Je Broederband" U.A. OORLOGSSCHADE IN SOUBURG VRIJWa GEHEEL HERSTELD Jhr. ir. 0. C. A. van Lidth de Jeude t Afscheid W. Sietema. GESLAAGD. Zeeuwse Almanak MIDDELBURGS' SUBSIDIE VOOR V.V.V. MET f 200.- VERHOOGD Politiedierenbeschenners naar Middelburg De uitbreiding van Middelburgs Gasthuis. Alles kost veel geld 4 vast dividend Gemeentebegroting Middelburg. 2 PROVINCIALS: ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 2 FEBRUARI 1952 NIEUWJAARSREDE BURG. A. H. S. STEMERPING Woningbouw geremd door gebrek aan geldmiddelen In zjjn Vrijdagmiddag, tijdens de vergadering van de Souburgse gemeen teraad, uitgesproken Nieuwjaarsrede, kon burgemeester A, H, S. Stemer- dlng mededelen, dat het oorlogsschadeherstel is afgelopen. Het herstel ging gepaard met sanering, waarop voortdurende uitbreiding volgde. Do wo ningbouw werd in hoofdzaak geremd door het ontbreken van do nodige geldmiddelen. Enige weken geleden is echter door Ged. Staten bouwvolume voor 60 industriewoningen toegewezen, die waarschijnlijk aan de Zeewijk- singel zuilen verrijzen. Van deze woningfen zullen er 25 komen voor rekening van de PJZ.E.M. en 35 voor de Kon. Mij. „De Schelde". Voorts is een plan in voorbereiding om een aantal duplexwoningen te bouwen. In het afgelopen jaar kwamen ver scheidene verbeteringen tot stand, zoals uitbreiding van de straatver lichting en de verbetering van de Ritthemse straat. Voor 1952 komt aan de orde verbetering en riolering van 't Marnixplein. Wanneer de door trekking van de Kerklaan naar het Marnixplein tot stand zal komen en de bebouwing van de Van Doorn laan voortgaat, zal dit deel van West Souburg een zeer aangename woon wijk worden. Door de verhoogde uitkering uit Commissaris N. V. Kon. Mij. „De Schelde" Vrijdag is te Den Haag op 70-jari- ge leeftijd overleden oud-minister jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude. com missaris van de N.V. Kon. My. „De Schelde" te Vlissingen. Jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude werd geboren in Tiel in 1881. en stu deerde aan de Technische Hogeschool te Delft, waar hij in 1903 het diplo ma verwierf van civiel ingenieur. Daarna trad htf in diénst by de rijkswaterstaat, tijdens welke dienst- periode hem een tijdlang verlof werd verleend voor het uitbrengen van een belangrijk advies over de havenwer ken van Curagao, waarvoor hij een reis naar West-Indië maakte. Kort daarop werd hij benoemd tot directeur van de Nederlandsche Maatschappij van Havenwerken. In deze kwaliteit maakte jhr. van Lidth de Jeude reizen over een groot ge deelte van de wereld, vertoefde hij o.a. geruime tijd in China, waar on der leiding van het Nederlands-China syndicaat, een gedeelte van de Lung- hai spoorweg werd i Z.ijn maatschappij maakte belang rijke havenwerken in Hongkong en Portugees Macao en voltooide ge deeltelijk een haven in Mandsjoerye, waar de werken kwamen, stil té- lig gen na de bezetting door Japaft van dat gebied. Verder vertoefde de heer van Lidth de Jeude vele malen in Leixois, Por tugal en Palma, in verband met de uitvoering van havenwerken. Mét een ontwerp voor de haven van Barcelo na won hij een prijsvraag. In 1935 werd hij geroepen om als minister het departement van water staat te beheren. Na zijn aftreden in 1937 werd hij lid van de Tweede Ka mer. In 1939 trad hy opnieuw op als minister van waterstaat en wel in het vijfde kabinet-CoIrjn. Dit minister schap duurde slechts enige weken, toen het tweede kabinet-De Geer op trad. Aan die regering wensten na melijk de liberalen hun medewerking niet te verlenen. Toen jhr. van Lidth de Jeude gedu rende de oorlogsjaren in Engeland vertoefde, is hij van 1942 tot 1945 minister van oorlog in de Londense regering geweest. de ondernemingsbelasting kan Sou- \asr~ --iet bi burg het jaar 1952 ingaan met een zeker optimisme, aldus meester Stemerding, doch andei blyft soberheid geboden, omdat verschillende rijksuitkeringen niet iden, omdat de voor de toekomst vaststaan. Spreker gaf tenslotte verscheidene cijfers be u-effende de gemeentefinanciën, de bevolking, het onderwijs en de sociale zorg. De rede, van burgemeester Ste merding werd beantwoord door het oudste raadslid, de heer L. Ch. Jans sen. Flinke straffen geëist tegen dronken chauffeurs Twee weken gevangenisstraf en ontzegging van de bevoegheid om motorrijtuigen te besturen voor de tijd van zes maanden werd Vrijdag voor de rechtbank te Middelburg ge ëist tegen de 24-jarige timmerman O. J. G. uit St; Kruis. Deze verdachte was met een vriend naar België geweest, had daar in een half-uur tyds vijf flesjes bier leeggedronken en ging toen achter het stuur van een personenauto zit ten. De man verdwaalde en belandde te Philippine bijna in een sloot. De aannemer J. de B. uit IJzendy- ke stond eveneens terecht onder be schuldiging, dat hy dronken een auto had bestuurd. Volgens de politie had hy eerst zijn wagen niet op gang kunnen krijgen, daarna reed hy drie maal rond de muziektent en vervol gens nam hy een bocht veel te ruim. De B. vond dit verhaal overdreven; toen hy uit de auto stapte, had hij zich in 't geheel niet dronken ge voeld. Dé officier van justitie eiste tegen deze man, die de bloedproef had geweigerd, één maand gevange- nisstx-af en intrekking van het rybe wijs voor de tijd van een jaar Twee weken gevangenisstraf en vijf maanden ontzegging van de be voegdheid motorrijtuigen te bestu ren was de eis tegen de landbouwer M. M. J. B. uit IJzendijke, die zoveel alcohol had gebruikt, dat hij niet in staat kon worden geacht een auto te besturen, hetgeen hy niettemin had gedaan. Uitspraak in al deze za ken over 14 dagen. Tragisch ongeval in hoger beroep berecht KIND TE ZIER TH ZEE KWAM OM HET LEVEN Onlangs veroordeelde de kanton rechter te Zierikzee de molenaar Z. M. V. uit Kerkwerve tot drie geld boeten van resp. 20, 25 en 150 omdat de remmen van de auto, waar mee hy had gereden, niet in orde wa ren, omdat hy geen voorrang had verleend en omdat hy zodanig had gereden, dat hij de veiligheid op de weg ln gevaar bracht. De. man was in hoger beroep gegaan, daar hy zyn rybewijs terug wilde hebben. Hy gaf toe, dat zyn handrem niet in orde was en ook, dat hij by een wegkruising te Zierikzee geen voor rang aan een bestelauto had ver leend. Door het stuur om te gooien, poogde hij een aanrijding te voorko men. Het gevolg was, dat zyn vracht wagen tegen de muur van een kleu terschool botste. Toer V. uit de auto kwam, zag hij, dat een kind klem zat tussen deze muur en de laadbak. Het bloedde hevig en is aan de gevolgen overleden. De verdediger, mr. C. J. B. du Croo, verzocht clementie. Hij ver klaarde dat V. door de tragische af loop va.n dit ongeval reeds voldoende is gestraft; het overlijden van het kind heeft hem zeer aangegrepen. Zijn rybewijs kan hij bezwaarlijk missen. De officier van justitie vroeg ver nietiging van het eerste vonnis en eiste drie geldboetes van resp. 10, 25 en 75, alsmede ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor de tijd van vier maan den. Uitspraak over 14 dagen. Een der laatste Atjeh-strijders te Wemeldinge overleden. In het rusthuis voor Ouden van Da gen te Wemeldinge is op 90-jarige leeftijd overleden de oud-militair Cor nells Zweedijk, die gedurende een groot aantal jaren bij het Kon. Ned. Ind. leger in het voormalige Neder- lands-Indië heeft gediend. Wijlen de heer Zweedijk was begif tigd met de Bronzen Medaille voor trouwe dienst als Europees Fuselier, toegekend bij besluit van -de Gouver neur van Nederlands Oost-Indië, ver leend door de Commandant op 20 Mei 1895. Verder was de heer Zweedijk ge rechtigd tot het dragen van het erete ken voor hen, die in het tijdvak 1873 tot 1896 deelnamen aan de krijgsver richtingen in Atjeh. Met hem is een der laatste Atjeh-strijders heengegaan. Aanbesteding Herverkavelingscommissie. Vrijdag werd te Middelburg door de Herverkavelingscommissie Wal cheren in het openbaar aanbesteed het maken van een brug van gewa pend beton met bijkomende werken In de Westwatering van de Polder Walcheren. Hiervoor werd als volgt ingeschreven; A. J. Blijlevens, Breda 34.900; A. Otte en Zn., Nieuwdorp 32.200; J. Haringman, Goes 31.500; fa. J. van Wieringen, Alphen a/d Rijn 31.919; A. Buitendijk, Zwijndrecht 44.880; J. A. van Houssel, Bergen op Zoom 31.400; J. Verhage, Middelburg f 34.000; L. J. Dekker, Vlissingen 43.500; J W. Verdoorn, Papen- drecht 32.970; K. W. Dekker, Vee- re 36.250; Aannemersbedrijf „Zee land", Middelburg 32.100. Commandant Belgische Zeemacht in Vlissingen. Vrijdag hebben de Belgische Com mandant Zeemacht, commodore G. Timmermans en de capitaine de vais- seau L. J. J. Robins, adjudant van Z.M. de Koning van België en chef van de Belgische Marinestaf, een be zoek gebracht aan enige marine-inrich tingen te Vlissingen. Na met de schout bij nacht C. W. Slot, Commandant Zee macht Nederland, die 's morgens met een amphibie-vliegtuig in Veere was aangekomen, en de kapitein ter zee J. G. Broekhuysen, Commandant Mari tieme Middelen Vlissingen, de lunch aan boord van Hr. Ms. „Jacob van Heemskerck" te hebben gebruikt, zijn de hoge gasten weer vertrokken. Advertentie Arbeidde 30 jaar in Zeeland. Onder grote 'ugen ittersl afscheid genomen van de thans gepension- laudbouw- en veeteeltkringen dagmiddag in het Schuttershof uit Vrtf- Mutaties A!g. Bouwvakarbeidersbond De bondsraad van de Algemene Bouwvakarbeïdersbönd heeft tot hoofdbestuurder benoemd de heer D. Immig te Middelburg, thans dis trictsbestuurder van deze organisa tie; Tot distrietbestuurder voor Zee land en West-Brabant werd benoemd de heer J. van der Hoüt te Vlissin gen, thans secretaris van de plaat- selyke afdeling. DANK ZIJ Ut/ijk» ci/rsux 'HILVERSUM Hoofdcorresp. - V T.H.-ex NIET ALLEEN DE R.T.M. Juist voor de eerste sneeuw begon tc vallen hebben wij op deze plaats de weersvoorspelling afgedrukt van een Noord-Bevelanderdie vorst voor spelde, toen hij op zijn eiland de R.T. M. op Schouwen kon horen fluiten. En nu ligt daar een brief van de lieer SRoelse uit Oosikapeïle, die meent, dat wij aan de juistheid van dit verschijnsel twijfelden. Daarom vult hy de opmerking van onze Noord Bevelander aan. Ilij meent, dat i» wél 00 procent der gevallen het weer voorspeld kan Worn den aan de hand van tot ons komende geluidenAls men bijvoorbeeld, -in Oostlcapelle het geluid i>an de boei op zee tussen Domburg en Westkapelle hoort, zegt men: „M'n kriege regen dc boeijc brult zo!* Hoort men in de winter het rollen van de zee vanaf Oranjezon bij Vrouwenpolder, dan zegt men: „M'n kriege vost, wan de zee zit d achter d'Oranjezón". En als (hm dat geluid zich verplaatst heeft /dus ook de wind) van West naar Oost, door het Noorden, dan is het bijna zekerdat er vorst volgt. Er zyn op die manier méér voorspellingen te doen over het loeer. Aan de heer Roelse dank voor deze mededeling. En aan de lezers de vraag: „Wie geeft ons meer van deze van vader op zoon overgeleverde voorspellingen f" INTENSIEVE PROPAGANDA ONMISBAAR. Voorstel-Schenk om bijdrage op 2000.— te brengen, door gemeenteraad verworpen. De gemeenteraad van Middelburg heeft Vrijdag op voorstel van. B. en W. besloten het subsidie voor V.V.V. te bepalen op een even groot bedrag als ontvangen wordt uit contributies en bijdragen van particulieren tot een maximum van f 2000.Dat wil zeggen, dat het subsidie thans verhoogd werd van f 1000.tot f 1200.Een voorstel van de heer L. A. Schenk (V.VJJ.) om deze gemeentelijke bijdrage direct op f2000.vast te stellen werd met negen tegen acht stemmen verworpen. Bij de discussies over dit voorstel vroeg de heer Schenk wat er op tegen is om V.V.V. één cent per inwoner te geven. Tenslotte gaat toch nog altijd de kost voor de baat uit. De vereni ging zou. veel intensiever en met veel meer succes kunnen werken, indien zij voldoende geld kon uitgeven voor propagandageschriftj es. De heer Schenk liad vernomen, dat uit Ame rika een verzoek was ontvangen om een bijzonder groot aantal folders te zenden, maar "dat dit uit geldgebrek moest worden afgewezen. Vanzelf sprekend is daarmee de zaak van Middelburg niet gediend. Spreker wees er op. dat V.V.V. tevens een reisbureau exploiteert, dat van belang Is voor de ingezetenen en dat in Vlis singen wél f 2000.-subsidie wordt verstrekt. In de zekerheid, dat V.V. V. alles doet om méér contribuanten ónder de middenstanders te winnen, stelde hij voor de bijdrage van de ge meente Middelburg eveneens op f 2000.— te bepalen. Dit voorstel werd doormevrouw A. J. P. C. de Vlieger (Arb.j en de heer L, J. Breel (Arb.) 'van harte ondersteund, maar afgewezen door de heer P. Meliefste (A.R.), die hier een taak voor de middenstand vond liggen. De voorzitter, mr. dr. N. Bolkestein, beschreef het voorstel van B. en W. als een voorbeeld van een behoorlyk subsidiesysteem. Het is waar, dat de vereniging onder goede leiding staat en dat flinke activiteit wordt ge toond, doch het succes is nog met groot De wethouder de heer J. W. Kögeïer voegde hieraan toe. dat de gemeente V.V.V. nu een behoorlijk wapen in de hand zou geven om haar inkomsten te vergroten. ..ZIJ KOMEN TOCH WEL-. De voorzitter merkte nog op, dat ln middenstandskringen wel eens wordt gezegdDe vreemdelingen ko men toch wel, waarom zouden wij dan V.V.V. steunen. Dit Is pertinent onjuist; een voortdurende propagan da is nodig. De gehele middenstand eu met name het hotel- en cafébedrijf, heeft de zedeiyke plicht de plaatselij ke V.V.V. te steunen! Dit is boven. eigenbelang, zaken, waar- dien een kwestie van Thans is het nog zo, dat zaken, van men dit allerminst zou verwach ten, maar een schijntje bydragen. De heer Schenk onderstreepte het belang van de vreemdelingenindustrie voor M'buvg eft betoogde, dat het met een subsidie van f 2000.mogelijk wordt, de propaganda veel intensie ver dan thans te voeren. De voorzit ter schorste hierna een ogenblik de vergadering, opdat B. en. W. konden beraadslagen, maar na heropening bleek, dat de meerderheid van het col lege het voorstel wilde handhaven. Het voorstel-Schenk werd iii' stem ming gebracht en met 9 tegen 8 stem men (die van mevrouw de Vlieger en van de heren Geers, Sëhorer, Hesse- link, Sehuitema, Van Loo, Breel en Schenk tegen, verworpen. Tot hoofd van de Vee- en Vleeskeu ringsdienst en directeur van het Slachthuis werd benoemd dr. M. J. Mol, hoofd Vee- en Vleeskeurings dienst kinng Eist, onder voorbehoud, dat de Raad van Vlissingen met deze benoeming accoord gaat. Voorts werd besloten een geldlening van f 400.000 tegen 4 aan te gaan, medewerking te verlenen aan de aanschaffing van schoolbanken voor de school Graven straat en een crediet ad f 53.000 te verlenen voor herstel van oorlogs schade aan 150 woningen op 't Zand. Ontvangst ten stadhuize Op 16 en 17 April a.s. wordt te Middelburg de jaarlijkse algemene le denvergadering gehouden van de Bond van politle-ambtenaren in Ne derland tot bescherming van dieren. Het programma omvat ondermeer een ontvangst door het gemeentebe stuur ten stadhuize en een rondrit over Walcheren. De organisaWe berust bij de afde ling Walcheren van genoemde bond. De eerste dag, Woensdag 16 April, wordt 's morgens in De Nieuwe Doe len de hoofdbestuursvergadering ge houden. 's Middags wordt een rond rit gemaakt met een koffiemaaltijd onderweg. Om half vijf worden de deelnemers aan de jaarvergadering, die uit allo delen van.het land naar Middelburg zullen komen, ten stad huize ontvangen. Na een gezameniyk diner is er 's avonds in het Schut tershof een gecombineerde vergade ring met de afdelingen. Donderdag 17 April wordt, even eens ln het Schuttershof, de algeme ne vergadering gehouden. Ondermeer komt een voorstel van het hoofdbe stuur in behandeling om mr. dr. W. Hugenholtz te Lelden wegens zijn by- zondere verdiensten jegens de bond het erelidmaatschap aan te bieden. Het hoofdbestuur- stelt tevens voor een Stichting Propagandafonds ln het leven te roepen en op bescheiden schaal een bondsbureau in te lichten. B. en W. antwoordden raadsleden. Vóórdat B. cn W. van Middelburg begonnen met de beantwoording van de algemene beschouwingen in de Vrydag gehouden begrotingszitting van de gemeenteraad, deelde de voor zitter, mr. dr. N. Bolkestein, mede, dat men het in Den Haag thans no dig oordeelt by de uitbreiding van hefe ziekenhuis twee phasen tegelijk .uit te voeren, ln plaats van één, zo als eerst de bedoeling was. Wan neer men tevens rekening" houdt met de inrichting, betekent dit, dat de kosten niet 1.800.000, doch 2 millloen zullen bedragen. De voorzitter was van mening, dat de thans gevolgde gedragslijn ten aanzien van publicatie van het ver slag der beslóten zitting wel juist is. Het kan z.i. wel degelyk van belang zijn, dat de begroting eerst in de „afdeling" wordt bekeken. Men mag wel verwachten, dat voor de Vlaamse expositie behoorlijk pro paganda zal worden gemaakt. Hoe net zal gaan met de geprojecteerde Zeeuwse tentoonstelling in 1953, kan nog niet worden gezegd; de kwestie is nog steeds hangende in verband met de terreinmoeilykheden. Spre ker erkende, dat thans onvoldoende aandacht wordt besteed aan het pro bleem van de industrievestiging; dit .zal echter nu zeer serieus worden bezien. Hij. zette de bezwaren van B. en W.. tegen de gang van zaken bij, het ETI nog eens uiteen en be toogde, dat de PPD qua karakter zeker imperialistisch genoemd kan worden. Het is wel gewénst, dat de kanaalkwestie ook van Zeeuws stand punt uit wordt bekeken, doch spre ker achtte het juister, indien de Provincie óf de K. van K. hier het initiatief neemt. De voorzitter zeide met betrekking tot de zuinigheid van vroegere gemeentebesturen, dat hier geen verwijt wordt gemaakt, doch uitsluitend een feit wordt geconsta teerd. De heer Hesselink wees hij er op, dat in Middelburg veel door par ticulieren is gebouwd en de h< Schot'maakte hy opmerkzaam op het nut van de zg. culturele subsidies. De wethouder van Financiën, de heer J. W, Kögelër, verklaarde de heer Schot de stijging van 2 mii- lioen tot 4 millioen op de begroting. Vorig jaar was de wet Vergoeding Publiekrechtelijke lichamen nog niet tot stand gebracht. Het bedrag van 4 millloen (overigens nog een slag in de lucht) is gebaseerd op de in druk, welke inen.uit deze wet heeft gekregen. B. en W. hebben een per centage van 35% aangenomen als deel van de totale schadeherstelkos- ten, dat ten laste van de gemeente komt. Het is nodig, daar nu reeds rekening mee te houden. De verlie zen van het Grondbedrijf op grond- verkoop belopen een bedrag van 201,518,54. Het college zal zich tot G.S. wen den met een verzoek om de bestaan de regeling Inzake de krankzinnigen verpleging te wijzigen. De wethouder van de bedrijven, de heer L. J. van 't Westende, deelde mr, VanEmpel mede, dat er een grote kans bestaat, dat de voorgenomen uitbreiding van de prise d'éau te Oranjezon spoedig tot stand kan komen. Bij de replieken verklaarde de heer Schorer nog, het te zullen betreuren, wanneer andere gemeenten, die daartoe geen directe aanleiding hebben, het ETI haar steun zouden onthouden. BENOEMING Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben benoemd tot olieman bij de Provinciale Stoombootdiensten P. B. .Vermeire. Veerdienst Vlissingen— Breskens. De dienst VlissingenBreskens dei- Provinciale Stoómbootdiensten zal op Zaterdag, Zondag en Maandag als volgt worden gevaren; Vertrek van Vlissingen; 4.55, 7.15, 8.40. 10.30, 11.50, 13.10, 14.30, 15.50, 17.10, 18.30, 20.25 en 22.20. Vertrek van Breskens 5.35, 7.55, 9.30, 11.10, 12.30, 13.50, 15.10, 16.30, 17.50.19.10, 21.Oo en 23.00. Gehoopt wordt, dat Dinsdag de fuik te Breskens hersteld zal zyn, waar door dan weer met de Prins Hendrik kan worden gevaren. Tot éft. met Maandag kunnen, dus. te yiissing;en en -Breslcens alleen voet gangers en wielrijders worden over gezet. De Prins Hendrik heeft Vrijdag geassisteerd by de dienst Kruiningen Perkpolder Het vervoer Kruinin gen—Perkpol'der ondervond geen en kele stagnatie. Naar wy vernemen zal de „Prins Bomhard" volgende week gereedko men en dan op de dienst Vlissingen Bi*eskens worden ingelegd. Het herstel van de „Koningin Ju liana", die met een gedeeltelijk ver nielde schroef .moest dokken, zal vermoedelijk nog enige tijd in beslag nemen. Middelburg heer W. Sleta neerd hoofd-ass!stenfc-A van het Ryksveeteeltconsuïentschap voor Zeeland, die dertig jaren in Zeeland werkte. De heer ir. H. Verschuil sprekende namens het Ministerie van Landbouw kon aan de heer Sietema de verrassende en verheugende mede deling doen, dat de eremedaille ln Soud, verbonden aan de Orde van ranje-Nassau was verleend. Namens het huldigings-comité richtte de heer S. Simonse zich als eerste tot de scheidende hoofd-assis- tent en hg gaf uiting aan de grote gevoelens van waardering, die a'len uit de omgeving van de heer Sietema voor hem koesteren. Evenals de ove rige sprekers wees de heer Simonse op het vele en belangryke werk, dat de heer Sietema in de loop van zijn talrijke dienstjaren heeft verricht voor de veeteelt. De heer Simonse bood de scheidende functionnaris een stoffeiyke blyk van waardering aan, in de vorm van een fraai radiotoe stel. Uit de handen van een oud leerling van de Landbouwwinter- scKool te Schoondyke mocht de heer Sietema een vulpen en vulpotlood ln ontvangst nemen. Nadat de heer ir. Verschuil dc heer Sietema de Koninklijke onder scheiding had uitgereikt, opende de Ryksveeteeltconsulent, de heer Ir. W L. Harmsen de rij van sprekers, waarin o.m. nog zouden volgen de heer C. Zwagerman, oud-veeteeltcon sulent voor Zeeland, mevrouw P. Brasser-de Lange als eerste oud- voormelkster en de heren Ir. J. Dorst, A. Blikman, E. D. Govers. L. van Dijk (directeur Landbouwwin- terschool Schoondijke), ir. C. W. C. van Beekom en voorts vele vertegen woordigers uit Veeteeltkringen. De heer Sietema dankte voor de hem verleende onderscheiding en ge lukwensen. Dit was voor hem een mooie, maar moeilijke dag". De heer en mevrouw Sietema zyn voornemens naai' het geboorteland van de heer Sietema, Friesland, te rug te keren. Oud-notaris F. van Cleef overleden. Donderdag is te Doorn in de ouder dom van ruim 90 jaar overleden de heer F. van Cleef, oud-notaris. Hy was van 1 Mei 1904 tot 1 September 1928 notaris te Heinkenszand. De teraardebestelling is bepaald op n|Segraaf- Maandagmiddag a.s. op de plaats te Doom. MOTECHTHEID blijft, óóh na herhaald wassi en chemisch reinigen Advertentie „Dure stukken" kunnen slechts mondjesmaat en dan nog met grote moeite aangeschaft wor den. Ook hierbij helpt de coöpe ratie U. Ze geeft op alle kruide nierswaren, manufacturen, brandstoffen en banketartikelen hetwelk éénmaal per jaar (tegen de Kerstdagen) terugbetaald wordt. OOK UW BELANG is het' dus lid en vol-verbruiker te worden van de coöperatie VLISSINGEN - MIDDELBURG RUIM 3 5 0 0 LEDEN Huldiging A. de Jonge te Hoek van Holland. Vrijdagmorgen is de heer A. de Jong uit Middelburg ten kantore van de Stoomvaartmaatschappij „Zee land" te Hoek van Holland op harte lijke wijze gehuldigd ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum als stoker in dienst van deze'maatschappij. Tevoren was hij aan boord van de „Mecklenburg" toegesproken door gezagvoerder D. Ouwehand, die de verdiensten van de jubilaris iu het licht stelde en hem namens de be manning een geschenk aanbood. Daarna werd de heer De Jong ont vangen door de directie, welke hem bij monde van de heer A. C. H. van Kuijck de gebruikelijke enveloppe aanbood en hem dankte voor de vele diensten aan de maatschappij bewe zen. Voor mevrouw De Jong waren er bloemen. Vervolgens werd de heer De Jong in aanwezigheid van het personeel gehuldigd in de eantine, waar hy werd toegesproken door de Inspec teur W. v. d. Hoek. Deze bood de ju bilaris de legpenning van de Mij. van Handel en Nijverheid aan. In een vlotte en geestige toespraak gaf de heer v. d. Hoek een overzicht van de loopbaan van de jubilaris. (Slot van pag. 1). De heer Schorer stelde tegenover de gestegen herbouwkosten de winst dat Middelburg weer een harmonisch geheel is geworden. Hij bepleitte de belangen van het Gymnasium, vroeg B. en W. die maatregelen te nemen, waardoor het bezoek aan de Oost- Vlaamse tentoonstelling vroegtijdig wordt gestimuleerd en zeide, spre kend over het industrieterrein, het niet onbillijk te vinden, indien op de duur een post „verwervingskosten" op de begroting zou worden geplaatst. Spreker had er enige bezwaren te gen, dat B, en W. naar aanleiding van de ETI-kwestie de planologie een imperialistische macht noemden en hij vond het niet onlogisch, dat het ETI-bestuur zich met de gestes van de directeur bemoeit. Tenslotte ver klaarde hij tot nu toe het Zeeuwse standpunt ten opzichte van de ka- naallcwestie (Antwerpen-Rynverbin- ding) gemist te hebben. Middèlburg's gemeentebestuur zou wellicht kun nen bevorderen, dat de Zeeuwen hierover beter georiënteerd raken. De heer B. A. Hesselink (WD) vond het tijd worden, dat de liefdes verklaringen, welke het Rijk tot de gemeenten richt, nu eens worden ge volgd door een %rerhoging van de uit keringen. De normen, welke de rege ring aanlegt, zijn, althans wat Mid delburg betreft, verkeerd. Volgens spreker kan men geen critiek heb ben op de hoge kosten, welke stad huisrestauratie, onderwijs en maat schappelijke zorg met zich meebren gen. De tarieven van de vei'zorgings bedryven zijn veel te lang te laag geweest; by de berekening van de prijs moet men uitgaan van het ver vangingsprincipe. Elke poging, welke wordt ondernomen om de woning bouw te bevorderen, vond spreker ondersteuning waard, maar hij meen de, dat in deze tijd van particulieren niet teveel verwacht moet worden. Tenslotte wenste hg B. en W. toe, dat zy er in zullen slagen industrie aan te trekken. De laatste spreker, de heer A. -J. Schot (S.G.), wilde weten, hoe het mogelijk is, dat de ten laste van Mid delburg blijvende kosten tengevolge van het by oorlogsschade-herstel ge- Ijjktydig aanbrengen van verbeterin gen, uitbreidingen, alsmede de af trek van nieuw voor oud, vorig ja; imlliot op 2 millloen en thans op 4 mUlioen geraamd zyn. Verder gispte liy de verliezen, welke de gemeente bij grondverkoop zou hebben geleden. Met de critiek op de gemeentebestu ren van vóór '40 was hij het niet eens; ook toen moest men roeien met de riemen, die men had. De heer Schot vond het ook onjuist, dat niet tegenstaande het ontstellend tekort weer tal van subsidies op de begro ting voorkomen; dit moet volgens hem by G S. de indruk wekken, dat niet al het mogelijke Is gedaan om het tekort zo laag mogelijk te hou den. Cok de opgesomde urgente ka- pitaalwerken achtte hij niet alle no dig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2