PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nieuwe regering van Maher Pasja kreeg vertrouwensvotum Investeringspolitiek remt de ontwikkeling van Middelburg BILT Kantlijn D SAAR GEEN CONDITIE VOOR DUITSE DEFENSIE-BIJDRAGE 195e Jaargang - No. 24 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintyn. PL verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kW., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 29 Jan. 1952 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct per mm. Minimum p. advertentie f 3.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58—60, teL 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). M'burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. Oostburg: Finlandstraat 2. telef. 16, Terneuzen: Brouwerijstr. 2; Zierikzee N. Bogerdstr. C 160. tel. 26 STAAT VAN BELEG VOOR GEHEEL EGYPTE. Britse oorlogsschepen houden de wacht bij Cyprus De nieuwe Egyptische regering van Maher Pasja heeft Maandagavond in beide Kamers van het Parlement eenstemmig het vertrouwensvotum gekre gen. Maher Pasja zeide: „Myn politiek is gericht op de evacuatie van Brit se troepen uit de Suez-kanaalzóne en de vereniging van het Nijldal met Egypte. Er zal geen genade zyn voor oproerkraaiers. De nieuwe Egypti sche regering heeft voor het gehele land de staat van beleg afgekondigd. Bij de onlusten in Caïro zonden 50 mensen zijn omgekomen. 400 personen zijn gearresteerd wegens plundering. Maandag kwam het Britse kabinet in spoedzitting bijeen voor het be spreken van de nieuwe situatie in Egypte. De stafchefs van leger, vloot en luchtmacht woonden de vergadering by. De afgetreden Egyptische premier Nahas Pasja heeft Maandag medege deeld dat hij Koning Faroek zelf ge vraagd heeft hem van het leiderschap der regering tè ontheffen. Hij zeide dit toen een aantal jonge leden van de Wafd-partij voor zijn woning be toogde en riep: „Wij zullen uw ont slag niet erkennen". Nahas Pasja verzocht hen kalm te blijven. „Ik heb met de nieuwe mi nister-president gesproken en hij heeft mij op erewoord beloofd de door mij jegens Groot-Brittannië gevoerde politiek te zullen voortzetten. Zolang hij dit doet, zullen de Wafdistische afgevaardigden en senatoren de nieu we regering steunen, aldus Nahas Pasja. r. W. Drees is teruggekeerd van zijn bezoek aan de Verenigde Staten. En in de niet-rechtse pers heeft zijn reis uiteindelijk toch. de waardering gevonden, die in de rechtse pers ten enenmale ontbrak. Zo constateert het Vrije Volk (P. v.d-A.) dat de minister-president de goede naam, die ons land in de V.S. altijd heeft gehad, nog wat meer klank heeft gegeven en wellicht door het persoonlijk contact buiten de conferentiesfeer het inzicht in som mige Europese problemen, vooral in de problemen der kleine landen, heeft verhelderd. Wat rechtse bladen dr. Drees kwa lijk namen, nl. dat hij door vermij ding van grote publiciteit in Amerika uit de toon viel, rekent het liberale Alg. Dagblad hem juist tot een deugd. De Nederlandse premier trok daardoor des te sterker de aandacht. Dr. Drees heeft op rustige wijze ge tracht om in Amerika het begrip voor onze moeilijkheden te verster ken en hij heeft op de plaats waar dat dienstig was tot uiting gebracht, dat Nederland liever opdrachten ont vangt dan giften! zo zegt het A.D. En inderdaad: dit kan zijn nut hebben. Grote verwachtingen hebben wij niet van de Amerikaanse reis van dr. Drees, maar men vergete niet, dat er ook geen politieke doeleinden op het programma stonden. Dr. Drees ging op Amerikaanse uitnodi ging en met geen ander deel dan land en volk door eigen aanschou wing te leren kennen. Al te veel intelectuelen houden zich verre van de politiek. Wij betreurden het in deze week leeds eerder. Het individu verdwijnt naar de achtergrond, de party en het partijbelang komen op de voorgrond met alle daaraan verbonden gevaren. Even opmerkelijk en nog gevaar lijker is het, dat ook de ambtelijke loopbaan voor de beste krachten in onze jeugd steeds minder attracties blijkt te bezitten. Drs. H. L. Jansen, algemeen secre taris van de Sociaal Economische Raad, heeft dezer dagen een rede gehouden, waarin hij constateerde, dat de ambtenaren schandalig slecht bezoldigd worden, dat vele ambtena ren in een dwangpositie komen en overgaan naar het particuliere be drijfsleven. Op deze wijze worden de departementen uitgedund: zij krijgen ®eo tekort aan bekwame krachten. Wil de overheid goede ambtenaren, dan zal zij die ook goed moeten beta len Onbekwaamheid en bureaucratie zullen dan automatisch verdwijnen. Het zijn behartigenswaardige woorden, die drs. Jansen heeft ge sproken. Maar toch mag men niet uit het oog verhezen, dat de situatie zoals drs. Jansen schilderde, slechts be staat zolang het de particuliere be drijven goed gaat. IJit crisisperioden herinneren wy ons maar al te goed, dat een ambtelijke functie een be- geerlyk iets was. Omdat men betrek kelijk veilig was voor ontslag en een grote sociale zekerheid genoot. Maar inderdaad: in onze tijd wordt f.e ymcht der ambtenaren naar par ticuliere bedrijven een steeds ernsti ger probleem. Enkele dagen geleden werd in de ze rubriek de opmerking ge- maakt, dat De Groene Amster dammer, het bekende weekblad van zichzelf gezegd had, dat het welwil- lend stond tegenover het communis me. Enkele lezers zijn daarvan ge schrokken. Zij willen er wel wat meer van weten. Welnu voor deze le zers delen wy mede, dat de Groene het communisme beschouwt als „een sociaal politiek systeem van de aller- frootste historische en actuele bete- ems, een systeem, dat door honder- im» aen millioenen, mensen in de wereld i ten. De nieuwe eerste minister van Egyp te is 68 jaar oud en wordt als een „sterke man" beschouwd. Hy is in dertijd door Nahas Pasja „om veilig heidsredenen" gearresteerd. Maher Pasja heeft onmiddellijk na het aan de macht komen een aantal maatre gelen uitgevaardigd. Tot déze maat regelen behoren oun. een verbod van samenscholingen van meer dan vier man en het instellen van een avond klok van 12 uur 's nachts tot 6 uur 's morgens. Hij heeft in een radiotoe spraak het volk opgewekt mede te werken aan de handhaving van orde en rust in het gehele land. Ook heeft hij opdracht gegeven tot verzegeling van het hoofdbureau van de socialis tische partij in Caïro. Van gezaghebbende zijde te Wash ington is Maandag verklaard, dat de Verenigde Staten er bij Egypte heb ben op aangedrongen gematfgheid te betrachten by het geschil met Enge land. BRITSE OORLOGSBODEMS BIJ CYPRUS. bodems, „Ocean", bij Larnaca (Zuia-Cyprus) voor anker gegaan. Deze schepen be horen tot de elf oorlogsschepen, die drie dagen geleden met onbekende bestemming van Malta waren ver trokken. Naar verluidt zullen zij voor onbepaalde tijd bij Cyprus blijven. BRITSE TREIN OP MIJN Maandag is bij Kantara, tussen Port Said en Ismailia, een Britse leger trein op mijnen gelopen. De mijnen ontploften, nadat de locomotief was gepasseerd, onder een wagon, waar in het legerescorte van de trein zich bevond. Vier Blitse soldaten werden gewond. Britse treinwachten openden het vuur op Egyptenaren, die zich bij de trein ophielden. Gebouw kantelde door orkaan in zee. Het hoofdeiland van de Fidjigroep, Viti Levu, is Maandag door een or kaan met een windsnelheid van 240 kilometer per uur geteisterd. Uitge strekte gebieden werden verwoest. In de hoofdstad Suva werd een groot blok kantoren en winkels ver nield. Een groot gebouw kantelde in zee. De stad ziet er uit als of zy een bombardement heeft doorstaan. INTERPRETATIE DUITSE VERKLAR1NC Engeland tegen Duitslands toetreding tot Atlantisch Pact. Engeland staat afwijzend tegenover Duitslands toetreding tot het Atlan tisch Pact. De Britse regering is van mening, dat de kwestie van 't Saar- gebied opgelost moet worden na het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland. Een Franse functionaris heeft Maandag de door Adenauer af gelegde veiidaring, dat eerst de Saarkwestie moet worden opgelost alvo rens Duitsland zal bydragen tot de Westeuropese verdediging, een „bom ontploffing" genoemd. Hij zei dat de Duitse houding in Franse diplomatie ke kringen verbazing en verontwaardiging had gewekt. Inmiddels heeft de regering van Saarland Maandag besloten een di plomatieke vertegenwoordiging te Parijs te vestigen onder leiding van de voormalige minister voor de openbare eredienst dr. Emil Straus. Straus is lid van de Christelijke Volkspartij. De regering besloot voorts te Saarbrücken een bureau voor Euro pese aangelegenheden op te richten, dat onder leiding van Lorscheider zal staan. Dit bureau zal ook de bui tenlandse zaken van Saarland waar nemen. Een officiële woordvoerder van de Westduitse regering heeft Maandag avond laat verklaard, dat de West- Duitse regering geen rechtstreeks verband wenst te leggen tussen de oplossing van de kwestie van het Saargebied en de ondertekening van een verdrag voor een Westeuro pese defensiegemeenschap. De A.N.P.-correspondent te Bonn tekent hierby het volgende aan: Het ziet er naar uit dat de Bonds dag te Bonn begin Februari in plaats van over de Duitse houding tegen over het Europese leger zal gaan de batteren over de Saarkwestie. Het door de benoeming van een Franse ambassadeur in Saarhrückeri her leefde dispuut heeft zich hier snel ontwikkeld tot een discussie over de vraag wie eventueel verantwoordelijk zal zijn voor het falen van de onder handelingen over het Europese leger. In politieke kringen in Bonn ver denkt men Frankrijk er van door de manoeuvre aan de Saar Duitsland in de onmogelijkheid te plaatsen met de legerbesprekingen doorte gaan en het zodoende de verantwoordelykheid voor een mislukking op te dringen. Deze mening wordt openlijk verkon digd door de persdienst van dr. Ade nauers eigen partij. De kanselier heeft zich gehaast om deze indruk weg te nemen en Duitslands bereid heid tot verdere besprekingen niet in twyfel te doen trekken. Enveloppen met vergif lagen op straat. In een der straten te Voorburg heeft men een grote hoeveelheid wit te enveloppen gevonden, welke bij onderzoek gevuld bleken te zijn met een zeer vergiftig permangaanpoe- der. Wanneer het poeder nat wordt geeft het paarse vlekken, die later in zwartbruin overgaan. De enveloppen zijn gedeponeerd in het hoofdbureau van politie te Voorburg, maar kans bestaat, dat enige van deze veloppen zijn opgeraapt door kinde ren. Krachtige taal van Grote Drie Onmiddellijke V.N.-actie bij nieuwe agressie in Zuid-Oost-Azië. De afgevaardigden van de V.S., Engeland en Frankrijk hebben Maan dag in de eerste politieke commissie van de V.N., die de klacht van Na tionalistisch China over schendingen van het verdrag met de Sowjet-Unie behandelt, kort na elkaar het woord gevoerd en alle drie de door de Sow jet-Unie geuite beschuldiging, dat troepen der Chinese nationalisten voorbereidingen treffen om een inval te doen op hét vasteland, van de hand gewezen. Tevens uitten zij de waar schuwing aan de zyde van de Sowjet- Unie en communistisch China, dat elke nieuwe agressie in Zuid-Oost- Azië gevolgd zou worden door een onmiddellijke actie van de V.N. De Amerikaanse vertegenwoordiger John Sherman Cooper verklaarde let terlijk: ,,Ik moet. in opdracht van mijn redering, verklaren dat elke communistische agressie in Zuid- Oost-Azië een zeer ernstige zaak zou zijn, welke de grootst mogelijke aandacht der Verenigde Staten zou behoeven". De afgevaardigden van Engeland en Frankrijk sloten zich bij deze ver- klaiïng aan. Churchill in Engeland teruggekeerd. Korte verklaring als men dit wenst. De Britse premier, Winston Churchill, is Maandag met de „Queen Mary" uit de Verenigde Sta ten. in Engeland teruggekeerd. Te Southampton verklaarde hij tegen over verslaggevers tevreden te zijn óver zyn reis. Op de vraag of hij het Lagerhuis mededeling zou doen over zijn besprekingen te Washington zei de Churchill: „Misschien leg ik een korte verklaring af, als men dit wenst. Volgende week moet er ech ter een volledig debat worden gehou den over de buitenlandse toestand en ons bezoek aan Amerika". Alexander Brits minister van defensie. Veldmaarschalk Burggraaf Alexan der is benoemd tot Brits minister van defensie. Alexander is tot dusver gouver neur-generaal van Canada geweest. Hij zal 17 Februari uit Halifax naar Engeland vertrekken. Vincent Mas- sey, voormalige Hoge commissaris van Canada in Londen Is de nieuwe gouverneur-generaal van Canada. Churchill heeft sinds het optreden van de nieuwe Britse regering de por tefeuille van defensie beheerd. i:Y. LAièSafe'-"--" Sneeuw op een van de Amsterdamse grachten. De overlading bij het onderwijs COMMISSIE VAN ONDERZOEK INGESTELD. Door de minister van O., K. en W. Is een commissie ingesteld welke tot taak heeft: 1. een onderzoek in te stellen naar de vraag of en, zo ja, in welke mate en in welke vormen overlading voorkomt bij de onderscheidene tak ken van onderwijs, met uitzondering van het hoger onderwijs. 2. Hem voorstellen te doen ter be strijding van overlading. „Voetballer" vond goed kosthuis. De Noord-Franse voetbal vereniging Maubeuge heeft een merkwaardige ervaring opge daan, aldus De Telegraaf. Eni ge tijd geleden kwam een scha mel geklede jongeman by de secretaris van de club en ver telde in gebroken Frans dat hij uit Brünn (Tsjecho-Slowakye) kwam en internationaal was geweest. De secretaris wreef in zijn handen. Dat kwam hem net te pas. Maar de Tsjech, die beweerde Stanislas Tomelt te heten, zag er slecht uit en moest eerst goed gevoeg wor den om fit op het voetbalveld te kunnen verschijnen. Het be stuur zorgde er voor, dat To- mek niets te kort kwam. Na drie maanden was hij fit ge noeg. Heel Maubeuge liep uit om hem te zien voetballen. Maar o schrik, van voetballen bleek Tomek geen kaas gege ten te hebben. Zijn spel was uit en met de meeste spoed ver dween hij uit het stadje. Eisenhower nu definitief candidaat Generaal Dwight Eisenhower is de finitief candidaat bij de republikeinse voorverkiezingen voor de president- schapscandidatuur, aangezien hy niet heeft verzocht zyn naam te schrap pen voor de voorverkiezingen in de staat New Hampshire, die 1 Maart worden gehouden. Vandaag is het 100 jaar geleden, dat de Nederlandse historie- en genreschilder Johannes Bos- hamer te Dordrecht overleed. als een hefboom wordt beschouwd om de fantastische achterlykheid en de armoede, waaronder zij leven en de gigantische problemen welke hen kwellen, op te heffen. De Groene is niet bereid om aan te nemen, dat ln de Sowjet-Unie alleen een paar scha vuiten aan de touwtjes trekken en meent, dat er ook by de West Euro pese volkeren en bij Amerika oorza ken liggen, die tot het uitbreken van een catastrofe kunnen leiden. Dit alles klinkt acceptabel. Er zou geen reden zyn om dit de Groene euvel te duiden. Ook in ons blad wordt allerminst een slaafse bewon dering voor Amerika tot uiting ge bracht. Maar welwillende objectiviteit is iets anders dan objectiviteit. Met na me in een blad, dat men veilig als links-radicaal mag beschouwen. Met wat de Groene schryft, moet men in ieder geval voorzichtigheid betrach- NIEUWJAARSREDE VAN MIDDELBURGS BURGEMEESTER Stopzetting overheidsinvesteringen zou een ramp betekenen In zijn Maandagmiddag uitgesproken Nieuwjaarsrede heeft de bur gemeester van Middelburg, rar, dr. N. Bolkestein, er aan herinnerd, dat momenteel in de overheidssector niet veel meer wordt geïnvesteerd en dat toestemming daarvoor moeilyk Is te verkrygen. Het gevolg Is, dat tal van voor de gemeente hoogst belangryke werken nog steeds niet tot uitvoering konden komen. Middelburg heeft bovendien nog te kampen met zyn slechte financiële toestand. Ged. Staten van Zeeland behoren volgens de burgemeester stellig tot die colleges, die de verzoeken van Den Haag wel erg trouw opvolgen. Dit is niet overal het geval: in an dere delen van het land is in 1951 nog met diverse investeringen begon nen. Het valt wel zeer te betreuren, dat de achterstand van Zeeland derhalve nog is vergroot. Het ls trouwens niet de bedoeling van de rege ring om de overheidsinvesteringen geheel stop te zetten. Er is op veler lei gebied zoveel achterstand, dat stopzetting een ramp zou betekenen en slechts zou leiden tot een zeer groot aantal absoluut noodzakelijke investeringen over enige jaren. Volgens rar. dr. Bolkestein kan het niet juist zyn, dat er geen geld meer is. Het vloeit echter niet meer naar de overheidssector. Als deze tendenz aanhoudt, zal dit er onher roepelijk toe leiden, dat de overheid haar handen van veel terugtrekt en dit overlaat aan particulier initia tief. Spr. kon overigens niet inzien, waarom de grote en event, ook de" middelgrote ondernemers ter plaatse de hoofden niet eens by elk aar steken, een half millioen op ta fel leggen en een vyftigtal huizen voor hun werknemers bouwen. Zo iets gebeurt elders ook. Het zal voor de gemeente van groot belang zijn, wanneer het uit breidingsplan en de begrotingen voor '51 en '52 thans spoedig worden goedgekeurd en wanneer de betrok ken ministers nu weldra de bydra gen in de kosten van herstel en bouw van stadhuis en Lange Jan vast stellen, het herbouwplan goedkeuren en het percentage der rijksbydrage daarin vaststellen. TEVEEL BEVOEGDE INSTANTIES. Met nadruk wilde de burgemees ter er op vvyzen, dat er langzamer hand t.a.v. allerlei gemeentelijke za ken zoveel instanties bevoegd zijn geworden, dat het haast niet meer mogelijk is deze meestal wel goed willende, maar niet erg snel wer kende en zeer eenzijdig deskundige barrières te overwinnen. „Ik vraag mij wel eens af", zo zeide hy, „of al deze autoriteiten en autoriteitjes voor de opbouw van ons land niet nuttiger zouden zijn wanneer zy zelf wat deden in plaats van anderen, met name de gemeenten, tussen de benen te lopen." Wat de bijzondere financiële moei- lykheden van Middelburg betreft, merkte spr. op, dat deze stad vroe ger steeds te zuinig is beheerd. De huidige generatie verlangt terecht, dat de achterstand wordt ingehaald, maar de bevriezing der ryksuitkerin- gen, gebaseerd op het lage verzor gingsniveau van vroeger, maakt, dat tegenover de in te halen achter stand een extra lage ryksuitkerlng staat. Bij de herbouw van de stad is steeds medewerking ondervonden van alle ryks- en provinciale autori teiten. Zy hebben zich echter t.a-v. het vraagstuk der kostenverdeling op het standpunt geplaatst, dat de gemeente moet betalen voor uitbrei ding, verbetering en nieuw-voor- oud. Dit lykt niet onrechtvaardig, maar in feite kan de gemeente dit niet betalen. Het Rijk zal onherroe- pelyk vroeg of laat tot de conclusie moeten komen, dat men van een kik vors geen veren kan plukken, zodat het noodgedwongen verreweg het grootste deel der herbouwkosten op zyn schouders zal moeten nemen. (Vervolg op pag. 2) 1 cent méér voor brood en melk. Wanneer bij bezorging gebruik wordt gemaakt van „sneeuwtrekkers" Naar het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede deelt is het tengevolge van de sneeuw val tot nader aankondiging toege staan voor de bij de consument be zorgde consumptiemelk, respectieve- lyk voor het bezorgde brood, een prijs te berekenen, welke 1 cent per liter melk, respectievelijk per brood van 800 gram meer bedraagt, dan de vast gestelde maximumprys. Deze tijdelij ke prijsverhoging dient als tegemoet koming in de kosten voor extra hulp by bezorging van melk en brood (z.g. sneeuwtrekkers) en mag dan ook al leen worden berekend in die gevallen, waarin van deze extra hulD van sneeuwtrekkers gebruik wordt ge maakt en indien de bezorging op nor male wijze derhalve dagelijks voort gang vindt. Koningin ontving bijbel in nieuwe vertaling Namens het hoofdbestuur van het Nederlands Bijbelgenootschap is Maandag op paleis Soestdyk een by- bel in de nieuwe vertaling aangebo den aan H. M. de Koningin. Dit was nummer 1 van de genummerde exem plaren der eerste editie, gebonden in rood leer. Minister Stikker kwam tevreden uit Parijs terug „De Parijse conferentie over het Europese leger is een succes geweest", aldus verklaarde minister mr. D. TT. Stikker bij aankomst in Den Haag. De kwestie van het Europese leger is op de conferentie van Parijs zo goed als geregeld, zo zei mr. Stikker, met uitzondering van het probleem Duitsland. Minister Stikker verklaarde, dat de mededeling van West-Duicsland, dat het stfond op toetreding in de N.A.V.O, bij enkele delegaties beroering heeft gewekt. „Nederland beschouwt de op name van West-Duitsland in de NA V.O. echter als een logische conse quentie". Vrouw zou voor tijgers worden geworpen. DERTIG DUIZEND KIJKERS NAAR SOERABAJA's DIERENTUIN In Soerabaja is veel beroering ge wekt door een zaak van mishandeling waarbij een Chinese vrouw een jong Chinees meisje had mishandeld, aldus Het Handelsblad. De vorige week be gon het gerucht te lopen, dat op Chi nees Nieuwjaar de bewuste vrouw in de dierentuin voor de tygers zou wor den geworpen. Dit heeft tengevolge fehad, dat Zondag naar schatting ertig duizend mensen naar de die rentuin zyn gestroomd, waar de poli tie af en toe waarschuwingsschoten moest lossen. De belangstelling con centreerde zich op de tijgerkooi, waar voor eeD enorm gedrang ontstond. Toen tegen twee uur de regen begon neer te stromen, begon de belangstel ling te bekoelen en trok de menigte langzaam weg. Het gerucht over deze gebeurtenis, die uiteraard niet door ging, was zo ver verspreid, dat er zelfs mensen van ver uit de Oosthoek waren gekomen. DE 20-000 ER UIT. In de 515de staatsloterij, eerste klas. eerste lijst, is een pry's van 20.000 gevallen op lot no. 6497. DE VOORSPELT: LICHTE DOOI Hier en daar een regen- of hagel bui, maar ook opklaringen. Overwe gend matige wind, draaiend naar Westelijke; richtingen. Middagtempe- raturen tussen drie en vyf graden. In het Oosten van het land enkele gra den lager.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1