PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Pakezel Middelburg kreunt onder de lasten van de overhad Frankrijk wijst opneming van Duitsland in Atlantisch Pact af l J BILT Kantlijn Dr. RINCHARD VEROORDEELD TOT LEVENSLANG Vandaag 195e Jaargang - No. 28 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PL verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zalerdag 2 februari '52 ADVERTENTIEPRIJS 22 per mm. Minimum p advertentie f 3.— Ing. mededelingen driemaal tarleL Kleine advertenties <max B regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58—50, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). M'burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorstslr. 63, tel. 2475 (b.g.g 2228); Oostburg; Flnlandstraat 2. telef. 16. Terneuzen: Brouwerijstr. 2; Zierikrce N Bogcrdstr C 160 tci LONDEN EN PARIJS TREKKEN EEN LIJN Versterking van Frans-Britse banden De Franse regering heeft zich eenstemmig uitgesproken tegen opneming van West-Duitsland in het Atlantisch Pact. De Franse minister van Buiten- landse Zaken Schuman en zijn Britse collega, Eden, die op het ogenblik in Parys verslag uitbrengt van de besprekingen die hij en Churchill met Tru man hebben gevoerd, zouden het er over eens ztfn geworden, dat Frankrijk en Engeland zich op de conferentie te Lissabon zuilen verzetten tegen een opneming, althans voorlopig, van West-Duitsland in het Atlantisch Pact. Bij de besprekingen tussen Schu man en Eden waren ook de Franse ambassadeur in Londen Massigli en zijn Britse ambtsgenoot in Parijs Harvey, aanwezig. Eden zou ook ten volle er van overtuigd zijn geraakt, dat Frank- rijks politiek ten aanzien van het Saargebied niet veranderd was door de benoeming van de ambassadeur in Saarbrücken, Frankrijk heeft zich dus kennelijk van de steun van En- De onderhandelingen tussen Neder land en Indonesië vlotten niet al te best. Misschien komt dat, doordat naar alle waarschijnlijkheid Australië aan Indonesië heeft laten weten, dat het niet accoord zal gaan met overdracht van Nieuw Guinea aan de republiek. Misschien doordat een kwestie, die tot dusver de publieke aandacht heeft ge trokken, eerst uit de weg moet wor den geruimd. De Nieuwe Rott. Crt. vestigde dezer dagen nl. de aandacht op het feit, dat de republiek nu reeds twee jaar lang ongevéer 100 Nederlanders gevangen houdt, waarvan zij aan dertien perso nen iedere mogelijkheid ontnam om rechtskundige bijstand of contact met de Nederlandse diplomatieke of consu laire vertegenwoordigers te krijgen. Deze dertien Nederlanders zouden met Westerling hebben samengewerkt. Ruim 50 nota's heeft de Nederlandse regering reeds over deze arrestaties aan de Indonesische regering gezon den. Er kwam geen, of slechts formeel bescheid. De N.R.C. tekent hierbij aan: „Wij kunnen ons nauwelijks voor stellen, dat enig land ter wereld met een soortgelijke behandeling van zijn onderdanen in een willekeurig ander land nog langer genoegen zou nemen. Ook menen wij, dat de huidige bespre kingen niet tot een bevredigend resul taat kunnen leiden zolang niet tevens deze hoogst pijnlijke kwestie tot alge hele voldoening is opgelost. Vereist wordt daartoe, dat betrokkenen thans zonder verder uitstel recht wordt ge daan, resp. dat zij voorwaardelijk of onvoorwaardelijk in vrijheid worden gesteld. Ter bereiking van dit doel mag de Nederlandse regering niet ver zuimen de aangelegenheid als een van de uiterste urgentie bij het overleg ter tafel te brengen. Zij staat daarbij sterk". Misschien speelt deze kwestie thans inderdaad een rol bij de stagnatie. Het vertrek van de Haagse hoofd commissaris van politie is niet zonder rumoer in zijn werk ge gaan. Niet alleen de heer G. W. Val ken, de ontslagene, liet protestwoor den horen, maar andere politieautori teiten ondersteunden dit protest en dit brengt opnieuw in herinnering, op welke wijze dit ontslag werd gegeven. De heer Valken werd met vervroegd pensioen gestuurd zonder enige open bare motivering. Toen de pers zich daarmede ging bemoeien, volgde er een officiële uiteenzetting, die de hoofdcommissaris zwaar belastte, zon der concrete feiten te noemen. Offi cieel gerehabiliteerd werd de ontsla gene niet. Het publiek vergeet snel. Daarom is het goed, dat het protest van de Haagse hoofdcommissaris steun vond ook bij andere politieautoriteiten, onder meer bij de Amsterdamse hoofd commissaris. Wellicht, dat dit er toe zal leiden, dat er een officiële opheldering komt, die waarlijk wel wenselijk mag wor den genoemd. Er is de laatste jaren in Nederland geen statistisch onderzoek inge steld naai' de manier waarop de mensen hun krant lezen. In België evenwel zijn de resultaten van zulk een onderzoek dezer dagen gepubli ceerd. Daarbij bleek, dat 97.4 procent der Belgen geregeld een krant leest. Hier van leest 59.9 procent altijd of dikwijls het hoofdartikel of andere beschou wingen van meer algemene, al dan niet politieke aard, 48.7 procent volgt geregeld de debatten in het parlement, 39.1 procent smult van de sportrubriek, 33.51 procent verslindt het feuilleton en 47.7 procent leest de advertenties. Voor de sportrubriek interesseren zich vooral de mannen tot 35 jaar en het feuilleton geniet in het bijzonder de belangstelling der vrouwen. Het onderzoek heeft zich ook uit gestrekt tot het lezen in het algemeen, dus boeken, tijdschriften, kranten e.d. door elkaar. Het heeft hieromtrent aangetoond, dat in België de boeren het minst lezen (14.4 proc.); na hen komen de arbeiders (23.8 proc.), han delsmensen. middenstanders, enz. (27.5 proc.), industriëlen (44.82 proc.), kan- tobrbedienden, e.d. (50.5 proc.) en vrije beroepen (70.2 proc-). Het zou aardig zijn deze cijfers ook eens van Nederland te hebben. In ieder geval doet het ons' deugd, dat 97 van alle mensen een krant leest. We kunnen tevreden zijn! geland verzekerd inzake mogelijke aanspraken van West-Duitsland ep een regeling van de Saarkwestie als voorwaarde tot een Duitse deelne ming aan een Europees leger. In Franse diplomatieke kringen laat men zich zeer tevreden uit over het resultaat van de besprekingen dat zjj een versterking der Frans- Schuman-Eden. Men is van oordeel, Brits banden ten aanzien van inter nationale zaken ten gevolge hebben gehad. Vandaag zullen Schuman en Eden confereren over het VJerre Oos ten en Afrika. GELOOF GESCHOKT Bondskanselier Adenauer heeft Vrijdag voor de Westduitse Bonds dag een verklaring afgelegd, waarin hij de Franse politiek in het Saarge bied in strijd noemde met de in April 1951 door minister Schuman schriftelijk gegeven verzekeringen. „In brede kringen is het geloof ge schokt, dat in Frankrijk een werke lijk bondgenootschap der Bondsrepu bliek, zoals dit als grondslag voor een verdedigingsgemeenschap nodig is, ernstig gewenst wordt", zo zeide Adenauer. „Men zal ook in Franse kringen niet achteloos mogen voor bij gaan aan deze in brede Duitse kringen heersende verontrusting", aldus Adenauer. De „Duitse Partij", de rechtervleu gel van de coalitieregering van Ade nauer heeft een onmiddellijk debat geëist over de Duits-Franse betrek kingen. Voorts wenst de „Duitse Par tij" vrije verkiezingen in Saarland en opheffing van alle discriminerende geallieerde bevelen. Plan Schuman door Bondsdag goedgekeurd. De Westduitse Bondsraad (Eerste Kamer) heeft Vrjjdag eenstemmig het Plan-Sehuman geratificeerd. Beide kamers van het parlement hebben hiermee haar goedkeuring aan het plan verleend. Door deze ratificatie is de West- Duitse parlementaire procedure over het verdrag voor een Europese Ko len- en Staalgemeenschap voltooid. De Bondsraad hechtte aan de ratifi catie een aantal aanbevelingen aan de regering-Adenauer. In een hier van wordt critiek geleverd op de Franse actie in Saarland. Volgens deze aanbevelingen is de politieke vrijheid in het gebied op ontoelaat bare wijze beperkt. In de andere aanbevelingen wordt de regering ver zocht zo spoedig mogelijk opheffing van geallieerde controle op de Duit se zware industrie te verkrijgen. PROCES NA ELF WEKEN TEN EINDE. Andere beklaagden binnenkort op vrije voeten. Het Assisenhof te Brussel heeft Vrijdagavond uitspraak gedaan in de zaak tegen de chirurg Rinchard. Hy werd tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Het proces heeft elf weken geduurd. Voordat het Hof zijn uitspraak dèed. had de voorzitter van de jury nadat hy met dc hand op het hart de geijkte formule had uitgesproken geantwoord op de 135 vragen, die het Hof de gezworenen Donderdag had voorgelegd. Op de vraag of de chirurg schuldig was aan de moord op de oud-burgemeester van La Louviere, aan de poging tot moord op de ver pleegster Alice Lebrun, aan het plaatsen van een landmyn in de tuin van baron Snoy en aan de poging tot moo rd op een tweetal leden van de rijles- wacht, luidde het antwoord bevestigend. )e jury zijn, dat voor een beklaagde, die bij zijn misdaden heeft blijk gegeven van zoveel vernuft, het argument van on toerekenbaarheid, ook al is Rinchard misschien erfelijk belast, niet kan worden aangevoerd. Lucienne Burion, de leidster van het ondergronds verzet te La Louviere, die na de bevrijding de scherpschutter Wauthier eveneens aanzette tot het neerschieten van de Deberghe, de oud-burgemeester, werd door de ju ry schuldig verklaard aan medeplich tigheid. Wauthier werd evenals zijn kame raad Ballingand schuldig bevonden aan de moord, na de bevryding op de collaborateur Vandenborre en Taver- nier. Zes andere beklaagden werden niet schuldig bevonden door de jury en on middellijk in vrijheid gesteld. In zijn motivering van het vonnis verklaarde het Hof verzachtende om- Regering-De Gasperi krijgt vertrouwen. De Italiaanse Kamer van Afgevaar digden heeft Vrijdagavond met 285 te gen 233 stemmen bij drie onthoudin gen een motie van vertrouwen in de regering De Gasperi aangenomen voor haar behandeling van het vraagstuk der salarisverhogingen voor bijna een millioen ambtenaren. Dit was de derde stemming in vijf dagen over deze kwestie. De regering is bij de beide vorige stemmingen ver slagen. Na de tweede nederlaag op Woens dag riep De Gasperi zijn ministers in spoedzitting bijeen. is het 10 jaar geleden, dat Japanse troepen op het eiland Ambon landden. Dr. D. N. van der Goot kreeg „Anglo-Boere-oorlog medal je" De ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrlka in Den Haag heeft Vrij dag op de Zuid-Afrikaanse ambassa de de „Anglo-Boere-oorlog medalje" uitgereikt aan de 81-jarige dr. D. H. van der Goot uit Haren bij Gronin gen. Dr. van der Goot vertrok in De cember 1899 naar Zuid-Afrika, waar hy ongeveer een jaar verbleef en als medicus in de Boerenoorlog veel werk heeft verricht. standigheden aanvaard voor Rinchard op grond van diens te hebben v kjkji xviiivjuaiu up giuuu van diens slappe wilskracht. De leden uit het Belgische ondergronds verzet Lucien ne Burion, Wauthier en Balligand werden veroordeeld tot resp. 10, en 8 jaar gevangenisstraf. Daar laatstge noemde verzetslieden profiteren van de zogenaamde wet Le Jeun, die erin voorziet dat 2/3 van de straf kan worden kwijtgescholden en daar zy reeds drie jaar in voorarrest zitten, betekenden de opgelegde straffen, dat zij binnenkort op vrije voeten ge steld zullen worden. Twaalf Nederlandse jachtvliegers naar Korea Twaalf jaehtvliegers van de Neder landse luchtmacht zullen als vrijwil liger naar Korea vertrekken om daar, ingedeeld bij een sqaudron van de Amerikaanse luchtmacht, aan de lucht acties deel te nemen. Hun indeling geschiedt steeds in groepen van vier man en voor de duur van ongeveer vier maanden, zodat de twaalf jachtvliegers gezamenlijk een jaar in Korea zullen verblijven. De eerste groep vertrekt op 1 Maart a-s. De vliegers zullen op bases van de Amerikaanse luchtmacht in Europa nog een aanvullende operationele trai ning ontvangen. Egyptische onruststokers voor krijgsraad. Britten sturen toch versterkingen naar zonegebied Onruststokers in Egypte zullen voor de Krijgsraad worden gedaagd. De Egyptische premier Maher Pasja, heeft Vrijdag een militaire order uit gevaardigd. waarin onruststokers en oproerkraaiers worden bedreigd met straffen. De order is van terugwer kende kracht. Op grond hiervan kun nen overtredingen, die op 26 Januari jl. bij de ongeregeldheden te Cairo zyn voorgekomen, voor de krijgsraad worden gebracht. De Britse regering heeft haar plan om nieuwe troepen naar de Kanaal- zóne te sturen toch niet laten varen. Volgens Reuter zijn Vrijdag in de Kanaalzone nieuwe versterkingen van de luchtmacht en het leger aangeko men. Britse vliegtuigen patrouilleren nog dagelijks boven het zonegebied. De Britten houden nog steeds de 1000 man Egyptische hulppolitie vast. De gehele Egyptische pers houdt zich bezig met de vraag of het in de naaste toekomst zal komen tot een hervatting der Brits-Egyptische on derhandelingen. Het blad „Al Missi' is van mening dat Engeland Egypte nieuwe voorstellen zal doen. N.A.V.O. rekent op Eisenhower tot Juni „Ike" wil candidaluur voor presidentschap aanvaarden. Lester Pearson, de Canadese mi nister van buitenlandse zaken en voorzitter van de. ministerraad van de NAVO heeft Vrijdag te Ottawa verklaard, dat de NAVO op de dien sten van generaal Eisenhower als militair opperbevelhebber tot ten minste Juni rekent- Generaal Eisenhower heeft te ken nen gegeven, dat hy een republikein se candidatuur voor het president schap van de V.S. op de conventie in Juli a.s. zal aanvaarden. Pearson verklaarde verder, dat niet verwacht werd, dat generaal Eisenhower de bijeenkomst van de Atlantische Raad te Lissabon zou bywonen. Het was echter waarschijn lijk, dat Eisenhower tenminste nog tot Juni op zijn hoofdkwartier te Pa rijs zou blyven. Winkelsluitingswet 1 Oct. a.s. in werking. In het Staatsblad van 1 Februari jl. is afgekondigd de winkelsluitingswet 1951. Bepaald is, dat zy in werking zal treden op 1 October a.s. A <r Donderdag zyn Prinses Elizabeth en de hertog van Edinburgh van Lon den Airport vertrokken voor de eer ste étappe van hun reis door het Brit se Gemenebest. De Prinses en de Her tog in de deuropening van het vlieg tuig „Atlanta", dat hen naar Nai robi de eerste halte van de reis brengt. De Koning en de Koningin en andere leden van de koninklijke familie waren op het vliegveld om afscheid te nemen. Verkorte werkweek voor deel van Philips-personeet. De N.V. Philips is voornemens voor een aantal van haai- werknemers tijde lijk een tot circa 40 uur verkorte werkweek in te voeren. Deze maatregel is volgens de N.V. gevolg van het feit, dat defensieop drachten langer zijn uitgebleven dan op redelijke gronden is verwacht. Voorts doet ook de slechts geleidelijke ontwikkeling van de televisie in West- Europa haar invloed gelden. Kapper van Een vrijgesproken Wegens gebrek aan bewijs. De arrondissementsrechtbank te Assen heeft de Kapper van Een vrij gesproken van het hem tenlaste ge legde wegens gebrek aan bewijs. De Kapper van Een was tenlaste gelegd dat hy in gebreke zou zijn gebleven de hem opgelegde onder houdskosten van 50 per week voor zyn vrouw en kinderen te betalen. Veertien dagen geleden hoorde de thans in Antwerpen wonende kap per een gevangenisstraf van 2 jaar tegen zich eisen. BEGROTING WERD VASTGESTELD. Het gemeentebestuur moet meer armslag hebben De trieste begroting van de gemeente Middelburg voor 1952, waarop een geraamd tekort prykt van f 462.500, is Vrydag door de Raad zonder hoofde lijke stemming vastgesteld. Uit de algemene beschouwingen, welke de raadsleden aan dit sombere document vastknoopten, bleek wel duidelyk, hoe bezorgd zij mét B. en W. zyn over de financiële positie van de Zeeuwse hoofdstad, maar tevens hoe overtuigd zy zyn, dat de schuld niet gezocht moet worden bij dit college, doch toe te schryven is aan diverse voor de ge meente noodlottige factoren. Mr. P. van Empel, die namens de C.H. en A. Refracties de beschouwingen startte, meende zelfs, dat Middelburg in me- nig opzicht vergeleken kan worden met een pakezel, die dreigt te bezwijken onder de lasten, welke hem door de centrale overheid worden opgelegd. Een eigen belastinggebied en een soepeler regeling met betrekking tot de ryks- bydragen zyn nodig; krygt het gemeentebestuur niet meer armslag, dan kunnen ook de noodzakelijkste werken niet worden aangepakt. De heer Van Empel gaf B. en W. gelyk, dat de zuinigheid, welke de vroede vaderen vóór 1940 aan de dag hebben gelegd, de wysheid heeft be drogen. De zware lasten, waarvoor de gemeente zich na de bevryding gesteld zag, werden nóg zwaarder, omdat in een tyd, dat de prijzen zyn verveelvoudigd, de achterstand moest worden ingehaald. Bovendien kon de herbouw pas laat worden aangepakt, hetgeen eveneens grotere uitgaven en vertraging meebx-acht. Spreker kon, rekening houden met de zeer hoge uitgaven, waarvoor Middelburg staat en de onvoldoende bijdrage van het rijk, het tekort op de begroting dan ook wel aanvaarden. Het gaf hem overigens een cnbehaaglyk ge voel, dat de begroting '51 nog steeds niet is goedgekeurd en hy sprak er zijn bevreemding over uit, dat hogere instanties met zoveel gemoedrust za ken, die voor de gemeenten een le vensbelang inhouden, zolang kunnen ophouden. Het meest urgente werk. dat mr. Van Empel dit jaar aangepakt wil zien, is de verbetering van de Seis- weg. Daarnaast vermeldde zyn ver langlijstje de bouw van een garage voor de Reinigingsdienst annex brandweerkazerne, verbetering van de brug bij het Vlissings Wagenplein en de bouw van een zweminrichting. Hy wees er voorts op, dat de prise d'eau te Oranjezon tengevolge van duinafslag ernstig wordt bedreigd en zeide niet te begrijpen, dat de hoge re instanties voor de instandhouding van de oeververdediging geen gelden kunnen voteren. Ook verklaarde spreker, dat de krankzinnigenverple ging in inrichtingen voor Middel burg een zware last betekent, ter wijl de Provincie volstaat met een luttele bijdrage. Hy had waardering voor de wijze, waarop het bedrag, beschikbaar voor culturele doelein den, wordt aangewend en stemde er mee in. dat het subsidie aan het ETI voorlopig pro memorie wordt opge voerd. Tenslotte deed mr. Van Em pel, die, evenals de na komende spre kers, waardering toonde voor het werk van B. en W. en van de ge meenteambtenaren. een dringend be roep op de burgery om haar V.V.V. te steunen. PUBLICATIE VERSLAG BESLOTEN ZITTING De tweede spreker jhr. mr. T. A. J. W. Sehorer (Arb.),~sneed de pu blicatie van het verslag der besloten begrotingszitting in de dagbladen aan. In de pers is de vrees geuit, zo zeide hy, dat dergelijke zittingen aan de gewenste openbaarheid van zaken tekort zouden doen. Zelf voorstander van de grootst mogelijke openbaar heid. vond hy het uitgangspunt, dat hier in zekere zin geheimhouding zou worden betracht, toch onjuist. Nie mand is er z.l. mee gediend, wanneer de kleine was, die nog niet eens al- tijd vuil behoeft te zijn, in de openba re vergadering zou worden behan deld. Een raadslid moet de gelegen heid hebben in comité-generaal op al lerlei dingen in te gaan. die voor openbare behandeling niet van be lang zyn. (Vervolg op pag. 2) KORTE PREDtCATIE „En zij namen aanstoot aan hem" (Marcus 6 3). 't Was vol in de kerk van Nazareth, want er zou een jongen uit hel dorp preken, die de laatste tijcl nogal wat van zich horen lief. Hij ging de streek door en sprak tot ieder, die het maar horen wilde over God enzichzelf! Hij sprak niet alleen, maar hij deed ook wat: hij genas zieken en maakte invaliden geschikt voor de maatschap' pij Een groot wonderdoener, die tim merman van Nazareth! En die zou vandaag spreken. Hij sprak mooi, dat moest gezegd worden. Waar haalde hij 't allemaal vandaan, vroegen de men sen zich af. Maar toen ze scherper toe hoorden, gingen ze schuiven op hun bajiken. Niet. van verveling, maar van verontwaardiging. Wat een opschep per! Hij beweerde, dat wal in het Oude Testament over de komende Messias geschreven was op hém sloeg. Bewijs dat eens" riepen ze doe eens een wonder, dan zullen we in je ge loven." Maar Jezus deed niets en daar over ergerden ze zich gruwelijk, ze namen aansloot aan hem. Mag ik vragen: zit er bij ons ook niet een stuk ergernis over Jezus, over God en over de Kerk? Wij mensen zien graag iets groots: een wonder en we zullen geloven! Waarom ging Jezus daar niet op in en doet Hij dat nu nog niet? Omdat we leven in de tijd van het geloven en nog niet in die van het aanschouwen. We moeten God ver trouwen op Zijn Woord zonder te eisen, dat H\j dat „bewijst" met een mirakel. Dat is een moeilijke zaak, want wij mensen willen alleen maar geloven in wat we zien en tasten kunnen. In Nazareth echter viel aan niets te bespeuren, dat Jezus de Messias was en tot vandaag toe is hij in 't verbor gen koning. Daarom kunnen we alleen maar geloven bij de gratie Gods en gaat aan de linkerhand van het geloof altijd de twijfel door het leven mee. Maar aan de rechterhand van het ge loof gaat het wonder. Want af en toe beujü'st God inderdaad dat Hij macht heeft en geeft Hij ons van die macht een teken. Maar dat doet Hij alleen als we zonder reserve al op Hem ver trouwen. Mens, erger je- dan n\et, maar ge loof! IJzendijke. C. Blomaard. Van dreigende situatie tussen Nederland en Indonesië geen sprake. Regering qualificeert berichten in sommige Amerikaanse bladen als onzinnig. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken „doet wanhopige pogingen" om een „nieuwe strijd" als gevolg van het geschil tussen In donesië en Nederland inzake Weste lijk Nieuw-Guinea af te wenden, zo schryft een correspondent uit Was hington. Robert S. Allen noemt in een be richt aan de „New York Evening Post" de toestand uiterst gevaarlijk. „Elke dag kan de stryd ontbran den". Hij schryft, dat de directe oor zaak van de spanning het in beslag nemen is van kisten met explosie ven. bestemd voor een petrcleum- maatschappy in Westelijk Nieuw Guinea. „De Nederlanders beschou wen deze kwestie als een opzettelij ke poging om een oplossing inzake hun aanspraak op Nieuw-Guinea te forceren". .De Nederlanders zeggen, dat zij zullen vechten, zy dreigen in parti culiere gesprekken oorlogsschepen te zullen gebruiken om wapens en mu nitie in Nieuw-Guinea aan land le zetten", aldus Allen. Naar aanleiding van deze berich ten werd aan het A.N.P. van zeer bevoegde Nederlandse zijde het vol gende commentaar gegeven: De veronderstelling, dat er een ge wapend conflict zou dreigen tussen Nederland en Indonesië, is onzinnig De berichten bevatten een hoogst sensationele en onverantwoordelijke voorstelling van zaken, die op geen enkele wijze door de feiten wordt ge dekt. De besprekingen in Den Haag om trent de Unie en Nieuw-Guinea vin den normaal voortgang en van een „dreigende situatie" is daarby geen sprake. In dit verband verwees de zegsman van het A.N.P. naar de Vrijdag uitgegeven verklaring van de Indonesische minister van voor lichting, de heer Monotoetoe, waarin gezegd wordt dat de besprekingen tussen Nederland en Indonesië zeer gunstig verlopen. Drijvende bok gezonken voor kust van Ameland In de afgelopen nacht is voor de kust van Ameland een drijvende bok van de Scheepvaartmaatschappij Zuidholland te Rotterdam gezonken. De bok, die een hefvermogen had van 180 ton, kwam uit Brunsbuttel en werd naar Rotterdam gesleept door de sleepboot „Schelde". DE VOORSPELT: DEZELFDE TEMPERATUREN Veranderlijke bewolking met nu en dan regen of natte sneeuw. Matige tot krachtige wind, overwegend tus sen West en Zuid. Weinig verande ring in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1