SHODB Waterleidingbedrijf „Tholen" is sterk overbelast Zeeuwse Almanak GED. STATEN ACC00RD MET ADVIES-AFVALWATER EEN RUSTHUIS-DIRECTRICE ZAL AFSCHEID NEMEN PROVINCIALE ZEEUWSS COURANT DINSDAG 5 FEBRUARI 1953 GEOLOGIE IN EEN POMPSTATION. Geen gebrek aan water, doch aan geld In het pompstation te Halsteren, waar het Thoolse drinkwater uit Bra- Vntse bodem wordt gehaald, hangt achter glas een verkleinde dwarsdoor snede van een waterleidingbron. Honderd zes en twintig meter is zo'n bron in werkelijkheid en zij gaat dwars door allerlei lagen van de bodem heen. Dat is op deze „imitatie" duidelijk te zien, want de directeur van de Waterleiding Maatschappij Tholen, de heer J. F. J. van der Feyl, die samen met de machinist van het pompstation de doorsnede heeft gemaakt, zorgde er voor, dat elke bodemlaag nauwkeurig werd aangebracht. Zodendc hangt daar aan de muur een brok geologie: men ziet er schelpen, die duizenden jaren geleden door de zee werden aangevoerd, stukken van bomen, die wic- wcel-hoeveel-Jaren terug hier groeiden en veen uit een moeras, dat hier ge weest moet zijnToch interesseert de heer van der Peyl zich meer voor het heden en voor de toekomst van zijn waterleiding dan voor de historie van dc bodem, waaruit het water komt Die toekomst namelijk kost hem en de raad van beheer de nodige hoofdbrekens! Het bedrijf is zoals het thans reilt en zeilt overbelast doordat de uur capaciteit veel hoger is dan oorspron kelijk in de bedoeling lag. Destijds werd begonnen met een uurcapaciteit van 60 m3, terwijl nu met kunst- en vliegwerk 100 m3 wordt gehaald. Bo vendien stijgt het waterverbruik nog steeds: in 1926 waren er 3500 aanslui tingen, die 175.000 m3 afnamen, ter wijl er nu 4800 aansluitingen zijn, die niet minder dan 580.000 m3 gebrui ken. Gelukkig is het hier geen kwestie van te weinig water, ër is in de bronnen van Halsteren genoeg maar van gebrek aan geld. Wil het waterleidingbedrijf Tholen in de toe komst op verantwoorde wijze kunnen voldoen aan de vraag naar drinkwa ter, dan zal de uurcapaciteit opgevoerd dienen te worden tot 180 m3 per uur. Daarvoor komt vanzelfsprekend het nodige kijken en daarvoor is véél geld nodig. EEN PROGRAMMA. Zo moeten de bronnen uitgebreid worden. Er zijn er nu vfjf, doch er dienen er negen te komen. Verder staan verbetering van de pompinstal- latie en van de hoofdtransportleiding (15 km.) naar de watertoren te Scher- penisse en van enkele secundare transportleidingen (5 km.) op het pro- gramma. Ook de waterzuivering van het pompstation dient te worden ver beterd en voorts moet er een nieuwe kabel tussen dit station en de water toren komen. En tenslotte Js het drin gend nodig dat de watertoren eens een flinke beurt krijgtWanneer dat alles gebeurd is, welnudan kan Advertentie IJkers beschermen kopers en verkopers. (Vervolg van pap. 1) In Zeeland vervullen de weeg bruggen voor de bietencampagne een belangrijke functie. Sinds vele jaren worden deze door beëdigde we gers, in dienst van de suikermaat- schappyen, telkens vóór het begin van de campagne, onderzocht. In overleg met de suikermaatschappyen werd voor het eerst in 1951 dat on derzoek aan de eisen van de IJkwet aangepast. Siytage, ondeskundig on derhoud en ruw gebruik veroorzaken, dat de weegbrug by het eerste on derzoek in de meeste gevallen niet aan de gestelde eisen voldoet. Dat kan dan in orde gemaakt worden. Verder wofden diverse weegbruggen ten behoeve van de belastingdienst door het IJkwezen gekeurd. Als voorbeelden van onder toezicht val lende meetwerktuigen kunnen o.a. worden genoemd benzinepompen, gasmeters en eau de colognepompen. De IJkdienst keurt ook op ver zoek. Hiervoor en eveneens voor de herijk en de contróle van de meet- en weegwerktuigen moet een klein bedrag betaald worden. „Het publiek moet dit niet zien als een extra be lasting", zo zeide de heer Zwaar». ..Onze dienst is ingesteld ten behoe ve van het goede meten en wegen en daarbij heeft iedereen belang!" TECHNIEK (II). Vrijdag schreven wy, dat Zeeland, dank zij het opname-apparaat te Ritthem, weer aan dc spits stond en wel met de eerste ,,op de band" op genomen huwelijksplechtigheid. Nu weten wij beter. Niet Ritthem maar Kloetinge komt de eer toe Dat w(j dit wetenhebben wij te dan ken aan één onzer abonn&s, die ons uitvoerig schreef, hoe reeds in het najaar van 1951 te Kloetinge, een dankbaar gebruik werd gemaakt van dit moderne technische hulpmiddel. Er werd toen namelijk een huwe lijk voltrokken, waarbij de moeder van dc bruid wegens ziekte niet aan- wezig kon zijn. Het opname-apparaat bracht uitkomst. Bruid en bruidegom werden wettig en kerkelijk in de echt verbonden en^en welwillende instal lateur zoogde er voor, dat zijn toe stel al het plechtig gesprokene tot zich nam Kerkelijke en gemeentelijke auto riteiten verleenden spontaan hun me dewerking en enige dagen later be leefde de moeder van de brttid tijdens het bezoekuur in het ziekenhuis Oost-wal te Goes, op haar ziekbed, de gehele huwelijksplechtigheid van haar dochter Dank zjj de techniek- Waarvan Kloetinge een wel uiter mate nuttig gebruik wist te maken. de waterleiding er weer een poosje te gen! Bij de regering is een financiële re geling voor deze werken aanhangig gemaakt, want het is onmogelyk, dat het bedrijf de uiterst hoge kosten zelf kan dragen, temeer omdat de tarie ven reeds hoog zyn, zo zelfs, dat ver hoging niet mogelijk is. Bovendien zijn de gewone bedryfslasten sterk ge stegen, vooral omdat de Thoolse grond in hoge mate agressief is, zoals het in vakkringen heet. Men bedoelt daar mede, dat de grond de metalen snel aantast. Dit is niet bepaald plezierig omdat het grootste gedeelte van het net uit gietijzeren buizen bestaat, waardoor reparaties aan de orde van de dag zijn. Er worden reeds enige jaren proeven genomen met eterniet- buizen, welke tot nu toe bevredigen de resultaten hebben opgeleverd, zo dat het zich laat aanzien, dat de ver beteringen en vernieuwingen zoals b.v. van de hoofdtransportleidingen met dit materiaal uitgevoerd zullen worden. Verder is er met name in de bietentijd zwaar vervoer over de Thoolse wegen en daardoor hebben de buizen eveneens te lijden. Boven dien heeft men een geduchte ver liespost geleden door de inkomstender ving tüdens de evacuatie, waarvoor KUNST- EN VLIEGWERK. Met kunst- en vliegwerk dus wordt thans een uurcapaciteit van 100 m3 gehaald. Er moesten noodvoorzienin gen getroffen worden om een regel matige watervoorziening te waarbor gen, doch de toekomst kan zo niet blijven en daarom wordt gehoopt, dat men spoedig met de definitieve verbe teringen zal kunnen beginnen. Want andersDan zal het weer zijn als in '46 en '47", zei ons de directeur, „warme dagen zonder water De toestand is echter niet helemaal zonder lichtpuntjes. Er is namelijk goede hoop, dat nog deze 2omer begon nen kan worden aan de verbetering van de watertoren en van een gedeel te van de transportleiding. Hiermede zal een bedrag van 70 a 80 mille ge moeid zijn. Het is voor de Tholenaren te hopen, dat ook de andere werken spoedig zul len volgen. Auto reed tegen boom. BESTUURDER EN PASSAGIER BEKNELD. Maandagmiddag reed door onbe kende oorzaak een truck met opleg ger van de firma de H. uit Oud-Vos- aemeer op de Wouwseweg tegen een boom. De cabine werd in elkaar ge drukt, zodat de bestuurder en een passagier bekneld raakten. Nadat voorbygangers hen hadden bevryd, werden zy by omwonenden binnen ge dragen. Een dokter verleende eerste hulp. De bestuurder Ch. uit Bergen op Zoom had een hersenschudding en inwendige kneuzingen bekomen en werd per ziekenauto naar het Alg. Burg. Gasthuis in Bergen op Zoom vervoerd. De mede inzittende A. H. W. bekwam snijwonden. De cabine was totaal vernield terwyi de aan hangwagen, die dwars over de weg was komen te staan, het verkeer be lemmerde. De Rijkspolitie stelde een onderzoek in. In Goes waren inbrekers op het pad. In het afgelopen weekeinde hebben een of meer leden van het gilde der „langvingers" Goes als operatieter rein gekozen. Vrijdagnacht heeft men zich ver- moedel tjk door een open raam toe gang verschaft tot de juist ontruim de woning van de heer Van K. aan de Vosraaerstraat. Van de nog achterge bleven goederen werd een aantal fles sen wijn en slaolie alsmede andere artikelen meegenomen. Zaterdag- of Zondagnacht werd een ongewenst bezoek gebracht aan de industriehal van de fa. M. Daar kwam men binnen door het intrappen van een ruit Voor zover op het ogen blik kan worden nagegaan, wordt slechts een gering geldsbedrag ver mist. De politic stelt naar beide inbraken een onderzoek in. DR. ADR. WISSE OVERLEDEN. Dezer dagen is te Zeist op 77-ja- rige leeftijd overleden dr- Adr. Wis se, oud-dtrocteur van de Rykskweek- school te Utrecht. Hy was 8 Juli 1877 te Serooskerke (W.) geboren en bezocht de openbare lagere school aldaar. Na het behalen der onderwyzersac- te werd hy onderwijzer aan een open bare school te Utrecht. Later werd hy hoofd der school te Harderwyk en te Leiden. In 1927 werd hij di recteur der Rykskweekschool te Utrecht. HU verliet in 1942 op 65- jarlge leeftijd het onderwijs en ves tigde zich te Zeist. Dr. A. Wisse heeft in Leiden let teren gestudeerd en promoveerde op het historisch proefschrift: De Com- mercie-Comnagnie te Middelburg (1720—1889). Bus Middelburg- Vlissingen belandde in de sloot Passagiers en chauffeur met de schrik vrij. Maandagmorgen om ongeveer kwart over tien geraakte ae bus van de Stoomtram Walcheren N.V., die de dienst MiddelburgVlissingen vla Oost-Souburg onderhoudt, op de Oude Vlissingseweg in de aldaar langs de weg gelegen sloot. Dank zy een ge lukkige omstandigheid de voorwie len van het voertuig vonden steun op een in do sloot gelegen dam sloeg de wagen niet om en kwamen passa giers en chauffeur met de schrik vry. De bus reed in de richting Vlissin gen en de chauffeur trachtte een voor hem rydende tractor met oplegger te passeren. De bestuurder van deze wa gen maakte evenwel een onverwach te manoeuvre naar links, waardoor de buschauffeur, teneinde een aanrij ding te vermijden, genoodzaakt werd zover naar links uit te wijken, dat zijn voertuig van de weg geraakte, met het genoemde gevolg. De chauffeur van de tractor met oplegger heeft zonder meer zyn weg vervolgd en de mogelykheid is niet uitgesloten, dat de man niets van het volgens de verklaringen van de bus chauffeur, door hem veroorzaakte ongeval heeft bemerkt. De politie stelt een nader onderzoek in. Het busverkeer ondervond slechts tien minuten vertraging. Met behulp van een kraanwagen is de yeronge- lukte autobus van de sloot weer op de wal geholpen. weer in de vaart. Autovervoer tussen Vlissingen en Breskens is weer mogelijk. Het veer VlissingenBreskens zet van vandaag af weer motorfietsen en auto's over, uitgezonderd vracht auto's met aanhangwagen. Behalve de „Prins Willem" kan namelyk thans ook de „Prins Hendrik" weer een geregelde dienst onderhouden, aangezien aan de fuik te Breskens een noodvoorziening is getroffen. De „Prins Hendrik" wordt met staaldraden ,dle met behulp van twee lieren worden opgewonden ,in de fuik vastgelegd. Verwacht wordt, dat de ze methode nog beter zal voldoen dan de oorspronkeiyke wijze van meren, omdat het schip thans veel vaster in de fuik ligt. Nu de „Prins Hendrik" weer in de vaart is gebracht, is de tijdelijke dienstregeling, welke op 25 Januari inging, wederom van kracht. Commissie Oost-Vlaamse Tentoonstelling. In verband met de deze zomer te Middelburg te houden Oost-Vlaamse tentoonstelling, hebben Gedeputeerde Staten van Zeeland hunnerzyds een Commissie Oost-Vlaamse Tentoon stelling ingesteld, welke is samenge steld als volgt: voorzitter: jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Commissa ris der Koningin in Zeeland. Leden: mr. dr. A. J. J. M. Mes en A. Schout, leden van Gedeputeerde Staten van Zeeland, mr. J. M. Pilaar, Griffier der Staten van Zeeland, mr. dr. N. Bolkestein, burgemeester van Mid delburg, alsmede de leden van het Dagelijks Bestuur van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk, de heren J. M. A. C. van Dongen, R. Gerritsen, jhr. mr. T. A. J. W. Schorer en C. Lijn- Prijs voor ondernemers II. 5445.- de goedkoopste automobiel^/ IMPORT N.V. AUTOPALACE 'S GRAVENHAGE DEALER VOOR VLISSINGEN EN OMGEVING. Garage „CENTRUM", Fa. Rouw en van Veen, Coosje Buslcenstraat 54. Telefoon 2866. Week-end Prot. Chr. Werkgemeenschap P.v.d.A. te Hedenesse. BELGISCHE GEESTVERWANTEN OP BEZOEK. Het gewest Zeeland van de Prot. Chr. Werkgemeenschap in de Partij v. d. Arbeid, hield Zaterdag en Zon dag j.l. onder leiding van jhr. mr. T. A. J. W. Schorer en in tegenwoordig heid van het Tweede Kamerlid, de heer W. F. Scheps. een goed bezocht week-end op „Hedenesse" by Cad- zand, met geestverwanten uit Bel- gisch-Vlaanderen. Zaterdag sprak Jul. Hendrickx uit Brugge over de Middenstand en O. Geraldo, secretaris van debelangrij ke afdeling Brugge van dé Centrale voor Arbeidersontwikkeling, over het vormend werk dier Centrale. 's Avonds was er muziek en decla matie door de leden. 's Zondags werd, onder leiding van een Hervormde predikant, een ge meenschappelijke kapel-dienst gehou den en uitvoerig gediscussieerd over een tweetal onderwerpen, t.w.: „De Christen in de P. v. d. A." en „de pers, haar historie, taak en beteke nis". Deze onderwerpen werden inge leid door de heren J. Jonker en A. F. Stufkens. Sparen in Januari Het tegoed by de Vlissingse Nuts- spaarbank steeg in Januari van f 7.840.725 (vorig jaar f 7.738,262) tot f 7.875.548 (v.i. f 7.751.411). Inge legd werd f 360.755. terugbetaald f 325.933 en het aantal rekeningen steeg van 16.650 tot 16.738, Het schoolsparen leverde een uitleg van f 2057 op; de inleg met behulp van spaarbusjes bedroeg f 1667. Hoofdkantoor: styging tegoed van f 5.852,766 tot. f 5.853.864 (inleg f 246.578). afhaaldlenst stijging te- Goes: styging tegoed van f 1.095.250 tot f 1.103,146 (inleg f 57.408); Wolphaartsdijk: stijging tegoed van f 271.398 tot f 279.548 (inleg f 18.633) Terneuzen: stijging tegoed van f 60.377 tot f 67.198 (inleg f 2388), afhaaldienstinleg f 1882; Zaamslag: styging tegoed van f 37.367 tot f 47.543 (inleg f 11.135); Axel: stij ging tegoed van f 38.523 tot f 39.481 (inleg f 3640). GARANTIEPRIJS VOOR SUIKERBIETEN. De N.V. Centrale Suikermaatschap- py heeft medegedeeld, dat deze maat- schappy op grond van de door de mi nister van landbouw bepaalde suiker- prys, een garantleprys voor de sui kerbieten heeft vastgesteld, die 4,50 per 1000 kilogram hoger ligt dan do basisprys van net vorige jaar, behal ve een verbetering m de verdere voorwaarden. De résyltaten van de vorige campagne hebben deze maat schappij doen besluiten de in haar koopbrieven voorziene nabetaling voor de bieten, die in de vorige cam pagne werden geleverd, te bepalen op 3,50 per 1000 kg. VISSERIJ OP ZEESTERREN ES' DE WADDENZEE Nu er in het mosselbedrijf niet zo veel werk meer is, wordt er intensief op zeesterren gevist, die in grote hoe veelheden op de Waddenzee voorko men. De sterren worden naar België uitgevoerd, waar ze voor veevoer en kunstmest worden gebruik' Vluchtelingetjes schreven aan kinderen van Heinkenszand. Geruime tyd geleden hielden de leerlingen der Chr. Schóól té Hein kenszand, onder leiding van het hoofd, de heer J. van Belle, een inza meling ten behoeve van de kinderen in de vluchtelingenkampen van West- Duitsland. Dezer dagen ontvingen de kinderen ieder een brief, waarin de jeugdige vluchtelingetjes iets vertel den over hun moeilijkheden en waarin ze hun welgemeende dank uitten. Enquête landarbeider?. Vanwege liet Landbouwkundig F.conomisch Instituut zal te Hein kenszand een enquête worden gehou den onder de daar wonende landar beiders. De voorbereidingen daartoe zyn reeds getroffen; de enquête zal plaats vinden op 20 Februari 1952 tussen 18.30 en 21.30 uur ter gemeen te-secretarie. CULTUUR-TECHNISCHE DIENST. By beschikkinj van Landbouw, voorziening is aangesteld in vaste dienst by de cultuurtechnische dienst: Ir. L. Belkema te Goes. VEEL LIEFHEBBERS: Voor de functie van jeugdherberg- ouders in de binnenkort te openen jeugdherberg te Axel, hebben zich 41 sollicitanten aangemeld. ing van de minister Visserij en Voedsel- DE VLASROTERUEN TE ST. JANSTEEN. Gemeente zal echter een deel der kosten zelf dienen te dragen. Naar wjj vernemen ontving (lozer dagen het gemeentebestuur van Sint Jansteen een 6chryven van Ged- Staten van Zeeland, waarin dit college verklaart zich te kunnen verenigen met het advies van de subcommissie van de Commissie belast met het onderzoek van de aanvragen om vergun ning tot het vestigen van vlasroteryen voor zover dit advies betrekking heeft op de centrale lozing van het afvalwater van een vyftal warm wa terroteryen aldaar (vier bestaande en één nog te bouwen). Ged. Staten adviseren nu bovendien de gemeente Sint Jansteen om vqor- Dlt advies hield in om voor de wer ken, die voor deze centrale lozing no dig zijn, een lichaam te creëren, dat belast zou worden met de verwezen lijking van de plannen. Dit lichaam zou dan toezicht moeten houden op de roterijen voor wat betreft het lo zen van het afvalwater en het win nen van bedrijfswater. De botersmokkelarij is Zeeuwsch-Vlaanderen. Ook de kleine smokkelaars krijgen stevige klappen. In een Belgisch grensplaatsje werd kort geleden een revue opgevoerd ge titeld: „Smokkelde gy ook nog bo ter"? Die revue bevatte de nodige grollen en snaaksheden over de boter- smokkelary tussen Nederland en Bel gië. Het is mogeiyk, dat de smokke laars behoefte hadden om de span ning van hun nachtelijke avonturen weg te lachen, via deze revue, maar in ae laatste tyd hebben toch vrij veel smokkelaars dat lachen verleerd. Het waren niet alleen de grote smokkelaars, die met hun pantserwa gens in handen van de douaniers vie len, ook heel wat kleine smokkelaars werden aangehouden. Daarbij bleek, dat de mannen, die per fiets een par tijtje boter van Nederland naar Bel gië brengen veelal Belgische werklo zen zyn. Zy ryden in groepjes van vier of vyï en een man rydt voorop als verkenner. Ook vrouwen en kinderen doen mee aan deze smokkelhandel. Er zyn zelfs schoolkinderen gesnapt, die voor of na schooltyd even een duitje probeerden te verdienen door met een paar kilogram boter over de grens te wippen. Dat alles gebeurt langs de kleine binnenwegen, waar nu de Belgische en de Nederlandse douane-ambtena ren een uiterst scherpe controle toe passen. Uit het aantal aanhoudingen vooral in Oost Zeeuwsch Vlaanderen blijkt wel, dat ook hier geldt, wat op alle overtreders van toepas vroeg of laat komt aan hun eind. lopig zelf op te treden in plaats van bovenbedoeld lichaam. Ten aanzien van de financiering merken Ged. Sta ten op, dat rekening gehouden dient te worden met het feit, dat de ge meente St Jansteen van de vlasin dustrie ten volle profiteert, zodat het niet onbillijk is, dat deze gemeente zelf een deel van de kosten zal dra gen. Daarnaast wordt de gemeente aanbevolen het werk zelf geheel uit te voeren en door middel van het heffen van rechten zonodig de kosten gedeeltelijk te verhalen. Explosie in aquarium. VISJES KWAMEN OM Zondagnacht half twee werden de heer M. te Brigdamme en zyn buren gewekt door een explosie. Deze was veroorzaakt door de petroleumver- warming van een aquarium ln de huiskamer van de heer M. Waar- schyniyk is gasvorming ontstaan met als gevolg een ontploffing. De brand, die daarop ontstond, werd door de buren met emmers water geblust. Het aquarium werd vernield, de visjes kwamen om en er was enige schade aan huisraad en kle ding. Pro memorie-posten voor oesters HET NIEUWE HANDELS VERDRAG MET FRANKRIJK Nu na langdurige besprekingen het handelsverdrag met Frankryk tot stand is gekomen, blykt dat er voor de schaal- en schelpdieren-branche de volgende posten zyn opgenomen: import uit Frankryk: zaaioesters pro memorie. Export naar Frankryk: oesters pro memorie; andere schaal- en schelpdieren 2.500.000 frs. Nog steeds geen export van oesters naar het oesterminnend land dus! Protest tegen Goese burgerzinlening. De afdeling Goes van „Nieuwe Koers", de jongeren-organisatie van de Party van de ie Arbeid, heeft zich Kon. Ned. Natuurhistorische I met een adres tot de Goese gemeen- toro o H ffonran A W! L - Vereniging, afd Zeeland. Zaterdag hield de Kon. Ned. Na tuurhistorische Vereniging, afd. Zee land, haar jaarvergadering ln Hotel Tivoli te Goes. Uit het jaarverslag van de secreta resse bleek, dat de vereniging een ryk jaar achter de rug heeft Er werden vele excursies gemaakt en interes sante lezingen gehouden. Ook memoreerde de secretaresse, dat de natuurstudie veel levensvreug de en gezonde ontspanning biedt, iets wat ontbeerd wordt door 'diegenen, die onverschillig tegenover de natuur staan. De heren H. H. Evenhuls en H. Lodder, werden respectieveiyk geko zen tot voorzitter en vice-voorzltter. Na het zakeiyke gedeelte hield de heer E. Middelman uit Scheveningen een lezing met kleurenplaatjes over Lapland. Vooral de plantengroei werd naaer beschouwd. Een groot aantal leden en genodigden volgden met aandacht deze vlotte, boeiende voor dracht. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. Bij Koninkiyk Besluit is toegekend de eremedaille, verbonden aan de Or de van Oranje-Nassau in brons aan mevrouw A. M. Douze-de Vos, wo nende te Zaamslag, hulp in de huis houding by H, de Kegt, te Terneuzen. ACHTTIEN JAAR IN TERNEUZEN. Arbeidde 35 jaar als diacones „Altyd heb ik me als de moeder van een groot gezin gevoeld en zou Ik nog eens opnieuw op de wereld komen en weer een keus moeten doen dan zou ik zeker hetzelfde werk kiezen, dat ik hier gedurende achttien jafen heb mogen verrichten en waarvan ik slechts met moeite afscheid kan nemen", zo zeide ons Zr. L. Smits, directrice van het Hervormde rusthuis „Scheldeoord" te Terneuzen, die eerstdaags het huis en do stad,* waar zy zovele jaren zulk mooi en zegenryk werk heeft gedaan, gaat veriaten. „Wat echter nog niet betekent", zo voegde Zr. Smits daaraan toe, „dat ik pu met werken op houd, al zou ik daartoe ln verband met mijn leeftijd gerechtigd zyn. Ik voel me nog volkomen fit en heb nog aller minst behoefte aan een stil leven en ik hoop dan ook mijzelf nog op an dere wjjze dan als directrice van een rusthuis, uit welke functie ik op eigen verzoek ben ontslagen, voor de gemeenschap nuttig te kunnen ma ken." Trouwens Zr. Smits, die afkomstig is van het Rotterdamse Diaconessen- huis heeft haar sporen gedurende de 35 jaren dat zij als diacones werk zaam is, op velerlei gebied reeds verdiend. Niet alleen was zy 18 jaar lang directrice van het Terneuzense rust huis, dat zy van het oude gebouw met 18 inwoners heeft zien uitgroei en tot het huidige moderne gebouw, dat thans een bevolking van om streeks 90 personen telt, maar eer der diende zij reeds de gemeenschap als operatiezuster, wijkzuster en in het kliniekwerk. Veel heeft Zr. Smits in al die ja ren meegemaakt, vooral ook in de periodo 1940'45, toen het rusthuis nog als noodziekenhuis gebruikt moest worden. In 1940 is het zelfs voorgekomen, dat Belgische militai ren hoekkamers als mitrailleurpos ten inrichtten en van daaruit lustig vuurden. Allerlei lief en leed heeft Zr. Smits in 18 jaren met de bewoners van het rusthuis beleefd en zeker zou zy daarover een boek kunnen schryven, maar ze vindt, dat ze geen schryf- talent heeft. Eén ding staat wel va3t: als Zr. Smits dezer dagen Terneuzen ver laat, zal dit heengaan in brede kring worden betreurd, niet alleen door de bewoners van het huis, dat zy op zo voortreffelyke wyze zo lang bestuur de, doch ook door de vele vrienden, die zy zich in de loop der jaren on der de Terneuzense bevolking heeft gemaakt. teraad gewend, waarin zij met klem protesteert tegen de gang van za ken met betrekking tot de „burger zinlening". De afdeling meent, dat het niet aangaat een bepaalde cate gorie woningzoekenden te bevoorde len, hetgeen naar haar oordeel toch zou geschieden indien aan hen, die 1000 gulden kunnen storten, voorrang zou worden gegeven by het toewij zen van woningen. Ook meent men, dat op verkapte wijze de door de regering vastgestelde rentepercenta ges voor woningbouw worden ontdo ken. De afdeling dringt er bij de raad dan ook op aan, alles in het werk te stellen om het plan niet tot uit voering- te doen geraken. WEL BELANGSTELLING. De „start" van de lening is overi gens niet onbevredigend. Slechts enkele dagen nadat de circulaires zijn ver zonden en de plannen wereldkundig zyn gemaakt, biyken er reeds 10 se rieuze candidaten te zyn, die door het verstrekken van een renteloze lening van 1000.in het bezit van een be- woningsvergunning voor een nieuw te bouwen woning wensen te komen. Weer ruim een ton voor woningbouw in Goes. De gemeente Goes heeft van de Eerste Hollandsche levensverzeke ringsbank een aanbieding ontvangen voor een lening van 250.000 a 3 94 onder voorwaarde, dat een met deze bank gesloten 33/i -lening, waarvan ca. 116.000 resteert, wordt afgelost De nieuwe lening moet een looptijd van 30 jaar krygen en wor den bestemd voor woningbouw. Daar deze aanbieding alleszins aanneméiyk voorkomt, stellen B. en W. de raad voor hiertoe te besluiten. Nieuw gebouw voor het Wit-Gele Kruis Aarde/iburg De officiële opening van het nieu we Wit-Gele-Kruisgebouw te Aar denburg, dat opgetrokken werd. ge schiedde naast de R.K. Meisjes school in de Peursensstraat, in te genwoordigheid van talryke genodig den, waarna men het' nieuwe gebouw bezichtigde. Des namiddags was er een feestvergadering in Hotel „De Rode Leeuw" ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum der vereniging. Voorzitter C. F. Vercraye opende de byeenkomst. Talryke sprekers voer den daarna het woord,, o.a. pastoor Dierick, burgemeester J. M. A. C. van Dongen, burgemeester P. F. van Hootegem van Sluis als voorzitter van de Prov. Bond van het Wit-Gele Kruis en mr. J. de Vreese uit Utrecht, lid van het hoofdbestuur. De secretaris, E. S. Ceulenaere, gaf een overzicht van de werkzaamheden der vereniging gedurende de afgelo pen 25 jaar. De heer A. C. Catsman sprak namens het Groene Kruis en wees op de prettige verstandhouding, welke tussen de beide Kruisvereni gingen bestaat. De heer C. A. Mabe- soone bood namens het comité van actie de opbrengst van een collecte aan, welke ruim 1911.— bedroeg. Onder dc aanwezigen waren o.m. nog de heer L. P. Noliet, destijds hoofd van de school te Heille, en Soeur Pacifiquc, destyds wykzuster te Aardenburg, welke belden veel werk hebben verricht toen de vereni ging in Aardenburg werd gesticht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2