niet zeewaardig Velen achtten de treiler „Alkmaar" RALLYE VAN MONTE CARLO EISTE EERSTE SLACHTOFFER VRIJDAG 25 JANUARI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RAMP DOOR NALATIGHEID Ervaren zeelui hadden er geen vertrouwen in (Van onze speciale verslaggever) De stormen van de laatste maand hebben van de zeevarenden een zwa re tol geëist. Een van de meest tragische gebeurtenissen tn de reeks van schipbreuken, is hst vergaan van de motortrawler „Alkmaar". Veertien opvarenden hebben een afschuwelijke verdrinkingsdood in de golven ge vonden. Een aantal gezinnen is in diepe rouw gedompeld. Wy hebben met enige zeelleden, die meermalen op do „Alkmaar" gevaren hebben en het schip door en door kennen, een gesprek gehad en uit wat zjj ons vertelden, is het bange vermoeden gerezen, dat het tragische ver gaan van de „Alkmaar" te wyten is aan een onvoldoende zeewaardigheid van deze trawler. Eind 1948 werd de „Alkmaar" door de Nederlandse rederij N.V. Visserij Mij „Petten" van Noorwe gen gekocht. Alvorens echter tot de koop over te gaan, informeerde de directeur, de heer Barnaart, bij de firma Piet Smit in Rotterdam, waar het schip in 1933 gebouwd was, naar de kwaliteiten, met het gevolg dat de rederij het naar ons ver zekerd werd tegen 40% van de gevraagde prijs los kreeg. Op zich zelf kan hierin reeds een aanwijzing gelegen zijn, dat de Noren het graag kwijt wilden. Het had toen al vijftien jaar ge varen. De eerste schipper op de „Alkmaar" werd toen het onder Ne derlandse vlag ging varen, Engel de Groot, een Egmonder, wonende in IJmuiden. Hy deed er onaangename ervaringen mee op. De .Alkmaar" maakte ver schillende keren zo sterk slagzij, dat men bang was, dat hy kapseizen zou. Met het grootste deel der be manning bedankte Engel de Groot voor de eer om er nog meer reizen mee te maken. Zijn opvolger werd Jan Prins, eveneens een in IJmuiden wonende Egmonder. Het verging hem als de i Toch is 'l zo I 18t leder, die veel met dieren omgaat, weet, hoe zieke of gewonde dieren in stinctief datgene verrichten wat voor het herstel het meest noodzakelijk ts. Zij weten in vele gevallen wat hun schade berokkenen kan, maar óók wat goed voor hen is. Zo zal geen enkele vogel de rupsen eten die op de blade ren van de giftige Wolfsmelk leeft, noch zal een snoek het in zijn hoofd halen de stekelbaars op dezelfde wij- Groot. Inmiddels waren een te fcoge opbouw, een soort messroom en een traanketel van het schip afgehaald, teneinde het zwaartepunt wat om laag te brengen en het dus stabieler te maken. Maar nog altijd bleek de „Alkmaar" onvoldoende stabiliteit te bezitten. Met slecht weer wind kracht 8 maakte hy weer zwaar slagzij. Dat was een deel der be manning te gevaarlijk en deze men sen monsterden dus niet opnieuw aan. Het gevolg van deze zeer geringe liefhebberij onder de ingewijden om met de „Alkmaar" de zee op te gaan was dat de bemanning merendeels bestond uit niet voldoende doorkne de mensen. De beste krachten, zij die wel over genoeg vakkennis be schikten. prefereerden andere sche pen en voelden er weinig voor om op de „Alkmaar" him leven te wagen. ANGSTGEVOELENS Het is ons bekend, dat de opvaren den A. de Lange en P. den Heyer eni ge weken geleden tegenover hun col lega's verklaard hebben, dat zij met angstgevoelens naar zee gingen. Aan gezien zy echter geen overbrugging- stenn zonden ontvangen, als zy niet monsterden, maakten zy niettemin de zo noodlottig geëindigde laatste reis van de „Alkmaar" mee. Begin Februari 1951 is het schip voor revisie van de oude motor naar de werf van Piet Smit gebracht. Aan gezien de mededirecteur van de rede rij, de heer D. Krijger en de chef van de technische dienst, de heer J. Schager, al enige malen ervaren had den, dat het schip onbetrouwbaar was en de mensen eraf liepen er is nauwelijks een Nederlandse traw ler aan te wijzen, waarop het ver loop zo groot was wilden zy tevens overgaan tot het aanbrengen van twee nieuwe tussenschotten in de frote gasolietank, waarin zich slechts én verticaal tussenschot bevond. De prijs, die de firma Piet Smit hiervoor opgaf, was echter te hoog. Van het aanbrengen van de twee nieuwe schotten was tot de laatste reis van .Alkmaar" nog niets gekomen. ze aan te vatten als hij anaere vissen r Pe verbetering, die deze schotten ge- n;. iïomnni hooi nnunir- 1 bracht zouden hebben, demonstreren bijgaande tekeningen. Doordat de tanks in de oude toestand slechts voor de helft gevuld waren, liep de olie bij slagzij allemaal naar één kant, wat het zich weer oprichten van het vaartuig zeer bemoeilijkte. Door de twee nieuwe schotten zou de olie In de dan ontstane twee nieuwe tanks ln het midden van het schip tot bovenaan gestaan hebben, het geen het weglopen van de olie naar één kant zou hebben verhinderd. Bo vendien zouden dan aan de zijkanten luchttanks hebben gezeten, die het zich oprichten uit de slagzij zouden hebben bevorderd. doet. Dit schijnt allemaal heel natuur lijk en begrijpelijk, maar in feite is I het dit niet, want noch de vogel, noch de snoek hebben in dit opzicht enige ervaring. Immers, na deze ervaring ontbreekt hun de gelegenheid om die les in toepassing te brengen, want vogel en snoek gaan subiet dood. Ook weten zieke dieren in vele ge vallen instinctief hun geneesmiddelen te vinden. Welke hondenbezitter heeft nooit zijn makker als een razende gras zien eten, waardoor het dier misselijk werd, zodat hij de maag kon ontlasten van een ongewenste inhoud? Toch zijn dit nog weinig overtuigende voorbeel den, omdat we zelden zeker weten of het gras inderdaad met dit doel ge geten werd. Omdat dieren ons zelden lastig vallen met hun lichamelijke be zwaren, weten we immers veelal niet of in dergelijke gevallen het dier gras eet om misselijk te worden, of dat om een andere reden gras gegeten wordt, zoaal het beest toevalligerwijs misse lijk wordt. Ook de berichten over grislyberen die zich in het Yellowstone-park in de hete zwavelbronnen baden, met het doel naar men vemoedt zich te herstellen van rheumatiekaanval len, kunnen moeilijk overtuigend ge noemd worden, aangezien iedere scep ticus over dit vermoeden zal struike len. Bekend is echter, dat beren hun wonden vaak met leem bedekken, waardoor het herstel bespoedigd wordt zodat in beginsel de instinctieve the rapie hun gegeven is. Iedere criticus moet echter ontwapend worden, door de geloofwaardige berichten die mel ting maken van een prairxewolf, die. door een ratelslang gebeten, ae wor tels van het slangenkruid zocht en de ze als medicijn at, wijl zij het tegen gif tegen slangenbeet bevatten. Hier immers liggen handeling en doel in duidelijke volgorde vóór ons en kan iedere toevalsfactor uitgesloten wor den geacht. Er zijn echter méér van dergelijke frappante voorbeelden. In de derti ger jaren hadden bepaalde apen de gewoonte de cultuurvelden te ver woesten. Als afweer werd giftig voed sel neergelegd, hetgeen op het eerste gezicht het gewenste gevolg scheen te hebben, want de dieren werden doodziek. Zij ontdekten echter de plant die het tegengif bevatte en aten de bladeren daarvan, waarna zij hun vergiftiging te boven kwamen en ge heel herstelden.' Het deed ons genoegen hierboven de Wolfsmelk (ook heksemelk, dutuels- melk en duivelsdrek geheten) te kun nen noemen, want het biedt ons de gelegenheid aan te tonen hoe het volk in vroegere tijden minder liefelijk te genover de natuur stond dan men ge meenlijk aanneemt, en hoe het de meeste planten als vertegenwoordigers of slachtoffers van de duivel be schouwde. H. Pótillon. NORMALE TOeSTANoT*" i |Mw0.S0r«n( ]lntau4 SO toni Toen by de werf van Piet Smit on derzocht werd, wat aan het schip gebeuren moest, heeft deze onderne ming de Scheepvaartinspectie geraad pleegd. Naar ons ter ore kwam zou deze Inspectie, die wel afgegaan zal zrjjn op de situatie-tekeningen en een bezichtiging van de „Alkmaar" op de werf, doch nooit diens nokken in de practljk had ervaren, gezegd heb ben, dat het aanbrengen van de twee extra-schotten niet nodig was. Het schip liad al zolang zonder gevaren Aan de mening van de opvaren den schynt men zich bitter weinig ge- her- stoord te hebben. Nadien heeft de „Alkmaar" haal (lel ijk opnieuw slagzy ger totdat eindelijk de bange voorgevoe lens van de ervaren mannen der zee tot bittere werkelykheid geworden Kamerleden stellen vragen over reis van di. Drees. In welke constitutionele hoedanig heid legt dr. Drees zjjn bezoek af aan de president van de Ver Staten van Amerika als minister-president of als minister van Algemene Za ken Deze vraag stellen Eerste Kamer leden in het voorlopig verslag over de begroting van het departement van Algemene Zaken over 1952. Gevraagd wordt voorts of het be zoek op eigen gezag is geschiedt of in opdracht. Nadelige invloeden voor tuinbouw-export. Lager prijspei' te verwachten De verhoogde invoerrechten van West-Dnltsland voor alle groenten- en fruitproducten zullen in het nieu we seizoen een sterk drnkkendc wer king hebben op de prijzen van deze producten en ln bepaalde gevallen zou het wel eens kunnen voorkomen, dat zij een totale belemmering voor de export van groenten en fruit zon den kunnen gaan betekenen. Aldus de heer N. A. Laarman, se cretaris van het bedrijfschap groen te en fruit, in een rede welke Don derdag werd uitgesproken In de jaar vergadering te Delft van de C.B.T.B Holland-Brabant. Kortgeleden zijn bij de regering stappen ondernomen om te trachten met de Duitse regering hierover op nieuw besprekingen geopend te krij gen. De heer Laarman deelde mede, dat in 1951 voor 17 mlllioen dollar aan groenten en uien is geëxporteerd en voor 8.2 millioen dollar aan vers fruit. Hij voorspelde dat de tuinders in het komende seizoen met een lager prijs peil te maken zouden krygen. WEERSTANDSFONDS. De Katholieke Tuinbouw Vakbond heeft een plan uitgewerkt voor de vorming van een weerstandsfonds voor bepaalde basis-producten. Hier in zou de overheid moeten bijdragen. Dit werd medegedeeld door de voor zitter van de bond in een vergadering welke Donderdag in Utrecht werd gehouden. Tussen de tuinbouwafde lingen van de drie centrale landbouw organisaties werd over het plan reeds overeenstemming bereikt. In de nacht van Woensdag op Donderdag passeerden de deelnemers aan de Rallye Mont© Carlo de controlepost in het Apollo paviljoen te Amster dam. Ondanks het ver gevorderde nachtelijk uur en de sneeuw- en hagel buien was er vrij veel belangstelling. De bekende Rallye-rijder, K. Wharton, in gezelsehap van Ted Frost en M. Anstin, laat zyn wagen controleren. Zingende telefoniste „C'est si bon" zong een 24- Jarlge telefoniste uit Hamburg voor een Duitse gramofoon maatschappij eD daarna mocht zij nog meer zingen. De verte genwoordigers van de maat schappij „hoorden" wat in de stem van de juffrouw uit de telefooncentrale en thans heeft ook de bekende Duitse com ponist van amusementsmuziek Michael Jary de nieuwe ster ontdekt. Onder de schuilnaam Renee Franke zal zij diens nieuwste succesnummers uit de film „Der Bunte Traum" zingen. Deze rolprent wordt momenteel vervaardigd. Renee Franke hoopt in de toekomst een tournee door Duitsland te maken, maar on der haar eigen naam wil zij te lefoniste blijven. „C'est si bon" zong ze immers Haagse tandarts leed schipbreuk bij Curasao 5 MAANDEN VOOR VALSE OPGAVE VAN OORLOGSSCHADE. De Haagse rechtbank behandelde Donderdag een aanklacht tegen de voormalige Haags© tandarts W. H. H die erkend heeft in 1946 een valse opgave aan de schade-enquête-commis sie te hebben gedaan. Hij vorderde toen een bedrag van f 33.854.50 op grond van het feit, dat de Duitsers tegen het einde van de oorlog zijn huisraad, installatie en praktijkvoor- raden zouden hebben gestolen. Hem werd f 13-400 uitgekeerd. Toen bleek, dat de opgave vals was, werd van hem f 14.312.53 inclusief rente terug gevorderd, terwijl tevens een aan klacht wegens valsheid in geschrifte werd ingediend. De verdachte was toen reeds naar het buitenland vertrokken. Eerst ver bleef hij in Australië, daarna reisde hij verder. Het noodlot wilde, dat hij zich aan boord van een Noors schip bevond, dat eind October 1951 bij Cu rasao aan de grond liep. Toen de po litie aldaar merkte, dat H. gesigna leerd stond, werd hij in arrest gesteld en na overleg met autoriteiten in Ne derland per schip overgebracht en ge vangen gezet Tegen H. werd vijf maanden gevangenisstraf geëist. Vaststelling inkomsten Provinciefonds. De regering heeft de Tweede Ka mer voorgesteld de inkomsten voor het Provinciefonds voor 1951 vast te stellen op 30.23 millioen (thans 25.16 millioen) en voor 1952 op 28.62 milli oen. De lagere uitkomst voor 1952 houdt verband met de omstandigheid, dat de meeropbrengst der Rijksmid delen, voortvloeiende uit de versnelde afdracht van per kwartaal geheven belasting, naar verwachting slechts in 1951 tot uitdrukking zal Geen samensmelting can bezit aan goud en dollars Belgische persstem over de Benelux Met betrekking tot de berichten uit Den Haag ever de Nederlandse desideratie ten aanzien van de ver wezenlijking van de Benelux, merkt het Belgische blad „La Libre Belgi- que" op. dat deze slechts een offi cieus karakter diagen. Het blad acht het evenwel niet uitgesloten, dat het hier een proefballon betreft, die be stemd is om de mening te horen der beide andere partners in de Bene lux. Indien dit het geval is, aldus het blad, dan kan geantwoord worden, dat de reactie op de berichten uit Den Haag bepaald vyandig is Het Nederlandse programma dat hierin wordt geponeerd, is namelijk niets anders dan ©en nieuwe uitgave van hetgeen de Belgische regering reeds enkele keren van de hand heeft ge wezen. Op dit programma kwam o.a. voor de samensmelting van het bezit aan goud en dollars. België heeft hiertegen van de aanvang af bezwaar gemaakt De reactie te Brussel op de eerste berichten uit Den Haag, aldus het blad. was deze. dat indien de Neder landse regering inderdaad een derge lijk programma zou voorleggen, dit zou betekenen dat zy van de Bene lux wil afzien. België zou een dusda nig programma namelijk niet kunnen onderschrijven. Critiek op bromfietsenbeleid. De A.N.W.B. heeft in het laatste nummer van de Bromfietskn mpïoen felle critiek op de regering geleverd, omdat een wettelijke regeling van het bromfietsenvraagstuk nog steeds op zich laat wachten. De regering be schikt al sinds 1950 over hel feiten materiaal waarop de huidige rege ling gebaseerd is. In die tijd is er weer veel gewijzigd. De slapheid van de regering heeft mensenlevens ge kost. aldus de Bromfietskampi >en. Tot de industrie richt het artikel een waarschuwing om niet voort te gaan van de bromfiets een motorrijwiel te maken. Gelden voor een feestavond achtergehouden. Donderdagmorgen stond voor de Rotterdamse rechtbank terecht de 29-jarige magazijnbediend© v. V. uit Rotterdam, die ten laste was het geld van twintig pe emgingen in zijn zak te stoken. Deze Rotterdamse verenigin gen hadden namelijk vorig jaar be sloten een voetbalcompetitie te hou den en alle financiën daarvoor wer den door één man beheerd. Tot besluit van de competitie werd nog een feestavond gehouden, waarvan het batig saldo van 900 bestemd was voor het Nederlandse Geleidehonden- fonds. v. V. werd met het beheer hiervan belast. Inplaats van 900 zou hy slechts 9 naar het fonds hebben overgemaakt. De officier van justitie eiste tien maanden te gen hem. GLADHEID VIERT HOOGTIJ Drie andere deelnemers in het ziekenhuis De rallye van Monte Carlo heeft Donderdag zijn eerste slachtoffer ge- eist. By de Belgische stad Bergen kwam de Zwitserse équipe BergerHotz met Citroen in botsing met een vrachtwagen. De heer Berger werd op slag gedood, terwijl de heer Hotz in ernstige toestand naar het ziekenhuis werd vervoerd. Het ongeluk gebeurde Donderdagmorgen om kwart over twaalf. De Citroën reed met volle snelheid tegen een volkomen rechts op de weg geparkeerd staande vrachtauto. De chauffeur van de vrachtwagen treft geen schuld. Een andere ramp overkwam de En gelse equipe BanksJohnson, die by Neufchatel-sur-Aisne in Noord-Frank rijk van de weg af raakte, waarby de beide inzittenden werden gewond en in het ziekenhuis te Reims moesten worden opgenomen. De wagen, een Bristol, werd totaal vernield. De rallye—reders uit Stockholm, Os lo en München werden Woensdag avond te Hengelo door een grote me nigte belangstellenden opgewacht. Om half twaalf precies reed de lichtblau we Saab van mevr. G. Molander Hen gelo binnen, even later gevolgd door de Hillman Minx van Proos Hogen- dijkSeitz, die nu reeds voor de der de maal als eerste Nederlandse equipe de eerste controle op vaderlandse bo dem naderde. BOOM REDDE EQUIPE. Onze landgenoten Houtkooper en Schipper met Hotchkiss, zyn nabij Sie- gen in Duitsland aan een groot gevaar ontsnapt. Hun wagen slipte van de weg, doch werd aan de rand van een veertig meter, diep ravijn gestuit, door een gelukkig voldoende dikke boom, waardoor ze van de dood wer den gered. De wegen in Duitsland zyn op het ogenblik byzonder glad. Om tien minuten over half vier kwam de eerste Nederlandse equipe te Amsterdam binnen. Het waren Proos Hoogendijk en Seitz met Hillman Minx. Zy waren zeer tevreden ovei de tocht. De tweede Nederlandse equi pe uit Stockholm, Zaman en Veninga, had in Amsterdam slechts vijf minu ten speling. Zij had aan de Duitse grens motorpech gekregen. Toch was zy te Hengelo op tijd aangekomen. De Nederlanders Aarse en Bont met Chevrolet kwamen als eerste van de Sigarenfabrikanten in het geweer tegen saneringsplan. De Federatie van de Nederlandse sigarenfabrikantenverenigingen ln de midden- en klelnindustrie is in het geweer gekomen tegen het plan om tot sanering in de sigarenindustrie te komen door middel van „uitkoop" van 500 fabrikanten. De Federatie is van mening, dat de „uitkoop" niet de enige weg tot sanering is, maar dat gestreefd moet worden naar verlaging van kostprys om de sigaar binnen de koopklacht der massa te brengen. uit Oslo vertrokken equipes te Am sterdam aan. Zy vertelden, dat de eer ste zeshonderd kilometer na Oslo bij zonder zwaar waren geweest. De we gen waren spiegelglad. Maus Gatsoni- des en Graaf van Zuylen van Nyevelt met Humber, kwamen maar liefst twee en een kwart uur te vroeg in Amster dam aan. Gatsonides vond het stuk tussen de Haute Savoye en Luik het moeilijkst Voor Genève zag hij min stens zes wagens, die door de gladheid in de sloot waren gereden. De andere Nederlandse equipes kwamen allemaal op tijd te Amsterdam aan, behalve de equipe van OoyDyksman. TRACTATIES. In Den Haag werden de rallye-rij ders getraeteerd op Haagse hopjes, kruikjes met een bekend vocht en een fotoboekje. De Engelsman Anderson was hierover zo enthousiast dat h(j het meisje van de controle een klap pende zoen gaf. Om tien minuten voor twee arriveer de Woensdag te Venlo de eerste ploeg uit Monte Carlo. Het was de equipe van onze landgenoten Engelsma en Wynia met Austin. Zy werd met grote geestdrift ontmoet Het vrij talrijke Venlose publiek beleefde in het holle van de nacht nog een kleine sensatie, toen drie maal achter elkaar de over valwagen van de Venlose politie bjj de contrölepost verscheen om enkele lieden op te pikken, die teveel aan Bacchus hadden geofferd 3% jaar voor knoeiende gemeente- ontvanger. De Groningse arrondissements rechtbank heeft Donderdag tegen D. P., de vroegere gemeente-ontvanger van Groningen, een gevangenisstraf geëist van 8% jaar. In zyn functies van gemeente-ontvanger van Haren en kassier van het gemeenteiyk gas- distributiebedrijf heeft hy in de jaren van 1942 tot 1947 taJ van verdui> te ringen gepleegd tot een bedrag van 30.000.Toen hij in 1948 benoemd werd tot gemeente-ontvanger van Groningen rezen er verdenkingen te gen P. Hy kon zyn vermogen niet verklaren en zocht het aanvankelijk in tal van uitvluchten. Later legde hy voor de rechtbank een volledige be kentenis af. P. zit al een jaar In voorarrest. Het wereldgebeuren India ter stembus Het moge dan waar ztJn, dat voor algemene verkiezingen in een land als Nederland reeds een enorme organisatie nodig is, dit alles Is toch nog maar kinderspel, verge leken bij hetgeen zich thans in In dia afspeelt. Hoeveel inwoners telt dit onmetelijke land en hoeveel daar van zyn stern-gerechtigd? Ongeveer zou 'n een jaar geleden gehouden tel ling hebben uitgewezen, dat 't aantal stern-gerechtigden ongeveer 175 mil lioen zou bedragen. Maar het kar. best gebeuren, dat er vyf of tien millioen meer aan de stembussen verschijnen. Het is n.L niet uitgeslo ten, dat een niet onbelangrijk aan tal kiezers zal trachten twee- of driemaal te stemmen. Men heeft zelfs een ogenblik overwogen de kie zers een stempel op de hand te ge ven in een Inktsoort, die minstens een week onuitwisbaar zou zyn De organisatie van de verkiezin gen, die nu reeds sinds October aan de gang zyn en waarschynliik nog een week of zes in beslag zullen ne men voor de definitieve uitslag be kend kan zyn, brengt enorme moei lijkheden met zich mee. In de eerste plaats reeds door het grote aantal analphabeten, dat toch ook zijn stem moet kunnen uitbrengen. Men heeft er wat op gevonden: In elk stemlo kaal staat voor iedere candidaat een aparte bus, met niet alleen zijn naam, maar ook een herkenningste ken zyn portret? er boven. De kiezer hoeft alleen maar een blanco papiertje in de bus van znn keuze te stoppen, maar omdat de stemming geheim moet zyn, betekent deze methode, dat slechts één kie zer tegelyk in het stemlokaal kan worden toegelaten. Dit is één van de oorzaken van de lange duur van de verkiezingen in India, En zo zyn er nog vele andere. Aan de verkiezingen, die in de eerste plaats het centrale par lement betreffen, maar ook de provinciale volksvertegenwoordigin gen, wordt door een groot aantal partyën en partijtjes deelgenomen, doch belangrijk zyn er eigenlijk maar drie: de grote Congresparty van Pandit Nehroe, de Onafhankelijker, (economische party) en de Socialis ten. Het merkwaardige daarbij ls echter, dat er ook binnen de gele deren van de Congresparty grote, om niet te zeggen scherpe, tegen stellingen bestaan. Vooral de strijd tussen de conservatieve, streng re ligieuze Hindoes, die alle Westerse Invloeden uit het land willen weren, en de vooruitstrevende „oppositie", die onder leiding van de zeer bekwa me dr. Ambedkar staat, neemt soms buitengewoon scher] Deze tegenstelling ringsparty kan natunriyk r effect op de verkiezingsuitslag blij ven en hoewel de tot dusver bekend geworden uitslagen nog altijd op een groot overwicht van de Cohgrëspar- tij wyzen, is het toch niet onmoge- lyk, dat plaatselijke verrassingen verklaard kunnen worden door haar innerlijke verdeeldheid. Blijkens de laatste uitslagen heeft de Congresparty dus nog steeds de leiding. In het centrale par lement veroverde rij reeds 84 zetels tegenover de andere partijen 33. Maar in het Zuiden van het land hebben de partyen van links toch een opmerkelyke vooruitgang ge boekt. In vele gevallen zyn dit eigen lijk communistische successen om dat de vrienden van Moskou hier schuil gaan in allerlei links-georiën teerde coalitie-partijtjes (o.a. het •iemocratische volksfront), welke zij in den regel dan ook volkomen over heersen. Alleen in het district Ma dras komen de communisten zelf standig en onder eigen vlag uit; zij veroverden hier tot dusver een klei ne veertig zetels tegenover de Con grespartij 110. Opmerkelijk was de nederlaag van de socialisten in het district Bombay, waar de party van Nehroe reeds 212 van de 246 toege wezen zetels bezet. Samenvattende kan men wel zeg gen, dat een meerderheid van byv. 60 in het centrale parlement voor de Congrespartij op dit ogenblik verzekerd schynt, zodat Nehroe, die juist bij deze verkiezingen een gro te propagandistische activiteit heeft ontwikkeld hy sprak persoonlyk reeds 45 millioen kiezers toe wel van de macht verzekerd is. Voor de toekomst van dit land en ook voor die van geheel Zuid-Azië, waarvoor India toch wel toonaangevend is kan men deze uitslag ongetwijfeld als van grote betekenis beschouwen. Eerste Kamer pleit voor de dagbladen Er moet een oplossing komen in tal van onverkwikkelijke zaken In het voorlopig verslag der Eerste Kamer omtrent de algemene beschou wingen over de Rijksbegroting voor het dienstjaar 1952, wordt door vele leden betreurd dat het ook aan het huidige kabinet niet was gelukt, klaar heid te brengen in tal van zaken, wel ke sedert geruime tijd in ons volk on gerustheid hebben verwekt en twij fel hebben doen rijzen aan de hand having van de individuele vrijheid in Nederland. Zy doelen hierbij op een aantal recente gerechtszaken, o.a. die betreffende het geval-Menten en de kwestie-Schallen berg, waaromheen een sfeer van onbehaaglijkheid is ont staan. Deze leden gaven o.a. als hun mening te kennen, dat een uitvoerige en uitgebreide voorlichting van on schatbare betekenis ls. Dat bij zodani ge voorlichting dag- en weekbladen een voorname invloed kunnen uit oefenen achten zy onbetwisbaar. Wan neer dan ook het dagbladbedrijf door de monopoliepositie van zijn voor naamste leverancier in een onhoudba re toestand dreigt te geraken, kan de regering dit huns inziens niet zonder meer gedogen. Gaarne zouden zij ver nemen, of de regering voornemens is. maatregelen te nemen ter voorko ming van een verdere beperking van de dagelijkse voorlichting van ons volk. Volgens berichten uit Te] Aviv zijn ln de afgelopen vier dagen bij gevechten tussen Israëliërs en Arabieren by de Jordaanse grens elf arbeiders gedood.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5