NIEUWS UIT ZEELAND WISSEL BEVELANDEN ZUID-BEVELAND GEEN ZIEKENFONDSUITKERING MEER BIJ OVERLIJDEN SPIERPIJN KERKNIEUWS VRIJDAG 1 FEBRUARI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Polderbenoemingen. Wij ontvingen de volgende opgave van benoemingen bij polders en wa terschappen in Zfeland: Tot dijkgraaf van de Hertogin-Hed- wigpolder: A. J. M. Rottier te St. Jan steen; het waterschap Broek en Roo- land: H. van Gorsel te Oud-Vossemeer Tot plaatsvervanger van de dijk graaf van de Houwerpolder: D. Vroeg- op te Poortvliet. Benoemd tot gezworene van de Prosperpolder (Ned. ged.): D. Burm te Clinge: het waterschap Kruiningen: M A. Kostense Czn. te Kruiningen; het waterschap Het Vrije van Sluis: P. L. de Meijer te IJzendyke. Tot voorzitter van het dijkbestuur van de waterkering van de Calamiteu- ze polders Onrust, Jacoba en Anna- Friso: A. Karelse te Wissekerke, Kam perland; de waterkering van het cala- miteuze waterschap Scherpenisse: C. van Dalen te Scherpenisse. Tot lid van het dijkbestuur van de waterkering van de Calamiteuze pol ders Onrust. Jacoba en Anna-Friso: K. M. de Regt te Wissekerke en J. A. Luijk te Wissekerke; de waterkering van de calamiteuze Zimmermanpolder: L. -J. Bruijnzeel te Rilland-Bath; de waterkering van de calamiteuze Nieuw Neuzenpolder: J. Moes Fzn., te Ter- neuzen. Tot lid van de dijkraad van de wa terkering van het calamiteuze water schap Scherpenisse: Jac. Bevelander te Scherpenisse, als vertegenwoordiger van het cal. waterschap Scherpenisse. Chr. Geuze te Scherpenisse, als verte genwoordiger van de De Houwerpol der. Tot raad van de polder Walcheren. A. P. Koster te Grijpskerke. Ontslag verleend aan: G. C. Flik- weert te Overschilt als lid van het be stuur der waterkering van de Calami teuze Vlietepolder. Dek- en slijtlagen op Walcherse landwegen. De Herverkavelingscommissie Wal cheren besteedde Donderdag te Mid delburg in het openbaar aan het aan brengen van dek- en slijtlagen op een aantal landwegen m de Wéstwatering van de Polder Walcheren, met bijko mende werken. Hiervoor werd aldus ingeschreven: Fa. Jasper van 't Verlaat Zn., Hardinxveld, f 142.200; Hol, Gouda, f 144.850; J. D. Janse, Colijnsplaat, f 149.500; Aug. van Dijck-Petit, Ber gen op Zoom, t 152.500; Wegenbouw, Utrecht, f 154.300; Aannemingsbe drijf Zeeland, Middelburg, f 154,970; Wande], Souburg, f 158,829; Ned. Ba- zalt Mij., Zaandam, f 159,945: Hoii-. inck, Arnhem, f 162.000; G. W. Pol derman, Spaarndam, f 163.000; gebr. Schelvis, Heemstede, f 176.000; Reef, Oldenzaal, f 212.000; Prori, Wasse naar, f 216.000. Goes GOESE GEMEENTEPERSONEEL VIERDE FEEST. De jonge personeelsvereniging van Gemeentewerken te Goes heeft de of ficiële opening van de hoofdverkeers weg aangegrepen om in een gezellig onderonsje van het gemeenteperso- neel, bijeen te komen. Daartoe kwam men Donderdagavond in een feestelij ke bijeenkomst in zaal Krijger bijeen. Onder de talrijke gasten, waren ook B. en W. van Goes, alsmede de direc teur van gemeentewerken, de heer J. Oranje. Ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix werd de avond geopend met het zingen van het Wilhelmus, waarna de heer D. Taekema namens de personeelsver eniging een welkomstwoordje sprak. Hierop werd een programma afge werkt, dat hoofdzakelijk op de nieu we verkeersweg was afgestemd. Een liedje met refrein gaf uiting aan de vreugde over het gereedkomen van dit werk, de heer Oranje vertoonde een aantal foto's die daarin de wor ding van de weg in beeld brachten en een schetsje als mede een schimmen spel hadden hetzelfde onderwerp. Het geheel werd afgewisseld met vrolijke muziek en enkele andere leuke schetsjes. Burgemeester Ten Kate sprak een dankwoordje, waarna de feestavond met een gezellig dansje werd beslo ten. NED. VOLKSUNIE. Donderdagavond hield de Ned. Volksunie in het Schuttershof te Goes een zelfde bijeenkomst als vorige week te Kapelle werd georganiseerd. Het bezoek was miniem. Na het ope ningswoord van de vergaderingslei der, de heer J. P. Albers, konden de bezoekers via de versterker de stem van kapitein Westerling beluisteren, terwjjl de voorzitter van de Ned. Volksunie de heer B. Boelhouwer weer uiteenzette wat Westerling wil en de houding welke het Nederlandse volk onder de huidige omstandighe den volgens hem dient aan te nemen. Heinkenszand MOND- EN KLAUWZEER. Onder de veestapel van de heer C van Damme Hz. te Heinkenszand is mond- en klauwzeer uitgebroken. ACTIE KLOKKEN VOOR AMERIKA Te Heinkenszand zal onder leiding van de burgemeester, de heer B. Funk, een actie worden ondernomen tot het inzamelen van gelden voor de actie klokken voor Amerika. Hieraan werkt de schooljeugd van alle lagere scholen mede. De desbetreffende collecte zaï op Zaterdag 16 Februari 1952 worden gehouden. Schore BENOEMING De heer Chr. Kole te Schore is be noemd tot concierge aan de am bachtsschool te Goes. Voor deze func tie hadden zich ruim 130 sollicitan ten gemeld. VERKOPING In café „De Sport" te Schore werd ten overstaan van notaris J. J. van Dijke te Kruiningen, verkocht een woonhuis gelegen aan de Steenweg, groot 2 a. 60 ca. eigendom van de familie van der Burgh te Poortugael. Koper werd de heer C. Sanderse Jzn voor een bedrag van 2800. Wemeldinge PROP AGANDA-AVOND BLINDENBOND. In het Evang, Kerkgebouw te We meldinge werd een propaganda-avond van de Blindenbond gehouden onder leiding van de heer C. N. F. van Sas burgemeester dezer gemeente. Spreker opende deze bijeenkomst met een woord van dank, o.m. aan het comité van voorbereiding, de beide koren Evang. Kinderkoor en 't Herv. Kerkkoor'. Als eerste spreker en declamator trad naar voren de heer Joh. van den Berg. Er zijn altijd nog 5000 blinden in ons land, die geholpen moeten wor den. Spr. gaf als doel van deze avond meer begrip te wekken voor de blin den in het algemeen en hun werk. Daarna zong het Evang. Kinder koor onder leiding van mej. C. T. Hillebrand enige passende liederen, waarvoor zij een hartelijk applaus kregen. Vervolgens werd de bindenfilm „Een van Ons" door de heer Bakker vertoond, welke met grote aandacht werd gevolgd. Tot slot declameerde de heer van den Berg nog enkele stukjes o.a. „de Bruid" en „Rotterdam", waarna door het Ned. Herv. Kerkkoor onder lei ding van de heer J. Kousemaker, uit de zangbundel werd gezongen Gez. 149, Gez. 230 en Gez. 300a. Het slotwoord werd gesproken door ds. de Goede, die allen dankte voor het vele dat deze avond te genieten en te beluisteren viel. Nisse VERGADERING „EENDRACHT MAAKT MACHT". De vereniging voor kunstmesthan del „Eendracht maakt macht" te Nisse hield een algemene jaarverga ring in de zaal van de heer J. Jero- nimus. Na de opening door de voor zitter, las de secretaris de notulen en deed verantwoording over het af- felopen jaar. Uit het jaarverslag leek, dat er in het afgelopen jaar een omzet was van 131.600 kg. kunst meststoffen en 40.800 kg. kalk. De aftredende bestuursleden de heren J. Nleuwenhulse en J. C. van Liere wer den herkozen. De heren J. Jeronimus en M. Tolhoek werden aangewezen voor het nazien der rekeningen. Kapelle ALGEMENE LEDENVERGADERING v.v. „KAPELLE" Dinsdagavond kwam de voetbal vereniging „Kapelle" in café De Vei ling in algemene ledenvergadering bijeen, onder voorzitterschap van de heer J. L: Eversdflk. De voorzitter deelde mede, dat de K. N. V. B- afdeling Zeeland, voor alle spelers een medische keuring verplicht stelt. Men zal trachten tot 'n gezamenlij ke keuring te komen. Door de heer Jac Schrier werd verslag uitge bracht over de onlangs gehouden ver gadering van de sportcommissie. In deze vergadering is besloten op het sportterrein een zandbak te plaatsen voor oefendoeleinden. Bij de bestuurs verkiezing werden de heren Jac. Schrier en A. J Kramer herkozen. Tot lid van de financiële commissie werd benoemd de heer G. B. Osse- waarde en tot lid van de elftalcom missie gekozen de heer P. Vos. Na enkele wedstrijd-problemen te hebben besproken, werd deze goed bezochte vergadering gesloten. Borssele JAARVERGADERING GROENE KRUIS. De afdeling Borssele van het Ned. Groene Kruis hield onder leiding van dr. Kieviet haar jaarvergadering. De rekening vertoont een batig slot van 192,58, Het reservefonds be draagt 603,85. De begroting 1952 werd vastgesteld op ontvangsten en uitgaven 794. Bij de bestuursverkiezing deelde de voorzitter mede, dat de heer J. v. d. Velde bedankt heeft als be stuurslid na 42 jaar lid te zjjn ge weest van de afdeling. De heer de Lange, hoofdbestuurs lid sprak hierna de vergadering toe en zeide, dat het voor Hem namens het hoofdbestuur een grote vreugde was de heer J. v. d. Velde de ere medaille met inscriptie aan te bieden wegens langdurige trouwe dienst. De heer Job. Fraanje werd als bestuurs lid herkozen. In de plaats van de heer J. v. d. Velde werd de heer Corn. v. d. Velde als bestuurslid ge kozen. Als afgevaardigden naar de Algemene Vergadering werden be noemd de heren Joh. Walhout en W. Perrels; Tot leden van de kascom- missle werden benoemd de heren A. v. d. Velde en A. Corstanje. 's Heer Abtskerke RAADSVERGADERING. Woensdag 6 Februari om 2 uur zal de raad der gemeente 's-Heer Abtskerke bijeenkomen. De agenda vermeldt o.a.: beëdiging van de heer P. Deurloo tot secretaris van het Burg Armbestuur, herbenoeming commissie tot wering van school verzuim, begrotingswijzigingen uiteenzetting over bescherming de burgerbevolking. Yerseke a Vrijdag 1 Februari a.s. des avonds om zes uur zal ln de Geref. gemeente van Colijnsplaat voorgaan ds. Dieleman van Yerseke. NOORD BEVELAND Kortgene VERGUNNING VOOR VERBOUW GEMEENTEHUIS Er is door de autoriteiten vergun ning verleend voor de verbouw van het gemeentehuis te Kortgene. Het ligt in de bedoeling, dat het gemeen tehuis vóór 16 Februari a.s. zal wor den ontruimd. De secretarie wordt tijdelijk overgebracht naar het gym nastieklokaal der openbare lagere school. De goedkeuring voor dit ob ject is ondanks verschillende moei lijkheden nog vrij vlot gekomen. Donderdag 31 Januari a.s., des avonds om zeven uur, zal ln de Geref. gemeen te Kortgene voorgaan ds. J. B. Bel van Krabbendijke. iiing van Houdt dat in de gaten 't Is voor onze soidater. In Nieuwdorp gaat men Zaterdag avond een poging wagen om een be hoorlijk steentje bij te dragen voor het nieuwe militaire tehuis te Middel- burg. Zaterdagavond om 7 uur zal ln de consistoriekamer van de Geref Kerk te Nieuwdorp door de Chr. Re- citeerclub opgevoerd worden: „Wil te- gen wil". De entréeprijs is vastgesteld op 75 ct. en de baten komen ten goede aan het militaire tehuis. Een prachtig initiatief, dat zeker in andere gemeen ten navolging zal vinden. Inmiddels is een kleine stroom giften binnenge komen. Het Indië-comité te Nieuwland werd ontbonden. Er was nog f 12.— kasgeld en dat werd gestort ten bate van het militaire tehuis. Een prach tige bestemming! Tal van jongelieden gaan met bouwsteentjes rond. A. van Veeren uit Vlissingen bracht f 5 mee, Mineke Brasser te Serooskerke (Walcheren) en Rinus Coppoolse te Grijpskerke verkochten ieder voor f 5, Jaap Leendertse te Geersdijk haalde f 15.— op, terwijl S. Bakker te Mid delburg f 2.75 bijeenbracht. De stand werd nu gebracht op f 10.289.42. Langzaam maar zeker komt de actie weer op gang. Waar blijven de col lectes op feestavonden? In welke ge meente zal ditmaal een huis-aan-huis- collecte op touw worden gezet? Wij wachten af en hopen spoedig met een grotere verantwoording te kunnen komen. Noteert U even het gironummei 359300 ten name van Prov. Zeeuwse Courant, „Actie Bouw Militaire Tchui- huizen Zeeland" te Middelburg. FILMS VAN DE WEEK Goede Paljas-verfilming. Paljas (I Pagliacci) van Mario Costa. De Italianen en wie zouden daar beter toe in staat zijn hebben een uitstekende verfilming geleverd van Leoncavallo's befaamde opera „Paljas". De minnaars van de tien de muze staan wat huiverig tegen over operaverfilmingen, ervaringen in het verleden hebben geleerd, dat het niet moeilijk valt muziek en zang tot hun recht te doen komen, maar dat voor het overige het werk sta tisch blijft en daardoor als film mis lukt. Bij deze Paljas is dat zeker niet het geval; de regisseur Costa heeft niet alleen de operaliefhebbers willen bekoren, maar heeft ook gedacht aan de eisen, die de cinematografie nu eenmaal stelt. Het resultaat is dan ook voor alle partijen bevredigend. Het verhaal behoeven wij niet te her halen; dat is bekend genoeg. Wel ver dient de zang van Tito Gobbi (To- nio), Gilliani Marini (Canio) en Gina Lollobrigida (Nedda) en de medewer king van het orkest en koor van de Opera te Rome onder leiding van Giuseppe Morelli met ere genoemd te worden. Paul Steenbergen -verzorgde op prettige wijze het gesproken woord in het Nederlands. De film werd Donderdagavond vertoond in de serie culturele filmvoorstellingen van het Grand-theater te Goes. DAMMEN DAMWED STRIJD De uitslag van de damwedstiijd tus sen Kapelle 2 en Renesse 1 eindigde in een 1010 gelijk spel. De gede tailleerde uitslagen zijn: C. VertonJ. op 't Hof 20, J. v d. Werf—J. C. Walraven 1—1, K B. HogerlandM. Ganzeman 0- -2; J. Geleijnse-r-J. Korstanje 1—1; H. BraamJ. de Neef 2—0; P. Hart A. v. Oosten 11; C. Kostense -C. de Rijder 11; M. Dalebout—C. de Poeter 02; Joh. GeleijnseJ. van Liere 02; J. KostenseJ. Poort vliet 20. GOES G.D.C. WINT VAN MIDDELBURG I. De twee afgebroken partyen uit de damwedstrijd Middelburg IGoes G.D.C. I, Deurlooden Hertog en de Rüytervan Biemen, zijn beide uit gespeeld en in remise geëindigd. De Middelburgse spelers wisten hun voordeel niet in winst om te zetten. De wedstrijd eindigde dus met een 119 overwinning voor Goes. Door deze uitslag is Vlissingen, dat nog ongeslagen is, er het beste komen voor te staan. De wedstriiden Vlis singenMiddelburg en Goes-Vlis singen zullen nu de beslissing in deze competitie moeten brengen. SCHEEPVAART DOOP. HET KANAAL VAN ZUID-BEVELAND. Gepasseerd 30 Januari. Rejo, Wolthuis. Roma, Oom- Mannheim 174. Heck. Wiljo Avontuur. Jaco, Goumare. Lucia, Stoop, Telegraaf 18. v. d. Mast. Cathalina, Van Baaien. Nelly, van Zwol. Koophandel, v d. Kruyt. Limburgia, Versluis, allen naar Rotterdam. Italia, Radema. Furka. Reijn- goudt. Brillant, Huyzen. Nijverheid, Ta- nis. Amstel 4, v. d. Veen. Aanstel 6, Schreuders. allen naar Amsterdam. Am bulant, de Waal. naar Sloten. Onderne ming, Kleine, naar Haarlem. Eljo. Schul- ler, naar Zutfen. Maria, van Denderen. Liza, van Lopik, beiden naar Dordrecht Llnquenda. Versluis, naar Werkendam. 1 Gebroeders, Wagenaar. naar Wemeldinge. Mars, Nieuwdorp. Vouvray. Krobbach. beiden naar Straatsburg. Erica, van Ruys- seveldt. Aargau. Jaeggi. Gandria, Stelfen. allen naar BaseL Castillia, Klomp- Capella, Burm. Liberty, van Oosten, llavel, Ke gels. Antonie, v. d. Ciesen. Anjo, van Vessem, allen naar Duitsland. Hendrlka Maria, Both. Uri, de Groot. Florida. Lan- da. Nellie, Siebenga. Ferdinand Bol, Mar tens. Wianco, van Laak. Catharlna, Pols. Transport 76, Hofmann. Ebcn Haözer, Hartmans. Proan, Minnebo! Felix, Wa genmakers. Rousseau, Blattner. Jenny. Boef. Mlgna. Zuiderhoek. Asosan, Kruit hof. Baden 22, Trapp. Poisons. Siera. Schedt, Wissink. Turquoise, Jongeneel Toiler 4, Verhoek. Alfons, Kloeck. Gean 1, v. d. Giesen. Galllac, Klein. Barsac. Gerritsen. Telegraaf 5, Staal. Scheldezo- nen. de Koning. Corrie, Broeders. Atten- tio, Grinwis. Etzel, van Noordende. Ber- tus, Braure. Bram 2, Kempeneeis. Adri. Hollander. Merwestad, Dykema. Coöpera tieve 1, Schot. Paloma. de Waal. Ursula. Cretel. Salf 10. Bosman. Sago, Cornelisse Bromo, HeweL Succes, Avontuur, allen naar België. De woningdienst te Vlissingen in 1951. Een verblijdend teken. Wy ontvingen van de Gemeentelijke Woningdienst te Wissingen het ver slag over 1951. Het verslag vangt aan met het wyzen op een verblijdend te ken: het aantal woningzoekenden vergeleken met dat op 1 Januari 1951 niet is toegenomen; het totaal aantal ingeschreven gegadigden is zelfs iets minder. Bedroeg dit op 1 Januari 1951 1174, op 1 Januari 1952 bedroeg dit 1162 Overigens is niettegenstaan de woningvoorraad over 1951 met 355 nieuwe en 6 herstelde woningen ver meerderde het aantal woningzoeken den over het tijdvak 1 Jan.—31 Dec. 1951 slechts met 12 gedaald. Doordat in het afgelopen jaar meer woningen gereed kwamen dan in 1950 had dit tot gevolg dat talrijke aan vragen uit de kringen van de Kon. Mij. „De Schelde", de Koninklijke Marine en het Belgisch en Nederlands Loods wezen konden worden ingewilligd. Evenals in alle overige provincies is ook in Zeeland een provinciale con tact commissie voor huisvestingpro blemen gevormd. Deze commissie is samengesteld uit vertegenwoordigers van diverse ge meenten. De heer M. A. van Popering vertegenwoordigt de gemeente Vlis singen en is voorzitter van genoemde commissie. De heer A. Rorije is belast met het secretariaat en vertegenwoordigt de provincie Zeeland in de Landelijke Contact Commissie. Met de Stichting Interlocale Wo- ningruilcentrale, die tot taak heeft de interlocale wonlngruil te bevorderen, bestaat een prettige samenwerking. 27 ruilingen tussen woningzoekenden in Vlissingen en elders woonachtigen kwamen tot stand. Binnen de gemeen te waren er 22 ruilingen. Gedurende het afgelopen laar wer den 999 verhuisvergunningen ver strekt (v.j. 905), terwyl 697 vestl- ;unningen werden afgegeven (V.l. Van 1 Jan. 1946 tot 1 Jan. 1952 wer den in Vlissingen gebouwd 2285 ge wone woningen, noodwoningen enz. De woningvoorraad bedroeg op 1 Jan. j.l. 6736 stuks, waarvan 605 noodwo ningen. nissehutten enz. In 1940 wa ren in Vlissingen beschikbaar 6281 woningen. Economische Politierechter te Middelburg Sinds eind April van het vorig jaar mogen de handelaren in oude meta len geen onbeperkte hoeveelheid schroot meer in voorraad hebben. Deze maatregel is genomen om te voorkomen, dat de ijzer- en staalin dustrie zonder materiaal komt te zit ten, wanneer de handelaren hun schrootvoorraden uit speculatieve overwegingen langer dan normaal zouden vasthouden. Voor de Economische Politierech ter te Middelburg stond Vrijdag de handelaar J. B. de S. uit St. Jansteen terecht, die eind Augustus j.l. op zijn opslagterrein 600 a 700 ton schroot in voorraad had liggen, ter wijl hij, omdat hij de voorafgaande drie maanden niets had afgeleverd slechts 25 ton in voorraad mocht hebben. De verdachte voerde tot zijn verde diging aan, dat hij op het tijdstip van de bekeuring eerst enkele dagen van de maatregel op de hoogte was en dat hij zyn voorraden toen reeds aan de Hoogovens te Velsen te koop had aangeboden. HiJ was zo Iaat ge weest met de verkoop, omdat zijn ter rein ten aanzien van de vervoersmo gelijkheden zo ongunstig ligt. On danks dit verweer werd tegen De S 500 boete of één maand nechtenls geëist. Daar nog een getuige-deskun- dige zal worden gehoord, werd deze zaak echter voor onbepaalde tijd aan gehouden. Hetzelfde was het geval met een soortgelijke zaak tegen de Vllssingse handelaar S. C., die een hoeveelheid van ongeveer 1000 ton schroot méér in voorraad had dan volgens de voor schriften geoorloofd was. Tegen deze verdachte werd een geldboete van f 600, te vervangen door twee maan den hechtenis, geëist. TWEEDE KAMER Nieuwe regeling van het Kweekschoolonderwijs. (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer besloot Donderdagmiddag de uitkering van een be drag van f 50.bU overlijden van de verzekerden by de algemene zieken fondsen te doen vervallen- Zy nam daartoe zonder hoofdelijke stemming, maar met aantekening, dat de fractie der C.P.N., tegen was een wetsont werp aan. De communistische heer Wagenaar verzette ziclL Hü zag in de afschaf fing een gevolg van de door de „oorlogsvoorbereiding" noodzakelijk gewor den bezuiniging en bepleitte handhaving van de uitkering of althans een overgangsregeling. De heer Van Menden van de P.v.d.A. en minister Joekcs stelden bier te genover, dat de uitkering in de bezettlngstyd is ingevoerd en dat zy niet In de ziekenfondsregeling thuis behoort. De Ziekenfondsraad heeft trouwens zelf op het doen vervallen van de uitkering aangedrongen. De Kamer begon deze middag aan de behandeling van een wetsontwerp tot regeling van de vorming van on derwijzers en onderwijzeressen voor het algemeen vormend lager onder wijs en van dé bevoegdheden, verbon den aan de akten van bekwaamheid tot het geven van dat onderwijs. Slechts twee van de ingeschreven sprekers kwamen aan het woord de voorzitter sloot de vergadering om tegen vijven teneinde de leden gele genheid te geven hun felicitatie aan te bieden aan de minister van Staat, mr. J. R. H. van Schaik, die zijn ze ventigste verjaardag vierde. De heer Peters sprak er zyn voldoe ning over uit, dat het kweekschool- onderwys %'oor het eerst by de wet Advertentie Pijnlijke, stijve spieren moet U driemaal daags krachtig laten wrijven met Kloostcrbalscm.die diep in de weefsels doordringt. Ook bij rheumatick en ischias: KIOOSTERBALSEM Waar zyn onze schepen Aagtedijk 31 te New York. Algenib 31 te Santos. Almdijk 1 te Rotterdam verw. Alphard 31 te Havre. 6-2 te A'dam verw Amsteldiep 1-2 te R'dam verw. Andyk 31 v. Hamburg n. Rotterdam. Annenkerk 1-2 te Rotterdam verw. Averdtyk 31 te Houston. Calt. Lelden 30 v. R'dam n. Sidon. Caltex Utrecht 5-2 te Pernis verw. Ceram 31 te Rotterdam. Congostroom 31 v. Lagos n. Duala. Danae 3-2 te Rotterdam verw. Edam 30 te Antwerpen n. Hallfax. Ena 31 te Kingston. Esso Amsterdam 2-2 te Pernis verw. Hector 1-2 te Rotterdam verw. Hecuba 1-2 te Curacao verw. Hydra 2of 3-2 te Pt. of Spain verw. Ilos 31 te de Pais (Haiti). Ittersum 2-2 te A'dam verw. Jupiter 5-2 te Rotterdam verw. Kieldrecht 29 v. Genua n. Marseille. Lcmsterkerk 3-2 te Lagoulette verw. Leopoldskerk 30 te Genua. Loosdrecht 30 v. Col n. Bombay. Macuba 30 bij Sabang n. Singapore. Mentor 31 te Sfax. Midas 9-2 te Rotterdam verw. Modjokerto 31 te Makassar. Nieuw Amsterdam 31 v. South. n. N. York Omala 31 te Bombay terug. Ootmarsum 8-2 te R'dam verw. Oranjefontein 1-2 te Kaapstad verw. Parkhaven 31 te St. Vincent. Prins J. W. Frlso 31 te Hamburg. Prins Willem II 30 te Rotterdam. Rijndam 31 te Nassau. Rijnland 2-2 te Amsterdam verw. Slbajak 1-2 te Wellington verw. St. Alkmaar 31 te Bermuda. St. Arnhem 30 v. Las Palmas n. Pepel Tawall p. 31 Lissabon n. A'dam. Theseus 31 te Kopenhagen. Tomori 31 te Aden. Tosari 30 te Bahrein. Veendarn 31 te Nassau. Ds. B. J. VAN GARDEREN TE SOEST 40 JAAR PREDIKANT. Maandag 11 Februari zaï het 40 jaar geleden zij'n dat ds. B. J. van Garderen, emeritus predikant van Ankeveen en thans wonende Soest het predikambt in de Ned. Herv. kerk aanvaardde. Ds. van Garderen werd 22 Febru ari 1884 te Baarn geboren, bezocht het gymnasium te Utrecht en stu deerde vervolgens aan de Rijksuni versiteit te Leiden. Nadat cand. van Garderen in 1911 door het Provinci aal kerkbestuur van Zuid-Holland was toegelaten tot de Evangelie-be diening in de Ned. Herv. kerk ver bond hij zich 11 Februari van het daarop volgend laar aan zjjn eerste gemeente te Oudenbosch. Daarna stond de jubilaris achtereen volgens nog te Lienden (classis Tieli 1916 - 1918; Sleeuwjik (classis Heusden) 1918—1921; Nieuw- en St. Joosland 1921—1929; Maassluis 19291948: Ankeveen (classis Amsterdam) 1948 1 Maart 1949. toen hem op 65- jarïge leeftijd emeritaat werd ver leend. Ds. van Garderen maakte verschei dene reizen met troepentransport- schepen naar Indonesië en diende daar in het militair Tjimahi. hospitaal te Marktberichten VEILING ST. MAARTENSDIJK. 31 Jan.: Gew. uien 33.60—33. drielingen 31, picklers 22.60, stek 8.80. Aanvoer 80 ton. Tarwe 23—23.50, gerst 36—37. haver 28 —29. br. bonen 40—42, schokkers 40—70 erwten 40—62, koolzaad 55. maanzaad 105. VEILING ST. ANNALAND. 31 Jan.: Uien, middelsoort 33.31—33.32, drielingen 31.20, picklers 23. stek 9,35. Aanvoer 30 ton. VEILING SCHERPENISSE. 31 Jan.: Uien, middelsoort 33.41—33.C0. drielingen 31.20, picklers 23, stek 9. Aan voer 10 ton. Een Vrijzinnig Hervormd predikant te Vlissingen. Zoals wij reeds gemeld hebben wer ken de Vrijz. Hervormden te Vlissin gen en Goes thans samen met de Re monstrantse Broederschap voor het beroepen van een eigen predikant te Vlissingen. Op 3 Februari a.s. zal nu des avonds in de dienst van de Vrijz. Hervormde te Vlissingen voorgaan ds. P. W. van Schel, Ned. Herv. predikant te Ruur- lo, die een beroep naar Vlissingen in overweging heeft genomen. In Februari en Maart zullen nog voorgaan ds. G. H. W. van Medevoort Ned. Herv. predikant te Beetgum (Friesland) en ds. T. H. G. T. Tan gelder, Ned. Herv. predikant te Lo- chem, van wie men verwacht, dat ook zy een eventueel beroep te Vlissingen in overweging willen nemen. HERENIGING EVANGELISCH LUTHERSE KERKEN EEN FEIT. In een bijzondere zitting van de Synode van de Evangelisch Lutherse Kerk is Donderdag te Amsteidam de herenigingsactie van deze kerk met het Hersteld Evangelisch Luthers kerkgenootschap, vastgelegd in een notariële acte, getekend. Reeds eer der hadden beide tot hereniging na ruim 160 jaar besloten RUIMZICHT VAN DOETINCHEM NAAR DOORN—DRIEBERGEN. De besturen van de Christelijk Philantroplsche Inrichtingen te Doe- tinchem nebben besloten hun inter naten, gevestigd in „Ruimzicht" te Doetinchem, over te brengen naar Doorn—Driebergen. De Philantroplsche Inrichtingen te Doetinchem werden in 1877 door J. M. van Dijk opgericht. Zy geven in de eerste plaats voorbereidend onder wijs aan jongens, die later een uni versitaire opleiding willen volgen. Bo vendien wordt financiële steun gebo den aan a.s. predikanten ln de Ned. Herv. kerk, alsmede aan hen die een andere studie kiezen. geregeld wordt ln plaats van by Ko ninklijk Besluit en dat de financiële geiykstelling tussen het openbaar en net byzonder kweekschoolonderwijs nu een heel eind benaderd is. Wat het meisje8onderwys betreft, bleef het ontwerp naar zyn oordeel beneden de maat. De heer Van Sleen was dankbaar maar niet voldaan over het ontwerp. Hij had op allerlei détailpunten wat de opleiding van de leerlingen en de regeling van het onderwys betreft, verlangens. Eden te Parijs Frankrijk verwacht steun Vandaag, VrUdag, zal de Britse mi nister van buitenlandse zaken. Eden. voor een twee-daags bezoek naar Pa rijs vliegen, waar hij premier Faure en minister Schuman op de hoogte zal brengen van de resultaten der te Washington gevoerde besprekingen tussen Churchill en Truman. Aangenomen wordt, dat Eden in staat zal zyn Frankryk krachtige Brit se tegenstand te beloven tegen iedere Amerikaanse poging om in het hui dige stadium Duitsland lid van de N. A.V.O. te maken en tegen ieder voor stel, dat de Duitsers een vetorecht over besluiten van de N.A.V.O. zou geven. De Fransen hopen, dat Engeland hen zal steunen iedere Duitse poging om als voorwaarde voor toetreden tot de Westelijke verdediging verandering in de huidige status van Saarland te ver krijgen, te weerstaan. Hagenbeek en Mullens willen tegelijk -in Haagse Scala. By Scala in Den Haag doet zich momenteel een vrn ingewikkelde moeilykheld voor. Het circus Willy Hagenbeek zal Zaterdag a.s. openen met een programma, maar Charles Mullens heeft zyn variétéprogramma dat sinds twaalf dagen loopt, gepro longeerd. Nu is het ten enen male onmogelijk, dat én Mullens én Ha genbeek tegeiykertljd voorstellingen brengen. De directie van Scala zegt, dat met Mullens geen contract Is ge sloten, maar alleen een mondelinge afspraak in het by'zijn van twee ge tuigen is gemaakt. Volgens de heer Mullens is er een contract in duplo, waarin is opgenomen de clausule „met recht van prolongatie" en van dit recht wil de heer Mullens ge bruik maken. Het orkest dat Scala huurde is echter al ontslagen, zodat het programma-Mullens niet meer kan draalen. In een vakblad werd bovendien bekend gemaakt, dat in dezelfde tijd in Scala een programma van Czerni zou gaan lopen. De kwes tie is reeds aan de president van de Haagse rechtbank voorgelegd, maar tot een uitspraak is het nog niet ge komen, aldus het „Binnenhof". VereveningsheHing binnenschippers. Binnenschippers, die geen kantoor aan de wal hebben, waren tot dusver niet aan de vereveningsheffing onder worpen. Met ingang van vandaag is deze vrystelling komen te vervallen. Voorts is de groep van werkgevers in de binnenvaart, die om pracusche re denen van het Inhouden van loonbe lasting is vrijgesteld, enigszins be perkt. Ook de werkingssfeer van de rege ling voor thuiswerkers is enigszins uitgebreid. Millioenen vissen aangespoeld Millioenen vissen, verdoofd door de koude, zyn aangespoeld op de Fran se Atlantische kust ten Noorden van Bordeaux. De vissers lieten hun vaar tuigen in de steek om de buit met schoppen binnen te halen. Men neemt aan dat deze vissen door de laatste stormen naar de kust zijn gedreven. VOETBAL Afgelaste wedstrijden. Alle door de afdeling Zeeland van de K.N.V.B. voor Zaterdag 2 en Zon dag 3 Februari vastgestelde wedstrij den zijn in verband met de gesteld heid der terreinen afgelast. SCHAKEN Euwe speelde te Bazel reriise. In de vyfdc ronde van het interna tionaal schaaktoumooi te Bazel speel de onze landgenoot Euwe remise tegen de Zwitser Leepin. De party eindigde in remise wegens tijdnood. Na de vijfde ronde luidt de stand: 1. Vidmar 4 pnt.; 2. Schudel 3W pnt.; 3. Techner 3 pnt.; 4. Euwe 2!i pnt. en 1 afgebr. part.; 5. Leepin 2'i pnt.; 6. Christoffel 2 pnt.; 7. Mueller II 1 pnt. en I afgebr. partij; 8. Mueller I Vi pr.t. WIELRENNEN WIELERK ALEN DER VOOR ZEELAND. Te Hulst zal Zondag 3 Februari In de Brunn's Restaurant onder leiding van de NWU-consul, de heer F. War nier. een byeenkomst worden gehou den van de wielerclubs uit Züid-Be- veland en Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen om te komen tot de vaststelling van de wielerkalender 1951 voor Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 9