JIMMY BROWN, sporiheld no. 1 Zwerftocht door het Land der Zestigduizend Meren r In de greep van de Woestijn I FKUII.LKTON BEVA-UON OVERALLS VISSERKOOLE ONS KRUISWOORDRAADSEL LAATSTE THEORETISCHE KANS VOOR GROEDE EN DOMBURG 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 15 FEBRUARI 1952 LANGS HET IJZEREN GORDIJN (III). Betaal maar als je terug komt.. (Van onze speciale verslaggever) HELSINKI, Januari Ik krabde een gaatje in de dik berijpte ruit van «lijn auto, waarin ik die nacht ongeveer 200 kni ten Noorden van Helsinki bad geslapen. De Oostelyke hemel was ij als groen parelmoer, aan de ho rizon gevat in de gulden rand van ryzend zonlicht. Maar de aarde was wit. Het was het wit van een sluier, waar doorhenen het zilver van bcr- kenstamraen schemerde. Voor de zoveelste maal zag ik sedert twee we ken Finland In de voorwinter. Elke nacht werd ik elders wakker, honder den kilometers van liet vorige punt en vele nachten sliep ik in myn auto. Ik reed zo zeventien duizend km in zes weken, kris-kras van de Russische naar de Zweedse grens en van H&mmerfest naar Helsinki Doorgaans had ilc niets bij me dan wat zoet brood in Finland smaakt alle brood zoet en een blikje kof fie. Om koffie te zetten liet ik 's morgens de motor warm lopen en tapte dan uit de radiator een paar kopjes heet water. Die morgen wilde ilc hetzelfde doen, toen een stevige boer naar mijn auto kwam. Hij maakte gebaren, dat ik hem volgen zou en herhaalde vele malen het woordje koffie, het enige wat ik van de Finse taal verstond. De oude Fin sloeg zijn arm over mijn schouders en leidde mij in zijn boerderij. Als was ik een ijsklomp, die ontdooien moest, pootte hij mij voor een enorme stenen oven. waar op minstens vier mensen konden sla pen. Wanneer men reist zonder com fort, krijgen alle dingen meer waar de. Dan is een schotel warm water op een koude morgen een geschenk I die genummerd waren. Zij stonden in een groepje bijeen, vlak tegen de grona. Daarin steekt de postbode de brieven voor de eenzamen, die kilo meters diep in de bossen wonen. AAN DE GRENS Ik zag er stellig niet vertrouwens vol uit, toen ik om één uur 's nachts op de rand van de Toendra aan het douanehuisje Karigesniemi kwam. Ik had een stoppelbaard van tien da- I gen. was tamelijk vervuild van het autorijden en gekleed met alle kle dingstukken. die ik bij me had, scheef en zinloos over elkander. Het was koud. In het houten huisje zat een grenswachter bij een stompje kaars. Hij sprak wat Duits en een mondje Engels. Doch hij sprak niet veel. Het duurde zelfs een wijle, al vorens hij uit zijn beschouwende rust tot de bezinning kwam, dat hij daar zat om mijn papieren te controleren- Af en toe keek hij me aan, draaide mijn pas rustig rond, legde ze weer weg, droomde wat voor zich uit en nam dan mtfn pas weer. Ik wilde hem helpen en uitleg geven, doch hij begreep alles, zeide hij, Ik moest maar wat gaan zitten. Sedert drie weken was ik de eerste, die over de IJszee-weg kwam. Uiteindelijk stop te hij mij het stompje kaars in de hand om hem bij te lichten. „U moet nog 220 Finse Mark bijbetalen", zeide hij. „U is, wat de verplichte autoverzekering betreft, 4 dagen langer in het land geweest dan U aanvankelyk had opgegeven". „Ik heb geen Fins geld meer!" antwoordde ik. En de Fin, die eerst zo langzaam reageerde, zeide spontaan zonder me aan te kijken: „Goed, dan betaal je maar als je terug komt. Goedereis". Hij maakte niet eens een aante kening in mijn papieren. door JOH AN KUTPERS en het aanzitten aan een ruwe boe lentafel een feest. Op die tafel lag de trots van de Finse boerin, het brood. Het brood in Finland heeft op elke boerderij een eigen smaak, ge lijk de wijn in Duitsland. Zonder te spreken onderhielden wij ons. de oude Fin en ik, drie uren. Ik behielp mij met de kaart van Euro pa en de boer met de voorwerpen aan de wand en verder in zyn huis. Zo vernam ik dat hij, behalve een grote boer, de advocaat was van de streek. Zo wist hij ten slotte, dat ik een Nederlands journalist was, die een reis maakte van Hammerfest tot Singapore, door alle landen, die Westelijk of Zuidelijk aan het IJze ren Gordijn grenzen. Dat ik die reis maakte ln een kleine auto Icon hij niet verwerken. Hij vond het nog riskanter dan wanneer 11c het zou doen per zigeunerwagen. Daarom lag er medelijden in de manier, waarop hij mij ten afscheid een ruw gesne den beeldje schonk. Het stelde een Laplander voor zonder handen, dat wil zeggen een bestrafte, wie men, omdat hij een rendier gestolen had, de handen had afgekapt. KARAKTERISTIEK Ik begin myn verhaal met deze episode, omdat zij karakteristiek is voor Finland. Zowel in de kleine houten keet aan de overigens onbe woonde rand van het enorme Enari- meer als dicht bij Helsinki, evengoed 5n het communistische Kemi aan de Botnische Golf als by de Zweed-Fin nen in het Zuid-Westen, ondervond ik hoe de mensen van dit land, de vreemdeling, die naar hun mening hulpeloos ronddoolt, omdat hij de taal niet verstaat, met onbeperkt vertrouwen opnemen als ware hy een van ouds bekende gast. Alleen vol keren. die zelf eerlijk zijn, handelen zo. Langs de wegen van Finland staan in alle dorpen hoge houten banken. De boer zet er zijn melkkannen op en degene die wat verzenden wil, zijn vrachtgoed. De postauto neemt het wel mee. In het Noorden van Fin land zag ik kleine houten balclcen, Advertentie Zestig duizend meren liggen als grote ogen in Finland te dromen. Zy z|jn zo stil als de blauwe hemel, die in dit land even sereen kan zijn als de luchten van Italië. lOOORt |m.vmnon po Voor j 30.000 aan sieraden gestolen Dinsdagavond hebben inbrekers leans gezien uit een woonhuis aan de Sarphatistraat te Amsterdam voor een waarde van t 30.000 sieraden en diamanten te stelen. De familie het huis wordt bewoond door een diamanthandelaar en zijn gezin was tegen half tien uitgegaan en kwam om ruim elf uur weer thuis. Alle deuren en ramen waren ook toen nog goed gesloten, maar een kast. waarin drie kistjes met sieraden en diamanten stonden, werd opengebro ken. Andere waardevolle zaken (bontjassen en tafelzilver) worden niet vermist. 54 Ze veronderstelde dat ze hem over Am ids poging haar te kussen moest vertellen, maar daar kon ze niet toe komen, en in ieder geval kon zo'n be kentenis slechts narigheid geven. Ze durfde zich het resultaat van een ru zie tussen de beide mannen niet eens in te denken, maar tegelijkertijd zou haar respect voor Gary verminderen wanneer hij Amid er niet over aan viel. Neen: hoewel het misschien niet helemaal eerlijk was tegenover haar verloofde deed ze toch beter er over te zwijgen. „Kom, we moeten heus naar de anderen terug!" riep ze uit, en trok in koortsachtige haast aan zijn hand. „O, goed dan. als je dat zo graag wilt", gaf hij knorrig toe en ze keer den terug in de richting van de pick nick. Geen van beiden sprak terwijl ze langzaam terugliepen over het zilve ren zand, en weldra voegden ze zich weer bij de anderen. Amid stond da delijk op, en ging zonder een woord te spreken naar de paarden om toebe reidselen voor hun terugtocht te ma ken. „Nou, ik hoop dat jullie het daar niet al te druk vonden", begroette Jane Frask hen en haar scherpe ogen gingen van de een naar de ander, j „Geen klachten", antwoordde Ga ry luchtig. „Ik geef toe dat er ogen- blikken zijn waarop de eenzaamheid van de woestijn zijn voordelen heeft". „Um", Janes stem klonk droog. De tijd had haar afkeer van Gary Cro- I mer slechts groter gemaakt, maar terwille van haar oprechte sympathie voor het meisje gaf ze hem de kans zijn positie te versterken. Zonder ver der commentaar stond ze op en voeg de zich bij sheik Amid, en weldra aanvaardden ze in dezelfde opstelling als op de heenweg, de terugtocht. Mara was stil gedurende die tocht in de maneschijn. Op de een of andere wijze was de schoonheid van de maannacht voor haar bedorven. Hoe wel ze haar gevoelens niet onder woorden kon brengen, voelde ze zich toch gehinderd en teleurgesteld. Wat was er mis gegaan? Ze had zich zo geweldig op deze betoverende nacht met Gary verheugd, maar nu het voorbjj was, was ze niet voldaan en ze wist niet precies waarom. Was ze In Gary teleurgesteld? Ofde gedachte rees buiten haar wil was ze in zichzelf teleurgesteld? „Waarom zou hy Mara dit on schuldig genoegen weigeren?" Jane Frask fronste haar voor hoofd, terwijl ze zich deze vraag stelde. Ze wandelde langs een groep oleanders, want ze had dadelijk ge bruik gemaakt van de door Amid aangeboden bewegingsvrijheid, en ge noot van de wandelingetjes door de bonte tuinen en de rust en schoon heid die ze daar aantrof. Maar iede re keer dat ze haar secretaresse ach terliet in de hun toegewezen donkere, koele kamers, had ze het gevoel ego- Advertentie Steeds verkrijgbaar by: Noordstraat 20, AXEL, telefoon 53. is't te zijn, en dat gevoel kwelde haar dikwijls wanneer ze, 'overigens volko men tevreden, dwaalde tussen de rijkbloeiende heesters. En omdat daardoor haar gemoedsrust verstoord werd, was ze boos op ben Hasrif van wege deze schynbaar onredelijke be perking tegenover het meisje. Het scheen haar niet alleen onredelijk, maar ook onnodig, tenzij hy het ge wenst vond zijn gezag op te leggen aan een vrouw die hem meer dan eens had getart. Jane moest lachen bij de gedachte daaraan. Het zou hem geen kwaad doen om eens te worden tegengewerkt, en zelfs al won hij tenslotte altijd, toch zou hij het meisje er des te meer om waar deren. Maar desalniettemin vond Jane dat deze rigoureuze beperking van Mara's vrijheid onredelijk was. Ze kon immers toch niet ontsnappen!... Of zou hij willen voorkomen dat ze haar verloofde ontmoette? Juffrouw Frask knikte, want ze begreep dat dit waarschijnlijk de oplossing was. „Amid is natuurlijk jaloers peins de Jane, „en zal er niet op gesteld zijn hen samen te brengen en dan nog wel in zo'n prachtige omgeving. Arme Mara! Ze zit tussen twee vuren een nietsnut en een Arabier wat een keus!" Zijzelf was Cromer een paar keer op haar wandelingen tegengekomen, maar hij scheen niet erg op haar ge zelschap gebrand. (Wordt vervolgd) Oplossingen van onderstaande kruiswoordpuzzle kunnen door abonnê's worden ingezonden tot en met Woensdag 20 Februari a.s. aan de RE DACTIE P. Z. C. Vlissbigen. Gaarna op briefkaart of enveloppe de ver melding „puzzle." PRIJSWINNAARS EN OPLOSSING De prijswinnaars zijn deze keer: mevr. V. d. Kop, Singel 6, Vlissingen; Th. C. Struyk, Kade A 132, Veere; C. Sanderse', Domburgse weg 104, Oostkapelle; mej. J. Nieuwenhuyse, Nieuw Kerkplein 17, Schore; L. A. v. d. Heijde-v. Hee, Voorstraat A 12, Wissekerke; mej. C; Quist, Zuiddrjk 94, St. Philipsland. De oplossing luidde: Horizontaal: 1. braaf, 5. anker, 10. M.T.S.. 11. ier, 13. e.a., 15. olm, 17. E. C.A., 18. o.a., 19. sim, 21. Aarle, 23. kim, 24. drop, 26. las, 27. dorp, 28. pel, 30. hak, 31. legeren, 33. ruk, 34. sta, 37. rauw, 39. mee, 41. Elba, 43. Inn, 44. zonde, 46. gek, 47. Lp., 48. vol. 49. erg. 51. N.S., 52. til, 53. wis. 55. ulaan, 56. otter. Verticaal: 2. R.M., 3. A.T.O., 4. as- la, 6. Nice, 7. Kea, 8. er, 9. zesde, 12. lampe, 14. air, 16. mal, 17. els, 18. oir, 20. mop, 22. raderen, 23. kok, 25. pe luw, 27. Dante, 29. Lek, 30. hes, 32. brits, 33.run, 35. alg., 36. lakse, 38. A.N.P., 39. mol, 40. Ede, 42. Ben, 44. Zola, 45. erwt, 48. via, 50. git, 52. t.L, 54. se. SCHAKfcN Middelburg behield de tweede plaats. Zondag werden de wedstrijden voor de tweede klasse D van de K.N.S.B. voortgezet. Middelburg stuurde het oekende Den Bosch met een 6*4 3V> nederlaag naar huis terug. Ook W. Steinitz (R'dam), dat tegen Max Euwe .uit Breda speelde, bleef met dezelfde cyfers baas in eigen huis. Intussen ziet het er voor de Braban ders niet al te best uit. Uit vijf wed strijden behaalden ze nog maar slechts één punt, zodat ze uit de laat ste wedstrijd tegen de andere degra- datiecandidaat De Pion (Eindhoven) de volle buit moeten binnen halen. Dordrecht, dat een reisje naar Eind hoven maakte, kwam tegen De Pion maar net met de hakken over de sloot (4Vs-5*4). De afgebroken par tij aan het tweede bord tussen A. Stofmeel (Max Euwe) en drs. M. C. Verburg (M'burg) werd na arbitrage voor laatstgenoemde gewonnen ver klaard, zodat de eindstand 3%6% voor Middelburg werd. Voor de clubcompetitie eerste klas- van de Zeeuwse Schaakbond bracht Goes I een bezoek aan VUK I en behaalde een voorlopige 1%6*4 overwinning, waardoor het de tweede plaats van Middelburg H overnam. Vlissingen I, dat de Schelde overging om Terneuzen I in eigen huis te be kampen, kreeg een 82 nederlaag te slikken, waardoor het vrijwel ze ker is, dat ze degradatiewedstrijden zullen spelen. Zierikzee, dat nog een wedstrijd moet spelen tegen Middel burg lt staat in puntenaantal gelijk met Vlissingen, doch de Schouwena- ren hebben een gunstiger bordpunten- gemiddelde. Het kampioenschap kan Terneuzen practisch niet meer ont gaan. Dit hangt af van de arbitrage der vijf afgebroken partyen in de wedstrijd Goes IMiddelburg n, wel ke eind Januari werd gespeeld. De voor de tweede klasse A ge speelde wedstrijd Middelburg III Koudekerke eindigde in een 52 ze-, ge voor de gastheren. Drie partijen moesten worden afgebroken. In de tweede klasse C 1 wist Ter neuzen H door een 82 overwinning op Landau het kampioenschap in de ze groep te behalen. Het zal nu een beslissingswedstrijd moeten spelen tegen de kampioen van de tweede klsase C 2. In C 2 stuurde Sluisse Toren, Bres- kens met een 82 nederlaag naar huis. De laatste wedstrijd Oost'burg SI. Toren zal hier moeten beslissen, wie de strijd tegen Terneuzen II zal aanbinden. De Oostburgers hebben ongetwijfeld de beste papieren. Horizontaal: 1. vrij, 9. waar (Fr.), 10. wapen, 11. tijdelijk, 12. Europe aan, 14. Fr, provinciaal, 16. hoeveel heid, 17. durf, 18. gewicht, 21. pers. vnw., 22. jongensnaam, 24 kranten jongen, 26. gesteente, 27. landelijk probleem, 28. lofzang, 29. boom, 30. titel, 31. Zonnegod, 34. ambtshalve. 35. kwast, 36. kledingstuk, 38. deel van het gezicht, 41. lint, 43. hoog- bouwland, 44. bid, 46. noot, 47, sport. 2. gevangenis, 3. grap- maat, 5 bron, 6. dier, 7. Verticaal: penmaker, 4. maat, ongeschonden, 8. gebod, 12. toebe deeld, 13. stof, 14. moe. 15. soort aarde, 19. stad in Ned., 20. leidster, 21. legeronderdeel, 23. meisjesnaam, 24. gegroet, 25. plaats in N.Br., 26. strik, 32 sluis, 33. boogbal, 35. groot vat, 37. rechter, 39. telwoord, 40. vo gel. 42. kloosterlinge, 44. voorzetsel, 45. meisjesnaam. K.N.V.B. AFD. ZEELAND Burgh II nu eindelijk kampioen? Het kampioenschap vaa Lew.edorpse Boys in de eerste klasse B van de K.N.V.B., afdeling Zeeland, zal no g even uitgesteld moeten worden. De Boys komen niet in het veld, maar zullen zeker wel met belangstelling de uitslag van de wedstrijd GroedeDomburg afwachten. 's-Heer Arends- kerke speelt tliuis tegen Sluis zijn laatste competitiewedstrijd. De Be velanders kunnen de competitie besluiten met een overwinning. Walche ren zal tegen Noormannen, dat eveneens zijn zwanenzang zingt, wel aan het kortste eind trekken. Dreischor ontvangt in de eerste klasse C Zonnemaire, dat vast aan de onderste plaats gekluisterd is. Het zal wel een zege voor eerstgenoemde worden. IJzendijke n krijgt in de Res. Ie klasse A tegen Oostburg II weinig gelegenheid zich te herstellen, want de Oostburgers waren de laatste we ken van het oude jaar zeer op dreef. Hoofdplaat n ziet zich tegen Steen II voor een zware opgave gesteld. Voor de beide kanspaarden voor de titel, Hulst II en Aardenburg II, zijn er geen onoverkomelijke moeilijkhe den. Hoewel Hontenisse II het Aar denburg n lastig genoeg kan ma ken. Zeelandia II kan de kop van Bier vliet II in de Res. Ie klasse B over nemen door Axel ni een nederlaag toe te brengen. De Zeeuwen UI kun nen zich tegen Sluiskil n weer iets meer distanciëren van de laatste plaats. Terneuzen UI en - Vlissingen IH zullen in de Res. Ie klasse C een fel- Advertentie 17. Jimmy kreeg die dag niet veel meer te doen en toen het laag water werd, deed hy zijn jekker aan, zette zijn zeilpet op, die hij in een kast had gevonden en wandelde de stad eens in. „Ik ga in elk geval eens even naar het politie bureau want &ls zich iets voordoet waarvan ik de politie op de hoogte dien te stellen, zal ik toch moeten weten, tot wie ik my zal hebben te richten." Hij stapte welgemoed het politiebureau binnen en tikte aan liet loket. Na enig gestom mel werd het raampje open geschoven en ver scheen het hoofd van een zeer jeugdig uitziend agent je, dat Jimmy een beetje onzeker aanzag. In een poging een wat stoere indruk te maken, vroeg hij: „En wat wenst „Ik zou graag de dienstdoend inspecteur of nog liever de hoofd commissaris willen spreken" zei Jimmy. „Die zijn er geen van beiden", antwoordde het agen- tje, „en ze komen voorlopig niet terug ook." „Zo", vroeg Jimmy, „en tot wie moet lk mjj dan wenden?" „Als u iets hebt mede te delen", zei het agentje hooghartig, „dan zegt u 't maar aan mij." „Goed dan", zei Jimmy, „ik kwam even vertellen dat ik de nieuwe sluiswachter ben, die eens kwam kennis maken." Ie strijd voeren om de bovenste plaats. De Vlissingers, die momen teel de leiding hebben, starten als favoriet. Middelburg III wacht een lastige thuiswedstrijd tegen Yerseke n. Zou Dreischor II in de tweede klas se D kans zien SVOWK te verslaan, dan kan Burgh II zonder zelf te spe len, zich kampioen noemen. HET PROGRAMMA. Ie klasse.B: Groede IDomburg I; 'sHeer Arendskerke ISluis I; Wal cheren INoormannen I. Ie klasse C: Dreischor IZonnemaire I. Res. Ie klasse A: IJzendijke nOostburg II; Hoofdplaat II—Steen II; Hulst n Ria W II; Aardenburg IIHon tenisse II. Res. Ie klasse B: De Zeeuwen IIISluiskil II; Zeelandia IIAxel III; Res. Ie klasse C: Ter neuzen IIIVlissingen III; Middel burg inYerseke II. 2e klasse A: Volharding IIZeelandia III; RCS HIHansw. Boys n. 2e klasse B: Retranchement IBiervliet Hl; Zuidzande IGroede n. 2e klasse C: Corn Boys inHontenisse LH; Vo gelwaarde HKoewacht n; Zuid- dorpe IGraauw I. 2e klasse D: Dreischor H—SVOWK L 3e klasse A: Domburg IIMiddelburg VI. 3e klasse B: Breskens IVRetranche ment n; EMM inSluis H. 3e klas se C: Rapenburg IIHontenisse IV; Sluiskil HlHulst Hl; Graauw n Steen III. DAMMEN DAMWEDSTRIJD ZEELAND—DORDRECHT. Het bestuur van de Dordtse dis- tricts-dambond heeft een vertegen woordigend Zeeuws tiental uitgeno digd tot het spelen van een dam- wedstryd tegen een tiental van het district Dordrecht, op 2e Paasdag. Deze. uitnodiging is door de Zeeuw se Dambond aanvaard. Het Zeeuwse tiental zal worden samengesteld met in achtneming van de door de spe lers behaalde resultaten in het per soonlijk damkampioenschap van Zee land, hoofdklasse. Enige jaren geleden speelde het Zeeuwse tiental (te Yerseke) tegen Dordrecht en verloor toen met 128. HANDBAL HAKDBALPRO GRAMMA. Het handbalprogramma voor a.s. Zondag luidt als volgt: District Zuid 2e Klasse: Dames: WalcherenMarathon; Tonidode Zeeuwen; OlympusEMM. Heren: Tonido 2Tonido 1; Ma rathon 2Marathon 1. .Afdeling Zeeland le klasse: Da- nies: Volhardingde Zeeuwen 2; Olympus 2EMM 2; Heren: Vol harding 2Tonido 3.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 6