PROVINCIALE ZEEUWSE COURAHT Koning George naar laatste rustplaats geleid Groot deel van de agrarische jeugd moet naar andere bedrijfstakken BILT SOCIALISTEN HEBBEN LOT VAN REGER1NC-FAURE IN HANDEN DE VERWACHT: 195e Jaargang - No. 40 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballinfijn. PL verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosahardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 O. per week. t 5.43 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummera 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 16 Febr. 1952 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct per mm. Minimum p. advertentie t 3.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—6 regels f L—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 23 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllssingen Walstr 38-60, tel 2355 4 UJnen (b.g.g 2861 of 2160) MTwrg Londense Kaal 29, tel. 14; Goes L. Vorststr 63. tel, 2473 (b.g.g 2228); Oostburg Finlandstraat 2. telef 16. Terneuzen Brouwcrljstr 2: Zienmet f. •vx-crqyti INDRUKWEKKENDE, MAAR SOMBERE PLECHTIGHEID Britten brachten hun vorst een ontroerende stille hulde Duizenden stonden 's morgens vroeg reeds langs de route Vrydag heeft koning George VI van Groot-Brittannië zfón laatste tocht gemaakt door de straten van Londen. Van Westminster Hall tot Padding- ton Station hadden duizenden en duizenden zich langs de zes en een halve kilometer lange route opgesteld em een laatste eerbewijs te brengen aan de overleden vorst. De affuit dezelfde, die ook George V en Koningin Victoria grafwaarts droeg waarop het stoffelijk overschot van koning George rustte, werd aan vier lange koorden getrokken door vijf officieren en 142 leden van het lagere marinepersoneel. Militaire orkesten brachten composities van Handel, Beethoven, Chopin en Mendelssohn ten gehore en door de artillerie werden 56 saluutschoten afgevuurd, overeenkomende met het aantal jaren, dat koning George bereikte. De Big Ben liet met tussenpozen van een minuut 56 slagen horen. By Paddington Station namen leden van de Schotse Garde de kist van de affuit; zij droegen het stoffelijk overschot in een speciale Koninklijke trein, die het naar Windsor vervoerde. Daar werd, na een eenvoudige dienst, de kist neergelaten in het diepe gewelf van de St. George-kapel. Koningin Elizabeth strooide enige aarde op de kist en tezelfder tyd into neerde de Aartsbisschop van Canterbury; „Aarde keert weer tot aarde, as tot as, stof tot stof eerbewijs zakken toen de kist passeer de. Nadat het stoffelijk overschot in de trein was gedragen en de deuren gesloten, speelden doedelzakspelers en pijpers van de Schotse Hooglan ders „The flowers of the forest". BLOEMEN VAN KONINGEN EN BURGERS. De Koninklijke trein vertrok om 13.20 naar Windsor, waar reeds dui zenden sedert de vroege morgenuren stonden te wachten. Prachtige kransen en eenvoudige bloemstukken, afkom stig van koningen, hoogwaardigheids bekleders en eenvoudige burgers, la gen uitgespreid bij de grijze muren van het kasteel van Windsor. Er waren schitterende kunststuk ken van bloemarchitectuur by, te groot en te zwaar om door één man te worden opgetild, doch ook kleine eer bewijzen, roerend in hun ongekunstel de eenvoud, zoals het bosje narcissen waaraan een kaartje was bevestigd met het opschrift: „Van Uw toege negen John en Mary Smith". Toen de stoet, uit het station ge komen, de steile heuvel naar Wind sor Castle optrok, scheen de zon he^ der. Bij de ingang van het kasteel hield men een ogenblik stil. De her tog van Windsor keek eén ogenblik om zich heen. alsof hij herinneringen in zich opriep. Zijn oog viel op een oude lakei en een flauwe glimlach van herkenning trok over zijn gezicht maar onmiddellijk keerde de ernsti ge trek op het gezicht van de hertog weer. Om drie uur Nederlandse tijd werci in het Britse gemenebest twee mi nuten stilte in acht genomen. Dat was even voordat de kist het bordes van de kapel werd opgedragen. Nogmaals klonk de scherpe klank van de boots- mansfluit en in de kapel begon het koor te zingen. Achter de kist liepen koningin Elizabeth, de koningin-moe der, prinses Margaret en de andere leden van de Koninklijke familie. HET EINDE VAN EEN- REGERING. In de kapel werd de kist voor het altaar geplaatst. Eerbiedig werden de symbolen van het koningsschap de imperiale kroon, de scepter en de Rijksappel van de kist genomen en een bloemenmassa werd daarvoor in de plaats gelegd. De Aartsbisschop van Canterbury, dr. Geoffrey Fisher, primaat der En gelse Kerk, leidde de eenvoudige dienst, waarna de heraut van de Orde van de Kouseband. Sir George Bellew. de titels van de overleden koning en zijn opvolgster opsomde bij de gratie Gods van Groot-Briltannié. Ierland, de Britse dominions-overzee, koning, verdediger des Geloofs Terwijl de kist langzaam in het die pe gewelf daalde, strooide koningin Elizabeth een handje aarde op de kist, die nog met de koninklijke kleu ren was gedekt. Tenslotte werd de zegen uitgesproken en daarmede was een einde gekomen aan de plechtige teraardebestelling van een koning, die zich de eenvoud tot levensdevies had verkozen. (Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar pagina 4). Reeds om vier uur Vrijdagmorgen stonden duizenden Britten, zich met alle mogelijke middelen beschermend tegen de intense koude, langs de weg. die de stoet zou volgen, om getuige te zijn van de laatste tocht van hun overleden vorst Kort voor half elf werd de lijkkist, onder het plechtig gelui van klokken, langzaam uit de Westminster Hall gedragen door een erewacht van grenadiers en op het binnenplein werd de kist, bedekt met de rode en gouden koninklijke standaard, de met juwelen bezette im periale kroon, de scepter en de gou den Rijksappel, op de affuit neerge legd. Een bootsmansfluit weerklonk en langzaam zette de stoet zich in bewe ging. In de Londense straten stonden velen op de daken of keken uit ra men, die met purper gedrapeerd wa- Kanilijn Drie maanden is het nu geleden, dat de minister van Economi sche" Z alten, prof. Van den Brink, Zeeland bezocht. En drie maanden zijn een lange tijdWij herinnerden ons niettemin, dat de verwachtingen omtrent de resultaten van dit tweedaags bezoek toen nog a! hoog gespannen waren. Vandaar, dat wij een poging hebben gewaagd om aan de weet te komen, wat er van die verwachtingen in vervulling is gegaan. De voornaamste punten van be spreking waren toen het aantrekken van middelgrote bedrijven door Goes; het verschaffen van credleten van 25.000 tot 100.000 aan bedrijven; de belangen van de industrie in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen; de vestiging van industrie in Ter- neuzen; de bouw van industriewoningen in Axel, Sas van Gent en Westdorpe; en het verkrijgen van een boot met koplading voor het vee ZijpeAnna Jacobapolder. Wat is er ten aanzien van deze dingen veranderd? Het valt niet mede daaromtrent concrete inlichtingen te ver krijgen. Maar hier en daar wer den wq toch gewaar, wat wij wensten te weten. Zo menen wij te kunnen vaststel len, dat de aantrekking van middel grote bedrijven door Goes, i.e. door uitbreiding van de vestigingsgelegen heid, nog niet van de baan is en dat er zeer zeker voor het centrum van Zuid-Beveland perspectieven in deze richting bestaan. Van steunverlening aan reeds be staande bedrijven schijnt nog niets te zijn gekomen. Dit valt te betreuren, omdat naar wij menen tot de bedrij ven in kwestie ook de Zeeuwse ver werkingsindustrie te Kruiningen be hoort, een industrie, die zeker ont wikkelingsmogelijkheden heeft, maar geremd wordt door het ontbreken van ontwikkelingscredieten. Hier en daar liet men zich pessi mistisch uit over de resultaten, die uiteindelijk voor Zeeuwsch-Vlaande- ren behaald zijn. Ach, zei men, de minister is Sint Nicolaas niet, maar een doodgewoon mens, die met dui zend en een dingen rekening moet houden, waarvan Zeeland er maar één isVan andere zflde evenwel kwam juist uit Zeeuwsch-Vlaanderen de mening, dat het bezoek van mi nister Van den Brink meer heeft uit gewerkt dan vroegere bezoeken van andere ministers. Ten slotte is er dan de boot met koplading. Er rust, als wij goed zijn ingelicht, thans op Zierikzee de taak om aan te tonen, dat een boot met koplading een economisch voordeel zou zijn. Als dat bewijs deugdelijk geleverd wordt, zouden de kansen niet slecht staan Ziedaar de situatie van dit ogen blik. Men kan over deze situatie ver schillend oordelen. Men kan zich bitter teleurgesteld tonen en denken: „Veel leven om niets". Maar men kan ook uit het boven staande afleiden, dat menig Zeeuws ren. Sommigen weenden. Vrouwen vielen flauw en werden door zieken dragers weggevoerd. De menigte stond achter een onafgebroken haag van 10.000 militairen: soldaten, matrozen, Schotse pijpers en Koninklijke mari niers. NAAR WINDSOR De regimenten, die in de stoet mee liepen, stelden zich bij het Padding ton Stadion op, terwijl de affuit lang zaam naai- de ingang werd getrokken, Boven de ingang, waar zwarte dra perieën waren aangebracht, hing een grote krans rode klaprozen met het. opschrift: „Het pad van de plicht was de weg naar roem". Over het per ron was een rood tapijt gelegd. Een schril gefluit weerklonk, toen leden van de Schotse Garde de kist van de affuit namen. Koningin Eliza beth, haar moeder, prinses Margaret en Princess Royal Mary stegen uit haar rijtuig en keken toe, toephet stoffelijk' overschot' het 'station vterd binnengedragen. De erewacht liet de vaandels als Koningin Mary's afscheid van haar zoon Koningin-weduwe Mary, die vanwege de gevreesde te grote vermoeienis niet aan de begra fenis deelnam, sloeg vanachter een venster van Marlborough House, waarlangs de route ging, de voorbijtrekkende stoet gade. Toen de affuit met het toffelyk overschot van haar zoon voorbij reed. stond zij langzaam op en maakte een gebaar van afscheid. De Koningin, koningin-moe der en prinses Margaret, in iet eerste volgrijtuig, maakten >ij wijze van groet aan Ko ningin Mary een lichte buiging, terwijl de in uniform geklede tertogen van Windsor, Glou cester en Edinburgh een mili tair saluut brachten en de leugdige hertog van Kent, die n burger gekleed was, groette loor zijn zijden hoge hoed af te nemen. De kleine prins Charles heeft de begrafenisstoet van een venster van St. James Palace uit gezien. Als hij zijn vader en moeder vroeg: „Waar is grootvader?", dan kreeg hij ten antwoord: ..Hij is bij God en Is heel ge lukkig". J Plechtigheid werd in 45 talen uitgegeven Sowjet-stoorzenders verminderden hun activiteit Volgens waarnemers heeft de BJ3.C. de begrafenis van koning George in woord of beeld tot meer dan 36 mil- lioen Britten gebracht. Ongeveer zes millioen konden de plechtigheden op het televisiescherm volgen. Van vijftig punten langs de route werden ooggetuigeverslagen uitge zonden. Luisteraars over zee, kon den tot in Tokio, Buenos Aires en Moskou de plechtigheden horen be schrijven. De uitzending geschiedde in 45 talen, waaronder vier Voor-In dische .en twee Chinese. De B.B.C. heeft verklaard, dat de Sow jet-stoorzenders hun activiteit gedurende de begrafenis tot de helft verminderd hebben. VANDAAG STEMMING IN FRANSE KAMER Zal Schuman zich terugtrekken? De Franse socialistische partysecretaris, Guy Mollet, heeft by zyn par tygenoten er op aangedrongen zich vandaag van stemming te onthouden, teneinde een regeringscrisis aan de vooravond van de conferentie te Lis sabon te voorkomen. De vergadering zal stemmen over de algemene poli tieke Hjn ten aanzien van de Europese defensiegemeenschap. De positie van premier Faure is afhankelijk van de stemmen der socialisten. Gaullisten en communisten zullen tegen de regering stemmen. Als ook de socialisten zich tegen de regering richten zullen 326 stemmen van de 626 tegen de regering-Faure zyn. Een gematigde conservatieve groep van 26 afgevaardigden, onder leiding van Paul Antier, heeft medegedeeld eveneens tegen te regering te zullen ■stemmen. Mollefs zaak wordt tegengewerkt door Moch. die reeds heeft verklaard, de zaak te ernstig te achten om zich van stemming te onthouden. Moch is de vroegere minister van defensie. Hedenochtend zullen de socialisten vergaderen over de te volgen lijn. Parlementaire waarnemers zijn van mening, dat Faure slechts een meer derheid van ongeveer 20 stemmen bijeen kan brengen als de socialisten zich onthouden en zelfs al weet Faure stand te houden, dan zal het denk beeld van een Europees leger slechts de steun hebben van 250 van de 626 afgevaardigden. Volgens onbevestigde berichten zal de minister van buitenlandse zaken, Schuman, zich in ieder geval terug trekken, ongeacht de uitslag van de stemming. Naar verluidt voelt de regering zich uit het veld geslagen door de sterke tegenstand tegen een Europees leger zoals voorgesteld en de vele pleidooien om „de Sowjet-Unie een laatste kans te geven van haar huidige houding terug te komen. Onder belangstelling van honderdduizenden Engelsen, die de koude trot seerden om de processie te zien voorbytrekken, is de l'/z km lange stoet van Westminster Hall door Londens straten naar het station vertrokken, vanwaar het stoffelyk overschot naar Windsor Castle werd vervoerd. De foto laat zien de begrafenisstoet by het verlaten van Westminster Hall. Vice-premier van Peraë neergeschoten Hoessein Fatemi, de Perzische vice- premier en rechterhand van premiei Mossadeq, is Vrijdag door een aanslag gewond. De aanslag op hem werd ge pleegd toen hij een rede uitsprak bij het graf van de journalist Mohammed Massoed, die vijf jaar geleden ondei geheimzinnige omstandigheden om het leven kwam. Een jongeman van 15 a 16 jaar schoot Fatemi neer. Employe's van Ford enige maanden op wachtgeld De directie van de Fordfabrieken te Amsterdam heeft bij het Gewestelijk Arbeidsbureau een verzoek ingediend om 250 leden van het personeel enke le maanden op wachtgeld te mogen stellen. Dit verzoek is gedaan omdat het bedrijf moet wachten op nieuw mate riaal, in verband met een omschake ling van het bedrijf. probleem op het ogenblik ernstige aandacht heeft op de plaats, waar ten slotte de beslissingen toch vallen. En dit niet onbevredigend vinden. Als men dat doet, handelt men het verstandigste. Want in de eerste plaats malen ambtelijke molens langzaam en in de tweede plaats is een minister Inder daad niet oppermachtig. En tën slot te is het economisch beleid een beleid op lange termijn. Pas als op den duur blijkt, dat er niets voor Zeeland uit de bus komt, mag men zich terecht teleurgesteld tonen. En zelfs dan kan men zich nog troosten met de gedachte, dat in het nationaal belang andere dingen voor moesten gaan. ERNSTIG BETOOG VAN Dr. Ir. MARIS Voor Zeeland bedraagt dit percentage 47 „Van de agrarische jongeren in Zeeland, die elk jaar na het verlaten van de onderwijsinrichtingen op de arbeidsmarkt komen, dient 47% af te vloeien naar andere bedrijfstakken" Dit betoogde dr. ir. A. Maris van het Landbouw Technologisch Instituut Vrijdagmiddag in zyn toespraak ty- dens de kaderbijeenkomst van de Landbouw Jongerengemeenschap in het Jeugdcentrum „Nieuw Walcheren" te Domburg. Dr. Maris behandelde uitvoerig de arbeidsvoorziening en de werkgelegenheid in de landbouw en gaf daarby enkele cijfers, die voor de agrarische jeugd van het groot ste belang waren, want daardoor was het hun mogelijk zich enigermate een beeld van de toekomst te vormen, welke toekomst echter niet altijd rooskleurig blijkt. „Te veel mensen, te weinig grondzo zou men on geveer de interessante causerie van dr. Maris kunnen samenvatten: een thema, dat de laatste jaren velen in de agrarische sector met onrust ver vult. In Nederland zijn er ongeveer vier hectaren per man beschikbaar, ter wijl het grootste percentage der be drijven beneden de vijf hectare ligt, aldus spreker. Relatief gezien ligt de ze verhouding in Zeeland iets beter, maar toch is ook hier 60 van de bedrijven kleinêr dan tien hectare. Op allerlei manieren heeft men ge poogd om aan deze wanverhouding een eind te maken, bijvoorbeeld door intensivering en door bijzondere teelten, doch men is daarmede thans aan de grenzen van het mogelijke ge naderd. In Zeeland worden niet min der dan 400 arbeidsuren per hectare gemaakt, terwijl in het buitenland dit gemiddelde soms nog geen 100 be draagt! Gezien de huidige technische ontwikkeling zal dit gemiddelde dan ook wel omlaag gaan. Ook met de bij zondere teelten is men zo ongeveer aan het einde gekomen, zodat net er naar uitziet, dat de wanverhouding „beschikbare grond aanwezige mensen" eerder toe- dan af zal ne men. De conclusie uit dit alles Is: het aantal mensen In de landbonw mag in géén geval stygen en het aantal bedryven mag evenmin groter worden. Belangrijke conse quenties brengt dit met zich mee ten opzichte van de kolonisatie van nieuwe Ingepolderde gebie den; de in deze polders te stichten bedryven mogen het totaal aantal bedryven in Nederland in géén geval doen stygen. Voor de boe renzoons zonder eigen bedryf Is dit zeer onaangenaam, want er Is daardoor weinig kans, dat zy nog eens een eigen bedryf zullen kry- gen. Dit probleem hangt ten nauwste samen met de kwestie der kleine be drijven. Vele bedrijven ook in Zee land zijn pertinent te klein om op de duur redelijke inkomsten te waar borgen. Daar moet iets aan gedaan worden! zo zeide spreker. De woeste gronden, die in Nederland in de loop der jaren zijn ontgonnen, zijn helaas niet gebruikt om de bestaande bedrij ven te vergroten, doch om nieuwe te stichten. Hier is dus een kans gemist en het gaat er nu om de laatste kans, de inpolderingen, te benutten. De op pervlakte van de IJsselmeerpolders is ruimschoots voldoende om het pro bleem der kleine bedrijven uit de we reld te helpen. Vele landbouwgebieden moeten ge saneerd worden, zoals het met Wal cheren is gebeurd, waar men het heeft aangedurfd het vraagstuk van de bedrrjfsgrootten te combineren met de herverkaveling. Spreker noemde een dergelijke sanering een stap in de goede richting. (Vervolg op pag. 2) KORTE PREDiCATlE DE WEG TOT DE WARE VREDE. Markus 10 17 en 21a. „Goede meester, wat moet ik doen om eeuwigheidsleven te beërven". Met die vraag komt een jongeman tot Jezus. Uit deze woorden blijkt wel met wat voor iemand wij ie doen hebben! 't Is niet een jongeman, die als levensdevies heeft: „je bent maar één keer jong", of die zich van het ene pretje in 't andere stort om zo te trachten de ernst van het bestaan te vergeten. Neen, het is een van die velen, die „ieder het zijne" proberen te ge-ven, die naar eer en geweten" trillen le ven. 't. Is iemand, die het met de dichter van gezang 155 moet belijden: ,Jk heb gejaagd wel jaren lang, om goed en vroom te leven", maar die ook moet instemmen met de volgende woorden: „het werd mijn ziele toch te bang: mijn werken kon niets geven". Want die ontevredenheid en onrust in het binnenste, zy bleven, ook na de grootste inspanningen. Herkent U in deze serieuze, maar nooit gereed komende mens misschien U zelf, U, die ook zo graag volmaakt zoudt zijn. Dan moet U eens luisteren naar Hem, van wie ik in de bijbel lees, dat HU zo'n mens ja juist ztfn mens liefheeft: Jezus Christus, de enige die U helpen kan. Hij voegt U niet enkele goedbe doelde troostwoorden toe. Neen, Hij deelt aan de jongeman uit het bijbelverhaal mee, hoe hij de finitief kan krijgen, waar hij zo naar snakt. Hij biedt hem het éne dat hem ontbreekt, dat „eeutrigheidsleven" die volmaakte rust en vrede aan. Weet V vrnt de enige voorvjaar- de is? Dat de mens zijn eigen in spanning staakt, het in de toekomst niet meer van zichzelf, maar van Je zus verwacht, dat hij met zijn eigen onvolkomen, ja schuldige leven naar Jezus vlucht, om zo de vrede te vin den, die alle verstand te boven gaat. Waarom zoudt U zich nog ver der aftobben terwijl U weet, dat naoit volmaakt gelukkig wordt? Inderdaad, dat valt niet mee: u\o eigen goede bedoelingen op te geven; maar weet dit: ALS U dit doet, dan wordt wo krampachtig zwoegend be staan een leven in vrede en dank baarheid. Eikerzee A. P. NAUTA TOENEMENDE BEWOLKING. De Bilt voorspelt: Aanvankelijk nog weinig bewolking en hier en daar nevel of mist. Later half tot zwaar bewolkt maar geen neerslag van betekenis. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Temperaturen oplopend tot boven het vriespunt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1