NIEUWS UIT ZEELAND Sport en wedstrijden WALCHEREN Rechtbank Middelburg MAANDAG 4 FEBRUARI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT C.J.B.T.B.-conferentie te Axel gesloten Rudolf van Reest over Chr. levensstijl Vrijdagmorgen werd de slotbijeen komst gehouden, van de C.J.B.T.B.- conferentie te Axel. Na de opening sprak de heer K. C. van Spronsen (de bekende auteur Rudolf van Reest) over het onderwerp: Handha ving van de Chr. levensstijl in een we reld vol verwarring. Spreker zette aan de hand van tal van voorbeelden uiteen, dat er thans een cultuur-pessimisme heerst, een verschijnsel, dat niet nieuw is. Ook in Christus' dagen bevond zich de wereld in een impasse. De Pilatus- vraag „Wat is waarheid" is daarvan een uiting. Wat is de diepste oorzaak van ons huidig cultuur-pessimisme? aldus spreker. Zij zijn beide vrucht van het humanisme, dat uitgaat van het standpunt, dat de mens als een god op aarde leeft. Gaat het goed, dan is men optimist, gaat het slecht, dan is het zwartste pessimisme hun deel. Het humanisme is ontzaglijk taal en leert nooit enige les uit catastrofe en oorlog, aldus spreker. Het wil zich ook nu weer een wereld scheppen waarin het paradijs komen zal. Uitvoerig ging spreker na, hoe de levensstijl dient te zjjn van de mens, die bij de Bijbel leeft. Paulus zegt: Blijf in de wereld le ven, koopt en verkoopt, maar alles als niet-bezittende. Deze wereld ge bruikende, maar niet misbruikende. Men denke steeds: we leven in een interim-toestand, dit gaat voorbij en dan hebt ge uw Chr. levensstijl ge vonden. Op deze rede volgde een uitvoerige discussie. Na de middagmaaltijd werd de conferentie gesloten. Bondssecretarls R. Bos zeide dat de kans groot is dat dergelijke conferenties In den vervol ge wel meer in Axel zullen worden gehouden. De conferentie noemde hij zeer geslaagd. Goed jaar voor Bergen op Zoomse groente- en fruit veiling Het afgelopen jaar is voor de Ber gen op Zoomse groente- en fruitvei ling niet ongunstig geweest. De om zet van deze veiling is weer ver bo ven de 2 millioen geweest Aan fruit werd geveild *1.128.769. (v. j. 626.J.71.aan voornaamste groentesoorten 1.409.919.— (v.j. 1.268.631.aan aardappelen voor 41.802.— (v.j. 32.611.—); aan diverse afwijkende producten 50.921 (v.j. 78.698.— Er werden 25.956 eieren aange voerd voor totaal 3071.61 (v. 1. 47.189 voor 5.668.66). Aan fruit en groentesoorten en aardappelen werd een hogere 'omzet dit jaar bereikt van 625.300.—. Aan fruit werd er bijna voor het dubbele geveild over alle soorten. Zeeuwse fruitavond in Rotterdam. Maandag 25 Februari a.s. zal de Provinciale Compnssie van Veilingen, in samenwerking met de Kring Zee land der Ned. Fruittelers Organisatie, de Rotterdamse huisvrouwenvereni gingen in het gebouw „Emporium" een Zeeuwse fruitavond aanbieden De Zeeuwse r\jketuinbouwconsulent, ir. W. van Soest zal in een vraagge sprek met verschillende personen uit Zeeuwse fruitteeltkringen, o.a. telers en veilingmedewerkers, de vele teelt- zorgen, de kwaliteitseisen en de waarde van het Zeeuwse fruit belich ten. Een en ander wordt met licht beelden verduidelijkt. Voorts zal ir. A. K. Zweede uit Wageningen vertellen over de fruitverwerking, terwijl mei. S. Nauta zal demonstreren hoe fruit in gebak enz. verwerkt kan worden. Natuurlijk zal er volop gelegenheid zijn tot het stellen van vragen. Een tentoonstelling zal verder de roem van het Zeeuwse fruit bij de Rotter damse huisvrouw helpen verbreiden. De dames zulen ook mogen raden naar de namen van de verschillende tentoongestelde appelrassen. Na de pauze wordt nog een film over de ver werking van fruit vertoond, terwijl aan het slot alle bezoeksters een doosie Zeeuwse appels zal worden geoffreerd. Middelburg BEVEL LEGER DES HEILS. De nieuwe bevelvoerende officieren van het Leger des Heils te Middelburg, de luitenants Ligtelijn, zijn in een druk bezochte samenkomst in het Le- gerlokaal hartelijk verwelkomd. Na dat een aantal sprekers en spreeksters de nieuw gearriveerden Gods zegen op hun arbeid hadden toegewenst, na men de officieren het bevel van chet korps over. FEESTAVOND C.J.M.V. De Chr. Jongemannen Vereniging Rom. 1 16a te Middelburg heeft Za terdagavond, toen in het Schutters hof de jaarlijkse feestavond werd ge geven. een uitstekende beurt ge maakt met de opvoering van „Hoe het weeuwtje uit het Hof van Hol land gevrijd werd", de aardige proza schets van Potgieter, door de olijke Charivarius voor het toneel bewerkt. Dit kluchtig verhaal, een eeuw oud, maar nog altijd fris en charmant, werd bijzonder goed gespeeld: de jon gelui wisten de zonderlinge en min der zonderlinge figuren, welke aan Potgieters' pen ontsnapten, raak te typeren. Bovendien was er tempo in deze uitvoering (alle lof voor de re gisseur Jaap van Pagee, die boven dien nog twee rollen vertolkte) en bo den decor en costumes een fleurige aanblik. Geen wonder dan ook, dat de jonge acteurs en actrices door het zeer talrijk publiek met een dankbaar applaus werden beloond. Na een inleidend woord van de heer C. P. de Jongli werd het pro gramma geopend met een vlaggence- remonie. Vervolgens werd, met mede werking van een orkestje, de Mas- scheroen 1941 van W. A. P. Smit, een moderne versie van het 14e eeuwse wagenspel, uitgebeeld. Deze goedge slaagde avond, waaraan ook de „Jon ge Krachtband" medewerkte, werd met samenzang besloten. EEN SLIPPENDE BUS. ✓Zondagavond had de laatste bus van Vlissingen naar Middelburg aan zienlijke vertraging, doordat ae bus nabij Afceele uit een spiegelgladde bocht van de Oude Vlissingse weg gleed. Na vele mislukte pogingen slaagde de chauffeur er tenslotte in, geholpen door een aantal duwende passagiers het voertuig weer recht op ae weg te krijgen. Het laatste gedeel te van de weg kon slechts zeer be hoedzaam worden afgelegd. De bus kwam eerst om half een te Middel burg aan. Vlissingen GEMEENTERAAD. De gemeenteraad van Vlissingen is in vergadering bijeengeroepr - gen Vrijdag 8 Februari 1952, dc middags 2 uur. ien te- les na- De collecte ten bate van de Stichting „Het Vierde Prinsenkind,, bracht in Grijpskerke f 119.20 op. ^genda MIDDELBURG. Vandaag Electro: „Gabriëla", (18 jr), 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „Hotel Sahara", (al), 8 uur; Van Benthem Jutting: Exposite Teun Gijsserr en Hiroshige, 9—18 uur. -'orgen Electro: „Diamantsmokkel op Holland, 7 en 9.15 uur; Van Ben them Jutting: als vandaag; Schut tershof: Propaganda-feestavond Alg Ned. Grafische Bond, 8 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Gangsters in de nacht", (14 j.), 7 en 9 uur; Luxor: „Geen plaats voor Jenny", (18 j.), 8 Morgen Alhambra: Als vandaag, 7 en 9 uur; Luxor: „Misdadig zwijgen", (18 j.), 8 uur; HOOFD VEE- EN VLEESKEURINGSDIENSTEN. B. en W. van Vlissingen hebben na overleg met het gemeentebestuur van Middelburg bij de gemeente raad van Vlissingen de volgende niet- alfabetische voordracht ingediend voor de benoeming van een hoofd der vee- en vleeskeuringsdiensten in de krin gen Middelburg en Vlissingen: 1 Dr. M. J. Mol. hoofd keuringsdienst te Eist; 2 dr. J. G. Ojemann, praktizerend dierenarts en gedurende 1V2 dag per week keuringsveearts te Amsterdam. CAUSERIE DS. VELDKAMP. Voor de Geref. Jeugdcentrale-te Vlissingen trad Donderdagavond "ils spreker op ds. H. Veldkamp, Geref. predikant te Middelburg, die voor een aandachtig gehoor het boek van Thijs Booy: „Kerk en Jeugd" aan een beschouwing onderwierp. In een boeiend betoog behandelde ds. Veldkamp die zelf een brochure „Eerherstel der Jeugd" aan voormeld boek heeft gewijd de critiek op de Geref. Kerken in „Kerk en Jeugd" uitgeoefend. Geconstateerd mag wor den, aldus spr., dat het overgrote deel van de Geref. jeugd van het boek be wust geen kennis heeft genomen. De critiek is schromelijk overdreven en onwaar, al is er vanzelf ook juistheid in deze critiek, daar ook de Kerk niet volmaakt is. Spr. is niet bevreesd voor de toekomst der Geref. kerken voor wat de jeugd betreft. Met vreug de mag worden geconstateerd, dat de opkomst van de jongeren in de godsdienstoefeningen groter is dan vóór de oorlog het geval was en er vaak een actie door hen wordt ont wikkeld, welke ouderen ter voorbeeld ka*n zijn. Naar aanleiding van het gesproke ne werden nog vele vragen gesteld, welke door de spreker op duidelijke wijze werden beantwoord. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer C. A. Verwijs en werd door ds. Veldkamp met gebed beslo ten. Oostkapel Ie JONGE LANDBOUWERS BIJEEN. De afdeling Oostkapelle e.o. van het Landbouw Jongeren Genootschap hield haar zesde jaarvergadering in café „De Vriendschap" te Oostka pelle onder voorzitterschap van de heer J. Poppe. Uit het jaarverslag van de penningmeester bleek, dat er een batig saldo aanwezig was. De heer A. de Visser hield een inleiding over bietenteelt, waarop een drukke bespreking volgde. De voorzitter deelde mede, dat er op 14, 15 en 16 Februari a.s. te Domburg kaderdagen zullen worden gehouden. Tenslotte werd nog be sloten om dit jaar een erwtenproef veld aan te leggen van verschillen de rassen. UITVOERING „CRESCENDO" Donderdagavond gaf te Oostkapelle de muziekvereniging „Crescendo' een uitvoering voor donateurs en geno digden in het verenigingsgebouw on der leiding van de directeur, de heer P. Wisse. Na afloop van het muzikale gedeel te trad de toneelclub „Onder Ons" op met een toneelstuk in 2 bedrijven en een slotzitting „De verliefde Beeld houwer" onder regie van de heer A. J. de Broekert. Grijpskerke FILMAVOND VROUWENBOND. Te Grijpskerke werd op initiatief van de plaatselijke afdeling van de Nederlandse Christelijke Vrouwen bond de film van de Stichting „Meer en Bosch" over de verzorging van de lijders aan vallende ziekte te Haarlem en Heemstede vertoond. Op voortref felijke wijze vertelde de reizende broe der Vermeulen over het werk, de ge neeswijze der patiënten. De vrouwen vereniging kan op een mooie en leer zame avond terugzien. Westhillkring Zeeland opgericht Onlangs werd door mej. J. de Nood te Middelburg en C. Dronkerb te Vlis singen het initiatief genomen om tot oprichting van een WesthillKrin;, in Zeeland te komen. Zaterdagmiddag werd in Middelburg éen geslaafde poging daartoe ondernomen. Het doel van deze kring is de onderlinge con tacten te bevorderen en de training van leiders en 'eidsters ter nand te nemen. De instructrice van 1t West- hill mej. J. van Kuipers, woonde de bijeenkomst bij en gaf een uiteenzet ting van het nut van een dergelijke kring. Tenslotte werd overgegaan tot verkiezing van een bestuur. De heer J. den Hollander werd voorzitter, mei. J. Marteyn, secretaresse beiden te Middelburg, terwijl de heer J. de Zwart te Vlissingen penningmeester werd. Voorts namen zitting in bet bestuur mej. de Nood namens de Westhill te Middelburg C. Dronkers en G. Bertijn namens vlissingen. mej. S. Traas namens de Doopsgez. ge meente te Vlissingen mej. Smalle- gange en Wika W. Veenhi ven te Goes. ds. J. C. Muller te Rit'hem en de dames Schout en Hoog.und te Biggekerke. Zaterdagavond hield mej. van Kuipers nog een causerie over het uitspelen van verhaten, waarna men Zondagmiddag nog in de Noorderkapel te Vlissingen bijeen was. Maismiddagen van de Z L.M. De Bevelandse kringen van de Z.L. M. zullen 19 Februari a.s. te Goes een maismiddag organiseren, waar ir. W R. Becker de teelt van mais en de heer B. W. Alink de verwerking en de afzet van mais zal bespreken. Vrijdag 15 Februari zal ir. Becker over het zelfde onderwerp voor de kringen Axel en Hulst te Zaamslag het woord voeren. Gezien de grote interesse welke voor de maisteelt in Zeeland bestaat, zal op deze middagen ongetwijfeld een druk bezoek verwacht kunnen wor den. Veere JAARVERGADERING LEDEN VARKENSFONDS. De leden van het varkensfonds te Veere kwamen bijeen voor het houden van de jaarvergadering, onder leiding van de heer J. de Nood. Het bleek, dat er 96 leden waren en dat zich bij de 137 gehouden varkens zes ongeluk ken voordeden. De vergoeding, welke werd vastgesteld over 1952 voor ge storven varkens en uit nood te slach ten varkens zal respectievelijk 80 en 85 bedragen. Voor goedgekeurde varkens wordt 100% van de markt waarde gerekend. De heer J. Besuyen werd als bestuurslid herkozen en de heer J. Melis als bode benoemd. De financiële toestand van het fonds werd gunstig geacht, doch het aantal var kens was iets afgenomen. Vrouwenpolder JAARVERGADERING LANDARBEIDERSBOND. Te Vrouwenpolder hield de plaat selijke afdeling van de Landarbei- dersbond haar jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer J. Jan- se, die een welkomstwoord sprak. Na dat de verslagen over het afgelopen jaar waren uitgebracht, werden als bestuurslid herkozen de heren J. Jan- se en J. C. Sturm. In de controlecom missie werd de heer M. v. d. Broeke Sz. gekozen. Hierna hield de heer Vingerling een inleiding over het on derwerp: „De waardigheid van de ar beid AANBESTEDING Door de architect L. Beije te Veere werd in het openbaar aanbesteed de bouw van een landbouwschuur met veestalling te Vrouwenpolder voor de heer W. Louwerse. Er waren twaalf inschrijvingen. De hoogste was van de fa. J. Olyslager te Mid delburg 39.900), de laagste van de fa. A. J. Stoppels te Middelburg 34.680). Serooskerke JAARFEEST JEUGDVERENIGINGEN Te Serooskerke (W.) hield de ge combineerde M.V. en J.V. op Geref. Grondslag haar jaarvergadering in de Geref. Kerk. Na een kort openings woord en het lezen van notulen kreeg Gerard Jobse het woord. Deze hiela een inleiding getiteld: „Christus roept de Jeugd". Ook de M.V. hield een inleiding: „De specifieke geaard heid van de jongen en het meisje", welke bijdrage geleverd werd door Jo Wattel. Verder werd opgevoerd de „Kuy- per Revue". Deze gaf een beeld van het leven en werk van dr. Abr. Kuy- per. Tussen de bedrijven door werd declamatie, zang en muziek ten ge hore gebracht. De beide verenigingen kunnen terugzien op een goed ge slaagd jaarfeest. De heer J. Jobse sloot dit samenzgn met dankgebed, O.- en W.-Souburg METAALBEWERKERS VERGADERDEN. De leden van de Chr. Metaalbewer- kersbond, afdeling Souburg kwamen bijeen voor het houden van de jaar vergadering, die onder leiding stond van de voorzitter, de heer A. Arendse Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat de afdeling thans 185 leden telt. De penningmeester kon een ba tig saldo melden. By de bestuursver kiezing werd de heer L. Welleman, eerste secretaris, herkozen. De heer N. Poortvliet kwam in de plaats van de heer L. van Sluijs. ZENDIN GSBUEENKOM ST. Vrijdagavond werd in de Geref. kerk te Souburg een Zendingsbijeen komst gehouden waar als spreker voorging dr. L. F. Bakker uit Am sterdam, oud Zendingsconsul m Indo nesië. Deze wees er op, dat er be halve moeilijkheden voor de zending, ook mogelijkheden zijn. Van de 1200 millioen inwoners van Oost-Azië zijn er 16 millioen Christenen. Voorts be handelde spr. verschillende gods diensten in Indonesië. Naast een Zendende kerk moet ook een bid dende kerk zijn, aldus spr. Het Evan gelisatie zangkoor verleende mede werking. Middelburgse volkstubiders kregen loon voor werken. „Kweeklust" heeft momenteel geen grond meer De Middelburgse volkstuindcrs kun nen met voldoening op het afgelopen Jaar terugzien, want hun arbeid werd beloond met een goedo opbrengst van de grond. Dit bloek uit het versiag, dat de secretaris, de heer J. Antheu nisse, uitbracht ui do Zaterdagmid dag in de Boganlzaul gehouden, goed bezochte jaarvergadering van de ver eniging „Kweeklust". Na het openingswoord van de voor zitter. de heer M. Kleinepief deelde de secretaris mede, dat het ;eder.tal vorig jaar steeg van 226 tot -71. Vjjf leden moesten echter worden ge royeerd wegens verwaarloz.ng van hun tuinties. De verzorging van grond, paaen en slootkanten liet in een aantal gevallen veel te wensen over. De hoeveelheid grond bleef in 1951 ongewijzigd, maar er werden weer diverse verbeteringen tot stand ge bracht. Het bestuur en de leden ver keren nog in het onzekere, of de grond aan de Nadorst behouden kan worden, omdat de gemeente Uier im mers uitbreiding van het sportvelden complex heeft geprojecteerd De secretaris van de grondcommis- sie. de heer A. Everaars. verklaarde, dat er geen klachten waren wer slechte percelen. Er is geen grond meer voor uitgifte beschikbaar; zelfs was het noodzakelijk grond ii te ne men van sommige leden die meer dan één perceel bewerken. Alle terreinen zijn vol en voor de Dercelen bij de Karelsgang, welke reeds officieus aan „Kweeklust" zjjn toegewezen, zjjn er 25 gegadigden. Het de grote vraag zfin of de verzoeken van degenen, die méér grond wensen in gewilligd kunnen worden. FINANCIËLE RESULTATEN. De heer Antheunisse, die tevens penningmeester is, deelde in deze kwaliteit mede dat de ontvangsten in 1951 4192.74 bedroegen, de uit gaven 2057.62 en dus het saldo 2135.12. inclusief het saldo ,ran het voorgaande jaar. De winst over 1951 bedroeg 3.65: daarnaast is er een behoorlijke reserve. De aftredende bestuursleden, de heren J. Antheunisse. J. L. T Barieu en C. Metiers, werden bij acclamatie herkozen. Van de rondvraag werd een druk gebruik gemaakt Eén van de leden deed daarbjj de suggestie dat men zieke leden kan helpen door er voor te zorgen, dat hun tuintjes onkruid- vrij bltiven. Na de pauze gaf de heer M. bat tel van de Rijkstuinbouwvoorlich- tingsdienst de amateur-kwekers nog talrijke practische wenken. MOND- EN KLAUWZEER. Onder het vee van de landbouwer H. Timmers te St. Philipsland is mond- en klauwzeer geconstateerd.' Domburg RAAD DOMBURG. Gemeentebegroting goedgekeurd. De raad der gemeente Domburg kwam in vergadering bijeen, onder voorzitterschap van wethouder J. de Visser. De voorzitter wenste de raadsleden met hun gezinnen een voorspoedig 1952 toe en memoreerde enkele belangrijke besluiten uit het afgelopen jaar. Het oudste raadslid, de heer L. Dourleyn beantwoordde de Nieuwjaarswens en vroeg aan dacht voor enkele belangrijke zaken, onder andere de toenemende werk loosheid en het woningtekort. Hij zou gaarne willen vernemen of een burgerzinlening voor Domburg mo gelijk is. Bij de ingekomen stukken waren de door G.S. goedgekeurde begrotin gen voor 1952 van de gemeente en van de stichting Badplaatsbelangen. In verband met de uitbreiding van het gemeentehuis werd een begro tingswijziging goedgekeurd tot een bedrag van 12.045,12. Met de N.V. Bank voor Ned. gemeenten werd een rekening-courant-overeenkomst ge sloten tot een bedrag van 323.000. Het gemeentepersoneel werd een uit kering ineens van 5 toegekend, waarbij de heer Joh. de Visser ge acht wenst te worden te hebben te gengestemd. Bij de rondvraag ver zochten enkele raadsleden verbetering van de waterafvoer op enkele plaat sen in de gemeente en herbeplanting van de Oost- en de Weststraat Dit werd toegezegd. Op verzoek van de heer Joh. de Visser zal nog eens het door laten lopen van de busdienst tot bij de buurtschap St. Jan ten He- re worden bepleit. De heer L. Dour leyn kreeg op zijn verzoek inlichtin gen over de gezinsverzorging in de gemeente. De heer J. Warners kreeg de toezegging, dat bij eventuele ver koop van slib uit de zuiveringsin richting, hieraan meer bekendheid zal worden gegeven. WIELERSPORT Wielerkalender voor Zeeland vastgesteld. In De Bruijn's restaurant te Hulst kwamen de vretegenwoordigers van dc wielersportverenigingen van Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen en Zuid-Bcvc land bijeen onder voorzitterschap van de nieuwe N.W.U.-consul, de heer P Warnier. Het doel van de bijeenkomst was het vaststellen van de wielerka lender voor deze verenigingen in het komende seizoen. Nadat de heer Wai- nier enige waarderende woorden had gericht tot de scheidende consul, de heer J. Heuckelom. begon men met het vaststellen van de diverse wedstrijd data. Besloten werd om bij het samen vallen van wedstrijden met die in West Zeeuwsch-Vlaanderen alsnog overleg te plegen. De volgende wedstrijden werden vastgesteld: Nieuw Namen: 16 September, ama teurs en nieuwelingen; Axel: 3 Juni, nieuwelingen, 22 Mei. amateurs, 15 Augustus, amateurs; Groenendijk: 10 April, amateurs en nieuwelingen, 3 Augustus, amateurs en nieuwelingen; Boschkapelle: 8 of 15 Juni, nieuwelin gen; Oud-Vossemeer: 19 Juli, ama teurs en nieuwelingen; St. Maartens dijk: 7 Juni, nieuwelingen: Goes: Augustus, amateurs; St. Jansteen: 28 Juni, professionals; Hengstdijk: 4 Mei, amateurs. 31 Augustus, nieuwelingen; Kruiningen: 28 Juni, amateurs en nieuwelingen; Koewacht: 5 Mei, ama teurs. 8 September, amateurs of nieu welingen; Hulst: 27 Mei, amateurs en nieuwelingen, 7 October, amateurs en nieuwelingen. De verenigingen spraken zich uit voor één wielercorsul voor geheel Zeeland en zullen zich daartoe tot de N.W.U. wenden. SCHAKEN GOES SCHAAKTE TEGEN MIDDELBURG. De voor de le klasse van de Zeeuw se Schaakbond gespeelde wedstrijd Goes 1—Middelburg EI eindigde in een voorlopige 3^—1% overwinning voor de Goesenaren. De gedetailleerde uit slagen waren: A. J. C. Nordlohne1. S. Blokpoel afg.; L. PieterseH. Kraak afg.; W. A. DuvekotP. Sanders 1—J. TholenaarD. de Vos 10; J. de Lnage—J. Denies 10; EL. Verbeek— L. J. Woudstra LC. Franken —F. de Buijzer afg; dr. A. LooiJen— W. Flissebaalje afg.- J. van Zweden J. Jopsse 0—1; H. OliemansK. van Belzen afg. In de tweede klasse B won Middel burg IV met 3% van Goes III. DAMMEN FLINKE OVERWINNING VOOR ARNEMUIDEN. Te Aagtekerke werd voor de twee de klasse van de Zeeuwse Dambond de wedstrijd Aagtekerke IIArne- mulden gespeeld. Arnemuiden won de wedstrijd met 137 en de gedetail leerde uitslagen waren: J. den HollanderP. Brasser 2—0; M. C. de SmitJ. Pauw er11; L. BakkerW. Krijger 11; A. Triel ierP. Vader 11; A. MaljnrsL. van Belzen 02; L. Bakker Jr.M. Kasse 02; F. BlaasP. Coppoolse 02; A. LouwsJ. Coppoolse 02; S. WisseW. Falet 11; P. Dekker J. van Belzen 11. GOES G.D.C. WINT VAN MIDDELBURG L De twee afgebroken partijen uit de damwedstrijd Middelburg IGoes G.D.C. I, Deurlooden Hertog en de Ruijtervan Biemen, zijn beide uit gespeeld en in remise geëindigd. De Middelburgse spelers wisten hun voordeel niet in winst om te zetten. De wedstrijd .eindigde dus met een 119 overwinning voor Goes. Door deze uitslag is Vlissingen, dat nog ongeslagen is, er het beste komen voor te staan. De wedstrijden Vlis singenMiddelburg en GoesVlis singen zullen nu de beslissing in deze competitie moeten brengen. Westkapelle AFSCHEID ONDERWIJZERES KLEUTERSCHOOL. Te Westkapelle nam mei. J. Suur- mond afscheid als onderwijzeres aar, de kleuterschool. In aanwezigheid van vele ouders gaf zij nog eenmaal les aan de hoogste klas. Ds. W. Oost hoek sprak haar hartelijk toe, waarna de heer K. Lievense haar namens het bestuur een schemerlamp aanbood. Van de kinderen kleeg zij een mooi schilderij, aangeboden met een toe passelijk vers door twee kleuters. De nieuwe onderwijzeres, mei. L. Jobse, hield een inleiding over de betekenis van het geestelijk en lichamelijk on derwijs op de kleuterschool. Tenslotte dankte Mej. Suurmond voor de aan gename samenwerking, zowel met be stuur als ouders. Uitspraken. Door de rechtbank te Middelburg werd Vrijdag uitspraak gedaan in de navolgende, op 18 Januari behandelde strafzaken. E. K. A. v. H., veehouder te Bres- kens, die in hoger beroep had terecht gestaan wegens overtreding van de verordening „bestrijding tuberculose onder rundvee" werd vrijgesproken van het hem ten laste gelegde, daai bij het onderzoek was gebleken dat aan verdachte geen formulieren ter beschikking waren gesteld, waarop hij het door hem opgestalde vee had moe ten aangeven. Het beroepen vonnis van de kan tonrechter werd vernietigd. H. v. B., los werkman te Arnemul- den, werd wegens een zedenmisdrijf veroordeeld tot een jaar gevangenis straf met aftrek van de preventieve hechtenis. Tevens werd hij voorwaar delijk ter beschikking van de rege ring gesteld met een proeftijd van drie jaar, terwijl hij gedurende die tijd on der het toezicht zal staan van de re- classeringsafdeling van het Leger aes Heils te Middelburg. De koopman J. v. d. IJ te Middel burg, die met een auto door de Ne- derstraat aldaar had gereden terwijl hij dronken was, kreeg hiervoor 2 we ken gevangenisstraf voorwaardelijk Bovendien werd hem de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen ontnomen voor de tijd van zes maanden. E. A. v. d. KL, veehandelaar te Clin ge. had eveneens dronken achter het stuur gezeten. In Hulst maakte hij de Kleine Bagijnestraat onveilig en pro beerde hij de Bagijnepoort te rammen betgeen echter niet gelukte. Verdachte die ter zitting ten stellig ste had ontkend dronken te zijn ge weest, werd niettemin veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf en ontzeg ging van de bevoegdheid motorrijtui gen te besturen voor de tijd van een iaar. G. de G., chauffeur te Gouderak, die door de kantonrechter te Middelburg veroordeeld was tot f 30.= of 15 da gen wegens een verkeersovertreding werd door de rechtbank veroordeeld tot f 15.— of 10 dagen, met vernieti ging van het beroepen vonnis. BRIDGE VIERTALLENCOMPETITIE lo KLASSE A (WAIXIH.) Vliss. Fles 1—VI. Br. club V 2—0; Vliss. Br. CL V—VL Br club Hl 0—2. VL Br. cl. V leed 2 zware nederla- f;en tegen de nrs. 1 en 2 der rang- tist. De stand ts nu: Vliss. Br. cl. m 6 6 0 O 12 Vllss. Fles I 7 5 0 2 10 Vliss. Br. cE IV 5 4 0 1 8 Vllss. Br. cl. V 6 114 3 Vllss. Fles n 6 10 5 2 St. Joris 6 0 15 1 Hoofdklasse B. (O. Zeeuwsch-Vlaanderen). Terneuzen 1—Hulst II 20; Ter- neuzen IIHuist 1 20. Door de verrassende nederlaag van Hulst 1 tegen Tern. H is Huist nog geen kampioeD geworden. Sas I Is net enige viertal, dat nog evenveel punten kan behalen. Hulst II degra deert definitief. Hulst I 7 5 1 1 11 Tern. I 8 3 3 2 9 Tern. H 7 3 2 2 8 Sas van Gent I 6 3 12 7 Hulst H 8 0 17 1 Geen verhoging defensie- lasten voor Nederland. Naar het A.N.P. van officiële zijde wordt meegedeeld Is de vermelding dat de Nederlandse regering heeft aangeboden haar defensieuitgaven met twintig procent te verhogen, volkomen onjuist. Diensttijd in Korea telt dubbel voor pensioen. Bij K. B. is bepaald, dat de dienst-, tijd van militairen, die in Korea en andere gebieden in het Verre Oosten dienst nebben gedaan by de ter be schikking van de Ver. Naties gestel de strijdkrachten, dubbel telt bij dc voor pensioenberekening geldige diensttijd. De militairen worden ge acht te hebben deelgenomen aan krijgsverrichtingen gedurende de tijd. dat zij na 25 Juni 1950 in werkelijke dienst znn geweest bh de U.N.O.- strijdkrachten en niet in Krijgsgevan genschap hebben vertoefd. Mr. Oud „Lieftinck's werk valt mee". Mr. P. J. Oud, voorzitter van de V.V.D. en burgemeester van Rotter dam, is Zaterdag in Naaldwijk ge start met zijn eerste verkiezingsre devoering. Hierin hield hij een plei dooi voor de Derde Macht c-n zei over het werk van minister Lieftinck, dat men dit niet als al te moeilijk moet zien. „Het valt vaak mee", al dus Oud. Deviezencertificaten in Indonesië afgeschaft. Met ingang van vandaag is het stel sel der deviezencertificaten, dat in Indonesië gold. afgeschaft. Aan- en verkoop van deviezen door de ban ken zal- geschieden volgens ,nieuWe vastgestelde koersen, die vermeld worden in de officiële koerslijst van de Javasche Bank. De nieuwe koer sen zijn voor de Nederlandse gulden 3 rtipiah, voor de Amerikaanse dol lar 11,40 rupiah. In kringen van handel en cultu res te Amsterdam worden de nieu we maatregelen van de Indonesische regering een stap in de goede rich ting genoemd. Kubelik tijdens concert ziek geworden. De dirigent Raphael Kubelik Is Zondagmiddag tijdens een concert in het Amsterdamse Concertgebouw plotseling onwel geworden. Hp kon het tweede gedeelte van het middag concert niet verder dirigeren. De dirigent Hein Jordans werd bereid gevonden om het gedeelte na de pauze te leiden. Het programma werd veranderd: in plaats van „Ta- ras Bulba" van de Tsjechische com ponist Janacek werd Beethovens tweede symphonie uitgevoerd. Kubelik werd per auto naar huis vervoerd. Zijn toestand schijnt niet ernstig te zijn. Nieuws In e«n Noleclop Koning George van Engeland draagt thans volgens de ..Sunday Express" een vest, dat met behulp van een electrische batterij wordt verwarmd. Wanneer hij op jacht gaat. gebruikt bij ook laarzen met „ingebouwde" verwarming. Ziln doch ter. kroonprinses Elisabeth, die met haar man in Z.-Afrika is aangekomen, heeft in t nationale wildpark te Nairobi reeds een paar leeuwen gefotografeerd: dén met zijn prooi en een leeuwin met haar Jongen. Bij haar vorig bezoek (in 1947) was haar dit niet gelukt. Bange is ongetwijfeld een Italiaanse vrouw geweest toen in haar dorp een leeuwin uit haar kool ontsnap te. De oppasser had verzuimd deze be hoorlijk te sluiten en de vrouw werd in de dorpsstraat door het beest omver ge- moen, maar de oppasser slaagde er toch in erger te voorkomen. In Panama ontsnapte een Zweeds technicus, niet ui* een kooi. maar uit zijn notclkamer. waarin hij een briefje achterliet voor zijn compagnon en verder ook al zijn papte ren en geld. De autoriteiten, die mogelijk splonnage vrezen, zoeken nu naarstiglijk naar de man. De bekende Belgische professor Piccard zoekt in Trtëst bij de marinewerven hulp voor de uitvoering van zfjn nieuwste plan om met een door hemzelf ontworpen duikerklok tot een diepte van 3000 meter In zee af te dalen. Niet op 3000 meter diepte, maar op de kust bij Landsend ligt reeds veertien dagen een gestrand Liberiaans schip, waarop zich nog steeds de scheepskat be vindt, De dierenbescherming doet al die tijd reeds vruchteloze pogingen om het dier te redden. De kat heeft inmiddels al een nieuwe naam gekregen: Carlsen. - ZtJn peetvader, kapitein Carlsen. krijgt Intussen misschien al gauw een nieuw schip; zijn rederij heeft althans to Ameri ka het vrachtschip „Noonday" overgeno men. In Amerika, d.w.z. in de Cana dese hoofdstad Ottawa, wordt to Mei een Tulpenweek gehouden. Do tulpen komen echter niet uit Holland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 3