NIEUWS UIT ZEELAND MARKTBERICHTEN ZWITSALE1TEN ZFFUWSCH-VLA ANDF.REN V.C.K. ZAL HET NIEUWDORP DANIG LASTIG MAKEN Nieuw s in een Noiedop Wissel Zeeuws-Vlaanderen DONDERDAG 14 FEBRUARI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vergadering N.C.B. te Oostburg De kring Oostburg van de N.C.B. liield Maandagmiddag een druk be zochte algemene vergadering ln café Mabesoone. De voorzitter, de lieer C. van Bel- legem, heette in het bijzonder de bur gemeester van Aardenburg, de heer J. C. A. M. van Dongen, hartelijk welkom. Het arbeidsvraagstuk werd toege licht door de heer Nieuwenhuizen uit Goes. Hij wees op de moeilijkheden die rezen bij het aantrekken van ar beidskrachten in verband met de ho gere lonen die in de D.U.W. werden betaald. De boerderij heeft een vaste kern van mensen nodig, die ook in de wintermaanden moet worden door be taald. Hij verwees naar de plaatselij ke commissies en pleitte voor meer onderling overleg. Het te werk stellen van jonge boe ren, mede met het oog op emigratie werd ingeleid door de heer J. van Geffen. In de emigratiegebieden wor den jonge boeren gevraagd, die be kend zijn met gemechaniseerde be drijven. De jonge boeren uit het Oos telijk deel van Noord Brabant komen veelal van kleine bedrijfjes op het zand. Het is voor deze mensen nodig om minstens een half jaar te werken op de grote bedrijven in Zeeland, waar de mechanisatie is ingevoerd. Spreker vroeg om hulp voor deze jon ge mensen. Nadat de heer Nienhuis, directeur van de Wederopbouw van Boerderij en uit Middelburg enkele mededelin gen had gedaan, kreeg de heer ir. J. P. M. de Wolf, directeur van de Land- bouwwlntérschool te Hulst, het woord voor zijn voordracht over de Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie. Hij schetste in het kort de ontwikkeling van de P.B.O. in het landbouwbedrijf. Een uitvoerige discussie ontstond naar aanleiding van een korte uit eenzetting over de Veecentrale door mr. Bonants als vertegenwoordiger van h bestuur van de Coöperatieve Veecentrale in Boxel. In een circulai re was de leden uiteengezet, dat de werkwijze die in Brabant gevolgd wordt, ook in Zeeland ingevoerd kan worden als alle leden van de N.C.B. zich aansluiten. Die werkwijze bete kent, dat het vee in vertrouwen ter beschikking van de Veecentrale wordt gesteld en dat men na 14 da gen een afrekening krijgt. Kopen van vee is voor het gebied verboden. Een besluit tot aansluiting werd ech ter niet genomen. Ook het punt gezamenlijke bieten verkoop leidde niet tot het oprich ten van een bietenbond. De heer De Bats bracht verslag uit over het on derhoud dat een commissie had met de C.S.M. in Sas van Gent. Er waren betere voorwaarden bedongen, maar ook de suikerfabriek „Puttershoek" had gunstige voorwaarden aangebo den. Vele klachten en wensen kwa men naar voren, maar men besloot ieder apart te blijven en voor dit jaar de bond nog niet op te richten. Het bouwen van een Coöperatieve grasdrogerij kost nu 320.000.—. Dit punt werd aangehouden. De uitbrei ding van het aardappelkoelhuis in IJzèndijke kan alleen tot stand ko men als gerekend kan worden op een levering van nog 400.000 kg. aard appelen. De kosten bedragen 75.000. Afgewacht zal worden of dit quan tum opgegeven wordt. DURE BORRELS Wegens het fietsen „in kennelijke staat" moest zich een aantal perso nen verantwoorden voor de politie rechter te Middelburg. Uit Hoek stonden terecht N. K-, D. J. en B. J. K.; de eerste werd veroordeeld tot een week gevange nisstraf, de beide laatsten ieder tot 40 boete of 20 dagen hechtenis. A. B. uit Hontenisse kreeg een extra belasting op zijn borrels van 15 of 10 dagen; J. E. de V. uit St. Jansteen 40 of 20 dagen; F. de R. uit" Clinge 40 of 10 dagen en we gens het plegen van mishandeling ..onder invloed" werd E. A. J. J. uit Westdorpe veroordeeld tot 15 of 10 dagen hechtenis. Sluiskil BEKERWEDSTRIJD BILJARTEN. Onder zeer grote belangstelling werd Zaterdagavond in Hotel „De Kroon" de derde en tevens beslissen de match gehouden tussen de beide plaatselijke biljartclubs O.B.K. en E. Z.S. I met als inzet de uitgeloofde beker door de heer Stockman. Er werd een felle strijd geleverd. O.B.K. won 7 partijen, maar had 13 car. minder dan E.Z.S. L Volgens af spraak zou de club die over de 3 wedstrijden de meeste caramboles bij elkaar stootte, overwinnaar zijn. O.B.K. verzamelde 1394 car. E.Z.S. 11460, zodat laatstgenoemde club de begeerde tropee veroverde. De heer P. Maas bood namens O. B.K. de beker aan, vergezeld gaande met gelukwensen, ook namens zijn clubgenoten. E.Z.S. I dankte voor de sportieve geste. E. Sandrini ontving voor de groot ste serie, n.l. 22 car., een medaille, geschonken door de fa. v. Gassen uit Hulst. M. Stockman had een serie van 21 st. gemaakt. Na afloop werd de overwinning feestelijk gevierd. De gedetailleerde uitslagen luiden L. HeidensJ. Fopma 3020; R. Sandrini—M. Scheele 51—31; J. WullemsP. Scheele 5060; E. v. MaeleD. Riddering 4331; P. MaasP. Corveleijn 3029; E. Bley- enbergL. Meert 5398; W. Fro- mentJ. Hamerlink 2315; M. StockmanA. v. Esbroek 4555; J. ZeegersC. Schooff 2311; J. Cas- teleijnR. Dhaene 4743; H. Jan sen—H. Scheele 2338. SCHIETWEDSTRIJD. De schuttersvereniging „De Bata vieren" organiseerde een schietwed strijd bij M. Scheele op de liggende wip voor worst en tulband. 42 schut ters probeerden dit lekkers te ver schalken. De le en 2e zijvogel waren prooien voor Sluiskillenaars, resp. A. Meert en J. Krijger. De hogevogel werd na geruime tijd geveld door E. van Hecke uit Bou- chauten (B.). BILJART-HANDICAPWEDSTRIJD. Zaterdag 16 Februari a.s, zullen in Hotel „De Kroon" 8 spelers uit Sluis- Itll een aanvang maken met de bil- jart-handicapwedstryd om de beker van Sluiskil, uitgeloofd door de heer M. Stockman. LOOD- EN IJZERDIEFSTALLEN. Wegens het herhaaldelijk wegne men van lood uit de fosfaatfabriek te Sas van Gent, werd de fabrieks arbeider C. J. v. d. W. uit Sluiskil veroordeeld tot 25 of 10 dagen hechtenis en tot een maand gevan genisstraf met een proeftijd van twee jaar. Een week gevangenisstraf kreeg M. A. V. uit Sas van Gent, wegens diefstal van 5 kg. lood ten nadele van de l'Azote. Gietijzer werd verschillende malen ten nadele van de Spiegelglasfabriek te Sas van Gent ontvreemd door A. L. T., die derhalve veroordeeld werd tot een boete van 30 of 10 dagen hechtenis. Allen stonden terecht voor de po litierechter te Middelburg. Sluis „RECHT VOOR ALLEN". De duivenhoudersvereniging „Recht voor Allen" te Sluis koos zich in haar jaarvergadering een nieuw be stuur, dat thans als volgt Is samen gesteld: J. Maas, voorzitter, G. Ca- mere, 2e voorzitter, I. Lauret, F. Verheije, M. v. d, Bussche, S. Tas en E. de Visser. SLUIS—HULST 7"/2—3>/2. De biljartvereniging „Krijt op Tyd" uit Sluis speelde een vriendschappe lijke wedstrijd tegen Hulst. Sluis won met 7%3^2. AL van LoockeJ. Samyn 01; H. van Craeynest—G. Dumortier 0—1; L. van de VijverR. Lagast 10; P. de WispelaereJ. Gheselle 10; J. CoppensJ. de Vlieghe MJ. de BruyneA. Goos3ens 01; O. BatselaereW. de Graauwe 10; G. MetzA. Mesure 10L. Swerus R. de Keiser 1—rO; J. de Bruyne R. de Vos 10; R. GrahameE. De- bonnaire 10. Totaal 7%3%. OPVOERING „DOGEN". Het toneelgezelschap „Dogen" uit Knokke gaf te Sluis in het Parochie huis een goede vertolking van het stuk „Een Bruid kwam op .bezoek" Het talrijk publiek genoot van het goede spel der Knokkenaren, hetgeen tot uiting kwam in het dankbaar ap plaus na de voorstelling. De mogelijk heid is niet uitgesloten dat na Pasen door hetzelfde gezelschap te Sluis een passiespel gebracht zal worden. EXPOSITIE KON. INSTITUUT VOOR DE TROPEN. Het Koninklyk Instituut voor de Tropen te Amsterdam heeft aan het gemeentebestuur van Sluis aangebo den om aldaar een tentoonstelling te houden met haar collectie Suriname en de Ned. Antillen. Het gemeentebe stuur heeft, gemeend hierop te moe ten ingaan en heeft voor het slagen hiervan contact opgenomen met de daartoe in aanmerking komende on- derwij s-inrichtingen Axel VERKOPING TEN BATE DER ZENDING In het torenlokaal der Ned. Hen'. Kerk te Axel werd een verkoping ge houden van levensmiddelen, hand werken en gebruiksvoorwerpen. Deze verkoping was georganiseerd door de Vrouwen-Zendingsvereniging. Het batig saldo zal ten goede komen aan het zendingswerk. Er was veel be langstelling. De opbrengst was 355, PLATTELANDSVROUWEN In „Het Centrum" hield de afd. Axel van de Bond van Plattelands vrouwen een drukbezochte verga ring onder presidium van mevr. De Feyterde Regt, die in haar ope ningswoord o.m. wees op de vele suc cesvolle bijeenkomsten in het afgelo pen jaar. De hoofdschotel dezer bijéénkomst was een causerie met film door mevr. A. E. 't HartHauslier uit Hilver sum, vertegenwoordigster der Deen se V.V.V., die op boeiende en humo ristische wijze vertelde over land en volk van Denemai-ken. Hierbij be handelde zij speciaal het plattelands- leven- inventaris en woning-interieur der boerderijen, enz. CHR. FANFARE „HOSANNA". De Chr. Fanfare „Hosanna" te Axel hield haar 25e jaarvergadering in de Chr. Landbouwschool onder Èresidlum van de heer J. Lefeber. »eze sprak woorden van lof over de uitstekende prestaties van de heren J. Bakker en F. van Luyk op het so listenconcours te Axel en wees er op, dat zes leden thans 25 jaar deel der vereniging uitmaken. De secretaris, de heer Jac. Wie- land, herinnerde in zijn verslag aan de tijd, toen „Hosanna" nog 55 leden telde, welk aantal thans nog 27 be draagt. Wel traden 4 leerlingen toe. Het aantal donateurs bedraagt 320. De voorgenomen bazar kon helaas niet doorgaan. De penningmeester, de heer A. v. d. Broeke meldde een nadelig saldo van 11.16 op 1102,37 aan ontvang sten en 1113,53 aan uitgaven. De aftredende bes'tuursleden Jac. Wie- land en J. Bakker werden herkozen. De directeur, de heer P. C. Brak man, zeide in zijn verslag o.m., dat de reparatiekosten nogal meevielen, doch noemde het geen gunstig teken, dat geen nieuwe instrumenten kon den worden aangeschaft. Het zou dringend aanbeveling verdienen voor dit doel 500 te voteren. Helaas is dit om financiële redenen niet moge lijk. Zowel de deelname aan vereni- gings-concoursen als het marcheren f;eeft by-de huidige bezetting der fan- are grote moeilijkheden. Gepoogd wordt op 11 Maart a,s. een feest avond te organiseren ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan. Terneuzen LEZING UITGESTELD. In verband met bijzondere omstan digheden is de lezing, die prof. dr. H. Brugmans Donderdagavond te Ter- neuzen voor de Z.V.U. zou houden, tot nader te bepalen datum uitgesteld. Zaamslag Z.L.M.-AFDELIN G In „Het v/apen van Zeeland" te Zaamslag hield de plaatselijke Z.L. M.-afdeling een drulc bezochte ver gadering onder voorzitterschap van de heer J. J. de RegtDekker. Een commissie, bestaande uit de heren C. de Regt, W. Dekker, A. Kos ter, C. van Hoeve en B. W. Kole had de wensen onderzocht nopens de in houd van het „Zeeuws Landbouw blad". Deze mening werd weergege ven. Een andere commissie, bestaan de uit de heren J. Dees, D. Dekker Dz., M. Dekker en C. Maris, had een onderzoek ingesteld naar de gewenste ploegdiepte. De' algemene opinie was, dat vele factoren bewijzen, dat diep ploegen meestal de voorkeur ver dient. Besloten werd een bijdrage van 25 gulden te voteren voor de a.s. landbouwtentoonstelling te Axel. Tijdens deze expositie zal ook een in ventaris-wedstrijd worden gehouden; door de afdelingen Zaamslag, Ter- neuzen, Hoek en Axel zullen twee in ventarissen worden ingezonden, be nevens 5 inventarissen door de stu diegroep. Een commissie, bestaande uit de heren A. Dees, C. van Hoeve en de heer C. Scheele voor paarden- tractie, zal een en ander keuren en prijzen toekennen. Het jaarverslag van de waarne mend secretaris, de heer A. Dees, wees uit, dat het ledental 93 be draagt. De ontvangsten bedroegen 2783,52, de uitgaven 2610,75, alzo een batig saldo van 172,77. De heer F. P. de Kubber werd bij acclamatie als be stuurslid'herkozen, evenals de afge vaardigden naar de Kring, de heren J. J. de RegtDekker en F. P. de Kubber. De algemeen-secretaris der Z.L.M., mr J. F. G. Schlingemann, hield daar na een causerie over: „Landbouwbe leid". Spr. zeide in een uitvoerig be toog, dat een schaarste aan veevoe der aanstaande is, veroorzaakt door diverse factoren. Voor de Nederlandse landbouw in het algemeen is dit van groot belang, omdat 60 der Ned. boeren veehou ders zijn. Het is niet zeker, dat men volgend jaar veevoeder zal kunnen importeren. Als tegenmaatregel zul len op de zandgronden weilanden ge scheurd moeten worden. Als verdere maatregel zal de mi nister de subsidie uit het landbouw- egalisatiefonds voor de import van veevoeder verlagen. Bij de rondvraag volgde uitvoeri ge discussie over vereenvoudiging der loon-administratie en over moeilijk heden met D.U.W.-arbeiders. Door de heer O. H. Wegner uit Goes, deskundige op het gebied van levensverzekeringen, werd vervol gens een causerie gehouden over het 1 December opgerichte voorlich- tings-instituut op het gebied van le vensverzekeringen, speciaal voor de landbouw. Na de koffiemaaltijd sprak de heer Nieuwenhuize uit Middelburg, hoofd-assistent van de Rijksveeteelt- consulent, over: „De kosten van mo- tortractie en paarden tractie"; LEZERS SCHRIJVEN... COSMETICA. Sinds geruime tijd verkeerden wij ln de gelukkige overtuiging, dat het gebruik van cosmetische artikelen door dames, in het bijzonder door jon ge dames, nu wel algemeen geaccep teerd werd. Wij waren dan ook niet weinig verbaasd en verontwaardigd, toen wij vernamen, dat een toekom stig onderwijzeres door het hoofd van de school, waar zjj enige lessen gaf, op weinig elegante manier werd aan gevallen over haar, overigens be scheiden, make up. Is dit Zeeland op zyn smalst Twee Zeeuwen in ruste. Naschrift redactie. Er wordt over het gebruik van cosmetica verschillend geoordeeld. Gebruiksters van deze producten zul len daarmee rekening moeten hou den. Nederlandse nota over de Economische Unie. Naar de correspondent te 's-Gra- venhage van het Belgische pers agentschap „Belga" verneemt, heeft de Nederlandse regering in haar Maandag gehouden ministerraad een ontwerp-verdrag voor een Economi sche Unie van Nederland met Bel gië en Luxemburg besproken. Zeer binnenkort zou de Nederland se regering aan de regeringen van. België en Luxemburg een nota aan bieden waarin enkele wensen en maatregelen zijn vervat. Deze zouden overwogen kunnen worden vóór tot sluiting van de volledige Economi sche Unie kan worden overgegaan. De aangiftebiljetten voor de inkomstenbelasting BINNENKORT UITREIKING. Het ligt in de bedoeling van de belastingdienst de aangiftebiljetten voor de inkomstenbelasting over het jaar 1951 en voor de vermogensbe lasting voor het belastingjaar 1952 tegen 15 Maart a.s. uit te reiken. Deze aangiftebiljetten zijn in hoofd zaak op dezelfde wijze ingericht als de vereenvoudigde biljetten van het afgelopen jaar. Wel zijn enige wijzi gingen aangebracht als gevolg van de jongste belastingherziening in 1951. In 1952 zal voor het eerst de sanc tie op niet-lnlevering of niet-tijdlge inlevering van aangiftebiljetten van toepassing zijn. Deze sanctie, die neerkomt op een verhoging van de aanslag met 5 procent, met een mi nimum van vijf gulden, werd bij de belastingherziening in 1951 ingesteld, omdat het genoemde euvel hoe lan- Eer hoe meer bleek voor te komen. e aangiftebiljetten moeten dit jaar vóór 15 April bij de inspecteur wor den terugbezorgd. Wie vóór deze datum een voorlopig aangiftebiljet heeft ingeleverd, heeft echter nog tot 15 Juli 1952 tijd voor de inzen ding van zijn volledige aangiftebil jet. Opstandig Indonesisch bataljon verslagen By hevige gevechten tussen het In donesische leger en een groep op standelingen van het bataljon 426. die plaats vonden in de omgeving van Wonosobe, zijn 37 rebellen gesneu veld, onder wie de leider van deze groep, de voormalige kapitein Alif. Het leger had één dode en vier ge wonden. Men verwacht thans, dat de ze groep binnenkort geheel verdwe nen zal zijn. VEILING KAPELLE. 13 Februari. Grote veiling. Jonathan A 55.60, BC 42.90, I 42.20—53, II 24.80, Goudreinetten A 49.10—52.20, BC 40.40 —42.10, I 37.60—50.45, H 30.20, Zure Bel lefleur I 30.55—34.80, II 15—16.10, grof 20.05, Golden Delic. I 47.90—61. II 25. Kleine veiling: Cox Orange Pippin 83, Goudreinetten 2442, Z. Bellefleur 831, Zoete Ermgaard 1717, Jonathan 1447, Golden Delic. 2057, Campagne zoet 1723, Winston 21, Coert Pendu 27, Laxt. Pippin 15—19, Pr. Noble 15—22, Laxton Superbe 1131, St. Remy 3443, Gieser Wildeman 25—52, Kleipeer 2041, Pondspeer 2336, Brederode 3543, Aardappelen 12. Prei 23—28, Uien 1—17, Witlof 2160, Knolseldefij 145—18, Spruit- kool 12—18, Wïttekool 9, Rodekool 10—14. Savoyekool 12, Veldsla 53, Breekpeen 20. VEILING KRABBENDIJKE. 13 Februari. Verpakt: Jonathan 46—65, Goudreinetten 4063, Winston 30—61, Golden Delic. 4275, Comtesse de Paris 27—34, Jonathon 10—53, Goudreinetten 16 —53, Winston 737, Golden Delic. 16 59, Present v. Engeland 1952, Cox Oran je 28—44, St. Remy 28—44. VEILING „ZUID-BEVELAND". 13 Februari. Groenten: Spruiten A 45— 54, idem B 36—41, Witlof 51—53, Rode kool 915, Groenekool 10—13, Boerenkool 20—24, Uien (stek) 5—13, Prei 25—32. Peen 1820, Koolrapen- 2—5, Knolselderij 19. alles per 100 kg. UITVOERING „MONDACCORDEOLA". Voor een stampvolle „Centrum"- zaal gaf de Mondaccordeonvereni- ging „Mondaccordeola" te Axel haar eerste winteruitvoering in dit sei zoen voor leden en donateurs. Een belangrijk deel van de avond werd gevuld met het optreden van „Mondaccordeola" onder "leiding van de heer W. Meulmeester uit Terneu zen, en de „Wakapua Hawaiians" uit Terneuzen onder leiding van de heer C. Ribben ,die resp. een keur van lichte muziek en liedjes van de Stille Zuidzee brachten. Vóór de pauze werd opgevoerd „Van het land, dat Ik liefheb, van het land, waar ik woon", door AL Ale- wijn, behandelende de historie van ons land van 19381948, met verbin dende tekst, afgewisseld door zang, spreekkoor en passende muziek. Bij het te Middelburg gehouden exa men raachineschrjjvn -'aagde mej. R. Dusebout te Breskens. VEILING TERNEUZEN. 13 Febr. Boerenkool 1719; rode kool le soort 1517; 2e soort 12; sa voyekool 1026; wittekool 6; peen 7— 15; prei le soort 21—28; 2e soort 13— 17; knolselderij 415; spruiten 3841; uien 16—27. KERKNIEUWS. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Werkendam: H Lig- tenberg te Rotterdam-W. Bedankt voor Paterson (V.S.)J. W. Kersten te Genemuiden. Bedankt voor Sint Annaland en voor Ridderkerk: b. Mallan te Bruinisse. Bedankt voor Waarde: J. T. Dorresteyn te Op- heusden. Bedankt voor Oosterland: M. Blok te Rotterdam-C. DS. A, BURGER TE SOEST 55 JAAR PREDIKANT. Donderdag 21 Februari a.s. zal het 55 jaar geleden zyn, dat ds. A. Bur ger, emeritus predikant van Nieuw en St. Joosland (classis Middelburg) en thans wonende te Soest het pre dikambt in de Ned. Herv. Kerk aan vaardde. Ds. Burger werd 27 Juli 1871 te Warnsveld geboren, bezocht het gym nasium te 's-Gravenhage en stu deerde vervolgens aan de Rijks Uni versiteit te Leiden. Nadat cand. Bur ger in 1896 door het Provinciaal Kerkbestuur van Utercht was toe gelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk, verbond hy zich 21 Februari van het daaropvolgend jaar (1897) aan zyn eerste gemeen te Dreischor (classis Ziertkzee). Op 27 Maart 1904 verwisselde de jubila ris deze gemeente met die van Eek en Wiel (classis Tiel). In verband met zyn benoeming tot directeur van het Internaat van de Nederland se Zendingsschool te Oegstgeest kreeg ds. Burger met ingang van 16 Mei 1920 eervol ontslag met de bevoegdheid van emeritus.. In 1923 keerde de jubilaris weer als dienst doend predikant in de. Ned. Herv. Kerk terug en verbond zich op 29 Juli van dat jaar aan de Ned. Herv. gemeente van Oosterwierum (classis Sneek). Op 19 Juni 1930 verbond ds. Burger zich aan zyn laatste gemeen te Nieuw- en St. Joosland (classis Middelburg), welke hij diende tot 4 November 1939. toen hem na ruim 42 volbrachte dienstjaren op ruim l-jarige leeftijd emeritaat werd ver leend. Ds. Burger vestigde zich toen te Soest. ZATERDAGVOETBALCOMPETITIE Laatste kans van 's Heer Hendrikskinderen Het geduld van dc Zaterdagvoetballers wordt de laatste weken wel op dc proef gesteld, want steeds weer gooide Koning Winter roet In 't eten. In de eerste klasse gaat V.C.K. een bezoek brengen aan dc kampioen van het vorig jaar. Nleuwdorp, dat dit jaar eveneens weer hoge ogen gooit naar dc titel. De Koudekerkcrs bezitten wel een goede ploeg, maar of deze sterk genoeg zal blijken om dc koplopers te weerstaan, moeten wtf ln twijfel trek ken. Arncmulden kan weer twee puntjes veroveren door de hekkcsluitcr Serooskerkc een nederlaag toe te brengen. Kloetinge en Rillandia zyn twee clubs, welke niet veel in kracht ver schillen zodat wij ons niet aan een voorspelling zullen wagen. Kapelle kan misschien op eigen terrein We- meldinge een puntje afhandig ma liën, maai* veel kans geven we de Kapellenaren niet. 's-Heer Hendrikskinderen vecht in de tweede klasse A voor zijn laat ste kans tegen Bevelanders. De man nen uit Kamperland hebben niets meer te winnen of te verliezen, maar hun tegenstanders zullen ongetwij feld alles op alles zetten. Arnemuiden II- -Nieuwaorp H in de tweede klasse B is een stryd tus sen nummer één en nummer laatst van de ranglijst. Over de uitslag zullen wij maar niet discussiëren. Yerseke m zal niet achter willen Advertentie Moh. Yamin weer naar Nederiand vertrokken Moh Yamim die als „koerier" van de delegatie-Soepomo verslag heeft uitgebracht aan de Indonesische re gering over de besprekingen in Den Haag, is Woensdag naar Nederland teruggekeerd. Tegenover Aneta ver klaarde hij, voldaan te zijn, dat het kabinet als één man achter de dele gatie staat. Hij neemt nieuwe in structies, die voldoende ruimte laten voor diepgaande besprekingen met de Nederlandse commissie. Deze ver schillen in hoofdlijnen niet van de oude. Op de vraag, wat zou geschieden als er geen oplossing voor de kwes- tie-Nieuw-Guinea zou worden gevon den, zei Yamin tenslotte, dat zou af hangen van de vraag, op welke pun ten de onderhandelingen zouden doodlopen. Bende te Maastricht opgerold. In Maastricht zijn zes inwoners gearresteerd, die deel uitmaakten van de beruchte Stokstraat-bende en betrokken zyn geweest by de vele berovingen met geweldpleging, wel ke de laatste tijd de Scokstraat- buurt onveilig maakten. Jonge man nen en vrouwen poogden vreemde lingen deze donkere wyk binnen te lokken om hen daar neer te slaan en te beroven. Dinsdag werd zekere E. L. B., bijgenaamd „The King", veroordeeld tot twee jaar, zekere J. M. tot drie jaar en zes maanden en zijn vrouw en schoonzuster tot anderhalf jaar gevangenisstraf. blijven en Colynsplaatse Boys II nul op het request geven. Wemeldinge II kan thuis tegen Krabbendijke: wellicht een der punten veroveren. Mevo II kan in de tweede klasse C de kop weer overnemen door Kloe tinge IDE onverrichterzake naar huis te doen terugkeren. Wolfaartsdük EE heeft tegen Mevo JU de beste pa pieren. De vier kampioenspretendenten in de tweede klasse D Komen allen in het veld. Twee ervan komen tegen elkaar uit. te weten VCK m en Mid delburg VII. We achten de Middel burgers iets sterker. RCS IV zal het wel klaarspelen met VSC. terwijl 's-Heer Arendskerke 13 in Nieuw- land wel aan het langste eind zal trekken. In de tweede klasse E wordt niet gespeeld. Hoek II ontvangt in de tweede klasse F hekkesluiter Beren n, wat de leider weer twee punten kan opleveren. Spui II Terneuzense Boys II is voor de Boys. Zaamslag in zal thuis de winst moeten af staan aan AZW II. HET PROGRAMMA. le Klasse. Kapelle IWemeldinge I; Kloetinge I—Rillandia I; Nieuw- dorp I—VCK I; Serooskerkc IAr nemuiden I. 2c Klasse A: Bevelanders I's-H. Hendrikskinderen I. 2e Klasse B: Wemeldinge II Krabbendijke J3; Yerseke IIICo- lijnspl. Boys H; Arnemuiden II Nieuwdorp IL 2e Klasse C: Wolfaartsdijk n Mevo III; Mevo II Kloetinge UI. 2e Klasse D: RCS IV- VSC I; V CK m—Middelburg VH; Nieuwiand I's-H. Arendskerke EL 2e Klasse F: Hoek IBeren II; Spui EETerneuzense Boys II; Zaam slag III—AZW n. J UNIOBENCOMPETITIE. JUNIOREN A. Groep A I: Arnemuiden IVlls- singen I; Schoondijke IWalcheren I; RCS I—Zeelandia I; RCS II— Serooskerke I. Groep A II: Krabbendijke IGoes I; Goes II—Vlissingen II; Hansw. Boys IRobur I. JUNIOREN B. Groep B I: EMM IZeelandia I; Oostburg INieuwiand I; Zeeuwen IVlissingen II; Vlissingen IWal cheren I- Groep B II: Zeeuwen HIGoes I; VCK I—RCS I; Middelburg HI— Breskens I; Vlissingen IVMiddel burg II; Zeeuwen II—Vlissingen III. Groep B HI: Goes nWemeldinge I; 's-H. Arendskerke IKloetinge L Groep B IV: Mevo IRenesse I; Burgh IZierikzee I. Groep B V: Terneuzen IAZW- I; Zaamslag ITern. Boys I; Hoek IAxel I; Sluiskil ICorn Boys I. Groep B VI: Hontenisse ISteen 1. De uitslag van de Zaterdag jl. ge speelde juniorenwedstryd in groep B IV Renesse IZierikzee I was 12. Twaalfhonderd Zweedse schoolkin deren uit Stockholm en Göteborg wo. nen dit weekend de Olympische Winter spelen in Noorwegen bij. Na afloop moe ten zij een opstel inleveren over hun ervaringen. Wanneer zij soms ook nog in Oslo komen, kunnen zij daar nieuwste snufje van de techniek bewon deren: een radio-installatie, waarmede het tramverkeer ln de drukke binnen stad zal worden geleid. Die Noren weten het wel. De Italianen weten het ech ter niet altijd. Want twee plaatsjes vech ten op het ogenblik om de eer een mo nument voor de wereldberoemde creatie van de schrijver Carlo Collodi, de pop Pinocchio, te mogen oprichten. Het stad je Pinocchio aan de Adriatische zee eist de eer voor zich op op grond van zijn naam en dat lijkt natuurlijk een sterke troef Maar de bewoners van Collodi bij Flo rence weten, dat de beroemde echrijveT die hier zijn jeugd doorbracht, de naam van hun woonplaats als pseudoniem koos En zij dubben al 25 Jaar wat ze zullen doen: een monument maken voor de schrijver, voor de pop of een voor bel. den (de schrijver met de pop op zijn arm). Als ze niet gauw besluiten zijn ne Pinocchio-ezen hen beslist toch nog voor Een Zweeds hotelhouder was de zer dagen op het laatste moment een grappenmaker onder zijn stadgenoten toch nog net voor, al had deze hem eer der lelijk bij de neus gehad De man wil de n.l. een vèrjaarsfeestje geven, maar had geen geld. Hy maakte de hotelhou der toen wijs. dat hij een vooraanstaand hoffunctionnaris was en deze richtte op zijn verzoek inderdaad een feestmaal aan, dat klonk als een klok. Maar toen het op afrekenen aankwam, liep de zaak natuurlijk mis. Want de hotelhouder nam geen genoegen met de verzekering, dat de jarige een onvergetelijk feestje had gehad en liep naar de politie. Die zorgt nu voor een gepaste straf, die de grappenmaker heus ook niet licht zal vergeten. Trygve Lie kwam naar Andersen kijken De Noorse hoofdstad Oslo is gereed voor de Olympische Spelen 1952. Dat de organisatie van deze Winterspelen in alle onderdelen terdege is voorbe reid moge blyken uit de maatregel, die de organisatoren hebben genomen om aan de pers van elke land een tweetal studenten ter beschikking te stellen. Ook Nederland heeft twee stu denten toegewezen gekregen, die bei den uitstekend Engels spreken en van wie een de Nederlandse taal volko men machtig is. In Noorwegen is men vol van het komende sportfestijn. Zo belangrijk acht men de Spelen zelfs, dat ae scho len in,Oslo gedurende de Spelen ge sloten 'zullen zyn. Typerend ook waren de woorden van Trygve Lie. de secretaris-generaal der Verenigde Naties, toen hij dezer dagen op het vliegveld Fornebu arri veerde. Op de vraag van de reporters wat het doel was van zijn bezoek aan het vaderland, kwam als antwoord: „Wat anders, dan naar Hjalmar An dersen kijken?" De NOC sluitzegels verkrijgbaar De sluitzegels van het N.O.C. zyn uitgekomen. Zij zijn verkrijgbaar bij het Nederlands Olympisch Comité, Surinamestraat 31, Den Haag en bij alle 250 kantoren en bijkantoren van de Rotterdamse Bank N.V. De prijs bedraagt 5 cent, aflevering geschiedt in vellen van 100 stuks. De opbrengst is bestemd voor het financieren van de uitzending van Nederlandse deelnemers aan de Olympische Spelen te Helsinki. Schietpartij op cricketveld. Tijdens een cricketwedstrijd te Adelaide in Australië, waar vele testmatches zyn gespeeld, begon een man plotseling in het wilde weg ge weerschoten te lossen over het veld Voordat de spelers tyd hadden zich plat op de grond te laten vallen werd een hunner, kapitein Arthur Henderson, dodelijk getroffen en een ander gewond. De dader,een jonge Libanees, is gearesteeril. VOETBAL Rode Duivels-Racing Pafs 1 -3 De in het Heyselstadion te Brussel gespeelde wedstrijd tussen de Rode Duivels cn Racing Parijs is in een 3 - overwinning voor de Fransen ge ëindigd. Met rust hadden zij reeds een 2—0 voorsprong.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 11