PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Britse Lagerhuis achter Butlers bezuinigingsprogram Veerdienst Vlissingen-Breskens wekt publieke ergernis 06 BILT Vandaag VERTREK MET BITTERHEID IN HET HART 195e Jaargang - No. 27 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. Pi. verv. W. Leertouwer en H, A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 1 Februari '52 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Mlnlraun p advertentie t 3.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max a regels» van 1—5 regels t 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58—60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2001 of 2160). M'bui'g Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924; Goes L.'Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Finlandstraat 2, telef. 16. Terneuzen: Brouwerijstr 2; Zlerlkzee N Bogerdatr C 160 tel 26 SPANNEND DEBAT VERWACHT. Labourmotie van wantrouwen verworpen Met een meerderheid van 31 stemmen heeft het Britse Lagerhuis zich Donderdagavond uitgesproken voor de bezuiningingsvoorstellen van de re gering. Een door Attlee ingediend Labouramendement van „geen vertrou. wen" op de regeringsmotie, waarin ge vraagd wordt om goedkeuring van de door de Britse minister van Financiën, Butler voorgestelde bezuinigings maatregelen, werd met 309 tegen 278 stemmen verworpen. Labour is het er mee eens, dat Engeland zijn volle part heeft by te dragen aan de maatrege len, die genomen moeten worden tot sanering van de betalingsbalans van het sterlinggebied. trad omdat hij het bewapeningspro- gram te omvangrijk achtte, beschul digde Churchill er van het in hem ge stelde vertrouwen» te beschamen door in te stemmen met interen van voor raden grondstoffen om op de invoer te bezuinigen. Churchill antwoordde te vrezen, dat Bevan hem zijn opmer king ifit de oorlog, dat hij (Bevan) een „lastig stuk vuil" was, betaald wilde zetten. Churchill ziet zich de volgende week geplaatst voor een debat in het La gerhuis, dat een eind di'eigt te. maken aan een lange wapenstilstand tussen de grote politieke partijen in Enge land ten aanzien van de buitenlandse politiek. De Labour-oppositie heeft Donder dag namelijk besloten een motie van wantrouwen in te dienen als Chur- ehills verslag van zijn besprekingen te Washington voor haar niet bevre digend blijkt te zijn. De Labour-partij wil de verzekering, Doch, zo vervolgt het Labouramen dement, het „Huis" kan de verklaring van de kanselier niet goedkeuren, om dat zy „aanvallen op de sociale voor zieningen" en andere maatregelen be vat, waarin vele „ovielevant", niet noodzakelijk en oneerlijk zijn en heeft geen vertrouwen in een regering, wel ker huidige politiek in zulk een scher pe tegenstelling staat tot de optimis tische uitlatingen waarmee zij aan de macht is gekomen. Het amendement, dat in wezen op een motie van wantrouwen neerkomt, werd zoals reeds gemeld ver worpen. Attlee verklaarde, dat de Labour- regering in 1945 bij het plotseling in trekken van de leen- en pachtwet m veel moeilijker omstandigheden te genover een crisis kwam te staan. De crisis was op de keper beschouwd niet te wyten aan binnenlandse politiek. De Verenigde Staten hebben volgens Attlee door hun reusachtige grootte een te grote invloed op de economi sche aangelegenheden van de wereld. BEVAN CONTRA CHURCHILL Bevan, die uit de Labourregering Kantlijn de bur- Met de organisatie van gerlyke verdediging in Neder land, wordt nu eindelijk ernst gemaakt. Te vroeg is men daarmede zeker niet, te laat gelukkig óók niet en misschien blijkt op den duur wel, dat men de burgerlijke verdediging nooit in het leven had behoeven te roepen. Men dient echter paraat te zijn, voorbereid op rampspoedige ge beurtenissen. Toen de vorige oorlog begon, was de organisatie van de j burgerlijke verdediging niet of slecht j georganiseerd. Men heeft daarvan de i wrange vruchten moeten plukken. En het is goed, dat men het daarop niet meer laat aankomen. Niet minder dan 37.500 mensen zullen in het kader van de burgerlij ke verdediging een volledige dagtaak vinden. Zes en tachtig duizend man zullen eenmaal per twaalf dagen dienst doen. Zes en zestig duizend man zullen alleen in actie komen als de nood aan de man komt. Melden zich voor deze functies niet voldoende vrijwilligers, dan zal een dienstplicht de oplossing van dit probleem bren- Vooral dit laatste is van belang. Want het welslagen van de burger lijke verdediging mag niet afhanke lijk zijn van de vraag, of voldoende Nederlanders zich vrijwillig melden. Menige Nederlander zal zich de zer dagen hevig geërgerd heb ben aan een uitspraak van de gïlitierechter in 's-Hertogenbosch. eze veroordeelde namelijk een auto mobilist, die onder de invloed van sterke drank zijn auto had bestuurd, tot een voorwaardelijke gevangenis straf van een maand met een proef tijd van een jaar, voorwaardelijke in trekking van het rijbewijs voor de tijd van twee jaar en een boete van 150.De eis had geluid: twee we ken onvoorwaardelijk en intrekking rijbewijs voor zes maanden eveneens onvoorwaardelijk. De politierechter was dus mild. Want de automobilist waar het hier om g"ing was de man, die in Vught de rijbewijsexamens afneemt! Hij was een automobilist, die in han del en wandel een voorbeeld dient te zijn voor degenen, die automobilist willen worden en daartoe een rijproef afleggen. En juist deze man reed met zijn auto terwijl hrj dronken was Alleen een onvoorwaardelijke straf zou hier op haar plaats zijn geweest. Dat Kamerleden niet altijd even aandachtig naar de redevoerin gen van him collega's luisteren, het is bekend. Maar Het Parool heeft eens uitgerekend, hoe vaak de Ka merleden spijbelden in het Kamerjaar 1950'51 én het blad ontdekte, dat in dat jaar 93 vergaderingen werden gehouden. Het gemiddelde bezoek van de verschillende fracties was 79.2 pet. Dat wil dus zeggen, dat gemid deld de Kamerleden 79 van de 100 vergaderingen bijwonen. Dit gemid delde wordt door de C.H.U., de A.R., de St. Ger. P. en de K.V.P. enigszins overschreden. De P.v.d.A.-fractie is twee procent heneden het gemiddelde. Er zijn dus geen grote verschillen. Een uitzondering hierop maakt de fractie van de C.P.N. Het gemiddelde van deze fractie is nog beneden de 60 van de honderd vergaderingen, ter wijl de communistische fractieleider Paul de Groöt slechts 9 (negen) van de 93 vergaderingen heeft bijge woond. Voor iedere keer, dat de heer Paul de Groot dus een vergadering van de Kamer heeft bezocht, betaalde de Nederlandse staatskas precies 800 gulden. Commentaar overbodig! Verandering der Sov/jet- politiek in Oostenrijk? De „Neue Wiener Tageszeitung" schrijft in een artikel naar aanleiding van het „verlengde verlof" van de Hoge Sowjetcommissaris in Oosten rijk, generaal Swiridof, dat een geheel nieuwe diplomatieke staf uit de Sow- jet-Unie naar Oostenrijk is gekomen. Het vertrek van Swiridof valt samen met de aankomst van een „politieke vertegenwoordiger", Koedriaftsef, een carrièrediplomaat.,De laatste zou tot taak hebben debetrekkingen tussèn het Oostenrijkse volk en het Sowjet- bezettingsleger te verbeteren. ...viert Louis St. Laurent, mi nister-president van Canada, zijn 70e verjaardag. J Brits Kroonprinselijk Paar vertrokken. Prinses Elizabeth van Engeland en de hertog van Edinburgh zijn Don derdag per vliegtuig uit Londen ver trokken voor hun reis naar Kenya, Ceylon, Australië en Nieuw-Zeeland. Zij zullen vijf maanden wegblijven. Koning George, Koningin ëliza- schatting tweeduizend hun uitgeleide deden. mensen, die dat er geen poging gedaan zal worden om Engeland één lijn te laten trek ken met rechtse elementen in de V.S. die voorstanders zijn van een „krach tiger" houding ten aanzien van com munistisch China. Churchill zal het woord voeren in het debat over de buitenlandse politiek, dat a.s. Dins-' dag begint en twee dagen zal duren. De regering zal ook de critici van La bour moeten geruststellen, -dat het niet in de bedoeling ligt een onafhan kelijke Duitse strijdmacht in het le ven te roepen. Trumans naam niet op lijst in New Hampshire. President Truman heeft Donderdag op zijn wekelijkse persconferentie meegedeeld, dat zijn naam op de can- didatenlijst voor de voorverkiezingen in New Hampshire zal worden ge schrapt. Dit zou echter de mogelijk heid, dat hij zich herkiesbaar stelt voor het presidentschap, niet uitsluiten, Nisuwe stao van Maher Pasja. Bevel aan Egyptische verzets- commando's om activiteit te slaken. De Egyptische regering heeft Don derdag aan de verzetscommando's in de Sirez-Kanaalzóne het bevel gegeven hun activiteit te staken. De Britse autoriteiten hebben hun plan om Zondag te beginnen met overbrenging van nieuwe Britse troe pen naar de Suez-Kanaalzóne opgege ven. Op een persconferentie is aan de Egyptische minister-president Maher Pasja de vraag gesteld, wat zijn me ning is over hetgeen, de Britse minis ter van buitenlandse zaken, Eden. in het Lagerhuis heeft gezegd over een eventueel deelnemen van Egypte aan het commando van het Midden-Oos ten. Maher Pasja bracht in herinne ring, dat hij ten tijde van de onder handelingen tussen Engeland en Egyp te in 1946 zijn mening hierover had te kennen gegeven. Hij had zich toen te gen een bilateraal verdrag en voor een regionaal verdrag verklaard. Aan een regionaal verdrag zouden alle landen van de Arabische Liga moeten deel nemen. Aan een dergelijk verdrag zou ook Engeland kunnen deelnemen, daar het als Middellandse-Zeemogendheid kan worden beschouwd, zowel door zijn aanwezigheid op Cyprus. Malta en te Aden als op grond van zijn man daat in Palestina en zijn \verdragen met Irak, Jordanië, Egypte en andere landen. Maher Pasja wil op grond van deze in 1946 afgelegde verklaring een nieu we politiek voeren, die een ontspan ning in de betrekkingen tussen Enge land en Egypte teweeg zou kunnen brengen. Donderdagavond heeft Maher Pasja, meegedeeld, dat de „Wafdistische par tij", die de vorige Egyptische regering leidde, zal deelnemen aan een „natio naal front". „Van Galen" vaart thuis. Na aflossing door Hr. Ms. torpedo- bootjager „Piet Hein" zal Hr. Ms. torpedobootjager „Van Galen" op 3 Maart a.s. uit Honkóng vertrekken voor de terugreis naar Nederland. Op 7 Maart zal het schip Singapore aanlopen. Prinses Beatrix kreeg een vogel in een kooi. Prinses Beatrix heeft voor haar verjaardag een mooi cadeau gekre gen: een vogel in een fraaie kooi, die onmiddellijk in de kring van de fa milie werd opgenomen. Leerlingen van twee Haagse scho len boden de jarige Prinses vier wandkleden aan, waarop de 4 jaarge tijden zijn uitgebeeld en een maquet te, waarop een aantal figuurtjes een elfenbullet uitbeelden. De schoollessen gingen voor Prin ses Beatrix ook op haar verjaardag gewoon door. In het „vrije kwartier tje" bedankte zij de Haagse leerlin gen voor de geschenken. Des middags vierde Prinses Bea trix haar verjaardag met honderden Baarnse schoolkinderen in Musis Sa crum te Baarn. De jarige Prinses amuseerde zich kostelijk, vooral toen het hoogtepunt kwam en een „echt symphonie orkest" op liet toneel plaats nam. Meisjes en jongens in zwart en wit en daartussen bij de eerste violen het zusje van prinses. AFSCHEID HOOFDCOMMISSARIS VALKEN. Politie-autoriteiten protesteren tegen het ontslag. De per 1. Februari 1952 ongevraagd eervol ontslagen hoofdcommis saris van politie te Den Haag, de heer G. W. Valken, heeft Donderdag af- oheid genomen van het Haagse politiecorps. In /.yn afscheidsrede zeide de heer Valken het nodig geoordeeld te hebben .ogen het ontslag te protesteren, aangezien hl) het duidelijk achtte, dat dit uitslag op minder oirbare gronden is verleend. De heer Valken erkende het nrps thans niet officieel gerehabiliteerd te verlaten; niet voldaan en met :>itterheid in het hart, doch hij zeide er van overtuigd te zijn, dat het recht tenslotte zal zegevieren. De weg waarop het ontslag besluit werd voorbereid en op het aatste ogenblik bekend we'd ge maakt. bracht de heer Valken er toe niet te berusten, doch de weg va»» de jarige openbaarheid en van het recht te kie zen. De waarnemend hoofdcommissaris, de heer D. J. G. Vrijdag, noemde het ontslag van de heer Valken een 'bui tengewoon zware slag voor diens naaste medewerkers. Commissaris C. Abbenbroek. hoofd van de centrale recherche, merkte op, dat hij zeven hoofdcommissarissen had meegemaakt bij het Haagse po litiecorps en dat het er veel van weg heeft of deze functie de gevaarlijkste is in politiedienst. De wijze, waarop de heer Valken zijn ontslag heeft geïncasseerd, moet wel het schaamrood brengen op de kaken van degenen, die hem dit ont slag hebben aangezegd", aldus de hoofdcommissaris van politie te Am sterdam, de heer Kaasjager. De heer Kaasjager deelde - mede. dat op de laatste vergaderingen van hoofdcommissarissen en commissaris sen iedereen aan de kant van de heer Valken stond". Wij hebben op onze vergadering in Hilversum gezamen lijk een protestsehrijven gericht aan -' iters van Binnenlandse Zaken de ministi en Justitie in verband met uw slag" ont- Niettegenstaande de strenge censuur en de verbroken post- en radiover bindingen met'Cairo is men er in geslaagd deze foto van het brandend Cairo uit het land te smokkelen. De foto toont een brandend blok huizen, waaronder het gebouw waarin de British Overseas Airlines Company en andere Britse ondernemingen zijn ondergebracht. Mossadeq komt naar Den Haag. Een woordvoerder van de Perzi sche regering heeft Donderdag mee gedeeld, dat premier Mossadeq .per soonlijk het Perzische standpunt in het Brits-Perzische oliegeschil voor het Internationale Gerechtshof te Den Haag zal verdedigen. De Perzi sche regering blijft echter van me ning, dat het Hof In deze kwestie niet bevoegd is. Zij zou voorts weige ren een rechter te benoemen. Het Hof neemt de Britse klacht in zake de nationalisatie van de Brits- Perzische oliemaatschappij in de tweede week van Februari weer in behandeling. STAGNATIE-RECORD VAN NEDERLAND Alleen voetgangeren wielrijders worden nog vervoerd Gehele verkeer over een houten trapje De misère met de veerdienst VlissingenBreskens begint thans in het stadium te komen van publieke ergernis. Het belangrijkste veer van Zeeland, waarop gemiddeld per week 4000 auto's en meer dan 42.000 passagiers worden vervoerd, heeft thans vermoe. «Telijk het stagnatie-record van Nederland, want Donderdag is by alle an dere misère ook nog de aanlegfuik te Breskens stukgevaren. en oneffenheden aan, die het aan land gaan vooral in het donker niet aan trekkelijk maken. Wielrijders moéten hun fiets op de schouder nemen om aan boord of aan de wal te komen! Auto's en motor fietsen kunnen met deze boot niet vervoerd worden. In Breskens is het al even somber. Daar kan men mee maken, dat de postauto vóór de pon ton stoptwaarna de post wordt overgeladen in een kruiwagen om naar de boot gekruid te worden. Zo stevig is daar de verbinding met de ponton!! Nu komt dan het allerergste: de- ze Prins Willem I met de stunte lige pontons is sedert Donderdag middag één uur, de enige boot, die de veerdienst Vlissingen-Breskens onderhoudt. Hier volgt een kort relaas van de diverse stagnaties: De twee grote veerboten Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn beide tegelijk buiten dienst. De eerste om dat de schroef beschadigd is, de twee de voor gewone revisie, welke door gebrek aan onderdelen extra lang duurt. De dienst werd vorige week geva ren met twee oude boten de „Prins Willem I" en de Prins Hendrik, die het verkeer niet aankonden. De Prins Hendrik voer uit de aan- leg-fuiken, maar de Prins Willem I niet. Die laatste boot moest van de pontons varen en 't verhaal wordt eentonig de pontons te Vlissingen en Bresltens zijn niet behoorlijk te ge bruiken. De toegangsbrug tot de ponton te Vlissingen was verwijderd voor her stel er ligt nu een houten noodbrug- getje met een trapje. Voor passagiers die slecht ter been zijn is dat trapje een verschrikking en bovendien treft men aan de landzijde tal van plassen De andere veerboot, de Prins Hen drik, die in de aanlegfulkeri te Bres kens en Vlissingen kan meren, moest namelijk Donderdagmiddag uit de vaart worden genomen, omdat de fuik te Breskens door beschadiging on bruikbaar was geworden. Die fuik werd aangevaren toen de Prins Hendrik er met volle kracht naar binnen voer. Naar men ons me dedeelde haperde de machine toen het gewone bevel „achteruit" kwam. Met grote kracht hotste de boot in fuik tegen een meerpaal, die afknap te. De passagiers konden te Breskens met een ladder van boord gehaald worden, maar de auto's en motoren gingen met de Prins Hendrik terug naar Vlissingen. Naar wij van waterstaatszijde ver namen zal het mogelyk zijn een nood- herstelling uit te voeren, waardoor wellicht Maandag a.s. de fuik weer bruikbaar zal zijn. Het uitvallen van de Prins Hen drik brengt mede, dat het gehele vervoer van auto's en motorfietsen op het veer Vlissingen-Breskens is stopgezet. Te Breskens werden des middags en des avonds vele automobilisten gedu peerd, die niet overgezet konden wor den. Te Vlissingen was dat iets minder, omdat by Kruiningen nog altijd de waarschuwingsborden staan, die werden geplaatst toen de Koningin Juliana uit de vaart werd genomen. Het veer Krulningen-Perkpolder werkt thans op top-capaciteit en hoe wel er een enkele maal enige auto's Donderdag niet overgezet konden worden, heeft men op dit veer een redelijke dienst van en naar Zeeuwsch Vlaanderen weten te handhaven. Op de nieuwe kruisers eet men niet meer „baksgewijs" Cafétaria-systeem ingevoerd door gebrek aan ruimte. De Koninklijke Marine heeft gebro ken met een eeuwen-oude traditie. Wanneer de nieuwe kruisers „De Ruy- ter" en de „Zeven Provinciën" in dienst worden gesteld, zal men van het zg, „bak"-systeem afstappen. De bakken zullen wel blyven bestaan als militaire eenheid van personeel, maar echter niet meer als vorm van sa menleving aan boord van de schepen. Op de nieuwe kruisers zal men niet meer aan ,bak" eten maar in de ca fetaria en dat zal een hele ommekeer zijn. Dit besluit is voortgevloeid uit het gebrek aan ruimte op de oude krui sers en dat was bij de bouw van de nieuwe een overheersende kwestie. H£t cafetaria-vraagstuk vereist een speciale „kommaliwant" (eetgerei") Men heeft hiervoor een metalen pla teau ontworpen zoals de Amerikaan se marine ook kent en dat ook werd gebruikt door de marine en mari niers in Indonesië. Het zal worden aangepast aan het menu van de Ne derlandse marine. Het plateau heeft drie vakken voor vlees, groenten en aardappelen, maar wanneer er snert is of rijst, komt er een afzonderlijke schotel bij, die past in één van de vakken. Op de nieuwe kruisers, die geschut voeren van 15 cm., zijn thans de voor- en achtertoréns geplaatst. De kanonen zijn al beproefd op 't schiet- terrein bij Petten. Onder in de krui sers liggen reeds de electrische lei dingen. Het electrisch vermogen van deze schepen is groter dan ooit te voren. Deze bodems zullen een ver mogen kunnen opwekken, dat in staat is steden als Maastricht en Leeuwar den met inbegrip van de industrie van electriciteit te voorzien. Boterexport naar West- Duitsland niet gehalveerd. Ten aanzien van de invoer van Nederlandse boter in Duitsland zijn dezer dagen mededelingen gepubli ceerd, welke op onjuiste informaties berusten, aldus een mededeling van het ministerie van Economische Za ken. De Nederlandse boterexport is na melijk niet gehalveerd. Ook het in het oorspronkelijke han delsverdrag vastgelegde contingent is niets veranderd. Slechts is overeen gekomen, dat indien andere boter ex porterende landen geen aanspraak zullen maken op hogere werkelijke boterinvoeren in West-Duitsland, dan gedurende 1951 plaats vonden, ook van Nederlandse zijde in feite niet een grotere hoeveelheid dan die van het vorige jaar naar Duitsland zal worden geleverd. Gevechten op Midden-Java, Bij gevechten op Midden-Java tus sen onderdelen van het Indonesische leger en opstandelingen, zijn 17 re bellen en 12 militairen gesneuveld. De verzetshaard Sino, die door de luchtmacht met mïtrailleurvuur werd bestookt, is thans door het Indonesi sche'leger bezet. Gaskachel in schoollokaal uitgewaaid. Onderwijzeies en leerlingen bewusteloos. De harde Zuidenwind heeft Don derdag in het klasselokaal van de openbare lagere school te Koedjjk de gaskachel uitgewaaid. De onderwijzeres, die wel een ge ringe gaslucht had bespeurd, doch daar verder geen aandacht aan had geschonken, heeft nog circa drie kwartier met 28 leerlingen in het lo kaal vertoefd, toen collega's een on derzoek kwamen instellen. Zij bleken nog juist op tijd te zijn gekomen, want de onderwijzeres en tien kinde ren werden reeds buiten kennis aan getroffen. Met behulp van zuurstofa oparaten slaagde men er in bij de kinderen het bewustzijn te doen terugkeren. De onderwijzeres werd naar een zieken huis overgebracht, waar zij bij kennis kwam. Vandaag uitspraak in de zaak Rinchard. De pleidooien in het proces Rin chard zijn Donderdag geëindigd en verwacht wordt, dat het Hof te Brussel hedenavond uitspraak za} doen in deze zaak. die veel stof heeft -doen opwaaien in België. De affaire Rinchard betekent een record in de annalen van het Belgi sche gerecht want als de uitspraak bekend zal worden gemaakt, heeft het proces juist elf weken geduurd. Westduitse politie hield razzia. In geheelWest-Duitsland heeft de politie Donderdag overvallen gedaan op bureaux van de communistische partij en de „Sozialistische Reichs- partei". Ook het huis van ex-generaal Re- mer, die zelf thans in de gevangenis zit, is doorzocht. Onder meer zijn documenten mee genomen. waarin personen genöemd worden, die giften aan de communis tische party hebben geschonken. West-Berlijn koos nieuwe leden voor Bondsdag. West-Berlijn heeft twaalf nieuwe le den gekozen voor de Westduitse Bondsdag, waardoor het aantal ver tegenwoordigers van West-Berlijn in de Westduitse Tweede Kamer tot ne gentien is verhoogd. Van de twaalf nieuwe leden zijn vijf sociaal-demo craat, vier vrije-democraat en drie christen-democraat. Een der sociaal democraten, Kurt Neubauer, is het eerste lid in het Westduitse parlement die in de Sowjet-seetor van Berlijn woont. VOORSPELT: BUIIG. Wisselende bewolking met buien. Sommige met hagel of natte sneeuw. Matige tot krachtige aan de kust nu en dan harde Westelijke wind. Tem peraturen enkele graden boven hel vriespunt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1