C Kaapstad: een feest van kleurige schoonheid 3 HEUVELS IN KOREA DRAGEN NAMEN VAN NEDERLANDERS 00K SCHOUWEN EN TH0LEN HEBBEN HUN BIJNAMEN ZATERDAG 16 FEBRUARI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 WELKOM IN ZUID-AFRIKA. Waar een parlementslid Oom Sarei en een minister Oom Danie heet KAAPSTAD Februari. Kaapstad gaat twee maanden lang feestvieren ter herinnering aan het feit, dat Jan van Riebeeck hier driehonderd jaar ge leden voet aan wal zette. Dat was het begin van de vestiging der Europese beschaving aan de Zuidpunt van het zwarte werelddeel en ik hoop, dat de organisatoren van de immense feesten zo beschaafd zullen zyn om deze prachtige stad niet te gaan versieren met slingers en wimpels en vlaggetjes. Het enige dat ze, wat my betreft, achter vlaggedoek mogen verbergen zijn de vele huizen en gebouwen, waaraan, met name In het hart van de stad, de slopers bezig zjjn. Daar moeten straks, op de peperdure rotsbodem, nóg hogere, nóg duurdere warenhuizen en kantoorgebouwen verrijzen. Voor de rest moet men Kaapstad in de komende feestmaanden het liefst maar laten goals het is. Want Kaapstad is een feest op zichzelf! Een feest van licht en kleur, van Aeldere zonneschijn over machtige bergen en van wazige-blauwe scha duw over groenende bossen. Een feest van duizenden bij duizenden bloelende bloemen, van crème-kleu rige gombomen en van groene, waaie rende reuzenplatanen, die ge overal vindt langs de stijgende en dalende straten, waaraan, in schilderachtige onregelmatigheid, zich de witte en zachtrose huizen rrjen, tientallen ki lometers rond de bergen, die het beeld van de stad beheersen. En dan zijn daar de mensen. De door A. KAPTEIN. blanken en de zwarten en alle tinten die tussen die twee uitersten liggen. Wandelend door het mooie park met zyn vele makke duiven en eekhoorns of voortsuizend in auto's, die ieder de vorige dag gekocht schijnen te zijn. Ze zijn er hier in zulke enorme aantallen, dat het parkeervraagstuk een van de ernstigste is, waarvoor het stadsbestuur zich gesteld ziet. HET WONDERLIJKE LICHT Zuid-Afrika is onmiskenbaar een zeer welvarend land en zijn bewoners weten het leven te genieten. De blij heid zit hier in de lucht, die door- zinderd is van een wonderlik blauw licht, dat men moeilik kan beschrij ven. Nog vóór de zon om half zes in de ochtend de bergtoppen kleurt, als de krekels nog hun obsederende piepgeluidjes maken en als de dui ven in de bomen beginnen te koeren, dén reeds hangt er langs de hellin gen van de Tafelberg, van Duivels- Siek en van Leeuwkop die zich ulzend meter boven de stad verhef fen dat mysterieuze waas van licht dat geschapen schijnt om de prachti ge baai, de kleurrijke Tuinen (nog steeds op dezelfde plaats waar Jan van Riebeeck drie eeuwen geleden zijn peen en zijn kool kweekte tot soelaas van het aan scheurbuik lij dende scheepsvolk), de met een wit te doek gedekte Tafelberg en heel dit grote tuindorp met zijn 500.000 Inwoners nog juist die extra-charme te verlenen, die het tot een van de mooiste plaatsen ter wereld, maakt. c********##**##**#**####: 201 Laten we maar direct met de deui in huis vallen en bekennen dat de aantallen sterren in het heelal vol komen boven ieders begrip gaan. El ke schatting in deze richting berust op speculatie en kan nooit op enigi exactheid sprake maken. Want naarmate de telescopen reusachtiger afmetingen kregen en zij verbonden werden met de laatste snufjes die de chemische en natuurkundige we tenschappen hadden uitgedacht, ont hulden ook de lenzen weer steeds nieuwe sterrenmassa's. Als een zwak lichtende baan zien bij avond de melkweg dwars langs de hemel lopen. Dit is een ster renhoop in de vorm van een discus of, wanneer dit voor het voorstel lingsvermogen gemakkelijker is, in de vorm van een lens. We zouden ons het glas van die lens verontrei- nigd kunnen denken met talloze kleine stofdeeltjes. Elk stofje stelt een ster voor en onze zon bevindt zich dan, ook als een stofje ingeslo ten in het glas, dicht bij de rand van deze lens. Het is duidelijk dat wij vanuit ons zonnestelsel naar het middelpunt van de lens kijkend, de meeste stofjes als een brede baan vóór ons zien; die brede baan van stofjes (sterren) noemen we de Melkweg (waar we zelf inzitten!). Maar ook linies en rechts en ach ter ons bevinden zich nog stofjes in de lens, dat zijn de sterren, die we weliswaar afzonderlijk zien, doch die eveneens tot de Melkweg behoren. De eerste schattingen van het aan tal sterren van de Melkweg waren vry bescheiden, om de eenvoudige reden dat de eerste kijkers er voor ons oog niet méér onthulden. Maar geleidelijk liepen de aantallen op Van 120.000 werden het er enige millioenen, vervolgens liep dit aan tal op tot 80 millioen en de grootste telescoop, verbonden aan fotografi sche apparaten onthulde er in de dertiger jaren ongeveer 1,5 milliard terwijl de opvattingen va,n de laatste t%d hebben geleid tot de conclusie dat dit aantal aanzienlijk groter zal zijn en misschien wel in de buurt van 80 milliard zal liggen. Maar dit zyn nog slechts de ster ren van de Melkweg, terwijl het heelal nog heel wat méér sterrenho pen bevat, die in beginsel eenzelfde samenstelling hebben als óns ster renstelsel en dus eveneens bestaan uit een onvoorstelbaar groot aantal hemellichamen. We zullen morgen eens zien hoe ver de schattingen daarmede staan. H. PétiUon. Elke middag, precies om twaalf uur dreunt er een kanonschot over Kaapstad. Het is het tijdsein, dat ge geven wordt van Seinheuvel af, de langgerekte uitloper van Leeuwkop- berg, waarop sterrewacht en naviga- tielichten zijn gevestigd. Op de knal van twaalf uur zet iedereen zijn hor loge gelijk. In vroegere tijden werd het oude kanon, dat daar boven op de berg staat, met de hand bediend en het gebeurde nogal eens dat het oude stuk oorlogstuig wat weigerach tig was. Dan werkte de kanonnier zich in het zweet, maar hij kon niet voorkomen dat zijn schot een paar minuten te laat over Kaapstad dreun de. Op zo'n dag schreven de kranten dan strijk-en-zet een azijnig-zuur stukje over ,dat ding. dat al wéér te laat was". Dit verdroot de autori teiten zozeer, dat zij een electrische verbinding tot stand lieten brengen tussen sterrenwacht en kanon. De fijn-registrerende klok van de ster renwacht zet nu precies om twaalf uur de vuurleiding in werking en het oude kanon moet dan wel dreunen, of het wil of niet. WAT SPREEKT GE? Ambtenaren zijn hier ook in alle maten en soorten. Een norse kerel bij de douane liet ons, zonder ook nog maar een spoor van onze verhuisboel gezien te hebben, een waarborgsom van 500 gulden betalen. Protest hielp niet, de korzelige douane-dictator zei: ik heb de verantwoordelijkheid en daarmee uit! Omdat de Nederlandse staat aan een emigrant met vrouw en kind slechts toestaat 1200 gulden mee te nemen en wijl de Kaapse ho tels wel goed maar niet goedkoop zijn (het is hier volop vacantietijd bracht deze machthebber ons reeds na drie dagen in financiële zorgen. Ik vertelde dit voorval aan een van mijn vrienden hier. Hij vroeg: „Wat heb je gesproken?" „Afrikaans" zei ik „dat ligt een Nederlander het bes- Dienstweigeraars wegens sabotage veroordeeld. De Asser rechtbank veroordeelde enige tijd geleden acht principiële dienstweigeraars, die te werk zijn ge steld in het kamp „Nieuw Zwinde ren" te Dalen, tot een maand gevan genisstraf en drie maanden plaat sing in een rijkswerkinrichting, beide straffen voorwaardelijk, omdat zij het werk zouden hebben gesaboteerd. Daar zij volgens de leiding van de D.U.W. te langzaam zouden hebben gewerkt, was hun vetrantsoen ver minderd, evenals hun zakgeld. De jongens kwamen tegen deze maatre gel, die zrj onrechtvaardig achtten, in opstand. Om juridische redenen diende de ze zaak thans opnieuw en wel voor het hof te Leeuwarden. Ditmaal werd een week gevangenisstraf en twee maanden R.W.I. voorwaardelijk ge- eist. Tegen één der verdachten, die reeds eerder voor een dergelijk feit is veroordeeld, werd echter bevesti ging van het vonnis gevraagd. Half Januari vertrok onze correspondent voor Zuid-Af rika, de heer A. Kapteïn, op de Jagersfontein" naar het land van Jan van Riebeeck, waar hw zich thans gevestigd heeft. Wij publiceren thans zijn eerste ar tikel. In de toekomst zullen onze lezers geregeld kunnen genie ten van zijn artikelen, want de heer Kaptein zal als correspon dent van ons blad reportages over land en volk van Zuid- Afrika blijven sturen. te". „En wat spreekt die douane man?" „Engels". Toen keek mijn vriend me aan en sprak: Dat dacht ik al"Ziedaar het probleem van een tweetallig land in een notendop. Ik vraag me af waarom een on schuldige buitenlander daarvan al direct na aankomst de dupe moet worden. De Nederlanders, die na ons komen 'en dat zullen er vele tien duizenden zijn mogen er voor ge waarschuwd zijn. ALLEMAAL OOMS Neen, dén die inspecteur van poli tie, die ik in de wirwar van de bin nenstad naar de kortste weg vroeg. Toen hij hoorde, dat ik vreemdeling was, trok hij me vriendelijk zyn ko lossale dienstauto binnen, zei alleen maar „Welkom in Zuid-Afrika" en reed me naar huis. Het is prettig te kunnen zeggen, dat deze politiechef de regel is, de douane-dictator uit zondering. Want de Kaapse mensen zijn vriendelijk, gastvrij en uiterst behulpzaam. Ik was met een Afrikaanse colle ga in het waarlijk majestueuze ge bouw van de Volksraad. Hij ontmoet te er vrienden onder parlementsle den en ministers en sprak hen aan als „oom Sarei" en „oom Danie". Waarbij ik mij terstond afvroeg, wat er op het Binnenhof in Den Haag zou gebeuren als ik, in de wandel gangen een bekend minister ontmoe tend, zomaar losjesweg zou vragen: „Ome Plet, hoe gaat het met de om zetbelasting?". In Nederasselt, gelegen tegenover Grave aan de Maas, staat deze standerdmolen, die dringend restauratie behoeft. De eeuwenoude molen, in 1740 by de doorbraak van de Maasdijk meegesleurd door de golven, werd in 1741 weer opgebouwd. Indien de voor restauratie benodigde gel den niet bijeen gebracht kunnen worden, zal dit karakteristieke bouw werk gedoemd zjjn te verdwijnen. ACTIE IN „NIEMANDSLAND". Opvallende staaltjes van doortastendheid en durf. De oorlogscorrespondent kapt. B. M. Koster schrijft lilt Korea: Het heeft nog maar weinig van een wapenstilstand weg, hier in Korea. Ofschoon er niet hard wordt gevochten, staat het niettemin vast, dat het Nederlandse detachement wat men noemt ,,'t been strak houdt". Voortdu rend wordt de vijand getoond, dat men heer en meester blijft van „nie mandsland" De activiteit van de Nederlanders eu de resultaten zyn zo op vallend, dat reeds verscheidene heuvels in het gebied, waar zy opereren, de naam dragen van onze jonge officieren, die door hnn moed in letterlijke zin het vuur na aan de schenen legden van de communisten. Hoe de groep van 2e luitenant Ma- noesama uit Lelden een „Manoesama- heuvel" verwierf, is zo'n opvallend staaltje van doortastendheid en durf. Tot tweemaal toe kregen de aanval lers zoveel handgranaatvuur van de Chinezen te verwerken, dat zy moes ten terugtrekken. De volgende dag kwam het bevel, de actie te herhalen. Nu trok de luitenant er met negen man op uit. Het handgranaatvuur was niet geringer dan de vorige dag, maar nu was er slechts één motto: buigen of barsten. De korporaal Pei- louw uit Vught zag kans een hand granaat te werpen in de bunker, waarin de Chinezen zich schuil hiel den, doch de sergeant-majoor G. van Genderen uit Kedichem, die op be kwame wyze het 81 mm vuur had geleid, werd gewond. Uit het veld hospitaal schreef hij een briefje aan zijn compagniescommandant, dat al dus begon: ".Geachte kapitein, bij de ze meld ik mij al is het dan BChrif- teiyk terug van patrouille Mede dank zij het goede werk van deze onderofficier, die het mortier vuur precies op het doel had gebrach,t kon de groep van luitenant Manoesa- ma de opdracht tenslotte uitvoeren. EEN HEUVEL BEZET Een hierop aansluitende actie be trof het bezetten van een heuvel. Nauwelgks was men het „huis" uit, of men ontving reeds mortiervuur, maar de troep zette door en bereik te een schans, van waar uit een re- S:n handgranaten werd „losgelaten", e moed en het hoge moreel van de tegenstanders maakten de actie niet gemakkeiyker: zy kon alleen slagen, indien zij volledig vernietigd konden worden. Dat lukte inderdaad dank zy de vlammenwerpers, maar de luite nant Gunning werd door een in de nabyheid ontploffende mortiergra naat op slag gedood. ZEEUWSE BIJNAMEN (V-slot) Steenkapers, beenkluivers, klokkendieven en grutpikkers Deze artikelenreeks over de bijnamen in Zeeland willen we besluiten met Schouwen.Duiveland, het z.g. land van de hoge bomen. Het moet een goed land z\jn; want het versje zegt: Schouwen is een goed land. De koelen geven de boter En er de brand. Vroeger werd de koemest, vermengd met een weinig klei, als brandstof in de haard gebruikt.... Wij komen met de Provinciale boot eerst te Zierikzee aan. De bewoners worden Steenkapers genoemd. In de 17de eeuw, toen ons land met Frank rijk in oorlog was, zagen de Zierik- zeeërs op de Schelde een vreemd schip naderen. Het kon volgens hen niet anders of het moest een Franse kaper zijn. Dadelijk werden twee schepen bemand, die naar het onbe kende vaartuig stevenden. Dicht bij het z.g. kaperschip gekomen, bleek het een schuit te zyn, geladen mei stenen. Dan is er verder Brouwershaven en Brouwershaven is een stad 't Is een stad van stenen. Daar is van zijn leven een paard verbrand. Ze kluiven nu nog aan de benen Het is dus geen wonder, dat de Brouwershavenaars beenklulvers wor den genoemd. Het dorp Ouwerkerk, of „het gekke dorp", zoals het wel genoemd wordt, gaan wij voorbij. In Nieuwerkerk kij ken wij naar de DuivenkooL Dit is de kerktoren met een zadeldak, een uni cum in Zeeland. Van Drelschor wordt Rond is Dreister, Dreister is rond En als je 't niet geloven wilt Dan loop je 't maar eens rond. De bewoners worden Booneters ge noemd. De bewoners van Zonnemaire wor den Grutpikkers genoemd. Grut Is gebroken graan en in Noordgouwe wonen de Oliepoken. TBOLEN De ingezetenen van St. Maartens dijk heten Klokkedieven, een bena ming, die zij de bewoners van Frane- ker, Delfzijl, Sneek en Oudewater ge meen hebben. De legende luidt: 't Is ook niet meer dan een legende dat de „Smerdiekers" een scheepje op wachtten, waarin de nieuwe klok voor Yerseke was geladen. Daar zij in on min met de bewoners van het laatste dorp leefden, meenden zij niet beter te kunnen doen dan schip en lading in bezit te nemen en de klok in hun eigen toren te hangen. Waarom de bewoners van 8t. Anna- land Vechtersbazen worden genoemd behoeft geen nadere uitleg. Als men zegt: Hij is van Scherpe- nlsse, dan wil men hiermede aandui den, dat hy scherp van verstand is Of nu alle Scherpcnissers die be gaafdheid hebben, kunnen wij niet be oordelen. Op dit terrein is er echter een grote tegenstelling met het naburige Stave- nlsse. In heel ons land is bekend, dat de Kampenaars vroeger niet uitge blonken hebben door hun verstand. Die twijfelachtige eer moet Stavenisse van Zeeland hebben gehad. Hierby zijn wij gekomen aan het eind van onze artikelenreeks, waarin wij de bijnamen van ruim zeventig Zeeuwse steden en dorpen hebben ge memoreerd. Wij zyn ten volle bewust ze niet alle genoemd te hebben. Ook hebben wij sommige al te platte na men uit kiesheid verzwegen. Maar als de lezers even gelachen hebben, dan hebben wij ons doel bereikt Krijgt de N.A.T.O. een secretaris-generaal Naar in Londen verluidt zal op de aanstaande NATO-vergadering te Lissabon de post van secretaris-ge neraal der Noordatlantlsche verdrags organisatie worden ingesteld. Als candldaten voor deze post worden genoemd de Canadese minister van buitenlandse zaken, Lester Pearson en de Britse ambassadeur in Wash ington, sir Oliver Franks. Pearson Is momenteel vooraitter van de At lantische Raad. Nederlandse Antillen inviteren Koninklijk Paar. De Staten van de Nederlandse An tillen hebben besloten Koningin Ju liana en Prins Bernhard namens de bevolking uit te nodigen hun bezoek aan de Verenigde Staten tot de Ne derlandse Antillen uit te strekken. Auto's met vleugels. Gevleugelde auto's zullen volgens een Ingenieur in Mlin- chen in de toekomst de slipge varen tot het uiterste beperken. De vleugels, die door de uit vinder, dr. Kirchenberger, met de naam „Aerofix" werden ge doopt, zullen niet terzijde van de wagen doch aan de voorzij de worden aangebracht. Zij ne men de plaats in van de bum pers en zorgen er door hun stroomlijnwerking voor, dat de wagen sterker aan de weg kleeft naarmate hij harder rqdt. Volgens de uitvinder brengt de veiligheidsvleugel dank zij de geringere lucnt- weerstand nog een benzine be sparing van zeven procent op de koop toe. Het wereldgebeuren Probleem Duitsland in een impasse Dr. Adenauer, de West-Duitse kan selier, is Donderdag naar Lon den vertrokken zonder te weten of hy daar zal worden uitgenodigd tot de minister-besprekingen, die op de konlnklfke begrafenis zullen vol gen. In elk geval is dr. Adenauer Kamerlid stelt vragen over afscheid H.C. Valken. Het Tweede Kamerlid, de heer Burger (Arb.) heeft aan de ministers van Binnenlandse Zaken en van Ju stitie vragen gesteld over het af scheid van de Haagse hoofdcommis saris van politie Valken. Is het juist, zo vraagt de heer Bur ger, dat ter gelegenheid van dit af scheid door de Amsterdamse H.C. publiekelijk is gesproken over een gezamenlijke protestbrief, te richten aan de ministers van Binnenlandse Zaken en van Justitie door de com missarissen van politie in Nederland. En voorts eveneens in het openbaar is gezegd: „Valken, wij hebben de grootste bewondering voor de ma nier, waarop je deze slag hebt geïn casseerd. Je houding moet schaam rood jagen naar de kaken van dege nen, die je je ontslag hebben gege ven. Ik zou waarschijnlijk geheel an ders hebben gereageerd. We wisten wel, dat je moeilijkheden had met je burgemeester, maar we hadden niet verwacht, dat de kwestie zich zo zou ontwikkelen", althans uitlatingen van deze strekking? Indien dit juist is zo vraagt de heer Burger willen dan de minis ters hun oordeel over deze in bet openbaar gedane uitlatingen, die, ge geven de positie van de betreffende functionaris, wel als uitzonderlyk dienen te worden gekenschetst, me de konlnklfke begi gen. In elk geval »s ur. vergezeld van een staf die hem de deelneming aan de officiële confe rentie mogelyk zou maken. O.a. is staatssecretaris Hallstein met hem meegereisd. In elk geval rekent men er in de bondskanselarf te Bonn op, dat ook wanneer Adenauer niet aan dc offi ciële conferentie der Westelijke drie zal kunnen deelnemen, hy in de Brit se hoofdstad volop gelegenheid zal hebben om de door de West-Duitse Bondsdag opgestelde verlangens ter. aanzien van het Europese leger by zyn Westelqke collega's toe te lich ten. In politieke kringen in Bonn neemt men aan, dat Adenauer zich daarbij niet wil beperken tot contact met de ministers der Grote Drie, doch dat hy ook met de ministers der deel nemende kleine landen zou willen spreken, in het bijzonder met minis ter Stikker. Er wordt in dit verband in gealli eerde kringen in Bonn niet langer een geheim van gemaakt, dat daar gevoerde onderhandelingen over West-Duitslands nieuwe status tot een impasse hebben geleid. Men spreekt er reeds over, dat het voor de herfst wel niet meer mogeiyk zal zijn de desbetreffende verdragen uit te werken. Het debat ln de Franse kamer heeft in politieke kringen hier de mening versterkt, dat een nieuwe geheel aan het Duitse probleem gewij de ministerconferentie nodig za! zijn om de inmiddels gelegde knopen te ontwarren. De persdienst van Ade nauers partij heeft reeds by voorbaat „gewichtige consequenties" verbon den aan een eventueel besluit der Franse kamer om het legerplan tot Juni te verdagen. Dit zou er toe moeten lei^n, dat de Sowjet-Unie in haar vertragingspolitiek wordt aangemoedigd. De nieuwe nota van de Oost-Duit se regering, waarin aan de vier geallieerden om een vredesver drag voor geheel Duitsland wordt ge vraagd, wordt in Bonn gezien als de inleiding tot een grote nieuwe actie van Sowjetzyde tegen het legerplan. De nota heeft, terstond nadat dr. Adenauer was vertrokken, reeds tot onenigheid in de West-Duitse rege ring geleid. Adenauer persoonlyk had volstaan met voor zyn vertrek de korte verklaring af te leggen, dat een vredesverdrag, dat de eenheid van Duitsland herstelt en zijn vryheid en veiligheid gerandeert, het doel der bondsregering blijft. In 'n Donderdag avond haastig onder leiding van vice- kanselier Bliicher byeen geroepen zitting van het kabinet heeft minis ter Kaiser ervoor gepleit de Oostelq- ke stap terstond met een regerings verklaring te beantwoorden. De meer derheid der regering is daar echter niet op ingegaan omdat zy de terug komst van Adenauer, begin of mid den van volgende week, wil afwach ten. Wél heeft een regeringsspreker verklaard, dat de regering niet be reid is zich te laten afhouden van de weg naar de vrede, zoals die in het komende algemene verdrag is uitgestippeld en „overeenkomt met de Dedoellngen van de bondskanse lier". Zo heeft de Oost-Duitse regering eens temeer voor nieuwe complicaties gezorgd in een toch reeds zozeer ver wikkeld project. Hoezeer de stemming in Bonn na het Franse debat weer is gedaald, kan ten slotte blijken uit het feit, dat de liberale partij haar eisen inzake het Saargebiea weer gro tere nadruk begint te geven nadat de Bondsdag vorige week een gema tigde formulering had gevonden. De liberale leider Euler heeft nl. Don derdag opnieuw geëist, dat het Saar- gebied zonder volksstemming weer tot een Duits land zal worden ge maakt. De wolken zijn ook in Eonn dus nog lang niet van de lucht. Minister vein den Brink niet naar Lissabon. Door het verschuiven van de aan vangsdatum van de N_AT.O.-conferen- tie is de minister van economische za ken, prof dr. J. R. M. van den Brink, wegens familie-omstandigheden ver hinderd zich naar Lissabon te bege ven. In Saarbrüken is met medewerking van leden van de vroegere S.S. en de N.S.D.A.P. een „Saar-Hetmatpartei" op gericht. De hoofdorganisator ls een zeke re Aio Masloh, aldus D.P.A De West-Europese ggmccnschop In deze kaart geven wy een overzicht van de organisaties die gericht zyn op de unificatie van West-Europa. Enerzijds geeft de kaart een beeld van de reeds bestaande eenheid. Anderzijds is in deze kaart te zien welke moei- lykheden nog moeten worden opgelost aleer de Europese eenheid een vol dongen feit is. Wy noemen hiervan o.m. de kwestie West-Duitsland, het Saar-gebied, de totstandkoming van het Europese leger. Het Schuman-plan een productiegemeenschap voor steenkool en staal, kan gezien worden als een belangryke stap in de goede richting van de West-Europese gemeen schap.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5