PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Egypte bereid tot onderhandelen over verdediging Midden-Oosten Middenstanders maken een moeilijke tijd door 0E BILT KAMERCOMMISSIE ACHT DE REGERING ERNSTIG IN GEBREKE IN WASHINGTON WERDEN GEEN NIEUWE BESLUITEN GENOMEN Vandaag 195e Jaargang - No. 26 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. \V. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PL verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 31 Jan. '52 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct per mm. Minimam p advertentie f 3 Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (mux 0 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58—60, teL 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Finlandstiaat 2. teleL 16, Terneuzen; Brouwerijstr 2; Zierikzcc N Bogerdstr C 100 tel 26 MAHER PASJA SLAAT VERZOENENDE TOON AAN Engelse ambassadeur bij Koning Faroek De nieuwe Egyptische premier All Maher Pasja zou bereid zijn met Ame rika, Engeland, Frankrijk en Turkije te onderhandelen over de instelling van een opperbevel voor een Vier-Mogendhedenverdediging van het Midden- Oosten. Maher Pasja heeft Woensdag hierover reeds een onderhoud gehad met de diplomatieke vertegenwoordigers van Frankrijk, Engeland en Tur kije. Tezamen met Amerika hebben deze landen in October j.L E&ypte een plan voor militaire samenwerking in het Midden-Oosten voorgesteld, maar dit werd toen door de oud-premier Na had Pasja verworpen. Een woordvoerder van de Britse 1 op een beter begrip van de nationale Ambassade te Cairo heeft Woensdag- I verlangens, avond verklaai'd, dat de nieuwe pre- T"'~ mier van Egypte in een interview met een Londens blad „een verzoe nende toon schijnt te hebben aange slagen". „Wij hebben het gevoel", al dus de woordvoerder, „dat de rege ring van Maher Pasja de rust en or de in het gehele land wil bewaren. Als een ernstige poging gedaan wordt om het gezag en de orde te herstellen, twijfelen wij er niet aan dat dit een vermindering van de spanning in de Kanaalzone betekent". De woordvoerder zeide verder, dat Maher Pasja in zijn onderhoud met het blad als voorwaarde voor de in stelling van een commando voor het Midden-Oosten gesteld had, dat deze binnen het kader van de V.N. zou ge schieden. De Egyptische premier ver zocht in het vraaggesprek om een vriendschappelijk gebaar van Enge- land. Koning Faroek heeft Woensdag de Britse ambassadeur Sir Ralph Ste venson voor het eerst sinds 9 October de dag nadat het Egyptische par. lement het verdrag van 1936 met En geland opzegde in audiëntie ont vangen. Later had de Britse ambassadeur een onderhoud met Ali Maher Pasja. In welingelichte diplomatieke krin gen te Cairo verwacht men een spoe dige terugkeer van de Egyptische ambassadeur, Abdel Fattah Amr Pasja, naar Londen. Dit wordt gezien als een aanwijzing, dat de nieuwe Egyptische regering wil aandringen Grote Drie komen te Londen bijeen. Volgens welingelichte kringen te Parijs zullen de ministers van buiten landse zaken van de Verenigde Sta ten, Engeland en Frankrijk op 13 en 14 Februari te Londen besprekingen voeren, alvorens naar Lissabon te gaan, waar op 16 Februari de Noord- Atlantische P.aad bijeen komt. McCormick krijgt opperbevel in Atlantische Oceaan. De Noordatlantische Verdragsorga nisatie hoeft de Amerikaanse admi raal Lynde Mc. Cormick tot opperbe velhebber over het gebied van de At lantische Oceaan benoemd. McCormick heeft de Engelse vice- admiraal sir William Andrewes tot plaatsvervangend opperbevelhebber benoemd. Andrewes is op het ogen blik opperbevelhebber van de Engels- Amerikaanse vlootbases op de Antil len. MR. VAN SCHAIK 70 JAAR (Van onze parlementaire redacteur). Vandaag, 31 Januari, viert een staatsman van echt-Nederlandse de gelijkheid, van grote kennis en be kwaamheid en van een weldadig-rtis- tige zekerheid in zijn beleid, zyn ze ventigste verjaardag. Mr." J. R. H. van Schaik, b(j velen bekend als voormalig Tweede Kamer lid en Kamer-president en als ex-mi nister, werd geboren op 31 Januari 1882. Hy bezocht het gymnasium en de universiteit hij in 1905 promo- estigde hij zie Arnhem, veerde. Daarna vestigde hij zich als advocaat en procureur in Arnhem, r hy ook ae functie van kanton- Amr Pasja is in December door de vorige regering teruggeroepen als protest tegen een incident te Suez. Woensdag heeft de Egyptische mi nister van Onderwijs, Hassoena Pas ja, order gegeven de Universiteit van Cairo 16 Februari te heropenen. Alle lagere en middelbare scholen zullen op 2 Februari weer beginnen. Het Egyptische leger bewaakt nog steeds vele vitale punten in Cairo. ZWEDEN EIST SCHADEVER GOEDING. Zweedse gezant in Egypte heeft medegedeeld, dat Zweden de Egyptische regering aansprakelijk stelt voor de verwoesting van zrjn consulaat in Cairo. Zweden zal volledige schadevergoe ding eisen voor deze vernieling en die van andere Zweedse eigendommen. De Egyptische regering heeft in middels laten weten, dat zij voor de verwoestingen niet aansprakelijk kan worden gesteld. Amerikaanse waterstofbom- fabriek kost 1250 millioen. Drie procent van het Amerikaanse bouwvermogen wordt thans gebruikt voor de constrüctie van fabrieken, waarin van atoomkracht gebruik wordt gemaakt. Er zijn aanzienlijke vorderingen gemaakt met het weten schappelijk onderzoek over de ver vaardiging van atoomwapens. De kosten, verbonden aan het in be drijf brengen van de reusachtige fa briek voor de vervaardiging van de waterstofbom, zijn meer dan verdub beld en bedragen thans 1250 millioen dollar. Dit wordt medegedeeld in het half jaarlijkse rapport van de Amerikaanse commissie voor de atoomkracht. HET TRAGE BEHEERSINSTITUUT Algemene Rekenkamer geneigd jaarrekening over 1950 niet goed te keuren. De commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer voor het wets ontwerp tot wijziging van het vierde hoofdstuk der Rijksbegroting voor het dienstjaar 1950, heeft zich, in verband met de onbevredigende gang van zaken met betrekking tot de afwikkeling van de oude rekeningen van het Beheersinstituut, voor de tweede maai gewend tot de Tweede Kamer. In een verslag dat zij de Kamer heeft voorgelegd, deelt z\j mede, niet aan de.indruk te zyn-ontkomen, dat men op de betrokken departementen van algemeen bestuur onwillig staat tegenover een vlotte afwikkeling van de oude rekeningen van het Beheersinstituut. Zij acht de regering ten deze ernstig in gebreke. Sedert de toezegging van de minis ter van Justitie om een voorstel te dezer zake in te dienen zoals door de commissie was bepleit, is al meer dan een half jaar verlopen. Intussen heeft de Algemene Reken kamer aan de vaste Kamercommis sie voor de Rijksuitgaven een brief fezonden, waaruit o.m. het volgende lijkt: Per 1 Januari 1950 is een volledige inventarisatie van alle vermogens in beheer tot stand gekomen, welke zo goed mogelijk wordt gecontroleerd, doch in Mei 1951 bestond reeds de verwachting, dat die controle bij een drietal bijkantoren niet zo tijdig zou gereedkomen, dat een goedkeurende verklaring van de controlerende ac countants op de rekening van 1950 reeds mogelijk zou zijn. De Algemene Rekenkamer gaf daarbij haar voornemen te kennen om zich by de afdoening van de jaar rekening over 1950 door eigen onder zoek op de hoogte te stellen van de stand van zaken ten aanzien van dit punt by de bedoelde kantoren, tenein de vast te stellen, in hoever daar nog ernstige achterstand op dit punt be staat. Zou deze daarbij van niet al te grote betekenis blyken te zijn, dan zou de rekenkamer in het ontbreken van een accountantsverklaring zonder voorbehoud geen beletsel willen zien, de jaarrekening 1950 goed te keuren, mits het uitzicht bestond, dat bij de afsluiting van de jaarrekening 1951 ook op deze drie kantoren de ad- rechter-plaatsvervangsr vervulde. Tussen zijn beide kamerlidmaat schappen in van 1933 tot 1937 werd h\j geroepen tot het minister, ambt. In net tweede en derde minis terie Colyn beheerde hy toen de portefeuille van Justitie. Voor de tweede keer diende hh het land als minister, nu zonder portefeuille, in het kabinet-Drees-Van Schaik, van 1948 tot 1951, waarvan hy zelf een der for. mateurs was. By zyn aftreden op 15 Maart zag hy terecht zyn grote verdienste be loond door zijn benoeming tot minis ter van Staat. Op 11 Mei 1951 volgde bovendien zyn benoeming tot lid van de Raad van State. Gevaarlijke plaats. Zes jaar lang hebben de toe schouwers van voetbalwedstrij den op een terrein te Heilbronn in Duitsland letterlijk op een „kruitvat" gestaan. Onmiddel lijk na de oorlog is namelijk een bomtrechter op het terrein waarin zich verscheidene ton nen munitie, bommen en ande re springstoffen bevonden, dichtgegooid. Iedere Zondag hebben voetbalenthousiasten van Heilbronn op de gevaarlij ke plaats gestaan totdat iemand eensklaps dacht aan de dichtgegooide homtrechter. Zyn waarschuwingen sloeg men aanvankelijk in de wind. Pas toen hij om duizend flessen wyn wedde, dat de springstof fen zich nog in de grond zou den bevinden, is men gaan graven en heeft men inderdaad de gevaarlijke stoffen aange troffen. De ïnijnopruimings- dienst heeft twee dagen nodig gehad om de springstoffen te ergen. Belgische radio kort zendtijd in. Als gevolg van een geschil met en kele buitenlandse verenigingen voor auteurs- enreproductierechten heeft de Belgische radio-omroep zich ge noodzaakt gezien haar uitzendingen met 2& uur per dag in te krimpen. ministratie van die gebreken gezui verd zou zijn. Die verwachting is evenwel ijdel gebleken. De Algemene Rekenkamer is onder de gegeven omstandigehden aanvan kelijk geneigd de jaarrekening over 1950 niet goed te keuren. Dit heeft evenwel het nadeel, dat de ontvangs ten en uitgaven van het Nederlandse Beheersinstituut ook in de algemene rekening der Rijksontvangsten en uitgaven over 1950 weder zullen ont breken. De Rekenkamer heeft het gewenst geacht, deze moeilykheid onder de aandacht van de Kamercommissie te brengen in de hoop, dat alsnog een bevredigende oplossing zal worden gevonden. Nogmaals de zaak van der Putten. Van de zijde van het hoofdbestuur van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel ontvingen wij het volgende communique. „Met verwijzing naar het communi qué over de zaak Van der Putten, dat aan de Nederlandse pers werd afge geven op 5 Januari j.l. en het ant woord van de minister van Oorlog op de vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer Ritmeester, gedateerd 14 Januari 11., verklaart het hoofd bestuur van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel dat in de bespre kingen, die tussen de minister en het hoofdbestuur over deze zaak zyn ge voerd, is komen vast te staan daT de minister het rapport Zaaijer als on juist terzijde heeft gelegd met de be doeling de heer v. a. Putten volledig te rehabiliteren". Op de vraag, of de minister van Oorlog nog commentaar had op dit bericht werd ons door de Legervoor- llchtingsdienst medegedeeld dat de minister niets heeft toe te voegen aan zyn antwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid de heer Rit meester. CHURCHILL OVER KWEST1E-KOREA Éénsgezinde houding tussen V.S. en Engeland vergroot kans op overeenkomst in Korea. Churchill heeft Woensdag in het Lagerhuis medegedeeld, dat in Wash ington geen nieuwe besluiten zyn genomen, voor het geval een wapenstil stand in Korea zou worden gebroken. Hjj had in zijn rede tot het Ameri. kaanse Congres slechts gesproken over een doeltreffende actie. De kwestie, wat er gedaan zou moeten worden in het genoemde geval, was reeds be sproken, voordat Eden en hij naar Washington waren vertrokken, aldus Churchill. Aan deze besprekingen zo ver- tuatie" zou ontstaan. Overigens was volgde Churchill hebben vertegen- Churchill van mening, dat net niet woordigers van de Ver. Staten, En- verstandig is om, wanneer een oor geland en de andere landen, die troe- log gaande is, alles altijd aan ieder een in Korea hebben, deelgenomen, een, met inbegrip van de vijand, te Men was net er toen over eens, dat vertellen. Daarom had hij zich voor by het verbreken van een bestands- het Amerikaanse Congres in algemc- overeenkomst een „zeer ernstige si- ne termen uitgedrukt. Voorts was Churchill van mening, dat Engeland en de V.S. de kans op een overeenkomst in Korea hadden vergroot door duidelijk te maken, dat zij net volkomen eens waren. De Britse premier deelde mee, dat .de Westelijke Mogendheden in het Verre Oosten, Zuid-Oost-Azië en het Midden-Oosten in het geheel de be schikking hebben over ongeveer 26 divisies. Als de huidige moeilijkheden in de ze delen van de wereld niet beston den, zouden er, naar Churchill's me ning, voldoende troepen beschikbaar zijn teneinde in Europa een front te vormen tegen de 176 Russische divi sies. die zich daar zouden bevinden. Churchill zei voorts nimmer het gevoel te hebben gehad, dat Engeland in ruil voor vlotte samenwerking met Amerika in het Verre Oosten. Ameri kaanse samenwerking met Engeland in het Midden-Oosten moest eisen. Ais het. bekend is, dat Engeland en Amerika samen handelen, zal dit naakte feit alleen al aanzienlijk de mogelijkheid van een vreedzame over eenkomst vergroten, aldus Churchill. Dertigduizend stuks bedroeg het aantal inzendingen op een enquête, waarin verzocht werd de „Sportsman of -vrouw" van het jaar 1951 te be noemen. De „Heerenveen" voetballer Abe Lenstra kwam het hoogst genoteerd uit de bus: hy werd winnaar van de titel (en de beker) met een totaal aantal stemmen van 10.357. Mevrouw Fanny Blankers-Koen werd tweede met een stemmenaantal van 8103, terwyl de wielrenner Wim van Est 4733 stemmen behaalde. Dinsdagavond werd in de A.V.R.O.-studio te Hilversum door de lieer W. Vogt tydens een korte plechtigheid aan Abe Lenstra en Wim van Est hun trofee, respectiev.eiyk een beker en een sigarettenkoker overhandigd. Mevrouw Biankers-Koen kon by de uitreiking niet aanwezig zyn. De foto toont het moment van dc overhandiging van de beker aan Abe Lenstra. Naast deze staat Wim van Est. Jongste vulkaan ter wereld in werking. In een groot gebied in West-Mexi co is de laatste 48 uur grote onge rustheid veroorzaakt door heftige werking van de „Paricutin", de jong ste vulkaan ter wereld. In 1943 ontstond de Paricutin" in een korenveld bij San Juan de Las Colchas en in acht jaar is hy tot een hoogte van 2.500 meter gegroeid. Ontploffingen in de krater van de vulkaan en aarbevingen hebben reeds in een uitgestrekt gebied muren doen instorten en ramen in verscheidene steden en dorpen vernield. Geen nieuwe Franse troepen naar Tunis Frankrijk heeft het sturen van versterkingen naar Tunis, waar door incidenten verleden week ongeveer 50 personen om het leven zijn geko men stopgezet. De Franse regering heeft de Bey van Tunis een nota overhandigd waarin wordt voorgesteld tot een bij eenkomst van een gemengde com missie om alle oorzaken van span ning in Tunis te bespreken. HET RECHT VAN DE STERKSTE Critiek op Engeland en Verenigde Staten. Economische Commissie voo: Europa publiceert rapport. In een overzicht van de Economi sche situatie in Europa in het afge lopen jaar oefent de economische Commissie voor Europa der Verenig de Naties critiek op de Verenigde Staten en Engeland. Met betrekking tot de sterke achteruitgang van de goud- en dollar-reserves van het sterlinggebied en sommige West- Europese landen geeft de commissie als haar mening te kennen, dat de huidige crisis voorkomen had kun nen worden en dat men tevoren maatregelen had kunnen treffen. De V.S. hebben voor de uitvoering van een bewapeningsprogramma en tevens om de inflatie, die hieruit kon voortvloeien, te beteugelen, hun toe vlucht genomen tot staatshandel op uitgebreide schaal voor de aankoop van strategische grondstoffen. Engeland heeft ook getreuzeld met het aanpassen van haar politiek aan de gewijzigde omstandigheden. Engeland is te laat tot beperking van zijn invoer overgegaan en dan nog slechts van de invoer uit Euro pa. De Perzische ministerraad heeft de clearing-overeenkomst tussen Perzië en Hongarije goedgekeurd Onder de door Perzië naar Hongarije uitgevoerde produc ten komt ook oïïe voor. Borgstellingsfonds kan kleine zakenman redding brengen Dat het pad van de middenstander in deze tyd over rozen gaat, zal wel niemand geloven. De koopkracht by het publiek is aanzieniyk ge daald, de bedrijfsonkosten zyn sterk gestegen, de zakenman moet over een belangryk groter bedrijfskapitaal kunnen beschikken dan voorheen en bovendien heeft de regering met het oog op haar loon- en prijspoli tiek in de tyd van de hoogconjnctnnr de winstmarges gedrukt en is het zeker niet van haar te verwachten, dat zy deze weer omhoog zal bren gen. De onverbiddeiyke consequentie is, dat vermoedelyk alleen de ka pitaalkrachtigste, vindingrykste en jongste middenstanders grote kans maken om deze moeilijke tyd zonder kleerscheuren door te komen. In de oorlogsjaren konden de meeste middenstanders zich gemak kelijk staande houden, zo vertelden ons mr. M. A. Terwocrt en rar. J. Snoep, voorzitter en bestuurslid van de vereniging „Handelsbelang" te Middelburg, met wie \vy een onder houd hadden over de huidige proble men van de middenstand. Dank zy de enorme omloopsnelheid van de goederen kon toen met een betrek kelijk klein handelskapitaal veel worden gedaan. Na de bevrijding be leefde men, wat de omzet betreft, een tijd van hoogconjunctuur, die voortduurde tot begin 1950. Korea bracht nog even een opleving, doch daarna kwam onherroepelijk de ken tering. De winkelier moest zich weer instellen op vooroorlogse basis, het geen echter inhield, dat zjjn bedrijfs kapitaal aangepast moest zijn aan de tegenwoordige index. Neemt men nu het artikel kaas en stelt men de prijs daarvan in 1939 op 100, dan blijkt het indexcijfer thans 552 te bedragen, hetgeen wil zeggen, uat het bedrijfskapitaal vijfmaal zo groot zou moeten zijn, mits de winstmarge gelijk was gebleven. In meerdere of mindere mate geldt dit voor alle artikelen. Zoals gezegd werden de marges echter gedrukt. De invloed daarvan laat zich vooral in de voedingssector gelden. Bij een bepaald artikel uit de kruideniersbranche bijvoorbeeld werd een derde van de marge afge kapt (in de winst van 20 tot 10 en dit is symptomatisch! Houdt men voorts nog rekening met het feit, dat tengevolge van de zware belastingdruk het bedrijfskapitaal van de winkelier byna niet is toege nomen, met de stijging van dé Be drijfsonkosten en met de zware las ten, welke drukken op de midden standers in Middelburg en andere getroffen gemeenten, die moesten herbouwen, wilden zy niet achterop raken, dan kan men beseffen, met welke moeilijkheden deze bevolkings groep momenteel heeft te kampen. UITZIEKING SPROCES. Mr. Terwoert noemde het ondenk baar, dat de marges door ingrijpen van de overheid zouden worden ver hoogd. De middenstand zal zelf deze kwestie moeten zien op te lossen en dat zal wel een natuurlijk uitzie- kingsproces worden. Naar de mening van mr. Terwoert dient men niet zyn toevlucht te zoeken tn lokmid delen, cadeaustelsels en verkapte uitverkopen; hy noemde dit lapmid delen, waarmede men zichzelf in de put helpt. De omzet zou dan zodanig moeten stijgen, dat deze variabele kosten er uit komen, maar de erva ring leert, dat deze verkoopmethode bij het merendeel van het publiek geen vertrouwen wekken. Voor de ambachtsmensen, die evenmin een gemakkelijke tyd doormaken, werd verbetering van de efficiency een levensvoorwaarde voor hun bedrij ven genoemd. In vele gevallen kan het Borgstel lingsfonds. vooral voor de kleine middenstander, een redder in de nood zijn. Een bestuurslid en de assistent van de secretaris van het fonds voor de Zeeuwse eilanden, de heren A, S. de Jonge en C. Meijer, vertelden ons, dat het opgericht is om vooral de kleine middenstander (die twee jaar gevestigd moet zijn) te helpen. De oorzaak van zyn moeilijkheden worden opgespoord, waarna wordt nagegaan hoe geholpen kan worden. SANERING. Men moet het fonds, dat uitslui tend de middenstand helpt, niet zien als een voorschotbank, doch als een orgaan om te saneren: de financiële hulp (tegen een matige rente) heeft ten doel de zaak op een gezondere basis te brengen. Ook aan de „na zorg" wordt veel aandacht besteed. Wanneer een faillissement dreigt, wordt de kwestie tezamen met Maat schappelijke Zorg bekeken en wordt nagegaan of een renteloos voorschot kan helpen. Steun is mogelijk tot een maximaal bedrag (in Bijzondere gevallen) van 3500. Jammer ge noeg komt het veel voor, dat de Be- ...wordt oiinses Beatrix veer tien iaar. ...is het 150 jaar geler.en, dat de Nederlandse zeeofficier Van Speyk. befaamd als comman dant van een Kanonneerboot, die hij toen Antwerpen in 1831 overmeesterd dreigde te wor den, in de lucht deed vliegen, te Amsterdam werd geboren. trokkene zich pas tot het BSF wendt, wanneer het water hem tot de lippen staat. Het zou wel ge wenst zijn, dat de Belastingdienst het fonds zou inschakelen, wanneer overwogen wordt het z.g. „hard heidsartikel" toe te passen, d.w.z. van achterstallige !d. Het zou daardoor eerder met de zwak-staande, maar bona-fide middenstanders in contact komen. Het BorgsteJLingsfonds voor do Zeeuwse eilanden heeft tot nu toe byna geen verliezen geleden, waar uit biykt, dat het werk gunstige re sultaten heeft. Daarom valt het wel zeer te betreuren, dat tal van Zeeuw se gemeenten nog niet aangesloten zyn, zodat haar ingezetenen ook geen beroep op het fonds kunnen doen! VOORSPELT! TOENEMENDE DOOI Zwaar bewolkt met enige regen en toenemende dooi. Tot krachtig en aan de kust tot hard of stormachtig aanwakkerende wind tussen Zuid en Zuidwest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1