C.P.N. wilde, wat de leeftijd betreft, zelfs wel tot 21 jaar gaan. De heer Bruins Slot (A.R.) onder schreef geheel de motivering van de regering voor de uitbreiding van het aantal Kamerleden, doch van de ver laging van de leeftijdsgrens moest hij niets hebben. Namens de socialisten verklaarde mr. Van der Goes van Naters zich voor dc regeringsvoorstellen. Mr. Oud van de V.V.D. was er in begin sel eveneens voor, doch hij vestigde er de aandacht op, dat een gedeelte van zijn fractie nog in tweestrijd ver keert. omdat zij uitbreiding van de Tweede Kamer wil koppelen aan de uitbreiding van de Eerste Kamer. Advertentie TAFELTENNIS TAFELTENNISCOMPETITIE ZEEUWSCH VLAANDEREN De uitslagen van de tafeltennis- wedstrijden te Cadzand gespeeld voor de competitie Zeeuwsch-Vlaan deren tussen Cadzand en Clinge, lui den als volgt: Cadzand I-Clinge I 6-4; Cadzand Ü-Clinge II 8-2; Cad zand in-Clinge III 5-5. SCHAKEN. OOSTBURG IN HET VOORDEEL. In de tweede klasse C 2 werd de belangrijke wedstrijd Oostburg Sluiskilse Ttoen gespeeld. De voorlo pige uitslag was 4%3^ in het voordeel der Oostburgers. De uitsla gen waren: C. CapponRlsseeuw Eroeliman 01; P. RisseeuwVermet afg.; H. EnkelaarF. de Putter afg.; W. J. de WolfG. van Oorschot Vzli', P. JanseL. Verheije 01; ds. J. B. van Mechelen—Schakel 10; J. Dekker De Roos 10; J. DielemanLu- teijn 1—0; K. Hamelink—Groote Seheert li zich eens met de Braun shaver. Dan bemerkt U direct wat „elas tisch scheerblad" zeggen wil. Snel ler scheert hij door het grote werkzame opper vlak, en intenser door het 0,05 mm. dunne' scheerblad. Vraag Uw handelaar in zage van enthousiaste ge bruikersverklaringen en vrijblijvende demonstratie In 'n mum «an lijil - van Uw baard benijd Imp- C-V.Kjo*.Nv. H«rs*tr«cM tt. Adm. T«L 48802 Marktberichten VISMIJN BRESKENS. De aanvoer aan de vismijn te Breskens bedroeg in de week 'van 10 tot en mot 10 Februari: ISO kg. exportgarnalen 1.56— 0.83, 82.394 kg. haring 0.27—0.23, 31.938 kg. sardijn 0.26—0.10, 38 kg. kabeljauw 0.96—0.79, 12 kg. wijting 0-39—0.16. 14 kg. bot 0.44, 92 kg. schar 0.56—0.47, 5 kg. 0—1; P. CatsmanClaerhoudt 10. tarbot 1.71, 14 kg. rog 0.31. EERSTE KAMER Scherpe aanval op prof. Gerretson Kamerlid v. d. Kiek beschuldigde hem van fascistische neigingen. De Eerste Kamer is Dinsdag nog begonnen met de algemene politieke beschouwingen over de Rijksbegro- ting-1952. Prof. Anema (A.R.) drong o.m. aan op verhoging van het huur niveau en toonde zich tegenstander van de door mr. Oud geponeerde I „derde macht". Hij prees de regering om het „verdienstelijk werk", dat zij heeft verricht. Prof. Molenaar van de V.V.D. meende, dat de afwij zing van de derde macht door de vo rige spreker nog niet het dichtslaan van een deur hoeft te betekenen. Hij meende, dat de C.H.U. die ook een minister in het huidige kabinet heeft, in elk geval deel zou kunnen uitma ken van een derde macht Voorts stelde hij minister Lieftinck aanspra kelijk voor de trage gang van zaken bij de woningbouw. Mr. Kolff (C.H.) sprak eveneens over de derde macht en zeide nieuwe samenwerking tussen de drie midden partijen in sommige gevallen nuttig te achten. De financiële moeilijkhe den weet hij niet alleen aan de zwa re militaire lasten maar ook aan het feit, dat wij na de oorlog op te grote voet zouden hebben geleefd. Spreker verweet de regering een te slappe houding bij de incidenten rond de in Indonesië aangehouden schepen- en betoogde, dat de regering door het toelaten van besprekingen over de status van Nieuw-Guinea zich onno dig op glad ijs heeft begeven. In de avondvergadering kwam de heer van de Kieft (P.v.dA-) met een scherpe aanval op zijn mede-senator prof. Gerretson, wiens „rol" in de fascistische beweging hij uitvoerig besprak. O.m. citeerde spreker enige artikelen uit de oorlogsjaren van dit nu tot de C.H. toegetreden Eerste Kamerlid, welke een fascistische ten dens zouden hebben verraden. Waar staat de C.H.U. thans, zo vroeg de heer van dc Kieft die er voorts nog aan herinnerde, dat prof. Gerretson ineen brief aan de enquête-commis sie drio ministers uit het kabinet-de Geer van landverraad heeft beschul digd, een beschuldiging, die hij later niet „waar" heeft kunnen maken. De heer van de Kieft meende, dat op de heer Gerretson het woord van toe passing is dat Bogeman op de Dordt se Synode heeft toegevoegd aan de remonstranten: „Met bedrog zijt gij begonnen, met bedrog zijt gij geëin digd, Gaat heen". Toen de heer van de Kieft zijn rede had beëindigd, wees de voorzitter er op, dat de heer Gerretson zich niet in de Kamer bevond: „We zullen er voor moeten zorgen, dat de heer Ger retson in staat wordt gesteld zich te verweren". Ook de heer Kropman (KVP) zei Interpellatie Gerretson gaat niet door. Op voorstel van de voorzitter heeft de Eerste Kamer besloten afwijzend te beslissen op het verzoek van haar lid prof. Gerretson (C.H-U.) om de regeringsvragen te mogen stellen over de Nieuw-Guinea-politiek. Prof. Gerretson ging er mee accoord, dat vragen over dit onderwerp gesteld kunnen worden bij de algemene poli tieke beschouwingen. Eerste Kamer keurde Binnenkort ontsluiting var. mijngebied Vlodrop. De Eerste Kamer heeft het wets ontwerp tot goedkeuring van het verdrag inzake de Europese gemeen schap voor Kolen en staal (plan- Schuman met 36 tegen 2 stemmen goedgekeurd. Alleen de belde com munisten stemden tegen. Tevoren had minister van den Brink de sprekers, die vorige week aan het woord waren geweest, beantwoord. De minister gaf toe, dat de bevoegd heden van het parlement gedeeltelijk verloren gaan door overdracht aan ie Hoge Autoriteit van het plan. Er ls echter controle, zowel door het Int. Hof van Justitie als door de natio nale parlementen via de ministers in de Raad van ministers. Minister Van den Brink zag maar één mogelijkheid om de Engelsen als nog tot de gemeenschap te doen toe treden: voortgaan met de integra tie van Europa, zodat de gemeen schap een lichaam worat waarmede Londen rekening moét houden. MIJNVELD VLODROP. Tenslotte deelde de minister nog mede, dat de ministerraad besloten heeft over te gaan tot ontsluiting van het mijngebied van Vlodrop. Dit zal 12 jaar duren. De levensduur van de mijnen wordt op 80 jaar geschat. Het gebied kan 100 millioén ton ko len opleveren. Wanneer de mijnen op volle kracht werken, zullen hier 3500 mensen een bestaan kunnen vinden. 53 van de kolen behoort tot de zg. „magere xolen". een van de meest schaarse soorten in Europa. gaarne te willen weten of het toe treden van prof. Gerretson tot de CHU een koersverandering van deze partij betekent. Deze spreker betreur de de weigering van de A,R. om deel uit te maken van de regering. Hjj achtte deze afzijdigheid op het ogen blik ternauwernood verantwoord. Als de KVP weer deel van de rege ring zal uitmaken, dan zal bijzonde re. aandacht besteed moeten worden aan het grote gezin en het woning tekort. Nadat de heer van Santen (CPN) nog het woord had gevoerd, werd de ver gadering geslote. Othmar Schneider won slalom voor heren. Te Roedkleiva in de omgeving van de Noorse hoofdstad Oslo werden Dinsdag de slaiomwedstrijden voor heren gehouden. De piste was 442 meter met een hoogteverschil van ongeveer 169 meter De Oostenrijker Othmar Schneider slaagde er in eer- J.e worden in het algemeen klas sement, waarmee hij voor Oostenrijk een tweede gouden medaille verover de. De tija van Schneider was 120 sec. Tweede werd de Noor Stein Eriksen met 121.2 sec. en derde zijn landgenoot Guttorm Berge met 121.7 sec. En het kunstrijden voor heren was de stand na 5 verplichte figuren: 1. Dick Eutton, Ver. Staten met 1000,2 pt.; 2. Seibt, Oostenrijk, 957,7 pt.; 3. Grogan, Ver. Staten, 922.4 pt. In het kader van het Olympisch ijshoekeytournooi werd gespeeld de wedstrijd CanadaTsjecho-SIowa- kije. De Canadezen wonnen met 41. Vier Nederlandse rijders naar de wereldkampioenschappen. Naar het ANP verneemt, zullen Kees Broekman. Wim van der Voort Anton Huiskes en Gerard Ma arse deelnemen aan de wereldkampioen schappen in het hardrijden, welke op 1 en 2 Maart a.s. te Drontheim wor den gehouden. Als leider fungeert Klaas Schenk. Voordien komen zij nog op andere wedstrijden in Noorwegen uit.. Kees Broekman en Gerard Maarse nemen na de wereldkampioenschap pen te Drontheim nog deel aan wed strijden te Narvik en te Tromsö. PAARDENSPORT J. H. A. Jurgens gedelegeerde van de F.E.I. voor Helsinki. Onze landgenoot, de heer J. H. A. Jurgens uit Enschede is benoemd tot technisch gedelegeerde bij de Interna tionale Paardensport Federatie (Fe deration Equestre International) voor het concours complet d' equitation (samengestelde wedstrijd) en voor de grand prix des Nations (zwaar springconcours van de Olympische Spelen 1952 te Helsinki. VOETBAL UITSLAGEN JUNIOREN COMPETITIE. Junioren A: Groep A. Ir Arnemui- den IVlissingen I 04; groep A. ET: Krabbendyke IGoes I 11; Hans- weertse Boys I—Robur I 20. Juni oren B: Groep B. I: EMM IZeelan- dia I, Zeel. n.o.g.; De Zeeuwen I Vlissingen II 40; groep B. IV: Burgh IZierikzee I 0—3. Jle overige wedstrijden werden afgelast. SCHAKEN SLU1SSE TOREN KAMPIOEN. De einduitslag van de competitie- schaakwedstrijd tussen Oostburg cn Sluise Toren, welke Dinsdagavond te Oostburg werd gespeeld, eindigde in een 5Vi4li overwinning voor Sluise Toren. Door dit resultaat behaalde Sluise Toren het kampioenschap in de tweede klasse C van de Zeeuwse Schaakbond. In de avondvergadering heeft mi nister Beel de sprekers beantwoord. Hij wees er op, dat er ln de Kamer herhaaldelijk op uitbreiding ls aange drongen. Wat de verlaging van dc leeftijdsgrens aangaat, betoogde spr„ dat het bij het passief kiesrecht gaat om de individueel beoordeelde candl- daat. Dit geeft voldoende waarbor gen. Het vraagstuk van het noodrecht waarover de heer v. d. Goes van Naters een amendement indiende moet bij de algemene herziening on der de ogen worden gezien en niet bij deze partiële wijziging. Ten aanzien van het amendement- Andriessen op het stuk van stem- overdracht, merkte spr. op. dat dit ingaat tegen het systeem van de grondwet. Dit systeem past z.t. in een land, waar de partij-discipline zo sterk is, dat in de fractie wordt aan gegeven hoe de stem zal worden uit gebracht. AMENDEMENT OF INITIATIEF? Na de rede van de minister werd over de amendementen gediscussieerd. Bij dat van de heer v. d. Goes van Naters over een eventueel parlemen tair vacuum kwam van verschillende zijden nog het bezwaar naar voren, dat het niet bij de in behandeling zijn de wijzigingsvoorstellen behoort. Men moet het recht van amendement niet verwarren met het recht van initia tief, zo betoogde de heer Oud en ver schillende sprekers vielen hem bij. ook al waren zij niet allen tegen de materiële inhoud van het amende ment. De heer van der Goes van Na ters trok het daarop in en diende een motie in, waarin ae regering wordt uitgenodigd een regeling als door hem gewenst voor te bereiden. De stemmingen over de overige amendementen en de beide wijzigings- ontwerpen werden aangehouden. NIEUW-GUINEA EN DE WEST. Voor aan de behandeling van de kwestie van de uitbreiding der Twee de Kamer werd begonnen, bracht de voorzitter nog enige amendementen in stemming, welke alle betrekking hadden op de betrekkingen met Nieuw-Guinea, Suriname en de Ned. Antillen. Een amendement van de heer Van der Goes van Naters (P.v. aA..) om Nieuw-Guinea in dc om schrijving van het grondgebied niet bij name te noemen, maar daarvoor in de plaats te stellen „elk zodanig niet zelfstandig gebied, waarover het koninkrijk de souvereiniteit uitoe fent", werd verworpen. De oorspron kelijke lezing werd met de stemmen van de P.v.d,A. tegen aanvaard. Een nieuw artikel, dat vastlegt, dat de betrekkingen tussen Nederland. Su riname en de Antillen in een statuut worden geregeld en de staatsinrich ting van Ned. Nieuw-Guinea bij de wet. kreeg alleen de stemmen van de communisten tegen. Het regeringsvoorstel om de arti kelen met betrekking tot de gouver neurs uit de Grondwet te doen ver vallen, werd aangenomen met CH. AR en WD tegen. Tevoren had de heer Tilanus medegedeeld, dat dc CH-fractie in geval van aanvaarding van dit voorstel haar stem straks aan het gehele ontwerp zal moeten onthouden. Het nieuwe artikel, betreffende het statuut voor de nieuws rechts orde, waarbinnen Nederland Suri name en de Antillen de eigen belan gen zelfstandig zullen behartigen, werd met de stemmen van de AR en WD en van de heren Van der Feltz en Schmal van de CHU tegen aange nomen. Tenslotte werd met WD. AR, CH en CPN tegen, een artikel aanvaard volgens hetwelk een na dere regeling van de rechtstoestand van Nieuw-Guinea en wijziging daar van bij de wet dienen te worden vast gesteld. BIJ botsingen, die Zondag te Casa blanca in Marokko tussen politie en de monstranten hebben plaats gevonden, zijn twee betogers om het leven gekomen en drie gewond Nieuws in emn Nofedop In Hilversum vierde „Opoe Ver schoor" Dinsdag haar 100ste verjaardag. Officieel zou zijn vandaag pas Jarig zijn. maar reeds 99 jaar viet zij het feest op de 19de, omdat een neef van haar vader zich destijds bh de aangifte zou hebben vergist Vader zelf was op zee. Geen vergissing was het, dat Dinsdag gedu rende tien uren de Londen se Big-Ben niet „sloeg". Na het zeer drukke gebnn*:-: van het klepelwerk bij de begrafenis van Koning George VI, moesten de stootkus sens vernieuwd worden. Het laatste ge beurde dit in 1936 na de begrafenis van George V. Van Saba is op Curacao aangekomen de heer Tober uit Zaandam, die in z'n eentje met een jachtje op weg is van Nederland naar Nieuw-Zeeland. Hij wil daar trachten zich een nieuw bestaan op te bouwen. Nagekomen advertentie. ******************- Donderdag 21 Febr. 4e hopeu onze geliefde Ouders. Behuwd- cn Grootouders JOH. SOIHEIt cn 4c M. SO HIER— 4c VAN SORGE hun 35-jarige echtver- eniging te herdenken. Hun dankbare Kin- deren. Behuwd- en X Kleinkinderen. Vlissingen, Irislaan 158. Gelegenheid tot feli- citeren Zaterdag 23 t J Februari. ti-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 11