HET MAISAREAAL IN ZEELAND ZAL ZICH STERK UITBREIDEN Kunt U niet slapen Zeeuwse Aimanak IN BELGIE IS MEN ONGERUST OVER DE DUINEN BIJ HET ZWIN PAS OP UW KEEL ABDUslROOP GEEN ANTWERPEN-RIJNKANAAL NODIG VOOR NEDERLAND Griepbeslrijding mei 4 middelen Iegelijk GLADIOLEN KUNNEN NIEUWE WELVAART BRENGEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 13 FEBRUARI 1962 EEN VEELBELO VENDE CULTUUR Drie lezingen te Kruiningen De maisteelt In Zeeland mag zich In een nog steeds groeiende belang stelling verheugen. Dit bleek ook op de jongste vergadering van de Ver eniging voor Bedrijfsvoorlichting In Oost Zuid-Beveland in „De Koren beurs" te Kruiningen. In drie lezingen werden daar de bereikte resul taten over 1051 en de goede mogelijkheden voor deze teelt besproken. Men verwacht zelfs, dat in de drie Zuidelijke provincie» de malsteelt dit jaar 8050 groter zal zyn dan vorig jaar. Kapelle zaaimaisteelt. Hij begon met een uit eenzetting over het ontstaan van de hybridenmais en besprak daarby de verschillende rassen. Volgens spreker hebben de zgn. Dentrassen over hot algemeen oen grotere productie dan de Plintrasaen. By de zaalmaisteelt moet er wel bijzonder op worden ge let, dat gezaaid wordt wanneer de grond voldoende warm Is. De vader en moeder mais mag bij het zaaien niet worden vermengd. Bjj hot ont- pluimen dat in Juli begint, moet nauwkeurig gewerkt worden en ge tracht iedere 48 uur do beteelde op pervlakte af te zoeken op pluimen. De mais moet men goed laten ui trij pen, dus niet te vroeg oogsten. Nu door de N.A.K. een teeltafbakening is vastgesteld, kan een veld zaaimals niet meer bestoven worden door een naastgelegen perceel. Het product dat van de moederplaat wordt ge oogst, is uiteindelijk de zaaimals. VERWERKING EN AFZET. Vervolgens sprak de heer B. W. Alink uit Wemeldinge over de ver werking en de afzet van mais. In 1951 werd in Zeeland 11 van het landelijk maisareaal verbouwd. Het oogsten, dat voor een klein deel ma chinaal geschiedde, is ondanks de on gunstige weersomstandigheden vrij vlot verlopen. Het machinaal oogsten is op Zuid Beveland, bij de hiervoor geschikte rassen, goed bevallen. De capaciteit der machine bedroeg V,'s 2',2 h.a. p. dag. Het vochtgehalte, lag in 1951 5 4 6% hoger dan in 1950. De capaciteit van de droger vermin derde daardoor aanzienlijk. Wat de opbrengsten van de maïs betreft, kon spr. voor wat betreft de Coöp. We meldinge meedelen, dat deze van de Warwick 250 gemiddeld 3561 kg. per h.a. bedroeg, van K.F. 1: 4457. kg., Wisconsin 255: 4731 k.g. en K.E. 3: 4950 k.g. Bij de afzet is gebleken, dat dorsbeschadiging door de koper ern stig wordt genomen en direct tot uit drukking komt in een lagere prys. Er moet daarom voor een kwaliteitspro duct worden gezorgd. Voor Zuid Be veland was de hoer Alink van mening, dat de maisteelt daar zeker met 50 zal worden uitgebreid. Na gewe zen te hebben op het belang van een foede samenwerking bij de venver ing van mais. zei spr. dat dit zeker nodig zal zyn Dij een zich uitbreiden de teelt, daar de droogcapaciteit ten enenmale te gering is om alle mais direct van het veld te verwerken. Daarom zal het noodzakelijk zyn zgn. droogrennen aan te schaffen. Een ren van 6 m. Is bij twee keer vallen, vol doende voor 1 ha. en kost f 147.50. De animo hiervoor is reeds vrij groot. door rheumatiek. spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan geregeld Togal. Togal verdryft snel en afdoen de die pynen en U slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. By apotheek en drogist 0,83, 2,08 en 7,94. STANDWERKERS. De standwerkers, die narren in on- ze serieuze samenleving, zijn wel be voorrecht: zij kunnen hun medemens straffeloos beledigen. Dat deed ook de .zwemmer", die op de Oostburgse markt sigaren trachtte te slijten. Hij had, zoals het een „marktzwemmer" betaamt, zijn koopwaar ot> de keien gedeponeerd en er stonden direct zo veel mensen omheen, dat hel wel leek of hij zijn negotie weggaf. Maar „happen" deed dat publiek niet erg. De prijs van de blikjes bolknakjes daalde met de snelheid van een lift en te zelfder tijd steeg de argwaan van de rooklustigen in de wijde kring. De koopman, kwaad over dit geringe re sultaat van zijn onmiskenbaar rede naarstalent, beledigde hen, waar Zij bij stonden en verweet hen op schril le toon, dat zij hun welvoorziene bui del angstvallig gesloten hielden en hem arme voor «iets lieten zweten en zwoegen. Dacht ge, dat er één Zeeuwsch-Vlaming bi? was. die de man een ongemanierde vlegel vond en hem boos de rug toekeerde? Hoe feller de koopman hen met zijn woor den als zweepslagen striemde, hoe groter het plezier werd van de om standers en och, toen verwisselden toch nog de nodige blikjes van eige naar.... „Weet U, dat vind ik hier zo jo fel", onthulde een andere standwer ker, „ze kenne hier tegen een lolle tje en ze gunnen je je verdienste." De man poogde Oostburg gelukkig te maken met twintig repen voor een gulden. Hoe dat mogelijk is? Ver wacht niet, dat hij dat geheim zal openbarenMaar ge kunt er van over tuigd zijn, dat hij en al zijn confra ters met het grootste gemak van vijf gulden honderd maken, omdat zij een verbijsterend flnx-de-bouche als werk kapitaal in het leven meekregen en het publiek kunnen bespelen als Ro sa Spier haar harp, omdat zij niet alleen op alle markten, maar ook van alle markten thuis zijn. Gun ze die dichte krans van publiek, dit welver diende aureool. Want zonder de on volprezen standwerker zouden onze Zeeuwse weekmarkten niet half zo aantrekkelijk zijn! Ook is het mogeiyk dc natte mais een tyd op te slaan in een luchtge- koelde bewaarplaats cn dan later te rug te drogen. DE PRIJZEN. Tenslotte hield de heer L. Nieuwen- huyse van de landbouwvoorllchtings- dlenst een korto inleiding over de economische aspecten van de con- sumptiemaisteelt. Vólgens spr. zijn in 1951 de kosten 1200 per ha. ge weest, tcrwyi de opbrengst f 1880. per h.a. bedroeg. Voor de suikerbieten zijn de kosten 1383 en de opbrengst f 1890 per h.a. De kosten by de mais teelt zijn volgens spr. nog te drukken door machinaal verplegen alsmede verbeteren cn versnellen van het plukken. Door aanschaffing van ren nen komt er een zekere spreiding in de verwerking, hetgeen ook de kos ten drukt. In verband met de arbeid- stoppen in het najaar moet men ech ter voorzichtig zgn met het handha ven van de oppen-lakte hakvruchten en daarnaast een grote uitbreiding van de maisteelt. Tenslotte deelde spr. nog mede, dat aan do bedrijven beneden 10 h.a. een subsidie op droog rennen wordt gegeven van f 7.— per strekkende meter. De vele vragen uit de vergadering toonden aan dat de onderwerpen gro te belangstelling hadden. Na vertoning van do film „Maisteelt" in Zeelandsloot de voorzitter, de heer S. Smallegange, onder danlczeg- aan de spreker- J e vergadering. De Luchtwachtdienst in Zeeland Zoals wij reeds meldden zyn in Zee land een aantal plaatsen aangewe zen, waar een post van het korps Luchtwachtdienst zal worden geves tigd. Hiervoor zyn vrijwilligers no dig van 1660 jaar, met uitzonde ring van de leeftijd 2035 jaar. Werving z&l ln zeeland geschieden door tussenkomst van de burgemees ters in de volgende gemeenten: Kloosterzande, Koewacht, Nieuw- Namen, Vlissingen, Vrouwenpolder, Westkapelle, Scherpenisse. Anna Ja- cobapolder, Terneuzen, Westdorpe, Biervliet. Kortgene, Borssele, Bieze- linge, Zierikzee, Brouwershaven, Burgh, Cadzand. Eede Schoondijke, Krabbendijke. Dit betekent niet dat in elk dezer plaatsen een post zal komen. SPREEUW MET RING GEVANGEN. Dc heer W. Kosten tc St. Philips- land ving een dezer dagen een spreeuw, welke voorzien was van een ring met het opschrift: E 7624, mu seum Leiden, Holland. De heer Kos ten heeft van zijn vangst mededeling gedaan aan het betreffende museum. Radioreportage over Goes Veertig minuten lang heeft de AVRO-microfoon Dinsdagavond in de serie „Dit is uw land, uw volk", de aantrekkeiyk van Goes als centrum gemeente over de aethergolven uitge dragen. De reporter Joop Simons, die de be tekenis van de Ganzestad als zaken centrum schetste, bracht eerst de heer M. Haasdonk voor de microfoon, die dit laatste nog eens onderstreep- to met enkele voorbeelden en verder vertelde van enkele historische be zienswaardigheden rond de Markt, alsmede over de terugkeer van het carillon in de toren. Wethouder J. H. Roose gaf de reporter Kees Post in een vraaggesprek een overzicht van de belangrijkheid van het scheep vaartverkeer en vele bodediensten van en naar Goes. Vanzelfsprekend kwam ook de positie van Goes als centrum voor <de land -en tuinbouw in de reportage tot uitdrukking. Hiervoor werd een bezoek gebracht aan de veiling Zuid-Beveland, waar Advortentio door en door de heer J. G. Cornelisse een inzicht gaf van de betekenis van de fruit- cultuur in deze omgeving en de be- langryke rol, welke de veiling by de afzet van de productie speelt. Voor de landbouw hadden de reporters het oog laten vallen op het laboratorium voor grondonderzoek in de Singel straat, waar het hoofd, de heer J. van Weizen vertelde over de waarde van het grondmonsteronderzoek voor de Zeeuwse land- en tuinbouw. Verder liet Joop Simons het telefoonkantoor, het goederen-groepsstation van de Ned. Spoorwegen en de hotels de re vue passeren als voorbeelden van de centrumpositie welke Goes Inneemt, terwijl tenslotte burgemeester Ten Kate zijn visie gaf op de toekomst- mogeiykheden voor zijn gemeente. Met gerechtvaardigde trots liet hy de radioluisteraar weten, dat Goes in 1950 procentueel de snelstbouwende gemeente van Nederland was. Het gemeentebestuur doet zijn uiterste best om door verdere bouw deze groei te bestendigen. Voorts wees de bur gemeester op de uitbreiding van vele zaken, de gemeentelgke plannen voor verdere uitbouw voor de Industrieter reinen aan haven en spoor en op de industriehallen. Wanneer de monetai re moeilijkheden aan de kant zijn, zie ik de toekomst van Goes rooskleurig in, aldus burgemeester Ten Kate. De interessante uitzending werd besloten met enkele aan Goesenaren opgedragen gramofoonplaatjes. Advertentie. SMEDER HEEFT WAT HEERLIJKS DP TAFEL STAAK, ESKRJffE ROOKWORST VAK DE ifW/TTB 2WAAN'** EEN ANDERE MENING? Eigenaardig artikel in de „Brugse Courant" over het Zwin De Brugse Courant bevatte dezer dagen een artikel over het Zwin met het alarmerende opschrift „De d uinen by de Zwynschorre- worden weggespoeld." Het bind schrijft aldus: ,/Fcnvyi men niets vermoedt, speelt zich bij de doorwinterende verla ten Zwynschorre een natuurproces af, dat over weinig tijd geheel het uitzicht van dit gebied kan wijzigen en dat verschillende problemen .zal stellen." „De duinen werden letterlijk door de zee Ingenomen tijdens de talrijke stormen in de laatste maanden en op sommige plaatsen zijn de hoge dui- nu volledig weggespoeld, Het Soheldegat ln „Waar dit alles moet eindigen" zo vraagt het blad zich af en het gaat dan verder: „Vooreerst een brede rechtstreekse verbinding tussen zee en Zwynschorre op Belgisch gebied, Vervolgens 'n regelmatige afbrokke ling der duinen. Tenslotte een Zwyn schorre, die bij iedere vloed zal over stroomd worden. En de Internationale Dyk achter de schorre zal nog de eni ge wal zijn, die het polderland zal be schermen tegen een karastrofale overstroming. „Er is niets overdreven in deze voorstelling van zaken", zo meent het blad, „De Hollanders hebben reeds ja ren geleden het gevaar ingezien. Daar om dat zti de Zwynschorre volledig van zee willen afsluiten door een dam. Zij hebben het gedaan. Maar zh hebben metee» ook het zwaartepunt van de vloed op de Belgische duinen gebracht. En hier heeft de zee zijn offensief ingezet". Ten slotte zegt de „Brusselse Cou rant": „Eigenlijk wordt toegekeken hoe langs deze weg de ZwynkweStie definitief opgelost wordt door de vor ming van een verbinding met zee op Belgisch grondgebied. Maar dan? Zal' de zee zich dan kalm terugtrekken Daar gelooft niemand in. Zal men het werkelijk zo ver laten gaan Dit is de grote vraag, die op tijd gesteld moet - «^die tüd is nu7'. wprden. En t NIET DESKUNDIG. Bovenstaand artikel maakt een ei genaardige indruk en kan onmogeiyk geschreven zijn door een vakbekwaam waterstaatkundige. Deze zou immers nooit van mening zijn, dat de Neder- Advertentio Wg In de keel beginnen enkele Hf der gevaarlijkst!» aandoe- W ningen, Neem bij de gering- H sta klacht, zoals kriebel, hees- ras w heid, pijn of gezwollenheid de S 0 slijmoplossende, snelwerkende laridse maatregelen ten aanzien 'van het Zwin het zwaartepunt van de vloed op de Belgische duinen hebben gebracht. Van deskundige Neder landse z(jde hecht men dan ook wei nig waarde aan de beweringen van de „Brugse Courant". Toch zijn sommige uitlatingen niet van belang ontbloot, omdat er wellicht uit blijkt, dat de Belgische openbare mening ten op zichte van de Zwinkwestie enigszins is gewijzigd. Het schijnt, dat men óok hier de gevaren voor de zeewering in ziet en ait is op zichzelf een verheu gend verschijnsel. De heer J. C. Gord eau te Enschede benoemd. De heer J. Q Gordeau, districts secretaris voor Zeeland voor de CJ". M.V., wonende te Middelburg, die, zo als wij melddeh thans een reis door Amerika maakt, ls ln een gelijke func tie benoemd te Enschede. Herbenoeming burgemeesters. Met ingang van 20 Februari 1952, is bij K.B. opnieuw benoemd tot bur gemeester van de gemeente Oostka- pelle, de heer F. G. Sprenger en tot burgemeester van Axel, de heer P. L. D. J. Van Oever en. Het bevolkingsonderzoek op de Bevelanden BEGINT HALF APRIL. Dinsdagmiddag vergaderde de Ver. van Burgemeester en Secretarissen in Zuid- en Noord-Beveland, in hotel „De Korenbeurs" te Goes onder voor van mr. dr. A. J. J. M. zitterschap Mes. Besproken werd een concept-over eenkomst met de P.Z.E.M. inzake de straatverlichting. Een en ander .werd toegelicht door de hoofdingenieur van de P.Z.E.M., ir. A. P. Lindenbergh. Voorts werd gesproken over het bevolkingsonderzoek op t.b.c„ dat bin nenkort op de Bevelandse plattelands gemeenten zal aanvangen. De secre taris van de commissie voor bevol kingsonderzoek, burgemeester J. L. Dregmans en de administrateur, de heer A. L. van Nieuwenhuyzen, licht ten een en ander nader toe. Volgen de week wordt in Zeeuwsch-Vlaande ren begonnen. Yerseke zal daarop half April als eerste gemeente op Z.- Beveland aan de beurt'komen. Hier na volgen de andere gemeenten ln Oost-Zuid-Beveland en vervolgens het Westelijk deel. Zoals bekend heeft dit onderzoek te Goes reeds ruim een jaar geleden plaats gehad. Verder werd op deze vergadering nog een verkeerscommissio benoemd, wel ke klachten op verkeersgebied zal be handelen en adviserend zal werken. Hierin namen zitting de burgemees ters J. D. Jansen, 's-Gravenpolder, mi'. W. C. ten Kate, Goes, A. A. Schuit, Kortgene, M. Vogelaar, Kruiningen en de wnd. burgemeester van Hoedekens- kerlce, de heer M. Steijn. NEDERLANDS COMITÉ WATERWEGEN ZEGT: Bevelands kanaal is voldoende Het Nederlandse Comité Waterwegen heeft over het Nederlands-Bel gische waterwegenvraagstuk een economische studio laten verschijnen, waarin dit comité zich uitspreekt over de vraag of er een Antwerpen- Moerdljkkanaal moet komen. Het comité wijst dit kanaal af en voert daarvoor een reek» economi sche en andere argumenten aan. In de brochure wordt allereerst een overzicht gegeven van de his torische ontwikkeling der waterwe- f[en-kwestie, die tussen de Noordc- gke en de Zuidelijke Nederlanden al sedert 1585 heeft bestaan. Toen de beide Nederlanden vere nigd waren, scheen het, dat Koning Willem I, die zeer veel deed om de Industriële ontplooiing van België te bevorderen, een oplossing zou vinden. In 1839 gingen de oeide landen uiteen en werd er zorg voor gèdra- gen, dat de belangen van Antwer pen beveiligd waren door een trac- taat. Na afdamming van Sloe en Kreek rak kreeg Belgie voor zijn Rijnvaart het Kanaal door Zuid-Beveland, dat herhaaldeiyk werd verbeterd thans nog voor alle binnensch© en kleine zeeschepen bruikbaar Na deze historische inleiding wordt ln de brochure de economisohe be tekenis van een Antwerpen-Rynka- naai via Noord Brabant nader ge analyseerd. DE INDUSTRIE. Daarby wordt geconcludeerd, dat Antwerpen ln eerste aanleg de na tionale haven van België is, steunt op een omvangryke nationale indu strie en veel minder kwetsbaar is dan Rotterdam. De positie van Rot terdam als transitohaven is uiterst labiel en aan conjunctuurwisselin gen in grote mate onderhevig. Bovendien zgn in Nederland de havens primair en is de industrie voor een belangrijk deel door die ha vens ontstaan en er door gegroeid, dus secundair en van de havens af hankelijk. Een afzonderlijk hoofdstuk wordt gewijd aan de 'vraag welke de go- volgen zullen zjjn, wanneer een Ant- werpen-Rynkanaal wordt aangelegd. Uit een analyse van het Nederland- Belgische goederenverkeer ia geble ken, dat voor 80 van dit verkeer zo'n nieuw kanaal geen betekenis heeft. KOSTEN BESPARING. Voor het vervoer Antwerpen Advertentie Voor de bestrijding van griep is Chefarine „4" een zeer doel- trefletyl middel. Elk tablet bevat 4 geneesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn ge worden en millioenen mensen al baat brachten. Het bestand deel Chefarox zorgt dat - al is de werking zeer krachtig uw maag toch niet van streek raakt. 'n 4tjt doet wondereni DE BOLLENVELDEN VAN ZEELAND Zeeuwse telers vereniging opgericht Lijk aangespoeld bij Kamperland Op het strand by de Kamperland- so duinen is het lyk aangespoeld van een man van middelbare leeftyd. Op het lijk werden, behalve een ring, gemerkt U.S.A., geen aanwijzingen ter Identificatie aangetroffen. Het iyk verkeerde reeds in verregaande staat van ontbinding. Sinds 1950, toen op Stavenisse met een contractteelt van gladiolen werd begonnen, blijkt ln Zeeland een groeiende interesse voor deze cultuur te bestaan. Er liggen goede winstkan sen, doch bij velen heeft het nog aan cultuurkennis ed. ontbroken, zodat ook de moeilijkheden soms niet uit gebleven zijn. De Rykstuinbouwvoor- llchtingsdlenst en de Zeeuwse Groen- tctelersverenlging hebben zich met de kwestie bemoeid, terwyi de H.B.G.- velling uit Lisse zich ook zeer be ijverd heeft om de aspirant-telers goe de voorlichting te geven. Dezelfde veiling organiseerde Dins dagmiddag in „De Prins van Oranje" te Goes een druk bezochte praatmid dag. Een vertegenwoordiger van deze velling, de heer J. Oostdam, heeft daar gewezen op de enorme moge- Ujheden welke in Zeeland voor de gladiolenteelt aanwezig zyn. Zy ls nl. als arbeidsintensieve teelt zeer ge schikt voor het kleine bedryf, ter- wyi geen grote kapitaalsinvestering nodig is. Bovendien is dc Zeeuwse kleigrond uitermate geschikt voor de ze cultuur. Vorig jaar, aldus deze spre ker, hebben de exporteurs zich de ogen uitgekeken naar de goede kwa liteit bollen, welke uit Zeeland kwam Voorop dient te staan, dat gezond plantgoed wordt gekocht. Daar na hot rooien van het grootste belang is dat de bollen goed worden gedroogd, pleitte de heer Oostdam verder om in Zeeland door samenwerking of indi vidueel te komen tot de inrichting van goede droogschuren. Gezien het feit dat het gebruik van gladiolen over de gehele wereld toe neemt, durfde spreker te beweren, dat er voor 1952 zeker perspectief zit in de gladiolenteelt Do Zeeuwen hebben met hun rgke bodem daarby een voorsprong op de telers van de zand gronden. Bedacht moet echter worden, dat de gladiolenteelt zeer conjunc tuurgevoelig is en vaak afhankeüjk van politieke invloeden in het bui tenland. De heer M. Wattel, hoofdassistent van de rykstuinbouwvoorlichtings- dienst_ te Middelburg, zag eveneonB mogelijkheden voor de gladiolenteelt. Zeeland heeft nu eenmaal nieuwe teelten nodig, die arbeidsintensief zyn voor de kleinere bedryven. Hg waar schuwde ervoor, dat ook voor deze teelt een goede kennis nodig is. Behalve in Kruiningen, waar roeds een loondrogcr is werkzaam geweest, zgn er plannen om tc komen tot de bouw van een droogschuur te Waar de, Heinkenszand en in Z.-Vlaanderen. Bovendien wordt tezamen met de P. Z.E.M. gewerkt aan een kleine droger, die ook geschikt zal zijn voor het dro gen van uien, zaad, mais e.d. Wanneer men' in Zeeland gladiolen gaat tellen, moet dit goed geschieden zodat deze teelt een even goede naam krygt als het Zeeuwse fruit,- de oesters en de mosselen. Op deze korte inleidingen volgde een vruchtbare gedachtenwisseling, waarbg ook een Z.-Hollandse teler, de heer Balk en de heer A. J. Veerman van de Plantenziektenkundige dienst uit Goes talryke nuttige wenken kon den geven. In de morgenuren werd door enige gladiolentelers, in samenwerking met de tuinbouwvoorlichtingsdienst, een gladiolentelérsvereniging voor Zee land opgericht. In het voorlopig be stuur hebben zitting genomen de he ren N. M. Klippel, Stavenisse, voor zitter, H. J. van Ruler, Kloosterzan de, secretaris, J. Weststrate, Waardo. penningmeester, B. Keur, St. Anna- land, B. v. Damme, Heinkenszand cn Th. Nuiten, 's-Heerenhoek. De heren M. Wattel, Middelburg en A. J. Voer man, Goes, zullen als adviseurs op- Duitsland zou een kostenbesparing berekend op het prgspeil 1949, be reikt kunnen worden en wel voor het traject Antwerpen-Dulsburg tus sen de 15 en 25 en voor langere trajecten tussen de 4 tot 7 Deze kostenverlaging is niet vol doende om het verkeer te doen toenemen. Wel kan een afleiding van het verkeer verwacht worden van Nederlandse havens naar Bel gische havens, omdat de premies, welke de Belgen toekennen ook zo'n effect hadden en nog hebben. Zou men het verkeersafleidend ef fect teniet doen, dan zou de goede renstroom precies geiyk blijven vloeien als thans; dan zou het nieu we kanaal geen enkel effect hebben. Overigens zou ook dan nog de vrees bestaan, dat Antwerpen zou proberen door uitbreiding van zijn havenoutillage steeds meer verkeer van Rotterdam af te lelden. WEST-BRABANT. In het vierde hoofdstuk van de brochure worden de belangen van Brabant bij een Moerdijkkanaal overwogen en vastgesteld wordt, dat West Brabant geen behoefte heeft aan zo'n kanaal, maar wel aan een goede haven te Bergen op Zoom en enkele goede binnenscheepvaart ka nalen, voor schepen tot 600 ton. In de slotbeschouwingen wordt vastgesteld, dat over de opheffing van de Stop van Ternaaien en de verbetering van het kanaal Gent Terneuzen in hoofdzaak overeenstem ming bestaat tussen Nederland en België. Met het AntwerpenMoer dijk-kanaal ligt de zaak anders, AFWIJZING. Het is na het voorgaande duide lijk, dat over het Anfwerpen-Moer- dgkkanaal nü zo goed als in 1927 een afwijzend oordeel moet worden uitge sproken. Het kanaal tast nationale Nederlandse belangen aan. Niet al leen havenbelangen, welke echter, laten wij dit nooit vergeten, ook zeer grote nationale belangen zijn. Ook. de Nederlandse industrie zal in haar fundamenten worden aangetast. Het slagen van de Industrialisatie zou op onverantwoorde wijze in de waag schaal worden gelegd. En tenslotte: ook een waarachtige Beneluxgeest verzet zich tegen het graven van het kanaal. De Benelux, eenmaal tot stand gekomen, kan slechts biyven voortleven als beide partners krachtig zijn en voldoende bronnen hebben om voor de geza- menlgke welvaart uit te putten. Een Moerdijkkanaal zou echter wel dra de ene partner Nederland dwingen op de weg naar meer wel vaart achter te biyven, tenslotte Verzwakt ter zijde te gaan staan en de andere partners hun weg te laten vervolgen. De illusie der een heid, tot werkelijkheid gebracht door een onwaardig en een onnodig offer van één der partyen, zou alsdan ver keren in een pyniyke ontgoocheling. Druk Engels bezoek aan de Belgische kust De Belgische kust bUjkt nog altijd grote aantrekkingskracht uit te oefe nen op de Engelse toeristen. Het toeristische seizoen is in 1951 in België over het algemeen beter ge weest dan dat van 1950. Volgens de statistieken werden ln 1951 4.770.580 overnachtingen geboekt tegenover 3.458.548 in het voorgaande jaar. De kust nam hiervan 74 procent voor haar rekening .gevolgd door de oude steden en de Ardennen met respectle- veiyk 13 en 7 pet Zoals steeds wa ren ook dit jaar de Engelsen de beste klanten aan de kust. Hun totaal aan tal logeernachten bedroeg 33 procent van het totale aantal der overnach tingen van vreemdelingen in België. In hotelkringen maakt men zich zeer ongerust over de beperking der dc- vlezentoewtjzlng aan Engelse toeris ten tot 25 pond. Eon delegatie heeft zich reeds naar het Belgisch com missariaat voor toerisme, een rege ringsinstantie begeven en erop aan gedrongen alles ln hot werk te stel len om een verhoging te verkrngen voor die Engelse toeristen, die een bezoek aan België willen brengen. Na Frankryk met 195.781 overnachtln- ren, komen de Nederlanders op do lerde plaats met 149.960 overnach tingen. hetgeen 41 procent meer Is dan verleden jaar. De kust boekte 3.167.943 overnachtingen van Belgen é|enover 2.186.626 overnachtingen in Opening van hei gerestaureerde gemeentehuis te Dreischor Het gerestaureex'de en verbouwde gemeentehuis te Dreischor zal op Za- erdag 16 Februari a.s. des middags te twee uur officieel worden geopend door de Commissaris der Koningin in Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2