NIEUWS UIT ZEELAND Lusteloos ZEEUWSCH-VLAANDEREN De Bond van militaire oorlogsslachtoffers KERKNIEUWS Wissel Zeeuws -Vlaanderen MAANDAG 28 JANUARI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Waterleiding-Maatschappij Schouwen en Duivelend, a Verlies over 1950 f 32 987,32. Eerst thans is verschenen het jaar verslag 1950 van de N.V. Waterlei dingmaatschappij Schouwen en Dul- veland, welke late verschijning onder meer werd veroorzaakt door de ziek te van de directeur der N.V. en iate indiening van een verificatierapport. Blijkens de aangeboden winst- en verliesrekening leverde de exploitatie over 1950 een verlies op van 32 987 32. In 1950 werd een bedrag van 45.139,52 afgelost op vaste le- ningen. caudle. en «jjstributiekosten ner aangeslotene bedroegen over 1950 20,93 tegen 17,01 in 1949. In 1950 werd opgepompt 811.743 m3 water tegen 858.952 m3 in 1949. De gemiddelde aflevering per aan sluiting daalde van 125,5 m3, in 1949 'tot 115,7 m3 in 1950. De opbrengst der watergelden steeg door een tariefsverhoging ad 25van ruim 196.000.in 1949 tot ruim 208.000. in 1950. Opgemerkt wordt in het jaarver slag. dat een nieuwe verhoging van de watergelden op de duur de enige mogelijkheid is voor de N.V. om zich financieel te kunnen handhaven. Ver hoging' wordt echter thans nog niet door de overheid toegestaan. De gemiddelde boekwaarde per aansluiting bedroeg eind 1950 181,11. De toestand van het buizennet blijft zorgen baren, maar verbetering zou grote sommen vergen. Een ge volg daarvan is, dat de watervoorzie ning in sommige gevallen niet zo Is als men gaarne zou wensen. De oor logsschade aan het buizennet zal slechts op lange termijn hersteld kun nen worden. Ongemerkt wordt, dat op de her- bouwrekening een bedrag van ruim 940.000. is geboekt, dat echter niet tenvolle als oorlogsschade van het rijk zal worden terugontvangen. Er is door het rijk een voorschot van 400.000.verleend voor herstel oorlogsschade. De post oorlogsschade ad 315.291.86 bleef in 1950 ongewij zigd. Op Dinsdag 12 November zal de aandeelhoudersvergadering worden gehouden en daarin zal o.m. aan de orde komen het voorstel om het ver lies 1950 af te schrijven van het re servefonds, dat op 1 Januari 1950 nog 113.086.72 groot was. Twee leden van de beheersraad, de heren A. C. v. d. Have en C. de Gast zijn aftredend, maar terstond her kiesbaar. Tenslotte komen nog aan de orde de vaststelling van het maximum der kasgeldleningen op 900.000.—, het verlenen van een duurtetoeslag overeenkomstig de rijksregeling aan de directeur, en het benoemen van iemand, die bij afwezigheid van de beheersraad deze raad vervangt. Stichting Verladersbelangen Binnenscheepvaan Zeeland. Ten overstaan van notaris K. J. Hoving uti; Terneuzen is thans de stichtingsacte gepasseerd voor de Stichting Verladersbelangen Binnen scheepvaart Zeeland. Ingevolge art. 8 van de statuten zal nu binnen een maand een vergadering van de Raad van Afgevaardigden moeten worden gehouden. RECLASSERIXGSCOLLECTE 1951 De netto-opbrengst van de natio nale reclasseringscollecte 1951 be droeg 244.804,28. In 1950 werd net to 237.854,15 bijeen gebracht. De bruto opbrengst in Zeeland bedroeg in 1951 4-879,33. Oostburg Vergader:ng N.F.O- afd. Zeeuwsch-Vlaanderen. De afdeling Zeeuwsch Vlaanderen van de Nederlandse Fruittelers-orga- nisatje hield onder voorzitterschap van de heer E, F. de Koning in café ,,Du Commerce'' te Terneuzen haar jaarvergadering. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer P. Klaas- sen, bleek, dat de vorig jaar georga niseerde tentoonstelling een succes is geweest. Vooral van Belgische zy- de bestond er grote belangstelling voor het Zeeuwsch-Vlaamse fruit, hétgeen ook na de tentoonstelling tot uiting kwam in de gemaakte prij zen. Uit het jaarverslag bleek voorts nog, dat de afdeling thans 108 le den telt. Van de periodiek aftredende bestuursleden, de heren A. de Mil- liano te Oostburg en D. de Winter te Zaamslag, werd eerstgenoemde herkozen, terwij! in de plaats van de heer de Winter gekozen werd de heer E. F. Volleman te Stoppeldijk. Als vertegenwoordiger voor de kring werd herkozen de heer E. F. de Koning. Medegedeeld werd. dat het in de bedoeling ligt in 1952 twee of drie kleine excursies in eigen omgeving te organiseren en ook een kléin-fruit excursie naar Zuid Bevelani in de loop van deze zomer. Na een uitvoerige bespreking werd besloten énkele bedrijven, gelegen in de omgeving van Hulst, nabij Philip pine en in West Zeeuwsch Vlaande ren in te schakelen bij de voorlich tingsdienst om zodoende tot een in tensieve schurftbestrijding in dit ge west te komen. Nadat besloten was, dat in 1952 wederom een extra hec tareheffing van kracht zal zijn, werd er van de zijde van het bestuur met klem op aangedrongen nauw samen te werken met de Veiling te Terneu zen, waarbij gewezen werd op de gunstige ligging van deze veiling ten opzichte van België. Het voornemen bestaat deze win ter in samenwerking met de Veiling N.F.O., de Rijkstuinbouwvoorlich- tingsdienst en de Plantenziektekun- dige dienst in verscheidene gemeen ten vergaderingen en praatavonden te houden. Na afloop van de verga dering hield drs. H. H. Evenhuis, en tomoloog te Goes 'n lezing over de be strijding van het fruitmotje, de blad roller en de bloedluis. Solistenconcours te Lamswaarde. Te Lamswaarde werd Zondagmid dag en -avond door het plaatselijk muziekgezelschap „Eendracht" een solistenconcours gehouden, waarvoor ondanks de slechte weersomstandig heden een grote belangstelling be stond. Onder de talrijke aanwezigen bevond zich o.a. de burgemeester van Hontenisse de heer C. J. van Horte- gem. De aandacht ging vooral uit naar het optreden van de gebroeders van der Walle uit Schoondijke die na een autorit van vier uur Lamswaar de wisten te bereiken. Zij brachten- buiten mededinging de nummers ten gehore, waarmede zij onlangs tijdens een concours te Roosendaal zulke grote successen wisten te bereiken. De uitslag van het concours luid de als volgt Ere-afdeling: J. v. d. Kelen. Clinge, 130 p., tweede prijs, piston; F Pilaat. Clinge 117 p.. 3e prijs, bugel; A. Rot tier, Lamswaarde, 134 p. 2e prijs, bugel. Super-afdeling: A. v. d. Kelen, Clinge, 137 p.. 2e prijs, piston; A. v. d. Brande. Clinge. 153 p., tuba; duo v. d. Brandev. d. Kelen, 168 p., Ie prijs, tuba en piston. Eerste afdeling D. Nuijten, Roo sendaal 155% p., Ie prijs, clarinet; J. van Driessen, Lamswaarde. 130 p., 2e Prijs, bariton: A. Ropkus Kloos- terzande, 108 p.. 3e prijs, saxofoon; A. B. Lampo Hulst. 137 p., 2e pr., bugel; duo D. Nuijten en J. van Rijs- bergen. Roosendaal, 160% p., Ie prijs. Tweede afdeling: Lena de Bakker, Stoppeldijk 129 p., 2e prijs, piston; A. L. Weemaes. Clinge. 132 p., 2e prijs, trombone; W. van Campen, Stoppeldijk. 119 p.. Se prijs, bariton; J. de Schipper. Stoppeldijk, 130% p., bugel; duo van Kampen-de Schip per, 130% p., 3e prijs, bariton en bugel; Jos van Waterschoot, Lams waarde, 150 p., Ie prijs, bugel; G. Serravens, Lamswaarde. 112 p., geen prijs, trombone; J. Rombout. Lamsr waarde, 138 p., 2e prijs, piston; P. J. Gering. Hulst, 117 p.. 3e prijs cla rinet; A. Maas. Hulst, 124 p., 3e prijs, tuba; P. Mangnus. 147 p., Ie prijs, trompet; J. Buijs, Roosendaal 122 p., 3e prijs trombone en A. de Klerk, Roosendaal. 151 p., Ie prijs, piston. Biervliet JAARVERGADERING KON. ML*. ZIEKVERENIGIXG „HARMONIE" De Koninklijke Muziekvereniging „Harmonie" te Biervliet hield Zater dag in café v. d. Sande haar algemene vergadering onder voorzitterschap van de heer C. B. Jansen. De voorzit ter wees in zijn openingswoord op en kele belangrijke teiten uit het afgelo pen verenigingsjaar. Het jaarverslag getuigde van de grote activiteit en de opmerkelijke resultaten der vereni ging tijdens diverse concoursen. Met name werd gereleveerd het grote suc- ..ces van de „Harmonie" op 19 Augus tus tijdens het concours te Dours (B) Met dankbaarheid w.erd gewaagd van de huldigings-festiviteiten, die dooi de burgerij in samenwerking met het gemeentebestuur van Biervliet waren aangeboden ter gelegenheid van het 110-jarig bestaan. Gewezen werd op de oprichting van een „driemanschap" gesticht tussen de „Koninklijke Fan fare" te Watervliet „Geduld Over wint", IJzendijke en de ..Harmonie", Biervliet. Deze corpsen géven bjj toer beurt concerten in de onderscheiden gemeenten. Li de kascommissie werden de he ren J Anthonisse Sr., J. Visscher en C. Janse herkozen. Warme dankwoor den werden gesproken tot de heer J. Anthonisse Sr., die belangeloos jonge muzikanten opleidt en daardoor tie basis legt voor een komende muzikan ten-generatie. De begroting werd vastgesteld met in totaal een bedrag (van f 1451,51 aan inkomsten en uitga ven en met een post onvoorzien van f 91,51. De heer J. v. d. Sande werd als bestuurslid herkozen en de heer A. Dijk tot bestuurslid gekozen. De sta tuten werden op enkele punten ge wijzigd. Tijdens de bestuursvergadering, die na de ledenvergadering werd gehou den, werd besloten de bestuursfunc ties niet te wijzigen. CURSUS BIJENTEELT. In een lokaal van de Openbare La gere School te Biervliet werd Zater dag begonnen met de cursus bijen teelt. Als docent trad op de assistent van de Rijksbijenteelt, consulent, de heer A. J. van Willigen uit Goes. De ze zal de stof in vier theoretische en twaalf practische lessen behandelen. Waterlandkerkje OPENING NIEUW VERENIGINGS GEBOUW. Binnenkort zal het nieuwe vereni gingslokaal te Waterlandkerkje offi cieel worden geopend. Deze opening zal met enige ceremonieel geschieden. De muziekvereniging „Nut en Genoe gen" verzorgt in samenwerking met de toneelvereniging „Concordia" de eerste avond in het nieuwe gebouw. Opgevoerd wordt het toneelspel in drie bedrijven „De rauwe grond" door VOLKSONDERWIJS VERGADERDE. De afd. Oostburg van Volksonder wijs hield Vrijdag haar algemene jaarvergadering in „De Eenhoorn". De jaarverslagen werden goedge keurd en de richtlijnen voor het ko mende jaar vastgesteld. Er zal o.a. een feestavond voor leden worden ge geven op Vrijdag 8 Februari. Het bëstuur ls thans als volgt sa mengesteld: M. I.-Hoste, voorzitter, A. P. Groote, secretaris, J. Brevet, penningmeester, A. W. Gosseye en L. Schippers. UITVOERING „FORTUNA". De Oostburgse korfbalvereniging „Fortuna" gaf haar jaarlijkse to neeluitvoering in café „De Een hoorn". Na het openingswoord van de voorzitter, de heer F. Kareis, werden op vlotte wijze een aantal vrolijke schetsjes opgevoerd, afgewisseld met pianospel door de heer H. Luteijn. Aan het slot werd door de voorzitter een gedicht voorgedragen, waarna men nog enige uren gezellig danste. IJzendijke A. van der Lugt. VERGADERING VOETBALVER. ENIGING. De voetbalvereniging D.S.W. te Waterlandkerkje hield in de zaal van de heer C. Bron haar jaarvergadering. De vergadering werd geopend dooi de voorzitter, de heer J. Bron, die be treurde, dat de opkomst zo gering was. Het bestuur werd voorlopig als volgt aangehouden: J. Bron, voorzit ter; M. IJsebaart, secretaris-penning meester en J. Buijze. Na enige be schouwingen over de afgelopen com petitie, waarin d.s.w. slechts enkele wedstrijden speelde en zich daarna terugtrok, werd besloten volgend sei zoen ook weer met een elftal in te schrijven. Binnenkort zal een algemeen jaar vergadering worden uitgeschreven om de mogelijkheden hiervan onder de ogen te zien. Schoondijke landbouwvervolgcursu s geëindigd. De vervolgcursus, die aan de Rijks- landbouwwinterschool te Schoondijke werd gegeven, is geëindigd. In deze cursus werden verschillen de onderwerpen betreffende land bouw en veeteelt behandeld en 30 cursisten namen er aan deel. De heer Van Dijk. directeur der school, sprak een toepasselijk woord, waarin hij de nadruk legde op de be tekenis van gespecialiseerd vakon derwijs. Hij spoorde de deelnemers aan tot eigen bedrijfsonderzoek en wees op het belang van een rationeel bouwplan. Spreker herinnerde er voorts aan, dat de school volgend jaar 10 jaar bestaat. De heer E. Buijck, voorzitter van de Vereniging van oud-leerlingen sprak uit naam van de cursisten een woord van dank voor het onderwijs en gaf uiting aan zijn voldoening, dat de school te Schoondijke een goede naam heeft. EEN UITVOERING. De gemengde zangvereniging „Zanglust" zal op Woensdag 6 Fe bruari in het „Hofzichttheater" te IJzendijke haar jaarlijkse uitvoering geven voor donateurs. Behalve de zangnummers staan er ook een paar kluchten op het programma. Hoofdplaat PAARDEN OP HOL. Door onbekende oorzaak 'sloegen in de Wilhelminapolder te Hoofdplaat twee paarden op hol. Met een lege wagen achter zich kwamen Zij in volle draf in de richting van het dorp. De heer Voogdt uit Hoofdplaat, die het span zag aankomen, wist een der paarden bij de teugel te grijpen. De dieren waren echter- niet te.-houden- en sleepten de heer Voogdt enkele honderden meters mee. De heer Ch. Pielaet, die zich eveneens in de nabij heid bevond, greep het-andere dier bij de teugel. Tenslotte werden de dieren met behulp van enkele bewoners van de Zuidlangeweg juist op de rand van de kom der gemeente tot staan ge bracht, voordat zij schade konden aanrichten. Dank zij dit kordate optreden werd voorkomen, dat de hollende paarden ernstige ongelukken veroorzaakten. De heer Voogdt liep wonder boven wonder geen letsel op. ....hangerig, loom? Personeelsvereniging van „De Schelde" vierde eerste lustrum. Cabaretprogramma dat klon. als een klok. In de uren. dat Vlissingen Zater dagavond werd toegedekt met een donzen sneeuwvacht, vierde de Per soneelsvereniging van de Kon. Mij. „De Schelde" haar eerste ustrum. Was het buiten winter, in het heer lijk verwarmde Scheldekwartier, waar de grote werkersfamilie van „De Schelde" en genodigden, getooid met een bloem op jas of japon als voor een bruiloft, bijeen ivarei,. heers te de zonnigste stemming aie men zich denken kan. De cabaretgroep der personeels vereniging, die de keurig ver-zorgde jubileum-revue .Als je lacht dan ben je rijk" voor het voetlicht bracht, tracteerde het publiek op een serie sketches, waarvan de één nog verma kelijker was dan de ander. Kostelijk waren om enkele hiervan te noemen de „Nachtwacht" en „Een dag op stap". Aantrekkelijk was ook het op treden van elf meisjes, die gekleed in oranje-shirt en wit voetbal broekje, een zanghulde brachten aan de voet balsport Het ((Hup Holland hup..." werd door de zaal enthousiast mee gezongen. Van een grote bekoring waren de in fleurige costuums uit gevoerde dansnummers- tango, rum ba en de quadrille. Zij vormden een gracieus onderdeel van het cabaret programma. De dansen werden uitgevoerd op de melodieuze klanken van het per- soneelsorkest. dat een groot aandeel heeft gehad in het welslagen van de avond. In het non-stop programma, dat onder regie stond van Joop Lich tenberg. die met zang en eer praatje de aanwezigen aangenaam wist be zig te houden, viel voorts nog od het optreden van een cowboy-groep De ernstige noot in dit spel van vrolijk heid ontbrak niet door de uitstekende vertolking van .Paljas". De heer N. Steenhard deed voortreffelijk werk als conferencier. Toen omstreeks half twaalf het doek onenging voor de pakkende fi nale van de jubileum-revue, werden de spelers van ue cabaretgroep uit bundig toegejuicht. De voorzitter van de personeelsver eniging. de heer J- Martijn, bood de dames' van de cabaretgroep bloemen aan. Bij een jubileumviering behoren nu eenmaal toespraken en vanzelfspre kend zijn deze ook Zaterdagavond ge houden. Na een begroetingsrede van de heer Martijn van de genodigden waren o.m. aanwezig dp directeur van „De Schelde", de heer J. W. Hupkes en echtgenote, afgevaardigden van de personeelsverenigingen „P.T.T.", ..P- Z.EM.", Belgische- en Nederlandse Loodswezen, vertegenwoordigers van de Dorötse personeelsvereniging „Schelde" en van de ambtenaren ontspanningsvereniging (het perso neel uit Breskens kon door de weers omstandigheden niet aanwezig zi.n) gaf de voorzitter van de ochelde- personeelsvereniging een terugblik pver de afgelcmen vijf jaar en bracht -allen dank. dié hét bestuur in deze periode me.t raad eri daad hebben bij gestaan. Spr. dankte ook de 200 me dewerkers, die uit waardering voor hun bewezen diensten een personeels- insigne zullen ontvangen. Aan acht leiders van de medewerkersgroeDen werden de insignes door de heer Mar tijn uitgereikt. Na deze toespraak bood de leider van de orkestvereniging, de heer M. Ventevogel. de jubilerende vereniging een mars aan. die direct na de ope ning ten gehore was gebracht. Ver volgens werd nog het woord eevoerd door de heer Uilenbroek, de leiïïër van de biljartvereniging, die zijn beste wensen vergezeld liet gaan van een fraaie oorkonde. a De heer G. de Putter uit IJzendijke behaalde in Den Haag het diploma vak bekwaamheid burgerlijke- en utiliteits bouw. Gouden kruis voor Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot In do algemene ledenvergadering van de Bond van Nederlandse militai re oorlogsslachtoffers, afdeling Zeeland, die Zaterdagmiddag In de „Prins van Oranje" te Goes werd gehouden, werd aan de ere-voorzltter van de af deling jhr. mr. a. f. C. de Casembroot het Kruis van Verdienste in goud en het Bondserediploma uitgereikt. Deze onderscheiding werd toegekend, omdat jhr. mr. De Casembroot steeds heeft getoond een warm hart te heb ben voor de oorlogsslachtoffers. De vergadering werd geopend door de voorzitter, de heer P. Franse, die in zijn welkomstwoord op de moeilijk heden wees, waarmede vele oorlogs weduwen hebben te kampen. Hij be sloot met de wens uit te spreken, dat God het werk van de bond mocht steunen. De jaarverslagen van de secretaris en penningmeester getuigden van grote activiteit van de bond. Tót be stuursleden werden gekozen de heren J. Bostelaar te Vlissingen, J. Piemng te Middelburg en P. Paree te Axel. De heer Paree zal wegens vertrek van de voorzitter voortaan de voorzitters hamer hanteren. Voorts werd een commissie benoemd, die o.a. het orga niseren van feestavonden en ?en reis je tot taak heeft. In deze commissie namen zitting mevr. Harmsen-Visser uit Vlissingen en de heren A Cardon en A. Menson int Goes, A. de V\ aal uit Hoedekenskerke en J. Piening uit Middelburg. Tot leden van de ^as- commissie werden benoemd de heren J. van Velthoven uit Zierikzee en J. Marinussen uit St. Laurens. toespraak hoofdbe stuurslid. Daarna hield de heer P. C. Emmen, hoofdbestuurslid,een mieidmg over het vele werk, dat de bond verricht en gaf voorts een resume over het af gelopen verenigingsjaar Tenslotte schetste de heer Emmen het werk van de Internationale Fe deratie van oud-strijders. Hierna werd aan jhr. mr. A. F. C. de Casembroot de bovenvermelde de coratie uitgereikt. Deze dankte voor de hoge onderscheiding cn hoopte met Gods hulp nog veel te mogen doen voor de oorlogsslachtoffers, wier lot hem zo na aan het hart ligt. Tenslotte werd afscheid genomen van de heer P. Franse en werd de nieuwe voorzitter, de heer P. Paree begroet. Beiden werden toegesproken door. jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Honderdjarige te Graauw vierde opgewekt feest De winter had Graauw in een wit pakje gestoken en voor de huitenwe- reld was het dorp Zondag moeilyk te bereiken, maar niettemin was de feest vreugde bijzonder groot, omdat de we duwe J. de Koning—Vermeulen m eigen omgeving beter bekend als Doka haar honderdste jaardag vierde Het gehele dorp was feestelijk ver sierd. voor de oudste inwoonster van Zeeuwsch-Vlaanderen. In de morgen uren werd zij met een auto van haar woning afgehaald, waarna dè stoet zich. voorafgegaan door bruidjes, ver kenners, K.AB.-leden enz. naar de R.K. kerk begaf, waar pastoor Sie- belink een plechtige mis opdroeg. Na afloop ging men naai- het patronaats gebouw, waar de officiële huldiging en receptie werden gehouden. Hierbij waren niet minder dan tachtig familie leden van de honderdjarige aanwezig. Tijdens de huldiging werd o.m. het woord gevoerd door burgemeester mr. F. J. Schiüter, pastoor Siebelink en de voorzitter van het huldigingscomité, de heer E. .Poppe. Zij allen spraken ip hartelijke bewoordingen „Doka" toe en boden haar hét geschenk der be volking, een prachtige zetel, aan. Het muziekgezelschap „Scheldezonen" uit Nieuw-Namen had intussen een muzi kale wandeling door de gemeente ge maakt en bracht vervolgens hulde aan i de jarige, waarbij de burgemeester, de heer P. V. M. Vercauteren van Clinge. zijn gelukwensen aanbood. Een zeer druk bezochte receptie volgde hierop en tal van geschenken werden aange boden. Doka nam opgewekt aan de feestviering deel. Het lag aanvankelijk m de bedoeling, dat zij omstreeks twee uur weer naar huis zou gaan. doch het werd vijf uur en zelfs toen kostte het grote overredingskracht om haar hier toe te bewegen, 's Avonds was het dorp keurig geïllumineerd. Cadzand VERGADERING Z.L.M. De afdeling- Cadzand van de 2.L. M. vergaderde in het café van A. Masclée te Cadzand. De voorzitter, de heer I. de Bruïjne-Risseeuw open de de vergadering en heette 'in het bijzonder welkom de heren ir. Bou- man, rijkslandbouwconsulent en J. A. Leenhouts, burgemeester van Cadzand. De penningmeester rappor teerde over 1951 een batig slot 509.58, Met betrekking tot de mo gelijkheid van een. gezamelijRe folc- veedag in samenwerking met enkele andere gemeenten werden verschil lende bezwaren geopperd, zoals de stijging van de kosten en verwachte daling van de animo bij de plaatselij ke keuring. De bestuursleden de Bruijne en Basting werden bij accla matie herkozen. Ir- Bouman hield hierna een voordracht over het onder werp „Bouwplan en vruchtopvol ging". Hij wees op de noodzaak van een gericht bouwplan, dat de nodige rust en evenwicht brengt. Als bijzon derheid deelde hij nog mede, dat Cadzand een van de gemeenten is in Zeeland waar de meeste tarwe en veldbonen werden verbouwd. Er is in Zeeland 1 arbeider op 13 H.A. cul tuurgrond. Hij wees voorts op het grote belang van ruilverkaveling. Vervolgens werd een maaltijd ge bruikt. 's Avonds werden nog enke le interessante filmpjes vertoond. Uit het zakenleven De fa. Sonnevijlle en de Sutter, meubelbedrijf te Oostburg, opende Vrijdag haar nieuwe pand aan de Brouwerijstraat. De wnd. burgemees ter, wethouder Kampen, complimen teerde de firma, de architect, ir. Bruinooge uit Schoondijke en de aan nemer Barra met het bereikte resul taat: dit keurig en goed ingerichte nieuwe pand. Er waren veel bloemen en gelukwensen. AFSCHEID Ds. A. X. PIJXACKER HORDIJK. Zondagmorgen nam in het Vereni gingsgebouw te Zierikzee ds. A. N. Pijnacker Hordijk, Ned. Hen1, predi kant aldaar afscheid van zijn ge meente wegens aan hem verleend emeritaat. Behalve vele gemeentele den waren o.a. aanwezi" burgemees ter mr. J. Schuurbeque Boeije en de gemeentesecretaris, de heer G. Grolle- man. Voorts werd deze dienst bijge woond door ds. J. M. Barendrecht uit Noordgouwe, de heer M. Krijger van Bruinisse, namens de classis Zierik zee en ds. J. P. van Roon. Na het le zen van Johannes 14 volgde de predi katie met als tekst Johannes 20 van af het negentiende vers. Ds. Pijnac ker Hordijk herinnerde er aan, dat vele gemeenteleden waren afgevallen. Mocht de schuld daarvan bjj de predi king liggen, dan is het bidden en wen sen met de woorden van Guido Gezel- Ie uit gezang 163. Ds. Pijnacker Hor dijk legde er de nadruk op, dat de komst van Christus vrede betekent. De ware Christen voelt zich klein, maar onbeschrijfelijk gelukkig. Als de Christus-boodschap begrepen wordt, dan is er deemoed, trouw en liefde in de ziel en dan is de Chris- tengroet wel de mooiste afscheids groet, die er bestaat: „Vrede zij Ulie- den". De Godsvrede zal komen en al zo een begeerte naar zielsbevrediging en hoger leven ..Blijft trouw", zo zei- de ds, Pijnacker tot de gemeente, ver laat de „vertrouwensposten niet". Tenslotte eindigde de scheldende pre dikant met de woorden „Nu laat Gij Heer uw dienstknecht gaan, in vrede naar uw Woord". Ds. Barendrecht sprak een dank en afscheidsgebed, waarin hij ge waagde van ae dankbaarheid van ge meente en kerk voor datgene, wat zij in ds. en mevrouw Pijnacker Hordijk mochten ontvangen. De gemeente zong daarna de scheidende leraar en zijn echtgenote toe Psalm 121 vers 4. Ds. P. NIERMEYER OVERLEDEN. In de ouderdom van 72 jaar is te Haren (Gr.) overleden Ds. P. Nier- meyer, emeritus predikant der Ne der!. Hervormde Kerk. De overledene is van 1905 tot aan zijn emeritaat in 1944 respectievelijk predikant ge weest te Bakkeveen. Havelte en Gar- merwolde. Ds. J. C. SICKESZ Ds. J. C. Sickesz, Ned. Herv. predi kant te Vlissingen, heeft Zondag in de morgendienst medegedeeld, dat hij een beroep heeft ontvangen naar Den Haag als ziekenhuispredikant voor de diaconessen-inrichting „Bronovo". Zoals men weet is ds. Sickesz voor zitter van het Christelijk Ziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen, zodat zijn eventueel vertrek behalve voor de Hervormde Gemeente, ook voor dit ziekenhuis een groot verlies zou be tekenen. AFSCHEID DS. J. W. VERKElJ. Zondagmiddag nam ds. J. W» Ver- hey, predikant bij de Geref. Kerken onderhoudende Art. 31 K.O. in de Doopsgezinde kerk te Middeluurg af scheid van zijn gemeente in verband met zijn vertrek naar Den Haag Na bevestiging van nieuwe lidma ten en bediening van het H Avond maal. hield de scheidende leraar een predikatie naar aanleiding van Ze- fanja 3 vers 16 en 17 „Te dien dage zal tot Jeruzalem gezegd worden: Vrees niet o Sion. laat uwe handen niet slap worden. De Heere Uw God is in het midden van U een held die verlossen zal". De scheidende predi kant wees op de rijke troost die in deze tekst is weggelegd. Spi waar schuwde tegen moedeloosheid der kerk nu zij morgen zonder herder en leraar zal zjjn. Waar onze wegen scheiden, blijft Jezus Christus ge trouw. aldus besloot ds. Veihey zijn predikatie. Met het zingen van Ps. 89 de ver zen 7 en 8 werd deze dienst uesloten. Velen maakten hierna nog van de gelegenheid gebruik met een hand druk van ds. Verhey afscheid te ne men. Het kerkgebouw was geheel ge vuld. NEDEKL. HERVORMDE KERK Aangenomen naar Woudenberg: J. H. Cirkel te Ede. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Hendrik Ido Ambacht: M. Blok te Rotterdam-C en A. Ver- gunst te Zeist. Beroepen te Paterson (U.S.A.): J. W. Kersten te Genemuiden, te Waar de: J. T. Dorresteyn te Opheusden. J. C. Gordeau maakt studiereis naar V S Districtssecretaris C.J.M V. De heer J. C. Gordeau. districtsse cretaris van het C.J.M.V. in de drie Zuidelijke provincies, vertrekt mor gen Dinsdag nuar de Verenig de Staten voor een studiereis op uit nodiging van de World Service Fel- lowsnip der Y.M.C.A. Het ligt in zijn bedoeling begin September a.s. terug te keren in zijn woonplaats Middelburg. Hij steekt per boot van Le Havre over naar New York, waar hij op 6 Februari hoopt aan te komen. In de V. S. zal hij in het bijzonder studie maken van het werk onder jongens van 12 tot 16 jaar. Hij zal het werk op het platteland en het werk onder de industrleieugd bekijken, terwijl ook de arbeid onder ongeschoolden zijn aandacht zal heb ben. De heer Gordeau zal geen speciaal deel van de V. S. bereizen. Overigens zal hij niet alleen gaan om studiema teriaal te verzamelen, maar verwacht men ook van hem, dat hij lezingen zal houden over C.J.M.V.-werlt in West- Europa, waarbij hij vooral aandacht aan het feit zal moeten schenken, dat de West-Europese C.J.M.V.'s dichter bij de Parijzer basis (wat men zou kunnen noemen het handvest van de C.J.M.V.) staan, dan de Ameri kaanse YN1.C.A. Natuurlijk zal de heer Gordeau ook een bezoek brengen aan de oplei dingsschool voor beroepskrachten van de Y.M.C.A., het George Williams College in Springfield. De heer Gor deau werkt reeds 15 jaar in het C.J. M.V. als beroepskracht. Eerst was hij 3 jaar stadssecretaris in Amsterdam, daarna 5 jaar landelijk secretaris. 2 jaar directeur van het C.J.M.V. bui tenverblijf de „Ernst Sillem Hoeve" en tenslotte werkt hij sinds 4% jaar in de drie Zuidelijke provincies als di3trictssecretaxis, terwijl hjj tevens het contact met de Belgische C.J.M. V.'s levendig houdt. Slecht begin van het nieuwe jaar vier kalveren zouden naar belgië worden gesmokkeld. De Economische Politierechter te Middelburg veroordeelde Vrijdag» de 51-jarige vlashandelaar C. W. C. uit Schoondijke, die het nieuwe jaar op minder fraaie wijze was begonnen door te pogen op de eerste Januari vier kalveren over de grens tc smok kelen, tot een gevangenisstraf van twee maanden met aftrek van het voorarrest en verbeurdverklaring van het inbeslaggenomen vee. Er was tien weken met aftrek geëist. De verdachte bekende op Oude jaarsdag 1951 op de veemarkt te Rotterdam vier kalveren te hebben gekocht en deze naai- Zeeuwsch- Vlaanderen te hebben gebracht met de bedoeling de dieren op Nieuw jaarsdag met een gehuurde jeep naar België te brengen. Daar dacht hij ze met een winst van 40 a 50 per stuk te kunnen verkopen. Bij het opmaken van het plan de campagne had hij er rekening mee gehouden, dat op de le Januari waarschijnlijk niet zoveel kommiezen dienst zouden doen als gewoonlijk het geval is. Daar vergiste hij zich echter in, want toen hjj met zijn vrachtje in de' jeep over de Oude- mansdyk in IJzendijke in de richting van de grens reed. bemerkte hij te laat, dat enige kommiezen in zijn riting naderden. Zijn poging om bij wijze van camouflage een boerenerf op te rijden, mislukte. Tevens stond terecht de Neder landse koopman L. de W., die te Maldeghem fB.) woont, doch in ons land zijn bedrijf uitoefent. Hij had in Juni van vorig jaar op de vee markt te Aardenburg aan de Bel gische landbouwer C. P. V. een rund voor 780 verkocht en dit be drag buiten de clearing om van deze V. ontvangen. De W. werd hiervoor gestraft met een boete van 75 of 30 dagen. V.. die het rund over de grens naar zijn eigen bedrijf te St. Laurenns had gesmokkeld, werd ver oordeeld tot een boete van 200 of 2 maanden en 3 weken gevangenis straf voorwaardelijk met 2 jaar oroeftiid. JDe landbouwer R. M. de C. te St. Laureijns, die V. zou heb ben geassisteerd, werd vrijgesproken. bijdrage provincie en ver beter ing s kosten tertlaire wegen Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben besloten in verband met de verbetering van tertiaire wegen over 1951 in totaal een som van 457.777.94 als bijdrage in de ver- beteringskosten toe te kennen. Het totaal bedrag, waarover de Dijdrage wordt verleend, is 713.437,75.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 9