Een klein brokje Brabant, nabij Sao Paulo WONINGNOOD KAN IN 1960 GROTENDEELS VERDWENEN ZIJN ADENAUER ZOEKT NAAR EEN OPLOSSING VAN SAAR-KWESTIE VRIJDAG 1 FEBRUARI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Op Ribeirao wonen pioniers Palmen in plaats van linden, sinaasappels in plaats van appels (Speciale correspondentie). Drie jaar geleden lag er op 150 kilometer van de stad Sao Paulo een oude koffieplantage, overwoekerd door onkruid. Nu ligt er de kolonie Ribeiruo, waar 650 Nederlanders, Brabanders, zich een bestaan pionieren. Ja, pionieren; dat is het. Wanneer men gaat emigreren, heeft men vaak het verkeerde denkbeeld, dat in het nieuwe land hetzelfde comfort wacht als in het oude; dat het koren zo maar uit de grond schiet en dat men maar een spade diep heeft te spitten om een goudader te vinden. Dat het tegendeel waar is, weten de meesten van die 650 emigranten. Ze kwamen op verwaarloosde grond, woonden in lemen hutjes en baanden ziek een weg door modder of stof. Licht, water en behooriyke hulzen ontbraken. Zij moesten met de kippen op stok. sche klimaat gehard en langzaam stijgt de zuivelproductie. De melkproductie is nog niet groot, er sterven nog koeien, er ligt veel land braak, bossen moeten nog ge kapt, maar de kolonie groeit elke dag. En eens zal men tienduizenden liters melk winnen, zullen talrijke fabrie ken dit door en door Nederlandse dorp op een hoger welvaartspeil bren gen en zal er aan een meer naast de krachtcentrale een rustig va- cantieoord verryzen. Plannen genoeg en plannen doen leven. Zij, die nu in coöperatief systeem dag en nacht werken om de 'neder- Dat is nu al andei-s. Onder leiding van de landbouwkundige ingenieur, de heer J. G. Heymeyer, is er een klein dorp verrezen, een dorp van blanke heldere huisjes, een kerk, een school, een aantal loodsen, werk plaatsen, een winkel, een melkfabriek en een wagenpark. Land is in cultuur gebracht, met harde tegenslagen soms, koeien zijn tegen het subtropi- Weduwe met acht kinderen naar Amerika. VRIENDELIJKE UITNODIGING VAN EEN CLUB. De 47-jarige mevrouw Jcsephine Pijnenburg is met haar acht kinde ren op uitnodiging van de Double Cross"-club naar de Verenigde Sta ten overgestoken om daar een nieuw leven te beginnen. Kort na de tweede wereldoorlog kwam de Nederlandse weduwe schrif telijk in contact met de Double Cross"-club zo genoemd raar het Romeinse cijfer. Ze ontving voedselpalcetten en kleren en schreef terug om tc bedan ken. Het werd een uitgebreide brief wisseling. Toen mevr. Pijnenburg eens klaagde in een van haar brieven, dat het zo moeilijk was om de acht kinderen groot te brengen, en een vak te laten leren en dat ze in haar levensonderhoud en dat van haar acht kinderen moest voorzien door naaien, kwam prompt het a.itwoord dat ze dan maar over moest komen. De papieren werden in orde gemaakt, en enkele weken geleden werden ne gen inwoners van het Tilburgse be volkingsregister afgeschreven. Voor de oudere kinderen is al werk ge vonden en de andere zullen eerst in Amerika een behoorlijke opleiding krijgen. Met de „Veendam" kwam het ge zin in New York aan en met een auto ging het meteen door haar Cooperstown. waar de familie onder dak vond. I*****##*******»*#*»*##*# •ft******-»****####******## 190 De zaak is eigenlijk aan het rollen gebracht door de blalolo, zoals de in woners van Samoa een bepaalde bor stelworm noemen, die in de mond van Europeanen paloloworm wordt gehe ten. Deze worm heeft de biologen doen beseffen dat er een verband moet bestaan tussen onze satelliet, de maan, en bepaalde levensverschijn selen, al weet men natuurlijk niet van welke aard de invloed van dit hemellichaam is. Vanzelfsprekend bestond er, vóór men het gedrag van de paloloworm gewaar werd, hier en daar wel een vaag en somtijds wankel gedocumen teerd vermoeden van een samenhang tussen bepaalde levensverschijnselen en de maan, maar er bleef een bar rière van onzekerheid, vooral omdat deze verschijnselen zich voornamelijk aan de peripherie van het normale leven afspeelden. Doktoren wisten immers reeds lang dat bij volle maan bijv. bepaalde geesteszieken onrusti ger en luidruchtiger zijn dan nor maal en dat het slaapwandelen bij maanlicht veelvüldiger voorkomt. Maar dergelijke voorbeelden bieden zo weinig houvast, want een derge lijke geprikkeldheid zou veroorzaakt kunnen zijn door het licht als zoda nig, zoals ook een normaal slapende vaak onrustig wordt door een lamp die 's nachts boven zijn gezicht ge houden wordt. Het gedag van vissen, die zich met maanlicht soms het best laten van gen, zou eveneens aan het licht zelf geweten kunnen worden en behoeft niet noodzakelijkerwijs met de maan samen te hangen. Maar behalve met het licht, dat de maan naar ons weerkaatst, gaat haar verschijning aan de hemel steeds gepaard met een geweldige aantrek kingskracht. Wij hebben vroeger reeds verteld dat de aantrekking van de maan zélfs het vasteland 25 d 30 cm, doet rijzen. Met eb en vloed, dus met de aantrekkingskracht van de maan zouden de gedragingen van verschillende zeedieren verklaard kunnen worden. Maar hiermede zijn we er nog niet. Eet rhythme der stof wisselingsprocessen, dat door ver schillende onderzoekers werd aange toond, kan niet eenvoudigweg door versterking of verzwakking van de zwaartekracht worden verklaard, evenmin als het gedrag van de palo loworm, die, zoals we boven zeiden, de zaak aan het rollen heeft gebracht, maar door deze langademige uitwei ding nog steeds niet ten tonele is ge voerd. Dat zal morgen geschieden. E. Pètillon zetting te doen slagen het plan dat ten voorbeeld zal zijn aan volgende geleide emigratièpogingen weten wat emigreren betekent. Na korte voorbereiding vertrokken zij uit het vaderland en werden overgeplant op vreemde, geheel vreemde grond. Pal men in plaats van linden, sinaasap pels en ananas in plaats van appels en peren. Geen Zaterdagavondje meer om het dorpsbiljart, geen Zon- dagsreisjje meer naar het strand, niets anders dan die mulle roodach tige grond en die zo heel anders ge aarde Brazilianen. Maar de kleine ge meenschap houdt er de moed in. Er zijn bals, en zelfs theateruitvoeringen. Het clubleven komt op gang en er is al gevoetbald tegen een Braziliaanse ploeg. Er bloeit al een kunstnijver- heidsindustrie en al hun werk onder vindt de bewondering van het gast land. Er zijn al straten, een „Heren gracht", een „Ooievaarsbuurt"en er is een Zwembad dat niet als in Ne derland de gemoederen bezig houdt: moet er een schutting omheen of niet? Heimwee is er zeldzaam. De men sen zijn gezond en hebben ondanks dat stille verlangen naar het kikker land het onwrikbare voornemen te slagen in hun nieuwe vaderland. Als Ribeirao slaagt betekent dat een goe de toekomst voor kinderen en klein kinderen. Zelf zullen ze niet, of mis schien heel oud, het project nog vol tooid zien. Maar dat geeft niet: een volk dat leeft, bouwt aan zijn toe komst. Er wordt hard gebouwd, met on telbare offers, daar in dat kleine orokje Brabant, nabij Sao Paulo. Kamerlid Scheps wenst licht in Friese zaken. I Het Tweede Kamerlid Scheps i (Arb.) heeft aan de minister van i justitie de schriftelijke vraag gesteld of het juist is, dat de officier van justitie te Leeuwarden geen gevolg heeft gegeven aan de door de heren P. Wybenga en C. Sikking, resp. van het „Fries Dagblad" en de Volks krant" ingediende aanklachten. Aan de minister van binnenland se zaken heeft de heer Scheps de vraag gesteld, wie de aangeklaag den zijn en indien zij behoren tot rijks- of gemeentepolitie of de mi nister voornemens ig disciplinaire maatregelen te nemen of tc doen ne- men. Voorts vroeg de heer Scheps de minister of het juist is. dat de re gering met de Friese autoriteiten in verbinding is getreden over het Frie se vraagstuk en zo ja', of er dan nu of later opening van zaken i Kamer zal worden gedaan. Geen geldzorgen meer Toen Donderdagmorgen de heer Desmet te Brussel wakker werd, was zijn vrouw al opge staan en naar het scheen in de keuken bezig. Hij ging eens op vprkenning uit en vond de keu kendeur op slot. „Ik kan niet opendoen, ik heb het te druk", rle mevrouw Desmet- Toen de lieer Desmet in de keuken mocht komen, bleek zijn vrouw al het spaargeld, honderd dui zend francs aan bankbiljetten te hebben verbrand. Er was niets meer overgebleven dan een hoopje as. ..Nu hoeven we geen zorgen meer over dat geld te hebben. Laten we weer naar bed gaan" voegde ze haar man toe. Mevrouw Desmet is enkele uren later naar een inrichting voor geesteszieken overgebracht. Luxe auto's kunnen op Ribeirao nog niet gemist worden, maar de jeep is onmisbaar MINISTER IN 'T VELD Binnenkort aankondiging nationale lenigen. „Di 1960 kan de woningnood grotendeels veruwenen zijn, maar dit ne- cekent, dat het tempo van de woningbouw nog verhoogd zal moeten wor den, opdat er gemiddeld 55.000 woningen waarvan 8000 duplex wonin gen per jaar gereed komen. Als er geen duplexwoningen zouden wor den gebouwd, zal het zeker 1965 worden." Dit verklaarde de minister van wederopbouw, nu-, dr. J. in 't Veld Donderdag te Dordrecht, waar hy een rede hield ter gelegenheid van het Degln van de bouw van een complex van zeshonderd flatwoningen. De minister heeft hiertoe de eerste paal geslagen. Mr. In 't Veld noemde de cijfers voor de woningproductie vertrouwen wekkend. In 1951 zijn dertien duizend wonin gen meer voltooid, dan de regering in haar programma beloofde waar mee bovendien een record van 1934 52.500 gebouwde woningen werd geslagen, want in 1951 kwamen 58.600 woningen gereed. In zijn rede zeide de minister voorts, dat deze maand de twee- honderd-duizendste woning na de be vrijding is afgebouwd. Sedert 1 Ja- lijkheden zou opleveren, hoewel een kleine achterstand ingehaald zal moe ten worden door versnelling van het bouwtempo. De grootste zorgen van de minis ter gaan uit naar 1953 en de daarna komende jaren; in zijn rede vroeg mr. In 't Veld zich bezorgd ai of de kapitaalstroom voldoende zal blijven loeien om een zo ambiteus nvcste- ringsprogram, als dc sterke bevol- IN 1953 GROTERE ZORGEN. Minister In 't Veld verklaarde, dat het programma van 50.000 woningen voor 1952 vermoedelijk geen mcei- Regering stak stokje voor gemeentelijke leningen. Verklaring van minister Beel in Tweede Kamer. (Van onze parlementaire redacteur) Is het waar zo vroeg Donderdag middag bij de aanvang van de ver gadering der Tweede Kamer de heer Maenen van de K.V.P. dat de mi nister van Binnenlandse Zaken In overleg met de minister van Finan ciën de gemeentebesturen en G S. per circulaire heeft medegedeeld, dat hg afwijzend staat tegenover bepaal de leningsfiguren, die in de laatste tijd door de gemeentebesturen wor den toegepast teneinde in hun be hoefte aan geldmiddelen te voorzien? Ja, dat is waar, antwoordde prof. Beel. Hij voegde ei-aan toe, dat aan leiding tot de circulaire was geweest een lening van de gemeente Tilburg, waarvan de voorwaarden ten enen male in strijd waren met die, welke de regering voor een langlopend kre diet toelaatbaar acht. Nu de heer Maenen op dit punt in gelicht was, informeerde hg verder: is de minister in staat en bereid me de te delen, of van de zgde der rege ring binnen zeer afzienbare tgd nog andere maatregelen zullen worden getroffen dan een gedeeltelgke de blokkering van de reserve van het Gemeentefonds opdat de gemeen ten haar kortlopende kredieten in enigszins belangrgke mate kunnen consolideren en bovendien in staat worden gesteld dringende kapitaals investeringen, meer in het bgzonder van de woningbouw, te financieren? Minister Beel deelde mee, dat de Bank van Nederlandse Gemeenten leningen heeft aangegaan van de in stitutionele beleggers, onder garantie van het Rgk. Hierdoor komen 60.000.000 voor consolidatie en 120.000.000 voor nieuwbouw be schikbaar. In 1953 zal eveneens een bedrag van 120.000.000 voor de wo ningbouw beschikbaar komen. De Bank van Nederlandse Gemeenten zal op korte termijn beginnen met de verstrekking van leningen voor de woningbouw aan de gemeenten. De voorgenomen premielening gaat niet door. Daarvoor komt bin nenkort in de plaats een nationale lening voor de woningbouw. Bovendien kan een spoedige de blokkering van de reserves van het Gemeentefonds verwacht worden. De bewindsman zegde in het alge meen toe, dat de regering naar ver mogen zal medewerken aan de op lossing van het gehele probleem van de flhancieringsnood der gemeenten. CONFERENTIE TE LONDEN OF PARIJS. Binnenkort bijeenkomst met Grote Drie. Iu Bonn worden voorbereidingen getroffen voor een bijeenkomst te Lon den of Parijs van de West-Duitse kanselier Audenauer en de ministers van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk. Op deze bijeenkomst, die binnenkort wordt gehouden, zal getracht worden een oplossing te vinden voor de Saarkwestie. Ook zal op deze conferentie besproken worden de Duitse bijdrage tot het voorgestelde Europese leger. Voorts is West-Duitsland bereid met de Westelijke mogendheden te spreken over de Duitse financiële bijdrage voor de Westerse defensie. De bespreking hiervan zal tijdens het weekeinde te Parijs worden ge voerd. En rapport van de drie West- Duitse ministers Blücher, Erhard en Schaffer is reeds per speciale koerier naar Parijs gezonden. Volgens Franse politieke kringen zal de toelating van West-Duitsland tot het Atlantisch pact het „neteligste" punt vormen op de conferentie der ministers van buitenlandse zaken der „Grote Drie" met Adenauer. West-Duitsland zou als bijdrage voor de kosten in de Westelijke defensie een bedrag van negen milliard mark hebben voorgesteld. Men gelooft dat de geallieerden zullen aandringen op dertien milliard mark. Een bericht van de Noordwestduitse radio volgens welke minister Stikker, tezamen met zijn Deense collega, Kraft, zijn bemiddeling tussen Parijs en Bonn heeft aangeboden, is niet be vestigd geworden. Het bleek slechts gegrond op geruchten, die in de afge lopen dagen de ronde hebben gedaan Het vierde deel der Duitse bevol king is tegen de invoering van een algemene dienstplicht gekant, aldus het resultaat van Gallup-onderzoekin- gen van het Duitse Instituut voor Me- ningsonderzoek. Vooral onder de jon ge mannen, die werden ondervraagd, overheerst in sterke mate de wens om. Aardgas even duur als kolengas. Het ligt in de bedoeling, dat het Rijk het van de Nederlandse Aard olie Maatschappij over te nemen aardgas verkoopt tegen de prijs dje kolengas in het algemeen kost. De gemeenten die het aardgas straks zullen distribueren zullen er dus niet beter of minder van worden. Er wor den nog steeds boringen verricht in het gebied Noord-Overijssel en Zuid- Oost-Drenthe. indien er Duitse soldaten moeten ko men, deze uit vrijwilligers te laten kiezen. De Westduitse sociaal-democratische party en de federalistische Unie heb ben de rechtbank der Bondsrepubliek verzocht uit te maken of een Duitse militaire bijdrage aan het Europese leger wel in overeenstemming is met de grondwet. Vijf jongelieden pleegden ruim twintig inbraken. Alleen geid was welkom. De politie te Ensclied« is er na moeiiyk speurderswerk In geslaagd vyf jongelieden te arresteren, die verantwoordelijk worden gesteld voor ruim twintig inbraken, welke deze en de vorige maand zyn gepleegd en die een golf van onrust te Enschede hebben veroorzaakt. De vyf ionge mannen, de 17-jarige J. L., de 20-jarige M. S.. de 29-jari- ge H. V., de 20-jarige H. J. D. en de 19-jarige EL J. A., allen werkloos, hadden het in hoofdzaak voorzien op alleenstaande woningen aan de rand van de stad. In totaal hebben zg meer dan twintig inbraken ge pleegd. doch zy slaagden er slechts in om ongeveer 2000 gulden buit te maken. Gewoonlijk konden de thuisgeko men bewoners onmiddellijk zien, dat er iemand was geweest, want de dieven legden munten of andere voorwerpen keurig op een rgtje op tafel neer. Bg één inwoner legden ze een sigaar- naast een gouden tientje De jeugdige dieven hebben nage noeg het gehele bedrag in café's opgemaakt. de toekomst te kunnen financieren. nuari is het woningtekort met 40.000 king^toename noodzakelijk maakt panden ofwel ongeveer 16 vermin- «.»»-'.!«— derd. Om het beoogde aantal van 50.000 woningen per jaar te kunnen berei ken, zullen per maand vier- tot vijf duizend woningen goedgekeurd die nen te worden, aldus de minister, die van mening was. dat dit voorlopig mogelgk zou zijn. Naar schatting is 150 millioen gulden voor de financie ring bijeengebracht, terwgl „we voorts gaan opereren met de 120 mil lioen uit de pot van de institutior ele beleggers", zo verklaarde de minister- van wederopbouw. Aangezien dit nog onvoldoende zal zijn, zal binnen kort de aankondiging van nationale leningen volgen, terwijl er andere plannen in overweging zijn. waarom trent de minister evenwel in dit sta dium nog geen nadere mededelingen kon doen. De uitvoering der sociale verzekeringen. (Van onze parlementaire redacteur) Met de wetsontwerpen betreffende de .herziening van de uitvoeringsor ganisatie der sociale verzekering, is de minister van Sociale Zaken, mr. Joekes. mm of meer in een impasse geraakt en wel doordat zgn voorstel zweefde tussen de twee uiterste standpunten, die in de Tweede Ka mer verdedigd zijn. Het verschil van mening dat zich bg de behandeling van - deontwerpen demonstreerde be trof: de handhaving van een cen traal administratiekantoor van de overheid, of aparte kantoren van de verschillende bedrijfsverenigingen. Donderdagmorgen heeft de com missie van voorbereiding achter de schermen ijverig met de regering be raadslaagd over de mogelijkheid van een voor allen aanvaardbare oplos sing. Gemakkelijk was dat niet.'Des middags had men wel al enig resul taat bereikt, doch met de formule ring was men nog niet gereed geko men. Het gevolg was, dat de voor zitter van de Tweede Kamer voor stelde de beraadslaging over de wets ontwerpen op te schorten. Hg deelde mee, dat ze vermoedelgk volgende week Woensdag weer op de agenda geplaatst zullen worden. Duitse oorlogsmisdadigers in hongerstaking. Een grote groep Duitse oorlogsmis dadigers is. naar thans bekend is ge worden verleden week in opstand ge komen te Norg in Drente. Zij gingen in honger- en werkstaking om op die wijze de aandacht op zich te vestigen Dank zij het moedige en vooral tacti sche optreden van de directeur van deze inrichting, de heer H. Stouten, kon deze onruststokerij doorbroken worden, waardoor ernstige gevolgen voorkomen zijn. Hel wereldgebeuren Nog altijd niet als broeders Dat de Fransen en Duitsers nog niet als broeders samenwonen in het Europese huis, wordt wel duidelgk gedemonstreerd door het rumoer over de Saarkwestie, dat de voortschrijdende integratie (In de vorm van het Europese leger) weer helemaal in de schaduw heeft gezet. De toon. die men tegenover elkaar aanslaat, is verre van vriendelijk en de oude achterdocht, die trouwens nooit gestild is. kwam weer om de hoek kgken. Daaraan Is Frankrijk trouwens gedeelteiyk schuldig, want het was wel een uiterst ongeschikt ogenblik om het zoeklicht op de Saar te vestigen. Daarnaast eenter dient tc worden opgemerkt, dat de opposi tie in Duitsland tegen de deelneming aan de Europese defensie de zaak ex- presselgk opblaast. Precies op het moment waarop de zes ministers van de landen, be trokken bij het Europese leger, zich te Parijs aan de groene tafel zetten om te trachten een oplossing te krij gen voor dit netelige vraagstuk, an nonceerde Frankrgk dc benoeming van de Franse hoge commissaris in het Saargebied. kolonel Grandval. tot ambassadeur, terwijl dc Saar-regc- ring werd uitgenodigd een ambassa deur te Parijs te benoemen. Dit be sluit van Frankrgk. genomen zonder dat Amerika en Engeland erin ge kend werden, veroorzaakte in Duits land een storm van verontwaardi ging. omdat men er een nieuwe po ging van Frankrijk in zag dit begeer lijke gebied, waarvan Duitsland nooit afstand heeft willen doen, hechter aan Frankrijk te binden. Het was al vele malen eerder een twistappel ge weest en het is een raadsel waarom Frankrgk juist nu, kort voordat het Europese leger in de Duitse Bonds- dug zou komen, de zaak op de spits dreef. Men had gemakkeigk kunnen begrgpen welke reacties dit zou wek ken welke uitleg Frangois Poncet, de Franse hoge commissaris in Duits land, er nu ook aan geeft en men wist in Frankrijk toch ook wel. dat de vraag van de herbewapening in West-Duitsland moeilijk genoeg ligt voor de regering-Adenauer. Alle Duitse regeringspartyen ver enigen zich nu, samen met de oppositie, in het geweeklaag en het ziet er inderdaad naar uit dat men niet zal kunnen ontkomen aan een bespreking van deze weer bran dend geworden kwestie in de Bonds dag vóórdat het plan-Pleven ter tafel wordt gebracht De Bondskanselarij heeft haar oor- spronkelgkè scherpe verklaring in geslikt. maar liet er niettemin geen twgfel over bestaan, dat de atmos feer op een of andere manier toch eerst dient te worden gezuiverd, waarmede dan meteen bereikt zou zijn, dat aan de (door Frankrijk ove rigens erkende) eis, dat de status van het Saargebied eerst kan worden ge regeld bg het vredesverdrag, opnieuw naadruk is verleend. De Duitse gedelegeerde. prof. Hallstein, heeft overigens nóg een enigszins penibel vraagstuk aangeroerd, namelijk het lidmaat schap van de Noord-Atlantische ver dragsorganisatie. Duitsland streeft hiernaar, omdat het er een bewijs in ziet van de gelijkberechtigdheid Zo wel minister Stikker, als een zegs man van het Amerikaanse departe ment van buitenlandse zaken hebben het een logische consequentie ge noemd, maar Frankrijk voelt er nog niets voor. althans niet op dit ogen blik. Hallstein heeft met dit laatste rekening gehouden en naar een om weg gezocht: een regeling van de verhouding van de Euronese defensie organisatie tot de N.A.T.O., die vrij wel op hetzelfde zou neerkomen. Een belangrgke aangelegenheid, die ech ter ook alweer door de Saarkwestie op de achtergrond is geraakt. De arrestatie van de leider van de nationalistische party Neo Destour (Nieuwe Onafhankelijkheid), de 49- jarige Habib Bourguiba, was aanlei ding tot de onlusten die een goede veertien dagen geleden in Tunis uit barstten. Bourguiba ls door Franse politie overgebracht naar het vissers dorpje Tabarka, 150 km. ten Westen van Tunis, waar hy in ballingschap leeft in het Hotel de France. De na tionalistische leider heeft zgn opvoe ding in Frankrgk ontvangen. Bourguiba maakt, alleen, lange wandelingen langs het strand. Blijft Nieuw-G'iinea in ijskast In de onderhandelingen tussen Ne derland en Indonesië over de ophef fing van de Unie en over het pro bleem Nieuw Guinea is een plotselin ge wending opgetreden, aldus het Pa- rooL Na twee weken van onderhandelin gen bleek Woensdag de regering na- melgk genoodzaakt, de in Januari en Maart door de vorige en door deze regering aan het parlement gedane toezegging tot overleg inzake het vraagstuk Nieuw Guinea, gestand te doen. Dit vond zijn oorzaak in het feit dat de Indonesische delegatie Zater dag aan de Nederlandse delegatie suggesties heeft gedaan, welke ten doel hadden een gemeenschappelijke basis te leggen voor een oplossing van het probleem Irian. Het Kabinet is Maandag tot de con clusie gekomen, dat de voorstellen van de Indonesische delegatie, om het probleem Nieuw Guinea in het spoor van een oplossing te brengen niet pasten in de door deze en de vorige re gering aan het parlement uitgestip pelde gedragslijn, aldus genoemd blad. De ministerraad besloot de com missie van uniezaken op de hoogte te stellen van de ontwikkeling. Van de meerderheid der commissie heeft-de regering te horen gekregen, dat zn geen aanleiding ziet om wijzi ging te brengen In de Uskast-fonuule voor Nieuw Guinea, welke proL Rom. me tot - vanhet door hem ge vormde kabinet maakte. De regering zal aan de Indonesische delegatie der. halve moeten mededelen, dat de van Indonesische kant gedane suggestie»; geen uitgangspunt voor de besprekin gen over het conflict Nieuw Guinea kunnen zgn, aldus Het Parool. „MERDEKA" GUINEA. OVER NEECW- „Van officiële Australische zijde in Nederland is te kennen gegeven, dat Australië het gebied van West Nieuw Guinea niet opgenomen wenst te zien m het territorium van de republiek. Deze houding van Australië is aan de leider van de Indonesische delega tie in Den Haag, prof. Soepoemo ter kennis gebracht. Aldus bericht het dagblad „Merde- ka" van Donderdag, in een bericht in grote opmaak op ae frontpagina.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5