De haring wacht niet meer op de vissers van Breskens Paf Zr Je dootM®* Zeeuwse Almanak DE PLATTELANDSVROUW EN DE EMANCIPATIE Bevorder VJY4 eetlust en 1 wriGLéI cousvertennq Vier bondgenoten tegen pijnen en griep Chefarine 4 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 6 FEBRUARI 1952 DE JACHT WORDT SLECHT BELOOND. Te kleine en onvoldoende uitgeruste schepen Ge moet geen haring roepen, voordat, hy in 't net zit, dat kan iedere visser in Breskens U verzekeren. Met de vangst van de ijle haring, voor hem een seizoenproduct, dat gewicht in de schaal legt, is het nameljjk vrij droevig gesteld. De Bresslanen trekken er nog wel steeds op uit, doch de kans, dat hun scheepjes met do roestbruine zeilen behalve de zllto geur van de zee ook een flink schot zeebanket zullen meebrengen, is naar zy vooruit al weten maar zeer gering. Voorb(| is do tijd, dat besommin gen van vijf- of zesduizend gulden werden gemaakt, voorbij do jaren, dat jc maar even de Schelde behoefd e uit te varen cn je net uit te werpen om hele kolonies zilveren haringen te bemachtigen. De oorzaak De een zegt, dat de zee leeggevist raakt, de ander is er van overtuigd, dat de haring .ver huisd is, weer een ander meent, dat de vis feller wordt, sneller zwemt, omdat er steeds vinniger jacht op wordt gemaakt. Hoe het zij, vast staat, dat de haringvangst meer een kwes tie van zeevisserij dan van kustvisserij is geworden. Dat wil zeggen: wanneer de vissers van Breskens beter uitge ruste en snellere schepen hadden, zou- er geen kou aan de lucht zijn. De Urkers en ook de Duitsers be wijzen dat. De Urkers komen graag naar Breskenszij kunnen goed met de vissers daar opschieten, zij weten, dat er met spoed (desnoods ook 's nachts) gelost wordt, zij vinden er een geschikte haven en zij worden door de vismijn tot de laatste kilo betaald en- niet per kist zoals in IJmuiden. Die Urkers zijn veel beter uitgerust dan hun collega's uit Breskens: zij heb ben een echodieplood aan boord en soms zelfs radar, hun schepen zijn moderner en groter en zij kunnen het net sneller door het water trekken. De grote vangsten van de Duitse trei- lcrs brachten het sprookje in de we reld. dat de Duitsers veel betere net ten zouden bezitten dan de Breskense vissers. Eén hunner kon zijn nieuws- gjerigheid niet langer bedwingen en is op zo'n Duitse boot eens pols hoogte gaan nemen. Hij kwam tot de ontdekking, dat de netten, waarmee onze Oosterburen opereren, in 't ge heel niet beter zijn, hun schepen, hun instrumenten en wat het belang rijkste is hun motoren daarentegen tip-top. Toch blijft het net de aandacht vra gen het is tenslotte nog altijd het belangrijkste hulpmiddel. In Bres kens is een ander soort net vervaar digd, waarvan men grote verwachtin gen heeft en waarmede de bemanning van een IJmuidense logger proeven neemt Momenteel zijn daarvan nog geen resultaten bekend als gevolg van het slechte weer, dat uiteraard ook de Breskense vissers de afgelopen breken parten heeft gespeeld. IN EEN ONGUNSTIGE POSITIE, De slechte haringvangst als gevolg van te kleine en onvoldoende uitge ruste schepen vestigt er weer eens de aandacht op, dat de kleine visser, wiens boot verloren ging, ten opzichte van de andere oorlogsgetroffenen in een ongunstige positie verkeert. Hij krijgt geen overheidscrediet, zoals bij de woningbouw het geval is, omdat het schip, dat hij met behulp van de rijksbijdrage aanschafte, niet, zoals artikel 20 van de Wet op de vergoe ding van de materiële oorlogsschade bepaalt, gebouwd is na 5 Januari 1945. Maar begin 1946 kon men onmogelijk aan een nieuw schip komen en men moest toch vissen, dus was men ge- dwogen aan de Belgische kust of el ders een „tweedehands" vaartuig te kopen De visser kon wel aankloppen bij de Herstelbank, maar dan moest hij jaarlijks 3000 aflossen. Den Haag zag in, dat dit onmogelijk was en bepaal de. dat de Vismijn 15 van de bruto tAof"* NV. ROWNTREE - AMSTERDAM KRAAI. De blijde mare is ditmaal uit Goes afkomstig en om het precies te zeg- gen, uit de Joost de Moorstraat. Twee bewoners van die straat zagen tij- dens de nu. al weer 'achter ons ligt' gende koude dagen een kraai, zwart als een moor. Het brave dier had kennelijk behoefte aan gezelligheid, want het ging op de vensterba/nk alt- ion en tihte met zijn snavel tegen het raam. Toen moeder de vrouw dit hoorde en met een kopje warme thee vaar buiten ging vergeefs vragen n.-V ons af, waarom zij op het denk beeld kwam aan een koude kraai uit gerekend warme thee te geven sprong het%goede dier op de rand van het kopje en dronk het leeg. Het was een aandoenlijk gezicht. Ver volgens pikte de kraai een koekje uit de hand der milde- schenkster. En sedertdien zit de zwarte vogel regelmatig op de vensterbank. Hij wacht op zijn ontbijtop syn lunch, zijn souper. Wordt er binnen gepraat, de kraai krast mee .En schenkt er niemand aandacht aan hem, de vo gel tiht op de ruiten en weet waar lijk de attentie wel tc trekken. Verwende kraaiDaar tn de Joost de Moorstraat besomming voor rente en aflossing moet inhouden. Nu varen ze in Bres kens „op deel", d.w.z., dat de matro zen een even groot deel van de op^ brengst ontvangen als de schipper, terwijl daarnaast eenzelfde deel wordt bestemd voor afschrijving en onder houd van het schip. Van dit deel moet echter 15 van de bruto besomming ten behoeve van de Herstelbank wor den afgetrokken met het gevolg, dat voor onderhoud een te klein bedrag resteert. De schipper is dus ten op zichte van zijn matrozen veel tc zwaar belast en het is duidelijk, dat van een sanering der vloot niets terecht komt. Hoe zal de toestand over tien jaar zijn De visser van Breskens stopt zijn PÜP. schreeuwt zijn afscheidsgroet naar de mensen op de wal en kiest weer zee. De jacht op de zilveren vis sen is heropend. Want geen haring zo mager, of men braadt er vet uit. Kuilvissers van Tholen zoeken ander werk. Daar de kuflvlsserjj dit jaar zo goed als gpen verdienste heeft opgele verd, zien de Thoolse kuilvissers zich genoodzaakt ander werk te zoeken. Men heeft reeds de kuilnetten van boord gedaan en zelfs hebben enkele schippers het voornemen hun schip op te leggen en aan de wal werk te zoeken. Nieuwe telefooncentrale te Oostburg. In de laatst gehouden gemeente raadsvergadering te Oostburg werd het perceel grond tegenover de nieu we Christelijke school, groot 2500 m2 toegewezen aan de P.T.T. voor de bouw van een nieuwe telefooncentra le. Deze centrale zal in de toekomst het knooppunt moeten worden voor het telefoonnet van geheel West- Zeeuwsch Vlaanderen. Hereniging Lutherse kerken In verband met de hereniging van beide Lutherse Kerken wordt in de Lutherse Kerk in de Walstraat te Vlissingen a.s. Zondag 10 Februari een bijzondere dienst gehouden aan vangende 10.30 li. v.rn. Na de dienst is er gelegenheid in de kerk een ra dioreportage tc beluisteren uitgezon den door het I.K.O.R. van 11,30 12 uur. BENOEMING Te rekenen van 9 December 1951 is bij K.B. herbenoemd tot plaatsver vanger van het tweede' lid bjj de pachtkamer van het katongerecht te Terneuzen, de heer L. de Feijter te Driewegen (Terneuzen). Zaak tegen garagehouder uit Nieuw- en St. Joosland opnieuw voor. OP VRUDAG 8 FEBRUARI A.S. Op Vrijdag 8 Februari a.s., des mid dags om 2 uur, zal voor de Arrondis sementsrechtbank te Middelburg de op 18 Januari uitgestelde zaak tegen de garagehouder M. P. K. uit Nieuw en St. Joosland, die er van wordt ver dacht begin Februari van het vorig jaar een poging te hebben gedaan om zijn vrouw door gasverstikking van het leven te beroven, worden behan deld. WAGEN SLOEG OVER DE KOP. Dinsdagmorgen is een personen auto komende uit de richting Noord- Brabant ter hoogte van de provincia le grens bij Rilland door de gladheid van de weg geslipt en over de kop geslagen. De beide inzittenden, een dame en een heer, kwamen met de schrik vrij. De wagen had materiële schade opgelopen en werd in de loop van de dag met een takelwagen naar Bergen op Zoom gebracht. SCHIP OMHOOG. Dinsdagmiddag omstreeks 12.30 u. is het Nederlandse motorschip „Jadi", groot 569 ton bij het inlopen van het Schaar van de Noord op de plaat van Saaftinge aan de grond gelopen. Het schip is geladen met lijnzaadkoe ken en was op weg van Antwerpen naar Neuss. De sleepboot „En Avant" uit Terneuzen was ter assistentie uit gevaren. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Zaterdag a.s. zal liet vyftig jaar geleden zijn, dat de heer P. Bos- schaart als kleermaker in dienst trad bij de firma Kreymborg Co. N.V. 'Ter gelegenheid van dit opmerke lijke jubileum zal de burgemeester van Middelburg, mr. dr. N. Bolke- stein, de heer Bosschaart persoonlijk een Koninklijke onderscheiding uit reiken. Advertentie DOBBELMANN... lekker manl BELANGRIJK PROBLEEM. Interessante discussies tijdens kaderdag Bond van Plattelandsvrouwen. „Vindt U, dat (1e plattelandsvrouw volkomen geëmancipeerd is „Hoe kan de vrouw haar eigen bijdrage leveren in de samenleving 1" Dit waren vragen, die Dinsdag in het Schuttershof te Goes In de goed bezochte kaderdag van besturen der Zeeuwse afdelingen van de Bond van Plattelandsvrouwen in discussie werden gebracht. Hoe inte- ressont ook de beantwoording van deze vragen was, van nog groter be lang was wellicht het aandurven van de discussie zelf. De dames verdie pen zich in vraagstukken, welke tot dusver vaak zonder meer terzijde werden gelegd. Deze activiteit en de wijze, waarop het bondswerk onder de lonpe werden genomen, waren ongetwijfeld de mooiste resultaten van deze kaderdag. De bijeenkomst welke des morgens aanving, stond onder leiding van de Prov. presidente, mevr. F. Kostense Kraak, die in haai; openingswoord ijvees op het belang van deze dag. Hierna verkreeg de landelijke se cretaresse. mej. Brink uit Den Haag, het woord, die begon met het bespre ken van de verenigingstechniek. Zij gaf hierbij een kort overzicht van de geschiedenis van vergaderen, sinds 1814. Het is van groot belang dat de afdelingen, landelijk georganiseerd zijn om zo gezamenlijk meer te kunnen bereiken. Met nadruk wees zij erop, dat de eenheid de basis voor een ver eniging vormt. Versnippering leidt slechts tot verspilling van krachten en financiën. Aan de hand van de statu ten omschreef spreekster verder het wezen van de landelijke bond. Ge streefd wordt naar de bevordering van de plattelandsbelangen in de ruimste zin, op maatschappelijk, hy giënisch, cultureel en economisch ge bied. Oj>. cultureel gebied wordt ook geijverd naar een eigen stijL Aan het maatschappelijk werk wordt deelge nomen door gezinszorg, hulp aan ge- repatrieerden en Vrouwen, die gaan emigreren. Ter bevordering van de hygiëne wordt meegewerkt aan de op richting Van badhuizen en aan de ar beid van Kruisverenigingen e d. Wat betreft de economische toestanden, is men tegen de gemeenteclassificatie. Bijv, op onderwijsgebied worden hier door vaak de beste leerkrachten van het platteland weggetrokken. Spr. pleitte ook voor bevordering van het vakonderwijs, speciaal het landbouw- hulsh'oudonderwijs, hetgeen van groot belang is voor het gezin. Advertentie tegan. en te*koud&eid f Mei vitamine- C, hel Iruilvilamine. aan het lichaam go eitlra behoeile heeft. Na de leidraad van de besturen te hebben besproken, waarbij vooral ge wezen werd op de gewenste veelzij digheid van de programma's op de afdelingsbijeenkomsten, waarbij de leden zelf moeten worden ingescha keld, kwamen in de middagvergade ring de vragen los. Geïnformeerd werd o.m. hoe de afdeling op de bes te wijze de gezinszorg kan organise ren, terwijl voorts o.m. voorbeelden werden gegeven van een goed jaar programma voor de afdelingén. Nadat het werk van het algemeen secreta riaat nog was besproken, Vormden de dames discussiegroepen waarin de vragen met betrekking tot de eman cipatie van de plattelandsvrouw in bespreking werden gebracht. Onder leiding van mej. M. Geertsema, leid ster van het cursuswerk voor vrouwen en meisjes op de Volkshogeschool te Bergen, werden daarna de verschil lende in de groepen gemaakte opmer kingen behandeld. Over het algemeen was men van mening, dat de eman cipatie van de plattelandsvrouw nog niet volkomen is. hetgeen met diverse voorbeelden werd aangetoond als het teveel ontbreken van de vrouwen in gemeenteraden e.d. Anderzijds werd ook gewezen op de gevaren van een te ver doorgevoerde emancipatie. De conclusie van de discussie was, dat de persoonlijke en de zakelijke in stelling van resp. vrouw en man meer gecombineerd moeten worden. De vrouw kan haar bijdrage leveren in de samenleving door zichzelf te ont wikkelen. het opbouwen van een har monisch gezinsleven, werk op sociaal terrein en in het verenigingsleven, als mede het bekleden van meer functies, o,a. in de gemeenteraad. De bodem van Zeeland Twee artikelen in de reeks „Boor en Spade" Bij de N.V, A. Oosthoek's Uitgevers maatschappij te Utrecht, verscheen het vierde deel van de serie „Boor en Spa de" (verspreide bijdragen tot de ken nis van de bodem van Nederland). De uitgave wordt verzorgd door de stich ting voor bodemkartering te Wagenin- gen en ook dit vierde deel bevat tal van uiterst belangwekkende artike len voor hen. die belangstellen in de Nederlandse bodem. In een provincie als Zeeland met zijn grote landbouw belangen, gaat uiteraard de aandacht in de eerste plaats uit naar de kwali teit en de productiviteit van de bo dem. Welnu, de talrijke en deskundige schrijvers van de bijdragen in „Boor en Spade" hebben ook voor landbou wers heel wat stof tot studie en over weging opgehoopt. De droogteschade, de verziltingsver- schijnselen, de vraag of de tuinbouw de beste gronden nodig heeft, de ont trekking van cultuurgrond voor niet- agrarische doeleinden, dat zijn alge mene problemen, die stellig van be tekenis zijn voor alle agrariërs in Ne derland en die ook in Zeeland de aan dacht hebben. Daarnaast is in dit vierde deel op genomen een beschouwing van ir. J Bennema en K. v. d. Meer over de wording van Walcheren, waarbij een eenvoudige^ bodemkaart is gevoegd. Tijdens de Academiedagen op 8 en S Mei 1951 te Middelburg heeft ir. J. Bennema reeds een voordracht over de jongste gegevens van de bodemken tering gehouden. De beschouwing in „Boor en Spade" werd ook reeds eer- der gepubliceerd in het Tijdschrift van Kon. Ned. Aardrijkskundig Genoot schap. Toch is het goed, dat deze beschou wing nog eens werd afgedrukt, want de ervaring leert, dat juist in kringen van direct-belanghebbenden zulke ge gevens vaak moeilijk doordringen. Binnenkort zal het volledige bodem- kundige rapport in druk verschijnen, dat ir. J.-Bennema en ir, K. van der Meer hebben opgesteld over Walche ren. Als oudheidkundige heeft de heer P. J. van der Feen daarbij een bege leidende tekst geschreven. Van groote waarde voor Zeeland is in „Boor en Spade" ook de verhande ling. die ir. J. Butijn schreef over de droogteschade aan de Zeeuwse tuin bouw. Bij zijn artikel bevindt zich een kaartje van Zeeland, waarop de gebie den staan aangegeven, die van droog teschade hebben te lijden. De oorzaak en de gevolgen van deze schade worden door schrijver nader besproken. Een. beschouwing, die de volle aan dacht van alle grondgebruikers ver dient! BENOEMING Te rekenen van 16 November 1951 is bij K.B. herbenoemd tot tweede lid in de pachtkamer van het kantonge recht te Middelburg, de heer S. A. N, van Oeveren te Wolphaartsdijk. GESLAAGD. Voor het doctoraal examen medicij nen is te Amsterdam geslaagd, de heer K. Vinke te Hoofdplaat. MOND- EN KLAUWZEER Onder de veestapel van de heer P. te Nieuwdorp is mond- en klauwzeer geconstateerd. Advertentie verkwikkende KERKNIEUWS. BIJBELGENOOTSCHAPPEN VERGADEREN IN AZIë Van 1724 Februari zullen „de Verenigde By belgenootschappen" ver gaderen en tevens een studie-confe rentie houden te Oetacamund (Zuid- India). Dit is de eerste vergadering, die in Azië plaats heeft, de vorige werd in 1949 ln Amerika gehouden. Behalve 15 afgevaardigden van de 23 aangesloten bijbelgenootschappen zullen ook dc agenten der bijbelge nootschappen op de Zendingsterrei nen in Z.O. Azië aan deze conferen tie deelnemen en alle secretarissen van het bijbelgenootschap voor India, Pakistan en Ceylon. Er zullen ook 20 bezoekers die bij de bijbelvertaling en verschillende vormen van christe lijke arbeid betrokken zijn, uitgeno digd worden. De vergadering zal zich behalve met administratieve aangelegenheden bezighouden met ket bepalen der toe komstige richtlijnen der Verenigde Bijbelgenootschappen. De onderwer pen voor de studie-conferentie zijn van meer algemeen karakter o.a. „De boodschap van de bijbel voor Azië ln deze tyd „De plaats van de bijbel in de Kerk", ..Evangelisatie door mid del van de bijbel", „Bijbelversprei ding". Over deze onderwerpen zullen verhandelingen gehouden worden door sprekers uit India, Japan en In donesië. Na algemene discussie gaat de conferentie in studiegroepen uit een om conclusies op te stellen voor de slotzitting. PROTESTANTS INTERKERKELIJK ZIEKENHUIS TE TERNEUZEN. Mej, H. M. R. Hangelbroek, die tal van jaren zendingsverpleegster is ge weest op Java, heeft, nu er geen be hoefte meer is aan zendingsverpleeg sters aldaar, ontslag gevraagd uit de zendingsdienst en een functie aan vaard bij het Prot. Interkerkelijk ziekenhuis te Terneuzen. VROUWEN-WERELDGEBEDSDAG Op 29 Februari wordt de protes tantse vrouwen-wereldgebedsdag ge houden in 104 landen, waaronder ook Nederland. De liturgie voor de dag is dit jaar samengesteld door drie groe pen vrouwen in de Ver. Staten: die van de Amerikaanse Tndianen in de gouvcrnementsscholen, die van de seizoen-landarbeidei's en die van de kleine pachters. GEREF. GE1MEENTEN. Beroepen te Tholen: K. de Gier te Lisse. Bedankt voor Scherpenisse: ds. H. Ligtenberg te Rotterdam-W. Advertentie De 4 bestanddelen van Chefarine „4" tezamen in één tablet ver enigd vormen het beroemde ge neesmiddel, dat vaak uitkomst brengt, waar andere middelen falen. 'njftjedaet wonderen! KUNST ,Het mannetje in de maan". Het Amsterdams Toneel voor de Z. V. U. Men kan moeilijk zeggen, dat de Engelse schrijver N. C. Hunter met „Het mannetje in de maan" de to neel-literatuur met een bijzonder sprankelende comedie heeft verrijkt. Het was immers hóógstens een amu sant geval. Althans voor de pauze, want wat daarna kwam, had gevoe gelijk achterwege kunnen blijven zonder dat de voorstelling er oolc maar een haartje minder om zou zijn geweest. De vaart was er toen plotseling uit, van werkelijke geesti ge dialogen was eensklaps geen spra- _:e meer en de schrijver zette ons tot slot een langademige scène voor, waarin zijn sujetten eigenlijk volko men ongemotiveerd zaten na te phi- losoferen om geen onvriendelijker woord te gebruiken over dingen, die in de beide eerste bedrijven reeds veel beter waren duidelijk ge- Het'is natuurlijk altijd erg jam mer, wanneer een toneelspel juist tegen het slot in elkaar zakt en zo iets maakt het de verslaggever moeilijker het enthousiasme op te brengen, dat toch nodig is om uit drukking; te geven aan hetgeen ook in deze orsteling te waarderen viel. En laten we daaraan direct toevoe gen, dat er gelukkig nog zeer veel te waarderen viel. Het gegeven van deze comedie is niet helemaal origineel: een inge sneeuwde auto is oorzaak, dat tus sen Kerst en Oudejaar de rijke fa milie Lancaster komt binnenvallen in een eenzaam heide-pension, waar in een groepje mensen in stille ar moe zyn laatste levensdagen slijt. Drie dagen lang moeten zij er blij ven en liet is vooral de levenslusti- ?:e mrs. Lancaster, die hier plotse- ing alles op zyn kop zet en met de champagne van de Oudejaarsavond zelfs dit verpieterde wereldje nieuw leven weet in te blazen. Als ze weer vertrokken is, laat ze toch iets meer achter dan de herinnering aan een paar uiteengespatte, kleurige zeep bellen: ze heeft in ieder van deze trieste pensionbewoners toch weer het besef gewekt, dat ook de vaste wil om „gelukkig te zijn" een mid del kan wezen om zorgen en tegen spoed het hoofd te bieden. Zoals reeds gezegd, viel er in do vier taferelen van voor de pauze veel te waarderen, met name in het spel van alle optredenden van wie vooral Jenny van Meerlaent niet ge heel ten onrechte een zeer groot aande t., in 't succes mocht oogsten. Haar als de champagne bruisende creatie van de door het leven stor mende mevrouw Lancaster bracht leven en warmte in deze voorstel ling. Maar knap was ook Annie de Lange in de lang niet gemakkeljjke rol van dochter des huizes, speciaal in de Oudejaarsscène, waarin de champagne ook voor haar de rem men had losgemaakt. Mevrouw Roy- aards speelde heel gevoelig een wat verzuurde oude dame uit de „be tere stand" en Marie Hamel lever de een koddige typering van een burgerjuffrouw. Bijzondere .waarde ring hebben we ook voor het over tuigende spel van Lo van Hensber- gen ais de Oostenrijkse musicus. Met Hetty Beck als de pensionhoudster, Jan Modderman als haar zoon, Henk Schaer als een wat zielige oude ko lonel, Hans Tiemeyer als mr. Lan caster en Liane Saalborn als zijn dochter Tonetta is de lyst compleet. Zij allen hebben er toe bijgedragen, dat de Z.V.U.-voorstelling in Vlis singen die vanavond in Middel burg herhaald wordt toch een succes is geworden. Ook al hadden sommigen misschien liever Molière gezienH. A. B. Cabaret Wim Sonneveld. Schouwburg, Middelburg. Voor liet personeel van enkele Middelburgse bedrijven heeft de Zeeuwse Volksuniversiteit deze win ter drie ontspanningsavonden geor ganiseerd: een lezing, een muziek- en een cabaretavond. De belangstelling was helaas gering. Voor de cabaret avond, die Dinsdag door Wim Son neveld en zijn gezelschap in de Mid delburgse Schouwburg werd gegeven, waren voor vele buitenstaanders nog plaatsen beschikbaar. Gelukkig was er 'vraag naar: Sonneveld 6peelde voor een volle zaal. „Artistenpension" heette de ,,ca- baretcomedie", die werd opgevoerd en het was een aardige trouvaille om het complete gezelschap ln een pension in negentiende eeuwse styl te dóen belanden en daar van alles en nog wat te laten beleven. Wim Sonneveld, die behalve zichzelf oólc de heide zoons van de pensionhoud ster Lola Overmaat (Emmv Arbous) speelde, nam natuurlijk het leeuwen deel voor zijn rekening en met buc- ces. Hij kreeg de lachers zonder moeite op zyn hand, met name voor de pauze, zonder dat iemand overi gens na zal kunnen vertellen, wat hij precies voor bijzonders deed. Maar daar zat dan ook juist de kneep en het bewys, dat hij in de klein kunst groot is. Emmy Arbous had het gemakkelijker wat haar rol be treft, maar zij speelde de pension houdster, die eens operettester is ge weest, voortreffelijk. Lia Dorana en Conny Stuart waren twee der caba- retartisten. Eerstgenoemde was zeer goed in haar liedje „Myn eigen krant", laatstgenoemde in haar „San- tamaro-samba" en de finale voor de pauze „Neem je vos terug". Emmy Arbous bracht een geslaagd cabaret liedje „Mannetje bouwen", Albert Mol ontpopte zich als een goede ko mische kracht, Guus Verstr'aete en Dlni de Neef vervuldén de bijrollen. Mede door het geestige décor en de smaakvolle costumes deed Ar tistenpension" het goed. Men kan zich op het standpunt stellen, dat men Sonneveld en zijn troep wel eens beter gezien heeft, maar voor al voor de pauze was het programma geestig en niet zelden raak. Na de pauze was het aanzienlijk minder. De „Hamlet-parodie" was zelfs ma tig. De meeste teksten waren van Annie Schmidt en zij stonden op een zeer goed niveau. G. B. BENOEMING Tot groepscommandant van de Rijkspolitie te Oost- en West-Sou burg werd met ingang van 1 Febru ari benoemd de heer W. de Ruiter te Zwammerdam,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2