KAPPIE en de Doodsfeop-scftaf Nederland bereid tot militaire samenwerking OVERIGE KAMERLEDEN BEREID TOT MEDEWERKING VRIJDAG 8 FEBRUARI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 BEGRIP VOOR ONZE BELANGEN. Minister Stikker sprak over de Europese Defensie-Gemeenschap (Van onze parlementaire redacteur). In de Tweede Kamer heeft de minister van Buitenlandse Zaken, mr- D. U. Stikker* Donderdagmiddag een uitvoerige verklaring afgelegd over tie onderhandelingen, die gevoerd zijn, om tot een Europese defensie- gemeenschap te komen. Eerlyk gezegd bracht zijn retrospectieve beschouwing weinig nieuws. Langzamerhand is over de Europese defensie-gemeenschap en zijn voor bereiding al heel wat bekend geworden. Doch dat nam niet weg, dat 's ministers samenvatting een nuttig stuk werk was. Mr. Stikker beklemtoonde de nood zakelijkheid voor de Westelijke we reld om ten aanzien van zijn verdedi ging tot een nauwe samenwerking tegen de gevaren, die uit het Oosten dreigen, te geraken en sprak zijn vol doening er over uit, dat op de confe rentie van Parijs in ruime mate be grip aanwezig was voor de redelijk heid van de Nederlandse belangen. Dank zij de samenwerking in Bene lux zfln verschillende punten voor Nederland tot een aanvaardbare op lossing gebracht Nog niet tot een oplossing zijn ge bracht o.a. de kwestie van het Saar- Sebied, het feit, dat Duitsland geen d is van de N.AT.O. en de vaststel ling van de hoogte van de contribu tie van Duitsland. Nederland wordt over de besprekingen van deze kwes ties volledig op de hoogte gehouden. Mr. Stikker sprak er zijn bezorgd heid over uit dat blijkbaar nog niet Minister Stikker 195 Barnsteen, dat veelvuldig vervalst wordt, kunnen we niet aan de kleur onderscheiden, want het komt in ve lerlei nuanceringen voor, van licht geel tot donker oranje of bruin. De beste kwaliteit is helder en volkomen doorzichtig en in zeldzame gevallen blauwachtig of smaragdgroen van kleur. Mindere kwaliteiten zijn door de aanwezigheid van uiterst kleine waterblaasjes, die en grootte hebben van 211008/10.000 mm, min of meer troebel. Benig barnsteen, dat nog heel goed politoerbaar is, kan variëren van wit tot bruin. Door al deze variaties ziet iedereen onmiddellijk dat barnsteen geen typi sche kleur heeft en dat het dus niet mogelijk is het op die grond te onder scheiden van de vele vervalsingen, waaronder copal een belangrijke plaats inneemt. Copal is eveneens een uit tropisch Amerika, Afrika en Australië afkomstig versteend hars, dat echter van veel jongere da tum is dan barnsteen. Hoe nu het echte barnsteen te onderscheiden van deze copal, zonder dat we beschikken over een gedegen chemische kennis en een uitgebreid laboratorium? Welnu, legt het te onderzoeken voorwerp maar in kajoepoetie-olie. Daarin lost copal volkomen op, barnsteen echter niet. Maar de vervalsers hebben nog een aardig grapje bedacht. In de naaldbos sen in Noord-Amerika worden uit de stobben, die men eerst jarenlang in de grond laat zitten opdat zich veel harsen zullen ontwikkelen, het z.g.n. colophonium gewonnen, een hars dat eveneens als barnsteen moet dienst doen, wijl het daarvan niet te onderscheiden is. Geen nood! Wanneer U een druppeltje alcohol of aether hierop gooit, ontstaat een doffe vlek want colophonium lost daarin op) ter wijl het echte barnsteen onaangetast bWft. Moeilijker is het om met geringe middelen barnsteen te onderkennen van vele kunstharsen. In dat geval zou een klein schilfertje van het voorwerp afgesneden dienen te worden. Is het barnsteen, dan brandt het (met een ty pische barnsteenlucht) zonder te druppelen, wanneer het daarentegen een phenolkunsthars is, treedt verko ling op. U kunt dus zien en ruiken of men U bij de neus heeft willen nemen. Laten we die neus (figuurlijk) nog even vasthouden, want juist in tijden van griep wordt op dit orgaan vaak stevig gefoeterd. Weest U er echter van overtuigd dat ons zintuig bijzon der scherp is, ook al stelt de verkoud heid het somtijds buiten werking. H. PétHlon. in alle betrokken landen een voldoen de parlementaire meerderheid aanwe zig is om de federatieve vorm van het toekomstige Europa te realiseren. Het gevolg hiervan zou kunnen zijn. dat de pro-federale periode de tij delijke overgangsvorm dus wel eens van duurzamer aard zou kunnen worden, dan wij verwachten. Wat de organen van de Europese defensie-gemeenschap aangaat, deel de de bewindsman mee, dat het Com missariaat dat bestaat uit negen le den, voor zea jaar zal worden be noemd door alle deelnemende staten tezamen. Van elk land zullen ten hoogste twee onderdanen in het colle ge zitting kunnen nemen. Een raad van ministers zal aan het Commissa riaat richtlijnen kunnen geven. Belangrijk was 's ministers mede deling, dat een Europees legerkorps zai zijn samengesteld nlt nationale homogene divisies, die leder voor zich, van verschillende nationaliteit kunnen zijn, waarboven een geïnte greerde korpsstaf met geïntegreerde korpstroepen. Vragenuurtje in de Tweede Kamer. DR. WINSEMIUS NAAR JAMAICA Tijdens het vragenuurtje in de Tweede Kamer heeft de heer Neder- horst (P.v.d.A) aan minister Van den Brink gevraagd of deze het juist acht, dat in een tijd, waarin de in dustrialisatie en de werkgelegenheid hier te lande alle aandacht vragen, aan de directeur generaal voor de in dustrialisatie, dr. Winsemius, verlof is verleend voor het uitvoeren van een buitenlandse opdracht. Minister van den Brink zeide, dat de regering mede heeft laten wegen de genereuze hulp welke Nederland van het buitenland heeft gehad. Het was bovendien van belang dat de op dracht voor Jamaica vervuld wordt, omdat Suriname er nut van kan heb ben. Overigens wordt gedaan wat no dig is om de werkzaamheden hier te lande voortgang te doen hebben. WONINGBOUW. In antwoord op vragen van de heer Andriessen (K.V.P.) verklaarde mi nister In 't Veld, dat de financiering van 50.000 woningen voor 1952 wel verzekerd mag worden geacht. De vrjje sector geeft enige zorg en eventueel zal compensatie moeten worden gezocht in de sector premie- bouw. Een nota inzake de woning bouw wacht nog op enige adviezen. LANDBOU W-TRACTOREN De heer Vondeling (P.v.d.A.) richtte vragen tot minister Wemmers over bezwaren ontstaan door het feit, dat landbouwtractoren, in gebruik bij groenvoederdrogerijen, niet meer gerekend worden tot de categorie landbouwmotorrij tuigen. De minister zeide het niet gewenst te achten het gebruik van tractoren voor het weg vervoer aan te moedigen. Er is ech ter overleg gaande om tot een oplos sing te komen. GERBEN WAGENAAR LIEP ROOD AAN. Debat over een con-federatie en nationale verantwoordelijkheden. Precies één uur en 23 minuten had de voorlezing van deze regerings verklaring geduurd. Om acht minuten over drie stelde de voorzitter voor om tot vier uur te pauzeren te neinde de afgevaardigden gelegenheid te geven zich voor te bereiden op het debat. Wij noemen deze tijden zo precies, omdat op 's voorzitters voorstel een kort, doch fel debatje volg de, waarin de fractie-voorzitter van de C.P.N., de heer Wagenaar, er zijn misnoegen over nltsprak, dat na een verklaring van anderhalf uur de volksvertegenwoordiging slechts drie kwartier kreeg om deze verklaring te lezen. Ook de heer Welter van de K.N.P. bepleitte uitstel. De president meende, dat de be raadslaging te laat zou komen, als zij deze dag niet zou beginnen en wel omdat zeer binnenkort de confe rentie van de Europese defensie-ge meenschap in Lissabon geopend wordt. Mr. Kortenhorst hield voet bij stuk en bracht zijn voorstel in stem ming. De heer Wagenaar liep rood aan en hij uitte luide protesten, toen de president bij zitten en opstaan over zijn voorstel liet beslissen. „Het blijkt, dat de meerderheid vóór het voorstel is", zr eon3cateeTde mr. Kortenhorst. „Dat blijkt hele maal niet" riep de heer Wagenaar verontwaardigd uit. Met zijl» fractie stemden n.l. ook leden van andere fracties tegen o.a. Katholieke en de AR. Doch de voorzitter had de ver gadering al geschorst, stak zijn siga retje op en wandelde weg. de heer Wagenaar, die schreeuwend protes teerde. aan zijn lot overlatend. HET DEBAT. Te half vijf begon het debat, dat weinig nieuwe gezichtspunten ople verde. Mej. Klorrpé (KVP) vond de vorming van een defensie gemeen schap in wezen ongezond, omdat deze "net sluitstuk van het fede. ale sys teem zou moeten zijn. Voorts drong deze spreekster aan op krachtige sa menwerking op politiek terrein in Benelux-verband omdat de defensie gemeenschap nooit goed zal kunnen werken als de Benelux geen krachtige eenheid vormt. De heer Schmal (CHU) vroeg of ons territoir integraal verdedigd zal worden, wanneer Nederland onver hoopt in een conflict zou geraken. Ook wilde hij weten of de regering in geval van onlusten de beschik king zal hebben over voldoende ge oefende troepen. De volgende spreker, de heer Van der Goes van Naters (PvdA) sprak van een integratie uit noodzaak en wilde de gedachte aan een „con-fede ratie" maar liever direct onder de tafel werken. Voor de defensie-ge meenschap zou de con-federatie een stap terug betekenen omdat zij sa- mengang betekent in plaats van sa menhang. De heer Korthals (WD) meende, dat een mislukking van de onder handelingen over een Europees legér de kans ap herleving van een Duits nationaal leger naderbij zou brengen. Hij achtte het wenselijk, dat Duits land in het NATO-verband wordt opgenomen. Het Nederlands belang moet in elk geval voorop staan, zo betoogde vervolgens de heer Welter (KNP), die van oordeel bleek dat minister Stikker onder invloed van zijn de partement te veel overhelt naar alles wat internationaal is. Laatste spreker in eerste Instantie was de communist Wagenaar, die na tuurlijk geen goed woord /oor de plannen over had. Hij sprak zelfs van een .bedriegelijke manoeuvre", waarmede men bet verzet van de volkeren van Europa tegen herleving van het Duitse militairisme sou wil len verdoezelen. Het Blslett Stadion te Oslo, het voornaamste strijdtoneel van de Olympi sche Winterspelen 1952, Het Stadion, dat midden in de stad Oslo gelegen is, biedt plaats aan ongeveer 28.000 toeschouwers. Hier zullen de num mers hardrijden en schoonrijden worden gehouden. Minister Stikker constateerde in zijn antwoordrede, dat er in dè Kamer een grote mate van eenstemmigheid bestaat. Met uitzondering van het standpunt van de heer YVagenaar na tuurlijk De Kamer is blijkbaar be reid aan het scheppen van een Eu ropese defensie-gemeenschap mede te werken. Spr. zeide geen behoefte ts hebben aan een uitspraak in de v rm van een motie en verzekerde, dat de fi nanciële verplichtingen niet hoger zullen zijn dan onder de NATO. Het ligt niet fn de bedoeling in het ver drag een bepaling op te nemen tot dwang van een gezamenlijke oorlog voering. Tenslotte sprak ook minister Staf nog. Deze deelde mede dat de troe pen voor Korea, de Antillen e d. en de opleiding buiten de gemeenschap zullen blijven. In NATO-verband is de nationale regering ook verantwoor delijk voor de verdediging tegen aan vallen uit de lucht. De vloot krijgt de bescherming der verbindingswe gen voor wapen- en voedselvoorzie ning. waarvoor de nationale regering eveneens verantwoordelijk is., len aanzien van de vraag hóe we aan de troepen komen voor handhaving van orde en rust. zeide spr. dat we, afge zien van de eenheden, die buiten het Europese leger blijven (bijv de ma rechaussee) de beschikking hebben over de troepen voor de opleiding De kwestie van de integrale ver dediging van ons land gaat buitei de E.D.G. om; dat is een zaak van het operationele plan van de N.A.T.O. Spr. meende, dat de eed van trouw CarJsen van de ..Flying Enterprise" een aan de koningin inderdaad primair I brlef ontvangen, waarin deze mededeelt, kan gehandhaafd worden. I het hem aangeboden ere-lidmaatschap Te kwart over elf werd dé ver- van het corps met erkentelijkheid te aan- gadering verdaagd. vaarden. Minister Staf wijst verhoogde defensie-inspanning niet af. Maar dan moet Amerika ook in de toekomst economische hulp verlenen. In verband met het rapport van de „Drie Wijzen", waarin van een aantal West-Europese landen, o.a. ook van Nederland, een grotere inspanning op het gebied der landsverdediging werd gevraagd, heeft ir. C. Staf, minister van Oorlog en Marine, ln een onder houd, dat hjj aan de correspondent van het agentschap Belga heeft ver leend, verklaard dat een verhoging van de defensie-inspanning door Ne derland niet geheel onaanvaardbaar wordt geacht op voorwaarde noch tans dat ook in de toekomst econo mische hulp van Amerikaanse zjjde wordt verleend. Zowel voor de vervulling van de zwaardere verplichtingen, waarvan de „Drie Wijzen" menen, dat zij door Nederland kunnen gedragen worden, als voor de oplossing van het dollar probleem, waarmee Nederland te kampen heeft, zag minister Staf gro te mogelijkheden in de z.g. „offshore procurements". Dit betekent dat Amerika een aantal voor Nederland bestemde militaire goederen door Ne derland zelf laat produceren en deze productie financiert met dollars. Mi nister Staf zei, dat evenals onlangs honderdvijf-en-zeventig millioen gul den uit de tegenwaarderekeningen van het wederzijds militaire hulppro gram bestemd zijn om de productie van militaire voertuigen door een Nederlandse firma te financieren een soortgelijke regeling te verwach ten is voor een aantal (32) mijnenve gers. die ten behoeve van de Neder landse marine zullen gebouwd wor den. Op de vraag van de correspondent van Belga of Nederland het bedrag, dat het voor de defensie-uitgaven van 1950/'51 tot en met 1953''54 op een jaarlijks gemiddelde van 1500 millioen gulden heeft gesteld, hand haaft, antwoordde minister Staf be vestigend. Hij voegde er aan toe, dat, indien economische hulp niet uitblijft en Nederland „offshore"-opdrachten krijgt, men in Den Haag in beginsel bereid is om de militaire productie uit te breiden. Brutale beroving van. twee K.L.M.-employé's. Twee met revolvers gewapende mannen hebben op het internationale vliegveld van New-York twee em ployes van de K.L.M. beroofd van bont en vulpennen ter waarde van ongeveer 4550 dollar. De twee employé's werden in de vrachtloods gebonden en er werd hun een prop In de mond gedaan. De ro vers lazen zorgvuldig de lading! ijst door en verdwenen met twee pakket ten bont van elk 2000 dollar waarde en een pakket vulpennen van 550 dol lar in de auto van een van hun slachtoffers. Zij waren op het vlieg veld aangekomen in een auto, die zij gestolen hadden vaneen substi tuut-officier van justitie. Het Tilburgs studentencorps St Olof heeft uit Amerika van Kapitein Kurt Twee jaar voor outl-ge- meente-ontvanger van Groningen De rechtbank te Groningen heeft Donderdag de oud-gemeente-ontvan ger van deze stad P., die vroeger in Haren werkzaam was, veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek P. had in zijn vroegere standplaats Ha ren verduisteringen gepleegd tot een bedrag van ongeveer f 30.000.—. De of ficier eiste twee weken geleden drip en een half jaar gevangenisstraf met aftrek. Baby zag het levenslicht op 3000 m hoogte Blijde gebeurleni? in emigrantenvliegtuig „Ons werd boven de Atlantische Oceaan, op circa 10.000 voet in het zesde werelddeel een flink meisje van zeven pond geboren, dat wij heb ben genoemd,...", zo zal straks de advertentie kunnen luiden van het echtpaar Oomen uit Etten-Leur in N. Brabant. dat op weg is naar Canada, waar het zich zal vestigen, aldus „De Telegraaf". Gezagvoerder Ramsay heeft de emigranten-Skymaster „Edam" op het vliegveld Meeksfield op IJsland behoedzamer dan ooit neer gezet. Gewikkeld in een paar K.L.M.- dekens werden moeder en kind uit het vliegtuig gedragen en overgebracht naar een kraaminrichting op IJsland De „Edam" met pa steeg enkele mi nuten later weer op en zette haar reis voort naar het einddoel Montreal. Het echtpaar Oomen was vanzelf sprekend verrukt met de zevenponder doch de K.L.M. had liever gezien, al dus nog steeds „De Tel." dat moeder natuur het moment wat verschoven had en de baby in Canad het levens licht had laten aanschouwen, want het feit dat mevrouw Oomen en haar baby voorlopig op IJsland blijven, bete kent voor de K.L.M. een schadepost, immers toen zij het ticket verkocht, heeft zij zich belast mevrouw Oomen „in haar geheel" naar de plaats van bestemming te vervoeren. Nog meer financiële maatregelen in Frankrijk. Minder deviezen voor toeristen en wellicht ook belastingverhoging. De Franse minister-president Faure heeft in de Nationale Vergadering me degedeeld, dat de plannen der Franse regering tot stabilisatie van de eco nomische en financiële situatie, be halve de reeds aangekondigde maat regelen tot bevordering van de ex port en beperking van de import, ook verminderde verstrekking van reis- deviezen en stappen tot beheersing van het binnenlandse prijspeil inhouden. De Franse toeristen zullen voortaan slechts voor 20.000 francs aan devie zen mogen besteden (tot dusver 50.000 franc). Om het prijspeil te stabiliseren heeft de regering besloten, dat er op essentiële producten geen nieuwe be lastingen zullen worden geheven en dat stijgingen van de productiekosten in het vervolg ten koste van de winst marges moeten gaan. Verder zullen er maatregelen tot bestrijding van spe culatie en prijsopdrijving worden ge nomen. De begroting zal sluitend ge maakt worden. Nadere bijzonderhe den omtrent de belastingwijzigingec, die hiervoor nodig zullen zijn, zullen eerst later bekend gemaakt worden Het wereldgebeuren Japanse paradox Er valt een merkwaardige para dox te onderkennen in de bui tenlandse betrekkingen van Ja pan. EnerzUds wil men in net Westers georiënteerde Tokio met Tsjang Kai Tsjek dipiomatieke relaties aankno pen maar anderzijds Is er ook veel kans, dat de handelsbetrekkingen van dat zelfde Japan met het communis tisch China versterkt zullen worden. Engeland heeft immers Amerika ver zocht om Japan toe te staan zijn han del op het Chinese vasteland weer aan te knopen ln ruil voor de Britse instemming met het aanknopen van Japans-nationalistisch Chinese rela ties. Men merkte hierbij op dat de uitvoer van Japan naar Honkong doorvoerhaven voor communistisch China öinds September 1950 aan zienlek is toegenomen. Met cyfers wordt dit bijv. ten aanzien van textiel aangetoond. Meer dan de helft van de Japanse export naar Honkong is voor het Chinese vasteland bestemd. En men gelooft dat deze export ge stadig zal groeien. Op het eerste gezicht lijkt een en ander wel erg tegenstrijdig. Maar een scherpe analyse van de Britse politiek, of beter nog van de Britse drijfveren om de „politiek van van daag" te voeren, toont aan dat een dergelyk verzoek aan Amerika ge heet in de lijn der Britse verlangens ligt. Of de wereldvrede als zodanig er echter mee gediend is, moge voor lopig nog een open vraag blijven. kien moet zich de positie van En geland goed realiseren. Na de tweede wereldoorlog is Engeland een grote mogendheid van dubieuze rang ge worden. Als men Amerika en Rus land beschouwt als mogendheden van de eerste rang en wat is daar te gen in te brengen? dan is Enge land beslist afgezakt tot de tweede. Dat is een bittere pil voor de Brit die nog steeds met één been in het Victoriaanse tjjdperk leeft. Vandaar ook die halsstarige weigering van Engeland om zich zonder reserve te „storten in het avontuur van een Europees leger"... want dan zou het zich verlagen tot hetzelfde vlak als waarin Frankrijk bv. zich beweegt! Neen, Engeland staat nadst de Euro pese gemeenschap omdat het meent dat het daar krachtens zijn positie recht op heeft. In deze gedachtengang past volko men de politiek van de Britten in het Verre Oosten: men zal daar een eigen politiek voeren en niet die van Amerika, het welk bv. commu nistisch China niet wil erkennen. Amerika is consequent in deze (om dat het dat vermoedelyk wel kan zijn vanwege zijn sterke dollars) en wil dan ook geen enkele relatie met communistisch georiënteerde gebie den. Het verbiedt bovendien die lan den. welke steun van de V.S. genie ten om betrekkingen van economi sche aard met communistische landen te onderhouden. Engeland echter heeft er nooit kwaad in gezien om met een land waarmede het zelfs tot een gewapend conflict zou kunnen ko men, handelsrelaties te onderhou den. De Russen danken de snelle MIG-straaljager mede aan de be reidheid van de Britse koopman om zijn straalmotoren aan Moskou te le veren... daar is al genoeg om te doen geweest. Het ziet er derhalve thans ook geen been in om Japan handel te laten drijven met communistisch China. Ten eerste omdat het zelf ook heel gaarne markten zou hebben op het Chinese vasteland en ten tweede om Japan af te houden van de mark ten ln Z.O.-Azïë waarvan Engeland thans meer moet venvachten dan van die welke het nog in China heeft kunnen behouden (zij het niet open lijk) Japan zal, als het zijn afzetgebied in China zou verliezen en niet zou henvinnen, mogelijkheden moeten zoeken in Z.O.-Azië. Dat is duidelijk. Men kent de kracht van de Japanse concurrentie, het arbeidsoverschot en de lage standaard geranderen een goedkope productie. Engeland kan daar niet tegen op. Wat zal de Brit er niet aan gelegen zijn om die Ja panner te weren? Engeland erkent Mao wel, maar wil Japan desnoods naar Tsjan laten lonken, om zo zijn eigen markten veilig te stellen Piekuren 10% op verbruik electriciteit bespaard Hoewel alle cijfers nog niet bekend zijn, wordt aangenomen, dat tijdens de maanden met piekuurbeperkingen over het gehele land om en nabij 10 pet op het verbruik van electriciteit werd bespaard. De nogal zachte winter en de niet al te „donkere" dagen hebben daartoe ze ker bijgedragen. De besparing werd echter vooral bereikt door de grote medewerking, die er door de industrie, de middenstand en in de huishoudin gen werd verleend. 44. Kappie was door het plan van Signor Rivaldi nog niet erg opgelucht. „Hij kan nu wel zeggen, dat hij een goede vriend in Engeland heeft, die hem geld geeft, maar dat kan ik ja maar zo niet geloven!" dacht Kappie. „Ik moet eens even mjjn geld gaan natellen. Mis schien valt het wel mee! Ik zal de maat en de meester ook vragen wat ze hebben!" Kappie telde dus zjjn geld en het bedrag viel hem niet mee. Het was haast niets. Toen riep h(j de maat en de meester by zich. De maat kwam met een zorgelijk gezicht bin nen en had zyn oude kous bij zich, waarin hjj zgn geld bewaarde. „Ik heb bijna niets meer!" zei hg klagelijk. „De laatste keer aan de wal heb ik nog een nieuw prentebriefkaarten-al- bum gekocht, en een pond of wat tabak, en twee paar sokken..." „En ik ook niet!" zei de meester, terwijl hij zijn oude beurs schudde, waar een zwak, ram- melend geluid uit kwam,. „Jullie zijn me een paar klonten!" zei Kap pie teleurgesteld. „Inplaats dat jullie sparen! Nu zitten we zwaar in de zorgen. Hoe zullen we ooit van Engeland naar Lutjewier kunnen komen? Het zou wel toevallig zyn, als we daar «en sleep of een lading kunnen krijgen!" Signor Rivaldi had geen last van zorgen. Wel dacht hij steeds weemoedig aan de schat, die geen schat was geweest Voor de rest van de tjjo genoot hij van de zon en zijn sigaar, terwgl hQ lui achterover in een ligstoel vol kussens lag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5