CHR. LANDBOUWSCHOOL TE 's-HEER ARENDSKERKE GEOPEND Zeeuwse Almanak GEMEENTE VLISSINGEN TEGEN STREEKPLAN WALCHEREN 1951 MUZIEKTENT OP ORANJEPLEIN WORDT NIET VERPLAATST 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 4 FEBRUARI 1952 WAT SAMENWERKING VERMAG. Binnenkort ook een landbouwhuishoudschool Zaterdagmiddag is met een bijeenkomst in het verenigingsgebouw te s Heer Arondskerke de nieuwe Chr. lagere landbouwschool, uitgaande van de Zeeuwse C.B.T.B. en de Ned. Chr. Landarbeidcrsbond voor Zeeland is een dergelijke samenwerking op onderwijsgebied nog een unicum officieel geopend. Vole genodigden woonden deze enigszins feestelijke opening bij. Het Provinciaal Bestuur werd vertegenwoordigd door de leden van G.S., de he ren C. Philipse en A. Schout. Voorts waren o.m. aanwezig B. en W. van 's lieer Arondskerke, de rykslandbomvconsulent heiast met het toezicht op deze school, ir. J. Versteeg, verschillende bestuurders van CJ3.T.B. en N.C. L.B., de hoofden van de andere Zeeuwse C.B.T.B.-scholon, alsmede hoofden van lagere scholen uit omliggendo gemeenten. Na opening op de gebruikelijke wij ze zette de voorzitter van de Zeeuw se de heer C. de Putter, uit voerig het nut van landbouwonderwijs uiteen, temeer daar hij de tijd niet ver meer zag, dat ook in de landbouw bij vestiging bepaalde vakeisen zul- len worden gesteld. Spr. betreurde het dat de gelijkstelling in het onderwijs, wat betreft de financiering van dit landbouwonderwijs, nog niet volledig is. Verder zette spr. uiteen waarom juist Christelijke scholen nodig zijn. Na het Prov. Bestuur en het ge meentebestuur van 's Heer Arendskor- ke te hebben dankgebracht voor de medewerking, ging de voorzitter over tot het installeren van het bestuur voor deze school. Dit bestuur, dat is samengesteld uit leden van de C.B.T. B. en Chr. Landarbeidersbond, bestaat uit de volgende heren: drs. J. J. Knib- he, voorzitter, Jac. Maat, Nieuwdorp. secretaris, P. v. Sabben, 's H. Arends- kerke, penningmeester, Jac. de Schip- per. 's Heer Arendskerke. A. C. Oele, 's Gravenpolder. A. J. de Jager, Nieuw dorp, Joh. Breure. Colijnsplaat. J Kraak. Wolfaartsdijk en J. v. d. Plasse, Lewedorp, leden. Voorts installeerde de voorzitter het hoofd der school, de heer J. C. van Hoven en de commissie van Toezicht, bestaande uit de heven C. Philipse, lid van G. S., 's Hoer Arendskerke, A. A. Elenbaas, burge meester van 's Heer Arendskerke, J. P. v. Liere, Helnkenszand en E. Rouw, Goes. In één vacature moet nog wor den voorzien. Na dit openingswoord aanvaardde de voorzitter van het nieuwe school bestuur, -drs. J. J. Knibbe, de school. Ir. J. Versteeg bood hierna zijn ge lukwensen aan en schetste eveneens de betekenis van het landbouwonderwijs. De heer A. Schout, lid van Ged. Sta ten, sprak zijn bijzondere voldoening er over uit, dat deze school gesticht is door de boeren èn landarbeiders teza men. Burgemeester Elenbaa3 sprak de gelukwensen namens het gemeentebe stuur van 's Heer Arendskerke uit. Voorts deelde hg mede dat thans op de Rijksbegroting ook een post voor een landbouwhuishoudschool te 's H. Arendskerke is uitgetrokken. Zy zou op 1 September kunnen beginnen. Wil hiervan iets kunnen -komen, dan zal er' hard gewerkt moeten worden. De KADERVERGADERINGEN. CHR. NAT. VAKVERBOND. De voorjaars-kadervergaderingen van het Chr. N&t. Vakverbond zullen in de provincie Zeeland gehouden wor den op Zaterdag 15 Maart a-s. te Goes voor de Chr. Besturenbonden te Axel, Bergen op Zoom, Goes. Helnkenszand, Krabbenaijke, Terneu- zen, Tholen en Zaamslag; op Zater dag 22 Maart te Middelburg voor de Besturenbonden te Arnemulden, Koudekerke, Middelburg, Seroosker- ke. Souburg, Vlissingen en West- Zeeuwsch-Vlaanderen. QOED GELOODST...:. Zonder dat iemand er ook maar iets van gemerkt heeft-, is er dezer dagen op de Schelde feest gevierd. O'een groot feest, met feestneuzen, papie ren toeters, vuuriverk of ander uiter lijk vertoon van algemene feestelijk heden, doch een klein, besloten festi viteit je. Zeer intiem. Want het ging om een feestje tussen man en vrome. Dg heer en mevrouw, laten wij ze noemen, waren dezer dagen -precies één jaar getrou wd en evenals alle andere jong gehuwden verkeerden z'tj in de vaste overtuigingdat ztdk een gedenk waardige dag niet onopgemerkt mocht voorbijgaanDat gaat- zo. De moeilijkheid was echter dat de heer X het wisselvallige beroep van zeeman had gekozen en zo kon het gebeuren, dat hiï uitgerekend op de Grote Dag niet thuis, doch aan boord van de vrachtboot „Annenkerlc" ver toefde. Laat nu de ,^.nnenkerk" ech ter precies op die Grote Dag de woon plaats van hot echtpaar, Vlissingen, passeren! Dat was natuurlijk schoon, dat was prachtig, dat was enorm, maartussen het opgetogen jonge echtpaar lag daar onverbiddelijk de Schelde. Nu kunt ge jong, verliefd- verlangend en bovendien precies één jaar getrouwd zlftt, maar om terwfïle van de viering van dat feit hals-over- kop de Schelde, (n Januariin te dui ken, teneinde elkaar min of meer feestelijk de lippen toe te reiken; néé, ('at kunt ge met va» loie dan ook vergen. Het loodswezen bracht redding. l\Tevrouw X mocht aan boord van het l- odsbootjo en de heer X begaf zich v mat de „Annenkerk" in dat loods- bootje. Over de railing van de ,jLnnen- Icerk" bogen nftch verioeerde koppen en véle ögenparen blikten vertederd neer op het echtpaar X, dat mid den op die wijde Schelde izijn één jarig huwelijksfeest al dobberend ..vierde". Zonder feestgedruis, doch 'met het -niisen van de Scheldegolven in de oren. Een stil feest. Slechts de mannen van de „Annenkerlc" maakten het mee en die zwegen. Ontroerd. Om dat jonge geluk, daar op die wijde Schelde. De loods had goed geloodst...,:. bouw van de landbouwschool is nog grotendeels door de gemeente gefinan cierd, rloch in verband met het hui dige rentegamma, zal zij de bouw van een landbouwhuishoudschool niet kunnen financieren, tenzij de boeren zelf tegen 4 pet. willon lonen. Vele sprekers voerden hierna nog het woord. De heer A. Vingerling sprak namens de Ned. Chr. Landarbei dersbond zijn voldoening uit over de hier gevonden samenwerking. De heer A. Haandrikman, hoofd van de Chr. Lagei'e Landbouwschool te Oostkapel- le, bracht de gelukwensen van de col lega's over, de heer A. J. de Jager bood namens de afd. Nieuwdorp van de C.B.T.B. een kaart voor de bijbel les aan en de heer P. van Sabben schonk namens de landarbeiders de gelden voor aankoop van by bels. Voorts sprak nog ds. J. A. Talma, Ned Herv. predikant te 's Heer Arends kerke, de heer J. van Belle uit Hein- kenszand namens de collega's van de lagere scholen en tot slot het hoofd der school, de heer J. C. van Hoven. Na het zingen van de Avondzang, ging ds. Talma voor in dankgebed. Hierna was gelegenheid tot het be zichtigen van de nieuwe 6chool aan de Deestraat. Het gebouw bestaat uit 2 lokalen met een kamer voor het hoofd en een proeftuin. Momenteel telt de school 32 leerlingen. van de burgerbevolking. Burgemeester Kolff „Medewerking van de gehele bevolking nodig". De burgemeester van Vlissmgen, Kolff, heeft tijdens een voor lichtingsvergadering ten stadhuize voor de leden van de raad enkele bij zonderheden medegedeeld over de be scherming burgerbevolking. De bur- Remeester wees er op, dat de versnel- ng van de opbouw vp.n het militaire apparaat tot gevolg heeft, dat ook de bescherming burgerbevolking ln een versneld tempo tot stand moet wor den gebracht. .„Indien ten gevolge van een onvol- upèhae Vóórbereide organisatie dér burgerlijke verdodiging een eventuele vijand er in zou slagen by luchtaan vallen paniek onder do bevolking te veroorzaken en het economische le ven te ontwrichten of té verlammen, dan zou een instorting van het bur gerlijk front het onveimijdeiijke - aidus de burgemeesU volg .preker wees er op, dat de regering van oordeel is, dat het ogenblik ge komen is, dat met de voorlichting van het ^Nederlandse volk wordt be- van de het gehele Ne derlandse volk. De burgeiiijke verde diging zal bij een eventuele oorlog niet minder belangrijk zijn dan de militaire verdediging. De burgemeester deelde vervolgens tal van details mede over de te ne men maatregelen. Ons land is, zoals bekend, verdeelt in A en B gevarenlclassen, waarvan de A-klasse in de groo-tste gevaren-see- toi is gelegen. Van groot belang zal zfn de zelfbescherming van de be volking, geholpen door de blok- en wykcommando's Daardoor kan het aantal branden voorkomen worden, directe hulp aan gewonden worden verleend, enz. Ook in Vlissingen is men thans be- de beschermings-organisatie op te bouwen en hiervoor worden verschil lende diensten ingesteld. De voor naamste diensten zijn: le de brand weer: 2e de opruim- èn reddingsdienst onderverdeeld in een sectie redding met zgn. reddingsploegen; b. een sec tie pioniers en c. een sectie bomop- ruiming; 3e de geneeskundige dienst; 4e de politie; 5e de hersteldienst; 6o dienst sociale verzorging en 7e ver kenning en verbindingen. Het hiertoe benodigde materieel zal door het Rijk worden verstrekt. De kosten worden per jaar voor Vlissingen geschat op 87.000, waaronder echter een grote post voor vergoeding cursisten, die voor de ver schillende diensten moeten worden >pgeleid. Aan de hand van gedetailleerde kaarten gaf hierna de heer A. Rorije, hoofd Burgerlgke Bescherming te Vlissingen. een duidelijk overzicht van de voorbereidingen, welke in de ge meente reeds getroffen zijn. De burgemeester deelde verder me de, dat voor een goed funetionneren der verschillende diensten een groot aantal cursisten nodig zal zijn, ten einde door deze opleiding in geval van nood leiding te kunnen geven. Een be vredigend aantal inwoners heeft zich hiervoor reeds beschikbaar gesteld. Voor een volledige bezetting van de verschillende hulpdiensten zal echter binnenkort een algemeen beroep op de burgerij worden gedaan, waarvoor zowel mannen als vrouwen van 16— 65 jaar zich kunnen opgeven. Er wer den hierna door de aanwezigen nog verschillende vragen gesteld; welke door de burgemeester en de heer Ro rije naar vermogen werden beant woord. „Gids van Walcheren" spreekt voor radio Gent. De heer P. A. Torbljn, „de gids van Walcheren", spreekt Dinsdagavond a.a des avonds om 7.10 uur voor de Vlaam se Gewestelijke Omroep Studio Gent over Walcherse klederdrachten en folklore. Mr. H. van der Schuur benoemd tot gem. secretaris van Veenriam. Mr. H. van der Schuur, gemeente secretaris van Koudekerke, is met ingang van 1 April a.s. benoemd tot gemeentesecretaris van Veendam. Het aanstaand vertrek van mr. Van der Schuur, die sedert 1940 se cretaris van Koudekerke ia, betekent niet alleen voor deze gemeente, maar voor geheel Walcheren een verlies, omdat de heer Van der Schuur een zeer bekwaam secretaris was en in het openbare leven een belangrijke rol speelde. Zo was hij onder meer secretaris-penningmeester van de Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen op Walcheren, secreta- ris van de V.V.V., penningmeester van liet Groene Kruis en van het Rode Kruis, lid van het dagelijks be stuur der Stichting Rusthuizen Wal cheren, secretaxis van de Stichting Maatschappelijk Werk op Walche ren, enz. De heer Van der Schuur, die in zjjn vrije tyd rechten studeerde en z(jn titel vrijwel in de normale tijd behaalde, was een bescheiden, maar zeer begaafde figuur. Zijn vertrek is voor Veendam winst, voor Zeeland een door velen betreurd verlies. Walcherse standaard in Britse marinierskerk. Plechtigheid te Portsmouth. De standaard, die namens de be volking van Walcheren werd ge schonken aan de Britse Mariniers, werd Zondag gewijd en opgelegd in de kerk van de Koninklyke Britse Mariniers in Portsmouth. De stand aard werd in Nov. j.l. door de ver eniging Nieuw Walcheren aangebo den als blijk van erkentelijkheid voor het werk van de commando's der Koninklijke Mariniers, die in de be vrijding van Walcheren in 1944 zo'n groot aandeel hadden. De plechtigheid werd geleid door reverend J. Armstrong, chaplain van de marine, die ten tijde van de be vrijding van Walcheren by de com mando's van de Koninklijke Britse Marine was ingedeeld. IN BEROEP BIJ DE KROON. Uitbreidingsplan er door geremd. Er is by B. eu W. van Vlissingen bezwaar gerezen tegen het Streekplan Walcheren zoals dat op 14 November jl. door Gedep. Staten werd vastge steld en thans ter visie ls gelegd. Aanvankelijk hadden B. en W. geen bezwaar tegen dit streekplan, nadat aan enkele bezwaren was tegemoet gekomen. Nu hebben echter de Provin ciale Staten beslist, dat het zogenaamde „plan Paauwenburg", dat oor- spronkelyk in het streekplan als „bebouwde kom" was opgenomen, zal ver. vallen voorzover dit plan op Koudekerks grondgebied Ligt. Aan dit Konde. kerkse deel is thans een agrarische bestemming gegoven. De vaste commissie van de Plano logische dienst voor Zeeland heeft daaraan de volgende uitleg gegeven, die door de Prov. Staten werd over genomen: „De vaste commissie is van oor deel, dat het streekplan geen basis dient te zijn voor het bouwen op het territoir van een naburige gemeente waar dit niet in onderling overleg ge regeld werd. Nu de grenswyziglhg VlissingenKoudekerke nog geens zins vastligt dient het plan .Paau wenburg" van het Koudekerks grond gebied te worden weggelaten en daar voor in de plaats een agrarische be stemming- te worden gelegd, zoals op Advertentie Hoofdpijn "BAKKERTJE Beveiliging weg MiddelburgVeere. OP VERZOEK VAN DE A.N.W.B. Vooral bij regenachtig en mistig weer levert de weg Middelburg—Veere gevaar op voor het wegverkeer. Het verloop van de weg ls onder dergelij ke weersomstandigheden nl. niet dui delijk te zien. Kortgeleden heeft de A.N.W.B. de Provinciale Waterstaat dan ook ver zocht langs de weg „bermplankjes" te plaatsen. Dit zal thans in do loop van dit jaar geschieden op alle punten, waar dit beslist noodzakelijk blijkt. „TONGKOL" NAAR INDONESIË. Het 423 brt metende Indonesische kustvaartuig „Tongkol", toebehorend aan de „Pepuska" te Indonesië, dat 'ruim een week geleden ter hoogte van het Galloper vuurschip niotor- scliade opliep en in Vlissingen gere pareerd werd, vervolgde Zaterdag zijn reis naar Indonesië. Staatkundig Geref. Partij. Provinciale bijeenkomst te Goes. Meer dan honderd mannen waren Zaterdagmiddag in de zaal Krijger te Goes bijeen voor de vergadering van de Provinciale Vereniging dei- Staatkundig Gereformeerde Partij. De voorzitter, de heer D. Kodde uit Zoutelande, sprak in het openings woord zyn vreugde uit dat een zo groot aantal mannen uit geheel Zee land was opgekomen. Ds. Dorsman uit Schelluinen, lid van het hoofdbestuur, hield een toe spraak, waarin hij wees op het grote belang van het willen leven uit en door Gods Woord. De moderne mens, aldus spreker, gaat aan zijn eigen stelsels teloor. Voorts behandelde hij de principiële zijde van de Staatkun dig Gereformeerde Partij hierby zich o.a. beroepende op het boek Ezra. Als bestuursleden werden herko zen de heren I. de Feijter, P. J. van Houdt en J. Kattenberg, terwijl als vertrouwensmannen werden aange wezen de heren C. Boender te Tho len en J. Kattenberg uit Goes. Tydens deze vergadering werd voorts de groslijst vóór de Tweede Kamer samengesteld, waarop de vol gende namen voor komen: 1. ds. Zandt; 2. Ir. van Dis; 3. D. Kodde; 4. ds. Dorsman; 5- ds. van Dijk; 6. mr. J. de Heer; 7. ds. Smits; 8. ds Mieras; 9. A. J. Schot; 10. C. Boender. GEMEENTERAAD SOUBURG. Begrotingen van gemeente en woningbedrijf vastgesteld, die van Dienst voor Sociale Zaken goedgekeurd. In de Vrijdagmiddag gehouden vergadering van de Souburgse gemeen teraad onder voorzitterschap van burgemeester A. H. S. Stemerding, wer den de.gemeentebegroting en de begroting van de Dienst voor Sociale Za ken goedgekeurd. De heren A. W. Bouff en G. J. Janse dankten B. en W. en het seoretarlepersoneel voor hot verrichte werls. De voorzitter zeide Sn 2ijn ant woord, dat het woningtekort zoveel mogelijk bestreden zal worden en dat daarvoor reeds gedacht ia aan .de bouw van duplexwonlngen De fi nanciën spelen echter een grote rol. Dat het voetbalveld de laatste tijd te drassig is, komt omdat de grond te jong is om voldoende water door te laten. De vraag of het korfbalveld te klein is, moest de voorzitter bevesti gend beantwoorden. Nadat hierover met de Ned. Heidemaatschappij con tact was opgenomen, verkreeg men helaas een onbevredigend antwoord. Naar een oplossing zal gezocht wor den. Bij de behandeling van de begro ting van de Dienst voor Sociale Za- ken vroeg de heer A. W. Bouff door wie en hoe bepaald wordt, in welke inrichting de mensen opgenomen worden. Geantwoord werd, dat de mensen in een bepaalde inrichting worden geplaatst op medisch attest. De huisdokter zendt een medische verklaring naar de arts van de in richting. Het verschil in zakgeld komt door verschil in inrichtingen. DE MUZIEKTENT De muziekvereniging „Vlijt en Vol harding had een verzoek ingediend, om de muziektent op het Oranjeplêin te mogen verplaatsen en vergroten. B. en W. stelden voor hierop afwij zend te beschikken. Op een opmerking van de lieer G. J. Janse antwoordde de voorzitter dat het beter was de toestand te bekyken, als het verkeer, dat nu over her Oranjeplein gaat, weer via West- Souburg wordt geleld. Het voorstel werd z.h.st- aangenomen. In de com missie voor Sociale Zaken werden de heren J. J. Passenier en L. Ch. Jans sen gekozen. Aan de heer J. J. Cij- souw werd eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de o.l. school, In ver band met zijn benoeming te Kortgene. Enkele grondtransacties werden goed gekeurd, VERBETERINGEN BIJ MARNIXSCHOOL. Aan de Kerklaan werd grond ge kocht voor een uitgang van de Mar, nixschool naar de Kerklaan en tevens werden gelden beschikbaar gesteld voor verbetering van het schoolplein De School met de Bijbel zal twee handwerkkasten kunnen aanschaffen. Rond het speelterrein aan de Spoor straat wordt een afrastering gemaakt en de riolering van deze straat zal worden aangesloten op de rioolwater zuiveringsinstallatie. Het maximumbedrag aan kasgeld leningen in 1952 werd vastgesteld, evenals het maximum-crediet by de N.V. Bank voor Ned. gemeenten, bij welke bank een kasgeldlening van f 65.000.werd aangegaan. Tenslot te zal het gemeentelijk woningbe drijf deelnemen in de obligatielening der gemeente. Bij de rondvraag vroeg de heer G. J. Janse of er iets bekend was van beschikbaar stellen van grond aan het Koopmansvoetpad voor volkstuin tjes. De voorzitter zei daar niets van te weten. De heer J. v. d. Have kreeg de toezegging, dat naar herstel van twee nog beschadigde huizen aan de Vlisslngse straat, wordt gestreefd. Daarna sluiting. Café-bezoeker sloeg Noors zeeman met stoel. DEZE LIEP EEN HERSENSCHUDDING EN EEN HOOFDWONDE OP. In een café aan de Boulevard Ban- kert te Vlissingen sloeg een café-be zoeker Zaterdagavond laat plotseling en zonder enige aanleiding een andere gast met een stoel op het hoofd. Deze bezoeker, een Noors zeeman, afkom stig van de in de haven liggende boot „Brymanger", kreeg een lichte her senschudding en een hoofdwonde. Hij werd per ambulancewagen naar het St. Josephziekenhuis overgebracht, waar hij ter verpleging werd opgeno men. De politie stelde een onderzoek in. Dr. J. D. Schouten naar Kamperland. Dr. J. Schouten, lid van de Tweede Kamer voor de A.R-party, zal Maandag 25 Februari in de Ger. kerk te Kamperland spreken over het onderwerp: „Onze politieke roe ping." de kaart als wijziging no. 7 is aange geven. Inmiddels heeft de gemeente vlissingen nog grote onbebouwde ter reinen in de kom liggen, welke eerst dienen te worden volgebouwd". B. en W. van Vlissingen hebben te- fen dit niet opnemen van het plan aauwenburg ernstige bezwaren, om dat alle deskundigen het er over eens zijn, dat een nieuw behoorlijk uitbrei dingsplan voor Vlissingen niet kan worden ontworpen binnen de nauwe grenzen van deze gemeente. Bedoeld complex sluit aan op reeds bestaande lintbebouwing langs de Koudekerlcse weg en zal voortref felijk worden verbonden met de reeds bestaande gedeelten van Vlissingen en met het recreatiegebied van zee en duinen. De daarachter liggende bebossing is reeds ten dele aangebracht en zal nog worden voortgezet. De uitbrei ding kon niet op Vlissings gebied ge projecteerd worden, omdat de aan grenzende terreinen ter weerzijden van de sprink niet op bebouwbaar ni veau liggen en ook 'om stedebouw- kundige redenen onbebouwd moeten blijven. B. en W. zyn van mening, dat een streekplan een bovengemeentelykc ordening ten doel heeft en dat derhal ve niet angstvallig rekening gehou den behoeft te worden met gemeente grenzen. Wordt het Koudekerks© deel van het plan Paauwenburg agrarisch gebied, dan kan de gemeente Koude kerke het stichten van een aantal kleine agrarische bedrijven toestaan en dan zou later als de grenswyziging met Vlissingen tot stand is gekomen, de gemeente Vlissingen voor noge ont- eigeningskosten komen te staan. Wat de aanwezigheid van onbe bouwde terreinen binnen Vlissingen betreft, merken B. en W. op, dat er ook als het plan Paauwenburg zal zijn uitgevoerd nog wel onbebouwde terreinen binnen vlissingen zullen zyn. Men bouwt nu eenmaal een stad niet vol aan de lopende band. Er moet een zekere keuze zyn in terreinen voor verschillende doeleinden en daar om dient Vlissingen over enkele jaren de beschikking te hebben over de aan gene zijde van zijn grenzen liggende terreinen. B. en W. stellen daarom aait de raad van Vlissingen voor tegen de vast stelling van het Streekplan Walche ren in beroep te gaan by de Kroon. Middelburgse jongelui richtten hobbyclub op. Geref. school 't Zand wordt plaats van samenkomst. Enkele Middelburgse jongeren, die al enige tjjd practisch een liefhebberij beoefenden, kwamen tot de conclu sie, dat zy meer konden bereiken, door deze gezamenlijk uit te oefenen. Het afgelopen jaar hebben ongeveer tien jongens vrij regelmatig samen gewerkt en nu heeft men besloten tot oprichting van de „Middelburgse Hobby-club", die aangesloten Is by do Bond van Nederlandse Hobby clubs. Deze hobbyclub heeft diverss af delingen. zoals biologie, electro-tech- niek, modelvliegtuigbouw, astrono mie. fotografie, chemie en figuurza gen. De vereniging is niet opgericht met het doel om gezamenlijk te knut selen doch om practisch# ervaring op te doen in een bepaalde techniek of wetenschap, gebaseerd op een zo groot mogelijke wetensehappelyke kennis. De leden willen daarbij de leiding hebben van een goed onder legde instructeur en vonden de heer P. D. Tack bereid hen als zodanig te helpen. By de oprichting van de club die tevens een jeugdgemeenschap wil zyn. welke jonge mensen van ver schillende levens- en wereldbeschou wingen met elkaar in contact brengt en hen leert samenwerken, is het vol gend bestuur gekozen: F. v. d Kop, voorzitter; R. Munters secretaris; N. IJssel, penningmeester. F. v. a. Brink, algemeen adjunct en M. Munters, commissaris. Natuuriyk kan niet gewerkt wor den zonder clublokaliteiten. Na veel gezoek ondermeer werd gedacht aan een bunker en de gaarkeuken heeft het bestuur het college van B. en W. bereid gevonden, twee flinke en zeer bruikbare lokalen van de leeg staande Geref. school aan 2and aan de club te verhuren. Vooral de burgemeester en de directeur van Ge meentewerken toonden zich zeer hulpvaardig en het spreekt vanzelf, dat de jongens daar erg dankbaar voor zijn. Doordat het hier een geheel nieu we club betreft hebben de jongens en meisjes (ook zij kunnen meedoen) veel nodig om de zaak in te richten. Daarom voeren zij thans een actie om oude en overbodige materialen te ver krijgen. zoals werkbanken, clanken. oude radiotoestellen, gereedschappen, meetinstrumenten, lenzen, electrische en scheikundige apparaten en chemi caliën. Ook zouden zy graag oud pa pier e.d. ophalen om van de opbrengst nieuwe instrumenten en materialen aan te kunnen schaffen. Tenslotte trachten zy donateurs en begunsti gers te winnen. De mosselverzending uit Bruinisse De mosselverzending uit Bruinis se was ln de week van 27 Januari tot 2 Februari belangryk minder dan in de vorige week. Van de Wadden zee was er geen aanvoer door Brui- nisser kwekers, terwijl ook de ver zending van Zeeuwse mosselen meer dan 50 minder was. Deze bedroeg slechts 2175 tonnen. KUNST Expositie Teun Gassen en Hiroshige. KUNSTZAAL VAN BENTHBM EN JUTTING, MIDDELBURG. In de kunstzaal der N.V. van Ben- them en Jutting te Middelburg is Za terdagmiddag een tentoonstelling ge opend van Japanse prenten van Hi roshige en van schilderyen van de in Hansweert geboren schilder Teun Gyssen. De openingsrede werd uitge sproken door de heer M. Vogelaar, burgemeester van Kruiningen en Hansweert, met wie vele belangstel lenden uit deze gemeente waren mee- fekomen om de eerste expositie In eeland van Gijssen te zien. De heer Vogelaar zeide zich te verheugen over het succes van deze Hansweer- tenaar, die met name na een zeer vruchtbare reis door Zuid-Europa de aandacht trekt en wenste hem by de ze expositie veel belangstelling toe. Hans Warren las enkele gediohten uit zhn bundel Eiland in de Stroom, terwijl door de heer Martinet uit Amsterdam een toelichting werd ge geven op de Japanse prenten. Hiroshige was een der belangrijk ste prentkunstenaars, die Japan heeft voortgebracht en in de negentiende eeuw bereikte mede door zijn toedoen de Japanse prentkunst haar grootste bloei. De hier ten toon gestelde hout sneden, de meeste ln kleur, vormen een buitengewoon fraai en boeiend geheel. Er is zelden in onze provincie gelegenheid om een zo fraaie collec tie te bewonderen en alleen al daar om verdient deze expositie de aan dacht. De schilder Gyssen Is een auto-di- daat. Hij heeft reeds elders geëxpo seerd en kreeg daar onder meer waar derende critieken van Cornells Vetb, Jos. de Gruyter en Gerard Kornvel- der. Hy noemt zichzelf een suggest!- vist en men mag daaruit afleiden, dat hij zich ten doel stelt ora een be paalde stemming, die hem by het aan schouwen van een landschap heeft aangegrepen, In zijn doeken tot uit drukking te brengen, In Venetië bijvoorbeeld heeft hem niet in de allereerste plaats de archi tecturale schoonheid der stad ge boeid, maar sterker de grauwheid van de achterbuurten. Twee doeken van Venetië zyn daarom in valse paar- seu geschilderd. Andere doeken heb ben indigo als dominerende kleur. In weer andere tracht Gyssen het laai ende zonlicht op zyn doek vast te leg gen. De meeste van deze schilderstuk ken doen wat wild, wat onbeheerst aan. Kleurenharmonie zoekt men vergeefs, behalve in enkele specimen van ouder werk. dat verraadt, dat Gyssen ook geheel anders kan schil deren. Vermoeöeiyk zal dit oudere werk de bezoekers het sympathiekst zijn. De aquarellen van Gyssen zijn fris en behoren zeker niet tot het minste van zijn werk. Hoe deze schilder 2ich verder zal ontwikkelen valt moeiiyk te zeggen. In ieder geval ïykt hij ons nog niet Volgroeid. G. R Wegens ziekte geen „Ingebeelde zieke". Wegens ziekte van drie hoofdrol spelers kunnen de voorstellingen van Molière'a „De ingebeelde zieke'1 onder auspiciën van de ZV.U. op a.s Dinsdag en Woensdagin Mid delburg en Vlissingen niet doorgaan. Het Amsterdams Toneel speelt nu in plaats hier van „Het mannetje in de maan", een comedie van N. C. Hunter. Jubileumcomité Centraal Genootschap Kinderherstellings oorden. Er is in Zeeland een gewesteiyk jubileumcomité gevormd voor liet 50-jarig jubileum van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings oorden en Gezondheidskolonies. Als voorzitster treedt op mevr. E. VermaasVan Konynenburg, kin derarts te Middelburg, secretaris is de heer L. C. Broer te WUhelmina- dorp en penningmeesteres mevr. P H. Israël te Goes. In het kader van de jubileum actie van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellingsoorden en Qezondheidskolonies, hield de afd. Wllhelminadorp op 31 Januari een huis aan huis collecte, die vcor het kleine dorp het mooie bedrag van 122,62 opbracht 17 KINDEREN IN 1951 UITGEZONDEN NAAK KOLONIEHUIZEN. In het jaarverslag 1951 van het Centraal Genootschap voor Kinder herstellingsoorden en Vacantiekolo- nies wordt gezegd, dat in dat jaar ze ventien zwakke kinderen uit Zierik zee door de plaatselyke afdeling wer den uitgezonden naar de verschillende kolometehuizen. Twaalf kinderen gingen voor rekening van de afdeling Zierikzee en vyf wei-den uitgezonden door de stichting „Bio-vacantieoord". Het aantal verpleegdagen was 647 en !2e„^r?leeg^r?s s*eeS in 1951 van 2.90 tot 3.15 per dag per kind. De reiskosten waren 173. Naast de vas te Inkomsten werden geldmiddelen verkregen uit de opbrengst van een verloting en enkefe subsidies De jaarlijkse collecte bracht 299,22 op. Het ledental bleef gehandhaafd op ongeveer 300 leden. In het bestuur kwamen enkele veranderingen. Do heer De Koek werd voorzitter in- plaats van de heer Van der Gaast, die vice-voorzitter werd. Als nieuwe be stuursleden traden toe zr. Veling en de heren Grolleman en Schilstrlu In de provinciale vergadering werd ge sproken over de jubileumactie, waar door geld ingezameld kan worden voor de herbouw van de tydens de oorlog verwoeste koloniehuizen. De inkomsten over 1951 bedroegen onge veer 1500, de uitgaven 1448. Het bestuur van de afdeling Zierikzee hoopt ook voor de komende jaren te mogen rekenen op blijvend begrip en daadwerkelijke steun om het zo nood- zakeiyke werk te kunnen voortzetten. FAILLISSEMENT. Bij besluit van de rechtbank ia failliet verklaard P. Dobbelaar, Zee straat 1, Axel. Curator is mr. H. B. L. de Rechter te Hulst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2