TRIUMPH Waarom Middelburg het E.T.I. voorlopig niet subsidieert Terneuzen s haven voor particulier initiatief? Zeeuwse Almanak reeds 20 laar wint „WIJ WILLEN DE MAATSCHAPPIJ ZEELAND TERUG 2 PROVINCIALB ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 26 JANUARI 1952 EEN PRINCIPIËLE ZAAK B. en W. verklaren, dat er drie grote fouten zijn gemaakt In een officieuze zitting van de Middelburgse gemeenteraad ter behan deling van de begroting voor 1953 heeft een lid gevraagd, waarom de post „subsidie Economisch Technologisch Instituut" voor memorie is uitgetrok ken, In antwoord hierop hebben B. en W. het standpunt van het gemeente bestuur ten opzichte van do E.TX-kwestlo uiteengezet en daarby ver klaard, dat naarthuu mening door Gedeputeerde Staten en/of het E.T.I.- bestuur drie essentiële fouten zijn gemaakt: twee principiële en één concrete tegenover do gemeente Middelburg. nadruk werd voorts verklaard, dat men het E.T.I. een onmisbare instel ling in de provincie vindt. PLAN VOOR NIEUW GYMNASIUM. In antwoord op een opmerking van een raadslid, dat het gymnasium in zeer slechte toestand verkeert, deelden B. en IV. mede, dat cr een pl3n voor een nieuw gebouw event, in étap pes te verwezenlijken wordt ont worpen. Een ander lid wees het college ei op, dat de verhuur van grond aan V. D. als uiterste termijn tot 1 Januari 1952 zou voortduren. Hierop werd ge antwoord, dat V. D. geen plan kon opmaken, doordat de regeling van de kernfinanciering pas eind 1951 af kwam. B. en W. hebben de termijn nu verlengd en hebben de overtuiging, dat thans serieuze plannen worden ge maakt. Weer een ander lid vroeg, of, nu het hoofd van de ULO-school voor jongens met pensioen gaat, combinatie van de twee ULO-scholen niet te overwegen is. B. en W. hebben dit punt inderdaad in onderzoek. Zij hebben de ouderraad ingeschakeld om de mening van de ouders der leerlingen te vernemen. Men noemde het een principiële fout, dat de directeur van de P.P.D. tot lid van het dagelijks bestuur en tot toezichthouder op de directie van het E.T.I. werd benoemd en betreurde het, dat de stichters van dit kwaad niet voor rede vatbaar waren, maar slechts weken voor het ministeriële dreigement om het rijkssubsidie in te houden. Ten tweede werd de indruk verkregen, dat de leden van het dag bestuur zich bemoeiden met een con creet onderzoek. Uiteraard gaat men dan vrezen, dat er verdere stappen ko men op het verkeerde pad, b.v. dat de leden van het D. B. inzage kunnen krijgen van de op een bepaald onder zoek betrekking hebbende stukken. •Dit werd ontoelaatbaar genoemd. De directeur van het E.T.I. heeft een ver trouwenspositie. Het vermoeden, dat hier verkeerde toestanden bestaan, werd volgens B. en W. versterkt door hel volgende concrete feit. Het college kreeg schrif telijk van het dag. bestuur bericht, dat men tengevolge van de personeelsin krimping niet in staat was te voldoen aan het verzoek van B. en W. om een nota samen te stellen over het behan delde in de Verkeerscomniissie. Toen waren er reeds drie vergaderingen ge weest; men had de stof doorgenomen en de secretaris, de aan het E.T.I. ver bonden econoom, de heer Sap, zou een ontwerp-rapport maken! B. en W. kon den zich dan ook niet met de inhoud van deze brief verenigen. Ten eerste geeft Middelburg een jaarlijks subsi die van f 1100, waarvoor men toch wel iets kan terugverlangen, ten tweede behoren onderzoekingen op het gebied van het vërkeér typisch tot de taak van het E.T.I. en ten derde mag het feit, dat een in het belang van een be paald lichaam "ondernomen onderzoek wel eens ten nadele van een ander lichaam kan zijn, geen bezwaar zijn om dat onderzoek in te stellen. MINISTERIE DEELT B. EN W.'S STANDPUNT. Het bleek B. en W. dat hun stand punt door het ministerie van Econo mische zaken volkomen werd gedeeld. Zij schreven dan ook aan de Staten commissie, dat zij niet accoord kon den gaan met de inhoud van de brief, terwijl zij haar verzochten ook dit punt in haar onderzoek te betrekken. Hierop is tot nu toe geen reactie ver nomen. Door het ontslag van de heer Sap werd de voltooiing van het ontwerp- rapport der Verkeerscommissie ver traagd, maar nu is er weer schot in gekomen. B. en W. willen thans, dat het D. B. zich bereid verklaart, het onderzoek van de commissie te vol tooien, ook al is de practische beteke nis van een dergelijke verklaring, nu 't onderzoek bijna is voltooid, gering. Tot zolang acht men het nodig, dat de ge meente geen subsidie verleent. Het col lege zeide te hopen, dat ook de ande re gemeenten het been stijf zullen houden in deze principiële zaak. Met Advertentie een verstandige vrouw koopt uitsluitend gcmitiniseerWe wol en wolgoed^ De veerdienst Vlissingen Breskens Naar wy vernemen heeft de veer dienst VlissingenBreskens Vrijdag, nadat er bij de eerste reis van ae veerboten Prins Willem' I en Prins Hendrik nog enige achterstand was, de rest van de dag goed gefunction- neerd. Wat de beschadiging van de Ko ningin Juliana betreft is Vrijdag bij het onderzoek In het dok gebleken, dat enkele schroefbladen vervangen moeten worden. Behalve het herstel van de schroef, zal ook nog een in terne inspectie nodig zyn. Men kan niet met zekerheid zeggen, wanneer de boot weer vqor de vaart gereed zal zijn maar gehoopt wordt, dat met een week de boot hersteld zal zijn. In verband met het uitvallen van de veerboot Koningin Juliana is de vraag van belang wanneer de veer boot Prins Bernhard, die geruime tijd geleden in revisie en reparatie is ge gaan. weer voor de dienst beschik baar zal zijn. Wij meldden destijds reeds, dat de reparatie vry lange ttfd zou duren. Naar wij thans vernemen, houdt deze lange duur verband met het wachten op bepaalde onderdelen, die uit het buitenland geïmporteerd moeten worden, Eerst na aankomst van deze on derdelen kan de datum worden vast gesteld, waarop dit schip weer vaar klaar zal zijn. Nieuwe wethouder voor Hulst In de gemeenteraadsvergadering van Hulst is Vrijdag de heer F: A. M. Gh. de Meurichy tot wethouder benoemd. De heer J. D. A. van Mierlo werd als raadslid geïnstalleerd. REDE Ir. C. A. L. HORSTMANN Van industrialisatie was in Zeeuwsch-Vlaandereu weinig te bespeuren De Kamer van Koopliandel en Fabrieken voor Zeemvsoh-Viaanderëji hield Vry dag in hotel Rotterdam te Terneuzen een algemene vergadering, tydens welke de voorzitter, ïr. C.. A. L. Horstmanu, een beiaiigrijyov Nieuwjaarsrede hield, waarin hij er o.m. op wees, dat 1951 voor'het be drijfsleven een zeer opmerkelijk en wisselvallig verloop heeft gehad. De afzetmogelijkheden op de binnenlandse markt waren beperkt', mede door de toestand in Korea. In vele bedrijfstakken ging de terughoudendheid ge lijken op een „kopers-staking". TP.AM ALS WEERPROFEET. Sedert November, ach die nevelige, eerste winterse maand November, kijkt iedere morgen, zonder één enke le uitzondering, mijn jongste dochter uit het raamvan haar slaapkamer, of het gesneeuwd heeft. 'Zij is nog jong genoeg om zich een witte wereld als een waarlijk smetteloze wereld voor te kunnen stellen. Maar iedere morgen werd zij teleurgesteld Edoch! Nu is dan tenminste de vorst gekomen en misschien zal mijn jong ste dochter dus toch nog sneeuw te aanschouwen krijgen in deze winter. Intussen stonden Donderdagmiddag daar ergens op Noord-Beveland een paar bejaarde boeren bij elkaar en keken naar de lucht. Er hing een dun ne mist aan de horizon, er dreven zware wolken voorbij. En ge f st hoe boeren zijn, zij hebben een kltme me teorologische knobbel in hun schedel, zij voelen het wéér in hun vinger toppen. En één was er daarbij, die meende, dat er regen zou vallen. En een ander meende, dat er sneeuw zou komen-. Maar de derde, die tevens de oudste was, zei en het'was een merkwaardige uitspraak: - Nee, er komt vorst, wel ander weer, maar geen regen of sneeuw, maar vorst. Want valldaag heb ik de R.T.M. van Schouwen op Noord-Beve land horen fluiten en als je dat vroe ger kon horen, kwam er altijd sterke vorst Nu zitten wij op ons redactiebureau en turen naar de hemel. Om te kijken of die weersvoorspelling uitkomt. En constateren inmiddels met vreugde: - Er werd zowaar ook eens iets goeds over de R.T.M. gezegd! Merkwaardig: de Schouwse tram op Noord-Beveland hoorbaar! De heer Horstmann noemde de gang van zaken bij de belastingherziening een steekspel tussen de beide rege ringspartijen, waardoor het- resultaat geen vermindering van de belasting druk werd, maar een verzwaring, ze ker voor het bedrijfsleven. Spr. be schouwde de verbetering in de devie- zenpositie als een schijn-voorspoed. Aan alle kanten kan men immers de nadering van een crisis bespeuren. Zij wordt slechts vertraagd door de bewapening. De tweede helft van het jaar heeft bewezen, aldus ir. Horstmann, hoe goed het was, dat het Nederlandse bedrijfsleven de noodzaak van het vormen van grote voorraden heeft ingezien. ZEEUWSCH-VLAANDEREN Biykens door de Kamer ontvangen berichten heeft de zeescheepvaart op Terucuzen zich in 1951 wonderlijk hersteld. Door het gemis van de spe ciale spoorwegtarieven bleef echter ook dit jaar de achterstelling by de Belgische havens bestaan. De Rijks waterstaat en de Spoorwegen willen zich wat het kraanbedrljf betreft, te rugtrekken. Men wil de haven over laten aan het particulier Initiatief. Indien dit ten volle tot ontplooiing kan komen, ziet spr. mogelijkheden, die gerealiseerd zouden kunnen wor den. Hiervoor is echter kapitaal no dig. Uitvoerig stond spr.. stil bij de kwestie van de waterwegen en de ac tiviteit, welke de Kamer ter zake heeft ontwikkeld. De actie inzake de stopzetting van liet personenver voer op het traject Temeuzen-Hulst had helaas geen succes. Het goede renvervoer onderging door gebrek aan medewerking van de zijde van de Belgische Spoorwegen nog geen uit breiding van betekenis. Spr. herinnerde aan het totstandko men van de gasleiding door de Wes- terschelde en sprak de hoop uit, dat ook Zeeuwsch—Vlaamse gemeenten van dë gasproductie te Sluiskil zullen gaan profiteren. Van industrialisatie is in Zeeuwsch- Vlaanderen weinig te bespeuren ge weest. Vele gemeenten legden wel in dustrieterreinen aan, maai* er kwam Te Breskens werd een jacht te water gelaten Donderdag werd het eerste jacht te water gelaten, dat op de jachtwerf van de Gebrs. Maas te Breskens werd gebouwd. Het betreft hier een zg. Noordse Jol of spltsgatkruiser van 13.25 m. lengte en een breedte van 4 m. Het geheel van hard hout vervaar digde scheepje krijgt twee masten met een zeiloppervlakte van 90 m2. en het bevat 10 slaapplaatsen. Een hulpmotor van 54 p.k. zal te Antwer pen worden ingebouwd. Het is be stemd voor de heer W. Vrindt3, Sche pen van Antwerpen. geen woonruimte voor de arbeiders. Ook de geringe arbeidsreserve werk te remmend. Met dankbaarheid maakte ir. Horst mann ten slotte gewag van de we deropbouw van vele zakenpanden in West Zeeuwsch-Vlaanderen. BESTUUR HERKOZEN Na een besloten zitting werd me degedeeld, dat het zittende bestuur in zijn geheel werd herkozen. De Kamer beschikte na een uit voerige bespreking met 14 tegen 2 stemmen afwijzend op een verzoek van de minister zonder portefeuille, Albrechts, om een vergoedingsrege ling vast te stellen voor de leden- werknemers. Bij de rondvraag werd ten slótte door verschillende leden opnieuw aan dacht gevraagd voor de onbevredi gende toestand bij de veerdiensten over de Westerschelde. VIRGINIA 80 ct Ziekenhuisuitbreiding te Middelburg begint dit jaar Eerste étappe zal ongeveer 13 millioen kosten In antwoord op een vraag van een raadslid in de officieuze begrotings zitting van de Middelburgse gemeen teraad hoe het staat met de plannen tot uitbreiding van het ziekenhuis, hebben B. en W. geantwoord, dat het in de bedoeling ligt met het werk eind 1952 te beginnen en het in de volgen de jaren te voltooien. Reeds l}j jaar geleden is een plan besproken in een interdepartementale commissie, die het niet ruim genoeg vond. Een na zekere tijd gereed geko men nieuw plan kon door de verander de financiële omstandigheden geen genade vinden en er moest weer naar een andere uitvoering worden uitge zien. Na veel besprekingen is men tot een oplossing gekomen, waarin uitvoe ring in étappen mogelijk is. De archi tect is nu weer aan het tekenen. Na gereedkoming van het plan zal de in terdepartementale commissie het ge val opnieuw behandelen. De eerste étappe zal ongeveer f 13 millioen kosten. Het bestuur der Gods huizen zal moeten trachten het beno digde geld te lenen tegen het voorge schreven rente-type, daar anders de gemeente deze lening niet mag garan deren- Een concreet voorstel za! de Raad te zijner tijd worden aangebo den. Uitbreiding is dringend nodig. Voor al de kinderafdeling is erg slecht en de bestuurskamer is ook al voor zie kenzaal ingericht. Toen de staats-se- cretarïs het Gasthuis had bekeken, gaf hij als zijn mening weer, dat ei* een noodtoestand heerst. Gelukkig wordt van Den Haag alle medewerking on dervonden. Sneeuw en gladde wegen in Zeeland GEEN ERNSTIGE ONGEVALLEN. Vrijdag is in Zeeland in deze winter de eerste sneeuw gevallen, die „hield" en in verschillende delen van de pro vincie, vooral op Walcheren, waren straten, wegen en velden weldra met een wel dunne, maai* toch helder wit te vacht bedekt Tot grote vreugde van de- jeugd natuurlijk,-1 die zich direct wist'té óermaken-met slede of flijbaan, maar minder prettig voor eder die zich te voet of per voertuig- op de vaak wel heel gladde buitenwe gen móest begeven. Op Walcheren leverde dat nog aJ wat moeilijkheden op, speciaal voor auto's en autobussen. De oude weg tussen Vlissingen en Middelburg was vroeg in de avond zo glad, dat enkele busdiensten over Oost-Souburg moes ten uitvallen, maar toen er eenmaal zand gestrooid was, kon de dienst weer hervat worden. Langs deze weg geraakten ook ver schillende auto's in moeilijkheden doordat zij al glijdende in de berm van de weg of zelfs in de sloot terecht kwamen. Bij de Souburgse watertoren vond nog een lichte aanrijding plaats, die met geringe materiële schade af liep. In de bocht in de kom van Nieuw- en St. Joosland slipte even eens een passerende auto; deze raak te daarbij een langs de weg geparkeer de doktersauto met alweer lichte ma teriële schade als gevolg. Op Schouwen, waar sommige wegen eveneens zeer glad waren, kwameen auto tussen Serooskerke en Noordwel- le in een sloot terecht. Het echtpaar F. liep daarbij enige lichte kwetsuren op. BURGEMEESTER Mr. B. KOLFF: Vlissingen vertrouwt in dit opzicht op de toezeggingen van de regering De burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff, verstrekte in zyn nieuw jaarsrede, die hij gisteren by de aanvang van de raadszitting hield enkele gegevens over de Vltsslngse haven In het afgelopen jaar, waarbij hy te vens uitvoerig aandacht Schonk aan de Stoomvaart My. „Zeeland." aldus spreker, maar wanneer dan ja ren lang terzake niets wordt verno men en van de zyde der Maatschappij „Zeeland" niet de minste aanstalten worden gemaakt, om van de door haar te Invader ure ingeslagen weg terug te keren, dan willen wil nog eens met nadruk verklaren, dat wy inderdaad op de door de --eger*ng -"-'"ne toezeggingen vertrouwen tvH niet rusten zullen fcenvolle zyn nagekomen. DE SKV. Over het bedrijf van de Steenkolen Handels Vereniging in Vlissingen, kon een jaar geleden worden geroeid, dat het bunkeren van kolen in net einde van 1950 een ernstige inzinking vertoonde ten gevolge van het srerk toegenomen kolengebruik in de oor logsindustrie. Deze toestand duurde in het begin van 1951 voort, zodai in het eerste kwartaal slechts 8 schepen kolen kwamen bunkeren. In de beide volgende maanden kon een zij het schoorvoetend begin gemaakt worden met de kolenleveranties, ter wijl de omzet in de overige maanden niet onbevredigend genoemd kan wor den. tenminste indien men rekening houdt met de nog steeds zeei moei lijke kolenposltie. Teneinde nog eni germate aan de vraag te kunnen vol- De door de „Zeeland" met haar toe- ristendienst geopende mogelijkheden voor een groter toeristenverkeer "an en naar Walcheren zijn ons uiteraard welkom, aldus de burgemeester. Iede re zodanige mogelijkheid met de daar aan verbonden grotere bedrijvigheid in de haven en elders moet worden toegejuicht. Maar het mag nog wel eens dui delijk gezegd worden, dat het ons hier niet om te doen is, zo vervolgde mr. Kolff. WH willen het bedrifl van de xz igch Irijf 939 aan een plm. 450 man meest in Vlis singen woonachtig personeel, werk gaf. Het definitief voor Vlissmgen verloren gaan van dit bedrijf zal zo wel uit sociaal als uit economisch oogpunt beschouwd voor Vlissingen een grote slag betekenen, waarvan men zich zou kunnen denken dat zy zich zal herstellen, indien een bedi yf van dezelfde omvang en dezelfde al lure er voor In de plaats kwam De In deze bestaande mogelijkheid is zo gering, dat men haar buiten beschou wing kan laten. Wy mogen gerust op de toezeggin gen van de regering inzake de terug keer van de „Zeeland", vertrouwen. Nieuwe prijsvraag voor ontwerp-kerktoren te Hulst? Ingezonden ontwerpen leverden geen resultaat op Door de gemeente Hulst werd enige tijd geleden een onderhandse prys- viaag uitgeschreven voor een ont werp van een kerktoren voor de ba siliek. die door oorlogshandelingen gedeeltelijk werd verwoest. Aan deze prijsvraag dóngen drie architecten mede. De iury, die de ontweipen moest Beoordelen, be stond uit burgemeester B. Truffmo, prof. F.A. Eschauzier. ir. F. A. Gouwetor. Joh. H. Groenewtgen en jhr.'dr. E". O. M. van Nispen tot Se- venaer. Geen enkel ontwerp werd voor uitvoering voorgedragen, hoe wel de inzendingen van de architecten Briët en Royaards wel uitvoerbaar geacht werden, wanneer deze oeter uitgewerkt zouden worden. De heer Royaards werkte daarna zijn ontwerp verder uit, maar ook dit werd niet geschikt geacht. .Men heeft aan de minister van On derwijs. Kunsten en Wetenschappen verzocht een nieuwe, openbare prijs vraag te mogen uitschrijven. Provinciale Almanak voor 1952 verschenen NOG UITGEBREIDER DAN DE VORIGE EDITIES. Bij de firma Littooy en Olthoff te Middelburg is de nieuwe Provinciale Almanak voor Zeeland verschenen, weliswaar niet gestoken in zo'n fris- kleurig kleedje als de laatste jaren het geval was (het bandje is ditmaal van eerf wat somber chocolade-bruin), maar even goed verzorgd als" altijd "en nóg uitgebreider en vollediger dan de vo rige edities. De 28é jaargang verschilt hiervan zelfs vrij sterk. Zo is het bijvoorbeeld een aanwinst, dat by de gemeentebe sturen achter de naam van elk raads lid diens politieke richting staat ver meld en dat staatjes zijn opgenomen, waaruit de indeling van de Zeeuwse bevolking naar kerkelijke gezindten, werkkring en nationaliteit blijkt. Voor het eerst treft men voorts in deze almanak ondermeer aan de nieu we provinciale commissies, de com missies uit de Stichting voor de Land bouw, de Stichting voor de Zeeuwse visserijbelangen, hetOranje-Groene 'Kjaüs en het Zeeuwse WitrGe'Ië Kruis, "cTé'Stichting Rusthuizen Walcheren, de verenigingen tot bescherming van die- rèn en de Stichting "tot Beheer van landbouwgronden. De zes pagina's om vattende lijst van gesloten wégen is vervallen, maar niettemin is de al manak weer 18 bladzijden lijviger ge worden. De nagedachtenis van de overleden oud-Commissaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, is ge- eerd met een fraaie reproductie op kunstdrukpapier van een geschilderd portret van deze magistraat. Platina bruidspaar te Middelburg gehuldigd Zeer velen kwamen de heer en mevrouw Flipse gelukwensen Middelburg?» platina bruidspaar L FlipseFlipse heeft Vrydag, de heuglijke dag van zyn 70-jarige echt vereniging, zoals te verwachten was, zeel veel belangstelling en medeleven mogen ondervinden. De burgemees ter, nir. dr. N. Boikestein, mevrouw E. BoikesteinPull en de echtgeno te van de Commissaris der Koningin in. Zeeland, mevrouw S. C. de Casem- brootbaronesse Van der Feltz, be hoorden tot de velen, die in de loop van de dag de 90-jarige heer Flinsc en zijn 91 jaar oude levensgezellin kwamen gelukwensen met dit uitzon derlijk jubileum. De buurtbewoners hadden de 'vlag uitgestoken, waardoor de Havendyk. waaraan het echtpaar woont, een feestelijke, aanblik bood. De heer en mevrouw Flipse mochten zich ver heugen in een zeer druk bezoek, on der meer van vrienden, bekenden, fa milieleden en enige Ned. Hervormde predikanten en werden overladen met. geschenken, zoals bloemstukken en fruitmanden. KUNST Krebbers en Hielkema gaven voortreffelijk concert Concert- en Gehoorzaal, Middelburg. Met een verrassend recital is de violist Herman Krebbers na enige ja ren weer eens in de Middelburgse Concertzaal verschenen en ook dit maal heeft zyn optreden diepe indruk gemaakt Indrukwekkend was dit concert door de voorname voordracht en de natuurlijke muzikaliteit van de violist en verrassend door de vitale kracht die uit zijn spelsprak en die tevens bewees dat het concerteren voor Krebbers nog niet afgezakt is tot een vervelend routine-werk. Het succes van deze avond was mede te danken aan de pianist Willem Hielke ma, die de begeleiding verzorgde en dit zo voortreffelijk deed, dat hij ge lijk met Krebbers moet worden ge noemd. De taak van een begeleider hangt af van de compositie, die wordt uitgevoerd. Soms neemt de pianist een secundaire plaats in, maar een andermaal kan hij ook solist zijn of liever gezegd volwaardig lid van een uit twee musici bestaand ensem ble. Gelukkig voor Willem Hielke ma was 't programma van dien aard, dat hij voor het grootste deel van dit concert deze laatste functie kon ver vullen. Als gelijkwaardig partner was hij namelijk op zijn best. Krebbers, die zich met de vierde Handel-sonate introduceerde, kon al spoedig zich wat ruimer bewegen in muziek, die hem qua karakter betel' ligt en waarin hy naar het schijnt volkomen zichzelf kan zijn. Deze violist logenstrafte daardoor het fa beltje, dat de Nederlander een té nuchter mens is voor de vertolking van die klanken, waarin meer passie aan de dag treedt dan men gewoon lijk in ons land toelaatbaar acht. Hoe prachtig klonk niet Dvórak's Sonati ne in G. dat juweeltje van Slavisch dichterschap En met welk 'n spran kelende virtuositeit werd Ravel's Tzi gane uitgevoerd! Deze nog zo jonge violist heeft én muzikaal én tech nisch een grote hoogte bereikt, zo dat men slechts hopen mag. dat Krebbers er in de toekomst in zal sla gen, dit niveau vooral artistiek te behouden en bovendien in staat zal zijn om zijn inzicht te verdiepen in die muziek, die hem thans nog niet ge heel eigen is. Het publiek onthaalde beide kunstenaars op een dankbaar aonlaus. di° daarvoor met enkele toc- ffifties dankten. Donderdag en Vrijdag gaven Kreb bers en Hielkema concerten voor de schooljeugd uit Vlissingen en Mid delburg. waarbij zij eveneens een langdurig applaus in ontvangst moch ten nemen. de K. Kwaliteit wint altijd.' doen is het nodig gebleken driekwart van de benodigde kolen uit Amerika te betrekken, hetgeen een zeer be- langryké prijsverhoging met zich moest bi-engèn. De totale omzet- van bunkerkolen in 1951 zal dan ook slechts 60 van die in 1950 bedra gen er bunkerden 130 schepen ko len. Voor de naaste toekomst ziet het er echter in zoverre beter uit dan een jaar geleden, dat het nu hoogstwaar- schrjnlijk niet nodig zal zyn Tel ko lenstation te sluiten, doch da» een re gelmatige zy het ook besche den omzèt behouden zal kunnen blij ven. Over de'olieafdeling zyn de berich ten beter. De omzet evenals het aantal gebunkerde schepen steej met ongeveer 20 vergeleken bf """O Het' aantal schepen kwam op Het is in Het afgelopen ,aar ge bleken dat de omzet van olie vrij ge makkelijk' uit' te breiden zou zijn, ware het niet dat de ter beschikking van het bunkerstation staande boe veelheid olie o.m. door gebrek aan deviezen beperkt moet blijven, Cijfers op oestervaten inplaats van nullen De voorzitter van het Bedrijfschap voor Visserijproducten heeft bekend gemaakt, dat in het vervolg oesters alleen mogen worden geleverd, wan neer op de fusten de soorten ziin aan geduid, Dit zal niet meer worden .ge daan met nullen, maar met cijfers. Zo zal in het vervolg dè aanduiding 6/0 worden gebruikt Inplaats van de gebruikelye zes nullen. Het nieuwe merk moet duidelijk worden aange bracht op het deksel en op de zijkant van het fust. Deze maatregel is ge nomen om de mogelijkheid uit te slui ten, 'dat door 't bijvoegen van een of meer nullen op de vaten hogere soor ten worden gecreëerd, waardoor de bonafide handel wordt gedupeerd. Glorie der Vlaamse Primitieven (Vervolg van pag. 1) Het aanknopen van contacten vindt steeds zijn meest enthousiaste sup porters bij de jeugd. Daarom zal ook de Zeeuwse schoolgaande jeugd bij de culturele Veertiendaagse worden betrokken. Zij zal worden uitgenodigd om, ónder bevoegde leiding, jeugdma- tinées by te wonen waarop o.a. de Oostvlaanderen-film van Gerard de Boe zal worden vertoond. In een be vattelijke causerie zullen haar tevens de meest treffende bijzonderheden over Oost-Vlaanderen worden voor gehouden. Ten slotte hopen de inrichters dat gelegenheid zal worden gevonden voor ontmoetingen van juristen zoals ook tydens de „Zeeuwse Da gen" te Gent geschiedde en voor gegadigden uit de wereld van land en tuinbouw. GROTE VERWACHTINGEN Men ziet: er mag van grote plan nen gesproken worden. Maar ook van grote verwachtingen! En die leven aan beide zijden van de grens tussen Zeeland en Vlaanderen. Dit bleek zonneklaar uit de korte tafelspeechjes, die tydens een lunch te Gent werden gehouden. Gouver neur van den Boogaerde en Gedepu teerde d'Hanens waren de woord voerders van Oostvlaamse zyde. Zy spraken de hoop uit, dat de ernstige poging om in Zeeland iets indruk wekkends te brengen? in Zeeland niet alleen, maar in geheel Zuid-Nederland weerklank zal vinden in een zeer grote belangstelling. Aan Nederlandse zijde waren de Gedeputeerden mr. dr. A. J. J. M. Mes en A.. Schout, en namens do Journalisten de heer G. Ballintyn de sprekers. Onder de Indruk van do plannen spraken zy het vermoeden uit, dat Oost-Vlaanderen de in Zee land reeds hoog gespannen verwach tingen nog verre zal overtreffen. Tevens brachten zy de gevoelens van erkentelijkheid tot uiting voor de wy- ze, waarop Oost-Vlaanderen deze cul turele manifestatie op Nederlandse bodem voorbereidt en uitbouwt. Vast staat wel, dat Middelburg van 1326 Juli een tentoonstelling zal herbergen, die ook voor het toerisme naar Zeeland van grote betekenis zal zyn. Trouwens onze Zuiderburen zei den het eerlyk: zy verwachten, dat niet alleen de Nederlanders naar Mid delburg zullen komen, maar even zeer de Belgen en de Engelse en Amerikaanse toeristen, die beide lan den bezoeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2