Olympische Winterspelen door prinses Ragnhild geopend r MISS BW REGERING LUDT HAAR EERSTE ECHEC IN GRONHWETSDEBAT BUITENLANDSE MONARCHEN VOLGDEN DE BAAR TE VOET 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 16 FEBRUARI 1952 FANFARES EN SALUUTSCHOTEN WEERKLON KEN Wim van der Voort droeg de Nederlandse driekleur Nederlandse skiërs waren niet gelukkig De zesde Olympische Winterspelen zün Vrijdag tüdens verrukkelijk win terweer in het door dertigduizend toeschouwers gevulde Bislettstadion van Oslo op iudrukwekkende wijze geopend met een ceremonie, welke kleur cn charme had. Het glanzende ijs van de beroemde baan. de vrolijk wapperende vlaggen op de kap van de volle tribunes, het enthousiasme van sportlieden, officials en bezoekers zorgden voor die bijzondere sfeer, welke ook in de ouvertures van de Winterspelen in Garmisch Partenkirchen in 1936 en in Sankt Moritz in 1948 tot zulke onvergetelijke, luisterrijke gebeurtenissen maakte. Plechtig klonk het Noorse volkslied, gespeeld door het Philharmonisch orkest, toen prins Harald en prinses Ragnhild, zoon en dochter van de kroon prins, het grote stadion betraden, in grote stilte werd de Olympische fan fare aangehoord en toen begon een gezellig, vroiyk défilé van de deelnemers van dertig landen. Der traditie getrouw in Hellas werden immers de antieke Olympische Spelen gehouden opende Griekenland de rij. in stijl en lichaamsbeheersing tussen de deelnemers. Lopers als Eriksen. Colo en de Oostenrijkers Spiess en Pravda zagen wij geen enkele maal een beweging maken, die het tempo zou kunnen breken. Alles ging in één vloeiende reeks van buigingen en wendingen, springend van de verhoog de delen van de piste om de snelheid te verhogen, om dan diep geknield Bij het voorbijmarcheren van de ploegen bracht de vlaggedrager van elk land het saluut voor de eretribu ne, waar behalve de koninklijke ga. ten, alle leden van het Internationaal Oijmpisch Comité, vertegenwoordi gers van andere sportfederaties en 'n menigte officials nadelen plaatsgeno men. De deelnemers stelden zien oj met het gezicht naar de eretribune. Na Libanon kwam de Nederlandse ploe.c. uic een uitstekende indruk ma. het stadion binnen. Wirn vau der ji>rt, de oudste in jaren van on ze s. ..aatsen rij evers, liep met de fier ontpiooide rood-wit-blauwe vlag aan het noofd van de stoet. Hü en de an clere rjjders waren gekleed in een lichtblauwe jacket met op de mouw- een versiering van rood. wit, blauw en oranje en op de borst het grote oranje embleem van het N-O.C. Op het hoofd droegen allen een mutsje, waarop eveneens de nationale kleuren waren aangebracht. Achter Van der Voort liep op flinke afstand de algemeen leider, de heer C. F. Pahud de Mortagnes en na hem kwamen in formaties van drie. de he ren H. Wesselo als chef d'éqiiipe, dr. J. N. van der Houten als chef ue m. sion en K. Schenk, de leider. Achter dit drietal marcheerde Lydia Stoppel man, het kunstrijdstertje en aeui deze enige Nederlandse in dit défilé de skiploeg moest in Norefjeil Olij ven in verband met de op dezelfde dag te houden wedstrijden het drie tal Anton Huiskes, dr. Carlier als trai ner en Kees Broekman. In rijen van twee sloten Kokkie van der Eist en Gerard Maarse en voorts Jan Chari- sius en Egbert van 't Oever de kleine, maar fleurige groep. Toen alle groepen de Engelse deelnemers droegen rouwbanden waren opgesteld, verzocht de presi dent van het organisatie-comité, O. DetlivSimonsen, de 21-jarige prin ses Ragnhild de winterspelen te ope nen. DE VLAM VAN DE VRIENDSCHAP. En met heldere stem klonk het toen in de l'risse winterlucht, terwijl een diepe stilte viel onder de vele tien duizenden: „Jeg apner herved den 6e Olympiske Vlnterleker" (Hiermede verklaar ik dc 6e Olympische Winter spelen vonr geopend). Fanfares weer klonken, de Olympische vlag werd ge hesen en saluutschoten donderden tussen de muren van het stadion- Toen kwam dat indrukwekkend moment, dat de fantasie van leder zo sterk deed werken: het binnenbrengen in de are na van de Olympische vlam. Op 13 Februari reeds begon de fak keiestafette in Morgedal, de Noorse streek, waar het moderne skilopen z oorsprong had. Meer dan 100 teams hebben het vuur over een afstand van 225 km naar Oslo gebracht. Precies 13 minuten voor elf kwam de laatste skiloper van de lange reeks, de 19 jarige kleinzoon van Fritjof Nansen, het stadion binnen. Het vuur werd aangestoken met de fakkel en blijl branden tot het einde van de spelen als symbool van vriendschap, dat de gehele aarde omspant. Nadat de Noorse studenten de Olym pische hymne ..Non nobis Domine" hadden gezongen, volgde het vlaggen ceremonieel en legde de Noorse s' loper Falkanger namens alle deelne mende sportlieden de eed van sporti viteit af. Met het zingen van het Noor se volkslied werd deze openingscere monie, tijdens welke enige minuten stilte in acht werden genomen in ver band met het overlijden van Koning George, besloten. Zij had op allen, die er getuige van mochten zijn, een on- vcrgeteiyke indruk gemaakt. Onder zeer grote belangstelling werd te Norefjell de Olympische reu zenslalom voor heren gehouden. Het was vinnig koud, de zon bleef achter het grijze wolkendek, maar dit had de liefhebbers niet thuis kunnen hou den en duizenden stonden langs de 2030 meter lange piste. De vele No ren onder hen zullen geen spijt van htm tocht naar Norefjell hebben ge had, want het was tenslotte de jeug dige Noorse skiloper, Stein Eriksen. die in het officieuze klassement de eerste plaats innam. Zijn tijd bedroeg 2 min. 25 sec., gevolgd door de Oosten rijkers Christian Pravda en Toni Spiess met respectievelijk 2 min. 26.9 sec. en 2 min. 28.8 sec. Van de beide Nederlanders Dlck en Peter Pappenheim leverde de Neder landse kampioen, Dick, de beste prestatie. Hjj bleef onder de drie mi nuten. Met 2 min. 57.6 sec. liet hij ruim 39 deelnemers achter zich en van de 85 gestarte lopers nam hij in het officieuze klassement de 55e plaats in. Peter Fappenlieim die in dit nummer sneller werd geacht dan zjjn broer, stelde enigzins teleur. Met 3 min. 15.1 sec. plaatste hij zich onoffi cieel als 73e. Geheel onverwacht was deze over winning niet, want Eriksen had reeds in het begin van het seizoen getoond tot de ernstige gegadigden voor een Olympische titel te behoren. Opmerkelijk was het grote verschil Gaat u maar terug! Het bestuur van de Engelse Schaatsenrijdersbond heeft met aigemene stemmen besloten om de inschrijving van Michaei Carrington, kampioen van Gr.- Brittannië kunstrijden, in te trekken en hem wegens „af keurenswaardig gedrag" terug te sturen naar Londen. Verno men wordt dat de Hnternatio nal) S(kating) U(nion) zich met een klacht tot de Engelse 1 bond had gewend. Dit feit is zonder precedent in de ge schiedenis van de Winterspe len. neer te komen en zo verder te flit- :n. DICK PAPPENHEIM LIEP EEN ETENTJE MIS. „Wanneer je met minder dan 30 se conden achterstand op de winnaar binnenkomt, fuif ik op een etentje" had leider Hubrecht Dick Pappenheim voor de start gezegd. De Nederlandse kampioen, die om zo te zien wel van een lekker hapje houdt, vond het een pracht idee en vol goede moed dat het hem zou gelukken was hij naar de start gestapt. Hoewel de Amsterdammer de halve minuut met 2.6 sec. overschreed cn dus een tijd van 2 min. 57.6 sec. no teerde, maakte hij in dit sterkste ski milieu ter wereld een goede indruk Op dezelfde plaats, waar de winnaai Eriksen in moeilijkheden was geko men, maakte ook Dick Pappenhein een buiteling, doch hij herstelde zie) snel en in goede balans schoot hi KKRKNlfcUWS. Kerkelijke gemeenten in financiële zorgen. ADRES .AAN DE GENERALE SYNODE DER NED. HERV. KERK. In de Bommelerwaard en de Betu we bevinden zich vele kerkelijke ge meenten in financiële zorgen. Zij be staan voornamelijk van hun landbe zit en de opbrengst daarvan staat niet meer in verhouding tot de sterk gestegen uitgaven. Omdat de Synode naar hun mening te weinig rekening houdt met de kleinere gemeenten, hebben de ker- keraad en de kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk te Opijnen (Betuwe) in een brief aan de Generale Synode en aan andere kerkeraden gevraagd, of het juist is de gemeenten over 1952 te belasten met betaling van 255.000 en de diakonieën 126.000 te laten opbrengen. Het voor salarissen der Synode uit getrokken bedrag van 104.000 wordt hoog geacht en verder wordt sterke verlaging gevraagd van de kosten der synodale vergaderingen 12.000), van de synodale organen 17.000), van kerkvisitatie 12.000), van vertegenwoordiging bij oecumenische lichamen 3000) en van vertegenwoordiging bij bui tenlandse kerken 83.000). Ook wordt gevraagd of het mogelijk is het werk van de gedeputeerde bij dc overheid te laten verrichten door de secretaris-generaal. Inlichtingen worden verzocht over het in 1950 en 1951 ontstane tekort der algemene kas van 150.000 en gevraagd wordt of bij de overheid stappen zijn gedaan om ter ontlas ting van de zware verplichtingen der gemeenten de predikants-rijkstracte- menten te verhogen en of de aan dacht der regering is gevestigd op het belang, dat zeer vele gemeenten hebben bij pachtverhoging. Bijeenkomst Ned. Herv. lidmaten te Souburg Naar wij vernemen is er in de Ned. Herv. gemeente van Souburg een be spreking geweest over de wijze waar op de plaatselijke predikant, ds. L. C Spijkerboer zijn ambtswerk vervult. Donderdagavond werd een vergade ring gehouden, georganiseerd door een commissie uit de lidmaten. Tijdens deze vergadering is uitvoerig over de ze vervulling van het ambtswerk ge sproken. Besloten werd een en ander met grote nadruk onder de aandacht van het college van Kerkvisitatoren te brengen en daarbij er op aan te dringen om aan ds. Spijkerboer voor lopig te verzoeken zijn ambtswerk zo lang neer te leggen, totdat deze kwestie zal zijn geregeld. In deze vergadering werd vastgesteld, dat de klachten voornamelijk betrekking hadden op de persoonlijke wijze, waarop ds. Spijkerboer zijn werk verricht, waardoor naar de mening van een groep der lidmaten enkele facetten van het pastorale werk, zo als ziekenbezoek, catechisatie, jeugdwerk enz. niet op de juiste wijze tot haar recht komen. OUD-GEBEF. GEMEENTEN. Beroepen te SchiedamJ. C. Hooy- kaas, laatstelijk Ned. Herv. predikant te Arnemuiden, over de eindstreep. Hij was vermoeit) en gretig greep hij naar de beker met een warme dronk, die hem door een lieftallig reclame-meisje werd aange reikt. Intussen was ook Peter Pappenheim door de finish gekomen. Hij was 15.1 sec. boven de 3 minuten gekomen en was alles behalve tevreden over zich zelf. maar toen hij hoorde dat zi' broer een redelijke prestatie had gele verd, klaarde zijn gezicht weer op „Dan is de familie-eer tenminste ge red" lachte hij. Uit het later bekend gemaakte offi ciële klassement blijkt, dat Dick Pap penheim de 52e plaats inneemt van de totaal 82 geklasseerde deelnemers. Pe ter Pappenheim neemt de 70e plaats EINDKLASSEMENT REUZENSLALOM. Het eindklassement van de reuzen slalom ziet er als volgt uit: 1 Stein Eriksen (Noorw.) 2.25. 2 Christian Pravda (Oost.) 2.26.9; 3 Toni Spiess (Oost.) 2.28.8: 4 en 5 Egon Scnoepf (Oost.) en Zeno Colo (Italië) 2.29.1; 6 Georges Schneider (Zwits.) 2.31.2; 7 en 8 Joseph Brooks Dodge (V. S.) en S'tig Sollander (Zweden) 2.32.6; 9 Gunnar Hjeltnes (Noorw.) 2.33-1; 10 Hans Senger (Oost.) 2.33,6 DE TWEEPERSOONS BOBWEDSTRIJDEN. De Duitse ploeg no. I heeft met een totaaltijd van 5.24.54 voor de vier ritten de tweepersoons bobwedstrijden gewonnen. Ver. Staten I werd tweede ën Zwit serland I derde. Eindklassement luidt: 1 Duitsland I (OstlerNieber) 5.24.54; 2 Ver. Sta ten I (BenhamMaartin) 5.27.29; 3 Zwitserland I (FeierabendWasser) 5.28.11; 4 Zwitserland II (Endrich Sprig) 5.29.15; 5 Frankrijk II (Robin Riviere) 5.32.38. Deze wedstrijden werden tevens be schouwd als geldend voor het wereld kampioenschap. De Duitse ploeg nr. I ontving te vens de Max Holben herdenkingstro fee. HET IJSHOCKEYTORNOOl. De eerste wedstrijd van het ijs- hockeytornooi ging tussen de Ver. Staten en Noorwegen. De Ver. Staten wonnen met 32 (01 21 10). Zweden won de match tegen Finland met 9—2 (2—0, 5—2, 2—0). Tsjecho Slowakije sloeg Polen met 82 en Canada Duitsland met 151 (6—1 7—0 2—0). Rijders van 14 landen hadden voor deze Olympische schaatswedstrijden, waarbij elke afstand een afzonderlijk nummer vormt, ingeschreven, in totaal met 65 rijders. Het viel op, dat Thorod Hauer en Odd Lundberg, de bekende Noorse rijders, definitief op verzoek van de Noorse leiders werden geschrapt en dat Johnny Cronshey, die reeds in Oestersund verstek had laten gaan, ook voor de Olympische Spelen weinig voor deelneming ge voelde en zich maar haad laten schrappen. Het opmerkelijke feit deed zien voor, dat de jury voor het schaatsen rijden met de Zwitser dr. W. Lang en de plaatsvervangende starter, mr. C P. Eecen. aan het hoofd, uit verte genwoordigers van verschillende lan den bestaat, maar dat de stopwatches en de controle van deze uurwerken uitsluitend door Noorse officials wor- Clandestiene zender gesnapt Opsporingsambtenaren van P.T.T. hebben, in samenwerking met de Rijkspolitie, in Borger de clandestie ne reclamezender „Regenboog" in be slag genomen, welke werkte op een golflengte van 245 meter. Tegen vier betrokkenen werd proces-verbaal op gemaakt. Frankrijk laat invoer toe van appelen Spec aal van belang voor goudreinetten Op grond van het Nederlands-Franse handelsverdrag heeft na lang talmen de Franse regering de invoer van 3000 ton Nederlandse appelen toege staan. Deze mogen met ingang van 20 Februari worden geleverd. Ver wacht wordt, dat half Maart weer een dergelijk kwantum wordt vrijge geven. Speciaal voor goudreinetten, waai-van de voorraad nog vrij groot is, is het van belang dat thans, na maanden van wachten, de Franse grens weer opengaat. Het handelsverdrag voorziet in de levering van 5000 ton appelen en 2000 ton peren aan Frankrijk. Aan peren kon echter vrrj weinig worden geleverd. In Nederland hoopt men nu in totaal 6700 ton appels te kunnen leveren. Britse trein op mijn gelopen Egyp^enaren weer actiei Door een explosie zijn Vrijdagavond te El Cap, halverwege Ismailia en Port Said, een locomotief en zes wa gons van een Britse militaire ti'ein tot ontsporing gebracht. De trein is op een mijn gelopen, die door Egyp tische verzetslieden was aangebracht. Dit is het eerste incident sinds 10 dagen in de Suez-Kanaalzöne. Als gevolg van deze aanslag heb ben de Britten de contröle langs de wegen onmiddellijk weer ingevoerd. Een algehele stillegging van alle spoorwegverkeer in de zóne wordt overwogen en het vrijlaten van de Egyptische hulppolitie is voorlopig gestaakt. Prinses Maria Christina, de jongste dochter van Koningin Juliana en Prins Bernhard, die Maandag a.s. haar vijfde verjaardag viert. Prinses Marijke niet haar auto In de tuin van het Paleis Soestdjjk. VELE BEZWAREN Er komt geen aparte Grondwetskamer (Van onze parlementaire redacteur) De regering beleeft weinig plezier aan haar voorstellen tot wijziging van. de Grondwet! Bij de algemene beschouwingen, die er in de achter ons lig gende dagen in de Tweede Kamer over gehouden zijn, bleek al, dat de af gevaardigden zich niet tot enig enthousiasme konden opwerken. Toen Vrij dagmiddag de eerste beslissing genomen moest worden, leed de regering al direct een nederlaag; al dient haar dit échec niet al te zwaar te wor den aangerekend, aangezien deze Grondwetsherziening was voorbereid door een Staatscommissie, waarin een aantal vooraanstaanden uit de prac- tische politiek zitting had en het kabinet de voorstellen van deze commis sie tot de zijne gemaakt had. Met 49 tegen 40 stemmen verwierp de Kamer de instelling van een Ka mer voor Grondwetsherziening. Vóór waren de K.V.P.. de V.V.D., de heer Welter (K.N.P.) eir de heren v. d. Goes van Naters en Goedhart van de P.v.d.A. Tegen de Grondwetskamer verklaarden zich de P.v.d.A- (behalve de beide genoemde leden), A.R., C.H., O.P.N. en S.G.P. den bediend. Verder werd bekend ge maakt. dat slechts 24 rijders zullen mogen starten in de 10.000 meter, wel ke Dinsdag 19 Februari op het pro gramma staat. Van der Voort lootte tegen de goe de Hongaarse sprinter Loerinc, die derde op deze afstand op de Europe se kampioenschappen is geworden Kokkie vdn der Eist trof het een beetje ongelukkig, want als tegenstan der kreeg hij de Belg Massez, die niet bepaald snel mag worden genoemd Gerard Maarse in groep drie trof het beter, want hij lootte in het vijftiende paar tegen Soefteland. Jan Charisius lootte in het 18e paar tegen de Zweed Stig Lindberg. EERBEWIJZEN UIT ALLE LANDEN Kanonschoten, klokgelui, treurmuziek en eerbiedige stilte Koning George werd uitgeleide gedaan door tal van monarchen, die het stoffelijk overschot van de vorst van een groot wereldrijk te voet volgden, terwijl de lucht vol was van het gelnid van klokgebeier, kanon schoten en treurmuziek van gedempte trompetten en klagende doedel zakken. De buitenlandse vorsten waren voor het merendeel in het zwart gekleed en droegen hoge hoeden. Het eerste deel van de stoet werd ge vormd door verschillende eenheden van de gewapende macht van het ge menebest. Daarachter, geflankeerd door hoge militaire ambtsdragers, volgde de affuit met de lijkkist. Onmiddellijk achter de bist liep de drager van de Koninklijke standaard. Dat was een weinig bemoedigend begin. Trouwens, de indieners van de amendementen op dit wetsontwerp hadden evenmin succes. Zo verwierp de Kamer een amendement-v. d. Goes van Naters (dat vóór de hoofd beslissing in stemming kwam) om bij elke Grondwetsherziening door de Tweede Kamer te doen bepalen, of al dan niet een Grondwetskamer zal worden ingeschakeld, met 67 tegen 22 stemmen. Vóór was alleen de P.v.d.A Met dezelfde stemmenverhouding sneuvelde een tweede amendement- v. d. Goes van Naters, om alleen de Tweede Kamer te ontbinden en de Eerste Kamer bjj de beslissing in tweede instantie uit te sluiten. De heer v. d. Goes van Naters had echter nog een derde pijl op zijn boog. Hij wilde, nu hij op de andere punten zijn zin niet had gekregen, alleen de Tweede Kamer in tweede instanties met een gekwalificeerde meerderheid laten beslissen en de Eerste Kamer met een gewone meerderheid. Op nieuw kreeg het desbetreffende amendement slechts de stemmen van de socialisten. Het werd verworpen met 67 tegen 22 stemmen. Een amendement van de Christ.- Historische heer Tilanus om in twee de instantie over een Grondwetswij ziging te laten beslissen door de ver enigde vergadering van de nieuw ge kozen Staten-Generaal met een twee. derden meerderheid, wees de Kamer af met 56 tegen 33 stemmen (vóór C.H., P.v.d.A. en S.G.P.tegen K.V P., A.R., V.V.D., C.P.N, en de heer Welter van de K.N.P.) TALRIJKE BEZWAREN Bij de behandeling van het volgen de wetsontwerp dat betreffende de overgang naar een nieuwe rechtsor de met het oog op de toekomstige status van Suriname en de Neder landse Antillen en van Nieuw Guinea rezen ook alweer talrijke bezwa ren. Het probleem, waarom het eigenlijk ging, was: moet eerst de Grondwet gewijzigd worden, om daar in de toekomstige rechtsorde van het Konnikrjjk te doen passen (bij alle onzekerheid, die thans nog over deze nieuwe rechtsorde bestaat), of dient eerst de nieuwe rechtsorde gevestigd te zijn om later de Grondwet daarme- Het tweede gedeelte van de stoet werd geopend door de glazen statie- karos waarin de jonge koningin was gezeten, het bleke gelaat zwartgeslui- erd, alsmede de koningin-moeder, prinses Margaret en de „Princess Royal" Mary, de enige zuster van de overleden Koning. Te voet volgden de hertogen van Kent, Windsor, Glou cester en Edinburgh en achter hen de buitenlandse staatshoofden en Ko ninklijke gasten. Prins Bernhard liep in dit gedeel te van de stoet tezamen met prins Al- bert, de broeder van Koning Boude- wijn van België, prins-gemaal Felix van Luxemburg en prins Ali Reza van Perzië. Hierop volgde de stoet van andere regeringsvertegenwoordigers, onder wie de Sowj et-ambassadeur te Londen Zaroebin, de Amerikaanse ministei van buitenlandse zaken, Dean Ache- son, de Westduitse kanselier, dr. Kon rad Adenauer, en de Pauselijke verte genwoordiger, mgr. Paolo Giobbe, in ternuntius te Den Haag. In het eerste van de daarop volgen de zes rijtuigen was Koningin Juliana gezeten, met koning Haakon van Noorwegen, de hertogin van Glou cester en de hertogin van Kent In de andere rijtuigen zaten de andere vrou welijke koninklijke en adellijke gas ten en leden van het gevolg. In het laatste gedeelte van de stoet, na de leden van de Britse Koninklijke huishouding, liepen de overige leden van de buitenlandse delegaties, onder wie de Nederlandse minister van Bui tenlandse zaken, mr. D. U. Stikker, zijn Franse ambtgenoot, Robert Schu- man, en de Belgische premier, van Houtte. De stoet werd afgesloten door mi litaire afvaardigingen der verschillen de landen, waaronder Nederland. HERDENKINGEN. Behalve in alle landen van het Brit se wereldrijk werden ook herden kingsdiensten gehouden in ons land In de Kloosterkerk in Den Haag werd een dienst gehouden, waarin rev. A. C. Austen, chaplain vaD de Anglo- Amerikaanse Episcopale kerk voor ging. Deze dienst werd ook bijge woond door prinses Wilhelmina en tal van burgerlijke en militaire autoritei ten. Ook in de hoofdstad werden her denkingsdiensten gehouden. Laatste woorden bij de lijkbaar De formule, die tijdens de uitvaartdienst in de St. George- kapel van Windsor Castle bij de lijkbaar van Koning George werd uitgesproken door Sii George Bellow, de heraut van de Orde van Kouseband, luidt als volgt: .,Zo heeft het de Almachtige God behaagd, uit dit tijdelijke leven tot zijn Goddelijke gena de op te nemen wijlen de Zeei Hoogmogende en Verheven mo narch, George de Zesde, bij de gratie Gods, Koning van Groot- rittannië, Ierland, en de Britse Dominions overzee, verdedigei des Geloofs, en souverein van de Zeer Verheven Orde van de Kouseband. Laat ons de Almachtige God nederig smeken, te zegenen met een lang leven, gezondheid, en eer, en alle wereldlijk geluk, de zeer Hoogmogende en Verheven Monarch, onze Souvereine vrou ive, Elizabeth de Tweede, thans, bij de gratie Gods, Koningin van Groot-Brittannië, Ierland, en de Britse Dominions overzee verdedigster des Geloofs, en Souvereine van de Zeer Verhe ven Orde van de Kouseband" de in overeenstemming te brengen? Vrijdagmiddag sprak de heer Tila nus van de C.H.U. zich tegen een wijziging op dit punt uit. De heer Oud van de V.V.D. wilde eveneens het liefst wachten met de verande ring van de Grondwet, totdat de nieuwe rechtsorde er is. De heren Weiter (K.N.P.) en G er brandy (A. R.). schilderden de voorgestelde wij ziging in de somberste kleuren. De Katholieken gingen met de verande ring mee en de socialisten, hoewel zij bezwaren hadden, zouden eveneens vóór stemmen. De minister van Binnenlandse Za ken. prof. Beel, verdedigde het desbe treffende wetsontwerp. Mr. Oud kwam hem even later lelijk in zijn vaarwater over de kwestie, of de nieuwe rechtsorde in feite al geves tigd is door de overdracht van de souvereiniteit over Indonesië. Toen mr. Oud zich bezwarend over het voorstel om de overgang naar de nieuwe rechtsorde in de Grondwet mogelijk te maken, uitliet, verweet de bewindsman hem, dat hij als lid van de Staatscommissie dit voorstel mede-ondertekend had. De replieken brachten de verschil lende meningen niet dichter tot elk aar. Aanstaande Dinsdag zullen de stemmingen moeten uitmaken, wat de Kamer nu precies wil. Koningin Juliana vandaag naar ons land terug Koningin Juliana en Prins Bern- hard zjjn Vrijdagmiddag laat in het Claridge-hotel teruggekeerd. Konin gin Juliana zat Vrijdagmiddag gedu rende de uitvaartdienst in de kapel van St. George te Windsor, aan de Noordelijke zijde van 't altaar, naast haar zaten de Koningin van Dene marken en de groothertogin van Luxemburg. Koningin Juliana en Prins Bern hard, die 's avonds met het Deense Koninklijke Paar en de hertog en hertogin van Gloucestor dineerden, zullen vandaag in de regerings-,,Da kota", die door prins Bernhard zal worden bestuurd, naar Nederland te rugkeren. Nieuws In een Nofedop Groningse studenten Hebben het me talen wapenschild weggehaald, dat het studentencorps aan de gevel van een wijnhandel had doen aanbrengen ten te ken. dat de eigenaar >-an de zaak de eer genoot het corps van geestrijke dranken, te voorzien. De heren, die voorgaven vertegenwoordi gers van 't „gilde der lood- en tindieven" te zijn. vonden dat men in deze tijd van schaarste geen metalen aan een dergelijk bora mocht verspillen. Ze hebben het echter bij de rector van het Groningse gymnasium gebracht omdat ze het toch ook weer zonde vonden een fraai wapen schild in de smeltoven te laten verdwij nen. Een merkwaardig geval! Merk waardig is ook de geboorte van een spier wit kalf (met rode ogen natuurlijk) in de stal van een veehouder in Makkum. Albino's komen bijv. onder konijnen, bun- singen, spreeuwen en zelfs onder de men sen nog al eens voor, maar hoogst zel den oDder runderen. Zelden komt het maar voor dat de Vesuvius afbrokkelt. Maar deze week gebeurde het toch. Hon derden tonnen rots en gestolde lava bra ken los van de top en stortten neer in de gapende krater. De boeren, die de hellingen van de vulkaan bewonen, vat ten iets dergelijks op als een aanwijzing, dat er welLicht een uitbarsting op komst

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 6