BAZUINEN SCHALDEN IN DE N.H. KERK TE WEMELDINGE ASPIRIN PUISTJES Zeeuwse Almanak CRIMINALITEIT IN ZEELAND IS VORIG JAAR TOEGENOMEN AVONTUUR IN WOELIG CAIRO 0FFERBL0KLICHTER OPEREERDE MET EEN OUDE BAJONET NET 'N KUCHJE ABDIJSIROOP llhmtieJ PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 30 JANUARI 1952 EINDE VAN TESTAMENTS-DWANG Speciale dienst werd gehouden Het landelijke Wenieldinge overdekt door een witte aluier van blanke sneeuw, bood Dinsdagavond een voor 'n door-de-iveekse-dag ongewone drukte. De bevolking wag de wanne beslotenheid van de eigen liaard ont- vloden om in de Ned. Herv. kerk getuigo te zijn van het voor het Wemel- diugse kerkelyk leven wel zeer historische moment: het in gebruik nemen van do bazuinen ter begeleiding van do gemeentezang. Helder en klaar hieven de bazuinblazers b|j de aanvang van de dienst de lofzang uit Psalm lob aan. De plaatselijk predikant, d». J. G. van Ieporen had voor deze bij zondere dienst zijn toespraak gebaseerd op de psalmwoorden: „Looft Hem met baziiingeklank". Er was een eind gekomen aan het „bewind" van de ambachtsvromve Maria Coomans, die door haar bekende testamentaire be schikking 165 jaar huig de muziek uit de kerk weerde. mog-elijk is. dat dit by de brand in de Abdij, in Mei 1940 verloren is gegaan. Ook in do kerkelijke archieven is er geen letter over het testament terug te vinden. Alle rekeningen van de kerkmeesters zyn er nog, doch dc bundel van 1787 ontbreekt. Wellicht is deze in de Napoleontische tijd ver donkeremaand, om dc toemalige be zetters niet onnodig wijzer te maken over de kerkelyke bèzit'tingen. De ge hele negentiende eeuw is er nooit In een Dinsdagmiddag gehouden persconferentie heeft de predikant, ds. J. G. Van Ieperen, in bijzijn van kerkeraadsleden en het bazuincomi té verteld wat het testament inhield en van de vele pogingen om aan de dwangformule te ontkomen. Veel hier van is onze lezers reeds bekend. De ambachtsvrouw© Maria Coomans le gateerde in 1787 de thans nog be slaande Stelle hoeve „met de selver boomgaard, weien en zaailanden be nevens het op de dijlc staande speel huis". totaal ongeveer 40 h.a., alsme de 700 ponden grote Vlaams (f 4200) aan de Ned. Herv. gemeente van We nieldinge, op voorwaarde dat geen orgel ten dienste va.n het gezang voor rekening der kerk mocht worden opgericht. By de naspeuringen zijn eigenaardige dingen aan het licht ge komen, Om te beginnen: het testa ment zelf is zoek. Wel beschikt men nog over notariële afschriften. In het rijksarchief te Middelburg is een ak te van inbewaringgeving gevonden, doch 't testament ontbreekt. Niet on- Bij rheumalische pijnen Alléén 'Aiptnn it. 00 trim, hét jymijijol v Mej. dr. E. Dingemanse te Nieuwland begraven. BEKEND SCHEIKUNDIGE Onder grote belangstelling is Dins dagmiddag op de oude begraafplaats te Nieuw- en St. Joosland het stof felijk overschot ter aarde besteld van mej. dr. E. Dingemanse, die vooral bekendheid verwierf door haar on derzoekingen op het gebied van hor monen en vitaminen en die op 65- jarige leeftijd té Amsterdam over leed. Bij het graf werd allereerst het wooi'd gevoerd door prof.dr. J. P. Wibaut uit Amsterdam, die verklaar de, dat dr. Lize Dingemanse in de wetenschap een grote naam heeft verworven. Dat zij dit kon bereiken, dankte zij aan haav grote talenten en aan haar niet minder grote ener gie. Prof. Wibaut noemde het een voorrecht met haar aan de Amster damse universiteit te hebben mogen samenwerken en dankte voor het be langrijke werk. dat deze grote na- tuuronderzoeksters heeft verricht. Mej. Uij kiert uit Amsterdam sprak namens prof. Mendel en tevens na mens het personeel van het laborato rium aan de Polderweg te Amster dam. Zij bracht de overledene hun laatste groet over. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door prof. dr. S. E. de Jongh uit Lei'den, door dr. M. Tauxk, directeur van de N. V. Organon te Oss en door ing. J. Schoonhoven uit Den Haag, een neef van de overledene. Vele bloemstukken bedekten de baar, o.a, van de raad van beheer en de directie van N.V. Organon te Oss, van staf en personeel Laboratorium Polderweg Amsterdam en van het Antony van Leeuwenhoekhuis. Onder de vele belangstellenden bevonden zich o.m, ook de burgemeester van Nieuw- en St. Joosland, mr. P. S. K. J. Graaf van Randwyek en dokter A. J. de Weerd. Een broer van de overledene, de heer J. Dingemanse uit Den Haag, dankte voor de be langstelling. enige actie uit de gemeente voortge komen om de testamentaire bepaling te ontduiken. Er moet overigens ui die tijd toch wel een zeker verlangen naar een orgel zijn geweest, want vol gens de boeken was er vóór 1857 een muurschildering in de kerk, welke een kerkorgel afbeeldde. EERSTE ACTIE. In 1905 kwam de eerste actie. Een bekend landbouwer, die veel voor mu ziek gevoelde, ging eens advies in winnen by de Goese advocaat en pro cureur, mr. de Witt-Hamer. Deze meende dat de bepaling omzeild kon worden, door het orgel te doen plaat sen uit een orgelfonds, dus niet uit de gelden van de kerkvoogdij. Er werd in 1907 een orgelcomlte gesticht, dat tot 1915 doorging met zijn actie. De verantwoordelijke colleges durfden het echter niet aan en zo werd de poging maar gestaakt. ANDERE ERFGENAMEN. Intussen zaten in de loop der jaren vermeende erfgenamen nauwkeurig te letten op een mogelijke overtreding •van de bepaling in het testament Hierover is een kostelijke briefwisse ling in de archieven te vinden. Hoe de juristenwereld zich ook voor de zaak interesseert blijkt hier uit dat 'n zekere mej. Van Sassen uit Heemstede hierover thans een proef schrift wil schrijven! Tenslotte werd in 1948 een verzoek tot nietigverkla ring bij de Hoge Raad ingediend, doch dit werd door het hoogste rechtscol lege afgewezen. En hoe men nu tot de bazuinen ge komen is? Bij de intrede van ds. van Ieperen in November 1951 speelde de plaatselijke fanfare O.K.K. de kora len. De gemeente was enthousiast en dus wera ook aan een Kerstwijdings- dienst en de Oudejaarsdienst door de fanfare haar medewerking verleend. Hieruit i3 de idee geboren om de za ng door bazuinen te doen begeleiden. Men wil beginnen met in de morgen diensten twee trombones en in de middagdienst, wanneer er meer vrou wen zyn, twee trompetten te gebrui ken. Enkele O.K.K.-ers, Jac. Meijaard Piet Scheffers, Kees Meijaard. Daan Sinke. R. Vermerris, Marinus de Leeuw en W. Moelker hebben voorlo pig hun medewerking toegezegd. De heer A. v. d. Cingel zal als instruc teur optreden. Intussen zal een aan tal leden van de Jonge Kerk in oplei ding gaan, om zo mogelijk over een half jaar, deze taak over te nemen. Sinds een maand worden vóór en na Advertentie ontsieren Uw gelaat, juist als U er goed wilt uitzien. Ze verdwijnen dikwijls in 24 uur door de ontsmet-1 lende en gene,ende[,.,„,mMJ.| DE MEEUWEN. Meesterlijke vliegers zijn de meeu wen. Kijk, hoe ze statig zweven zon der een merkbare vleugelslag. Dan laveren se even, wenden snel, schie ten als een vijl over het water .....Meesters zyn ze in de lucht. Wel ui dc lucht, maar niet in het licht zeker niet in het felle licht van West- kapelle's vuurtoren Bij honderden lagen ze gisteren in de witte sneeuw rond die vuurtoren. Hier een bloedvlekje, daar een kleine wond. In het duister van de nacht raken ze gevangen binnen de lichtkegel en dan is er geen ontkomen meer aan. Het licht blinkt, de sneeuw blinkt, al les blinktZe komen niet meer vrij uit die blinkende wereld en ze vlie gen zich dood tegen de lichtopstand, 'tegen de oude toren. Bij honderden lagen ze in de sneeuw. Moet er niet iets gedaan wor den om aan die tragische slachting een eind te maken Wij hebben een „vleugel". Ruim 32 jaar staat de ltlein- landbouwer Jan Vleugel trouw iedere Zondag onder de kansel in de Ned. Herv. Kerk te We- meldinge om als voorzanger de gemeentezang to lelden. Vroe ger las hy ook. de Wet des Heo- ren en een Schriftgedeelte. Voorlopig zal hij zijn plaats blijven innemen. Persoonlijk zou hij het wel jammer vinden dat hij dit werk zovele jaren mot liefde gedaan zou moe ten neerleggen. Doch het be lang van de gemeente gaat ook bij hem voor. En hij weet dat een verandering niet zal wor den ingevoerd uit ontevreden heid over zijn werk. Enige tijd geleden kreeg de kerkeraad nog eens een aanbieding van een fir ma om als proef gratis voor een jaar een vleugel in de kerk te plaatsen, ter begeleiding van de zang. Prompt antwoord de de kerkvoogdij: Wij zyn reeds meer dan dertig jaar in het bezit van een Vleugel! de dienst ook op een harmonium ko ralen ten gehore gebracht. Het ba zuincomité en de kerkeraad lopen echter met nog meer plannen rond. Men denkt aan de aanschaf van een groot harmonium met versterker, dat het vóór- en naspel zou kunnen ver zorgen. Voorlopig is de moeilijkheid van de zangbegeleiding nu opgelost. Men zal echter niet stil blijven zitten. Er is reeds een aanvraag bij de Gen'. Syno de gedaan 0111 deze gehele zaait in studie te gaan nemen. Een en ander is in handen gesteld van de Raad voor Kerk en Overheid. Men wil namelijk de Synode een vonnis over deze kwes tie laten uitlokken. Velen zullen met belangstelling deze zaak blijven vol gen. DOBBELMANN».»# lekker mant Belastingambtenaren vergaderden. 's Rijks Belastingen hield een goed bezochte vergadering te Vlissingen, In zyn openingswoord richtte de voorzitter, de heer H. Heideman, een bijzonder welkomstwoord tot het ere lid, de heer Willemsen en tot de se cretaris van het hoofdbestuur, de heer Van der Velde uit Den Haag. Laatstgenoemde hield een i'ede over het onderwerp „De ambtenaar", wel ke een aandachtig gehoor vond. Spreker schetste de positie van de ambtenaar als overheidsfunctiona ris in de samenleving en belichtte daarbij in het bijzonder de taak van de ambtenaren by de belastingdienst. Op zijn rede volgde een interessante gedachtenwisseling. Van de rondvraag werd druk ge bruik gemaakt, waarbij ondermeer het rapport van de commissie-Kruyt inzake de geemeenteclassificatie, de ziekteverzekering voor de ambtena ren en de laatstelijk toegekende compensatie-uitkering ter sprake werden gebracht. RECLASSERINGS ARBEID Rechtbank maakt ook in belangrijke zaken meer gebruik van instituut der voorlichting. In het afgelopen jaar is de criminaliteit in het. arrondissement Zeeland zowel kwantitief als kwalitatief toegenomen, zoals ondermeer blijkt uit het aantal voorarresten, dat in 1950 82 bedroeg en in 1951 124. Een gevolg hiervan was, dat de reclasseringsvereniglngen meer arbeid moesten ver zetten. Zo bracht de reclasseringsafdeling van het Leger des Heils, die, zon der dat de buitenwacht er veel van merkt, jaar in, jaar uit op haar terrein prachtig werk verricht, vorig jaar 59 voorüchtingsrapporten uit tegen 44 in 1950. Naar wy van de secretaris, de lieer F. Verkaaik te Middelburg, verkamen, betrof het hier 39 vermogensdelicten, 14 zedendelicten, twee ge weldsdelicten en vier diverse delicten, waaronder drie gevallen van open. bare dronkenschap. In alle gevallen kon de rechtbank accoord gaan met de maatregel, welke de voorlichter adviseerde te treffen. Uiteraard is het niet zo gemakke- kelijk de toename van de criminali teit te verklaren. Ongetwijfeld echter werken bij de jeugdige delinquenten nog oorlogsinvloeden na. Zij kunnen zich vaak niet neerleggen by" een so- berdèr levenswijze. In de lonen valt langzamerhand een stabilisatie te be speuren. De tijd is voorby, dat half wassen krachten een vol arbeiders loon verdienden en soms twintig gul den in de week verbrasten. Andere oorzaken zijn vermoedelijk de prijsstijging van oude metalen, waardoor deze steeds veelvuldiger worden gestolen en de grotere werk loosheid. Deze brengt uitbreiding.van het aantal D.U.W.-arbeiders met zich mee en onder deze bevinden zich he laas elementen van elders, die zich misdragen en het criminaliteitscijfer ongunstig beïnvloeden I Het valt op, dat het aantal geval- ZEEUWS STUURMAN OP REIS. Ontsnapte ternauwernood aan de woedende, brandstichtende benden Dinsdag arriveerde onverwacht In zijn woonplaats Oosterland op Sehoü- wen.Duiveland, de 20-jarige A. Stouten, die na een opwindende Egyptische reis terugkeerde bij zijn familie. De twintigjarige jongeman is vierde stuur man aan boord van de Shell-tanker Tibia. Hij en twee collega's kregen vo rige week opdracht per vliegtuig van Amsterdam via Londen naar Cairo te reizen om zich hetzij in Port Said, hetzij in Suez aan boord van de Tlbar te begeven. Toen het Engelse vliegtuig, waarmee de reis van Cairo werd gemaakt aldaar Vrijdag arriveerde, moesten ze tot Za terdagochtend op het vliegveld wach ten in verband met douane-moeilijk heden. Dank zij ingrijpen der Shell-mensen konden de drie Nederlanders einde lijk het vliegveld verlaten, maar niet alvorens ze getuigen waren geweest van een ernstig relletje, waarbij twee, leden van het Britse vliegtuigpersoneel werden vermoord en de overige leden van dat personeel op het laatste nip pertje het vliegtuig konden starten om naar Beiroet te vluchten. Met dat vliegtuig verdween ook de bagage van de drie Nederlanders. Daarna werden de Nederlanders eerst naar het Shell-kantoor te Cairo gebracht, vanwaar ze woelige tafere len van brandstichting en straatge vechten aanschouwden. Des avonds vertrokken ze naar een hotel, maar dat hotel werd even later in brand gestoken. Ze ontsnapten en wi9ten tenslotte in een Belgisch hotel onderdak te vinden. Ze wisten Zondag contact te krijgen met de K.L.M. en Maandagmorgen werden ze door een K.L.M.-auto opgehaald, die hen naar het vliegveld reed. Een K.L.M.-toestel bracht de mannen tenslotte 'uit het woelige Cairo, waar overal de puin hopen triest rookten, veilig terug in Nederland. Dinsdag was Adriaan Schouten weer op Schouwen-Duive- land, waar hij nu nadenkt over dat gene. wat wellicht het spannendste avontuur van zijn leven zal zijn. BOTERSMOKKELAFFAIRE TE HULST In de grote botersmokkelaffaire van de veehandelaar P. te Hulst, zijn be halve de reeds door ons gemelde drie aanhoudingen thans nog enkele nieu we arrestaties verricht Tot op heden staat vast, dat totaal 95.000 kg. boter frauduleus naar België is uitgevoerd. Veesmokkel bij Koewacht. Dezer dagen werden door de ambte naren der invoerrechten en accijnzen te Koewacht twee koelen in beslag genomen, bestemd voor frauduleuze uitvoer naar België. De koeien waren gestald by een boer, die bij de grens woonde. Ter wijl de smokkelaars bezig waren de koeien van de boerderij naar dc grens te drijven, grepen de kömmlezere in en wi°ten de uitvoer te verijdelen. len van openbare dronkenschap wat is gedaald. Waarschijnlijk is dit te verklaren uit het feit, dat het thans mogelijk is hiervoor flinke staffen uit te aelen. In 1951 werd in 29 gevallen een -. i gevallen een by. zondere maatregel, m vier gevallen een gecombineerde straf, in één ge val een onvoorwaardelijke veroorde ling en in zes gevallen seponering of voorwaardelijke seponering. In negen fevallen werd geen advies uilge- racht. De heer Verkaaik noemde liet ver. heugend, dat de rechtbank ook in be langrijke zaken meer en meer ge bruik maakt van het instituut der voorlichting. DE NAZORG. Mag van de voorlichter verwacht worden, dat hij de omstandigheden, de persoon en de reclasseringsmoge- lijkheden van de adspirant-reclassent objectief en deskundig kan beoorde len, de taak van de nazorg is het in de conclusie van het rapport voorko mende reclasseringspian zo goed mo gelijk te verwezenlijken, de reclassent op te vangen en hem in de juiste ba nen te leiden. Dit is zeker geen lichte taak, want men krijgt met velen te maken, die zowel materieel als geestelijk en ze delijk tekorten vertonen. De zorg, wel ke aan deze mensen wordt besteed, is dan ook geen verspilde energi, maar vaak bittete noodzaak om de zelf werkzaamheid van de reclassent te bevorderen. Toch zijn er zeer belang- ryke factoren, die de reclassering be ïnvloeden. Een zeer- voorname factor is: werk en juist dit is in Zeeland een moeilykheid. Het komt voor, dat een reclassent reeds zijn derde jaar doorbrengt in de D.U.W. en dit is naar de mening van de heer Verkaaik geen oplossing. Overigens gelooft hy niet gemak- keiyk in de „onverbeterlHkheid" van een delinquent en hij is aan ook be reid met hen risico's te lopen, hetgeen ondermeer blijkt uit het feit, dat het afgelopen jaar zes reclassenten zich opnieuw aan een strafbaar feit schul dig maakten. In één dezer gevallen werd de voorwaardelyke straf omge zet in een onvoorwaardeiyice. Het celbezoek is uitstekend gere geld. Iedere gevangene, die naar het Leger vraagt, krijgt minstens één maal in de maand bezoek. Hierdoor kunnen huiseiyke moeiiykheden wor den opgevangen en kan met de reclas sering reeds vroegtydig worden be gonnen. VEERDIENST OUWEKKERK- STAVENISSE Het veer tussen Stavenisse (Tho- len) en Ouwerkerk (Schouwen-Dui- veland) zal tot nader order op ver zoek varen. Men heeft dit besluit moeten nemen in verband met de slechte toestand door sneeuw en ys van de naar het veer leidende wegen. POLITIERECHTER MIDDELBURG. Jongeman uit Groede knipte stukken uit een telefoonlijn Voor de politierechter te Middelburg stond Dinsdag een olferbloklïchter terecht. De 37-jarigo landarbeider F. B. uit Cliiige wist, dat dit blok zich bevond in een bulten in het veld staande kapel naby zyn woonplaats en om dat hij nogal krap in zijn geld zat, bad li!) op een Novemberavond de slui ting met behulp van een oude bajonet verbogen en vervolgens met een ijzer draadje een bedrag van ruim f 30.uit het offerblok gehaald. De man, die zich thans In voorlo pige hechtenis bevindt in het Huis van Bewaring te Middelburg, erkende schuld en hoorde zich, in overeenstem ming met de eis, veroordelen tot een gevangenisstraf voor de tijd van zes maanden, waarvan drie maanden voor- waardelijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht van de R.K. Reclas- seringsvereniglng. Hierna kwam een kabeldiefstal aan dé orde. De stoffeerder L. v. d. W. uit Breskens had. volgens zijn eigen ver klaring. stukken kabel weggenomen van het strand in de buurt van het „Poldertje" te Breskens, 'toen het laag water was. De kabel was erg verroest en verdachte "zeide in de mening te hebben verkeerd, dat het materiaal aan niemand 'meer toebehoorde. In verband met een nader onderzoek naai de herkomst van de kabel werd de zaak voor onbepaalde tijd aangehou den. Twee woonwagenbewoners, de koop lieden G. S. en-C. M., die momenteel te Schoondijke verblijven, hadden een koperdraad van het radiodistributie net te Breskens, die gebroken was en langs de weg lag, opgerold, het andere eind eveneens afgebroken en toen de rol draad langs de weg verstopt, ver moedelijk met de bedoeling hét kost bare materiaal later op te halen. Zo ver kwam het echter niet, want de politie was hen spoedig op het spoor. Beide verdachten werden veroordeeld tot £*40 of 20 dagen, S, bij verstek. BRUTALE KABELDIEFSTAL De 22-jarige monteur P. W. V. uit Groede, had zich eveneens aan dief stal schuldig gemaakt. In November van yorig jaar sloopte hij ongeveer 50 nieter van een bovengrondse telefoon lijn, die door de duinen naar het strandpaviljoen „Marijke" te Groede liep. V. was op het dak van dit pavil joen geklommen en had met een tang de telefoondraden doorgeknipt. Hier na was hij naar de eerstvolgende te lefoonpaal gelopen en had de afhan gende draad op ongeveer 1.80 m. bo ven de grond afgeknipt. De hierdoor verkregen dubbele draad van 50 me ter verkocht hij aan de opkoper J. P. de G. te Cadzand. Toen de jongeman enige dagen' later ontdekte, dat de door hem vernielde telefoonlijn weer was hersteld, her haalde hij zijn winstgevend spelletje, maar ditmaal knipte hij de draad bij de tweede paal af, zodat hij nu een dubbele draad van 90 meter lengte wist te veroveren. Hij raakte deze buit Advertentie dat verwaarloosd wordt beginnen soms ernstige aandoeningen der lucht wegen. Bestrijdt het voortwoekeren van de besmetting met de zui verende, slijmoplossen- de en geneeskrachtige AKKERS -'s Wereldt bette hottlsiroop - kwijt aan de opkoper H. S. A. te Cad zand. V„ die een. bekentenis aflegde, werd veroordeeld tot drie maanden gevan genisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk met twee jaar proef tijd en de bijzondere voorwaarde, dat hij binnen drie maanden de door hem veroorzaakte schade zal vergoeden. De twee opkopers uit Cadzand werden schuldig verklaard aan heling en ver oordeeld tot f 30 of 10 dagen. Advertentie Reeds een lichte verkoudheid maakt U vatbaar voor bronchitis, keelontsteking en andere door bacteriën verwekte ziekten. v Al on ties verdelgen de 1 innendringende ziekte verwekkers voordal ze U kunnen aanvallen. Antiseptische mond- en koeltablettan N.V. ROWNTREE - AMSTERDAM.C De Zeeuwse bakkers over de toestand in hun bedrijf. Meningsverschil met regering De Provinciale Zeeuwsche Bakkers- bond heeft onder leiding van de heer L. Goemans te Goes vergaderd in „De Prins van Oranje". Van de Nederlandse Bakkersbond was aanwezig de voorzitter, de heer C. Koppcrt en de adj. secretaris, de heer Jac. Workum. De heer Koppert hield een rede, waarin hy de verhouding van de bakkerij tot de regering schetste en liet uitkomen, dat de toestand thans voor de bakkery onhoudbaar is. Spreker spoorde de bakkers aan tot vertrouwen in hun organisatie, die alles doet om uit deze voor do bakkery funeste toestand te geraken. Vervolgens werden enige medede lingen gedaan over de stand van za ken wat betreft de Stichting van de Arbeid en de bakkersorganisaties. Daarna kwamen verkiezingen aan do orde. De heer H. Groenouwe te Vlissingen werd gekozen tot voorzit ter van de Provinciale Zeeuwse Bak kersbond. In 't bestuur werden voorts gekozen de heren C. Westveer tc Axel, J. A. Wolse te Zierikzee en L. Goeman te Goes. Als vertegenwoordiger in het lan delijk bestuur zal optreden de lieer J. dc Jonge te Ellcwoutsdyk. Tot lid van de kascommissie werd gekozen de heer C. Korstanje te Middelburg. De heer C. Kopnert richtte harte lijke woorden tot de afgetreden voor zitter, de heer L. Goeman en dank te hem voor de wyze, waarop hij 2yn taak had vervuld. Conferentie der C.BJ.B. te De heer Fanoy behandelde Zeeuwsch-Vlaamse historie. Dinsdag ving de vierdaagse confe rentie aan, die door de Cnr. Jonge Boeren- en Tulndersbond te Axel In ,,Het Centrum" wordt gehouden, onder leiding van de heer R. Bos uit Ede, secretaris-penningmeester van deze organisatie. Het doel van deze bijeenkomst is, zoals do heer Bos mededeelde, de boeren meer Inzicht te geven in agrarische problemen en inniger contacten te leggen tussen de landbouwende jeugd uit diverse stre ken van ons land. Des middags arriveerden ongeveer 35 deelnemers uit het Noorden van ons land, de Wieringermeer, Zuid- Holland en Zeeland, die na een eerste kennismaking aan een warme maal tijd aanzaten. In de avondbycenkomst sprak de heer J. Fanoy, notaris te Axel. over „Land en Volk van Zeeuwsch-Vlaan deren". De heer Fanoy begon met op te merken, dat over W. Zeeuwsch Vlaanderen meer bekend is dan over het Oostelijk deel. Spreker behandel de het ontstaan en de ontwikkeling dezer gebieden in de Romeinse tijd, de overstromingen en oorlogen en het inpolderingswerk in de Middel eeuwen. In de tyd van de 80-jarige oorlog was er reeds een groot gebied ingepolderd, maar dat ging voor een groot deel verloren door nieuwe overstromingen. Met nieuwe moed werd begonnen aan de herindijking, een werk, dat heden ten dage nog niet is volbracht. De heer Fanoy gaf daarna een overzicht van Zeeuwsch Vlaanderen in da Napole ontische tyd, toen veel grondgebied aan de geestlykheid werd ontnomen en aan buitenlanders verkocht. Dat is de oorzaak, dat ook nu nog veel grond aan de buitenlanders toebe- Holand zich er niet voor interesseer- hoort. Ook verkochten de boeren uit geld nood hun grond daar Holland zich er niet voor interesseerde. Spreker noemde Zeeuwsch Vlaan deren vooral in het voorjaar een prachtige streek, die een bezoek overwaard is. Hij besloot met de op merking, dat de bevolking econo misch op België is georiënteerd, maar Nederlands voelt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2