GEWESTELIJKE CULTUUR IN DE GROTE STEDEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZEELAND BLEEF NIET ACHTER Verheugende demonstratie in Rotterdam (Van onze speciale verslaggever) ROTTERDAM, Februari. Friezen, Zeeuwen, Groningers, Limbur gers, Drentenaren en Twentenaren zwermen over Nederland. Zü ves tigen zich in de groto steden in 't Westen van 't land en behoren daar lang niet tot de slechtste werkers. Zy passen ziel» aan de veranderde om standigheden aan, doch in hen blijft leven do herinnering aan het gewest, waar hun wieg stond, zy houden vast aan hun tradities, zy blyven een gehechtheid tonen aan de eigen aard en de eigen overtuiging. Zy bewa ren ook daar hun folkloristische gebruiken, al kunnen zy er niet zo ge makkelijk mee voor de dag komen als in hun eigen provincie.^ Een enkele keer tonen zü him stadgenoten hun saamhorigheid en hun folkloristische prestaties, zoals dezer dagen in Rotterdam, waar twee avonden achter elkaar de gewestelijke verenigingen samenkwamen voor de uitvoering van een bont, interessant program. Het is verheugend, dat de binding tussen de Drentenaren, de Zeeuwen, de Limburgers, de Friezen en al die anderen is blijven bestaan en dat deze binding gestalte heeft gekregen in een aantal regionale organisaties. Maar nog verheugender is het, dat deze verenigingen elkaar gevonden hebben om aan te tonen, dat boven de verscheidenheid de eenheid van allen als Nederlander gaat. Op de eerste feestelijke avond van de Rotterdamse gewestelijke vereni gingen was namens burgemeester Oud de gemeentesecretaris, de heer Smeding, aanwezig; op de tweede avond was er de heer Llilirs, voorzit ter van de Rotterdamse Gemeen schap, die de aandacht vestigde op de tendens tot uniformiteit in het maatschappelijke leven en verblijd was, dat door de regionale organi saties de verscheidenheid niet verlo ren is gegaan. HET PROGRAM. Dat dit inderdaad geenszins het geval is, bewezeneerst de Gronin gers, die lieten zien, hoe op Sinter Meerten op 11 November de kinde ren langs de huizen rondgaan en hun typische St. Maartenliedjes zingen, waarvoor ze met sinaasappelen en ander fruit en koek beloond worden. Geflankeerd door twee mijnwer kers in hun speciale dracht, maakte een Limburger een praatje over dia lecten en over Limburgse spreek woorden erop wijzend, dat de lucht hartige toon der Zuiderlingen en het vele gebruik, dat zij in hun gesprek ken maken van de namen der Hei ligen, geen gebrek aan eerbied ver raadt van dit in wezen diep religi euze volk. De Friezen voerden een alleraar digste scène op, waarin een aantal Friezinnetjes en Friezen in hun mooie nationale dracht na de ker- Medisch conflict te Apeldoorn Een medisch conflict, dat reeds ruim een jaar geleden in Apeldoorn is ontstaan, dreigt binnenkort ook in de gerechtelijke Bfeer te zullen komen. Het gaat tussen het college van regenten van het semi-gemeen- telijke Julianaziekenhuis en de arts J. M., die jarenlang als patholoog anatoom in dit ziekenhuis werkzaam is geweest. Zonder van te voren overleg te plegen, vaardigde dit kort daarvoor in verband met de gewijzigde positie van het ziekenhuis benoemde regen tencollege begin Januari van het vo rige jaar een zogenaamd staf-regle ment uit, waaraan alle twintig spe cialisten, die met de geneesheer-di recteur de staf zouden vormen, zich moesten onderwerpen. Acht hunner weigerden dit en na vex-schillende strubbelingen werd met ingang van 15 October j.l. aan dokter M. de toe gang tot zijn in het ziekenhuis ge vestigde laboratorium ontzegd. Het regentencollege heeft hem thans per aangetekende brief doen weten, dat het ziekenhuis in den ver volge zelf de pathologie-anatomie zal verzorgen, omdat het in dokter M. geen vertrouwen meer stelt. Thans overweegt laatstgenoemde de afzon derlijke regenten voor de rechtbank te Zutphen te doen dagvaarden we gens aantasting van zyn goede naam en wegens broodroof. Peron sluit „wapenstil stand" met socialisten De 78-jarige leider der socialisten in Argentinië, Enrique Dickman. heeft een onderhoud met president Peron gehad. Er is daarna een offi cieel communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd dat het socialistische partijorgaan, La Vanguardia, dat in Augustus 1947 verboden werd, weer mag verschijnen en dat de socialisten die om politieke redenen gevangen zitten naar verluidt minstens 20 in vryheid worden gesteld. De waarnemend secretaris van de socialistische partij, Ramon Muniz, heeft in een brief aan de partijleden gewaarschuwd voor „misleidende ma noeuvres". Toen w|j de vorige week gevolg gaven aan het verzoek om ook eens een moeilijke kruiswoordpuzzle te plaatsen, hebben w|j niet gedacht, dat er zo weinig oplossingen binnen zouden komen. Wij z|jn er een beetje van geschrokken, met het gevolg, dat wij net a.s. weekend een gemak kelijker opgave zullen plaatsen. De prijswinnaars zijn: J. Otte, Nieuwe Vlissingse weg 444, Middel burg; I. Heijstek, De Ruyterstraat 26, Middelburg. De oplossing luidde: Horizontaal: gors, 5 Loue, 9. Boutens, 11. iep, 12. N.N.O., 13. of, 15. legio, 17. S.M., 18. Dee, 20. Ran, 21. Ate, 22. ezel, 24. Paul, 25. Olona, 26. oker, 28. Davy, 31. bek, 32. Ujk, 34. Bea, 35. on, 36. manis, 38. R.M., 39. gas, 40. aas, 42. Eisinga, 43. Brno, 44. gouw. Verticaal: 2. Obl, 3. Roel, 4. super, 5. Lenin, 6. Onno, 7. uso, 8. anode, 10. kemel, 14. feziken, 16. galopyn, 17. stuiver, 19. Ee. 21. Aa. 23. lor. 24. pad, 26. obool, 27. E.K., 29. Ab, 30. Ïamen, 32. lasso, 33. klang, 36. Main, 7. sago, 39. Ger, 41. Sau. mis in een café by elkaar komen en er de Skotse Trije dansen. Zeeland kwam met een show van fraaie klederdrachten, o.a. uit Arne- muiden, C'adzand, Axel en Krabben- dyke en van Zuid Beveland, Schou wen en Duivcland, Walcheren en Tholen. Verrassend was het, hoeveel verschillende drachten in Zeeland nog in zwang zUn. Tcgelyk vestigde men de aandacht op de typische Zeeuwse producten als tarwe, aard appelen, oesters, mosselen, fruit, kreeft, papaver, juin, suikerbieten, erwten en bonen en op het Zeeuwse paard. Voor de Drentenaren zong een da meskoortje en vertelde ,,'n olde scheeper" de legende van de twee rovers Ellert en Brammert, die eens de heide onveilig gemaakt hebben. En de Twentenaren oogstten veel succes met hun boerendansen en bewezen, dat deze vorm van oude volkskunst nog altijd met liefde wordt beoefend. Een woord van lof komt de gewes telijke verenigingen toe, niet alleen omdat zij een hechte band gelegd hebben tussen de provinciegenoten „in den vreemde", niet alleen omdat z|j ver van huls hun folklore zo zui nig bewaren, maar ook en vooral, omdat zij met elkaar in de grote steden ook in Den Haag hebben wij eens een dergelijke avond byge- woond zo Ijverig propaganda ma ken voor een ongerept behoud van de rijkdom aan gewestelijke volks cultuur, die Nederland nog altijd bezit. Bouw van relay-zenders voor televisie Geruchten over Duitse televisie in ons land voorbarig Binnen afzienbare tijd zullen in de drie grootste steden van Nederland, Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, ten behoeve van de televisie-uitzen dingen via Lopik relayzenders wor den gebouwd, aldus weet de Volks krant te melden. Hierdoor zou het mogelijk z|jn met behulp van de tele visie-reportagewagen actuele gebeur tenissen in die steden aan de televi sie-kijkers te laten zien op het ogen blik dat ze plaats vinden. De reportagewagen kan zijn zen der dan richten op de ontvanganten- ne, welke op een van de hoogste pun ten in de genoemde steden zal worden gebouwd. Het is niet te verwachten, aldus genoemd blad, dat Duitse program ma's, via een aantal relayzenders naar Nederland gebracht, in Neder land zullen worden uitgezonden. Geruchten over Duitse televisie in Nederland z|jn zeer voorbarig. Indonesische minister kreeg een klap De pengadilan negeri van Djakar ta veroordeelde, Hardjojo Angkoso tot een gevangenisstraf van 2 maan den en 3 weken met aftrek van voorarrest onder beschuldiging van het binnendringen van een ander mans lokaal, in dit geval 't kantoor van minister Joesoef Wibisono en het toedienen van een slag aan de minister. Veroordeelde bevindt zich reeds 2 maanden en 20 dagen in voorarrest, zodat h|j dus nog een dag z|jn straf heeft uit te zitten. De beklaagde Kuikens van de bon Namens de voedselcommissaris van Gelderland werd op de jaarver gadering van de vereniging van broederijen en pluimveefokbedryven in Nederland, welke in het Concertge bouw te Barneveld werd gehouden, medegedeeld, dat er overwogen wordt volgend jaar de kuikens van de bon te doen. Aan de leden van de V.B.N. werd de vraag voorgelegd, of ze dit gewenst achten of dat ze liever het huidige systeem gehandhaafd zien. Te luchtige kledij In verband met van vele zyden vernomen critiek op de door de ci neast Rudi Hornecker te Voorburg in opdracht van het A.N.V.V. ver vaardigde propagandafilm voor het watertoerisme „Rendez-Vous in Hol land", heeft het bestuur van het A. N. V. V. deze film aanmerkelijk doen bekorten. De gedeelten, waarin de vrouwe lijke rollen in ietwat luchtige kledy optreden, zijn er uit gesneden, aldus De TeL Nederlands verpleegster in Cuba posthuum geëerd De Cubaanse regering heeft een postzegel uitgegeven met het por tret van Clara Louise Maasss, doch ter van een Nederlandse winkelier in East Orange (New Jersey). Op 25-jarige leeftijd was zy als militair verpleegster op Cuba werk zaam en zij offerde zich op als vry- willigstei' by de proefnemingen over de gele koorts van de Reed-commis- sie. De uitgifte van de postzegel ge schiedde ter gelegenheid van de 50e verjaring van haar sterfdag: 24 Au gustus 1901.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 7