Voor Vlissingen had 1951 goede en slechte zijden JIMMY BROWN, sportheld no. 1 WONINGBOUW TE VLISSINGEN NAM TOE IN 1951 SLOAN'S IN 0. KENT ZEEUWSCH-VLAANDEREN MEN EVENEENS BIJNAMEN GESLAAGD... dank zu Twee beproefde receptjes 4 PROVINCIALE ZEEUWSE C O O R A N T ZATERDAG 26 JANUARI 1952 NIEUWJAARSREDE BURGEMEESTER KOLF F: Bij het particuliere bedrijfsleven onverminderde activiteit Belangrijk minder heeft de gemeente Missingen op het gebied van her bouw der gemeentelijke eigendommen en uitvoering van werken voor de verdere ontwikkeling van de stad, tot stand kunnen brengen in het jaar 1951 dan in voorgaande jaren. Daartegenover kon wat het particuliere bedrijfsleven betreft een onver minderde activiteit by de Kon. Mij. De Schelde worden geconstateerd, ter wijl de aanvankelijke teruggang ia het kolenbunkeren by de Steenkolen - handelsvereniging grotendeels onged aan werd gemaakt. Dit verklaarde burgemeester mr. B. Koiff bij de aanvang van zijn Nieuwjaarsrede in de VHssingse gemeenteraad. In het jaar 1951 rukte de brand weer 37 maal uit. Met de ambulance auto werden 365 patiënten vervoerd. De.' burgemeester wees in dit ver band op de behoefte aan een nieuwe brandweerkazerne en deelde mede, dat thans alle goedkeuringen voor de bouw hiervan zijn verkregen. Uitvoerig behandelde spreker de toestand van het Stedelijk Museum, waarbij hij constateerde, dat de ver warming in het museum nog te wen sen overlaat. Er werden een tweetal schilderijententoonstellingen gehou den, welke in totaal door 537 perso nen bezocht werden. Doordat het museum bijna drie maanden geslo ten was is het bezoek geringer ge weest, hoewel er vergeleken met voor de oorlog sprake is van groei ende belangstelling. Spreker wees er echter op, dat de bezoekers naar verhouding voor een te gToot gedeelte uit niet-Vlissingers bestaan. Voor het gros der burgery leeft het museum niet. Wellicht moet de bevolking in het bezoek op gevoed worden. In dit verband zei- de spreker het te betreuren, dat h~t bezoek in klasse-verband door de scholen sterk afneemt en slechts zeer matig kon worden genoemd. Geklaagd moest v/orden over het altijd nog niet voldoende op gang komen van de herbouw door particu lieren, omdat de bouwkosten te hoog zijn. Spr. vermeldde met grote vreugde de terugkeer van de Koninklijke Ma rine. SOCIALE TOESTAND. De gezondheidstoestand te Vlissin gen was in 1951 over het algemeen gunstig. Er werden 27 lijders aan t.b.c. in sanatoria opgenomen. Drie en dertig personen werden geheel of gedeelte lijk voor rekening van de gemeente in ziekenhuizen opgenomen. Acht personen werden in de arbeidsthera- pië -geplaatst. De melkverstrekking op de kleu terscholen en enkele lagere scholen werd voortgezet. De schooltandverzorging contro leert thans de gebitten der schoolkin deren van de eerste tot de vierde klasse. Spr. wees op het succes van de t.b. c.-doorlichting te Vlissingen. DE WERKLOOSHEID. De werkloosheid in Vlissingen nam toe en werd voornamelijk veroorzaakt door verminderde werkgelegenheid in de bouwnij verheid. Vaklieden niet-bouvwak- arbe'.ders iconden over het alge meen dadeljjk in het vrjje bedrijf worden geplaatst. Aan overbruggings- en andere uit keringen werd in 1951 totaal 52.900 besteed. Krachtens de werkvoorzieningsre-, geling voor handarbeiders werden 52 personen te werk gesteld, die 56.500 aan loon trokken. Aan 8 hoofdarbei ders, die bij speciale objecten tewerk gesteld werden, keerde de gemeente 1600.aan loon uit. Maatschappelijk Hulpbetoon onder steunde in 1951 gem'ddeld 196 gezin nen en alleenstaande personen. De kosten beliepen 84.000 {vorig jaar 62.858.—). In het burgerweeshuis werden 10 kinderen opgenomen en 12 kinderen werden naar een vacantleoord gezon den. Op kosten der gemeente werden 29 volwassenen in tehuizen verpleegd van wie 16 in een rusthuis. De netto- kosten bedroegen daarvan 21.000. Aan brandstoffenbijs'ag voor ouden van dagen werd 24.643.50 uitge keerd. Aan een groen personen werd ook een bijslag op ziekenfondspremie verstrekt. De gemeentelijke volkscredietbank kende aan 398 aanvragers eredieten toe tot een totaal van 68.647. De gezinsverzorging hielp in 1951 gemiddeld 33 gezinnen per week. GEMEENTELIJKE EIGENDOMMEN. Wat de gemeentelijke eigendom men betreft kon de burgemeester er o.m op wijzen, dat de verbetering van de Vissershaven klaar kwam, ver scheidene straten, wegen en paden werden verbeterd. Er werd 2.5 ha. plantsoen gereed gemaakt, waardoor het plantsoen areaal thans circa 36 ha. is. HERBOUW. De in 1951 gefinancierde herbouw- gevallen omvatten 66 panden met 106 woningen en 10 bedryven. Voor herbouw werd door het rijk beschik baar gesteld 1.132.256.— (in 1950: 603.923.—). Wat de vleesvoorziening aangaat, bleef het aantal slachtingen tenge volge van de hoge vleesprijzen bene den dat van normale jaren. POLITIE EN BRANDWEER. In de organisatie van de politie kwam dit jaar geen verandering. Het politietoezicht in het Havendorp kon worden verbeterd. Het corps reserve- politie is slechts 9 man sterk en heeft dringend aanvulling nodig. Omdat zich in de loop van het jaar slechts drie adspiranten aanmeldden kon geen nieuwe cursus worden georga niseerd. Nog enige tientallen reser ve-politiemannen zyn nodig. Ernstige misdrijven kwamen in Vlissingen niet voor gedurende 1951 en de kleine criminaliteit verminder de met 19 Het aantal verkeersovertredingen lag 10 hoger dan het voorgaande jaar. Het drankmisbruik vertoonde een daling van bijna 20 gen 41.326 in 1950. Het nadelig do bedroeg ongeveer 2700 tegen 1634,69 in Ï950. Het vreemdelin- genbezoek was bevredigend en de Bezetting van hotels en pensions in het volle seizoen was over het al gemeen goed, hóewei ook te merken is, dat de bezoekers gemiddeld min der uitgeven dan vorige jaren. DE FINANCIËN. Ten opzichte van de financiële positie der gemeente zeide mr. Kolff, dat de vooruitzichten voor 1952 en volgende jaren geenszins rooskleu rig zijn te noemen. Wel ls er voor 1952 geen sprake van een tekort op de bngroting. doch het feit, dat zij slechts sluitend kon worden ge maakt door te beschikken over een gedeelte van het vermoedelijk, batig slot van de dienst 1951 (tot een be drag van 20.000) brengt ondubbel- zinning aan het licht, dat het begro tingsevenwicht 'n zeer labiel karak ter draagt en in feite reeds ver stoord is. De burgemeester wees voorts op de moeilijkheden om kas geldleningen te sluiten en om vaste leningen af te sluiten tegen rente percentages, waaraan de gemeenten zijn gebonden. Mr. Kolff memoreerde voorts de overdracht van het beheer van het gemeentelijk waterleiding bedriif aan de N.V. Waterleiding Maatschappij „Midden Zeeland." Het voor Vlissin gen in het. net gebrachte water ver toonde ook ditmaal een stijging, nl. van 560.000 m3 in 1950 tot 600-000 m3 in 1951. De gaslevering door het Provinci aal Gasbedrijf bedroeg over 1951 ongeveer 3.600.000 m3 tegen 3,450.000 over 1950. Het aantal opgewekte kilowatturen in de Centrale der N.V. P.Z.E.M. bedroeg 45.300.000 tegen 40 500.000 in 1950. Het aantal ver bruikers in Vlissingen steeg van 7330 tot 7500. De burgemeester deelde mede, dat voor de Marine tot de bouw van een steiger en magazijnen aan de Bui tenhaven werd besloten. Verwacht mag worden, dat met deze werken binnenkort wordt begonnen. LOODSWEZEN. De goede samenwerking tussen het Nederlandse en het Belgische Loodswezen bleef in 1951 gehand haafd. Een aantal adspirant zee- en ri- vierloodsen werd in opleiding geno- jeen aanvoér van haring, terwijlmen, aangezien de vermeerdering van in 1950 nog voor plm. 50.000 was j de scheepvaart op de Schelde een aangevoerd. uitbreiding van het loodseneorps no- Het aantal baden by het gemeen- dig maakt, telijk badbedrijf bedroeg- 37/276 te-1 Het laat zich aanzien, dat de bouw NOG VELE WONINGZOEKENDEN. BEDRIJVEN. Het Vismijnbedrijf had in 1951 een omzet van 278.078,43,- tegen 349.408.91 in 1950. In 1951 was Belangstelling voor particuliere bouw. Zowel over het herstel van de laatste oorlogsschade aan woningen te Vlissingen als over de herbouw van vernielde panden, kon burgemeester mr. B. Kolff in zyn Nieuwjaarsrede tot de Vlissingse gemeenteraad enke le verblijdende mededelingen doen. Advertentie ivtRNizrier Vraaa da originele flacon Alr-Wlck a f 248 Waren er in 1950 nog 32 Woningen, die na herstel in gebruik werden ge nomen, in 1951 bedroeg dat aantal slechts 6. Jammer genoeg wil het nog niet vlotten met het herstel van de beschadigde woningen, die Belgisch bezit zijn. Voor het overige zijn er nog slechts 19 woningen in Vlissingen niet her steld. Daalde de nieuwbouw in 1950 sterk, voor 1951 was er weer een stijging. Er werden n.l. 333 nieuwe wonin gen opgeleverd tegen 262 in het jaar tevoren. Ongewenste samenwoningen konden opgeheven worden en van buiten Vlissingen komende arbeiders en leden van het overheidspersoneel, o.m. van de Koninklijke Marine, en geëvacueerden konden aan een wo ning geholpen worden. Op 1 Januari 1952 waren nog 20 woningwetwoningen in aanbouw, waarvan er 8 als duplexwoningen worden ingericht. Onder de regeling van de premiebouw waren bovendien 144 woningen in aanbouw, zodat voor deze soorten woningen tezamen er 164 woningen in aanbouw waren, te genover 118 een jaar tevoren. FINANCIERING. Dc bouw van meer woningen had in 1951 kunnen worden aangevat, in dien de bekende financteringsmoei- lijkheden zich niet hadden voorge daan. Nu immers de bouw van woningen niet alleen afhankelijk is gesteld van het bouwvolume, doch ook van het aanwezig zijn van de zgn. vaste fi nanciering, wordt het zeer moeilijk deze plannen tot uitvoering te bren gen, daar in de .regel geen vaste geldleningen kunnen worden verkre gen, tegen de voorgeschreven rente. De gemeentebesturen zullen moe ten afwachten, wat haar zal worden toegewezen van de gelden, welke by de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten beschikbaar zullen komen uit de stortingen door de Pensioenfond sen en Levensverzekeringsmaat schappijen, gezamenl'ik 350.000.000 bedragende, waarvan ongeveer de helft zal worden bestemd voor de bouw van nieuwe woningen. Het weder ter hand nemen door het Rijk van de financiering van de woningwetwoningen, - waaraan in 1948 een einde werd gemaakt en waarop ook door het terzake gehou den Buitengewone Congres der Ver eniging van Nederlandse Gemeenten ls aangedrongen zou de beste waar borg bieden, dat a'thans de bouw van woningen bli de heersende flnancie- rlngsmoelüjkheden niet in het ge drang zal komen. PARTICULIERE BOUW. Ten dele tengevolge van het vrij maken vaD de herbouw uit de volu me-distributie steeg het aantal par ticuliere woningen, dat gereed kwam en in het totaal van 333 begrepen is, van 84 in 1950 tot 117 in het afgelo pen laar. Van de nog buiten de gemeente vertoevende évacué's, welker aantal verleden jaar 150 bedroeg, keer den er 33 naar Vlissingen terug. Voor zover dit is na te gaan, moet riog met de terugkeer van 20 éva cué's rekening gehouden worden. Aan 56 uit Indonesië gerepatrlëer- de gezinnen werd in Vlissingen huis vesting verleend tegen 74 het jaar te voren. Neemt men het aantal gereed ge komen woningen in aanmerking, dan moet gezegd worden, dat het aantal gegadigden voor een woning slechts zeer weinig afnam. Dit daalde n.l. van 1174 op 1 Januari 1951 tot 1162 op 1 Januari j.l. Het gemiddelde aantal personen per woning gaf, in tegenstelling tot het jaar daarvoor, in het afgelopen jaar weer een kleine daling te zien, n.l. van 3,7 op 3,6. Ook thans geldt nog de opmerking, dat dit betrekke lijk lage gemiddelde grotendeels het gevolg is van de hoedanigheid van een groot deel der woningen, zoals nissenhutten, noodwoningen en du- plex-woningen. De gemiddelde bezet ting van de nieuwgebouwde perma nente woningen ligt aanmerkelijk ho ger, n.l. op 4,6. Het bevolkingscijfer steeg van 24.049 op 24.608. De vermeerdering had voor ongeveer 1/3 gedeelte plaats tengevolge van meer vestiging dan vertrek, tegen 2/3 gedeelte in 1950. PIJNLIJKE GEWRICHTEN? De pijnlijke plaatsen direct behandelen met Sloan's. Niet wrijven, alleen maar betten. Dan mindert de pijn snel! Pas de snelwerkende Sloan's ook toe bij rheumatiek, spit en spierpijnen „GENEZENDE WARM TE" Doodt pijn Middelburg kan weer geld lenen B. en W. van Middelburg hebben de gemeenteraad, die Maandag a.s, ver gadert, voorgesteld een geldlening van 400.000 tegen 4 aan te gaan. Officiële opening verbouwde school te Stavenisse, Maandag 28 Januari a.s. zal de Com missaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot de geheel verbouw de openbare lagere school te Stave nisse officieel openen. van het nieuwe betonnings-magazijn aan de Eerste Binnenhaven, waar mede in October 1950 was begonnen, in de loop van dit jaar gereed zal komen. Helaas zal de stand der her stellingswerkzaamheden aan de slui zen nog niet de gehele ingebruikne ming van de aan dit magazijn ver bonden utiliteiten gedogen, zodat het reserve-betonningsmagazijn te Terneuzen voorlopig daarnaast nog gebruikt zal moeten worden. WONINGGEBREK. Bij lange na kon niet worden vol daan aan de aanvragen om wonin gen voor personeel van de Koninklij ke Mij. „De Schelde", zodat het aan tal arbeiders dier maatschappij (3.289) vrijwel constant bleef. Het aantal ambtenaren steeg van 614 tot 673. Het bedrag der betaalde lonen en salarissen steeg van rmtn tien millioen tot ruim elf millioen gulden. De burgemeester gaf voorts een opsomming van de werken, die door deze maatschappij in 1951 wer den verricht en de schepen die wer den afgeleverd. Doordat de Jeugdherberg in 1951 nog onderdak verschafte aan een aantal leerlingen van de Zeevaart school kon zij pas haar eigenlijke taak weer opvatten te beginnen met 12 Augustus. Hoewel dit later was dan het jaar tevoren, toen de ex ploitatie op 1 Augustus begon, steeg het aantal overnachtingen van 80o in 1950 tot 988 in het afgelopen jaar. Met erkentelijkheid vermeide de burgemeester hèt werk van de Bond van Buurtverenigingen „Oranje en Vlissingen", waarna hij na enkele opmerkingen van algemene aard be sloot met de bede, dat God met Zjjn wijsheid de werkzaamheden van de raad zou mogen bijstaan. ZEEUWSE BIJNAMEN (IV) Wie zijn Aardappelkappers en wie Strooplikkers Dat in Oost Zeemvsch-Vlaanderen de tegenstelling op gódsdlenstig ter rein groter is dan in 't Westelijk deel, blijkt uit het volgende rijmpje: Van Axel naar Terneuzen Daar wonen de meeste Geuzen Te Zaaraslag en te Biervliet Daar dengen ze geen van allen niet Met Geuzen worden bedoeld de Protestanten. Het versje dateert uit de tijd van de Republiek. De namen Axeleer, Boemeleer, Stokvis zijn vrij algemeen bekend. Ook worden de Axelaars wel eens Proppenschieters genoemd. Het ver haaltje gaat, dat zij eens op de vijand gingen schieten, toen deze reeds ver weg was en zij deden hetmet proppen in plaats van kogels. Het dorpje St. Janstean, al is het naar een heilige genoemd, schijnt bij de naburen niet in een goede reuk te staan, want zij zeggen: Steen is een nest 't Waait er eerst en 't regent er 't lest. Advertentie Een prachtig portret van M. A. de Ruyter In bruikleen te Vlissingen Vrijdag arriveerde in het stadhuis te Wissingen een prachtig portret van M. A. de Ruyter, vermoedelijk geschilderd door Ferdinand Bol. Dit portret is eigendom van jhr. Elias van Stabroek te Brussel. Zijn familie stamt dirct af van een doch ter van admiraal de Ruyter. Het bedoe'ds portret werd door Ferdinand Bol in meer exemplaren vervaard'gd en er zijn bovendien copieën van. Het aantrekkelijkste is, dat dit por tret voorzien is van een bijzondere houten lijst, die versierd is met ma rine-emblemen. Destijds hadden de admiraliteiten in Nederland elk zo'n portret met een embleem-bist. De burgemeester van Vlissingen sprak er in de Vrijdag gehouden raadsvergadering zijn grote vreugde over uit, dat Vlissingen thans dit waardevolle portret in bruikleen heeft gekregen. Hét zal in de wethou derskamer worden opgehangen, waar ook een kist zal worden opg-steld die eveneens door jhr. E'ias van Sta broek in bruikleen werd gegeven. HILVERSUM Bekende tchriHtlijke cursus Herverkavelingscommissie Walcheren vergaderde De Herverkavelingscommissie Wal cheren heeft in haar maandelijkse vergadering, welke Vrijdag te Mid delburg werd gehouden, het bestek goedgekeurd voor de inwendige ver bouwing van het gemaal Boreel te Middelburg in verband met de aan staande uitbreiding van het aantal pompen. Dit werk kan nu eerdaags aanbesteed worden. Ook het bestek van een nieuwe brug in de weg VeereGapinge over de nieuwe kreek bij Veere werd goed gekeurd. De bouw van deze brug zal eveneens spoedig kunnen worden aanbesteed. Aan de directie van de Noord-Oost Polder zijn de namen opgegeven van de nieuwe candidaten voor de vier be drijven in deze polder, welke bij de laatste toewijzing aan Walcherse landbouwers door de aangewezenen niet zijn aanvaard. om zelf klaar te maken Een kwart, liter hoestsiroop voor slechts 75 cent Dit is 'n recept voor een siroop tegen hoest, verkoudheid en griep die uit stekend is en ook zeer geschikt voor kinderen. Kook 1/4 liter water, voeg er 1 eet lepel suiker bij en de inhoud van een 30 grams flesje Vervus (dubbel ge concentreerd), dat U bij elke apothe ker of drogist voor 75 cent kunt ko pen. Goed roeren en U heeft 'n uit stekende hoestsiroop. Knip dit recept uit en maak het vandaag nog klaar. Het zal U goed voldoen! Deze sterke rlieumatiek-olie brengt snel verlichting. Alles wat U nodig heeft om deze doeltreffende rheumatiek-olie te ma ken is 15 gram Rheumagicolie (prijs slechts 65 ct.) en 85 gram brandspiri tus. beide verkrijgbaar bij uw apothe ker of drogist. Samenvoegen, even goed schudden en uw rheumatiek-die is gereed. Bevochtig de pijnlijke plaat sen zonder te wrijven of te masseren en de pijn verdwijnt onmi'dehyk, Vergeet niet de twee bestanddelen vandaag nog in huls te halen. 76. Die avond werd in het Paviljoen een ere- maaltijd gehouden, waar alle deelnemers aanza ten met de leden van de jury en het wedstrijd comité. Alleen was het merkwaardig, dat er nie mand van de Betha Parisia-fabrieken was komen opdagen, hoewel die heren anders zo eenkennig niet waren. „Dat is hun kwade geweten", fluister de meneer Giebel Jimmy in het oor. Het was de voorzitter van de Automobielclub, Baron Karei Cnalpott van Voren die hier openlijk zyn verwon dering over uitsprak. „Maar", zei de president, „daarom niet getreurd. Wy hebben thans een gro tere coureur in ons midden dan alle cracks var. de Betha Parlsia bij elkaar". Hij hief het glas en dronk Jimmy Brown vriendelijk toe. „Hoor je dat nou?" vioeg meneer Giebel. „En jij wilt op 't toppunt van je roem meteen het vak weer verla ten. Ik vind jouw een dwaze kerel". „Kan wel zyn", antwoordde Jimmy, „maar ik laat mij door niemand lijmen Myn besluit staat vast. Morgen neem ik afscheid van u en de hele raeery. Ik schenk u myn vinding. Zelf duik ik weer ijlings onder in het leger der naamlozen, hoewel ik wèl een bepaald plannetje heb". Meneer Giebel trok een heel teleurgesteld gezicht, maar hjj begreep wel, dat Jimmy's plan vast stond. (EINDE) Een ander rijmpje zegt: Op 't Steen Daar zijn ze gemeen Op de Cling Daar zyn ze gering Op 't Kalf Daar deugen ze maar half Op de Groene Dijk Daar stelen ze hun rijk. Omdat de Clingeuaars vroeger arm. waren, moeten velen de kost verdienen met het opkopen van vodden. Van daar hun naam van Voddengaarders. Ook werden zij wel Klompenkappers genoemd. Deze tak van industrie geeft echter thans aan velen een goed stuk brood. De inwoners van Lamswaarde zijn zulke „hei'ige boontjes", dat het dorp Het Heilige Land wordt ge noemd. Als het 's avonds acht uur is, dan wordt in Lamswaarde gezegd, dat het reeds nacht is. De bewoners van Sas van Gent staan in geen goed blaadje. Men ziet ze liever niet dan wel blijkens het gezegde: Sasse bocht, vliegt in de lucht vliegt in de wolken, uw g... is gesmolten. De Hulstenaars worden Negenwe kere genoemd. Wij moeten eerlijk bekennen niet te weten waarom. Te Nleuw-Namen leven de z.g. Kautermo'len. Voor 1858 heette het dorp de Zeeuwse De Kauter, zoals bekend ligt over de grens de Vlaam se De Kauter. Nog schijnen de bewoners van Zaams'ag en van Axel met elkaar te twisten over de bijnamen Aardanpel- kappers en Strooplikkers, daar beide benamingen aan elk der dorpen wor den toegeschreven. Dat te Ossen'sse de Winossen wo- Dat te Ossenlsse de Windossen wo nen is niet meer dan een woord"->e- ling. (Slot volgt) Corresp. Van mej. R. Verhage uit Sluis kregen wij een brief, waarin zij ten vervolge op haar onlangs in de rubriek „Lezers Schrijven" gepubli ceerde schrijven mededeelt, dat haar inmiddels gebleken is, dat de inwo ners van Sluis SDeciaal door de Aar denburgers „Kaleiakkers" werden genoemd in verband met de kale uni formen van het Slu'se muz'ekcoms. Een lezer uit Biervliet wijst er od, dat de inwoners uit deze plaats nok „haringen" worden genoemd. Een vroegere bewoner van Zuidzande be richt ons, dat de inwoners aldnar ..Zevendraaiers" worden genoemd. In Zuidzande staat n.l. de hoogste mo len uit de omgeving, die niet minder dan 7 zolders heeft. Voorts deelt deze briefschrijver mede, dat hij over de Cadzandtenaren wel over ,.nère, m'n ouwen" had gehoord, doch niet over „oude père". Constitutie veestapel geen reden tot ongerustheid De heer Groofenhuis geeft z«in mening De adjunct-directeur van de Pro vinciale Gezondheidsdienst voor die ren in Zeeland, de heer G. Grooten huis, reageert in de „Nieuwe Rott. Courant" op het artikel van de land- bouwmedewerker van dit blad, waar uit in de „Kantlijn" in de P.Z.C. van Donderdag j.l. het belangrijkste werd geciteerd. De iandbouwmedewerker van de N. R.C. betoogde, dat er een uitbreiding van ziekten onder de veestapels kon worden waargenomen, tengevolge van het „schier onmogelijke" dat van deze productiebron wordt ge elst De heer Grootenhuls wijst er op, dat de veestapel weliswaar op een zware proef wordt gesteld, doch dat hij de ongerustheid over de toene ming van „het aantal ziekteverschijn selen" niet kan delen. De in de N.R.C. aangehaalde voorbeelden acht hjj niet overtuigend en voorts acht de heer Grootenhuis het onluist, dat er by een ouderwetse bedrijfsvorm min der ziekteverschijnselen zouden zijn waar te nemen, zoals door de Iand bouwmedewerker van het blad werd verklaard. HET SCHAAP. Tenslotte schrijft de heer Grooten huis, dat ook het schaap dat op de meest natuurlijke wijze wordt ge houden aan besmettelijke ziekten lydt. In Zeeland is b.v. vrijwel elke kudde schapen aangetast met darm-, maag- en longstrongylosis. genaard met een chronische longontsteking. „Indien er door verhoging der pro ductie en invoerbeperking van krachtvoer werkelijk ernstige stoor nissen in de gezondheidstoestand van de veestapel ontstaan, dan zullen er passende maatregelen genomen die nen te worden", zo besluit de ad junct-directeur van de Provinciale Gezondheidsdienst voor dieren in Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 6