NIEUWS UIT ZEELAND OPRUIMING KROTWONINGEN MOET NOG WACHTEN PREDIKBEURTEN DE FRANSEN BECOUART EN ZIEGLER WONNEN WEDEROM Je Broederband" Ui. ZATERDAG 26 JANUARI 1952 PROVIN CIA Lb t E b L \V b b CU U R AN 'P De ring. ijtlers maken alweer plannen In vergadering te Middelburg wedstrijdendeta vastges-eld De jonge, maar zeer actiev* Zeeuw se Ringryclersverenighig zal ook dit jaar weer twee noofdwedstrinten ringsteken op W alcheren orgunisci en. De hoofdwedstrijd A (eerste klas) wordt op Zaterdag 16 Augustus in verband met het 60-jarig bestaan van öe plaatselijke V.V.V. te Vli:«sin- gen "ehoutlen. dc hoofdwedstrijd B (tweede klas) op Zaterdag 19 Juli te Westkapelle. Aldus werd besloten in een verga dering van het voorlopig bestuur der vereniging met de afgevaardigden van de afdelingen, welke bijeen komst in de Bogardzaal te Middel burg werd gehouden. In de dorpen worden weer de gebruikelijke vóór- wedstrijden. de selectie-weostrüden voor de hoofdwedstrijden A eu B. ge organiseerd. De beste drie ringstekers uit ieder dorp komen uit ir> de A- wedstrijd, het daarop volgende drietal in de B-wedstrijd. In deze vergadering werd een defi nitief bestuur gekozen. De leden van het voorlopig bestuur, de heren P. Brasser. L. Huissoon. L. Dourieijn B. Arendse. D. Kluijfhout en P Plerite werden herkozen en in de vacature van de heer J. Riemens, die zich we gens vertrek naar de Noord-Oost Pol der niet herkiesbaar kon stelien. werd de heer Joh. Maljaars benoemd. De gemeente Middelburg en het Streekp an Walcheren B. en W. van Middelburg stellen de gemeenteraad voor aan het ter vaststelling overgelegde ontwerp-be roepschrift Inzake het Streekplan Waicneren het volgende toe te voe gen: „Voorts zjjn op de streekplankaari diverse wijzigingen aangebracht welke sterk afwijken van het door de raad vastgestelde „Uitbreidings plan in hoofdzaak". Op deze kaart n.l. zjjn thans als „agrarisch gebied' aangegeven: a. het door de gemeente ten Noor den van de Oude Veerseweg voor „uitbreiding terrein kleln-industrie' bestemde terrein; b. de door de gemeente aan weers zijden van de Veerseweg tot bouw terrein bestemde terreinen; c. de door de gemeente aan weers zijden van de Noordweg, ten Noor den van de Klarebeeklaan tot bouw terrein bestemde terreinen; d. het door de gemeente tussen de Seisweg en de (te maken) uitvals weg als bouwterrein bestemde ter rein. Waar deze terreinen na ernstige studie door de ontwerper van het uit breidingsplan de bestemming als hiervóór genoemd hebben gekregen, een bestemming, welke dus voor een logische uitbreiding van de gemeente noodzakelijk wordt geacht, moeten wij ook tegen deze wijziging van de oorspronkelijke kaart ernstig be zwaar maken". GEMEENTERAAD VL1SSINGEN Bouw van 99 nieuwe woningen De gemeenteraad van Vlissingen heeft Vrijdagmiddag in een korte zit ting voornamelijk de belangrijke rede beluisterd, waarin de burgemeester, nir. B. Kolff, een overzicht gaf van de belangrijkste gebeurtenissen m het jaar 1951 en enige beschouwingen hield over de mogelijke ontwikkeling van de gemeentelijke arbeid in 1952. Elders in dit blad is een uitvoerig overzicht van deze rede opgenomen. Als oudste raadslid sprak de heer J. Marijs (A.R.), een dankwoord tot de burgemeester. Het deed hem ge nosgen, dat er ook enkele optimisti sche klanken in de rede waren te be luisteren. Spr. wees op het grote voorrecht van de arbeidsvrede in ons lan^l. Voor Vlissingen nosmde hij als lichtpun ten de onverminderde bedrijvigheid bij „De Schelde", het niet-onbevredi- gend karakter van het bunkerbedrijf en het met-teleurstellende vreemde- lingenbezoek. Spr. sloot zich op vele punten gaar ne aan bij de rede van de burge meester. Voor wat de jeugd betreft, deed het hem genoegen, dat er onder de rijpere jeugd nog veel interesse was om zich voor het latere leven te bekwamen en iets in de maatschap pij te worden. Spr. zwaaide tenslotte lof toe aan de burgemeester, secreta ris, wethouders en gemeen teperso- neel. BENOEMINGEN Daarna kwam de gewone agenda aan de orde. Benoemd werden tot: lid beheerscommissie Studiefonds: J. H. E. Wessels, lid beheerscommissie Vis- sersbeurs: H. van Rooijen, tijdelijk leraar nijverheidsonderwijsW. Buys, tijdelijk leraar avondschool voor nij verheidsonderwijs: W. Brizeé, C. J. Janse, C. A. Kamermans. J. de Munck, A. Vis, A. W. van Borren, A. A. Daamen, J. Dingemanse, J. Dek ker, J. Li. van Leeuwen; leraar in vas te dienst avondschool nijverheidson derwijs: .T. Looise. Na afdoening van enige kleinere punten, werd het bedrag per leerling vastgesteld, dat de gemeente Vlissin gen voor 1952 uitkeert aan het bijz. l,o., u.l.o. en v.g.l.o. Ook werd het aantal vakonderwijs- uren voor het l.o. vastgesteld. Het vacantietieslag-besluit werd van toe passing verklaard op de gemeente ambtenaren over het jaar 1951. Aan het Koningin-Wilhelminafonds werd een contributie toegekend van een halve cent per inwoner. Gelden werden gevoteerd voor een rijwielbergplaats bij de huishoud school, welke bergplaats later naar het terrein naast het stadhuis zal worden verplaatst als de school een rijwielkelder heeft. Voor de plantsoenendienst zal een motormaaimachine en een hoeveel heid nieuw gereedschap worden aan gekocht. Een geldlening van 150.000, werd aangegaan, waarschijnlijk te be stemmen voor nieuwbouw in het plan Breewaterstraat. Een nieuwe reke ning-courant-overeenkomst werd aangegaan met de Bank voor Ned. Gemeenten. Besloten werd 500.000,uit een reeds vroeger aangegane geldlening te bestemmen voor bouw van 99 wo ningen voor de bouwvereniging „Goed Wonen", die daarnaast nog een voor schot zal ontvangen van de Rijksbij drage. Marktberichten VEILING „WALCHEREN", MIDDELBURG 25 Januari, Aardappelen: blauwe eigen heimers 9,10; witte aardappelen 10.6011; bintjes 11.80; meerlanders 11.40; koop- mans blauwe 13,10. Fruit: Goudreinette 2447; Cox Orange Pippin l(j42; Zure bellefleur 8—25; Zoete Ermgaard 38-42; Sterappels 7—22; Légi- pont 30—31; Erederode 34—42; St. Remy 37—39. Groenten: Bloemkool B 2146; idem C 13—29; idem D 10—16; Rodekool 7—15; Sa- voyekool 7—20; Wittekool 8—13; Boerekool 11—17; Witlof 26—60; Spruiten 12—57; Snij- en sladunsel 1.09—1.51; Uien 3—35; Prei 10—27; Kroten kg. 14—29; Veldsla 20—1.05; Koolrapen 2—7; Glasandijvie 39—74; Bos- peen 2830; Peen kg. 816; Schorseneren 22—23. VISMIJN XE VEERE. 25 Januari. Export garnalen 1397 kg. 1.00—1.16; Schar 44 kg.: 39—44; Bot 63 kg.. 25—53; Ongesorteerde vis 18 leg.: 29—34; Sardtfn 7 kg.: 24—28. RONDVRAAG Op verzoek van de heer M. J. Cor- veleyn (K.V..P.), zullen B. en W. na gaan in hoeverre een ruimere subsi diëring van het Vlissings studiefonds gewenst en mogelijk zou zijn. Aan de heer J. Post (P.v.d.A.), zegde het college toe, dat de plaat sing van verkeers-waarschuwings borden bij de school Hogeweg-Rem- brandtlaan zal worden belteken. Vermelden we tenslotte nog, dat ook twee ingekomen stukken aanlei ding gaven tot een korte bespreking. De heer M. J. van Poelje (P.v.d.A.), verzocht nu de statuten van de Vereniging Zeevaartschool waren overgelegd na te gaan of het be stuur wellicht het toetreden als lid zou willen animeren. De burgemeester nodigde de heer Van Poelje uit deze kwestie schrifte lijk voor te brengen, opdat ze even bestudeerd kan wodren. KROTWONINGEN De heer J. Post (P.v.d.A.), knoop te aan het overgelegde jaarverslag van de woningdienst, enkele opmer kingen vast over krotwoningen. Spr. zou willen, dat nu reeds een lijst werd opgemaakt van woningen, welke op geruimd moeten worden en wees in dit verband op de Spuistraat. Wethouder M. A. van Popering wees er op, dat de woningvoorraad te Vlissingen nog niet op het peil van 1940 terug is en dat daarom de krot opruiming nog niet aan de orde kon komen. Wel is gebleken, dat er 59 gezinnen zfln, die om een betere wo ning vragen en voorts, dat 194 be woners van noodwoningen ook beter-e huisvesting willen. Wanneer de ach terstand op woninggebied is inge haald, zal de sanering van bepaalde wijken ongetwijfeld aan de orde ko men. Middelburg H.B.S.-Bond bracht -fleurig blijspel De toneelgroep van de Middelburg se H.B.S.-Bond bleek met het dooi Jaap v. d. Poll bewerkte blijspel „Mil- lionnair tegen wil en dank" van Ge orge Bar. een goede keus te hebben gedaan. De vele bezoekers, die Vrij dagavond de zaal van het Schutters hof vrijwel vulden, konden zich on middellijk na het halen van het doek voor het eerste bedrijf doen opnemen in de prettige, ware blijspel-sfeer, die dit geestige, vaardig geschreven stuk ademt. Het is een zeepbelachtig ge- schiedenisje van een jongeman, die vijf millioen zal erven, wanneer hij er in slaagt een reeds eerder geërfd millioen op gepaste wijze binnen één jaar uit te geven. Deze aanlokkelijk schijnende opdracht blijkt een enorm probleem op te leveren, het bezorgd de erfgenaam slapeloze nachten en mis verstand na misverstand met z'n beste vrinden. Edoch, ook hier: eind goed al goed. Een vlot geschreven stuk, met pit tige dialogen en bovendien gespeeld door amateurs, waarvan sommigen klaarblijkelijk over enig toneelbloed beschikten. Zonder afbreuk te wil len doen aan de overige vertolkers, menen wij pluimen te mogen steken op de hoeden van Jan van Maren Bentz v. d. Berg als de erfgenaam-in- nood Charley Stafford: Peter Verhage als de secretaris William Harrison en Annemarie Adriaanse als La Rosita- De M.H.B. kan vooral dank zij de goede opvoering van dit fleurige blij spel terugzien op een uitstekend geslaagde feestavond, die besloten werd met een opgewekt bal. Voor de directeur van de school, Ir. J. Ph. van Dalsum, was nog een bijzondere ver rassing weggelegd; uit de na de pau ze gehouden loterij trok de heer Van Dalsum de eerste prijs! Nieuwe directeur slachthuis Middelburg Eind vorig jaar werd de heer L. W. de Waardt op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoofd van de Vee- en Vleeskeuringsdienst kring Middelburg, tevens directeur van het slachthuis Middelburg en als hoofd van de Vee- en Vleeskeuringsdienst Kring Vlissingen. Om tn de hierdoor ontstane vacature te voorzien, heb ben B. en W. van Middelburg in over leg met B. en W. van Vlissingen de volgende, niet alfabetische voor dracht opgemaakt: 1. dr. M. J. Mol, hoofd Vee- en Vleeskeuringsdienst kring Eist; 2. dr. G. J. Ojemann, practiserend dierenarts en keurings- veearts-bacterioloog aan het ge meentelijk slachthuis te Amsterdam. B. en W. stellen de raad voor tot be noeming over te gaan onder nadruk kelijk beding, dat de gemeenteraad van Vlissingen dezelfde persoon be noemt. Vlissingen NEDERLANDSE BLINDENBOND. Te Vlissingen is een comité ge- j vormd voor het organiseren van een avond ten bate van de Nederlandse Blindenbond. In dat comité hebben zitting geno men: burgemeester Kolff; Mevr Kolff - Ijfruizinga; Mevr. Niemeijer van Alteren; dr. Schreuder; Mevr. SchreuderJorissen; dr. R. Grippe- ling; Mevr. Grippelingten Hove; Mevr. WoltersHazeu; J. L. Verha ge; H. S. O. Erdelmann; A. L. A. Borst. Maandag a.s. zal deze blinden- j avond gegeven worden in het Schel- de-kwartier. Medewerking verleent het Schelde-ambtenaren-orkest onder leiding van de heer H. S. O. Erdel mann. Er zal een film vertoond wor den naar een novelle van de blinde novellen-schrijver Wil'em Kramer. De heer Joh. v. d. Berg zal verzen declameren van de blinde dichter Prits Tingen. Arnemuiden GEREFORM. GEMEENTE Als resp. ouderling en diaken bij de Geref. gemeente te Arnemuiien, werden herkozen de heren J. L. Ti os- se en M. de Ridder. De heer G. v. d. Gruiter werd herkozen tot diaken. FILMS VAN DE WEEK Clochëmerle verfilmd Clochemerle van Pierre ChenaL Het is er dan toch van gekomen: Gabriël Chevallier's verrukkelijke ro man over de zonderlinge belevenissen der burgers van een Frans wijndorpje, zijn satirisch, weergaloos humoristisch verhaaL dat even prikkelend is al het druivennat van Beaujolals, is verfilmd! Al die dwaze typen, waarvan de lezer is gaan houden, ziet ge thans gestalte gegeven en het gallisch esprit, de on deugendheid. de kolderhumor, de ca- ricaturen en de goedmoedige spot waarvan het boek overvol is. ge treft dat alles ook in deze film aan. Natuur lijk is de nuchtere Noorderling ge neigd de rel van Clochemerle en wat daaruit voortvloeit, op enige afstand en wat hautain glimlachend te be schouwen. maar men moet wel een onverbeterlijke zuurpruim zijn. wil men niet. lang na het zien van deze in wezen zeer onschuldige Franse klucht, nog smakelijk lachen bij de herinnering aan sommige scène's. (Electro. Middelburg). De laatste der piraten (Last of the Buccaneers) van Lew Landers. De onverschrokken, legendarische zeerover Jean Lafitte. die, naar de overlevering wil, met hetzelfde ge mak de stad New Orleans voor de Ver. Staten redde als dat hij vrouwenhar ten brak, herleeft in deze kleurige avonturenfilm, waarin Paul Henreid. Karin Booth en Jack Oakie de hoofd rollen -hebben. Degenen, die in de bio scoop romantiek prefereren, kunnen hun hart ophalen aan deze spectacu laire en spannende rolprent. (Luxor. Vlissingen). Salon Mexico, van Emilio Fernandez Een dramatische Mexicaanse film, die vooral opvalt door de unieke foto grafie, waarvan die Mexicanen een ge heim recept schijnen te hebben. Marga Popes speelt de rol van 'n aan lager wal geraakte jonge vrouw, die zich grote offers getroost om haar zusje op een kostschool een goede opvoeding te doen genieten, maar haar eigen geluk verwoest ziet door een onguur indi vidu. Hoewel de Zuidelijke melodra- matiek een Nederlander niet steeds in even sterke mate zal ontroeren, weet het verhaal te boeien. (Schouwburg. Middelburg). In het Alhambra-theater te Vlissin gen wordt deze week de Amerikaanse speelfilm ..Korea, een heldenepos", die wij twee weken geleden reeds uitvoe riger bespraken, vertoond. KHKKNIbUWS. Vergadering Classis Zeeland Geref. kerk (art 31 K O.) Woensdag 6 Februari a.s zal in het kerkgebouw van de Doopsgezinde Gemeente te Goes een vergadering worden gehouden van de Cla: sis Zee land der Geref. Kerk (art. 31 KA->.). De agenda voor deze bijeenkomst vermeldt het nazien der credent ie- brieven. de constituering van het ir.o. deramen. de lezing der acta het on derzoek r.aar art 8 (K.O.) ingeko men stukken, instructie en voorstel len. rannorten. benoemingen rond vraag naar art. 41 (K.O.), hoofdelij ke rondvraag, aanwijzing der roepen de Kerk, rondvraag naar art. 43 (K O.), korte notulen en sluiting. CHR. GEREF. KERK. Het bestuur der Herv. Evangelisatie te St. Jansklooster, heeft na samen- snreking met de kerkeraad van de C-hr. Geref kerk te Emmeloord, beslo ten over te komen tot de Chi Geref kerk. Tot nader bericht zullen zij onder de gemeente Emmeloord ressorteren. Het betreft hier ongeveer 40 gezin nen. WALCHEREN ZONDAG 27 JANUARI 1952. Ned. Herv. Kerk. Aagtekerke 10 ds. Theunissen, 2 30 ds. van Win terswijk; Arnemuiden 10 en 6 de heer v. Ostende, 2.30 ds. Don; Big- gekerke 10 ds. Witteveen, 2 ds. Hartjes; Domburg 10 ds Willens- waard (H.D.), 7 ds. Richard; Ga- pinge 2 ds. de Boer (Dankz.); Gryps- kerke 10 ds. v. Winterswijk, 2.30 ds. Theunissen; Kleverskerke 10 ds. v. d. Wind; Koudekerke 10 ds. Durk- stra, 7 ds. de Stoppelaar (Jeugdd.), 10 Jeugdkerk; 't Zandt 10 ds. v. Dip. 7 ds. Durkstra, 10.15 Jeugd kerk; Meliskerke 10 en 2.30 de heer Barnard; Middelburg Oostkerk 10 ds. Smits; Concertzaal 10 ds. Snel ler, 7 ds. v. Woerden; Nieuw- en St. Joosland 10 en. 2-30 (H.D.) ds. Pijnacker Hordijk; Oost- en West- Souburg 9.30 en 11 ds. de Stoppe laar, 7 ds. v. Dy'l (Jeugdd.); Oost- kapelle 10 ds. Richard, 2.30 ds. v Willenswaard; Ritthem 10 ds. Hart jes, 2.30 ds. Muller (Huwelijksinz.) Serooskerke 10 ds. Otte, 2.30 ds. v. d. Wind; St. Laurens 10 en 2 30 ds- Kalkman (H.A. en Dankz.); Veere 2 ds. Otte; Vlissingen St. Jacobskerlt 10 ds. Sickesz (Bed. H.D.), 5 ds. Witteveen: Engelse kerk 9.30 kerk voor jongeren; Noorderkapel 9.30 en 10.45 ds. Maas (Voorber. H.A.); Ha vendorp 10 ds. Muller; Vrouwenpol der 4 ds. de Boer (Dankz.); West- kapelle 2.30 en 7 ds. Oosthoek (H. A.); Zoutelande 9.30 en 2.30 ds. Wa- gener. Geref. Kerk. Arnemuideh 10 en J 2-30 ds. Veldhuijzen; Domburg 10 ds Pontier (Voorber. H.A.), 2.30 leesd.; Gapinge 9.30 ds. v. Wouwe, 2 ds. Spoelstra; Grijpskerke 10 ds Goumare, 2.30 leesd.; Koudekerke 9.30 en 2.30 ds. "Elshout (H.A. en Dankz.); Meliskerke 9.30 en 2.30 ds. van Nes; Middelburg Hofplein 9.30 ds. v. Til 2.30 ds. Veldkamp; Noor- derkerk 9.30 ds. Veldkamp, 5 ds. v. Til; Luth. kerk 7.15 ds. Elshout; Oost- en West-Souburg 9.30 en 2.30 ds. v. d. Schaaf; Oostkapelle 10 en 2.30 ds. Dercksen; Serooskerke 10 ds. Spoelstra, 2.30 ds. v. Wouwe; St. Laurens 10 en 2.30 ds. Boon (H.A.- en Dankz.); Veere 10 leesd., 2.30 ds. van Til; Vlissingen 9.30 en 5 ds. Verschoor; Vrouwenpolder 1045 en 4 ds Streefkerk (Bed. H. A. en Dankz.); Westkapelle 10 lees- dienst, 2.30 ds. Pontier. Geref. Kerk (art. 31). Souburg 9.45 en 2.30 leesdienst; Vlissingen 8 en 4.45 leesdienst. Geref. Gem. Aagtekerke 9.30, 2 en 6 leesd.; Arnemuiden 26 Jan. 6 uur, ds. Rijksen (Verenigingsgeb.)Me liskerke 9.30, 2.30 en 7 leesd.; Mid delburg 9.30, 2 en 6.30 ds. Rijkse; Oostkapelle 10 en 2.30 leesd.; Vlis singen 9.30, 2.30 en 6,30 leesdienst; Westkapelle 9.30_, 2 en 6 leesd. Clir. Geref. Kerk. Middelburg 10 en 3 ds. Slagboom; Vlissingen 9.30, en 5 ds. de Vuijst. Ver. van Vryz. Hervormden. Mid delburg 7 ds. Metz; Vlissingen 10.45 ds. Metz. Evang. Luth. Gem. Middelburg 5 ds. Johannes; Vlissingen 10 as. Jo hannes. Doopsgez. Gem. Middelburg 10.15 mej. dr. Bakker; Vlissingen 10 ds. de Boer. Herst. Apost. Zendingsgem. Vlis singen (Bakkersgang) 10 en 4.30 dienst. Leger des Heils. Middelburg 10 Heiligingssamenk., 7.30 verlossings- samenk.; Vlissingen 10 Heiligingsd., 3.30 openl. samenk., 7.30 verlossings- samenk. o.l.v. kapt. Ranselaar. Het Kruisleger. Middelburg 10 Wij- dingsdienst, 12 Zondagsschool, 7.30: Evang. samenk. oJ.v. stafk. Bakker. SCHAATScN Russische hardrijders ver beterden weer drie wereldrecords GAAN ZIJ TOCH NAAR OSLO Drie wereldrecords in het hardrij den op de schaats voor heren werden te Alma Ata verbeterd. Yuri öer- geyev, een ryder uit Moskou reea de 1000 meter in 1 min. 25 sec Het wereldrecord op de 300C m. werd door Pavel Belyaev. eveneens uit Moskou, omla&g gebracht. Hij liet 4 min. 42.1 sec. voor zich afdruk ken. Sedert 3 Februari 1942 stond dit record op naam van de Zweed Ake Seyffarth met 4.45.7. Tenslotte verbeterde de Rus No- kolai Mamonov het 5000 ra.-record. Hij won het nummer in 8 min. 03.7 sec., waarmee hij 3.6 sec. ondgr het wereldrecord van Hjalmar Andersen bleef, die op 13 Januari van het vo rig jaar te Drontheim 8.07.3 had ge noteerd. Met uitzondering van de 10 000 ra., dat met 16.57.4 in het be zit is van Hialmar Andersen, hebben de Russische rijders thans alle we reldrecords op hun naam en wel op de 500. 1000, 1500. 3000 en 5000 m De mogelijkheid bestaat, dat de Russen toch naar Oslo zullen gaan. Men baseert deze verwachting op de iongste uitnemende prestaties van de Russische hardrijders, waarbij nog komt dat de Russisch" skiërs r.aar Roemenië zijn gegaan om te trainen in gezelschap van leden van de Roe meense Olympische skiploeg. Hoewel de inschrijving voor de Spelen allang is gesloten, zou de aanmelding van Rusland eventueel toch worden ge accepteerd. VOETBAL AFGELASTE WEDSTRIJDEN. Voor de K.N.V.B. Afd. Zeeland zijn voor Zondag de volgende wedstrijden afgelast: 2e klasse ~D: Dreischor H Burgh n. 2e klasse B: Groede H Zuidzande I. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Bij spoedgevallen is te Vlissingen te bereiken de heer J. A. van Koo- ten, arts, Koudekerkse weg 78, tel. 2525. Te Middelburg is te bereiken dr. J. C. Peeck, arts, Langeviele 49, tel. 2637. Te Koudekerke, Westka pelle en Zoutelande is te bereiken de heer H. Frima, arts te Zoutelande, tel. K 1186282. Te Veere, Seroos kerke en Oostkapelle is te bereiken de heer P. J. Bom, arts te Oostkapel le, Dorpsstraat 2, tel. K 1188—276. APOTHEKEN. Vlissingen: Apotheek A. J. v. Oc- kenburg, Walstraat 54, tel. 2010; Middelburg: Apotheek v. d. Harst, Korte Delft 12, tel. 2789. MONTH CARLO-HIT BIJNA TEN EINDE Twaalf Nederlandse équipes reden de rit uit De 22ste Rallye van .Monte Carlo behoort byna tot het verleden. Dc winnaars van het vorig jaar, de Fransen Becquart en Ziegler met Jowett Jupiter slaagden er ook dit jaar weer in als eerste de finish te Monle Carlo te passeren. De Fransen, die te Lissabon waren gestart, waren nog opvallend fris en hun wagen vertoonde nauwelijks sporen van de zware rit. Dat deze 22ste sterrit buitengewoon moeilik is geweest, bleek Vrijdag avond te Monte Carlo, toen de wagens mpt zeer onregelmatige tussenpozen de finish bereikten. Het laatste gede elte van de ruim 3000 km lange tocht het gedeelte tussen Clermond-Ferrand en Grassc In de Zee-A'non voor vele équipes funest geweest. Niet alleen was men hier weer in bergland gekomen, maar bovendien moest dit gedeelte van de route vrjj wel geheel in het donker worden ge reden. Daar kwam by. dut de weers omstandigheden bepaald ongunstig waren. Sneeuw, bevroren wegen dichtgesneeuwde gedeelten, dat alles werkte samen om de vermoeide ral ly e-rijders voor zeer lastige puzzles te plaatsen, waarvan vele deelne mers het slachtoffer werden. De contröle de Le Puy berichtte om twaalf uur des mirtoags. dat ei nog slechts 42 equioes zonder straf punten waren. Onder deze ploegen bevonden zich geen Nederlanders Van de 237 equipes, welke de contra les te Valence passeerden, waren nog slechts 17 zonder strafpunten. Het waren 11 equipes, die te Lissabon wa ren gestart en 6 uit Monte Carlo Na het passeren van het oude stad je Castellane zyn drie equipes ver ongelukt. twee Zweedse en één waarvan de nationaliteit nog niet vaststaat. Er waren verscheidene ge wonden. Twaalf Nederlandse equipes zijn er In geslaagd Monte Carlo te bereiken. Advertentie EIGEN LOT IN EIGEN HAMDEN Dat neemt U .vanneer U lid en ver bruiker wordt van de Coöperatie Immersdoor eigen winkels en eigen bakkerijen komen wjj tot eigen productie en daardoor nemei. wij als verbruikers eigen lot in eigen nan- den. Door eigen productie- en distri butiebedrijven LAGERE PRIJZEN, BETERE KWALITEITEN Sluit U dus aan bij de Coöperatie VLISSINGEN MIDDELBURG. Ruim 3500 leden. BINNENLAND Nog geen regeling voor fruituitvoer naar Engeland Naar het A.N.P. verneemt zul de door de Britse regering geslelde re geling 1952 voor invoer van groen ten uit Nederland dezelfde zijn als die. welke voor 1951 gold. Voor de invoer van fruit uit Ne derland is nog geen regeling vastge steld. Deze zal bij de komende Lan denbesprekingen tussen Engeland en Nederland ter tafel komen. Kamerlid stelt vragen over vergaan van „Allernaar' Het Tweede Kamerlid, de heer Wa- genaar (CPN), heeft aan de minister van Justitie vragen gesteld over hel vergaan van de treiler „Alkmaar". Is het juist zo vraagt dit Kamer lid dat het vergaan een gevolg is geweest van onvoldoende zeewaar digheid van het schip. Voorts vraagt hij of het juist is, dat aan de Marine vliegdienst verzocht is een vliegtuig naar de plaats van de ramp te stu ren om te helpen en dat dit verzoek is geweigerd. Ambtenaar armenraad vond zich te belangrijk. GELD AAN KAS ONTTROKKEN De 35-jarige secretaris van de ar menraad te Apeldoorn, W. B-, moest dezer dagen terechtstaan voor het Gerechtshof te Arnhem. B. heeft zich gedurende de jaren 1950-1951 schuldig gemaakt aan het onttrek ken van gelden aan de kas van de armenraad te Apeldoorn; voorts eigende hij zich een bedrag toe van de opbrengst van kinderpostzegels en nam onrechtmatig geld op van het spaarbankboekje van de sociale raad. In totaal verduisterde B. een bedrag van zestienduizend gulden, waai-van weer veel werd gebruikt om de diverse tekorten te dekken Als werkelijk tekort bleef tenslotte een bedrag over van 6.500, dat hg voor prive-doeleinden aanwendde. De verdediger noemde dit een ge val van „overschatting van bevoegd heden". B. voelde zich een centrale figuur en zag zich als zeer belang rijk. De procureur-generaal zeide in zijn requisitoir, dat verdachte in een te hoge positie is geraakt en te groot heeft willen leven. Tegen B. eiste hy een jaar gevan genisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk en ontzegging van net i-echt tot het bekleden van enig ambt in overheidsdienst voor de tijd van vyf jaar. Uitspraak over veer tien dagen. ZWtMMbN Irma Schuhmacher wint te Kopenhagen Irma Schuhmacher slaagde er in tij dens zwemwedstrijden te Kopenhagen de Olympische kampioene Greta An dersen op de 100 meter vrije slag te slaan. De Rotterdamse zwemster no teerde een tijd van 1 minuut 7.5 sec De Deense zwemster eindigde als tweede in 1 minuut 7.7 sec. Geerti" Wielema werd op dit nummer derde in 1 minuut 8.9 sec. Van deze equipes is het Humber- team Maus Galsonldcs graaf van Zuyleb van Nyevelt cr nog het neste afgekomen, in totaal liep het team 150 strafpunten op. waaroy het zeer goed mogelijk ts. dat onze landgeno ten nog tot de eerste vyftlg in het klassement behoren en daardoor mee mogen doen aan de regelmatigheids- proef. Mevrouw van Puyenhroek Vroom zal zo goed als zeker niet aan de klassementsproef voor de Coupe des Dames kunnen deelnemen. Deze equipe heeft officieus 800 strafpun ten opgelopen. REGEI-MATIGHBIDSPROEF. Aan het einde van de rallye is ge bleken. dat geen enkele dnmes-equipe de rit zonder strafpunten heeft uit gereden. wat ook van alle Nederland se equipes gezegd kan worden. Geen enkele equipe gestart te Palermo, München. Oslo en Stockholm heeft Monte Carlo zonder strafpunten kun nen bereiken. De 18 equities, die zon der strafpunten bleven, zullen teza men met 32 teams, die de minste strafpunten hebben opgelopen, de re- gelmatlgheidsproef afleggen op de Col de Bra us. De volgende twaalf Nederlandse equipes zijn er in geslaagd de rallye uit te rijden- mevr. G. O van Puyen- broekVroom met Lancia Aurelia (Lissabon); Th Zaman met Citroen en B D. Proos Hoogendijk mej Hill- man Minx (Stockholm»; K Ton met Citroën en J. A J Heldendah' met Volkswagen (München); dr. J. J. Sprenger van Eyk met Chevrolet M. Gatsohides met Humher; K. S. Rn- rendregt met Kaiser Henry; H. de Rijk m°t R M W,: dr. .1 R Hillen met Ford Zephyr; H. Enge'sma met Austin en F. Hulsker met Fiat. BU'IENI AND Goede verwachtten /an conferentie te Parijs Probleem van Europees leger zou dichter tot oplossing gebracht worden De berichten uit Parijs tonen aan. dat men daar goede verwachtingen heeft van de conferentie van de zes ministers (Frankrijk. Italië. West- Duitsland, Nederland, België en Luxemburg), welke vanmiddag in do Franse hoofdstad begint. De experts, die nu al vele weken aan het pro bleem van het Europese leger wer ken. schijnen goede vorderingen te hebben gemaakt en men verwacht, dat de ministers de bereikte resulta ten nu zullen bekrachtigen. Meet name op het punt van het budget schijnt men zeer dicht tot overeenstemming te zijn genaderd, maar ook ten aan"'en van de sa menstelling van de Hoge Autoriteit voor het Euronese leger Is een aan vaardbaar comoromis lang niet uit gesloten. De grootste moellilL-heden 'iggen echter op het terrein van de Duitse deelneming en verder op dat van de zetelverdeling in de gemeen scha nnpitike Assemblee. Minister Stikker is Vrijdag uit Den Haag naar Parys vertrokken; hy re kent er op Maandag weer terug te zjjn. Nieuw voorstel te Pan Moen Djrn De geallieerde onderhandelaars te Pan Moen Djon hebben Vrijdag voor gesteld. dat geallieerde en Noordelij ke stafofficieren thans de details van de beginselen voor een toezicht op het bestand, waarover men het reeds eens is. zullen uitwerken. De Noordelijken hebben tot dusver niet op het voorstel gereageerd. Generaal Turner, de geallieerde ge delegeerde in de subcommissie voor een regeling van het bestand, ver klaarde. dat geen voortgang mogelijk scheen als de Noordelijken niet ac eoord zouden gaan met het voorstel inzake de aanleg van vliegvelden of met een redelijke wijziging er van. Aan het front in Korea is door sneeuwstormen de activiteit tot pa trouillegang beperkt gebleven. Van Houtte krijgt tok vertrouwen van Belgische Senaat De Belgische Senaat heeft Vrijdag, na een debat over de regeringsver klaring, met 79 tegen 70 stem men, by twee onthoudingen, zyn ver trouwen in de nieuwe regering -Van Houtte uitgesproken. De Kanier van volksvertegenwoordigers heeft dit. rdigers gedaan. als gemeld, reeds President van IJsland overleden Donderdagavond is op 70-jarige leeftijd overleden de oresidint van IJsland. Sveinn Bioernnsson Bioernsson was de eerste p-esicent van IJsland, dat sedert 1944 een re publiek is. Joegoslavische bisschip door bende aangeva en Nabij Ljublijana in toego-olavu7 ia mgr Vouk de bissehon van .-enuim- de stad. door een gmep van 40 a 50 oersunen aangevallen, met oen-ine overgoten en in brana gestoken De toestand van de bisschop zou ernstig z(jn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 7