NIEUWS UIT ZEELAND WALCHEREN |T-genda lïhmtieJ GEVOLGEN VAN DE WONINGNOOD AANTAL WERKZOEKENDEN IN ZEELAND STERK GESTEGEN MAANDAG 11 FEBRUARI 1052 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Vereniging R.K. raadsleden in Zeeuwsch-Vlaanderen. Te Sluiskil werd Zaterdag In een bijeenkomst, die gehouden werd in Hotel Meert een vereniging van r. k. raadsleden voor Zeeuwsch-Vlaande ren opgericht. Do bijeenkomst was georganiseerd door een voorlopig bestuur bestaande uit de heren R. de Waal te Sluiskil en R. G. Barbé te Philippine. Er waren een twintigtal raadsleden aanwezig. Na een openingswoord van de heer de Waal, sprak de heer A. Veltman. adj. secretaris van de K.V.P. uit Zwol le over het doel van de raadsleden vereniging. Een definitief bestuur werd samen gesteld, waarin gekozen werden de heren R. G. Barbé, Philippine (voor zitter), J. van Mierlo (Hulst) en R Bockstael (Sas van Gent). Met een dankwoord aan de heer De Waal voor het voorbereidende werk en aan de heer Veltman voor zijn re de, sloot de heer Barbé de bijeen komst. FAILLISSEMENTEN. In de maand Januari van dit jaar werden in Nederland 202 faillisse menten uitgesproken, tegen 141 in dezelfde periode van 1951. Van dit aantal heeft Noord-Holland het grootste deel," n.l. 47, Waarvan Am sterdam 25. (Vorig jaar 47, waarvan Amsterdam 23). De provincie Zee land staat onder aan de lijst met 4 faillissementen, dat echter nog drie ligt boven het cijfer van het vorige jaar. Op 6 Februari is het faillissement uitgesproken van J. F. de Conmclt, Bankertstraat. 24 te Goes. Curator in dit faillissement is mr. C. M. Kegge te Goes, Middelburg PIANO-AVOND. Woensdag a.s. zal in de kleine Con certzaal een piano-avond worden ge geven door mr. J. A. Abbing. De opbrengst van deze avond komt ten goede aan de vernieuwing van het interieur van de Doopsgezinde kerk. AMUSANTE AVOND MET DE CABARET-RÉVUE „TIPPE TOP" Voor een stampvolle avond voerde de cabaret- en toneelvereniging ,,'t Overschotje" Zaterdagavond in het Schuttershof te Middelburg een cab../et-programma op, onder de titel „Tippe Top". Na het met veel élan door alle me dewerkenden gebrachte openings nummer, volgde in bonte afwisseling een reeks van schetsjes, zangsoli en dansnummers. In de schetsjes mani festeerde zich bij de spelers aanvan kelijk wat onzekerheid, doch in de loop van de avond wisten zij deze te ovenvinnen, hetgeen uiteraard in be langrijke mate tot het behaalde suc ces bijdroeg. Want een succes werd het; de tal rijke bezoekers, waarvan velen zich met een staanplaatsje tevreden moesten stellen, amuseerden zich uit stekend. Van de opgevoerde schets jes viel vooral „Stadsgezichten" in de smaak. Hierin werden enkele speci fiek Middelburgse tafereeltjes voor het voetlicht gebracht. Voor uitstekende vocale prestaties zórgde een drietal dames, dat op fris se, ongecompliceerde wijze, moderne liedjes ten gehore bracht, waarna een der mannelijke medewerkenden blijk gaf over een gave tenor-stem te be schikken. Een nummer waarin ele menten van ware kleinkunst aan de dag traden, was het qua tekst en - voordracht goed geslaagde „lied van de kruiser". Rondweg een verrassing was optreden -van een solo-danser es, die een geïmproviseerde slvlierdans combineerde met de ook op het re pertoire van Oilly Wang voorkomen de parodie „De schilder in zijn ate lier". Een technisch volkomen be heerste, en bovendien uiterst graci euze gedanste vertolking! De leider van het gezelschap, de heer P. de Ruyter, kan terugzien op een geslaagde jaarlijkse uitvoering, die met een geanimeerd bal onder lei ding van de heer W. M. J. Meeuse werd besloten. KOORKERK VAN SCHUTTING BEVRIJD. De weinig sierlijke schutting, welke reeds vele jaren aan het Koorkerk hof te Middelburg het onderste ge deelte van de Koorkerk voor het oog verborgen hield, is thans verdwenen. Dé restauratiewerkzaamheden zijn namelijk zover gevorderd, dat deze schutting afgebroken kon worden. Daardoor blijkt nu ten volle, hoe ver antwoord en fraai dit kerkgebouw is gerestaureerd. AUTOBOTSING. Zaterdagmiddag om ongeveer 3 uur zijn op de Kanaalweg te Middelburg, nabij de brug, twee personenauto's met elkaar in botsing gekomen. De beide voertuigen werden aan de lin- ker-voorzijde dermate beschadigd, dat zij per kraanwagen weggesleept moesten worden. De chauffeurs van de wagens kwa men met de schrik vrij. Tegen een van hen, zekere J. J. W., zal proces-ver baal worden opgemaakt. MOLENWATERESTAFETTE OF SINGELLOOP Het staat nog niet vast of Middel burg dit jaar een Molenwateresta- xette of een Singelloop te zien zal als volgt samengestld: 27 en 29 Mei: vijf-, zes- en tienkamp; 24 Juni: schoolwedstrijden; 2 Juli: regionale avondwedstrijden; Juli of Augustus: eventueel eerste deel Zeeuwse athlc- tiekkampioenschappen; 6 September: Molenwaterestafette (voorlopig). De voorzitter, de heer J. de Looff, deelde mede, dat het clubrecord Ma rathon door de Middelburger Joh, v. de Voorde te Enschedé op 3 uur' 44 minuten en 59 seconden gebracht, door de KNAU was erkend. De rekening 1951 vertoonde een ba tig saldo van 96,13. Tot leden van de kascomrhiSsie werden benoemd de heren C. Heijstek, H. ttzebout en J. Gabriëlse. Na de bestuursverkiezing zag het nieuwe bestuur er als volgt uit: J. de Looff, voorzitter; mej. E. Ludikhuize, secretaresse; P. v. d. Hooft, P. Koster en H. J. Teyn, le den. In de technische commissie voor athletiek kregen zitting de heren J. J. Gerritsen, P. Koster en J. Wolters, terwijl de technische commissie voor handbal uit de volgende leden be staat:. dames W. Adriaanse en K. Lubseh en de heren J. v. d. Voorde. H. J. Teyn, 'G. Holster, J. de Looff en J. Wisse, Vrouwenoolder RAADSVERGADERING. De gemeenteraad van Vrouwenpol der zal Dinsdag 12 Februari a.s. des namiddags om twee uur in openbare vergadering bijeenkomen. De agenda vermeldt o'.a. de behandeling van een ingezonden bezwaarschrift tegen hét Streekplan Walcheren. MELKCONTROLEVERENIGING. De melkcontrólevereniglng „Voor uitgang zij ons doel" kwam in jaar vergadering b\jeen onder voorzitter schap van de heer Adr. Mesu. De jaarverslagen getuigden van een ge zond verenigingsleven. Als bestuurs lid werd herkozen de heer Abr. Mal- jaars. De heer J. Stroo, hoofdcontro- leur, gaf een uitvoerig overzicht van de productiecijfers over het afgelopen jaar. De controleur. W. Wondergem, kreeg verhoging van 2ijn salaris. VARKEXSFONDS. I Het varkensfonds te Vrouwenpol- I der hield onder voorzitterschap van de heer.J. Louwerse Pz., zijn jaarver gadering. Uit het verslag van. de secretaris bleek dat er in het af gelo pen jaar 7 ongevallen vergoed zijn. De penningmeester sloot zijn boe ken mét een goed slot. De spekprijs bleef onveranderd ge handhaafd. De voorzitter werd herkozen, even als de slager en de bode. Laatstge noemde kreeg een kleine verhoging van zqn Vergoeding. JAARFEEST KINDERKOOR. Het kinderkoor „Van knop tol bloem" tfr Vrouwenpolder hield onder leiding van zijn directeur, de heer J. Hek huis, zijn tweede uitvoering, tevens jaarfeest. Deze bijeenkomst werd ge opend door de heer A. Louwtrse, die in het bijzonder burgemeester W. N. van Liere verwelkomde. Veór de pauze bestond het pro gramma Uit zang. waarnaar met veel genoegen geluisterd werd. Nadien werden de jaarverslagen uitgebracht, waaruit bleek, dat het ltoor thans 26 leden telt. De penningmeester kon be richten, dat er een batig saldo was geboekt. De aftredende bestuursleden, mevrouw Tilroe-Walraven en de voor zitter, de heer A. Louwerse. Werden herkozen. Vervolgens maakten de kinderen, die heel aardig speelden, dé lachspie ren van de toeschouwers los. Zij VMrtrtOfrtr, nnTrnarinn' ÖrïT'nnlf ipc" krijgen, want de leden van de Mid delburgse athletiek- en handbalver- dena de vergadering in de bovenzaal eniging EMM bleken hét liierover tij dens de vergadering in de bovenzaal van restaurant Wöhler nog niet eens té zyn. Wel zal het bestuur trachten dé traditie in ere te houden, maar de wijze waarop, is nog niet in kannen en kruiken. Als voorlopige datum van een eventuele Singelloop heeft men 29 Maart gedacht. Het jaarprogramma werd verder MIDDELBURG. Vandaag Electro: „Tea for two", 7 en Ö.15 uur; Schouwburg: „Omar, de Woestijnhavik", 8 uur; Van Benthem 6 Jutting: Expositie Teun Gijssen en Hiroshlge (ook morgen). Morgen Electro: „Een avontuur op Su matra, 7 en 9.15 uur; Schouwburg: C.F.A.: „Vader van de bruid", 8 u. VLISSINGEN. Vandaag: Alhambra: „18 jaar Sing-sing", (16 j.), 7 en 9 uur; Luxor: „Misdaad op bestelling", (18 j.), 8 uur. Morgen: Alhambra: „18 jaar Slng'sing". 7 cn 9 uur; Luxor: „Silver River", (14 j.). 8 uur; Concertgebouw: Uitv. Chr. Zangvereniging „Hosanna", 8 u. moesten hün opvoering „Sprookjes' herhalen. Nadat dé burgemeester Vai Liere de dank van de bezoekers 1 vertolkt, sloot de heer A. Sturm deze avond met dankgebed. Oostkapelle FEESTAVOND JONGENSCLUB Vrijdagavond hield de Jongensclub „Weest Getrouw" te Oostkapelle, een feestavond onder leiding van de heer K. Melis. Nadat de voorzitter deze avond op de gebruikelijke wijze had geopend, werden tal van voordrach tten en toneelspelen alsmede een pan tomime en wedstrijden ten beste ge geven. Het toneelstuk „Een moedig zeemanshart" naar het leven van Frans Naerebout werd goed vertolkt. Ds Richard sloot deze welgeslaagde en goed bezochte avond. Meliskerke A. R. KIESVERENIGING. Te Meliskerke kwam de plaatselijke A. R. kiesvereniging bijeen om te luisteren naar de rede van de heer A. Schout uit Vlissingen over het on derwerp „Nu Paraat". De heer Schout behandelde uitvoe rig de vraagstukken waarop het bij de a.s. Kamerverkiezingen aan zal komen en wierp een terugblik op de afgelo pen vier jaren in de landspolitiek. Op de toespraak van de heer Schout volgde êen levendige discussie. De voorzitter der vereniging, de heer W. de Buck, dankte de spreker voor het leerzame karakter dat hij aan deze avond had weten te geven. Na 50 jaren trouwe dienst j Koninklijke onderscheiding. Zaterdag vierde de heer P. Bos-1 schaart to Middelburg zijn 50-jarig jubileum als kleermaker in dienst van de N.V. A. Kreymborg Co en J voor dit opmerkelijk feit, mocht hij j |Uit handen van dc burgemeester, mr. dr, N. Bolkestein, de hom toegekende] (eremedaille in brons, verbonden aan (de Orde van Oranje Nassau, in ont- vangst nemen. Een der directeuren van de N.V., de (heer F. Kreymborg uit Amsterdam,! (voerde als eerste het woord. Hij zei-j |de o.m., dat dit de eerste maal was, j dat hij een gouden jubilaris mocht hdldigen en spr. betuigde zijn werk- nemer grote dank voor diens trouw aan de firma en wenste hem een wel-1 verdiende rust toe. Als stoffelijk blijk van waardering overhandigde de heer Kreymborg de jubilaris een envelop pe met inhoud. Nadat de burgemeester de heer Bos-1 (schaart de eremedaille had opgespeld, dankte de onderscheidene voor de (hem bewezen eer en voor de blijken I van waardering. Namens dc afd. Middelburg en het hoofdbestuur van de Bond van Kleer- makerspatroons sprak de heer R. A. Stenhuis. die tevens een bloemen- (mand aanbood. Als collega en oud-1 (collega spraken tenslotte de heren J. (Jellema en D. Stenhuis. RAAD SEROOSKERKE. Commissie lot wering van schoolverzuim herbenoemd De gemeenteraad van Serooskerlte (W.), kwam onder voorzitterschap van burgemeester P. Dregmans voor het eerst in 1952 bijeen. In een kort openingswoord sprak de voorzitter de hoop uit. dat de samenwerking in de raad op dezelfde, voet zou mogen doorgaan als tot nu toe het geval was. De heer Adr. Goedbloed dankte voor deze woorden, waarna men ac- coord ging met de uitkering van f 5 ineens aan het gemeentepersoneel. De commissie tot wering van schoolver zuim werd in zijn geheel herbenoemd, zodat deze blijft bestaan uit de heren J. de Wolf. Adr. Vreke, L. v. d. Broe- ke, P. J. Abrahamse. L. A. de Vos. H. J. Allaart en L. Jongepier. Aan de heer G. Geerse werd een perceeltje grond verhuurd. In de Burgemeester Dregmansstraat kunnen belangstellenden een uit klin kers bestaande uitweg krijgen over de groenstrook. De gemeente zal tot een breedte van 2.50 meter de.lïo3ten voor haar rekening nemen. De vergoeding voor 1952 voor de school voor Geref. lager onderwijs werd vastgesteld op f 2775 in totaal. De vergoeding voor de school voor Chr. Volksonderwijs zal 2183.33 bedragen. Een verzoek van de Vereniging tot Bescherming van Dieren om subsidié werd niet in gewilligd. Bij de rondvraag infor meerde de lieér H. Janse naai de mo gelijkheid van tijdig zand strooien op: gladde wegen. De voorzitter Zegde dit; toe. Waarna de vergadering werd ge sloten. EERVOL ONTSLAG. Bij besluit van B. en W. van Se- rooskerke (W.) is aan de heer J- D. K. de Dreu eervol ontslag verleend uit zijn betrekking als tweede ambte naar ter secretarie te Serooskerlte. Nieuw- en St. Joosland RALLYE-PAPER WERD AFGELAST De rallye-paper, welke door de lan delijke rijvereniging te Nieuw- en St. Joosland Zaterdag j.l. gehouden zou worden, werd wegens het slechte weer afgelast. Biggekerke Z.L.M.-AFDELING BIJEEN De afdeling Biggekerke van de Z. L, M. vergaderde onder leiding van dé heer P. Lampert P. zn., die in zijn welkomstwoord in het bijzonder begroette de adj. secretaris der Z.L-M. ir. J. Bos. Nadat de huishoudelijke zaken Waren afgehandeld sprak ir. Bos over de vraag „Hoe moet het be drijf worden ingericht onder het hui dige landbouwbeleid?" Deze voor dracht werd aandachtig gevolgd en daarna was er nog een. aangename bespreking. In zijn slotwoord dankte de voorzitter ir. Bos voor zijn belang wekkende voordracht. CHR. ZANGVERENIGING „ONS GENOEGEN" De Chr. Zangvereniging „Ons Ge noegen" gaf haar jaarlijkse uitvoe ring in de zaal van de heer Simpe laar te Biggekerke. Na een openings woord van de dirigent, de heer D. W. Wijsman, werd een aantrekkelijke program uitgevoerd. Over de uitge voerde werken, merken wij op, dat de wereldlijke liederen in het alge meen beter werden vertolkt dan de geestelijke. Bij wat meer afwisseling Van die beiden op het programma zou dit bezwaar zeker minder groot zijn geweest. In de nummers „De krekels en de wandelaar" en „Het Kwezelke" was het koor op zijn best. In het moeilijke „Jezus, Uw geest" voldeed het geheel slechts matig, maai- de altpartij kwani mooi uit. De uitspraak was goed verzorgd en er was goede samenwerking tussen koor en dirigent. Na de pauze werd het spel „Nienke" opgevoerd door le den van de zangvereniging onder lei ding van de heer Wijsman. De keuze van het stuk was verantwoord en de regie was in bekwame handen. Décor en grime waren uitstekend verzorgd. Hoewel de spelers de rollen goed kenden, was de uitbeelding dikwijls te weinig gevoelvol, waardoor het pu bliek soms verkeerd reageerde. Zon der iets af te doen aan de verdien sten van de andere spelers menen we te moeten zeggen, dat de rol van De Boer koopman in veevoeder vertolkt door de heer L. Krijger het best voldeed door natuurlijk en ge voelvol spel. Burgemeester J. L. Dregmans sprak een slotwoord, waarna de heer J. Kleinepier sloot met dankgebed. De in de kerk der Geref. Gemeente te Bruinisse gehouden collecte voor het Protenstantsch Interkerkelijk Sanatorium bracht f 160.63 op, Bacteriën belagen Uw ademhalingsorganen Zorgt, dat U „gewapend" bent togen schadelijke bacteriën, die griep, keelontsteking en andere ziekten veroorzaken. Monties verdelgen de Jn'nnendrrngende etekle- ^verwekkers voordat ze U kunnen aanvallen. Aangënaam van smaak N.V. AOWNT8EE - AMSTERDAM.C Burgerlijke Stand MIDDELBURG. Bevallen: T. Daniëise—Huijaman. d.: T. IngelseRoeleven, d.; C. de Boks—van der Molen, d.; V. M. Vise)»—Verheul, z.; S. van NicuwertfiutyzenWllleboordso, d.; C. M. Vermeule—de Koning, d.; C. 1L Post UiterweerRoesslngh, P. Geertse V. d. Broeke, d.; P. Kerkhove—Kor:,Imi- ze, d,; B. Kievit—Boone, tl.; J. K. Wink- sterStekctee, z.; K. LuinstraWicrsma, z. Ondertrouwd: J. M. Nagtegoal. 22 j. en J. S. Poortvliet, 20 j.; J. de Kuijper, 22 j. en F. Joosse, 22 J.; W. de Visser. 31 3. en Z. Jobse, 21 j.; K. Kraak, en D. J. van den HeuveL Overleden: G. H. M. Petri, 77 J., geh. met S. Weisse. Getrouwd: J. H. Ch. op de Weegh. 52 3 en M. P. Verlinde. 61 j.; H. Gulden, 32 j. en S. C. Rouw, 21 j.; A. Steneker. 25 j en E. M. Meertse, 24 j. OOST. EN WEST-SOUBURG. Bevallen: M. E. M. Meermande Nooijer, 2.; C. S. van Sluijs—Kast, z.\ A. Melse—Jasperse, ö.;'A. J. Wllleboordse— Slimmen, z.; E. G. Scheers—de Kaart. cL Overleden: J. var» Boven. 82 j., cchtg. van J. C. Godeschalk. RITTI1ËM. Bevallen: W. DemmersWebbe. d. Getrouwd: J. de Lange. 26 j. en T. G. Vink, 25 j. VROUWENPOLDER. Bevallen: P. Melse—Wouters, d.; L. MinderhoudWouters, z. Overleden: J. Hollebrandse wed. van A. Watlél, 87 j. GRIJPSKERKE. Bevallen: T. WattelHoekwater, d. .Getrouwd: G. Wijkhuijs, 31 j. en J. Stroo, 23 j. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen! 8 Febr.: Tauri van N.-Afrika. Erna van Zeebrugge. Lilli Msthiessen van Antwerpen. Marga Kiepe van Antwerpen. De Ruyter van Gent. Castor van Antwerpen. 9 Febr.: Jacob Rick es van Hamburg. Trebel van Spanje. Nordborg van zee. 8 Febr.: Rubicon van Gent. Vlissingen gepasseerd naar Antwer pen: 8 Febr.: Ali-s van Goole naar Gent. Mies van Southampton. Maashaven van Amsterdam. Klipfontein van Hamburg. Aardijk van Rotterdam. Flovo van zee. Eljo van Garston. Citadel van M'bro naar Gent. Vlissingen vertrokken: 8 Febr.: Erna naar Rotterdam. Tauri naar Denemarken. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen: 8 Febr.: Nassauhaven naar Kopenhagen. Julia naar Duinkerken van Gent. 9 Febr.: Mudo naar Aarhus, Orlon naar Kopen hagen. Advertentie Gastvrijheid raakt in het gearang Met het huidige woon- en verwar- mingsprobleem zijn gezin er. gasten dikwijls op één kamer aangewezen. Al is de kamer klein én al \t ordt er nog zo zwaar gedampt, de nieuwe Amerikaanse vinding Air-Wiek neemt de onaangename lucht van de tabaks walm weg, terwijl het vóór de komst der visite de hardnekkige geurtjes van koken, bakken er. braden reeds heeft verdreven. Air-Wiek camou fleert de geuren niet, het vernietigt ze, want het bevat 125 reukdodende bestanddelen en chrorophyl, net blad groen dat Ie buitenlucht zo zuWer en fris maakt. Open de flacon, trek de wiek omhoog en Air-Wielt doet de rest. Geen enkel geurtje weerstaat Air-Wiek - een ware uitkomst, niet alleen voor uw woning, maar ook voor kantoor en winkel. Een flacon Air-Wiek 2.40 verschaft u op elk uur van de dag een behageitjke omgeving enhet is tc merken als u vergeet de Air-Wick open te zet ten! Felle brand in Den Haag. BEWONERS KONDEN ZICH OP HET NIPPERTJE REDDEN. In de afgelopen nacht heeft een fel le brand gewoed in een woonhuis in Den Haag. Het brandende huis lever de met de vlammen, die aan alle kan ten uit de ramen sloegen, een impone rend schouwspel op. Ondanks regen en storm, waren de trottoirs dicht be zet met toeschouwers. Acht personen zijn door deze brand dakloos geworden. Het vuur greep zo snel om zich heen. dat zij dc vlucht moesten nemen, zonder gelegenheid te heisben voldoende kleding mee te nemen. Omwonenden hebben deze van huis en haard beroofden liefde rijk voor de nacht opgenomen. NOG NIET ONRUSTBAREND Seizoenwerkloosheid is daar mede de oorzaak van Hoewel de huidige werkloosheid in Engeland gelukkig nog niet onrust barend genoemd behoeft to worden, ging het auntal werkzoekenden In de laatste twee maanden van het afgelopen jaar met grote sprongen naar boven: eind 1951 stonden 3377 mannen ingeschreven tegen 3096 een jaar tevoren. De staging in de maanden November en Decmiticr (resp. 683 en 1676) I» overigens een Jaarlijks terugkerend verschijnsel, dat to wijten ts aan do verminderde werkgelegenheid In de bouwbedrij ven cn de landbouw. De werkloosheid per 1000 manne lijke werkkrachten ia niet onaan zienlijk gestegen. Ten opzichte van hot voorgaande Jaar ts het cijier voor het gehele gewest 3 hoger ge worden en daardoor op 39 gekomen, waarmede hot echter toch nog be langrijk onder het Nederlands ge- middelde (48) blijft. Het grootste aantal werklozen had agrarisch Tho- len (542), hot geringste aantal Sas van Gent cn omgeving (41) op 31 December 1951. Het aantal open staande aanvragen was on dat tijd stip in Zeeland nog iets lioger dan een jaar tevoren, mede dank zy de gestegen vraag naar geschoolde me taalbewerkers. doch had zich gedu rende het laatste kwartaal van 1951 in dalende Itjn bewogen. Dc sclzoenvvcrkloosheid in de bouw bedrijven is veel groter dan het voorgaande Jaar, hetgeen wel wijst op een verminderde bouwbedrijvlg- heid In onze provincie. Deze seizoen werkloosheid doet zich bij de schil ders wel heel sterk gevoelen. De tijdelijk verminderde werkgelegen heid in de landbouw en bouwbedrij ven is er ten dele ook oorzaak van. dat bij de groep personeel in algeme ne dienst eveneens nog al wat werk loosheid voorkomt. Opmerkelijk is Britse duikboot vermist Vandaag zjjn twee Austariische korvetten uit Sydney uitgevaren om te zoeken naar de Britse duikboot „Thorough". Do duikboot was op een ocfenreis langs de kust van Nleuw- Züld-Wales en heeft zich na een dnik- bootproef niet gemeld. De autoritei ten wijzen er op, dat dit nog niet behoeft to betekenen dat er een on geluk is gebeurd. De „Thorough", die. 1.090 meet, is van dezelfde klasse (T-klasse) als de „Truculent", die na een botsing met de Zweedse tankboot"' „Divina" in Januari 1950 in de mond van de Theems is gezonken. De „Thorough" is door de Britse Marine aan Austra lië geleend en gestationneerd in Syd ney. De laatste tocht va.h koning George. Vandaag zal koning George zijn laatste reis naar Londen maken, te midden van de sombere praal, die reeds duizend jaar de dood van Britse koningen heeft vergezeld. Óp de reis van het kerkje van St. Mary Magdaiena te Sandringham naar Westminster zal tot het station van Wolferton het stoffelijk over schot worden vervoerd op een affuit. De kist zal worden gedékt door de koninklijke standaard. Achter de affuit zullen de hertog van Gloucester en de hertog van Edinburgh gaan. Zij worden, in een auto, gevolgd door koningin Eliza beth, de koningin-moeder en prinses Margaret. Te voet zullen leden van de koninklijke staf, jachtopzieners, houtvesters en onder personeel de stoet sluiten. Na aankomst op het station „Kings Cross" in Londen zal de keizerskroon, overgebracht uit de „Tower" vein Londen, op de kist worden geplaatst voor de processie van vijf km. naar de historische Westminster. Zondagavond reeds hadden velen zich, wind en koude regen trotserend, langs de route opgesteld. Panamees schip voor Nederlandse kust ges'rand. Het Panamese schip „Marjory" Is in 'de afgelopen nacht aan de grond gelopen ten Zuiden van de Nieuwe Waterweg. De reddingboot „Presi dent Jan Leis" en de sleepboot „Schel de" voeren ter assistentie uit. De be manning van de „Marjory" wilde om 4 uur vannacht het schip nog niet Voorlopig geen bewapening voor veldpredikers. „Het is volkomen onjuist, dat op het ogenblik overwogen zou worden de iegerpredikanten in geval van oor log te bewapenen", aldus verklaarde de hoofdlegerpredikant" kolonel ds de Kluis. Een dergelijke mededeling 'zou onlangs op een vergadering van C.H.- jongeren te Kampen zijn gedaan. Ds. de Kluis ontkende, dat de Nederiand- se veldprediker in Korea reeds wape nen zou dragen. Indische Congresparty heeft de meerderheid. Do Indische Congresparty van pro- mier Nehroe heeft zich verzekerd van een absolute meederhold In de Tweede Kamer van het nieuwe Indi sche parlement. Zveroverde Zater dag 12 zetels en heeft er thans 249 van de 356, waarvan de verdeling be kend is. De Tweede Kamer telt gekozen leden; 8 afgevaardigden worden door de president aangewezen. Nederlander stal in België. De correctionele rechtbank te Gent heeft de Nederlander L. G.. uit Den Haag, verdacht van diefstal van ver scheidene portefeuilles uit de kleed kamers op het terrein van „La Gan- toise" en op de winterbaan te Gent, tot 18 maanden gevangenisstraf veroordeeld, voorts, dat het aantal Ingeschreven landarbeiders eind 1951 slechts 35 groter was dan olnd 1950 De ande re bcdryfsklassen vertoonden geen aanmerkelijke verschillen met het voorgaande jaar; het aantal werk zoekenden in de visserij daalde ech ter van 86 tot 38 dank zfl de ople ving in do mosselcultuur. Wü laten hier respectievelijk de aantallen by het Arbeidsbureau in geschreven werkzoekenden en de aantallen openstaande aanvragen voor dc belangrijkste bedrijfstakken volgen: bouwnijverheid: 686 en 6; metaalnijverheid: 59 en 214: textiel: 14 en 8," visserij: 38 en geen; land bouw: 1415 en 4; handel: 42 en 1; kantoorpersoneel: 123 cn G; personeel in algemene dienst: 570 en 4. DE BELGEN EN DE MINDEK- VALIDKN. Van de 3377 geregistreerde werk lozen waren eind vorig jaar 1898 werkzaam bij de D.U-W. De Jeugd groepen hebben van werkloosheid het minst te lijden: personen van 40 jaar cn ouder vormden 53 van het totaal aantal werkzoekenden. Het aantal vrouwen zonder betrek king steeg slechts met 16. Het aantal verleende arbeidsver gunningen voor vreemdelingen liep terug van 2261 eind 1950 tot 1978 eind 1951. Dit is te verklaren uit het feit, dat de Eelgen In verband met het verschil in loonpeil tussen Nederland cn België niet meer die bereidheid tonen om in ons land te komen werken als vroeger het geval was. Het aantal cursisten, dat op de Rijkswerkplaats te Middelburg in opleiding was, daalde sterk, nl. van 13 tot öT Die geringe animo is waar schijnlijk een gevolg van de minder goede vooruitzichten in de bouwbe drijven. De plaatsing van minder- valide mannen levert in toenemende mate moeilijkheden op ln verband met het sterk toegenomen aanbod van valide mannen. In de beschermde werkplaats te Middelburg werken thans 65 minder-validen voor de „VI- trite", waarmede wel het maximum is bereikt. De vorderingen in de werkplaats te St Maartensdijk zijn niet groot. Deze werkplaats is ook onderbezet en het machinaal bzelen van sokkqn is blijkbaar niet het werk, waarin hét gros van de mlhder^va- llden goede prestaties kan leveren. Marktberichten VEILING ZUID-HOLL. EILANDEN 8 Februari. Boerekool 4—12; Kroten 23 —25: Rodekool 13—17; Gelekool 10—35: Groenekool 13—26; Waspeen 24—33; Gro te peen 12—18; Prei 18—30; Selderij 2.30 7.G0 per 100 bos; Knolselderij 7—24; Veldsla 65—92; Spruiten 16—52; Uien 9— 37; Witlof 38—53, alles per bos, kg. of per stuk. Fruit. Appelen: Bellefleur 10—15; Goudreinette 28—56; Jonathan 28--6D; Zoete Ermgaard 17—48; Peren: Bredcro- do 3742; Gieser Wildeman 46—58; Klei- peer 34—44; St. Remy 3655, allw per kg. VEILING ZIERIKZEE. 8 Februari Prei 13—32; Spruiten 13— 32; Andijvie 50; Witlof 1 52; idem n 30; Rodekool 17—19; Savoyekool 21; Witte- kool 6; Boerenkool 10—15; Koolrapen 5; Snfjsla 127; BosselderiJ 8. Appels en pe ren: Goudreinette 20—23; Zoete Erm gaard 27—37; Ontario 15; Zoete Alleraton 33; Jonathan 23—30; St. Remy 4043; Pondsperen 3641, alles per IOO kg.. 100 stuks of per 100 bos. 1002 1902 Op Woensdag 13 Fe-* bruari D.V. hopen onze geliefde Ouders, Be- huwd- en Grootouders O. S. DE KRAKER J. DE KRAKER- 21 DE RUUSSt HER do dag te heidenxen. o waarop zjj vóór 50 ja- 2 ren in het huweüjk tra- den. Hun dankbar» Kinde- 2 ren, Behuwd en Kleinkinderen ij: Biervliet, 9 Febr. 1952 Op Dinsdag *2 Febr. a.s. hoopt onze lieve J Oma J. WESTVEER— NIJSSE to Oudelandc, haar 60*te verjaardag to vieren. Wy hopen haar nog vele Jaren ln ons nid- J den te mogen nebben. Namens de 'X Kleinkinderen, :iï NE IJ-JE LOEKI COB1 Axel, Februari 1952.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 3