NIEUWS UIT ZEELAND Sport en wedstrijden ZEEUWSCH-VLAANDEREN GESLAAGD SOLISTENCONCOURS TE AXEL Rechtbank Middelburg Vessel Zeeuws -Vlaanderen MAANDAG 4 FEBRUARI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT C.J.B.T.B.-conferentie te Axel gesloten Rudolf van Reest over Chr. levensstijl Vrijdagmorgen werd de slotbijeen komst gehouden, van de C.J.B.T.B.- conferentie te Axel. Na de opening sprak de heer K. C. van Spronsen (de bekende auteur Rudolf van Reeat) over het onderwerp: Handha ving van de Chr. levensstijl in een we reld vol verwarring. Spreker zette aan de hand van tal van voorbeelden uiteen, dat er thans een oultuur-pessimisme heerst, een verschijnseldat niet nieuw is. Ook in Christus' dagen bevond zich de wereld in een impasse. De Pilatus- vraag „Wat is waarheid" is daarvan een uiting. Wat is de diepste oorzaak van ons huidig cultuur-pessimisme? aldus spreker. Zij zijn beide vrucht van het humanisme, dat uitgaat van het standpunt, dat de mens als een god op aarde leeft. Gaat het goed, dan is men optimist, gaat het slecht, dan is het zwartste pessimisme hun deel. Het humanisme is ontzaglijk taai en leert nooit enige les uit catustrofe en oorlog, aldus spreker. Het wil zich pok nu weer een wereld scheppen, waarin het paradijs komen zal. Uitvoerig ging spreker na, hoe de levensstijl dient te zijn van de mens, die bij de Bijbel leeft. Paulus zegt: Blhf in de0 wereld le ven, koopt en verkoopt, maar alles als niet-bezlttendc. Deze wereld ge bruikende, maar niet misbruikende. Men denke steeds: we leven in een interim-toestand, dit gaat voorbij en dan hebt ge uw Chr. levensstijl ge vonden. Na de middagmaaltijd werd de conferentie gesloten. Bondssecretaris R. Bos zeide dat de kans groot is dat dergelijke conferenties in den vervol ge wel meer in Axel zullen worden gehouden. De conferentie noemde hij zeer geslaagd. Goed jaar voor Bergen op Zoomse groente- en fruit veiling Het afgelopen jaar is voor de Ber gen op Zoomse groente- en fruitvei ling niet ongunstig geweest. De om zet van deze veiling is weer ver bo ven de 2 millioen geweest Aan fruit werd geveild 1.128.769.- (v. j. 626.171.aan voornaamste groentesoorten 1.409.919.— (v.j. 1.268.631.aan aardappelen voor 41.802.— (v.j. 32.611.—); aan diverse afwijkende producten 50.921 (v.j. 78.698.— Er werden 25.956 eieren aange voerd voor totaal 3071.51 (v. 1. 47.189 voor 5.668.66). Aan fruit en groentesoorten en aardappelen werd een hogere omzet dit jaar bereikt van 625.300.—. Aan fruit werd er byna voor het dubbele geveild over alle soorten. Zeeuwse fruitavond in Rotterdam. Maandag 25 Februari a.s. zal de Provinciale Commissie van Veilingen, in samenwerking met de Kring Zee land der Ned. Fruittelers Organisatie, de Rotterdamse huisvrouwenvereni gingen in het gebouw „Emporium" een Zeeuwse fruitavond aanbieden De Zeeuwse rykstuinbouwconsuleht, ir. W. van Soest zhl in een vraagge sprek met verschillende personen uit Zeeuwse fruitteeltklingen, o.a. telers en veilingmedewerkers, de vele teelt- zorgen, de kwaliteitseisen on de waarde van het Zeeuwse fruit belich ten. Een en ander wordt met licht beelden verduidelijkt. Voorts zal ir. A. K. Zweede uit Wageningen vertellen over de fruitverwerking, terwijl mei. S. Nauta zal demonstreren hoe fruit in gebak enz. verwerkt kan worden. Natuurlijk zal er volop gelegenheid zijn tot net stellen van vragen. Een tentoonstelling zal verder de roem van het Zeeuwse fruit bij de Rotter damse huisvrouw helpen verbreiden. De dames zulen ook mogen raden naar de namen van de verschillende tentoongestelde appelrassen. Na de pauze wordt nog een film over de ver werking van fruit vertoond, terwijl aan het slot alle bezoeksters een doosje Zeeuwse appels zal worden geoffreerd. Ooslburg DANSAVOND „LUCTOR ET EMERGO." Zaterdagavond hield de Oostburg- sè wielersportvereniging „Luctor et Emergo" in hotel Mabesoone een dansavond, welke door de voorzitter de heer E. van Hullu, met een wel komstwoord werd geopend. Bij de muziek van de uitstekende band „The Rhytm Fans", onder leiding van de heer P. Meeuwsen, werd eni ge uren gezellig gedanst. De hoofd prijs van de verloting die in de pau ze werd gehouden, was een taart, de heer D. de Back, wist hierop beslag te-leggen. ONTSPANNINGSAVOND. Op 2 -Februari organiseerden de afdelingen Oostburg—Uroede van de Z.P.M. en de L.J.G. een gezamenlijke ontspanningsavond in de „Eenhoorn" te Oostburg. Daar de voorzitter afwe zig was opende de heer J. Dekker de ze avond, die wij in alle opzichten zeer geslaagd kunnen noemen. Achtereenvolgens werden muziek, declamatie en een klucht ten tonele gebracht. De hoofdschotel van de avond werd gevormd door het toneel spel „Mensen In Botsing". De mede spelenden komt ongetwijfeld alle lof toe. daar ieder zijn rol op uitstekende wijze vertolkte. Ook burgemeester mr K. Hoekze- ma woonde deze avond bij en sprak na afloop van de verloting enige woorden tot de aanwezigen. „Hoewel het tegenwoordig niet gemakkelijk gaat met het verenigingsleven ge tuigt deze avond van goed en gere geld werken", zo sprak hij, „ik wens U veel succes toe!" JAGERS VERGADERDEN. Zaterdag j.l. hield de afdeling Oost burg van de Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging een algemene ver gadering in het hotel du Commerce te Oostburg. Behalve een veertigtal leden waren er ook enkele belang stellenden aanwezig. Nadat de voor zitter, de heer P. Blondeel, de verga dering geopend had, ging men de gang van zaken gedurende het jaar 1951 na en men was het er hierbij over eens. dat niet alles naar wens verlopen was. Men besloot echter hierachter een punt te zetten. De voorzitter en de vice-voorzitter, de heer Iz. Bucu, traden hierna af. In hun plaats werd de heer G. Termote tot voorzitter en de heer L. Cam- maart tot vice-voorzitter gekozen. De secretaris, de heer G. Hendriksen, werd met algemene stemmen herko zen en verder bleven tevens in het bestuur zitten, de heer Ach. Buyck, penningmeester en de heer P. Cy- souw, G. Dusardijn en D. Erasmus. Het ligt in de bedoeling'over enke le weken nogmaals bijeen te komen om het voorstel, een aparte Jagers- vereniging voor West Zeeuwsch- Vlaanderen op te richten, te bespre ken. Het spreekt vanzelf, dat men aangesloten zal blijven bij de Kon. Ned. Jagersvereniging. Sluis CONS LENT S CHAP ST. ANNA TER MUIDEN. Tijdens de vergadering van de ring Sluis van de Ned. Herv. kerk. werd ds. L. P. W. Groenveld uit Sluis aangewezen als consulent gedurende de tijd, dat de combinatieplannen Sluis St. Anna ter Muiden en Re- tranehement in bespreking zijn. Na de definitieve beslissing over de nieuwe combinatie zal de ring Sluis een officieel besluit nemen. T.B.C. BEVOLKINGSONDERZOEK. Donderdagavond zal de heer A. C. v. -Nieuwenhuyzen uit Veere in het R. K. parochiehuis te Sluis een uiteen zetting geven over de werkzaamhe den verbonden aan het bevolkingson derzoek op de t.b.c. Aan de toekom stige huisbezoekers in 'n handleiding en een folder ter hand gesteld, zodat zij van te voren de richtlijnen kunnen bestuderen. Aardenburg JAARVERGADERIN G TENNISCLUB „S.J.E.F." De tennisclub „S.J.E.F." te Aar denburg hield haar jaarvergadering in hotel „De Roode Leeuw". Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal,le den was teruggelopen van 54 op 44, hetgeen vooral te wijten is aan het wegblijven van een aantal Belgische leden. Er staan 13 juniorleden inge schreven. De resultaten der teams waren in het afgelopen jaar bevre digend: het le eindigde op de 2e plaats, het 2e op de 3e plaats. De traditionele wedstrijd tegen Öost- burg werd met 12—6 door ,,StJ.E. F.'-' -gewonnen.. Over het afgelopen jaar was er een nadelig slot 'wan 32,15. Daarom werd toesloten de contributie te verhogen. Ieder lid zal de bondscontributie voor zichzelf dienen te betalen. Met algemene stemmen werd het ere-lidmaatschap der vereniging verleend aan burge meester J. M. A. C. v. Dongen. Ge tracht zal worden met 3 teams aan de a.s. comptetitie deel te nemen, terwijl er weer 'n tournooi door de samen werkende verenigingen Aardenburg en Oostburg zal worden georgani seerd. Het aftredende bestuur werd bij acclamatie herkozen. De functies werden als volgt verdeeld: Voorzit ter: dr. J. de Jong; secretaris: J. W A. Trapman; penningmeester: dr. A. Kesteloo; comm. J. M. Paridaen en mei. M. Haverland. Na afloop der i vergadering was er een gezellig sa menzijn, IJzendijke UIT HET ZAKENLEVEN. Bij de bevrijding werd te IJzendij ke de zaak van de heer A. van Looy door brand geheel verwoest. De heer van Loóy had tal van moei lijkheden te overwinnen eer hij aan de herbouw van zijn pand kon be ginnen. Thans is zijn moeite be loond. Het pand, dat naar de eisen des ttfds is ingericht, werd dezer da gen geopend. Boven de winkel is een ruime toonkamer aanwezig, waar be halve de grote voorraad kachels en wasmachines, ook huishoudelijke en luxe artikelen zijn uitgestald. Op één na zijn thans alle ver woeste zakenpanden in de gemeente herbouwd. Terneuzen BENOEMING. Tot vierde leerkracht aah de neu trale kleuterschool te Terneuzen werd benoemd mej. J. M. Orlebeke aldaar. DE WONINGBOUW. Onder voorzitterschap van de heer R. Hol, hield de afdeling Terneuzen van de P. v. d. A. een ledenverga dering in ,,'s Lands Welvaren." Het woord werd o.m. gevoerd door de wethouder M. de Vos, die daarbij wees op het bestaande en nog steeds groeiende woningtekort in Terneu zen. Wat de woningbouw in 1952 betreft, merkte spreker op, dat vast staat, dat dit jaar 24 duplexwonin- gen benevens 52 woningen voor een particuliere onderneming zullen wor den gebouwd. De kans is groot, dat eveneens nog tot de bouw van een flatgebouw met 24 woningen zal kunnen worden overgegaan. In Sluis kil zal een 30-tal industriewoningen worden-gebouwd: - De heer J. 't Gilde werd gekozen tot afgevaardigde naar het agrarisch congres en de heren J. Stenfert en B. Burger werden aangewezen om zitting te nemen In het wijkcomité. LASCLUB ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Voor de lasclub Zeeuwsch-Vlaan deren houdt Vrijdagavond 15 Febru ari a.s. ir. J. R. Waard uit Vlissin- gen in de cantine van de ambachts school te Terneuzen een lezing over „Meten en spanningen". Tevens zal een demonstratie worden gegeven. Westhillkring Zeeland opgericht. Onlangs werd door mej. J. dc Nood te Middelburg en C. Dronkerö te Vlts- singen het Initiatief genomen om tot oprichting van oen WesthilUurinu in Zeeland te komen. Zaterdagmiddag werd in Middelburg een gcslaatde poging daartoe ondernomen. Het doel van deze kring is de onderlinge con tacten te bevorderen en de training van leiders en leidsters ter nand te nemen. De instructrice van it West- hill mej. J. van Kuipers, woonde de bijeenkomst by en gaf een uiteenzet ting van het nut van een dergelijke kring. Tenslotte werd overgegaan tot verkiezing van een bestuur. De heer J. den Hollander werd voorzitter, mej. J. Marteyn, secretaresse beiden te Middelburg, terwijl de heer J. de Zwart te Vlissingen penningmeester werd. Voorts namen zitting in het bestuur mej. de Nood namens de Westhill te Middelburg C. Dronkers en G. Berlijn namens Vlissingen. mej. S. Traas namens de Doopsgez. ge meente te Vlissingen mej. Smalle- gange en Wika W. Vecnht ven te Goes, ds. J. C- Muller te Rit'hem en de dames Schout en Hoog.and te Biggekerke. Zaterdagavond hield mej. van Kuipers nog een causerie over het uitspelen van verhaien, waarna men Zondagmiddag nog in de Noorderkapel te vlissingen bijeen was. MOND- EN KLAUWZEER. Onder het vee van de landbouwer H. Timmers le St. Philipsland is mond- en klauwzeer geconstateerd. KERKNIEUWS. INTREDE DS. L. BOER TE SIRJANSLAND. Na in de morgendienst bevestigc te zijn door ds. W. Fokkema van Oepst- geest. die daarbij een predicmie liield over Ef. 6 10 en 11, deeo in de middagdienst ds. L. Eoer van Spljke- nisse zijn intrede als Ned. H.rv. pre dikant te Sirjansland. De kerk, die des ochtends goed bezet was was des middags overvol. Onder de aanwezigen waren ring- predlkanten. de heer M. Krijger als vertegenwoordiger van dc clissU en burgemeester A C. van der Have van Oosterland. Ds. Boer bepaalde zijn genoor bij de woorden uit Ex. 33 15 „Indien uw aangezicht niet met ons mede- gaat, zouden wij van hier niet op trekken". Spr. schetste hoe het volk van Is raël na het vertrek uit Egypte de Heere had vergeten. Op voortede van Mozes zou God echter het volk bij vernieuwing genadig zijn. Ds. Boer trok een parallel tussen het Israël van toen en de gemeente van thans. Zowel de gemeente als de predikant zullen dan alleen in vertrouwen kun nen samenwerken, wanneer Gods aangezicht met hen medegaat. Na de predicatie sprak ds H. W. van den Brink van Bruinisse als con sulent namens kerkeraad en gemeen te. Hij gaf een overzicht van de tijd, dat de gemeente vacant is geweest. Spr. hoopte, dat de nieuwe pxedikaat tot zegen van de gemeente zou ar beiden en verzocht te zinger Ps. 119 9 (gewijzigd). De heer M Krijger sprak namens de classis en memo reerde in het bijzonder het zendings werk. Ds. M. Westerhoff heette de nieu we leraar welkom in het predikanten- convent. In zijn slotwoord dankte ds. Boer ook de burgemeester voor zijn aanwezigheid en uitte hij de hoop, op goede samenwerking. RAADSVERGADERING. De raad van Terneuzen komt Don derdagavond 14 Februari a.s. in open bare vergadering bijeen. RAYONVERGADERING P. V. d. A. In het kader van de „Plan-actie" wordt op 23 Februari a.s. te Ter neuzen in La Belle Vue een rayon vergadering gehouden voor Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen van de Partij van de Arbeid. Breskens SCHEEPVAART TE BRESKENS. De scheepvaartbeweging in de ha ven van Breskens was weer leven dig. Binnen kwamen 982 geladen schepen (198.339 ton) en 650 ledige schepen (162.643 ton). Er voeren 897 geladen schepen uit (201.691 ton) en 744 ledige schepen uit (154.516 ton). In totaal werden 982 schepen gelost (164.961 ton) en 897 schepen geladen (158.492 ton). 5431 vaartuigen losten vis in de haven met een totaal van 1.344.179 kg. Sluiskil TAFELTENNIS. Donderdagavond werd te Sluiskil Voor de competitie de wedstrijd ge speeld tussen het damesteam van C. N.A. en Atac (Axel). Uitslag C.NA, I—Atac I 2—8. Middelburgse volkstu'mders kregen loon voor werken. „Kweeklust" heeft momenteel geen grond meer De Middelburgse volkstuiudcrs kun nen met voldoening op het afgelopen ^.r terugzien, want hun arbeid werd oond met een goede opbrengst van de grond. Dit bloek uit hei versing, dat de secretaris, do hoer J. Antheu- ntsso, uitbracht ui dc Zaterdagmid dag In do Bogardzual gehouden, goed bezochte Jaarvergadering van dc ver eniging „Kweeklust". Na het openingswoord van de voor zitter. dc heer M. Klelnepler deelde de secretaris mede, dat het ledor.tul vorig jaar steeg van 226 tot -71. Vijf leden moesten echter worden ge royeerd wegens verwaarloz.ng van hun tuintjes. De verzorging van grond, paden cn slootkanten liet in een aantal gevallen veel te wensen over. De hoeveolhcid grond bleef in 1951 ongewijzigd, maar er werden weer diverse verbeteringen tot stand ge bracht. Het bestuur en de leden ver keren nog in het onzekere, of de grond aan de Nadorst behouden kan v/orden. omdat de gemeente hier Im mers uitbreiding van het sportvelden- complex heeft geprojecteerd De secretaris van de gronacommis- sie. de heer A. Everaars. verklaarde, dat er geen klachten waren -wer slechte percelen. Er is geen grond meer voor uitgifte beschikbaar; zelfs was het noodzakelijk grond al te ne men van sommige leden die meer dan één perceel bewerken. Alle terreinen zijn vol en voor de oercelen bij de Karelsgang. welke reeds -fficieus aan „Kweeklust" zijn toegewezen, zijn er 25 gegadigden. Het de grote vraag zijn of de verzoeken van degenen, die méér grond wensen in gewilligd kunnen worden. FINANCIËLE RESULTATEN. De heer Antheunisse. die tevens penningmeester is, deelde in deze kwaliteit mede dat de ontvangsten in 1951 4192.74 bedroegen, de uit gaven 2057.62 en dus het saldo 2135.12. inclusief het saldo '-"an het voorgaande jaar. De winst over 1951 bedroeg 3.65: daarnaast is er een behoorlijke reserve. De aftredende bestuursleden, de heren J. Antheunisse, J. L. T Baiieu en C. Meyers, werden bij acclamatie herkozen. Van de rondvraag werd een druk gebruik gemaakt Eén van de leden deed daarbij de suggestie dat men zieke leden "kan helpen door er voor te zorgen, dat hun tuintjes onkruid- vrij blijven. Na de pauze gaf de heer M. Wat- tel van de Rijkstuinbouwvoorlich- tingsdienst de amateur-kwekers nog talrijke practische wenken. WIELERSPORT Wielerkalender voor Zeeland vastgesteld. In De Bruijn's restaurant te Hulst kwamen dc vretegenwoordigers van de wielcrsportvereniglngen van Oost- Zeeuwsch-vlaundercn cn Zuid-Beve land bijeen onder voorzitterschap van dc nieuwe N.W.U.-consul, dc heer P Warnier. Het doel van de bijeenkomst was het vaststellen van de wielerka lender voor deze verenigingen in het komende seizoen. Nadat de heer Wai- nier cnigo waarderende woorden had gericht tot dc scheidende consul, de heer J. Hcuckelom, begon men met het vaststellen van de diverse wedstrijd data. Besloten werd om bij het samen vallen van wedstrijden met die in West Zeeuwsch-Vlaanderen alsnog overleg te plegen. De volgende wedstrijden werden vastgesteld: Nieuw Namen: 16 September, ama teurs cn nieuwelingen; Axel: 3 Juni, nieuwelingen, 22 Mei, amateurs. 15 Augustus, amateurs; Groenendijk: 10 April, amateurs en nieuwelingen, 3 Augustus, amateurs en nieuwelingen; Boschkapelle: 8 of 15 Juni. nieuwelin gen; Oud-Vossemcer: 19 Juli. ama teurs cn nieuwelingen; St. Maartens dijk: 7 Juni, nieuwelingen: Goes: Augustus, amateurs; St. Janstccn: 28 Juni. professionals; Hengstdijk: 4 Mei, amateurs, 31 Augustus, nieuwelingen; Kruiningen: 28 Juni, amateurs en nieuwelingen; Koewacht: 5 Mei, ama teurs, 3 September, amateurs of nieu welingen; Hulst: 27 Mei. amateurs en nieuwelingen, 7 October, amateurs en nieuwelingen. De verenigingen spraken zich uit voor één wielerconsul voor geheel Zeeland en zullen zich daartoe tot de N.W.U. wenden. VOETBAL Hulst Steen 2—1. Deze wedstrijd was voor ae rust nauwelijks het aankijken waard. Reeds 1 minuut na de aftrap doel puntte L. van Dorsselaar. doch het peil van de wedstrijd bleef laag. Steen speelde even traag als Hulst en het duurde tot tien minuten vóór de rust eer Briktus kans zag de gasten aan een tegenpunt te helpen (11) uit een foutje van de keeper. Na de rust viel Hulst wel sterker aan, doch de verrichtingen voor het doel lieten te wensen over. Tenslot te was het Picavet die de bal wist voor te scheppen, met een harde kopstoot maakte Hesseling er voor Hulst 21 van. In deze stand Icwam geen verandering meer. Uitstekende prestaties. OOK IN DE LAGERE AFDELINGEN „ZAT MUZIEK". Zaterdagmiddag hield de „Bond van muziekverenigingen in Zeeuwsch- Vlaanderen" zijn zesde solistencon cours in het R.K. verenigingsgebouw te Axel. De beoordeling werd ver zorgd door de heer G. H. Boedijn uit Hoorn. Als bondspianist trad op Jas per Anthonisse uit Biervliet, die sa men met zijn collega, A. v. d. Eeck- hout en met mevr. Muller de begelei ding verzorgde. De belangstelling was reeas 's middags aanzienlijk en werd nog groter naarmate de virtuozen uit de ere- en uit de vaandelafdeling voor het forum traden. De heer J. Meijers uit Sas van Gent sloot in de vaandelafdeling de rij met „Phanta- sie Variée" op saxophoon sopraan. Hy behaalde niet minder dan 60 punten, ontving de speciale lof van de juiy en legde bovendien beslag op de lau wertak, welke door het gemeentebe stuur van Axel was beschikbaar ge steld. Maismiddagen Yan de Z L.M. De Bevelanóse kringen van de Z.L. M. zullen 19 Februari a.s. te Goes een maismiddag organiseren, waar ir. W R. Becker de teelt van mais en de heer B. W. Alink de verwerking en de aizet van mais zal bespreken. Vrijdag 15 Februari zal ir. Becker over het zelfde onderwerp voor de kringen Axel en Hulst te Zaamslag het woord voeren. Gezien de grote interesse welke voor de maisteelt in Zeeland bestaat, zal op deze middagen ongetwijfeld een druk bezoek verwacht kunnen wor den. BENOEMING. Met ingang van 1 Februari 1952 werd de neer A. Hittema Jansteen aangesteld als hulpkommies der accijnzen. te Sint tfjdelflk- invoerrechten en Uitspraken. Door de rechtbank te Middelburg werd Vrijdag uitspraak gedaan in de navolgende, op 18 Januari behandelde strafzaken. E. K. A. v. H., veehouder le Bres kens, die in hoger beroep had terecht gestaan wegens overtreding van de verordening „bestrijding tuberculose onder rundvee" werd vrijgesproken van het hem ten laste gelegde, daax bij het onderzoek was gebleken dat aan verdachte geen formulieren ter beschikking waren gesteld, waarop hij het door hem opgestalde vee had moe ten aangeven. Het beroepen vonnis van de kan tonrechter werd vernietigd. H. v. B., los werkman te Arnemui den, werd wegens een zedenmisdrijf veroordeeld tot een jaar gevangenis straf met aftrek van de preventieve hechtenis. Tévens werd hij voorwaar delijk ter beschikking van de rege ring gesteld met een proeftijd van drie jaar, terwijl hij gedurende die tijd on der het toezicht zal staan van de re- classeringsafdeling van het Leger des Heils te Middelburg. De koopman J. v. d. IJ te Middel burg, die met een auto door de Ne- derstraat aldaar had gereden terwijl hij dronken was, kreeg hiervoor 2 we ken gevangenisstraf voorwaardelijk Bovendien werd hem de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen ontnomen voor de tijd van zes maanden. E. A. v. d. K., veehandelaar te Clin- ge, had eveneens dronken achter het stuur gezeten. In Hulst maakte hij de Kleine Bagijnestraat onveilig en pro beerde hij de Bagijnepoort te rammen, hetgeen echter niet gelukte. Verdachte die ter zitting ten stellig ste had ontkend dronken te zijn ge weest, werd niettemin veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf en ontzeg ging van de bevoegdheid motorrijtui gen te besturen voor de tijd van een jaar. G. de G., chauffeur te Gouderak, die door de kantonrechter te Middelburg veroordeeld was tot f 30.— of 15 da gen wegens een verkeersovertreding werd door de rechtbank veroordeeld tot f 15.— of 10 dagen, met vernieti ging van het beroepen vonnis. Wethouder J. J. van Bendegem noemde het in zijn openingswoord een verheugend feit, dat het dit jaar Axel was',waar deze bijzondere gebeurte nis in het Zeeuwsch Vlaamse muziek leven was georganiseerd. Geen won der, aldus de heer van Bendegem, dat het gemeentebestuur hieraan zijn volle medewerking heeft verleend. De bondsvoorzitter, de heer P. A. Ocké sprak na afloop de aanwezigen toen en zeide o.a. te nopen de solisten terug te zullen zien op het a.s. con cours in West Zeeuwsch-Vlaanderen. Spreker dankte allen voor hun wel willende medewerking en wekte de muziekverenigingen op meer aan concourrsen deel te nemen. Wethou der van Bendegem reikte daarna de diploma's en de prijzen uit. De liitslaglijst luidt als volgt: 3e AFDELING. J. van Meurs, Axel, saxophoon alto, 2e prijs, 44 punten; Mej. J. van Hoorn, Axel. trompet. 3e prijs. 40 punten; A. Lampo. Hulst, bugel, 3e prijs, 36 punten. 2e AFDELING. A. Maes, Hulst, tuba. 3e prijs, 41 pun ten: Mej. L. de Bakker, Stoppeldijk, piston, 3e prijs, 36 punten: A. van Cam- pen. Stoppeldijk, tuba, 3e pr., 40 pnt.: A. de Reu, Biervliet, bugel, 2e prijs. 43 pun ten; A. Weemaes, Clinge, trombone, 3e prijs,. 40 punten; F. van Stralen. Hoek, piston. 3e prijs, 40 punten: K. Pladdet, Biervliet, bugel. 3e prijs, 40 punten. le AFDELING. F. van Luijk, Axel. tuba. le prijs. 60 punten, als 9e extraprijs een bonösmedail- le; J. van Driessen, Lamswaaröe, tuba, le prijs, 49 punten; J. Meertens, Hoek, tu ba, le prijs. 49 punten; C. de Putter, Hoek. saxophoon soprano, le prijs, 48 punten; P. van Hoorn. Axel, clarinet. 2e prijs. 42 punten: J. t Gilde, Hoek, trombone, 2 prijs, 43 punten. AFDELING UITMUNTENDHEID. W. v. d. Walle, Breskens, tuba. le prijs, 53 punten, 4e extra prijs medaille V.V. V., Axel, beschikbaar gesteld door de heer C. Jansen; A. Rottier, Lamswaardé. bugel, le prys, 53 punten, 5e extra prijs, lauwertak van directie bioscoop „Het Centrum", Axel; H. v. d. Berge, Axel. tuba, le prijs, 50 punten, 8e extra prijs bondsmedaille; C. Wisse, Terneuzen. cla rinet, 2e prijs, 46 punten; A- van Meurs Sr. Axel, helicon si b., 2e prijs, 46 pun ten; F. Pilaat. Clinge, bugel, 3e prijs, 40 punten. EREAFDELING. C. de Smit. IJzendijke. Saxophoon so prano, le prijs. 57 punten met lof van de jury, 2e extra prijs medaille beschik baar gesteld door het lid der G. S., de heer C. Hamelink te Axel; A. de Koejfer, Ter neuzen. clarinet, lc prijs, 49 punten, 10e extra prijs bondsmedaille; R. de Meijer. Biervliet, piston, le prijs, 48 punten; J. v. d. Kelen, Clinge. piston, 2e prijs. 46 punten: A, Luteljn, Zuidzande. bugel, 2e prijs, 45 punten; J. Bakker, Axel, trombo ne, 2e prijs, 46 punten. VAANDELAFDELING. J. Meijers, Sas van Gent. saxophoon so. prano, le prijs, 60 punten, met bijzondere lof van de jury, extra prijs lauwertak van het gemeentebestuur van Axel; A. van Meurs W.Pz., Axel, trombone, le prijs. 55 punten, extra prijs plaquette van de win keliersvereniging „Axel Vooruit"; A. v d. Branden, Clinge, tuba, le prijs, 51 punten, extra prijs medaille van de Christelijke 'fanfare „Hosanna" te Axel; A. v. d. Kelen. Clinge, le prijs, 48 punten; A. v. d. Branden en A. v. d. Kelen, sa men 51 punten, le prijs, 7e extra prijs me daille van harmonie „Concordia", Axel, VIERTALLENCOMPETITIE lc KLASSE A' (WALCH.) Vliss. Fles 1—VI. Br. club V 2—0; Vilas. Br. cL V—VI. Br. club UI 0—2. VI. Br. cl. V leed 2 zware nedcrla- S:n tegen dc nrs. 1 cn 2 der rang- 8t. De stand la nu; Vilss. Br. cl. Ill 6 6 0 0 12 Vllss. Flea I VIIsa. Br. cl. IV VU as. Br. cl. V Vliss. Flea II St. Joris lioofdklaase B. (O. Zeeuwsch-Vlaanderen). Terneuzen I—Hulst II 2—0; Ter neuzen IIHulst 1 20. Door de verrassende nederlaag van Hulst I tegen Tern. U Is Hulst nog geen kampioen geworden. Sas 1 Is net enige viertal, dat nog evenveel punten kan behalen. Hulst II degra deert definitief. Hulst I 7 5 1 1 11 Tern- I 8 3 3 2 9 Tern. H 7 3 2 2 8 Sas van Gent I 6 3 12 7 Hulst H 8 0 17 1 Geen verhoging defensie- lasten voor Nederland. Naar het A.N.P. van officiële zyde wordt meegedeeld ls de vermelding dat dc Nederlandse regering heeft aangeboden haar defensleultgaven met twintig procent tc verhogen, volkomen onjuist. Diensttijd in Korea telt dubbel voor pensioen. Bij K. B. is bepaald, dat de dienst tijd van militairen, dlc in Korea en andere gebieden ln het Verre Oosten dienst hebben gedaan by de ter be schikking van de Ver. Naties gestel de strijdkrachten, dubbel telt bij de voor pensioenberekening geldige diensttijd. De militairen worden ge acht tc hebben deelgenomen aan krijgsverrichtingen gedurende de tijd, dat zy na 25 Juni 1950 in werkelijke dienst zijn geweest bij de U.N.O.- strijdkrachten en niet in krijgsgevan genschap hebben vertoefd. Mr. Oud „Lieftmck's werk valt mee". Mr. P. J. Oud, voorzitter van de V.V.D. en burgemeester van Rotter dam, is Zaterdag in Naaldwijk ge start met zijn eerste verkiezingsre devoering. Hierin hield hy een plei dooi voor de Derde Macht en zei over het werk van minister Lieftinck, dat men dit niet als al te moeilijk moet zien. „Het valt vaak mee", al dus Oud. Deviezencertificaten in Indonesië afgeschart. Met ingang van vandaag is het stel sel der deviezencertificaten, dat in Indonesië gold. afgeschaft. Aan- en verkoop van deviezen door de ban ken zal geschieden volgens nieuwe vastgestelde koersen, die vermeld worden in de officiële koerslijst van de Javasche Bank. De nieuwe koer sen zyn voor de Nederlandse gulden 3 rupiah, voor de Amerikaanse dol lar 11,40 rupiah. In kringen van handel en cultu res te Amsterdam worden de nieu we maatregelen van de Indonesische regering een stap in de goede rich ting genoemd. Kubelik tijdens concert ziek geworden. De dirigent Raphael Kubelik ls Zondagmiddag tijdens een concert in het Amsterdamse Concertgebouw plotseling onwel geworden. Hg kon het tweede gedeelte van het middag concert niet verder dirigeren. De dirigent Hein Jordans werd bereid gevonden om het gedeelte na de pauze te leiden. Het programma werd veranderd: ln plaats van „Ta- ras Bulba" van de Tsjechische com ponist Janacek werd Beethovens tweede symphonie uitgevoerd. Kubelik werd per auto naar huis vervoerd. Zijn toestand schijnt niet ernstig te zyn. Nieuws in s«n Noiedop Koning George van Kngemna draagt thans volgens de „Sunday Express" een vest, dat met behulp van een electrische batterij wordt verwarmd. Wanneer hij op jacht gaat, gebruikt hij ook laarzen met „ingebouwde" verwarming. Zijn doch ter, kroonprinses Elisabeth, die met haar man in Z.-Afrika is aangekomen, heeft in 't nationale wildpark te Nairobi reeds een paar leeuwen gefotografeerd: één met zijn prooi en. een leeuwin met haar Jongen. Bij haar vorig bezoek (in 1947) was haar dit niet gelukt. Bange ts ongetwijfeld een Italiaanse vrouw geweest toen ln haar dorp een leeuwin uit haar kooi ontsnap te. De oppasser had verzuimd deze be hoorlijk te sluiten cn de vrouw werd in de dorpsstraat door het beest omver ge lopen, maar de oppasser slaagde er toch in erger te voorkomen. In Panama ontsnapte een Zweeds technicus, niet ui' een kooi, maar uit zijn Hotelkamer, waarin hij een briefje achterliet voor zijn compagnon en verder ook al zijn papie ren en geld. De autoriteiten, die mogelhk spionnage vrezen, zoeken nu naarsüghjk naar de man. De bekende Belgische professor Piccard zoekt tn Trtëst bij dc marinewerven hulp voor de uitvoering van zijn nieuwste plan om met een door hemzelf ontworpen duikerklok tot een diepte van 3000 meter ln zee af te dalen. Niet op 3000 meter diepte, maar op de kust bij Landsend ligt reeds veertien dagen een gestrand Liberiaans schip, waarop zich nog steeds de scheepskat be vindt. De dierenbescherming doet ai die tijd reeds vruchteloze pogingen om het dier te redden. De kat heeft inmiddels al een nieuwe naam gekregen: Carisen. Zjjn peetvader, kapitein Carisen. krijgt intussen misschien al gauw een nieuw schip; zijn rederij heeft althans ln Ameri ka het vrachtschip „Noonday" overgeno men. In Amerika, d.wi in de Cana dese hoofdstad Ottawa, wordt In Mei een Tulpenweek gehouden. De talpen komen echter niet uit Holland

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 11