NIEUWS UIT ZEELAND WALCHEREN jT-genda GEEN ZIEKENFONDSUITKERINC, MEER BIJ OVERLIJDEN KL00STEBBAISEM KERKNIEUWS VRIJDAG 1 FEBRUARI 1952 PROVINCIALE Z E E U W SE O O RA N 'F Polderbenoemingen. Wij ontvingen de volgende opgave van benoemingen bij polders en wa terschappen in Zeeland: Tot dijkgraaf van de Hertogin-Hed- wigpolder: A. J. M. Rottier te St. Jan steen; het waterschap Broek en Roo- land: H. van Gorsel te Oud-Vossemeet- Tot plaatsvervanger van de dijk graaf van de Houwerpolaer: D. Vroeg- op te Poortvliet. Benoemd tot gezworene van de Prosperpolder (Ned. ged.): D. Burm te Clinge; net waterschap Kruiningen: M. A. Kostense Czn. te Kruiningen; het waterschap Het Vrije van Sluis: P. L. de Meijer te IJzendijke. Tot voorzitter van het dijkbestuur van de waterkering van de Calamiteu- ze polders Onrust, Jacoba en Anna- Friso: A. Karelse te Wissekerke. Kam perland; de waterkering van het cala- miteuze waterschap Scherpenisse: C. van Dalen te Scherpenisse. Tot lid van het dijkbestuur van de waterkering van de Calamiteuze pol ders Onrust, Jacoba en Anna-Friso: K. M. de Regt te Wissekerke en J. A Luijk te Wissekerke; de waterkering van de calamiteuze Zimmermanpolder: L. J. Bruijnzeel te Rilland-Bath; de waterkering van de calamiteuze Nieuw Neuzenpolder: J. Moes Fzn., te Ter- neuzen. Tot lid van de dijkraad van de wa terkering van het calamiteuze water schap Scherpenisse: Jac. Bevelander te Scherpenisse, als vertegenwoordiger van het cal. waterschap Scherpenisse Chr. Geuze te Scherpenisse, als verte genwoordiger van de De Houwerpol der. Tot raad van de polder Walcheren A. P. Koster te Grijpskerke. Ontslag verleend aan: G. C. Flik- weert te Overschilt als lid van het be stuur der waterkering van de Calami teuze Vlietepoldex'. Dek- en slijtlagen op Walcherse landwegen. De Herverkavelingscommissie Wal cheren besteedde Donderdag te Mid delburg in het openbaar aan het aan brengen van dek- en slijtlagen op een aantal landwegen in de Wéstwatering van de Polder Walcheren, met bijko mende werken. Hiervoor werd aldus ingeschreven Fa. Jasper van 't Verlaat Zn., Hardinxveld, f 142.200; Hol, Gouda, f 144.850; J. D. Janse, Colijnsplaat, f 149.500; Aug. van Dijck-Petit, Ber- Sen op Zoom. t 152.500; Wegenbouw, 'trecnt, f 154.300; Aannemingsbe drijf Zeeland, Middelburg, f 154,970; Wandel, Souburg, f 158,t.z9; Ned. Ba- zalt Mij., Zaandam, f 159,945; Hoij- inck, Arnhem, f 162.000; G. W. Pol derman, Spaarndam, f 163.000; gebr. Schelvis, Heemstede, f 176.000; Reef, Oldenzaal, f 212.000; Prori, Wasse naar, f 216.000. Middelburg Dr. R. Korteweg over doel bewuste kankerbestrijding. DE INVLOED VAN HET ROKEN Dr. R. Korteweg uit Amsterdam hield voor het „Natuurkundig Gezel schap" te Middelburg een lezing over „Doelbewuste kankerbestrijding". Hy begon met op te merken, dat het to tale aantal sterfgevallen aan kanker in ons land de laatste jaren wel ge stegen is, maar dat dit in verhouding tot het getal der bevolking, die ook groter geworden is, niet het geval is, vooral wanneer men de invloed van de verandering van de bevolking in aanmerking neemt Het blijkt, dat er meer een samenwerking van fac toren is, die het ontstaan van kanker beïnvloeden Kanker komt bij man nen en vrouwen ongeveer evenveel voor, hoewel sommige soorten, bv. die van de ademhalingsorganen, meer bij de man en andere, zoals borst kanker, meer bij de vrouw voorko men. In sommige andere landen blijkt de verhouding anders te zijn. Terwijl de sterfte aan sommige kankers af neemt. is er een geweldige toename van de longkankers te constateren. In vele landen zoekt men naai- de oorzaken daarvan. Allerlei onderstellingen, zoals roet in de atmosfeer. Dieken niet op te gaan. In de laatste tijd menen velen, dat het gebruik van tabak een kanker-bevorderende invloed zou heb ben. Talrijke onderzoekers, vonden, dat onder de patiënten aan longkan ker een hoog percentage zware ro kers en een laag percentage niet ro kers vooi-kwam. Dit wijst dus op een positieve correlatie. De sterfte-aan longkanker is echter veel meer toe genomen dan het tabaksverbruik. Ook bevat de tabaksrook op zichzelf geen kankerverwekkende bestandde len. Maar bovengenoemde correlatie kan men ook niet wegcijferen. Een theorie, die nog niet volledig bewe zen is maar gebaseerd is op reeksen onderzoekingen, zegt nu, dat er op 'n andere manier a-h.w. een latente voedingsbodem van kanker gelegd moet zijn en dat dan de bestandde len van de tabak kankerbevorderend werken. Hoe dit ook zij, dx\ Korteweg gaf de raad om preventief op te tre den en niet overmatig te roken. Vlissingen JAARVERGADERING „PHTLATELICA". De afd. Vlissingen van de Interna tionale Vereniging „Philatelica" hield haar jaarvergadering. In zijn openingswoord memoreerde de voor zitter, de heer A. Rorrje. het 40-jarig jubileum van de Vereniging en de ge houden Nationale Postzegel-tentoon stelling te 's Gravenhage, welke gro te belangstelling trok. Met genoegen constateerde hij, dat er in de afde ling Vlissingen een goede -clubgeest heerst. De jaarverslagen van ue secretaris, de penningmeester en de leider van VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „De pastoor van Kirchfeld", (14 j.), 7 en 9 uur: Luxor: „Geen plaats voor Jenny", (18 j.), 8 uur. Morgen Alhambra: Als vandaag, 7 en 9 uur: Luxor: Als vandaag, 7 en 9 uur; Concertgebouw: Uitvoering U.L. O.. 8 uur; Concordia: Accordeoncon cert Crescendo, 8 uur. Zondag Alhambra: Als vandaag, 3, 7 9 uur; Luxor: Als vandaag, 3, 7 en 3 uur. MIDDELBURG. Vandaag Stadhuis: Raadsvergadering. 2 uur; Schouwburg: Middelburgs Di lettantentoneel, „De weg naar Do ver". 8 uur; Electro-bioseoop: „Ga- briela". (18 j.), 7 en 9.15 uur; Jeugd bibliotheek Singelstraat 13: Tentoon stelling kinderboeken, 35.30 en 7.30 —9.30 uur. Morgen Schuttershof: Uitvoering C.J. M.V.; Bogardz.Vergadering Kweek- lust, 3 uur; Jeugdbibliotheek: als vandaag; Van Benthem Jutting: Expositie Teun Gijssen en Hiroshige, 3—6 uur; Schouwburg: ..Hotel Saha ra" (a.L), 8 uur; Electro-bioscoop: als vandaag. Zondag Electro-bioscoop: „Gabriela", (18 j.3.30, 7 en 9.15 uur; Schouw burg-bioscoop: .Hotel Sahara", (a.l.), 2.30 en 8 uur. SOUBURG. Morgen De Zwaan: Jubileumuitvoering dameskoor „Con Amore", 8 uur. het Rondzendverkeer werden goedge keurd. Bij de bestuursverkiezing werd de heer A. Rorrje, die aftredend was, met algemene stemmen als voorzit ter herkozen. Voorts werden by ac clamatie herkozen de heren J. S. Weerpas en C. Louwerse, terwyi de heren W. de Koning en J. Henneman tot nieuwe bestuursleden werden ge kozen. Aan de heer J. van Boven, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd dank gebracht voor het vele werk, dat hy sedert de oprichting van de afdeling heeft verricht. In verband met de op handen zynde „Jan van Riebeeck"-herdenking, ter gelegenheid waai-van op 16 Maart a.s. vier bijzondex-e postzegels met toeslag zullen worden uitgegeven, hield de voorzitter een korte inlei ding over leven en werk van Jan van Riebeeck. Een door de heren ir. W. F. Suur- mond en J. S. Weerpas voorbereide hersengymnastiek met lichtbeelden, waarbij bepaalde postzegels en foto's van oud-Vlissingen het onderwerp vormden, had veel succes. RAAD ZOUTEIANDE Raad gaat in beroep bij de Kroon. PROTEST TEGEN STREEKPLAN WALCHEREN De gemeenteraad van Zoutelande kwam Donderdagavond onder voor zitterschap van burgemeester D. Kodde in vergadering byeen. De voorzitter dankte allereerst degenen die tijdens zyn ziekte zijn plaats hebben ingenomen. In zyn Nieuw jaarsrede gewaagde de voorzitter van een terugloop der bevolking. Over de landbouw liet hy een gun stig geluid horen, maar het woning probleem is nog steeds nypend. Voorts wees hij nog op de wijzi ging van het uitbreidingsplan en 'het luiden van de klok by begrafenissen. De exploitatie van het verenigings gebouw geeft vele moeilykheden. Met de riolering hebben we nog wei nig succes gehad, aldus de voorzitter die uitbreiding van kampeergelegen heid niet gewenst achtte. De finan ciële toestand noemde de voorzitter nog niet i'ooskleurig en meende, dat de gemeentebesturen in hun bevoegd heden te zeer worden besnoeid. Wet houder P. Leijnse sprak een dank woord. De rechten voor het gebruik van het slachthuis werden gezien de sterk gestegen kosten verhoogd. Wat de riolering betreft werd besloten het huidige plan als basis te aanvaarden en over te gaan tot geleidelijke uit voering. Aangezien de Molenweg het laagste punt is zal hier zo spoedig mogelijk begonnen worden. Hiervoor zal ongeveer 14 a 15.000 nodig zyn. Tegen het streekplan Walcheren, vastgesteld door de Prov. Staten, be sloot de raad in beroep te gaan by de Kroon en wel omdat de bevoegd heden van de gemeentebesturen sterk worden aangetast. Wat betreft de- aanleg van de provinciale wegen meende de raad, dat de Prov. Sta ten niet overeenkomstig de feiten zyn ingelicht. De heer J. de Pree werd benoemd als plaatsvervangend-ontvanger. In de rondvraag merkte de heer G. Gabxiëlse op, dat er van het ver enigingsgebouw een openbare gele genheid gemaakt wordt en dat het sluitingsuur overtreden wordt. De voorzitter zal deze zaak nader bekij ken. Tenslotte vroeg de heer K. de Wolf of er een mogelykheid is een tijdelijk pax-keerterrein voor het a s. seizoen agn te leggen. Het heeft de aandacht van B. en W., aldus de voorzitter. Vrouwenpolder JAARVERGADERING Z.L.M. De afdeling Vrouwenpolder van de Z.L.M. hield haar jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer H. MaHaars die een welkomstwoord sprak. De penningmeester boekte een batig slot, Voor de veekeuxing werd 15. beschikbaar gesteld. De heer M. J. de Vlieger werd met algemene stemmen herkozen. De voorzitter werd benoemd als afgevaardigde naar de Kringvergadering. De bode werd weer voor een jaar herbenoemd, waarna de heer De Kam een lezing hield met lantaarnplaatjes over zyn reis naar Amerika. St. Laurens GESLAAGD. De heer J. A. Kurz, werkzaam by - de gebr. Hillebrand te St. Lau rens. slaagde te Uti'echt met lof voor het diploma onderwyzer pi'ac- tlsch hoefbeslag. Houdt dat in de gaten 't Is voor onze soidater. In Nieuwdorp gaat men Zaterdag avond een poging wagen om een be hoorlijk steentje by te dragen voo: het nieuwe militaire tehuis te Middel burg. Zaterdagavond om 7 uur zal in de consistoriekamer van de Geref Kerk te Nieuwdorp door de Chr. Re- citeerclub opgevoerd worden: „Wil te gen wil". De entréeprijs is vastgesteld op 75 et. en de baten komen ten goede aan het militaire tehuis. Een prachtig initiatief, dat zeker in andere gemeen ten navolging zal vinden. Inmiddels is een kleine stroom giften binnenge komen. Het Indië-comité te Nieuwland werd ontbonden. Er was nog f !2.— kasgeld en dat werd gestort ten bate van het militaire tehuis. Een prach tige bestemming! Tal van jongelieden gaan met bouwsteentjes rond. A. van Veeren uit Vlissingen bracht f 5.— mee. Mineke Brasser te Serooskerke (Walcheren) en Rinus Coppoolse te Grijpskerke verkochten ieder voor f 5. Jaap Leendex-tse te Geersdyk haalde f 15.op, tei-wijl S. Bakker te Mid- delbux-g f 2.75 bijeenbracht. De stand werd nu gebracht op f 10.289.42. Langzaam maar zeker komt de actie weer op gang. Waar blijven de col lectes op feestavonden? In welke ge meente zal ditmaal een huis-aan-huis- collecte op touw worden gezet? Wij wachten af en hopen spoedig met een grotere verantwoording 'te kunnen komen. Nieuw- en St. Joosland HET VIERDE PRINSENKIND. Te Nieuw- en St. Joosland is een comité gevormd dat ook voor deze gemeente een collecte ten bate van de stichting „Het Vierde Prinsen kind" zal houden, die zich ten doel stelt het verzorgen van een vacantie van door de oorlog getroffen kinde ren. De inzameling is bepaald op 2 Februari a.s. Koudekerke BOTSING. Te Koudekerke kwamen door de gladheid twee vrachtauto's met elkaai in botsing. Beide wagens liepen ma teriële schade op. Er waren geen .per soonlijke ongelukken. De politie on derzoekt wie van de chauffeurs schuld heeft. BEVOLKINGSONDERZOEK. Deze week werd de bevolking van Koudekerke doorgelicht in vei-band met de t.b.c.-bestrijding. De opkomst voor het onderzoek was bijzonder goed. Na Koudekerke kwamen de be woners van Sint Laurens aan de beurt voor het bevolkingsonderzoek. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen: 30 Jan.: Olive van Antwerpen. Hondsbosch van Antwer pen. Abro van Zeebrugge. Marlt Kickmers van zee. Robert van Antwerpen. Jacobus van Antwerpen. Kahlenberg van- Ant werpen. 31 Jan.: Rabenhaupt van Ant werpen. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen: 30 Jan.: Lydia van zee naar Gent Hoe Vinces van Huil naar Gent. Annenkerk van Duinkerken. Jonex 1 van Par naar Gent. Jorina van Brunsbuttel naar Gent- 31 Jan.: Alja van Swansea. Glashaven van Rotterdam. Vlissingen vertrokken: 30 Jan.: Acheres naar Rouen. Primo naar Antwerpen. Ma- rit Maersk naar Fowey. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen: 30 Jan.: Larenberg naar Rotterdam van Gent Hera naar Amsterdam. Chama naar Swansea. Edam naar New York. Campen naar Skutskar. Meliskerk naar Amster dam. Orion naar Rotterdam. Oostzee naar Denemarken. 3ennekom naar Amsterdam Ceram naar Rotterdam. Remmert naar Rotterdam. Pollux naar Rostock. Vera naar Aarhus. Officiële publicaties MIDDELBURG. VERZOEKEN OM VERGUNNING VERDAAGD. B. err W, van Middelburg brengen ter Openbare kennis, dat zij hun beslissingen op de verzoeken van: N.V. Stoomtram Walcheren om vergun ning ingevolge de Hinderwet voor per ceel Trompstraat; Fa. Minderhout-Wolf f om vergunning Ingevolge de Hinderwet voor perceel Vlis- sings Bolwerk 2, hebben verdaagd. FILMS VAN DE WEEK Löst Weekend verfilmd. Het verloren weekend (The lost weekend) van Billy Wilder. Het buitengewoon knap geschre ven, fascinerende verhaal „The lost weekend" van de Amerikaanse auteur Charles Jackson over een man, die lydt aan vergevorderd alcoholisme, het boek, dat men achter elkaar uit leest en later opnieuw grijpt om het te herlezen, is enige jaren geleden verfilmd, op sublieme wyze verfilmd door de zeer bekwame regisseur Bil ly Wilder. Electro. Middelburg, ver toonde Donderdagavond deze rol prent, die o.l. terecht met de hoogste onderscheidingen, welke voorhanden waren, is bekroond. De kracht van de roman werd ook de kracht van de film: ongewoon, indringend, recht op de man af, eerlijk en psychologisch, zowel als artistiek volkomen óf. Veel dankt deze film echter aan het pisach tige spel van Ray Milland, die viy'm- scherp en immer volkomen aanvaard baar de reacties van de onverbeter lijke dronkaard op het leven weer geeft, diens dromen en daden, een zaamheid, geëxalteerdheid, diepe wanhoop en afgryselyke vrees. Jane Wyman is ook heel goed in de vrou welijke hoofdrol. Eén ding is jammer: ter wille van de publieke smaak heeft men het slot veranderd, een betreu renswaardige concessie, die echter niet wegneemt, dat „Lost weekend" één van de beste films is, welke de laatste jaren Hollywood hebben ver laten. Roberto (Prélude la gloire) van George Lacombe. Roberto Benzi is men zal het te Vlissingen in 1951. Een verblijdend leken. Wij ontvingen van de Gemeenteiyke Woningdienst te Vlissingen het ver slag over 1951. Het verslag vangt aan mot het wyzen op een verblijdend te ken: het aantal woningzoekenden vergeleken met dat op 1 Januari 1951 metis toegenomen; het totaal aantal ingeschreven gegadigden is zelfs iets minder. Bedroeg dit op 1 Januari 1951 1174, op 1 Januari 1952 bedroeg dit 1192 Overigens is niettegenstaan de woningvoorraad over 1951 met 355 nieuwe en 6 herstelde woningen ver meerderde het aantal woningzoeken den over hot tydvak 1 Jan.—31 Dec. 1951 slechts met 12 gedaald. Dooxxlat in het afgelopen jaar meer woningen gereed kwamen dan in 1950 had dxt tot gevolg dat talrijke aan vragen uit de kx-ingen van de Kon. Mij. „De Schelde", de Koninklijke Marine en het Belgisch en Nederlands Loods wezen konden worden ingewilligd. Evenals in alle overige provincies is ook in Zeeland een provinciale con tact commissie voor huisvestingpro blemen gevormd. Deze commissie is samengesteld uit vertegenwoordigers van diverse ge meenten. Do heer M. A. van Popering vertegenwoordigt dc gemeente Vlis singen en is voorzitter van genoemde commissie. De heer A. Rorije is belast met het secretariaat en vertegenwoordigt de provincie Zeeland in de Landeiyke Contact Commissie. Met de Stichting Interlocale Wo- ningruilcentrale, die tot taak heeft de interlocale woningrull to bevorderen, bestaat een prettige samenwerking. 27 ruilingen tussen woningzoekenden in Vlissingen en elders woonachtigen kwamen tot stand. Binnen de gemeen te waren er 22 ruilingen. Gedurende het afgelopen jaar wer den 999 verhuisvergunningen ver strekt (v.j. 905), terwyi 697 vesti gingsvergunningen werden afgegeven (v.j. 658). Van 1 Jan. 1946 tot 1 Jan. 1952 wer den in Vlissingen gebouwd 2285 ge wone woningen, noodwoningen enz. De woningvoorraad bedroeg op 1 Jan. j.l. 6736 stuks, waarvan 605 noodwo ningen. nissehutten enz. In 1940 wa ren in Vlissingen beschikbaar 6261 woningen. Economische Politierechter te Middelburg Sinds eind April van het vorig jaar mogen de handelaren in oude meta len geen onbeperkte hoeveelheid schroot meer in voorraad hebben. Deze maatregel is genomen om te voorkomen, dat de yzer- en staalin dustrie zonder materiaal komt te zit ten, wanneer de handelaren hun schrootvoorraden uit speculatieve overwegingen langer dan normaal zouden vasthouden. Voor de Economische Politierech ter te Middelburg stond Vrijdag de handelaar J. B. de S. uit St. Jansteen terecht, die eind Augustus j.l. op zijn opslagterrein 600 a 700 ton schroot in voorraad had liggen, ter wijl hy, omdat hy de voorafgaande drie maanden niets had afgeleverd slechts 25 ton in voorraad mocht hebben. De verdachte voerde tot zyn verde diging aan, dat hy op het tydstip van de bekeuring eerst enkele dagen van de maatregel op de hoogte was en dat hij zyn voorraden toen reeds aan de Hoogovens te Velsen te koop had uangeboden. Hy was zo laat ge weest met de verkoop, omdat zyn ter rein ten aanzien van de vervoersmo gelijkheden zo ongunstig ligt. On danks dit verweer werd tegen De S 500 boete of één maand nechtenis geëist. Daar nog een getuige-deskun- dige zal worden gehoord, werd deze zaak echter voor onbepaalde tijd aan gehouden. Hetzelfde was het geval met een soortgelijke zaak tegen de Vlissingse handelaar S. C., die een hoeveelheid van ongeveer 1000 ton schroot méér in voorraad had dan volgens de voor schriften geoorloofd was. Tegen deze verdachte werd een geldboete van 600, te vervangen door twee maan den hechtenis, geëist. TWEEDE KAMER Nieuwe regeling van het Kweekschoolonderwijs. (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer besloot Donderdagmiddag de uitkering van ten be drag van f 50.bjj overlijden van de verzekerden by de algemene zieken fondsen te doen vervallen. Z\) nam daartoe zonder hoofdelijke stemming, maar met aantekening, dat do fractie der C.P.N., tegen was een wetsont werp aan. De communistische beer Wagenaar verzette zich. Hy zag In de. afschaf fing een gevolg van de door do „oorlogsvoorbereiding" uoodzakeiyk gewor. den bezuiniging en bepleitte handhaving van do uitkering of althans een overgangsregeling. De heer Van Uenden van de P.v.d.A. en minister Joekes stelden kier te genover, dat de uitkering In de bezettlngstyd is ingevoerd en dat zU niet ln de ziekenfondsregeling thuis behoort. De Ziekenfondsraad heeft trouwens zelf op het doen vervallen van de uitkering aangedrongen. De Kamer begon dezo middag aan de behandeling van een wetsontwerp tot regeling van de vorming van on derwijzers en ondex-wyzeressen voor het algemeen vormend lager ondex-- wys en van de bevoegdheden, verbon den aan de akten van bekwaamheid tot het geven van dat onderwys. Slechts twee van de ingeschreven sprekers kwamen aan het woord de voorzitter sloot de vergadering om tegen vijven teneindo de leden gele genheid te geven hun felicitatie aan te bieden aan de minister van Staat, mr. J. R. H. van Schaik, die zijn ze ventigste verjaardag vierde. De heer Peters sprak er zyn voldoe ning over uit, dat het kweekschool- onderwys voor het eerst by de wet Advertentie GDIFPPUN p'in,iike» slIive Jf/Clvr spieren moet U driemaal daags krachtig laten wrijven met Kloosterbalscm, die diep in dc weefsels doordringc. Ook bij rheumatick en ischias: Waar zijn onze schepen Aagtedijk 31 te New York. Algenib 31 te Santos. Almdijk 1 te Rotterdam verw. Alphard 31 te Havre, 6-2 te A'daro verw Amsteldiep 1-2 te R'dam verw. Andijk 31 v. Hamburg n. Rotterdam. Annenkerk 1-2 te Rotterdam verw. Averdijk 31 te Houston. Calt. Lelden 30 v. R'dam n. Sidon. Caltex Utrecht 5-2 te Pernis verw. Ceram 31 te Rotterdam. Congostroom 31 v. Lagos n. Duala. Danae 3-2 te Rotterdam verw. Edam 30 te Antwerpen r». Hallfax. Ena 31 te Kingston. Esso Amsterdam 2-2 te Pernis verw. Hector 1-2 te Rotterdam verw. Hecuba 1-2 te Curagao verw. Hydra 2of 3-2 te Pt. oi Spain verw. llos 31 te de Pais <HaiU). Ittersum 2-2 te A'dam -verw. Jupiter 5-2 te Rotterdam verw. Kleldrecht 29 v. Genua n. Marseille. Lemsterkerk 3-2 te Lagoulette verw. Leopoldskerk 30 te Genua. Loosdrecht 30 v. Col. n. Bombay. Macuba 30 bij .Sabang r.. Singapore. Mentor 31 te Sfax. Midas 9-2 te Rotterdam verw. Modjokerto 31 te Makassar. Nieuw Amsterdam 31 v. South. n. N. York Omala 31 te Bombay terug. Ootmarsum 8-2 te R'dam verw. Oranjefontein 1-2 te Kaapstad verw. Parkhaven 31 te St. Vincent. Prins J. W. Fnso 31 te Hamburg. Prins Willem n 30 te Rotterdam. Rijndam 31 te Nassau. Rijnland 2-2 te Amsterdam verw. Sibajak 1-2 te Wellington verw. St Alkmaar 31 te Bermuda. St. Arnhem 30 v. Las Palmas n. Pepel Tawali p. 31 Lissabon n. A'dam. Theseus 31 te Kopenhagen. Tomori 31 te Aden, Tossrl 30 te Bahrein. Veendam 31 te Nassau. Ds. B. J. VAN GARD ER EN TE SOEST 40 JAAR PREDIKANT, Maandag 11 Februari zaï het 40 jaar geleden zijn dat ds. B. J. van Gax-deren. emeritus predikant van .Ankeveen en thans wonende te Soest het predikambt in dt Ned. Herv. kerk aanvaardde. Ds. van Garderen werd 22 Febru ari 1884 te Baarn geboren, bezocht het gymnasium te utrecht en stu deerde vei-volgens aan de pyksuni- versiteit te Leiden. Nadat cand. van Garderen in 1911 door het Provinci aal kerkbestuur van Zuid-Holland was toegelaten tot dc Evangelie-be diening in de Ned. Herv. keilt ver bond hij zich 11 Februari van het daarop volgend laar aan zyn eerste gemeente te Oudenbosch. Daarna stond de jubilaris achtereenvolgens nog te Lienden (classis Tieli 1916 - 1918; Sleeuwijk (classis Heusden) 19181921; Nieuw- en St. Joosland 1921—1929; Maassluis 1929—1948; Ankeveen (classis Amsterdam) 1948 1 Maart 1949, toen hem op 65- jarige leeftyd emeiitaat werd ver leend. Ds. van Garderen maakte verschei dene reizen met troepentransport schepen naar Indonesië en diende daar in het militair hospitaal te Tjimahi. zich wellicht herinneren een Itali aans knaapje, dat groot muzikaal ta lent heeft en beroemde orkesten voortreffelyk dirigeert, een wonder land dus. Géén wonder dan ook, dat de filmindustrie zich met hem ging bemoeien. Alhambra, Vlissingen, ver toonde Donderdagavond reeds de tweede film, waarin de kleine Rober to zyn kwaliteiten toont; een wat kinderlyk, maar fris verhaaltje, waarin men het metselaarsleerlinge- tje de trappen naar roem ziet besty- gen. In deze film wordt muziek ten gehore gebracht van Bach, Mozart, Mendelssohn, Liszt en Rossini en men ziet Roberto op vaardige wyze het or kest van de Société des Concerts du Conservatoire dirigeren. Een Vrijzinnig Hervormd predikant te Vlissingen. Zoals wij reeds gemeld hebben wer ken de Vryz. Hervormden te Vlissin gen en Goes thans samen met de Re monstrantse Broederschap voor het beroepen van een eigen predikant te Vlissingen. Op 3 Februari a.s. zal nu des avonds in de dienst van de Vryz. Hei-vormde te Vlissingen voorgaan ds. P. W. van Schel, Ned. Herv. predikant te Ruur- lo, die een beroep naar Vlissingen in overweging heeft genomen. In Februari en Maart zullen nog voorgaan ds. G. H. W. van Medevoort Ned. Herv. predikant te Beetgum (Friesland) en ds. T. H. G. T. Tan gelder, Ned. Herv. predikant te Lo- chem, van wie men verwacht, dat ook zy een eventueel beroep te Vlissingen in overweging willen nemen. HERENIGING EVANGELISCH LUTHERSE KERKEN EEN FEUT. In een byzondere zitting van de Synode van de Evangelisch utherse Kerk is Donderdag te Amsteidam de herenigingsactie van deze berk met het Hersteld Evangelisch Luthers kerkgenootschap, vastgelegd in een notariële acte. getekend. Re^ds eer der hadden beide tot heren/ging na ruim 160 jaar besloten RUIMZICHT VAN DOETINCHEM NAAR DOORN—DRIEBERGEN. De besturen van de Christelijk Philantropische Inrichtingen te Doe- tinchem hebben besloten hun inter naten, gevestigd in „Ruimzicht" te Doetinchem, over te brengen naar Doorn—Driebergen. De Philantropische Inrichtingen te Doetinchem werden ln 1877 door J. M. van Dijk opgericht zy geven in de eerste plaats voorbereidend onder wys aan jongens, die later een uni versitaire opleiding willen volgen. Bo vendien wordt financiële steun gebo den aan a.s. predikanten in de Ned. Herv. kerk, alsmede aan hen die een andere studie kiezen. rg Ko- Besluit en dat de financiële geregeld wordt ln plaats van ninklyk geiykstelling tussen het openbaar en het byzonder kweekschoolonderwijs nu een heel eind benaderd is. Wat het meisjesonderwys betreft, bleef het ontwerp naar zyn oordeel boneden de maat. De heer Van Sleen was dankbaar maar niet voldaan over het ontwerp. Hy had op allerlei dótailpunten wat de opleiding van de leerlingen en de regeling van het onderwys betreft, verlangens. Eden ie Parijs Frankrijk verwacht steun Vandaag, VrUdag. zal de Britse mi nister van buitenlandse zaken. Eden, voor een twee-daags bezoek naar Pa rijs vliegen, waar hij premier Faure en minister Schuman op de hoogte zal brengen van de resultaten der te Washington gevoerde besprekingen tussen Churchill en Truman. Aangenomen wordt, dat Eden in staat zal zyn Frankrijk krachtige Brit se tegenstand te beloven tegen iedere Amerikaanse poging om in het hui dige stadium Duitsland lid van dc N. A.V.O. te maken en tegen ieder voor stel, dat de Duitsers een vetorecht over besluiten van de N.A.V.O. zou geven. De Fransen hopen, dat Engeland hen zal steunen iedere Duitse poging om als voorwaarde voor toetreden tot de Westelijke verdediging verandering in de huidige status van Saarland te ver krijgen, te weerstaan. Hagenbeek en Mullens willen tegelyk in Haagse Scala. By Scala in Den Haag doet zich momenteel een vrij ingewikkelde moeilijkheid voor. Het circus Willy Hagenbeek zal Zaterdag a.s. openen met een programma, maar Charles Mullens heeft zyn variétéprogramma dat sinds twaalf dagen loopt, gepro longeerd. Nu is het ten enen male onmogelyk, dat én Mullens én Ha- fenbeck tegelijkertijd voorstellingen rengen. De directie van Scala zegt, dat met Mullens geen contract is ge sloten, maar alleen een mondelinge afspraak in het byzijn van twee ge tuigen is gemaakt. Volgens de heer Mullens is er een contract in duplo, waarin is opgenomen de clausule „met recht van prolongatie" en van dit recht wil de heer Mullens ge bruik maken. Het orkest dat Scala huurde is echter al ontslagen, zodat het programma-Mullens niet meer kan draaien. In een vakblad werd bovendien bekend gemaakt, dat in dezelfde thd in Scala een programma van Czerni zou gaan lopen. De kwes tie is reeds aan de px-esldent van de Haagse rechtbank voorgelegd, maar tot een uitspraak is het nog niet ge komen, aldus het „Binnenhof'. Vereveningsheffing binnenschippers. Binnenschippers, die geen kantoor aan de wal hebben, waren tot dusver niet aan de vereveningsheffing ondex- worpen. Met ingang van vandaag is deze vrijstelling komen te vervallen. Voorts is de groep van werkgevers in de binnenvaart, die om practische re denen van het Inhouden van loonbe lasting is vrijgesteld, enigszins be perkt. Ook de werkingssfeer van de rege ling voor thuiswerkers is enigszins uitgebreid. Millioenen vissen aangespoeld MillSosnen vissen, verdoofd door de koude zyn aangespoeld op de Fran se Atlantische kust ten Noorden van Bordeaux. De vissei-s lieten hun vaar tuigen in de steek om de buit met schoppen binnen te halen. Men neemt aan dat deze vissen door de laatste stormen naar de kust zijn gedreven. VOETBAL Afgelaste wedstrijden. Alle door de afdeling Zeeland van de K.N.V.B. voor Zaterdag 2 en Zon dag 3 Februari vastgestelde wedstrij den zyn ln verband met dc gesteld heid der terreinen afgelast. SCHAKEN Euwe speelde te Bazel re nise. In de vijfde ronde van het interna tionaal schaaktournooi te Bazel speel de onze landgenoot Euwe remise tegen de Zwitser Leepin. De partij eindigde in remise wegens tijdnood. Na de vijfde ronde luidt de stand: 1. Vidmar 4 pnt.; 2. Schudel 3Vj pnt.: 3. Techner 3 pnt; 4. Euwe 2!fe pnt. en 1 afgebr. part.; 5. Leepin pnt.; 6. Christoffe! 2 pnt; 7. Mueller II 1 pnt. en 1 afgebr. partij; 8. Mueller I Vt pnt. WIELRENNEN WIELERKALENDEE VOOR ZEELAND. Te Hulst zal Zondag 8 Februari in de Bruijn's Restaurant onder leiding van de NWU-consul, de heer P. War nier. een byeenkomst worden gehou den van de wielerclubs uit Zuid-Be veland en Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen om te komen tot de vaststelling van de wlelerkalender 1951 voor Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 7