PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Fransen houden tanks gereed om tot actie over te gaan De Zeeuwse kreeften-export werd tegengewerkt DR. DREES SCHOOF MICROFOON VAN ZICH AF VOORSPELT: 195e Jaargang - No. 21 Dagblad uitgave van de tinna Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. w. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PL verv. W. Leertouwer en H. A. Boashardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw., tr. p. p. t 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 25 Jan. 1952 ADVERTENTIEPRIJS 22 Ct. per mm. Minimun p advertentie f3.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. IS regclsj van 1—5 regels f L—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 350300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. VTlsslngen Walstr. 88-50, teL 2355 4 lijnen (b.g.g. 2881 ol 2160), M'burg Londense Kaal 29. tel. Goes L. Vorststr 63. tel. 2475 (b.g.g. Oostburg Pr Mauritsstr 12. tel. 102; Terneuren BrouwerUstr. 2; Zlerik2ee N Bogerdatr C 160..tel. 20 TOESTAND IN TUNIS SPiTST ZICH TOE Garnizoenen in Tunis krijgen versterking De toestand in Tunis spitst zich toe. Een grote groep nationalisten heeft Donderdag een overval gepleegd op de Franse politiepost Kelibia, 40 km ten Zuiden van Tunis. Bü de overval werd gebruik gemaakt van spring stoffen. De Fransen houden tanks gereed om op te kunnen treden. Straal jagers patrouilleerden boven het gebied. Als gevolg van de onlusten in Tunis, die nu al 10 dagen duren, zijn minstens 60 mensen omgekomen. De Egyptische bladen „Al Ahram" en „Al Misri", die tot verzet tegen de Fransen ophitsten, zijn In Tunis verboden. In Tunis zijn Donderdag Franse marine-commando's gearriveerd om de Franse troepen in het gebied van Sousse en Sfax in Zuid-Tunis te ver sterken. Dit gebied is de laatste da gen het toneel geweest van nationa listische onlusten. De Franse troepen zouden zich gereed maken om de plaats Tebelba, ten Zuiden van Sous- se, die Woensdag door gewapende nationalisten werd veroverd, te her overen. In de hoofdstad Tunis werden Don derdag inspecteurs van politie be schoten. Een der aanvallers werd door de politie neergeschoten. Vertegenwoordigers van zes Ara bische en zeven Aziatische landen hebben de voorzitter van de algeme ne vergadering der Verenigde Naties, dr. Nervo, verzocht bij de Franse de legaties van de V.N. stappen te doen, om te bewerkstelligen, dat de Frans- Tunesische onderhandelingen zo spoedig mogelijk worden hervat. Ook is aangedrongen op de vrijlating van de Tunesische leiders. De Franse resident-generaal ir Tunis, De Hauteclocque, heeft Don derdag een onderhoud gehad met de Bey. Omtrent het resultaat der be sprekingen is nog niets bekend, maar politieke waarnemers zien in de be sprekingen een gunstig teken. De Tunesische bladen zijn van me ning, dat een ouderhoud tussen de Bey en de resident-generaal de inlei ding zou kunnen zijn van een hervat ting der Frans-Tunesische besprekin- Noorse kotter liep op een klip TWEE MANNEN KWAMEN OM HET LEVEN. De uit Drontheim afkomstige kot ter „Linesoey". met negentien man aan boord is voor de Noorse kust in de buurt van Fosnavaag op een klip gelopen. Zes opvarenden werden ge red. Twee mannen kwamen om het leven. De andere opvarenden hebben zich getracht te redden op eilandjes en klippen. Over hun toestand is nog niets bekend. 70 francs voor een haring met een plaatie. De Belgische trawler „Hin ders" is een merkwaardig vis sersvaartuig want de haringen die dit schip vangt, worden een ogenblik later weer over boord gegooid. De „Hinders" staat in dienst van het Belgische zeevaartin stituut en wordt gebruikt voor de bestudering van de biologie van de haring en andere vis soorten. Alle gevangen harin gen worden voorzien van een geel plastic plaatje met de let ters R. F. en een nummer en daarna weer aan de golven toevertrouwd. De vissers, die een dergelijke genummerde ha ring in hun netten ophalen worden verzocht het nummer plaatje op te zenden naar het registratiebureau van hun thuishaven in België, Neder land, Frankrijk of onverschillig welk ander land met vermel ding van de plaats van de vangst (ook lengte- en breed tegraad). Voor ieder plaatje ontvangt de visser een premie van fr. 70, welke door België zal worden uitgekeerd. De gegevens zijn nodig om het trekken van* de haring in de Noordzee vast te stellen. Stormloop op bank te Paramaribo Donderdag zijn de loketten van Vervuurts Bank te Paramaribo ge sloten, nadat Woensdag een storm loop op de bank had plaats gevonden en grote bedragen waren opgevraagd, zulks naar aanleiding van geruchten dat er een tekort zou zijn geconsta teerd. Volgens persberichten zou de Suri naamse regering zich bereid hebben verklaard tot een garantiestelling, doch de Staten zouden zich in een nachtelijke vergadering hiertegen hebben uitgesproken. De directeur van de bank, Otto Vervuurt, is in verzekerde bewaring gesteld. Witte letters op kr ij gs ge va ngenkam oen De Noordelijke onderhandelaars in Pan Moen Djon hebben er in toege stemd de krijgsgevangenkampen in Noord-Korea van witte Koreaanse letters te voorzien. Zij weigeren ech ter de kampen des nachts te verlich ten. De Franse resident-generaal. De Hauteclocque, heeft gisteravond per radio het Tunesische volk aange maand de kalmte te bewaren. De streek van Moknin en Teboel- ba zou geheel van opstandige ele- rhenten zijn gezuiverd. Reuter deelde gisteravond laat nog mede, dat drieduizend militairen op weg waren ter versterking van het Franse garnizoen in Tunis, dat in to taal tienduizend man telt. De ver sterkingstroepen staan onder bevel van generaal Garbey, die in 1948 de opstand op Madagaskar de kop in drukte. Volgens een woordvoerder van de Franse regering zijn tot nog toe geen Franse troepen in actie ge komen, doch alleen politiemannen. Franco houili vast aan Gibraltar Zelfbestuur voor Spaans-Marokko Generaal Franco wenst dat de Britse kolonie Gibraltar, weer onder Spaanse souvereiniteit komt. Spanje zou echter bereid zijn vóór korte tijd een basis te Gibraltar aan Engeland te verpachten. Voorts zou Spanje het stationneren van Amerikaanse mili taire missies in het land goedkeuren, indien de voorgestelde overeenkomst over Amerikaanse steun aan Spanje doorgang vindt Dit heeft Franco de „New York Times" in een Interview medegedeeld. Volgens welingelichte kringen te Tanger hebben Franco en de verte genwoordiger van.de sultan van Ma rokko, kalief Mbeley ben Hassan, een overeenkomst gesloten, welke voor ziet in hervormingen en vervolgens zelfbestuur voor Spaans-Marokko. Britten op alles voorbereid in Kanaal-zone Egypte zou katoen willen ruilen voor Russische wapens Alle Britse garnizoenen in de Suez- Kanaalzöne zijn gealarmeerd met het oog op de mogelijkheid dat het Egyp tische leger een offensieve actie van „bevrijdingseenheden" zal steunen, al dus verluidt in Ismaïlia. Het Egyptische blad „Al Ahram" be richt, dat Egypte de Sowjet-Unie of ficieel om wapens heeft verzocht. Mohamed Salah el Din Pasja, de Egyptische minister van buitenlandse zaken, heeft volgens het blad aan de leider van de Russische delegatie bij de V. N. Wysjinski, het voorstel ge daan Russische wapens, vooral auto matische wapens en tanks, te ruilen tegen katoen. Rusland tegen sluiting Oostenrijks vredesverdrag Grote Drie beschuldigen Sow'et-Unie De WestelQke Grote Drie hebben in een nota de Sowjet-Unie beschuldigd, dat de Russische regering door haar houding het sluiten van een Oosten rijks vredesverdrag onmogelijk maakt. In de nota wordt de bewering van de hand gewezen, dat de kwesties van Triest en demilitarisatie en zui vering in Oostenrijk wederom ter sprake moeten worden gebracht. Opstand in Nepal onderdrukt. In de staat Nepal is een opstand uitgebroken en weer onderdrukt. De opstand begon Woensdag, toen de opstandelingenleider uit West-Nepal, dr. Ki Singh, die onlangs was gear resteerd, er in slaagde uit de gevan genis te komen. Een vliegveld, een arsenaal, een te lefooncentrale en een radiostation, die de opstandelingen aanvankelijk hadden bezet, werden door de rege ringstroepen heroverd. Twee opstan delingen en een burger zijn om het leven gekomen. fn Nepal is een noodtoestand voor 12 uur afgekondigd, doch in officiële kringen wordt de situatie „weer nor maal" genoemd. De leider der opstandelingen, dr. Singh, is met ongeveer 140 volgelin gen in de bergen van Noord-Oóst-Ne- pal gevlucht. Truman zou candidtuur van Stevenson steunen Uit Washington wordt gemeld, dat president Truman in intieme kring zou hebben verklaard niet opnieuw candidaat voor hét presidentschap te willen worden. Hij zou zijn steun wil len geven aan de candidatuur van Stevenson, de gouverneur van de staat Illinois, omdat deze bereid zou zijn de tegenwoordige buitenlandse politiek te blijven volgen. De groep in de democratische partij, die ach ter Truman staat, zou Stevenson ver kiezen boven Kefauver, die zich reeds officieel als candidaat heeft gemeld. NOG NIET Op zijnwekelijkse persconferen tie heeft Truman Donderdag alle po gingen der journalisten om een aan wijzing te krijgen of hij zich candi daat zal stellen voor het president schap, ontweken. Truman zei te we ten, wat hij met de verkiezing zou doen, doch niet bereid te zijn dit nu te zeggen. Hij zou zijn plannen ver moedelijk bekend maken vóór de laatste datum van het indienen der candidaturen voor de Senaatsverkie zingen in Missouri. (29 April). Bussen in Londen rijden weer De staking van acht honderd man buspersoneel te Londen, welke twee dagen heeft geduurd, is Donderdag avond afgelast. Vandaag rijden de bussen weer. De staking had niet de steun van de vakbond. Straaljager verongelukt Piloot kwam om het leven Donderdagmiddag is een Gloster .Meteor" straaljager van de lucht strijdkrachten (vliegbasis Leeuwar den) verongelukt op grondgebied van de gemeente Kollumerland en Nieuwkrulsland (Fr.). De piloot kwam om het leven. Het ongeluk is gebeurd toen een formatie Gloster „Meteor" jacht vliegtuigen boven genoemde gemeen te vloog. Een der toestellen geraakte plotseling uit de formatie en dook Het toestel kwam in aanraking met de ahrde en werd vernield. Waar schijnlijk vergiste de piloot zich door slecht zicht in de hoogte. Shepherd naar Warschau Sir Francis Shepherd, Brits ambas sadeur te Teheran, is benoemd tot ambassadeur te Warschau. Zoals bekend heeft de Britse rege ring Robert Hankey willen benoemen tot ambassadeur in Teheran, maar de Perzische regering heeft hiervoor toe stemming geweigerd. In Korea gesneuveld. De regering deelt mede, dat eerst thans bekend kan worden gemaakt, dat tot haar leedwezen in Korea op 10 October 1951 is gesneuveld de soldaat R. G. Jonker uit Oisterwnk (N. Br.) MISVERSTAND IN V.N-HOOFDKWARTIER Nederland wil weten welke landen in aanmerking kome n voor Europese Statenbond Toen enige leden van de radio-afdeling der V.N. te New York Donder dagochtend voor dr. Drees na afloop van een persconferentie, een micro foon voorzetten, met de bedoeling, naar zij mededeelden, dat de minister president enige woorden zou spreken tot de Nederlandse luisteraar*, schoof dr. Drees de microfoon evenwel met een beslist gebaar van zich af en verklaarde op krachtige toon in het Nederlands, niet voor de radio te willen spreken. Er bleek zich echter een misver stand te hebben voorgedaan, want enige ogenblikken later verklaarde de premier de indruk te hebben ge had dat men hem niet voorbereide antwoorden had willen laten geven j op vragen op politiek gebied, terwjji het in feite slechts ging om een korte weergave van zijn indrukken van de V.N. en van zijn bezoek aan het hoofdkwartier der V.N. Tijdens de persconferentie op het hoofdkwartier der Verenigde Naties te New York verklaarde dr, Drees. dat het Nederlandse volk niet geest driftig gestemd was over het denk beeld dat zijn zonen zouden dienen in Het aan de Zuidkust van Natal gelegen Botha-huis, ambtswoning van de Zuid-Afrikaanse minister-president, dat ter beschikking is gesteld van de Engelse koning voor zijn rustkuur. Dit gebouw, opgetrokken in Kaaps- Hollandse stjjï, was een geschenk aan generaal Louts Botha, eerste pre mier van de Unie van Zuid-Afrika. „Koude storm" eiste mensenlevens. VUURTJE IN AUTO Woensdag heeft een blizzard (zeer koude storm, die gepaard gaat met sneeuw) de Amerikaanse staten Noord- en Zoid-Dakota en Minneso ta geteisterd, waardoor ten minste zes personen om het leven zijn geko men. Twee personen, die door de storm werden overvallen, hebben zich in leven kunnen houden door in hun auto een vuurtje te stoken van de be kleding der zittingen. Een chauffeur van een koelwagen, die door benzine gebrek bleef steken, zocht zijn toe vlucht in de koelruimte van de wa gen, toen de cabine te veel afkoelde. In de koelruimte, waar een tempera tuur van omstreeks nul graden heerste, was het behaaglijk in verge lijking met de vorst van 29 graden bulten de wagen. GEHEIME NOORS-BELGISCHE AFSPRAAK De gemeenteraad van Stavanger staat voor een moeilijke uitspraak De Zeeuwse kreeftenhandel heeft te worstelen gehad met een ernstig concurrentieprobleem, dat ia Noorwegen sterk de aandacht heeft ge trokken en er toe heeft geleid, dat aan de gemeenteraad van Stavanger een uitspraak Is gevraagd over de Noorse handelsmethoden. Zoals men weet is Yerseke het centrum van de kreeftenhandel voor de meeste landen van West-Europa. Te Yerseke worden niet- alleen de kreeften üit de Zeeuwse wateren verhandeld, maar in het daar aan wezige kreeftenpark heeft men ook partijen kreeft voorhanden, die af komstig zijn uit Noorwegen. De kreeftenverkopers in België, Duitsland, Zwitserland, Frankrijk enz. worden voor het overgrote deel bediend door Yerseke. In het najaar 1949 slaagden"^n- kele Belgische kreeften-importeurs er in een geheime afspraak te ma ken met de Noorse Kreeft-verkoop commissie, waarbij werd overeenge komen, dat de Belgen een bonus zouden krijgen van een kroon per kilogram kreeft. Deze geheime afspraak kon onder meer gemaakt worden, omdat de Nederlandse regering de kreeft op de lijst van luxe-goederen had verbruik in Nederland niet was toe gestaan. De Noren vonden het minder prettig, dat Nederland zijn grenzen sloot voor de Noorse kreeften en alleen de kreeft-import toestond voorzover deze kreeft weder geëx porteerd werd. IMPORT KWAM VRIJ. De Nederlandse kreeftenhandel zag het verkeerde van dit Neder- Ltndse standpunt In en men wist de Nederlandse regering te bewegen het consumptieverbod voor Noorse kreeft op te heffen en de import vrij te geven. Inmiddels werkte de geheime af sprak met de. Belgen, die weldra op de Parijse markt kreeft tegen la gere prijs aanboden dan de Neder landers. Een eenvoudig onderzoek wees uit, dat de Noren een bonus van een kroon per kilogram aan de Belgen betaalden. De Nederlanders eisten toen ook deze bonus. Aange- plaatst, waarvan de import voor zien de Nederlandse kreeftenhandel de grootste afnemer van de Noorse kreeft is, konden de Noren zich be zwaarlijk tegen deze eis verzetten. Voorlopig betaalden zij aan de Nederlandse kreeft-importeurs 45.000 kronen uit. Van volledige betaling is intussen nog geen sprake geweest en gevreesd moet worden, dat daar van ook in de toekomst niets zal komen. Wanneer men weet, dat Ne derland ongeveer 200.000 kg. Noor se kreeft in het laatste seizoen af nam, dan is het wel duidelijk van hoeveel betekenis deze handel voor Nederland en voor Noorwegen is. De Belgische kreeften-importeurs waren zeer ontstemd toen ze be merkten, dat de Noorse Kreeft-ver koopcommissie ook aan de Nederlan ders een bonus toekende. De Belgen stelden zich op het standpunt, dat de Noren daarmee een ongeoorloof de daad begingen. De Noorse verkoopcommissie heeft toen toegegeven, dat er een fout is gemaakt. Zij verklaarde zich bereid aan de Belgen een schadeloosstelling uit te keren, die zij bepaald wilde zien op 10.000 kronen. Dat aanbod is echter door de Belgen afgeslagen. Omdat de Noren het geschil nogal hoog opnemen, heeft men nu.de ge meenteraad van Stavanger in het geschil betrokken. Deze gemeente raad zal een uitspraak moeten doen over de wijze, waarop de Noren hun fout kunnen herstellen. Het behoeft geen betoog, dat men niet alleen van Belgische, maar ook van Nederlandse zijde bijzonder ge ïnteresseerd is in de beslissing van de gemeenteraad, die Donderdag (gisteren) bijeenkwam. Hedennacht was bij onze redactie nog geen bericht binnen over het verloop van deze raadszitting. „Daily Express" wenst gemeenschappelijk front. OM HOOFD TE BIEDEN AAN MOEILIJKHEDEN IN OVERZEESE GEBIEDSDELEN. De „Daily Express" heeft zich Don derdag uitgesproken voor het sluiten van een verdrag tussen Engeland, Frankrijk, Nederland. België en For- tugal. teneinde een gemeenschappe lijk front te vormen tegen de moei lijkheden in hun overzeese gebieden. „Omdat deze mogendheden geen eenheid hadden bereikt, is Indonesië tot barbarisme teruggekeerd, worden Indo-China en Malakka bedreigd en moeten de Fransen in Tunis een crisis onder ogen zien. die steeds ernstiger wordt", aldus de „Daily Express". Er komen nog meer kazernes. Naar het A.N.P. verneemt zal bin nen afzienbare tijd begonnen worden met de bouw van een aantal nieuwe legerplaatsen. Deze nieuwe leger- ruimte i3 nodig geworden door de langere diensttijd en de versnelde le- geropbouw. De onderhandelingen over de plaats van vestiging zijn nog gaande, zodat op het ogenblik nog niet met absolute zekerheid te zeg gen is, waar de nieuwe legerplaatsen zullen verrijzen. Als plaats van ves tiging worden genoemd Weert, Huy- bergen, Wezep en Garderen. Bronzen Leeuw voor generaal-majoor J. Kok Bij K. B. is toegekend de Bronzen Leeuw aan de generaal-majoor der genie J. Kok, directeur gebouwen, werken en terreinen van het ministe rie van Oorlog en inspecteur der Ge nie. Blijkens de mutatie heeft de gene raal-majoor zich door het bedrijven van bijzonder moedige en beleidvolle daden in de strijd tegenover de vij and onderscheiden als hoofd van een belangrijke afdeling van een der grote inlichtingendiensten in bezet Neder land, die verbinding onderhield met het B. I. (Bureau Inlichtingen) te Lon den. Storm in het Westduits Vakverbond. In het West-Duitse vakverbond is een storm opgestoken tegen de ver klaringen, die Zondag door twee vak bondleiders werden afgelegd ten gunste van een Duitse bewapening. Het centrale bureau van het vakver bond te Dusseldorf is twee dagen lang bestormd geworden door tele grammen en telefonische protesten van de in meerderheid socialistische leden van het verbond. Men wijst er o.m. op, dat afgeweken is van een vroegere verklaring van het ver- bondsbestuur, waarin werd gezegd, dat sociale vooruitgang vóór bewa pening moet gaan en dat geen vol doende zekerheid bestaat dat bewa pening niet zou lelden tot een herrij- zing van het oude militairisme. een leger, dat ook Duitse eenheden zou omvatten. Maar. zo zei dr. Drees, het heeft zich er bij neergelegd, om dat het er zich bewust van was dat de verdediging van West-Europa West-Duitse deelneming noodzakelijk maakt. In de afgelopen oorlog zijn 200.000 Nederlanders door Duitse handen om het leven gekomen: dit feit was de oorzaak van de aanvan kelijke Nederlandse terughoudend heid. Nu zich echter een ander ge vaar' aan de horizon aftekent, be staat er geen twijfel aan dat de Ne derlanders de noodzaak van Duitse deelneming aan de West-Europese verdediging inzien, aldus dr. Drees. De heer Drees had eerder ver klaard dat Nederland zijn aandeel zal vervullen als lid-staat van het Noord-Atlantisch verdrag en dat het een Europese federatie voorstaat, op dezelfde wijze als het zich heeft uit gesproken voor het verdrag-Schu- maa Hij voegde hier echter aan toe dat zy'n land eerst wil weten welke staten in aanmerking komen om te zamen een Europese statenbond te vormen en op welke voorwaarden dit voor elk land afzonderlijk zal ge schieden. Levenslang voor man die zijn vrouw vergiftigde Het lijden van de vrouw duurde een maand voordat zij stierf Donderdag heeft de substituut-of ficier van justitie mr, J. H. W. Hou- ben voor de rechtbank te 's-Herto- genbosch levenslang geëist tegen de 30-jarige J. W. A. W. uit Eindhoven wegens moord op zijn echtgenote. In Maart vorig jaar had W. een hoeveelheid vloeibaar vergif dat tot verdelging van ratten dient, in een beker melk gedaan, die zijn vrouw voor zichzelf had klaar gezet. Er was onenigheid tussen de echtelieden, om dat de man een verhouding had aan gegaan met een vrouw uit Brussel. Verdachte wenste deze vrouw bij zich in huis te nemen. De echtgenote verzette zich hiertegen, waardoor de man het besluit nam zijn vrouw uit de weg te ruimen. Ongeveer een maand heeft het lijden van deze vrouw geduurd, voordat zij op 22 April vorig jaar stierf. Toen de man in Maart haar het vergif toediende, was hij er zich van bewust, naar hij voor de rechtbank verklaarde, dat hij zijn vrouw wenste te doden en dat zijn vrouw een baby verwachtte. Hij had alleen niet geweten, dat het een langzaam werkend vergif was. De diepste beweegreden tot dit drama noemde mr. Houben het grote egoïsme van verdachte, die volkomen toerekeningsvatbaar moet worden geacht. Uiterlijk onbewogen hoorde ver dachte de eis aan. De rechtbank zal over veertien da gen uitspraak doen. Trieste boodschap in haaienbuik. Een visser van Voltri, bij Genua, die een haai had gehangen, vond in de buik van de haai een fles en in de fles een stuk papier, waarop in het Frans stond: „Ik bevind me zonder voedsel of water in een boot. die door storm heen en weer wordt geslingerd. Ik heb weinig hoop de kust te kunnen bereiken. Groet mijn vrouw en twee zoontjes". Het briefje was getekend „Louis Leclerc" en vermeldde tevens diens adres in Nice. Het was gedateerd: 24 October 1948. De visser heeft de politie meege deeld, dat hij de boodschap reeds naar het adres in Nice heeft doorge zonden. Vincent Massey gouverneur-generaal van Canada Vincent Massey. de voormalige Ca nadese Hoge Commissaris te Londen, is benoemd tot gouverneur-generaal van Canada, als opvolger van Vis count Alexander, die „andere verant woordelijkheden" op zich zal nemen. Massey is 64 jaar. Hij is de eerste Canadees, dié tot gouverneur-gene raal van Canada is benoemd. DE RUSTIG WEER Geldig tot Vrijdagavond. Veel bewolking en aanvankelijk overwegend droog weer, later in de middag in het Noorden van het land kans op enige regen of sneeuw. Zwakke tot matige wind uit uiteen lopende richtingen. Dezelfde of iets hogere temparaturea dan gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1