NIEUWS UIT ZEELAND ZFFJÏWSCH-VLA ANDEREN GEEN ZIEKENFONDSUITKERING MEER BIJ OVERLIJDEN SPIERPIJN KLOOSTERBALSEM KERKNIEUWS Wissel Zeeuws-Vlaanderen VRIJDAG 1 FEBRUARI 1952 PROV1NCIALI VEUWSB COURANT Polderbenoemingen. Wij ontvingen de volgende opgave van benoemingen bij polders en wa terschappen in Zeeland: Tot dijkgraaf van de Hertogin-Hed- wigpolder: A. J. M. Rottier te St. Jan steen; het waterschap Broek en Roo- land: H. van Gorsel te Oud-Vossemeer Tot plaatsvervanger van de dijk graaf van de Houwerpolder: D. Vroeg- op te Poortvliet. Benoemd tot gezworene van de Prosperpolder (Ned. ged.): D. Burm te Clinge; het waterschap Kruiningen: M. A. Kostense Czn. te Kruiningen; het waterschap Het Vrije van Sluis: P. L. de Meyer te IJzendijke. Tot voorzitter van het dijkbestuur van de waterkering van de Calamiteu- ze polders Onrust. Jacoba en Anna- Friso: A. Karelse te Wissekerke, Kam perland; de waterkering van het cala- miteuze waterschap Scherpenisse: C. van Dalen te Scherpenisse. Tot lid van het dijkbestuur van de waterkering van de Calamiteuze pol ders Onrust. Jacoba en Anna-Friso: K. M. de Regt te Wissekerke en J. A. Luijk te Wissekerke; de waterkering van de calamiteuze Zimmermanpolder: L. J. Bruijnzeel te Rilland-Bath; de waterkering van de calamiteuze Nieuw Neuzenpolder: J. Moes Fzn., te Ter- neuzen. Tot lid van de dijkraad van de wa terkering van het calamiteuze water schap Scherpenisse: Jac. Bevelander te Scherpenisse, als vertegenwoordiger van het cal. waterschap Scherpenisse. Chr. Geuze te Scherpenisse. als verte genwoordiger van de De Houwerpol der. Tot raad van de polder Walcheren A. P. Koster te Grijpskerke. Ontslag verleend aan: G. C. Flik- weert te Overschilt als lid van het be- -stuur der waterkering van de Calami teuze Vlietepolder. Dek- en slijtlagen op Walcherse landwegen. De Herverkavelingscommissie Wal cheren besteedde Donderdag te Mid delburg in het openbaar aan het aan brengen van dek- en slijtlagen op een aantal landwegen m de Wéstwatering van de Polder Walcheren, met bijko mende werken. Hiervoor werd aldus ingeschreven Fa. Jasper van 't Verlaat Zn., Hardinxveld, f 142.200; Hol, Gouda, f 144.850; J. D. Janse, Coltjnsplaat, f 149.500; Aug. van Dij'ck-Petit, Ber gen op Zoom, t 152.500; Wegenbouw, Utrecht, f 154.300; Aannemingsbe drijf Zeeland, Middelburg, f 154,970; Wandel, Souburg, f158,829; Ned. Ba- zalt Mij., Zaandam, f 159,945; Hoy- inck, Arnhem, f 162.000; G. W. Pól- derman, Spaarndam, f 163.000; gebr. Schelvis, Heemstede, f 176.000; Reef, Oldenzaal, f 212.000; Prori, Wasse naar, f 216.000. RAAD OOSTBURG. Biervliet Herziene herbouwplan werd vastgesteld. De gemeenteraad van Oostburg heeft na de nieuwjaarsrede van bur gemeester mr. K. Hoekzema nog een lijvige agenda afgewerkt. Bij de no tulen informeerde de heer L. Schip pers (P.v.d.A.) hoe het stond met 't werk dat voor de Centrale Dienst wordt verricht door ambtenaren ter secretarie. Nadat de burgemeester de gevraagde inlichtingen had verstrekt wilde de heer Schippers weten hoe het komt, dat Oostburg drie man meer kantoorpersoneel heeft dan in de bijna even grote gemeente Aar denburg. De burgemeester lichtte toe dat in Oostburg, ook al door de vele scholen, veel meer omgaat en dat de ze gemeente wat actie betreft te vergelijken is met het driemaal zo grote Axel. Zonder discussie werden aangeno men de voorstellen inzake wijzigin gen ambtenaren-wedden, de kinder toeslagverordening, salarisherziening hulpkracht kleuterschool, de uitvoe ring van openbars werken in het plan O.X.. voorschotten op de ol.-wetver- goedingen voor bijzondere scholen en medewerking voor inrichting van een vijfde klasse der Kath. Bijz. School. Het voorstel tot vaststelling van het herziene herbouwplan werd uit voerig besproken. De heren L. Schip pers (PvdA) en J. J. Leenhouts (P. v. d. A.) vroegen inlichtingen over onteigeningen en vergoedingen. Voor al de eventuele te bouwen conciërge woning bij het scholencomplex had de aandacht. Beiden meenden, dat bezwaren konden rijzen tegen ont eigening van de grond toebehorende aan de heer Nauta. De burgemeester verwachtte geen moeilijkheden nu het in het uitbrei dingsplan werd opgenomen. De heer E. Dekker (C.H.U.) be sprak nog de onteigening van grond behorende aan de heer Erasmus. Na uitvoerige discussie stelde de burge meester voor de kwestie van de grond die aan de heer Nauta behoort, over te laten aan de wederopbouw. Onder aantekening, dat de heer J. J. Leenhouts tegenstemde werd het voorstel van B. en W. daarna aange nomen. In besloten zitting werd beraad slaagd over de subsidiëring van de R.K. H.B.S. in West Z. Vlaanderen. Dit punt zal in de volgende verga dering opnieuw aan de orde komen. Bij het voorstel tot verkavelen van bouwgronden noemde de heer J. J. Leenhouts een „krepeergeval", waar op de burgemeester kon mededelen, dat het betrokken gezin. Maandag a- s. een betere behuizing krijgt. In de rondvraag bepleitte de heer E. Dekker het plaatsen van ver keersborden by ae Chr. School en hij informeerde naar het gebruik, dat de Chr. Ulo-school zou kunnen maken van het gymnastieklokaal. De voorzitter deelde mede. dat de consulent voor lichamelijke opvoe ding een schema opstelt voor het ge bruik van dat lokaal, maar er zijn nog moeilijkheden met de inpas sing van de ambachtsschool. Voor het plaatsen van verkeersborden sal moeite gedaan» worden. Hierna slui ting. IJzendijke VROUWENVERENIGING OPGERICHT. Op initiatief van mevrouw Blom- aard kwam een aantal dames bijeen om te spreken over de oprichting van een Hervormde Vrouwenvereni ging te IJzendijke. Het doel van een dergelijke vereniging is om het kerkelijk leven in de gemeente te stimuleren. Eens in de maand zal er een samenkomst zijn, waarop men zich zal bezighou den met het vervaardigen van hand werken enz. Ook zullen er van tijd tot tijd onderwerpen besDroken wor den die het gezinsleven* betreffen. Zo zal dus het nuttige met het aan gename worden verenigd. In de eerstvolgende bijeenkomst zal een bestuur worden gekozen. Hoofdplaat LIJK VAN DUITS MILITAIR OPGEGRAVEN. Op verspreide plaatsen in de ge meente Hoofdplaat worden nog steeds lijken van in de bevrijdingsperiode begraven Duitse militairen aange troffen. Vorige week werd door de Afdeling Gravendienst van het Mi nisterie van Oorlog nog een lijk op gegraven op het erf van de land bouwer E. P. M. Thomaes te Hoofd plaat. Ook is men in de tuin van ds. J. Eögendaal tijdens graafwerk op een lijk gestoten. WINNAAR GEVONDEN. De winnaar van het servies, een prijs van de jubileumverloting van de Kon. Harmonie te Biervliet, die ge houden werd ter gelegenheid van 110-jarig bestaan heeft zich aar^. meld. De heer C. Kostense is de ge lukkige Hij vond vyf weken na de trekking het lot in een costuum terug. De heer J. P. Deseijn-Willemsen heeft voor zijn benoeming tot ouderling be dankt De heer M. W. Verplanke-Leen- houts bedankte als diaken. De heer A. J. van Hoeve.Verplanke heeft bedankt als bestuurslid van de Chr. Hist, kiesvereniging, afdeling Biervliet. Sluis BONDSAVOND A.N.W.B. De A.N.W.B. belegde Donderdag avond te Sluis een bondsavond, die na een inleidend woord van de heer Th. Palstra geopend werd door burge meester P. F. van Hootegem. Deze wees in een toespraak, op het grote belang van samenwerking van de overheid met de A.N.W3. De heer Palstra hield daarna een causerie, waarin hg sprak over het grote be lang van de service van de bond voor het Nederlandse publiek, de grote be tekenis van de Wegenwacht en de verkeerstechnische taak van de A.N. W.B. Na deze causerie werden drie films vertoond over 't werk van deze bond, waarbij een kleurenfilm van de We genwacht en de geluidsfilm „De hori zon wijkt". In de pauze bestond er ge legenheid om een belangwekkende expositie van het werk van de A.N.W. B. te bezichtigen. Aardenburg GOUDEN BRUILOFT. Woensdag vierde het echtpaar J. J. de Clerck—-S. P. Wage te Aardenburg zijn gouden bruiloft. De buurtbewo ners van de Eedeweg hadden voor een leuke versiering en een erepoort gezorgd. Burgemeester J. M. A. C. van Dongen en de gemeente-secretaris kwamen het bruidspaar gelukwensen. Des avonds bracht de Aardenburgse Fanfare ondanks de door sneeuw en ijs slecht begaanbare weg een sere nade. ST. SEBASTIAAN. De Schuttersvereniging „St. Sebas- tiaan" te Aardenburg hield in hotel ,,'s Lands Welvaren" haar jaarlijkse feestdag. Na onderlinge schietwedstrij den op de liggende wip verenigden de leden zich aan een gemeenschappe lijke maaltijd. Eede BEVOLKINGSONDERZOEK. Ook in Eede werd onder voorzitter schap van burgemeester J. M. A. C. van Dongen een bijeenkomst gehou den om huisbezoekers te werven voor het binnenkort te houden bevolkings onderzoek op T.B.C. Burgemeester van Dongen noemde het een misdaad om niet aan dit onderzoek deel te nemen. Twintig personen gaven zich op orn aan dit huisbezoek mede te werken. Axel CHR. BEDRIJFSGROEPEN CENTRALE. In de Chr. Bewaarschool te Axel hield de afdeling van de Chr. bedrijfs groepen-centrale een drukbezochte jaarvergadering, onder voorzitterschap van de heer J. Risseeuw. De voorzitter wees op de moeilijkheden met de ar beidsvoorwaarden in de kanaalzone. Via de organisatie vonden ze een voor lopige oplossing. De secretaris, de heer M. Verschel ling, wees in zijn jaarverslag op een stijging van het ledental van 97 tot 135. De penningmeester, de heer S Jansen, meldde een batig slot der afde- lingskas van f 224.88 op f 912.09 in ontvang en f 687.21 in uitgaaf. Na de pauze werd de avond hoofd zakelijk gevuld met de opvoering van het komisch stuk „Waar ben je van nacht geweest?" De dilettanten van Kijkuit hadden hiermee veel succes. Voorts hield het hoofdbestuurslid, de heer Braspenning, een propaganda- speech voor de Chr. Vakbeweging en zorgde mevrouw Risseeuw voor enkele solozangnummers. K.N.V.B.-TRAINING IN AXEL. Wij vernemen dat de Oost Zeeuwsch- Vlaamse voetbal-junioren, na selectie, binnenkort te Axel door een Bonds- trainer zullen worden getraind. Deze training zal vijf weken duren. Na af loop der training zal door de trainer een jeugdleiderscursus worden gehou den. Houdt dat in de gaten 't Is voor onze soidater. In Nieuwdorp gaat men Zaterdag avond een poging wagen om een be hoorlijk steentje bij te dragen voor het nieuwe militaire tehuis te Middel burg. Zaterdagavond om 7 uur zal in de consistoriekamer van de Geref Kerk te Nieuwdorp door de Chr. Re- citeerclub opgevoerd worden: „Wil te gen wil". De entréeprijs is vastgesteld op 75 ct. en de baten komen ten goede aan het militaire tehuis. Een prachtig initiatief, dat zeker in andere gemeen ten navolging zal vinden. Inmiddels is een kleine stroom giften binnenge komen. Het Indië-comité te Nieuwland werd ontbonden. Er was nog f 12.— kasgeld en dat werd gestort ten bate van het militaire tehuis. Een prach tige bestemming! Tal van jongelieden gaan met bouwsteentjes rond. A. van Veeren uit Vlissingen bracht f 5.— mee, Minelce Brasser te Serooskerke (Walcheren) en Rinus Coppoolse te Grijpskerke verkochten ieder voor f 5. Jaap Leendertse te Geersdijk haalde f 15.— op. terwijl S. Bakker te Mid delburg f 2.75 bijeenbracht. De stand werd nu gebracht op f 10.289.42. Langzaam maar zeker komt de actie weer op gang. Waar blijven de col lectes op feestavonden? In welke ge meente zal ditmaal een huis-aan-huis- collecte op touw worden gezet? Wy wachten af en hopen spoedig met een grotere verantwoording te kunnen komen. Noteert U even het gironummer 359300 ten name van Prov. Zeeuwse Courant, „Actie Bouw Militaire Tehui- huizen Zeeland" te Middelburg. Onderscheidingen uitgereikt. „Heren militairen, vroeger onze jon gens in de Oost genaamd, maar nu mannen geworden, die de vuurdoop doorstaan hebben en in Indonesië din gen hebben meegemaakt, waarvan de familie hier en ook wij geen idee heb ben. U wil ik hier in tegenwoordig heid van de volledige raad, mede na mens de regering mrjn dank betuigen voor alles, wat U voor het vaderland gedaan hebt en U hierbij uitreiken het ereteken voor orde en vrede". Met deze woorden reikte burgemees ter mr. K. Hoekzema te Oostburg na afloop van de Donderdag gehouden raadsvergadering het ereteken voor orde en vrede uit aan de volgende in gezetenen: A. Moerman, L van Gor sel, L. Basting, P. J. Momout, J. D. Contant en de tweelingbroers I. J. en J. I. Adriaansen. Afwezig waren de heren J. W. v. d. Voorde en H. A. Lobbezoo, die even eens met dit ereteken onderscheiden werden. DE „PIET" KWAM IN AANVARING MET NOORS MOTORSCHIP. De boot, waarmee het binnenvaart schip „Piet" uit Hulst Woensdagmor gen in alle vroegte in aanvaring is gekomen, blijkt het 4800 ton metende Noorse motorschip „Havmann" te zfln geweest, dat op weg was van Antwerpen naar Rotterdam. Het Noorse schip is aan de steven aan stuurboordzijde licht beschadigd, maar maakt geen water. Donderdag middag kon het. na een onderzoek, de reis voortzetten naar Rotterdam voor reparatie. Hulst VREEMDELINGENVERKEER. Tot waarnemend secretaris van de V.V.V. Hulst werd wegens aftreden van secretaris F. v. Denderen benoemd de heer W. v. Poppel. Voorbereidin gen worden getroffen om in de zomer een grootscheepse actie op touw te zetten. K.V.P. De plaatselijke afdeling van de K.V.P te Hulst komt Woenslag 6 Febr. om 8 uur 's avonds in 't Klein Patronaat bij een. Het bestuur dient aangevuld te worden. Bestuurscandidaten zijn de heren P. Warnier, D. v. d. Walle en J. Bal. Tevens zal de candidaatstelling voor de Tweede Kamer behandeld worden. Terneuzen TECHNISCHE FILM In Hotel Rotterdam te Terneuzen werd door een Nederlandse wegen- sproeimaatschappij voor een groot aantal genodigden, onder wie tal van Zeeuwsch Vlaamse burgemeesters, ingenieurs en technici van water schappen. polders en gemeenten, een film vertoond „Duizenden kilometers weg". De film toonde hoe de be sproeiing van wegen met teer enz. geschiedt door auto-sproeiers. Ook verschillende weggedeelte in Zeeland zijn reeds op deze wijze behandeld Na een toelichting door de heer M. Hoogenboom volgde een koffiemaal tijd. Burgemeester M. A. B. Puylaert van Zuiddorpe sprak een dankwoord. DOOR DE GLADHEID Door de gladheid raakte de auto bestuurd door de heer M. uit Terneu zen bij de Westsluis in een sloot. Er ontstond materiële schade. BRIDGE PARENCOMPETITIE (O. Zeeuwsch-Vlaanderen). De uitslag van de 3e zitting was: 1. De heren de Meurichyv. d. Riet, Hulst 59,7 2. De heren AJReme- ry, Sas van Gent 56,9 3. De he ren GeirnaerdtRanschaert, Sas van Gent 56 4. Echtpaar Jacobs. Sas van Gent 54,2 5. Echtpaar De ong, Hulst 49,5 6. Mevr. de Meu richyde heer Boel. Hulst 48,1 7. Echtpaar Drok. Terneuzen 47,7 8. Dames JurryVan Pienbroek, Terneuzen 46,8 9. De heren Jurry Verstraeten, Terneuzen 43,5 10. De heren Van OvermeireVan Pop- pel, Hulst 37,5 De stand na 3 zittingen luidt: 1. Echtpaar De Jong 58,2 2. De heren de Meurichyv. d. Riet 56 3. De heren AlRemery 52,6 4. De heren GeirnaerdtRanschaert 62,5 5. Mevr. de Meurichyde heer Boel 52 6. Echtpaar Drok 50,8 7. De heren JurryVerstrae ten 46,1 8. Echtpaar Jacobs 44,1 9. Dames Jurry—Van Pienbroek 44 10. De heren Van Overmeire Van Poppel 43,7 De woningdienst te Vlissingen in 1951. Een verblijdend teken. Wij ontvingen van de Gemeentelijke Woningdienst te Vlissingen het ver slag over 1951. Het verslag vangt aan met het wyzen op een verblijdend te ken: het aantal woningzoekenden vergeleken met dat op 1 Januari 1951 niet is toegenomen; het totaal aantal ingeschreven gegadigden is zelfs iets minder. Bedroeg dit op 1 Januari 1951 1174, op 1 Januari 1952 bedroeg dit 1162 Overigens i3 niettegenstaan de woningvoorraad over 1951 met 355 nieuwe en 6 herstelde woningen ver meerderde het aantal woningzoeken den over het tijdvak 1 Jan.31 Dec. 1951 slechts met 12 gedaald. Doordat in het afgelopen jaar meer woningen gereed kwamen dan in 1950 had dit tot gevolg dat talrijke aan vragen uit de kringen van de Kon. Mij. „De Schelde", de Koninklijke Marine en het Belgisch en Nederlands Loods wezen konden worden ingewilligd. Evenals in alle overige provincies is ook in Zeeland een provinciale con tact commissie voor huisvestingpro- blemen gevormd. Deze commissie is samengesteld uit vertegenwoordigers van diverse ge meenten. De heer M. A. van Popermg vertegenwoordigt de gemeente Vlis singen en is voorzitter van genoemde commissie. De heer A. Rorije is belast met het secretariaat en vertegenwoordigt de provincie Zeeland in de Landelijke Contact Commissie. Met de Stichting Interlocale Wo- ningruilcentrale, die tot taak heeft de interlocale wonlngruil te bevorderen, bestaat een prettige samenwerking. 27 ruilingen tussen woningzoekenden in Vlissingen en elders woonachtigen kwamen tot stand. Binnen de gemeen te waren er 22 ruilingen. Gedurende het afgelopen jaar wer den 999 verhuisvergunningen ver strekt (v.j. 905), terwijl 697 vesti gingsvergunningen werden afgegeven (v.j. 658). Van 1 Jan. 1946 tot 1 Jan. 1952 wer den in Vlissingen gebouwd 2285 ge wone woningen, noodwoningen enz. De woningvoorraad bedroeg op 1 Jan. j.l. 6736 stuks, waarvan 605 noodwo ningen. nissehutten enz. In 1940 wa ren in Vlissingen beschikbaar 6261 woningen. Economische Politierechler te Middelburg Sinds eind April van het vorig jaar mogen de handelaren in oude meta len geen onbeperkte hoeveelheid schroot meer in voorraad hebben. Deze maatregel is genomen om te voorkomen, dat de ijzer- en staalin dustrie zonder materiaal komt te zit ten, wanneer de handelaren hun schrootvoorraden uit speculatieve overwegingen langer dan normaal zouden vasthouden. Voor de Economische Politierech ter te Middelburg stond Vrijdag de handelaar J. B. de S. uit St Jansteen terecht, die eind Augustus .j.l. op zijn opslagterrein 600 a 700 ton schroot in voorraad had liggen, ter wijl hij, omdat hij de voorafgaande drie maanden niets had afgeleverd slechts 25 ton in voorraad mocht hebben. De verdachte voerde tot zyn verde diging aan, dat hij op het tijdstip van de bekeuring eerst enkele dagen van de maatregel op de hoogte was en dat hij zyn voorraden toen reeds aan de Hoogovens te Velsen te koop had aangeboden. Hij was zo laat ge weest met de verkoop, omdat zyn ter rein ten aanzien van de vervoersmo gelijkheden zo ongunstig ligt. On danks dit verweer werd tegen De S 500 boete of één maand nechtenis geëist. Daar nog een getuige-deskun- dige zal worden gehoord, werd deze zaak echter voor onbepaalde tyd aan gehouden. Hetzelfde was het geval met een soortgelijke zaak tegen de Vlissingse handelaar S. C., die een hoeveelheid van ongeveer 1000 ton schroot méér in voorraad had dan volgens de voor schriften geoorloofd was. Tegen deze verdachte werd een geldboete van 600, te vervangen door twee maan den hechtenis, geëist. TWEEDE KAMER Nieuwe regeling van het Kweekschoolonderw?js. (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer besloot Donderdagmiddag de uitkering vau een be drag van f 50.— by overladen van de verzekerden by de algemene zieken fondsen te doen vervallen. Zfl nam daartoe zonder hoofdelijke stemming, maar met aantekening, dat de fractie der C.P.N, tegen was een wetsont werp aan. De communistische heer Wagenaar verzette zich. H\j zag in de uLx-huf fing een gevolg van de door de „oorlogsvoorbereiding" noodzakelijk gewor. den bezuiniging en bepleitte handhaving van de uitkering of althans een overgangsregeling. De heer Van Lienden van de P.vjLA. en minister Joekes stelden hier te genover, dat de uitkering In de bezettingstyd is ingevoerd en dat zij niet In de zlekenfondsrcgellng thuis behoort. De Ziekenfondsraad heeft trouwens zelf op het doen vervallen van dc uitkering aangedrongen. De Kamer begon deze middag aan de behandeling van een wetsontwerp tot regeling van de vorming van on derwijzers en onderwijzeressen voor het algemeen vormend lager onder wijs en van de bevoegdheden, verbon den aan de akten van bekwaamheid tot het geven van dat onderwijs. Slechts twee van de ingeschreven sprekers kwamen aan het woord de voorzitter sloot de vergadering om tegen vijven teneinde de leden gele genheid te geven hun felicitatie aan te bieden aan de minister van Staat, mr. J. R. H. van Schaik, die zijn ze ventigste verjaardag vierde. De neer Peters sprak er zyn voldoe ning over uit, dat het kweekschool- onderwijs voor het eerst bij de wet Advertentie driemaal daags krachtig laten wrijven met Kloostcrbalsem.dic diep in dc weefsels doordringt. Ook bij rhcumatick en ischias: Waar zijn onze schepen Aaetedijk 31 te New York. Algenib 31 te Santos. Almdijk 1 te Rotterdam verw. Alphard 31 te Havre. 6-2 te A'dam verw Amsteldiep 1-2 te R'dam verw. Andijk 31 v. Hamburg n. Rotterdam. Annenkerk 1-2 le Rotterdam verw. Averdyk 31 te Houston. Calt. Lelden 30 v. R'dam n. Sidon. Caltex Utrecht 5-2 te Pernis verw. Ceram 31 te Rotterdam. Congostroom 31 v. Lagos n. Duala. Danae 3-2 te Rotterdam verw. Edam 30 te Antwerpen n. Hallfax. Ena 31 te Kingston. Esso Amsterdam 2-2 te Pernis verw. Hector 1-2 te Rotterdam verw. Hecuba 1-2 te Curacao verw. Hydra 2of 3-2 te Pt. of Spain verw. Ilos 31 te de Pais (Haiti). Ittersum 2.2 te A'dam verw. Jupiter 5-2 te Rotterdam verw. Kieldrecht 29 v. Genua n. Marseille. Lemsterkerk 3-2 te Lagoulette verw. Leopoldskerk 30 te Genua. Loosdrecht 30 v. Col. n. Bombay. Macuba 30 by Sabang n. Singapore. Mentor 31 te Sfax. Midas 9-2 te Rotterdam verw. Modjokerto 31 te Makassar. Nieuw Amsterdam 31 v. South. n. N. York Omala 31 te Bombay terug. Ootmarsum 8-2 te R'dam verw. Oranjefontein 1-2 te Kaapstad verw. Parkhaven 31 te St. Vincent. Prins J. W. Friso 31 te Hamburg. Prins Willem II 30 te Rotterdam. Rijndam 31 te Nassau. Rijnland 2-2 te Amsterdam verw. Sibajak 1-2 te Wellington verw. St. Alkmaar 31 te Bermuda. St. Arnhem 30 v. Las Palmss n. Pepel Tawali p. 31 Lissabon n. A'dam. Theseus 31 te Kopenhagen. Tomori 31 te Aden. Tosari 30 te Bahrein. Veendam 31 te Nassau. geregeld wordt tn plaats van bij Ko ninklijk Besluit en dat de financiële gelijkstelling tussen het openbaar en het bijzonder kweek schoolonderwijs nu een heel eind benaderd is. Wat het meisjesonderwijs betreft, bleef het ontwerp naar zijn oordeel beneden de maat. De heer Van Sleen was dankbaar maar niet voldaan over het ontwerp. Hij had op allerlei détailpunten wat de opleiding van de leerlingen en de regeling van het onderwys betreft, verlangens. Ds. B. J. VAN GARDEREN TE SOEST 40 JAAR PREDIKANT, Maandag 11 Februari zal het 40 jaar geleden zijn. dat ds. B. J. van Garderen. emeritus predikant van Ankeveen en thans wonende te Soest het predikambt in de Ned. Herv. kerk aanvaardde. Ds. van Garderen werd 23 Febru ari 1884 te Baarn geboren, bezocht het gymnasium te Utrecht en stu deerde vervolgens aan de Rijksuni versiteit te Leiden. Nadat cand. van Garderen in 1911 door het Provinci aal kerkbestuur van Zuid-Holland was toegelaten tot de Evangelie-be diening in de Ned. Herv. kerk ver hond hij zich 11 Februari van bet daarop volgend jaar aan zyn eerste gemeente te Oudenbosch. Daarna stond de jubilaris achtereenvolgens nog te Lienden (classis Tielj 1916— 1918; Sleeuwijk (classis Heusden) 191S1921; Nieuw- en St. Joosland 1921—1929; Maassluis 1929—1948; Ankeveen (classis Amsterdam) 1948 1 Maart 1949. toen hem op 65- jarige leeftijd emeritaat werd ver leend. Ds. van Garderen maakte verschei dene reizen met troepentransport- schepen naar Indonesië en diende daar in het militair hospitaal te Tjimahi. Aanvoer i Marktberichten VEILING ST. MAARTENSDIJK. 31 Jan.: Gew. uien 33.60—33, drielingen 31. picklers 22.60, stek 8.3 Tarwe 23—23.50, gerst 36—37, haver 28 29. br. bonen 4042. schokkers 4070 kL erwten 40—62, koolzaad 55, maanzaad 105. VEILING ST. ANNALAND. 31 Jan.: Uien, middelsoort 33.31—33.32, drielingen 31.20, picklers 23, stek 9.35. Aanvoer 30 ton. VEILING SCHERPENISSE. 31 Jan.: Uien, middelsoort 33.41—33.C0 drielingen 31,20, picklers 23, stek 9. Aan voer 10 ton. Een Vrij'zinr.ig Hervormd predikant te Vlissingen. Zoals wij reeds gemeld hebben wer ken de Vrijz. Hervormden te Vlissin gen en-Goes thans samen met de Re monstrantse Broederschap voor het beroepen van een eigen predikant tc Vlissingen. Op 3 Februari a.s. zal nu des avonds in de dienst van de Vrijz. Hervormde te Vlissingen voorgaan ds. P. W. van Schel, Nea. Herv. predikant te Ruur- lo, die een beroep naar Vlissingen in overweging heeft genomen. In Februari en Maart zullen nog voorgaan ds. G. H. W. van Medevoort Ned. Herv. predikant te Beetgum (Friesland) en ds. T. H. G. T. Tan gelder, Ned. Herv. predikant te Lo- chem, van wie men venvacht, dat ook zij een eventueel beroep te Vlissingen in overweging willen nemen. HERENIGING EVANGELISCH LUTHERSE KERKEN EEN FEIT. In een bijzondere zitting van de Synode van de Evangelisch utherse Kerk is Donderdag te Amstei dam de herenigingsactie van deze kerk met het Hersteld Evangelisch Luthers kerkgenootschap, vastgelegd in een notariële acte. getekend. Rc»dg eer der hadden beide tot heren, ging na ruim 160 jaar besloten RUIMZICHT VAN DOETINCHEM NAAR DOORN—DRIEBERGEN. De besturen van de Christelijk Pliilantropische Inrichtingen te Doe- tinchem hebben besloten hun inter naten, gevestigd in „Ruimzicht" te Doetinchem, over te brengen naar DoornDriebergen. De Phllantropische Inrichtingen te Doetinchem werden in 1877 door J. M. van DHk opgericht. Zij geven In de eerste plaats voorbereidend onder wijs aan jongens, die later een uni versitaire opleiding willen volgen. Bo vendien wordt financiële steun gebo den aan a.s. predikanten in de Ned. Herv. kerk, alsmede aan hen die een andere studie kiezen. Eden te Parijs Frankrijk verwacht steun Vandaag. Vrijdag, zal de BritMLini- nister van buitenlandse zaken, Eaen, voor een twee-daags bezoek naar Pa rijs vliegen, waar hij premier Faure en minister Schuman op de hoogte zal brengen van de resultaten der te Washington gevoerde besprekingen tussen Churchill en Truman. Aangenomen wordt, dat Eden in staat zal zijn Frankrijk krachtige Brit se tegenstand te beloven tegen iedere Amerikaanse poging om in het hui dige stadium Duitsland lid van de N. A.V.O. te maken en tegen ieder voor stel, dat de Duitsers een vetorecht over besluiten van de N.A.V.O. zou geven. De Fransen hopen, dat Engeland hen zal steunen iedere Duitse poging om als voorwaarde voor toetreden tot de Westelijke verdediging verandering in de huidige status van Saarland te ver krijgen, te weerstaan. Hagenbeek en Mullens willen tegelijk in Haagse Scala. Bij Scala in Den Haag doet zich momenteel een vrij ingewikkelde moeilijkheid voor. Het circus Willy Hagenbeek zal Zaterdag a.s. oneneh met een programma, maar Charles Mullens heeft zijn variétéprogramma dat sinds twaalf dagen loopt, gepro longeerd. Nu is het ten enen male onmogelijk, dat én Mullens én Ha genbeek tegelijkertijd voorstellingen brengen. De directie van Scala zegt dat met Mullens geen contract Ss ge sloten, maar alleen een mondelinge afspraak in het bijzijn van twee ge- tulgen is gemaakt. Volgens de heer Mullens is er een contract in duplo, waarin is opgenomen de clausule „met recht van prolongatie" en van dit recht wil de heer Mullens ge bruik maken. Het orkest dat Scala huurde is echter al ontslagen, zodat het programma-Mullens met meer kan draaien. In een vakblad werd bovendien; bekend gemaakt, dat in dezelfde tijd in Scala een programma van Czerni zou gaan lopen. De kwes tie is reeds aan de president van de Haagse rechtbank voorgelegd maar tot een uitspraak is het nog niet ge komen, aldus het „Binnenhof. Vereveningsheffing binnenschippers. Binnenschippers, die geen kantoor aan de wal hebben, waren tot dusver niet aan de vereveningsheffing onder worpen. Met ingang van vandaag is deze vrijstelling komen te vervallen. Voorts is de groep van werkgevers in de binnenvaart, «Be om pracusche re denen van het inhouden van loonbe lasting is vrijgesteld, enigszins be perkt. Ook de werkingssfeer van de rege ling voor thuiswerkers is enigszins uitgebreid. Millioenen vissen aangespoeld Millioenen vissen, verdoofd door de koude, zijn aangespoeld op de Fran se Atlantische kust ten Noorden van Bordeaux. De vissers lieten hun vaar tuigen in de steek om de buit met schoppen binnen te halen. Men neemt aan dat deze vissen door de laatste stormen naar de kust zijn gedreven. VOETBAL Afgelaste wedstrijden. Alle door de afdeling Zeeland van de K.N.V.B. voor Zaterdag 2 en Zon dag 3 Februari vastgestelde wedstrij den zijn in verband met de gesteld heid der terreinen afgelast. SCHAKEN Euwe speelde te B3ze! re nise. In de vijfde ronde van het interna tionaal schaaktoumooi te Bazel speel de onze landgenoot Euwe remise tegen de Zwitser Leepin. De partij eindigde in remise wegens tijdnood. Na de vijfde ronde luidt de stand: 1. Vidmar 4 pnt.; 2. Schudel 3Vj pnt.; 3. Techner 3 pnt; 4. Euwe 2'.i pnt. en 1 afgebr. part; 5. Leepin pnt; 6. Christoffel 2 pnt; 7. Mueller II 1 pnt. en 1 afgebr. partij; 8. Mueller I M pnt. WIELRENNEN WIELERK ALEN DER VOOR ZEELAND. Te Hulst zal Zondag 3 Februari in de Bruijn's Restaurant onder leiding van de NWU-consul, de heer F. War nier. een bijeenkomst worden gehou den van de wielerclubs uit Zuid-Be veland en Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen om te komen tot de vaststelling van de wieier kalender 1951 voor 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 11