TRIUMPH MINDER BEGAAFDE KINDEREN MOETEN WORDEN GEHOLPEN IVOROL - 's morgens en 's avonds! Zeeuwse Almanak DE ST00MVAARTMI L ZEELAND HAD IN 1950 EEN GOED JAAR altijd wint RITTHEM KREEG DORPSHUIS PU ROL 3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 16 FEBRUARI lV'52 EEN ZEEUWS INITIATIEF Commissie onderzoekt noodzakelijkheid en mogelijkheid van een protestantse inrichting Gezien de noodtoestand op dit gebied besloot het bestuur van de Vereni ging tot Christelijke verzorging van geestes- en zenuwzieken in Zeeland een commissie te benoemen, die 'n onderzoek zal moeten instellen naar de nood zakelijkheid, de wenselijkheid en de exploitatie-mogelijkheid van een inrich ting voor minder begaafde kinderen. Er is reeds vele malen op gewezen, dat ten Zuiden van de grote rivieren geen enkele Protestantse inrichting be staat, waar zidkc kinderen kunnen worden opgenomen, verzorgd en zo mo gelijk onderwezen. Wel opent de Stichting Rusthuizen Walcheren binnenkort een tehuis te Oost kape 11e, doel» dit is niet voldoende, daar er slechts ten hoogste vyftig minder ernstige patiëntjes, voornamelijk afkomstig van Wal cheren en omgeving, kunnen worden opgenomen. Tn inrichtingen te Noordwyk en Er- melo zijn wel enige Zeeuwse kinderen opgenomen, maar de afstand is vo.or vele ouders een ernstig bezwaar. Bo vendien is het aantel aanvragen uit het gehele land helaas zo .gróót, dat lange wachtlijsten moesten worden aangelegd. Velen wachten ai jaren lang op opname! De nood in vele ge zinnen, waar één of meer van deze kinderen zijn, is, zoals begrijpelijk, dun ook vaak ontstellend groot. Aan de geneesheer-directeur van de inrichting „Vrederust" te Bergen op Zoom is meermalen om plaats voor dergelijke kinderen gevraagd, doch aan deze verzoeken kon jam mer genoeg niet worden voldaan. De kinderen dienen namelijk in een afzonderlijke inrichting met eigen personeel te worden opgenomen en moeten ook zoveel mogelijk onderwijs ontvangen. De Vereniging tot Chr. verzorging van geestes- en zenuwzieken in. Zee land zal thans een oplossing voor dit probleem trachten te vinden. In de commissie werden benoemd de heren ds J. de Vries, voorzitter, A, de Lan ge, secretaris, J. W. van 't Hoff, dr. Breskense diefstalaffaire wordt berecht Op Dinsdag 19 Februari 1952, des. namiddags om 2.00 uur zal voor de Politierechter te Middelburg behan deld worden dc zaak tegen 5 leden van het pakhuispersoneel der Coöpe ratieve Aankoopvefeniging van Land bouwproducten te Breskens. Deze Bersonen van wie zich twee in het uis van Bewaring te Middelburg bevinden, hebben zich gedurende de laatste 2 jaren schuldig gemaakt'aan" diefstal van grote hoeveelheden land bouwproducten ten; nadele van deze Aankoopvereniging. Ook zullen terecht staan 2 mo lenaars en een landbouwer uit de omgeving van Breskens. die in deze zaak als helers zijn opgetreden. Verschuiving aanvang van het schooljaar Het gemeentebestuur van KatLen- dijke heeft besloten de aanvang van het schooljaar der openbare lage re scholen te Wilhelminadorp en Kat- tendijks van April naar September te verschuiven. Deze regeling vangt aan in dit jaar. Advertent it: P. de Jonge, R. Batten A. H. S. Ste- merding en J. van Turnen. Reeds brachten enkele commissie leden een bezoek aan de mr, dr. Van den Bergh-stichting te Noordwijk, waar 1100 kinderen worden verpleegd. De commissie zal nu een onderzoek instellen naar liet aantal minder be gaafde kinderen in de Zuidelijke pro vincies en zal contact opnemen met diverse autoriteiten en colleges. In het belang van het zwakzinnige kind. niet alleen in Zeeland, maar ook in Noord Brabant, Limburg en het Zui delijk gedeelte van Zuid Holland, mag men van harte hopen, dat dit initiatief vruchten zal dragen! De nieuwe Zwinbrug Aanbesteding op 21 Maart a.s. De geschiedenis van de brug over het uitwateringskanaal „De Linie" in W. Zeeuwsch Vlaanderen is een moei zame. De brug, die Zwinbrug wordt genoemd en die ligt in de thans ge heel verbeterde weg BreskensSluis, werd in 1940 vernield. Men maakte toen een ontwerp voor een nieuwe brug, waarover het tram-verkeer en het gewone verkeer zou gaan. Intussen werd een noodbrug gesla gen, maar die noodbrug werd in 1944, thans door de geallieerden, vernield. Toen kwam de tweede noodbrug en daarover is de laatste jaren vrij ern stig geklaagd. In verband met het drukke verkeer des zomers van en naar België van Belgische en Hollandse toeristen vormde deze noodbrug in de overi gens geheel nieuwe weg, een lelijk verkeersobstakel. .Zowel de A.N.W.B. als de gemeente Sluis hebben dan ook herhaaldelijk op bouw van een nieuwe brug in deze belangrijke verkeersweg aangedron gen. Hoewel de provincie Zeeland en het. waterschap Het-Vrije-van-Sluls de gelden voor deze nieuwbouw beschik baar stelden, moest deze bouw nog van hogerhand worden goedgekeurd, o.m. met het oog op de investering. Naar wij thans vernemen is de bouw nu echter goedgekeurd. On 21 Maart a.s. zal het werk vanwege de provincie in het openbaar worden aanbesteed. Dit besluit zal door velen in Zeeuwsch-Vlaanderen en daarbuiten met vreugde worden ontvangen. Naargeestige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. Grote interesse voor obligatie-emissie P.Z.E.M. Bij de Donderdag gehouden in schrijving op 10.000.000.iVs pet. 20-jurlge obügatiën, in stukken van 1000.ten laste van de Provinci ale Zeeuwsche Electriciteits-Maat- schappij N.V. te Middelburg, is tegen de koers van I003s pet. voor een zo danig bedrag Ingeschreven, dat een zeer belangrijke reductie op de in schrijvingen tegen deze koers moet worden toegepast. Inschrijvingen te gen lagere koersen komen derhalve voor toewijzing niet in aanmerking. Zoals bekend, hadden bij deze emissie inschrijvers de keuze, hun in- schrijvingskoers te bepalen van 100 pet. tot en met 100Va put,, .ln fracties niet kleiner, dan Vu pet. De aange trokken middelen dienen ter finan ciering van de in uitvoering zijnde uitbreidingsplannen. AAN SCHERVEN Nieuw kantoor van de P.Z.E.M. te Oostburg Op 22 Februari oHiciële opening Op 22 Februari zal in tegenwoor digheid van enkele genodigden het nieuwe kantoorgebouw van d? N.V. Provinciale Zeeuwsche Eleetriclteits- Maatschapptj te Oostburg officieel worden geopend. Toen de direétie van de P. Z. E. M. na de bevrijding bouwplannen in stu die nam, ging haar belangstelling speciaal uit naar de St MCichiei- straat, omdat hierin een aantal be langrijke voedingskabels lag en hier ook liet transformatorstation voor de verzorging' van Oostburg's centrum stond. Dit straatje zou echter niet in ere worden hersteld. Omdat men gaarne baas zou blijven over het ter rein, waarin de kabelbundels zich be vinden. rijpte het plan om boven deze kabels het P.Z.E.M.-kantoor te gaan bouwen. Men zou dan in de ge legenheid zijn dé kabels onder het gebouw- in een toegankelijke krulp- kelder te leggen en latere Uitbrei dingen gemakkelijk uit te voeren. Behalvö déze technische overwegin gen was van groot belang, dat men, door op deze plaats té bouwen, de voorgevel en de hoofdingang van het gebouw aan de Burchtstraat zou kunnen krijgen. De bouwkundige dienst van de P. Z. E. M. moest bij het opmaken van het plan ook rekening houden met hét transformatorstation en met de wenselijkheid om een garage voor twee bedrijfsauto's en een dienstwo ning nabij liet 'kantoor te bouwen. De plannen voor de moderne electri- sche verlichting en verwarming wer den ontwikkeld door 'dé voorlichtings dienst. van het bedrijf. Öp 26 Februari 1951 werd met het werk begonnen, nadat eerst nog een bomkrater was weggewerkt. Op Goe de Vrijdag werd de betonfunderlng gestort en thans is het kantoorge bouw met toebehoren nagenoeg ge reed voor gebruik. De begane grond wordt geheel ingenomen door kan toorruimte, een demonstratie-zaal, een ontvangkamer en enkele kleine re, tot het kantoor behorende ver trekken. De eerste en tweede ver dieping vormen de dienstwoning en aan de achterzijde van het kantoor staat de garage. Agrarische jeugd in Zeeland '(Vervolg van pag. .1) Dr. Maris wees' er op, dat er be langrijk werk te doen is voor de Voor lichtingsbureau* voor beroepskeuze. Zg moeten de ouders en de jongeren voorlichting geven over de kansen in andere bedrijfstakken en ook over hun eigen mogelijkheden. Aan deze beroepskeuze wordt nog to weinig aandacht besteed. Het probleem is echter klemmend: van de 19.000 agrarische jongeren, die jaarlijks in Nederland na het verlaten van onder- Terwijl wij gisteren ons knagend heimwee uitzongen naar dc tijd, waarr in onze Zeeuwse wegen bevolkt tvaren wljsmricht 1 ngen op de arbeidsmarkt mei Iróubódours cn postiljons, met '?I5' 'd»n reiskoetsen cn dilisences, zot ónze 'J,2;®,?'"" °n<iere bcdr«tstakk™ af" liir.ineii.nii. nrin.n/iri.IJ T nn 1 Dr. Maris behandelde voorts het probleem van de boerenzoons op de historische medewerker D. J. de M(eij) ook achter zijn schrijfpapier Uk VWiWl 11 TtUl uc uuc eu,,!beeld van een andere tyd. bedrijven, waarbij hij er op wees", dat lsn hij beukte ons heimwee daarmee jn vrijwel alle beroepen normaal aan gruwelijke brokkèn. Want Wét iö, dat er slechts één zoon opvolgt. kan er nog aan goeds gezegd wórden Verder ging spreker wat dieper ln op van mensendie hun varkens Heten 'de kwestie van de seizoenwerkloos- wroeten in, een dodenakker en te mid- beid. Spreker meende, dat het ook in den der graven dagelijks markt plach- '.Nederland de richting opgaat van ten tc hóuden? In onze achting zijn een stork verminderde Tandarbefders- onze voorouders gedaald. Driehonderd stand, hetgeen betekent, dat de Joon- jaar lang hielden zij aldus markt. Het .bedrijven meer en meer gezinsbedrij- kerkhof werd er speciaal voor open ven zullen worden. Dr. Maris somde gesteld.. En toch: die edele jonkvrouwen, de ridders in hun blinkende rustingen, de towrnooien, de kleurigheid der kle- ding in die tijd Iedere medaille heeft haar keerzijde. Iedere tijd zijn lucht- cn schaduw kanten. Maar dis het nu eens moge lijk zou zijn geweest om al het goede tc behouden en alle nieuwe zegen in- gen deelachtig te worden. Ais.... Toch jammer, als illusies otier de volmaaktheid van wat geweest ïs aan scherven vallen de voor en nadelen van beide bedrtjfs- typen op en betoogde tenslotte, dat het teruglopenvan de landarbeiders- stand door tal van maatregelen ver hinderd kan worden. Onderzocht zal moeten worden of mén dit nodig acht. 's Avonds zou mej. M. Geertseraa spreken over „de toekomst van het plattelandsmeisje", doch zH was we gens ziekte verhinderd, vóór haar sprak nu mej. G; v. d. Akker, die aan de hand van het boekje „Scheel En geltje" van mr. J. v. d. Hoeven het probleem van geestelijk-onvolwaar dig kind ln het gezin behandeldé. Het orgel in de Maria Magda- Jenakerk te Goes In het radiopraatje over Goes, dat Dinsdag jl. in de rubriek „Dit is uw land-uw volk" werd uitgezonden, is o.m. gesproken over een „beroemd" orgel in de Maria Magdalenakerk. Voor de goede orde dient opge merkt, dat hiermee bedoeld werd Het orgelfront Het orgel zelf verkeert in slechte staat en eist dringend ver nieuwing. Een daartoe ingestelde commissie is energiek bezig om dit euvel te verhelpen, opdat zo Bpoedig mogelijk een goed orgel, de Maria Magdalenukerk waardig, kan worden aangeschaft. GEWESTELIJKE VERGADERING P. v. d. A. TE MIDDELBURG Op Zaterdag 23 Februari wordt in het Schuttershof te Middelburg een gewestelijke vergadering van de Par ty van de Arbeid gehouden, tijdens welke de heer H. J. Hofstra zal spre ken over het nieuwe plan van deze partij „De weg naar vrijheid". Dr. J. Schouten over de politieke toestand In reds yoor A.R.-Kiesveremging Middelburg Voor een groot aantal belangstellen den sprak de voorzitter van de anti revolutionaire partij, tevens Twee de Kamerlid, de heer dr. J. Schouten, Vrijdagavond in de Noorderkerk te Middelburg voor de A. R.-kiesvereni- ging. Na gemeenschappelijk zingen ging bij onstentenis van de voorzitter, de heer J. de Wolf, voor in gebed, waarna de heer Schouten het woord kreeg. Zijn onderwerp was: „De poli tieke toestand cn onze taak". Dr. Schouten ving aan met te wij zen op de grote moeilijkheden, waar voor Nederland zich met West-Euro pa geplaatst ziet en die een krachtige militaire inspanning noodzakelijk ma ken, ter bezwering van het gevaar der Russische agressie. Deze kostbare mi litaire inspanning is van grote in vloed op de binnenlandse toestand en spr. bracht met nadruk naar voren dat bij de beoordeling van het rege ringsbeleid deze factor terdege in aan merking genomen dient te worden Spr. moest constateren, dat er in bre de kringen grote lauwheid heerst op politiële gebied, hetgeen hij mede toe schreef aan het gevoerde regeringsbe leid. Naar de mening van dr. Schouten is er te weinig rekening gehouden met de op historische gronden wortelende geaardheid van ons volk. Vervolgens laakte spr. de te ver doorgevoerde „vernieuwingspolitiek", die een rus teloosheid in net beleid tengevolge had, waarna hij de belastingpolitiek van minister Lieftinck als teveel op de theorie gebaseerd becritiseerde. De heer Schouten meende dat de ont wikkeling van de sociale voorzienin gen minder groot was, dan wel eens beweerd wordt en tenslotte had spr bezwaar tegen de grote overheidsbe moeiing, die hij als overheids-„voog- dij" kenschetste. De heer Schouten zeide het als de taak van de anti-revolutionnairen te zien om krachtig te strijden voor het leven naar het woord en naar de wet van God, opdat de geest van het volk- weer van invloed kan worden op het regeringsbeleid. Tenslotte beantwoordde dr. Schou ten tal van vragen van de aanwezi gen. PASSAGIERSVERVOER BEVREDIGEND Dividend van 5% voorgesteld De gewone, algemene vergadering van aandeelhouders der Stoomvaart My. Zeeland zal worden gehouden op 4 Maart a.s. in Hotel Terminus te 's-Gra- venhage. De agenda vermeldt o.a. de jaarstukken over 1950, besluit inzake de winst en herbenoeming aftredende commissaris. Over de financiële resultaten wordt rent winstdelende aandelen en 5 pet in het jaarverslag 1950 opgemerkt, dividend (onv.) over de gewone aan- dat die mede afhankelijk zijn van hetdelen serie a. b. en c. uit te keren en al of niet van kracht zijn van een overeenkomst nopens de samenwer king tussen de door de EngelSe spoorwegen geëxploiteerde nacht dienst en door de „Zeeland" geëx- ploiteèrde dagdienst op de lijn Hoek van Holland-Harwich. Over deze sa menwerking bestond tussen de maatschappij en de British Rail ways verschil van opvatting voor wat betreft de na-oorlogse toepassing van de pool-ov.ereenkomsten, Welke vóór de oorlog tussen de „Zeeland" en de Engelse spoorwegen golden. Dé onderhandelingen hebben zeer lange tijd in beslag genomen, maar blijkens het thans over 1950 versche nen jaarverslag, is in Januari 1952 uiteindelijk overeenstemming bereikt op een voor beide partijen bevredi gende basis. De belangrijke inkomsten, voort vloeiende uit de thans getroffen re geling, zijn voor zover zij 1950 be treffen, in de exploitatierekening op genomen. De maatschappij bestond op 22 Juni 195Ö 75 jaar. HET DIVIDEND De winst- en verliesrekening over 1950 wijst een voordelig saldo aan van 595.432,— tegen in 1949: 329.306,Voorgesteld wordt 4*£ pet dividend (onv.) over de prefe- Advertentie Voor Bloemenliefhebbers. De gehele zomer een pracht van een bloementuin en snijbloemweelde. 100 Vaste planten in 10 versch. soorten w.o Margrieten. Gaillardia, Glpskruid, Riddersporen enz. plus 10 Dahlia's in verrassende kl., voor slechts 7.50. Halve Coll. 3.95. Bo vendien Tuin-Cllvia gratis. Alles na storting op postrek. 459404 p. post wissel of onder rembours. Hondelskwekery A. J, v. <L Reep, Leidsestraat 38, Hillegom, Tel. 5056. Nooit beter dan rechtstreeks van kwekeri Landbouwschuren In Sloepolder In het gebouw der domeinen te Bre da werd Vrijdag aanbesteed de bouw van 8 landbouwschuren in de Zuid Sloepolder. De hoogste inschrijfster was de firma Geerdink te Rotterdan- voor f 405.000. De laagste inschrijve was de aannemer A. Bax te Roosen daal voor f 2-95.000. Er waren 38 in schrijvingen binnengekomen. GESLAAGD VOOR ARTS. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagde de heer H. C. Moolenburgh, vroeger ie Middelburg, voor het artsexamen. aan de reserve voor vlootvemieuwing toe te voegen 1.Ö90.000. In Maart 1951 zijn te Vlissingen de nieuwe werkplaatsen in gebruik ge nomen. I-Iet passagiersvervoer van de dag dienst via Hoek van Holland ontwik kelde zich bevredigend. De toeristen- dienst VlissingenFolkestone lever de een onbevredigend resultaat op, hetgeen ook ln het zomerseizoen 1951 het geval was. Het goederenvervoer bewoog zich ln stijgende lyn. Bedrijfsgroep Horeca op de bres voor hotelbouw Request aan H.M. de Koningin Dc gewestelijke afdeling Zeeland van de Bedrijfsgroep hotel-, café-, restaurant-, pension en aanverwante bedrijven (Bedrijfshoreca) heeft zich met een request tot H. M. de Koningin gewend, waarin verzocht wordt om bij de eventuele goedkeuring van het streekplan Walcheren 1951, rekening te houden met de wensen van deze bedrijfsgroep. Met deze wensen werd namelijk geen rekening gehouden bij de vast stelling van het streekplan door Pro vinciale Staten en de Horeca vreest voor een te ver doorgevoerde „plan ning", waardoor de bouw van een ho tel, een café-restaurant dan wel com binatie van beide in het gedrang zou komen. In het request wijst de be drijfsgroep Horeca er op, dat indien tevoren de plaats en omvang van het te bouwen hotel wordt bepaald het geen in het streekplan geschiedde het particulier initiatief wordt ver stikt. Bovendien plaatst de voorge schreven minimale grondoppervlakte van 4000 C.A. de eventuele initiatief nemer voor hoge kosten, aldus het request. Voorts werd voorgeschreven, dat de hoogte van het toekomstige bouwwerk niet meer zou mogen zijn dan de hoogte gevormd wordt door begane grond, met daarop één ver dieping en een zolder. De afd. Zeeland van de Horeca is Van mening, dat de bouw van een beperkt aantal hotels rond Groot Valkenisse toegejuicht kan worden én dat men gaarne aan het gemeentebestuur van Biggekerke de mogelijkheid zou willen laten om hiervoor in het kader van het uit breidingsplan een regeling te treffen Hieraan zou een wijziging in het streekplan vooraf moeten gaan en de bedrijfsgroep merkt hetzelfde op ten aanzien van de gemeenten Westkapet- le en Vróuwenpolder, waarbij voor de gemeente Vrouwenpolder slechts het uitbreidingsplan gewijzigd zou behoé- ven te worden. Met nadruk wordt in het request ook betoogd, dat het bouwen van ho tels op de duinen door buitenlandse toeristen vanwege het fraaie uitzicht, ten zeerste zou worden gewaardeerd. VIRGINIA sect. VERENIGINGSGEBOUW GEOPEND Geen zaalhuur in 100 jaar! lïitthem heeft eindelijk zijn dorpshuis gekregen, waarnaar de inwoners zoveel jaren met verlangen hebben uitgezien. Vrijdag werd het gebouw,, dat de naam draagt „Ons Dorpsleven", officieel geopend. „Voor vreugde en onderling genoegen is dit nu de aangeweze»» plaats voor Ritthem, een plaats waaraan sinds lang dringend behoefte bestond", aldus burgemeester P. Daniëlse in zijn openingsrede. Het gebouw, dat een frisse indruk maakt, bestaat uit twee gedeelten. Het voorste deel is een gezellig café zaaltje en daarachter ligt het grote verenigingslokaal met een flink to neel en twee kleedkamers. In de gang. die de verbinding vormt tussen café en grote zaal, bevinden zich W. C.'s en het buffet, dat zowel voor het café als voor de zaal kan worden ge bruikt. De grote zaal biedt plaats aan ongeveer 190 personen. GEEN ZAALHUUR Het gebouw kwam tot stand, door dat het de gemeente Ritthem moge lijk was, aan de exploitant, een sub sidie ineens té verstrekken. Hiertegenover staat, dat de exploi tant en de toekomstige exploitanten gedurende honderd jaar aan alle plaatselijke verenigingen het vereni gingsgebouw ter beschikking moet stellen zonder zaalhuur, doch wel met eeu vergoeding voor vuur, licht en schoonhouden. Burgemeester Daniëlse onthulde na een inleidend woord een tegelta bleau. Dit tableau geeft een symbo lisch beeld van de inundatie en bevat voorts de emblemen van de stichting Hulpactie Seheldemonden voor ge teisterd Zeeland en de stichting Ne derlands Volksherstel, welke instel lingen heel veel hebben bijgedragen tot de totstandkoming van het ge bouw. Ook zijn de namen van de voorzitter en leden van de gemeente raad vermeld. FELICITATIES Ds. J. C. Muller sprak daama als eerste een gelukwens uit. Spr. hoop te, dat het gebouw ook open zou staan voor de jeugd, die er verant woorde ontspanning zou kunnen vin den. De exploitant, de heer L. van Eenennaam, dankte dé ontwerper, de Middelburgse' architect J. B. van Wuijckhuize, de aannemer, de heer Adr. Poelman en de uitvoerders. Advertentie KOnT EENS OP 20'N 6TÖÈL ZITTEN, ZO'N DRESSOIR. 8EK,IJI<EN. U ZULT VERRUKT ZON Onze speciale afdeling moderne wo ninginrichting is geheel aangepast aan de nieuwe ideeën op woongebied. De nieuwe meubelen toegepast in combinatie met moderne Ploegstof- fen voor overgordijnen en stoffering, maken ook uw huis gezellig en prac- tisch. Fa. H. BLOK ZONEN, KAPELLE (Z.B.) Telefoon 200 Conferentieoord te Colijnsplaat Naar wij vernemen is door de Stichting Dorpshogeschool te Colijns plaat het verzoek tot het gemeentebe stuur gericht, het voormalig ge meentehuis aan genoemde Stichting te verkopen voor het vestigen van een conferentieoord. De onderhande lingen zijn nog gaande. VERKEERSONGEVAL. Vrijdagmiddag is de motorrijder v. d. W. uit Wemeldinge on de Loskade te Middelburg op een bulten-de-eigen- lijke-rljbaan-geparkeerd-staande vrachtauto gereden. Hij werd daarbij tegen het wegdek gesmakt en moest met een beenbreuk naar het gasthuis worden vervoerd. DE ZEEUWSE VISSERSVLOOT. In ons artikel over de Zeeuwse vis sersvloot ls door het uitvallen van een regel een fout geslopen. Het aan tel kotters te Bruini9se is 12 en er zijn 29 motorvaartuigen, het aantal kotters te Breskens 21 met 10 motor vaartuigen. Voor Vlissingen zijn deze cijfers 6 en 3. Namens de Vereniging van Burge meesters en Secretarissen op Walche ren, sprak de voorzitter, burgemees ter J. L. Dregmans van Koudekerke. Hij was dankbaar, dat de behoefte aan een dergelijk gemeentecentrum nu was bevredigd en sprak waarde rend over de oplossing van de finan ciële kwestie. De heer J. Machielse, voorzitter van de muziekvereniging O.N.D.A., bood eveneens felicitaties aan. waarna de heer B. J. de Mett tenslotte een interessant overzicht gaf van de historie der gemeenteher- berg van Ritthem. Advertentie Ruwo huid Ruw® handon Ruwe lippen DronkeD achter het stuur Droeve lijst Yoor Zeeland- De arrondissementsrechtbank te Middelburg heeft Vrijdag uitspraak gedaan in de zaak tegen O. J. G., timmerman te Aardenburg, die op 26 November 1951 mét ziin auto over de Posthoornweg te Philippine had gereden, terwijl hij onder Invloed van alcoholhoudende drank verkeerde. Hij werd veroordeeld tot 1 week gevan genisstraf. met ontzegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te bestu ren voor de tijd van 6 maanden. J. de B., aannemer te Biervliet, die dronken achter het stuur van zijn auto had plaats genomen en er mee had gereden door de binnenstad te Ternenzen. werd veroordeeld tot 1 week gevangenisstraf, en 6 maanden intrèkkirig rijbewijs. M. M. J. B., landbouwer te TJzen- dijke krees- 1 week gevangenisstraf en 4 maanden intrekking rijbewijs, omdat hri" onder invloed van alcohol houdende drank met ziin wagen over de Oranjestraat te IJzendijke had ge reden. Bovendien heeft de rechtbank Vrij dag nog een drietal nieuwe zaken be handeld tegen autobestuurders, die teveel aan Bacchus hadden geofferd.- In de nacht van 16 on 17 December bemerkten twee surve"krende agen ten, dat op de Blauwe Dilk te M'ddel-- burg een auto wonderlijk slingerde'. On de Londense kaai werd de wagen aangehouden en de bestuurder M. V; uit Middelburg geverbaliseerd. Zijn adem geurde naar sterke drank. Ter terechtzitting gaf hij toe, dat hij enkele flesjes bier had gedronken, maar een ongewone manoeuvre bij het rilden was nodig- geweest om een voetganger t.e ontwüken. De officier van justitie achtte de schuld ook al uit het Ingestelde bloo(jr>n^ervoek genoegzaam bewezen en eiste 10 dagen gevangenisstraf met ontzegging van de bevopgdheid tot het besturen van motorrijtuigen voor fi ma-mden. Ook de Vlissingse heer P. J. de J. had zich volgens zijn teiastelegging schmdig gemaakt aan het besturen van een auto onder invloed van ster ke drank. Op 2 Januari van dit jaar had hij met zkn bestelauto on Zuld-Beveland Verschillende klanten bezocht. Het was toen nog zo'n beetje Nieuwjaar en hier en dahr werd hij dan ook ont vangen met een hart'ge dronk. Ver dachte makte 's avonds oo de terug weg naar huis in. de gemeente 's-Heer Arendskerke van de weg eii kwam met wagen en al over een 30cm. hoog muurtie heen in een voortuintje van een woonhuis terecht. De eis tegen deze verdachte luidde 1 week gevangenisstraf eii 4 maan den intrekking rijbewijs. Als derde dronken autobestuurder had zich voor de rechtbank te ver antwoorden de 45-iarige A. H. B.. di recteur van de N. V Cchemicaliën- handel te Dordrecht, die in de nacht van 8 on 9 Januari van dit laar te M'dde'horg met ziin auto over de B'aiiwe Dijk en de Stationshrug had geveden terwijl hij onder invloed was. Hi1 kwam met zHn wagen over de Blauwe dük aanrijden en wilde de Stationshrug ondraaien. Hierb'1 nam hij de bocht veel te ruim. zodat hij helemaal links op de brug terecht kwam en toen hfjna 2 politieagenten aanreed. Enige tijd later kwam de auto terug uit de richting Nieuwlancl en toen de agenten aan de heatunrder een stopteken gaven, reed hfi rustig door. Tens'otte ontdekten zh de wa gen 1n de Nieuwe Poorstrant. waarna B. kon worden aangehouden. Ter zitting verklaarde de verdachte dat hij helemaal niet dronken was geweest. Toen hy werd aargehouden was het ruim 3 uur en hy had die nacht na 12 uur geen alcohol meer gebruikt. Bovendien had hij helemaal geen agenten gezien, die hem eën stopteken gaven. De officier van justitie was het niet met deze verklaring van verdachte eens en eiste tegen hem 10 dagen ge vangenisstraf en 6 maanden Intrek king van het rijbewijs. De uitspraak werd bepaald op 27 Februari a.a

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2