GEMEENTEHUIS VAN DREISCHOR GERESTAUREERD EN VERBOUWD Zeeuwse Almanak In deze &jRI£?P-tifd TERNEUZENSE VEILING MAAKT MOEILIJKE TIJDEN DOOR BLOEIEND VERENIGINGSLEVEN NAAST SLAPTE EN TRAAGHEID SOMBERE TIJD MAANT DE BOEREN TOT VOORZICHTIGHEID WWÊ4, PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 18 FEBRUARI 1952 ER WAS SLECHTS EEN VERTREK. Commissaris der Koningin in Zeeland prees burgerzin van de bevolking. De Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jlir. mr. A. F. C. de Cnsembroot, heeft Zaterdagmiddag het bijzonder smaakvol gerestau reerde gemeentehuls van Drelschor officieel geopend. H|) wees daarbij op do goede burgerzin, die In deze gemeente heerst, omdat b|j deze restauratie gebrnik kon worden gemaakt van oude materialen, welke door Ingezetenen waren afgestaan. Jlir. De Caserabroot sprak voorts de wens uit, dat onder God's zegen de belangen van hot dorp in het vernieuwde gemeentehuls goed behartigd mogen worden. De plechtigheid werd tevens bijge- paneeldeuren komen uit Zierikzee en woona door ae leden van de gemeen- Dreischor en de oude tej teraad en andere genodigden, die al len en de Commissaris der Koningin in het bijzonder hartelijk verwel komd werden door de burgemeester, de heer.A. H. Vermeulen. Hij sprak vervolgens over de geschiedenis van het ontstaan der gemeente en deelde iets mede over de totstandkoming van de restauratie en verbouwing. De burgemeester herinnerde er aan, dat het gemeentehuis met zijn sier lijke 17e eeuwse voorgevel inwendig niet aan de minimum-eisen kon vol doen. De ruimte was volkomen onvol doende: in één vertrek moesten alle gemeentezaken worden behartigd. Het was dus noodzakelijk, dat een tweede kamer beschikbaar kwam, waarin de burgemeester gelegenheid heeft iemand apart te ontvangen en waar de vergaderingen van B. en W. en van de gemeenteraad kunnen wor den gehouden. Bovendien moest een gelegenheid worden geschapen voor de voltrekking van huwelijken en voor andere plechtigheden. Voorts was de bestaande kluis zeer vochtig en be hoefde dringend voorziening. Om in deze toestand verbetering te brengen, werd in 1948 aan do Centra le Dienst Noord-Zeeland opdracht ge geven een plan tot verbouwing op te maken. Eerst op 27 Juli 1951 kon het werk worden gegund. De plannen waren onder toezicht van de direc teur van de Centrale Dienst en in overleg met Monumentenzorg opge maakt door de toenmalige opzichter, de heer J. G. Bakker. Het exterieur is grondig gerestaureerd, terwijl het interieur zodanig is verbouwd, dat men er thans vindt wat het uitwendi ge doet verwachten, OUDE MATERIALEN. Het was geen eenvoudige zaak om' hiervoor de materialen bijeen te bren gen. De spiltrap, de moerbinten erf de kin derbalkjes zijn afkomstig uit een af gebroken patriciërshuis te Vlissingen, het verdere oude eikenhout uit de kerk van Ouwerkerk, de twee oude Ernstig verkeersongeval te Heinkenszand. Een tienjarig meisje werd Zater dagmiddag slachtoffer van een ern stig verkeersongeval op het Clara's pad to Heinkenszand. Het kind, dochtertje van de héér W. uit Heinkenszand, fietste in de richting 's-Heer Arendskerke. Nadat hahr een haar achterop komende bus van de lijndienst Borssele-Goes had gepasseerd, stak zij de rijweg over juist' op het moment, dat van de andere kant een auto, bestuurd door de heer v. d. B. uit 's-Heerenhoek naderde. De bestuurder trachtte nog een aanrijding to voorkomen, doch slaagde daarin niet. Het meisje werd door de auto gegrepen en tegen do grond geslingerd, terwijl de auto, na eerst op de berm van de weg te recht te zijn gekomen, tegen een boom tot stilstand kwam. Nadat dokter P. Staverman uit Heinkenszand eerste hulp had Ver leend, werd het kind met een zware hersenschudding en een beenbreuk naar het St. Joanna ziekenhuis te Goes overgebracht. De drie inzitten den van de auto kwamen met de schrik vr|j. Het rijwiel werd ver nield en de auto ernstig beschadigd. De politie onderzoekt de schuld vraag. VIJF MINUTEN.... Het tijdsbestek dat gevormd wordt door vijf volle minuten speelt niet zelden een beslissende rol in het voorbijenellende levenReeds in onze schooljaren manifesteerde zich dit verschijnsel, wanneer een verbolgen leraar op dreigende toon het ultima tum stelde: „Ik geef je nog vijf mi miten.'" In die vijf maal zestig secon den moest je dan beslissen of je Jantje of Pietje er bij zou lappen, of manmoedig zelf de volle verant woording voor het gepleegde strafba re feit drayen. In het laatste geval stond je na die vijf minuten aan de buitenkant van het lokaal, met in het verschiet een ijzige directeur. >yJe hebt nog vijf minuten" hoorde je tn je latere leven - je echt genote op jachtende toon betogen. Zulks beduidde, dat je in vijf maal zestig seconden moest trachten je bus, trein, boot of misschien zelfs wel eens ,je" vliegtuig te bereiken. De vijf-minuten-perioden spelen een gro te rol in het menselijk bestaan. Vrij wel nooit wordt daar rekening mee gehouden. In Zeeland wel. In de Zeeuwse hoofdstad althans. Daar is een klok en een belangrijke klok! die vijf volle minuten speling geeft. Men weet dat niet. Men wandelt op zijn gemak naar. hei station; komt bij de brug en men xuerpt een blik op de stationsklok. Vijf volle minu ten later dan men dacht! Reeds da vert men in draf, met hol klinkende voetstappen, over het brugdek en staat tien seconden later met een schrikbarend ademtekort. b|j de be daarde loketambtenaar. „Onze klok", zegt hij begrijpend; „onze klok is altijd vijf minuten voor...." En weer hebt ge vijf maal zestig seconden nodig. Om op adem te i» tweetal woningen in tegenwoordige ambachtsvrouwe jonk- vrouwe De Jonge van Zw|jnsbergen. heeft de restauratieplannen gesteund met een gift van f 100.waarvan een oude koperen kaarsenkroon werd aangekocht. De nieuwe .,17e eeuwse" meubelen werden gemaakt van hout, afkomstig van de verwoeste kerk van Nieuwerkerlc en van oude eiken-vloed- palen van de haven Beldert. De b\u'- gemeester deelde nog mede, dat het gemeente-archief, voor zover nog aanwezig, weer in orde is gebracht en dankte allen, die op enige wijze heb ben meegewerkt aan de totstandko ming van restauratie en verbouwing zeer hartelijk. Hij verklaarde nog, dat ook de Ned. Herv. Kerk van Drelschor dringend restauratie behoeft. Besprekingen met Monumentenzorg over de aan zienlijke financiële consequenties ver keren in een zeer voorbereidend sta. diuni. De Commissaris der Koningin sprak hierna zijn openingsrede uit. De heer P. Bulthuis, leraar te Zie rikzee, bood de burgemeester vervol gens een schilderij aan, voorstellende een kijkje op de ring van het dorp. Na de opening bezichtigde de bevol king het vernieuwde gemeentehuis. Richelmijn te Oostburg onschadelijk gemaakt. Bij werkzaamheden aan de Veer- hoekdqk in do polder van die naam onder de gemeente Oostburg, stuit ten enige arbeiders plotseling op een z.g. richeimgn van het type, dat wordt gebruikt om tanks af te ren. Op genoemde plaats was tijdens de bevrijding van West-Zeeuwsch- Vlaanderen een pantserauto op een andere m|jn gelopen en door de ont ploffing is waarschijnlijk een der mjjnen van het daar aangelegde veld bedolven geraakt. De andere z|)n kort' daarop reeds onschadelijk ge maakt. Door het omwoelen van de grond is thans ook deze achterblrjf- ster voor de dag gekomen. Nadat het werk was stopgezet werd onmiddel lijk de H.V.D. uit Oostburg gealar meerd. Bij nader onderzoek bleek, dat de helse machine zodanig door roest was aangetast, dat over brenging naar een veiliger plaats on verantwoord was. De m|jn werd toen op de d|jk tot ontploffing ge bracht, waarin z|J een gat van een paar meter diepte sloeg. Slechts ruim een meter naast de vindplaats loopt het spoor, waarlangs vrij regel matig boerenwagens r|jdenVan bevoegde z|jde deelde men ons ech ter mede, dat de mijn zo diep heeft gelegen, dat van direct gevaar voor het verkeer geen sprake kan zijn geweest. Reddingboten op standplaatsen teruggekeerd. De reddingboot „Koningin Wilhel- mina" van de Zuidhollandse Mij. tot Redding van Schipbreukelingen, die indertijd bij de reading van de opva renden van de sleepboten „Ganges" en „Witte Zee" zwaar is beschadigd, is hersteld en Zaterdagmiddag naar haar standplaats Stellendam terug gekeerd. Daardoor kon dezelfde dag de „President J.V. Wierdsma", die t|jdel|}k in Stellendam was gestati- onneerd, naar Breskens terugkeren en de „Maria Carolina Blankenheim" kon van Breskens weer naar Veere gaan. bewijzen AKKER TJ ES onschatbare diensten! 2e verdrijven kooris en pijn en werken zweetievorderend. GEEN ANIMO VOOR VEILEN Fruitaanvoer blijft te klein ,,In Zeeuwseh Vlaanderen bestaat voor het veilen van groenten en fruit een uitzonderlijke toestand. Weliswaar beschikt men over een veiling te Ter- neuzen met behoorlijk ingerichte gebouwen en een goede service, doch bij de telers ontbreekt veelal de animo om hun producten aan deze veiling te leveren en daarom maakt de veiling thans een moeilijke periode door". Dit verklaarde ir. P. ter Hofstede, hoofd van de sectie fruit van het Centraal Bureau voor de tuinbouw veilingen in Nederland te 's Graven- hage. tijdens een causerie, welke hij in „Du Commerce" te Terneuzen hield voor een groot aantal Zeeuwseh Vlaamse fruittelers, over het onder werp Waarom geen bloeiende vei ling in Zeeuwseh Vlaanderen?" De bijeenkomst was belegd door het bestuur der veiling te Terneuzen en stond onder leiding van de voor zitter, de heer E. F. de Koning. Ir. ter Hofstede wees er verder o.m. op, dat de moeilijkheden, die men thans in Zeeuwseh Vlaanderen kent, oolc bij veilingen elders in den lande heb ben bestaan, doch deze zjjn daar thans reeds lang achter de rug. Het fniitareaal in Zeeuwseh Vlaan- deren noemde spreker ruimschoots voldoende voor de levensvatbaarheid van de veiling. In Oost en West Zeeuwseh Vlaanderen tezamen zijn ongeveer 600 H-A. grond voor ae fruitteelt in gebruik (z.g. oude en jonge boomgaarden inbegrepen), doch slechts ee/ klein gedeelte van de op brengst daarVan circa 1 millioen kg, werd vorig jaar bij de Terneu- zense veiling aangevoerd. Hieruit blijkt, dat vertrouwen en medewer king bij de leden ontbreekt. Toch zijn de factoren productie, kwaliteit en ligging van ae veiling ten opzichte van 't buitenland zodanig, dat alles zins een goede velling kan worden opgebouwd, maar dan dient de aan voer voldoende te z|jn en moet het ondermijnende verkopen uit de hand en verpachten van boomgaarden Tuinbouwvakonderwijzers uit Zeeland vergaderden. Zaterdagmiddag kwam de Vereni ging van Tuinbouwvakonderwijzers in Zeeland en West-Brabant in „De Landbouw" te Goes bijeen onder voorzitterschap van de heer W. J. Robijn. De besprekingen in deze vergade ring gingen over het onderwerp: „Hoe ziet een goed plantschema er uit?" De heer J. C. van 't Westeinde wees op het moeilijke bij het samen stellen van een goed plantschema. In het verleden werden fouten gemaakt, terwijl velen nu beïnvloed worden door soms voorbarige publicaties in de vakbladen. H|j wekte de fruitte lers op, om ook hierin de nodige zelfstandigheid te betrachten. Twee de spreker was de heer Chr. Wisse, die zijn ervaringen gaf net z|jn tot tweemaal toe ingeplant bedrijf. Aan de hand daarvan gaf h|j de raad, het risico te verdelen door het aanplan ten van verschillende fruitsoorten, met gebruikmaking van verschillen de onderstammen en boomvormen. In de vergadering van 15 Maart as. zal dr. R. J. v. d. Linde spreken over „Windschermen." behoudens in bepaalde gevallen, waarbij de veiling bemiddelend zou kunnen optreden een einde ne men. Als middelen om te trachten uit de bestaande moeilijkheden te geraken, zag de heer ter Hofstede ten eerste de mogelijkheid om contact te zoe ken met andere veilingen en het voor industrie en export bestemde fruit gezamenlijk te veilen (indien althans de aanvoer te Terneuzen onvoldoende blijft) en ten tweede de instelling van een zg. afzetcommissie, die tot taak zou hebben de producten óp de beste wijze af te zetten. De heer ter Hofstede verklaarde tenslotte, er van overtuigd te zijn, dat indien de telers hun vertrouwen schenken aan de vei ling hetgeen hen z.i. uiteindelijk zelf ten goede zal komen de Ter- neuzense veiling zeker tot grote bloei kan geraken. Na de causerie van de heer ter Hofstede volgde een langdurige ge- dachtenwieseling, waarbij bleek dat de aanwezige telers over het alge meen het bestaan van de Terneuzen- se veiling noodzakelijk achten. in Zeeland. Statistisch overzicht der Rijkspolitie. De verkeersgroep van het district Middelburg der Rijkspolitie heeft een statistisch overzicht samengesteld van de verkeersongevallen, welke in de jaren 1950 en 1951 plaats hadden in dit district. In deze statistiek zijn niet begrepen de gemeenten Middel burg, Vlissingen, Goes, Terneuzen en Zierikzee. In 1950 deden zich 482 verkeerson gevallen voor, waarbij motorvoertui gen betrokken waren, in 1951 508. In 1950 v/as in 373, in 1951 in 400 geval len onachtzaamheid of roekeloosheid de oorzaak. Daaronder valt te ver staan het niet verlenen van voorrang, het links van de weg r|Jden, het met te grote snelheid rijden, onvoorzich tig inhalen en passeren, niet geven van een teken van richtingverande ring, mijden, onvoorzichtig achteruit rijden of op te korte afstand achter elkaar rijden. Slippen was in 1950 In 32, in 1951 in 30 gevallen de oorzaak, plotseling oversteken van voetgangers in 1950 in 23, in 1951 in 25 gevallen, alcohol gebruik in 1950 ln 20, ln 1951 in 11 gevallen, slechte verlichting in 1950 in 17, in 1951 in 24 gevallen, slechte conditie van de wegen in 1950 ln 17, in 1951 in 18 gevallen. In 1950 vielen b|j verkeersongeval len 13, in 1951 12 doden te betreuren. Het aantal gewonden bedroeg in 1950 132, in 1951171. De heer R. van Trooct, hoofdagent bij de gemeentepolitie te Terneuzen, werd bevorderd tot brigadier. Hotel de Burg wordt herbouwd. Financiering geregeld. Naar wij vernemen is thans de fi nanciering van de wederopbouw van hotel De Burg te Middelburg defini tief geregeld, zodat het vaststaat dat dit hotel herbouwd zal worden. Het is de bedoeling van hotel De Burg een éerste rangs hotel te ma ken. Als w|j goed zijn ingelicht zal de aanbesteding niet lang op zich laten wachten. Op het oorspronkelijke fraaie ont werp moest drastisch bezuinigd wor den. Zo is bv.-jn het nieuwe plan (van de Haagse architect C. J. Ph. Reine- rie) de aardige traptoren, die een prachtige hoekoplossing gaf tussen hotel en straatwand van de Korte Burg, vervallen. Op de plaats waar de traptoren was geprojecteerd, komt nu een bor des, de entree van het twee verdie pingen hoge hotel. Daar achter ligt een ruime hall (met receptie), die toegang geeft tot het restaurant, aan de kant van de Groenmarkt en tot de zeol aan de achterzijde van het ge bouw. Een terras aan de kant van de Bachtensteene staat in verbinding met het restaurant. Ook de keuken is op de begane grond ondergebracht, maar de gaiiderobe en de toiletten z|jn in de kelder gedacht. Op de eerste verdieping komen acht kamers met 16 bedden, bene vens een kleine vergaderzaal op de tweede 13 kamers met 22 bedden. Sommige hotelvertrekken zijn een badkamer rijk, andere zijn uitgerust met een douchecel en natuurlijk be vinden zich ook op de verdiepingen de nodige toiletten. De bouw geschiedt door het aannemingsbedrijf Boele Van Eesteren, aan welke firma het werk reeds in de bezettingsjaren werd gegund. Twee inbrekers te Goes aangehouden. In verband met de onlangs ge pleegde inbraak in de door de heer Van K. aan de Vosmaerstraat te Goes ontruimde woning, werden dezer da gen door de Goese politie aangehou den de 36-jarige M. en de 31-jarige K„ beiden uit Goes. De mannen be kenden zich aan de diefstal te hebben schuldig gemaakt. Zij zijn inmiddels ter beschikking van de justitie te Middelburg gesteld. De ontvreemde goederen, voornamelijk wijnen e.d. werden grotendeels achterhaald. Werkloosheid op Tholen. Op 31 Januari j.l. bedroeg het aan tal werklozen op het eiland Tholen en SI. Philipsland 702 en wel in Tho len 84. te Poortvliet 39. te Scherpe- nisse 48, in St. Maartensdijk 141, in Stavenisse 92, te St. Annaland 118, te Oud-Vossemeer 125 en te St. Phi lipsland 55. Hierbij zijn geen arbeiders begre pen die tengevolge van vorst en hoog water hun werkzaamheden tijdelijk moesten onderbreken. AANBESTEDINGEN POLDER WALCHEREN. In aansluiting op ons bericht van Vrijdag j.l. over de aanbesteding van o.m. werken in de Noordwatering van de polder Walcheren, vernemen wij, dat de laag3te inschrijving hier voor niet was van de Aannemingsmij. Zeeland, doch van de Wegenbouw Mij. Utrecht met 136.600. Voor het tweede perceel in Noord en Westwatering was de laagste in schrijver de fa. Jac. Rijk uit Hein kenszand met 17.222.en niet de fa. J. D. Janse uit Coiynsplaat. C.J.M.V. MAAKTE BALANS OP In Suriname hebben de Zeeuwen een schuld goed te maken. Het C.J.M.V. in Zeeland heeft Zaterdagmiddag de balans over 1951 op gemaakt. lil de „Prins van Oranje" te Goes werd de Voorjoarswerkverga dering gehouden Waar de gebruikelijke jaarverslagen spraken van een ge zond en bloeiend verenigingsloven, maar ook van slapheid en traagheid. Twee sprekers hebben bovendien de aanwezigen uit alle delen van de pro vincie gewezen op hun taak, Bondssecretaris W. S. Kroon deed een krach- ti» appel op de verenigingsbesturen om de zelfwerkzaamheid met kracht te stimuleren. Da. P. M. Legene, voorzitter van het Zeister Zendingsgenoot schap sprak over het zendingswerk ln Suriname. In zjjn openingswoord vroeg (le voorzitter der Prov. Commissie Zee land. de heer C. Leunis zich af of al len zich met inzet van al hun krach ten hebben gegeven aan het werk en wees er op, aat Zeeland voorlopig wegens de reis van de heer J. C. Gordeau naar Amerika en diens be noeming te Enschede „secretans- loos" is. HjJ sprak de wens uit, dat ieder in 1952 nieuwe bezieling zal Kloosterzande gehuld in kruitdamp Steun Wettig Gezag hield oefeningen. Onder leiding van de kapiteins P. Kloosterman en R. Fassaert zjjn Za terdagmiddag te Kloosterzande oefe ningen gehouden door de Oost-Z.- Vlaamse onderdelen van de Nationa le Reserve, waarbij tevens de burger lijke verdediging was ingeschakeld. De „operaties" werden bijgewoond door de districtscommandant Zee land, overste W. K. de Feyter; de garnizoenscomm andant Middelburg, majoor J. Potteboom; diens adjudant de le luitenant J .Zwanenberg; de districtscommandant der Rijkspolitie, majoor W, H. van Baljegoyen de Jong; de consul van België, ir. C. F. M. J. Wats en door verscheidene burgemeesters uit de omgeving. De voorzitter van het gewestelijk comité Steun Wettig Gezag, burge meester C. J. van Hootegem. wekte de jonge mannen op tot dienstne ming bij S.W.G. De oefeningen bestonden uit een spe lvan aanval en verdediging, ge speeld door rode parachutisten on der commando van kapitein Kloos terman en blauwe gemoblliseerden onder commando van kapitein Fas saert. „Rood" moest Kloosterzande bezetten en „Blauw" verdedigde het plaatsje hardnekkig. Tientallen rook- granaten barstten uiteen en hulden de Kloosterstraat in dichte „kruit damp". Een vliegtuigbom zette het gemeentehuis ln vuur en vlam, sire nes loeiden en de brandweerwagen vplus 'de afdeling k'E.H.BiO; moésten et aan te pas komen. Na afloop van de oefeningen defi leerden de deelnemers voor de auto riteiten. WIJZIGING VAARLICHTEN. In het Slaak is de rode spitse ton no. 2 verlegd naar 51°39'4u" en4°7' 20", dit is bijna 200 meter om de Zuid-Zuid-Oost en nader bij de wal van St. Philipsland. In verband hier mede is in het licht van Stoofpolder (Duiveland) de erens tussen de N.O.- l|Jke witte en de groene sector ver legd van 252" tot in 259°. Voorts zjj medegedeeld, dnt het witte licht van Stoofpolder over het Zijpe zichtbaar is. KRINGVERGADERING Z.L.M. Mr. J. F. G. Schlingemann besprak landbouwvraagstukken „Zorg voor een verantwoord bouwplan, neem niet teveel risico's en re serveer in goede jaren voor de slechte, die nog komen kunnen". Deze waar schuwende woorden waren te beluisteren op de kringvergadering van de kring Oost-Zuid Beveland der ZUL, welke Zaterdagmiddag ia „de Koren beurs" te Kruiningen werd gehouden. Zoals steeds was er weer een grote belangstelling. Ook de burgemeesters van Kruiningen en Krabbendijke wa ren tegenwoordig. De kringvoorzitter, de lieer P. Scheele-de Putter, die in zijn openingswoord het afgelopen jaar de revue liet passeren, was de eerste spreker die een waarschuwend woord deed horen. De tijden zijn somber en alles moet worden gedaan om de be drijven goed gaande te houden. Dit kan alleen door een voorzichtig be leid. s De secretaris-penningmeester, de heer M. A. Kostense. bracht vervol gens het Jaarverslag uit. Na de ge slaagde Z.L.M.-dagen op Oost-Zuid Beveland te hebben gememoreerd die een batig saldo opleverden, werd een overzicht gegeven van het actie ve organisatieleven. Het onderwijs in deze kring neemt een belangrijke plaats in. Het ledental van de afde ling Yerseke steeg van 28 tot 60. De rekening sloot met een batig saldo van 4177,81. De heer M. A. Kostense werd bjj acclamatie herbe noemd tot secretaris-penningmeester. LANDBOUWALLERLEl Na afhandeling van de huishoude lijke zaken was het woord aan dè alg secretaris, mr. J. F. G. Schlingemann, die een lezing hield over „Landbouw- allerlei". In de eerste plaats besprak hij de moelljjke veevoederpositie van ons land. Daar onze veestapel niet van eigen bodem gevoederd kan worden, en ter besparing van kostbare devie zen, werd reeds lang een grotere vee voeder-verbouw gepropageerd. Er dreigt nu echter bovendien' een schaarste aan veevoer over de gehele wereld. Voor 1952 is Nederland nog ge dekt, doch voor 1953 ziet minister Mansholt do toestand somber in. On langs is de subsidie op geïmporteerd veevoer reeds met 7 per 100 kg. verlaagd, om de veehouderijsector zo te dwingen zelf meer veevoer te ver bouwen. De akkerbouwsector heeft hiermee indirect ook te maken dooi de prijsvorming voor de vrije granen en het is nog de vraag of verdere maatregelen voor de akkerbouwers zullen volgen. Over 't algemeen waren de resul taten vorig jaar voor de akkerbou wers goed. Spreker waarschuwde, toch vooral te reserveren voor de slechte jaren en voor de belasting. Voorts stelde mr. Schlingemann het pachtvraagstuk aan de orde. Hoe wel sommige pachten wel te laag zijn, kan men niet zonder beheerste pach ten. De Grondkamer heeft in de di verse districten de meningen gepeild, waarbij algemeen bleek, dat enige verhoging welkom zou z|jn. Verwacht wordt, dat de Grondkamer Iets hoge re pachten zal gaan goedkeuren. Verder besprak de inleider o.m. nog de wachtgeld- en werkloosheidsver zekering, welke 1 Juni a.s. ln werking treedt. Voor de landbouwers is deze niet gunstig. Op oen en ander vólgde een drukke gedachtenwisseiing. Na een opmer king van do heer P. v. d. Have over het dezer dagen in ons blad versohe nen artikel, waarttf de heer C. Philip- se z|jn mening gaf over de grondprijs wees de heer P. J. j. Dekker ook op de wenselijkheid van beheersing van grond- en pachtprijzen. Tenslotte werd een tweetal Interes sante films vertoond over de Z.L.M - dagen in Oost-Zuid Beveland en de reis naar Frankrgk. ontvangen, een bezieling, die de heer Leunis putte uit de gelijkenis van de talenten (Math. 25 vers 14-30). JAARVERSLAGEN EN JEUGDZORG De secretaris de heer Jac. Sinke gaf in z|jn jaarverslag een overzicht van de activiteiten van de Prov. Com missie in 1951, Gelukkig gaat het' ln het grootste aantal afdelingen goed en boekten en kelen zelfs een aanzienlijke leden winst Wat het jongenswerk betreft, bracht de heer A. v. d. Roovaart als secretaris der P.J.W.C. verslag uit. Uit zijn overzicht bleek, dat het jon genswerk in de meeste gemeenten tot groter bloei ls gekomen, dan het werk onder de jongemannen. Zowel de penningmeester der P. C„ de heer C. de Jonge, als de beheerder der P. J. W. C.-financiën,de heer J. van Els&cker sloten hun rekening over 1951 met een bevredigend batig slot. Bondssecretaris Kroon sprak ver volgens over: „Hoe komt het dat het C.J.M.V geworden ls, zoals we het nu kennen?" Hij wees er op, dat h®t CJ.M-V. een jeugdbeweging wil zjjn, waar tegenoverstaat dal in sommige afdelingen het werk meer op jeugd zorg gaat lijken. Teneinde de laksheid te bestrijden beval h|j de vorming van werkgroepen aan. ZENDING Na de pauze sprak da. Legene over het zendingswerk van het Zeis ter Zendingsgenootschap in Surina me. Hij schetste de toestand zoals die vroeger in Suriname was en zei, dat vooral de Zeeuwen, die het land ontdekten, er een schuld hebben goed te maken. Suriname, zo besloot ds. Legene schreeuwt om het Evangelie en h|j wekte allen op iets te doen om het werk mogelijk te blijven maken. De gehouden collecte en boekver koop voor het zendingswerk bracht ruim 100 op. Gr»eP dc\ucM- NLV ROWNTftEE AMSTEROAM. Smokkelbende opgerold (Vervolg van pag. 1). werd, dat de stukken metaal de huizen langs de weg binnen vlogen. Maandenlang slaagde de bende er- In om reusachtige hoeveelheden bo ter over de grens te brengen. Toen P. evenwel was, was het spel uit. ARRESTATIES. Tot de gegrepenen behoort de chauffeur F. v. H. uit Goes, die reeds lang verdacht werd, maar nimmer betrapt kon worden. Hij had in Antwerpen een „onderduik adres" ingericht onder de naam van C. Coppens en gaf zich daar als wielrenner uit. Voorts behoorde tot de bende een zekere P. A. uit Hulst, die als schut ter, bewapend met een 12 man. pistool, de tochten meemaakte en intussen bekend heeft bij niet min der dan drie gelegenheden te heb ben geschoten. Er werd dus bittere ernst met het gevaarlijke spel gemaakt, wat trou wens ook wel blykt uit het feit, dat b|j een achtervolging in België een meisje doodgereden werd. Voor niets deinsden de smokkelaars terug. Ook een zekere C. uit het Belgische Haasdonck behoorde tot de schut ters. Voorts zijn gearresteerd de land bouwer O. uit Zeeuwseh Vlaanderen, terwijl nog enige arrestaties in Bel gië werden verricht. De smokkelben de is tot de laatste man opgerold. DOELTREFFENDE SAMENWERKING. Zoals gezegd is dit prachtige suc ces te danken aan de voortreffelij ke samenwerking tussen de Neder landse en Belgischo instanties, te weten de Belgische justitie, de Bel- fische Rfkswacht te St Nicolaas en e Belgische gemotoriseerde douane uit Lokeren, de Nederlandse douane, de ambulante douanedienst te Sluis kil en de districtsrecherche van de Rijkspolitie te Middelburg. Bij de confrontatie aan de grens te Clinge waren onder meer aanwe zig de officier van justitie te Mid delburg, mr. Ph. M. Schenkenberg van Hierop, de rechter-commissaris, mr Abbing, het parket uit Den der monde, waar F van H. gevangen zit, 2 officieren van de Rijkswacht te St. Nicolaas en vele Nederlandse en Belgische douaneambtenaren. In arrést worden gehouden E. P. uit Kieldrecht, F. v. H. uit Goes, v. O. uit Z. Vlaanderen, P. A. uit Hulst, C. uit Haasdonck en nog een Belg. De andere gearresteerden zijn weer On vriia voeren er»cfoM.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2