NIEUWS UIT ZEELAND WISSEL BtVELANDEN ZUID-BEVELAND BIJ VERHOGING VAN PACHTEN IS VOORZICHTIGHEID GEBODEN DONDERDAG 24 JANUARI 1952 provinciale zeeuwse courant Belgische douane nam smokkelauto in beslag Een inwoner uit Hulst, die met zijn bestelauto tussen Ke'mzéke en Slnt- Pauwels (B.) reed, werd door de vliegende brigade der Belgische dou ane aangehouden. Toen deze douane-ambtenaren een onderzoek instelden, bleek de auto van dubbele wanden voorzien te zyn. Hierin werd 200 kg. roomboter ge vonden. De boter met een waarde van on geveer 800.— en de bestelauto wer den in besiag genomen. SUBSIDIE EN TEGEMOETKOMING. Het bestuur van de Stichting tot voorbereiding en instandhouding van het R.K. middelbaar en voorberei dend hoger onderwijs in het decanaat Middelburg heeft aan de gemeente raad van Vlisslngen verzocht een subsidie toe te kennen ten behoeve van de R.K. H.B.S. te Goes. B. en W. van Vlissingen ontvingen eveneens een verzoek van een tweetal ouders om tegemoetkoming in de vervoerskosten voor hun kinderen, die de R.K. Uloschool te Goes bezoe ken. Wat dit laatste verzoek betreft, hebben B. en W. aan de raad in af wijzende zin geadviseerd. Fruitteelfproefbedrij? Zeeuwsch-Vlaanderen Woensdagmiddag vergaderde te Terneuzen in café Du Commerce het bestuur van het fruitteeltproefbedrijf te Philippine, onder voorzitterschap van de heer A. P. E. Rammeloo. Aan wezig waren o.m. de rijkstuinbouw- consulent, ir. W.-van Soest, en diens assistent, ir. Vrijhof. Tijdens de be sprekingen bleek, dat de resultaten over 1951 over het algemeen goed wa ren. Het bedrijf, dat in het afgelopen jaar een uitbreiding onderging, heeft aan de gestelde verwachtingen vol daan. Grote erkentelijkheid werd uit gesproken jegens het rijk en de ver schillende gemeenten, welke subsidie verleenden, al werd daarnaast be treurd, dat nog steeds niet alle Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten door drongen zijn van de grote betekenis van het fruitteeltproefbedrijf voor het gewest. Besloten werd t.z.t. de ver schillende gemeentebesturen in Zeeuwsch-Vlaanderen uit te nodigen tot een bezoek aan het bedrijf. Voorts werd vastgesteld de begroting voor 1953. 65-JARIGE ECHTVERENIGING. Het echtpaar J. de Visservan Al ten te Axel hoopt op 10 Februari a.s. zijn 65-jarige echtvereniging te vie ren. Goes CHR. BESTURENBOND. Op de praatavond, welke de Chr. Besturenbond te Goes gisteravond voor de bestuursleden van de aan gesloten organisaties had georgani seerd, had de heer C. van Nierop, secretaris van het Chr. Nationaal Vakverbond te Utrecht, tal van vra gen te beantwoorden. Deze vragen liepen o.a. over het te houden derde christelïjk-sociaal congres, de wet toezicht credietwezen, het werkloos heidsvraagstuk, de loon- en prijspo litiek en de zorg voor de jonge mensen, die het bedrijfsleven binnen gaan. De voorzitter, de heer A. de Lan ge, dankte in zijn slotwoord de heer van Nierop voor de duidelijke en uitvoerige beantwoording van de vragen. PROPAGANDA-FEESTAVOND VOLKSONDERWIJS TE GOES. „Onverdeeld naar de Openbare school", was de kern van de inleiden de woorden, die de voorzitter van de afdeling Goes van Volksonderwijs, no taris H. Jonkers, sprak op de Woens dag in de „Prins van Oranje" gehou den propaganda-feestavond. Na her innerd te hebben aan de achterlig gende jaren, toen, ons volk toonde dat „eendracht macht maakt", wees de voorzitter de vele toehoorders er op, dat samenweking ook thans ge boden is in de strijd voor 't openbaar onderwijs. Dikwijls blijkt helaas, al dus spreker, dat de weegschaal der gerechtigheid nogal eens naar één zijde doorslaat. Hierna kreeg de heer P. van Thuijl, wnd. algemeen secre taris van het hoofdbestuur- te Am sterdam, het woord die er op wees, dat het gaat om het belang van het kind en van de openbare school. Spre ker die als onderwerp voor zijn inlei ding had gekozen „De openbare school vraagt onze aandacht", zeide dat een van de grootste belangen van het openbaar onderwijs is, de kinde ren goed, .degelijk en verantwoord onderwijs te geven. Dit zal uiteraard vergemakkelijkt worden als er een onmisbare goede verstandhouding heerst tussen leerkrachten en ouders. Aan de hand van enkele voorbeelden gaf spreker aan, dat het openbaar on derwijs allerminst als neutraal be titeld mag worden, terwijl hij voorts wees op het grote belang van het ar tikel der verdraagzaamheid. De Goese toneelclub „Onder Ons", die daarna voor het voetlicht ver scheen, voerde op verdienstelijke wij ze de klucht „Je moet er niet mee spelen" op. De hoofdfiguur Max Dil leman als advocaat (G. W. Snel), werd uitstekend getypeerd. Ook kon den de fijne, trekjes in de rol van Me vrouw C. Kikv. d. Velde als huid houdster zeer gewaardeerd worden. Appelman de notaris (H. M. Slabbe- koorn), speelde zijn rol ook' niet on verdienstelijk. Met grote aandacht volgde de bijna geheel gevulde zaal dit pittige stuk. De dank van de voorzitter voor het gebodene, was alleszins verdiend. ZANDEE'S MENTAL-SHOW. De niet talrijke bezoekers, welke Woensdagavond naar het Goese Schuttershof waren gekomen voor de Show van de mentalist Chaudu, heb ben tal van knappe staaltjes op het gebied van telepathie e,d. te zien en te horen gekregen. Chaudu, die zijn experimenten zonder veel ophef brengt, wist met zijn mediums uit het publiek verschillende frappante proe ven op het gebied van telepathie te leveren. Ook met zijn gedachtenpro- jectie, zoals onlangs uitgevoerd voor het televisiescherm, mocht hij opmer kelijke successen boeken. Bijzonder knap was voorts zijn experiment waar bij hij geblinddoekt, een beschrijving gaf van diverse ingeleverde beschei den en verschillende bijzonderheden van de eigenaars mededeelde. GESLAAGD Te Utrecht slaagde voor het arts examen de heer P. J. J. Post te Goes Kapelle A.R. KIESVERENIGING VERGADERDE. In de consistorie van de Geref. kerk te Kapelle werd door de A.R. kiesvereniging afd. Kapelle-Biezelin- ge een vergadering belegd, die onder voorzitterschap stond van de heer J. Balkenende. De aftredende bestuurs leden de heren J. Wisse en Iz. Slab- bekoorn werden herkozen. De laatste merkte in zijn jaarverslag op, dat de vereniging bijna 100 leden telt. Na een praatuurtje met de raadsleden waarbü enkele gemeentebelangen werden besproken, werd de vergade ring gesloten. MUZIKALE FELICITATIE. De muziekvereniging „Ons Genoe gen" te Kapelle bracht een serenade aan de op één na oudste inwoner, de heer Jb. de Jager Sr., die Zondag j.l. zgn 90e verjaardag vierde. Hansweert VERGADERING SCHELDEGALM. De harmonie Scheldegalm te Hans- weert hield in het repetitielokaal een vergadering'. Er werd verslag uitge bracht van het afgelopen jaar. De he ren J. de Jong en B. Bruinshoofd wer den aangewezen om de rekeningen te controleren. De voorzitter deelde me de, dat de heer H. Polderman te Am sterdam benoemd is tot erelid der ver eniging. Voorts werd besloten dit jaar in eigen kring een solistenconcours te houden en er zal getracht worden in de zomermaanden een openluchtspel te houden in eigen kring. De heer J. P. Theenaart, de secretaris, die die dag zijn 25-jarig ambtsjubileum vierde, werd onder aanbieding van een mand met bloemen, gefeliciteerd. NOORD BEVELAND Wissekerke FAMILIEAVOND Te Wissekerke hield de plaatselijke afdeling van de Ned. Chr. Landarbei- dersbond een familieavond, die geo pend werd met het zingen van het Bondslied, waarna de voorzitter, de heer C. J. de Smit een korte toe spraak hield. Vervolgens werd de film „De zon ging op" vertoond en na de pauze nog enkele kleinere filmpjes. Bij de aanwezigen viel het program ma zeer in de smaak. De avond werd besloten met het zingen van de twee laatste coupletten van het Bondsliea. Colijnsplaat DUIVENTENTOON STELLIN G. Te Colijnsplaat werd in de zaal van de heer C. P. J. Gast een tentoonstel ling van duiven gehouden, die geor- faniseerd was door de plaatselijke uivenhoudersvereniging. Vanzelf sprekend vielen er weer verschillende prijzen. De tentoonstelling, die twee dagen achtereen duurde, mocht zich in een goede belangstelling verheu gen. Waarde UITVOERING. In de zaal van mej. Kloet te Waar de werd een toneeluitvoering gege ven voor de leden van de duivenhou- dersvereniging. Een toneelgroep uit Krabbendijke voerde het blijspel Pro fessor Daantje op, waarmede veel succes werd geboekt. Een gezellig bal besloot de geslaagde avond. WALCHEREN Vlissingen C. J. L. SITSEN OVERLEDEN. Dinsdag is te Vlissingen op 78-ja- rlge leeftijd overleden de heer C. J. L. Sitsen. De heer Sitsen, die te Vlis singen werd geboren, ving op 18-ja- rige leeftijd zijn onderwijzersloop baan aan en wel te Ritthem. Na eni ge tijd werd hy te Vlissingen be noemd. Kort daarop vertrok hij naar Constantlnopel (Istanboel) als gou verneur van de zoon van de Neder landse consul aldaar. Na een verblijf van 3% jaar kwam hij weer terug naar Vlissingen, waar hij onderwijzer aan school A werd. Op 60-jarige leef tijd verliet de heer Sitsen het onder wijs dat hij meer dan 40 jaar had ge diend. Ongeveer 20 jaar lang was hij medewerker van de Vlissingse Cou rant. Lange tijd was hij ook secreta ris van de vereniging van postzegel verzamelaars. Marktberichten VEILING KRABBBENDIJKE. 23 Januari. Zaaiuien 34 90 Jonathan verp., 31—59; Pr, v. Engeland, verp., 25 —35; Cox Oranje, verp,, 29—84; Goudrel- nette, verp., 23—31; Ellisson Oranje, verp., 5373; Conference, verp., 4173; Jona than 935; Pr. v. Engeland 317; Cox Oranje 16—44: Goudreinette 2339; Elli son Oranje 1940; Bellefleur 524; Gol den Delic. 31—37; Klelpeer 5—36. VEILING KAPELLE. 23 Januari. Grote veiling: Jonathan A 55. BC 40.55. I 37.10—49.10. II 18.10. Goud. reinette A 47.20. BC 35.10, I 31—46.90. II 23.80, Zure Bellefleur I 21—32 10, II 7.50— 10.40. Cox Oranje Pippin I 40.0555. II 20. GL v. Holland I 20—27.10. II 13.10. Verpakt: Cox Oranje Pippin AAA 87, AA 85. A 78. B 48, Jonathan AAA 64, AA 62, A 59, B 50. Kleine veling: Jonathan 1544: Golden Delic. 1748. Goudreinette 1639, Zure Bellefleur fi29, Zoete Ermgaard 12—38, Campagne Zoet 12—20, Cox Oranje Pippin 1214, Hollands Zoet 1219. Pomme de Oranje 1835, Lombart Culv. 1521, Gl. van Holland 15—21, St. Remy 36—38, Gie- ser Wildeman 18—50. Kleipeer 1738, Conference 26—58, Comtesse de Paris 15 20, Pondspeer 2034. GroentenSpruitkool 1225, Rodekoo! 7—13, Savoyekool 1011. Boerekool 21, uien fsteki 110. Knolselderij 59, Wit lof 32. Koolrapen 7. Aardappelen 12. Veld sla 3134, Prei 1517, Breekpeen 10. VEILING „ZUID-BEVELAND", GOES. 23 Januari. Groenten: Spruiten A 2331; idem B 12—18; Witlof A 34—38; idem B 30—31; Veldsla 25; Groenekool 1516; F.odekool 713; Wittekool 6; Uien, afw.. 1019; idem. stek, 3.507; Koolrapen 66.50; Prei 13—25; Kroten 16: Peen 7—16; Boerekool 13—20, alles per 100 kg. Voor de lichting 1953 n, zijn 12 in woners van Kortgene ter keuring opge roepen. Vleescentrale - Rotterdam. Fabrieken en Bedrijven te Akkrum, Ajion, Enschede, Twello, Utrecht en Wierden WALCHEREN HAD GOED OOGSTJAAR Mr. J. F. G. Schlingemann sprak te Middelburg voor de kring Walcheren van de Z.L.M. „In verband met de loon- en prijspolitiek is het uitgesloten, dat de pachtprijzen momenteel geheel vry kunnen worden gelaten, in de practyk blyken zij thans wel te laag te zyn, ook al zijn zij reeds met enige tientallen procenten opgetrokken. Wel ziet het er naar uit, dat de pachtprijs nog wat zal stijgen, maar omdat hij te langzaam de opbrengstcijfers van de grond volgt, wordt vry algemeen ingezien, dat ten aanzien van deze verhoging de uiterste voorzichtigheid geboden is", zo zeide de secretaris van de Zeeuwse Landbouw-Maatschappy, mr. J. F. G. Schlingemann, Woensdag middag in de jaarvergadering van de kring Walcheren der Z..L.M., welke te Middelburg werd gehouden. Belangstelling voor de champignonteelt in Zeeland De Zeeuwse Groentetelersvereni ging verzoekt ons het volgende mede te delen: De laatste tijd kwam de champignon in Zeeland in het middel punt van de belangstelling te staan. De stichting van de eerste kwekerij zy' het dan van kleine omvang, is niet onopgemerkt gebleven. Door de mogelijkheid om champignons in verse toestand plaatselijk te kunnen betrekken, kwam dit product via de Zeeuwse groentezaken' op de tafel van menig gezin. Dit heeft tot gevolg, dat velen zich thans afvragen of de teelt van cham pignons misschien een bestaansmo gelijkheid of wel een aardige bijver dienste kan verschaffen. Velen heb ben een zeer simpele voorstelling van deze teelt. De champignons schieten wel als paddestoelen uit de grond, doch alleen dan in een voldoende hoeveelheid en van behoorlyke kwali teit, indien men voor een goede teelt ruimte heeft gezorgd. Kippenhokken, onder bedsteden, koude kelders, lage kolenhokken of tochtige schuren zijn totaal ongeschikt. Om champignons Le kunnen telen moet men in de teeltruimte de temperatuur en de vochtigheidsgraad evenals de ont luchting kunnen beheersen. Na de oogst moet het product zo snel mogelijk worden afgeleverd aan de consument. Ongetwijfeld is er in Zeeland wel een afzetgebied te vin den voor een klein kwantum, doch In dien er een productie komt van enige betekenis, moeten de champignons op een veiling buiten Zeeland worden aangevoerd of aan een conservenfa- briek verkocht. Teneinde adspirant-telers nader op de hoogte te brengen met de teelt van champignons, zal de Rijkstuin- bouwvoorlichtingsdienst op die plaat sen waar voldoende belangstelling bestaat, een korte cursus geven. BUH EN LAND Hij sprak in deze druk bezochte bijeenkomst over het onderwerp „Zijn de pachten te laag?", waarin hij op duidelijke wijze het verband tussen de pachtprijzen en de loon- en prijspolitiek van de regering schets te. Indien de pachten zeer hoog zou den oplopen, zouden de prijzen van vele landbouwproducten ook weer aanzienlyk stijgen en de lonen zouden dan prompt volgen. Zó belandt men in een spiraal, die een verdere ver zwakking van de gulden veroorzaakt. De grondeigenaar zou echter van de opbrengst van zijn eigendom zoveel moeten kunnen overhouden, dat hij 't normale onderhoud geregeld kan laten geschieden. Wanneer de pacht prijzen te laag zijn, houdt dit bepaal de gevaren in; het komt voor, dat de bedrijfsgebouwen aan de pachter worden verkocht, dan wel, dat hy zich belast met het onderhoud of dat een bedrijfsleider op de plaats van de nachter wordt gesteld. Wanneer de pachtprijs op een te laag niveau ligt, vermindert dat bovendien de prikkel bij de boer om de productie te ver groten, zo meende mr. Schlingemann, op wiens inleiding nog een gedach- tenwisseling volgde. In zijn openingsrede herdacht de voorzitter van de kring Walcheren, de heer A. W. Cevaal, de overleden oud-Commissaris der Koningin, Jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford. Het oogstjaar 1951 heeft in het algemeen bevredigende resultaten afgeworpen, aldus kon hij constateren. De prijzen waren en zyn goed, hetgeen een com pensatie vormt voor de wat geringe re opbrengsten. DE SUIKERBIETEN. De heer Cevaal memoreerde, dat een begin werd gemaakt met de be strijding van de aardappelmoeheid en dat de suikerbietenopbrengst op Walcheren gunstig was, terwijl ook het suikergehalte niet tegen viel. Er dient echter een hogere bietenprys te komen, wil men het areaal uitbrei den. Vele boeren zien in de maisteelt een prachtige vervanging van de bietenteelt. De veehoudery gaf on danks mond- en klauwzeer in 1951 eveneens reden tot tevredenheid. Meer en meer wordt het belang van een goede veestapel ingezien en de k.i. wordt steeds vaker toegepast. De voorzitter was zeer te spreken over de resultaten van de herverka veling en sprak de wens uit, dat het de laatste boeren, die naar de N.O.- Polder. vertrekken, goed zal mogen gaan. Hij zeide voorts van mening te zyn, dat, gezien de nieuwe verhoging van het dykgeschot, verhoging van de pachten op Walcheren wel ge wenst is. Wat de toewyzing van gronden in de Zuidsloepolder betreft, zeide hy, dat de georganiseerde landbouw al het mogelijke zal doen om te bereiken, dat ook bewoners van Walcheren daarvoor in aanmerking komen. Uit de jaarverslagen van de secre taris-penningmeester, de heer M. Kleinepier, bleek, dat het ledental stationnair bleef en dat er over 1951 een batig saldo was van 473,64. In de vacature-Z. Maljaars werd tot lid van het hoofdbestuur benoemd de heer S. de Visser Pz. te Aagtekerke terwyl de heer C. A. Polderdyk van Nieuwland als zodanig werd herko zen. Ook de plaatsvervangers, de he ren E. Verlare te Nieuwland en A. de Buck te Oostkapelle, werden herko zen. Aan het slot van de vergadering werd besloten de Herverkavelings commissie te verzoeken een vergoe ding toe te kennen aan de landbou wers, die tengevolge van de toede ling van nieuwe kavels het gezaaide niet meer kunnen oogsten. KERKNIEUWS. CONFERENTIE VRIJ EVANG. KERK Op de tweede dag van de Confe rentie in de Vrij Evang. kerk te Goes werd Woensdag in de middagsamen- komst door ds. v. Petegem gesproken over „De leiding der gelovigen", waar na ds. Postma het onderwerp: „De gemeenschap der gelovigen" behan delde. In de druk bezochte avondsa menkomst sprak ds. Postma allereerst over „De Weegschaal van God", waar na ds. v. d. Werfhorst zijn hoorders trachtte binnen te leiden in „De spreekkamer van God". Vandaag zul len de laatste samenkomsten worden gehouden, waarvoor grote verwachtin gen bestaan. GEREF KERKEN Ds. W. J. Meyster van Overschie. beroepen predikant te Middelburg, hoopt Zondag 9 Maart, 's avonds om 5 uur, zijn intrede te doen in de Noor- derkerk aldaar, na vooraf bevestigd te zijn door ds. H. Veldkamp, Gere formeerd predikant te Middelburg. Waar zijn onze schepen Amsteivaart 25 Jan. te Galveston verw. Bantam 25 Jan. te Madras verw. Blitar 23 Jan. te Singapore. Castor 22 Jan. v. Kingston n. Mobile. Delfshaven p. 21 Jan. St. Pauls Rocks. Enggano 24 Jan. te Antwerpen verw. Haarlem 23 Jan. v. Marac. n. Lakeports. Hector p. 23 Jan. Kp. de Gata n. Lissab Helicon 23 Jan. te Curasao. Japara 22 Jan. v. R'dam n. N. Orleans. Lemsterkerk p. 23 Jan. Perim <th.) Mariekerk 22 Jan. v. Suez n. Pt. Said. Marpessa 21 Jan. v. Stanlow r.. Djibouti. Mentor 22 Jan. v. Beiroet n. Messina. Midas 22 Jan. v. Reveka n. Bari. Molenkerk 22 Jan. v. Havre n. A'dam. Muiderkerk 23 Jan. te Eastlondon. Nigerstroom 22 Jan. v. Freet n. Takor. Orestes 23 Jan. te Pt. au Prince. Schiedijk 23 Jan. te Djakarta. Sliedrecht 23 Jan. te Mena al Ahmadl. Sloterdijk 23 Jan. te Pt. Swettenham. Tegelberg 24 Jan. te Kaapstad verw. Veendam 23 Jan. te New York. VV. Ruys 23 Jan. te Southampton (ult). Woensdrecht p. 23 Jan. Gibralt, n. Swan sea. Zuiderkruis p. 23 Jan. Dungeness n. Ha lifax.. Maclean en Burgess zitten in gevangenis te Moskou Werd desertie van Brtse diplomaten m scène geret? Donald Maclean en Guy Burgess, de Britse diplomaten, die in Mei van het vorige jaar uit Londen verdwe nen en volgens de Westerse pers overgelopen waren naar het Oosten, vertoeven thans in e«n ge vangenis te Moskou, zo heeft een bekend diplomaat medegedeeld, die onlangs terugkeerde uit Moskon. Het zou voorts voor de leden van het Corps Diplomatique te Moskou een vaststaand feit zijn, dat Burgess en Maclean In de Lublyanka-gevan- genis zitten. Maclean was leider van de Amei-ikaanse afdeling van het Britse ministerie van buitenlandse zaken. Burgess was secretaris var. de Britse ambassade in Washington ge weest. Beide diplomaten zijn al maanden geleden in Praag gear resteerd, waar zij eerst geruime tijd gevangen gezeten hebben. Onlangs zijn ze naar Moskou overgebracht. Aanvankelijk had men hen hier te zamen in een cel gestopt, doch enke le weken geleden zyn ze apart opge sloten, aldus „The Manchester Guar dian" Onvermydelyk ryst thans de vraag of men hier niet met een Brit se spionnage-aangelegenheid te doen heeft Churchill op thuisreis Winston Churchill is Woensdag morgen na een verblyf van twee we ken in de Verenigde Staten en Cana da met de „Queen Mary" naar En geland vertrokken. In zyn afscheidsboodschap tot de burgemeester van New York zei de Britse premier o.m,: „Als Amerika en Engeland samenwerken bestaat er nog hoop op wereldvrede". Dinsdag ontving Churchill de ere medaille van de stad New York- Zijn gezondheidstoestand de pre mier was zwaar verkouden gaat goed vooruit, zo werd gemeld In een bulletin van zijn arts. Eden binnenkort naar Parijs De Britse minister van buitenlandse zaken, Anthony Eden, zal op 1 Febru ari een bezoek aan Parijs brengen om de Franse regering op de hoogte te stellen van de inhoud der Brits-Ame rikaanse besprekingen te Washing ton. In gewoonlijk welingelichte kringen te Londen verklaarde men, dat Eden zal spreken over de vooruitzichten vaD een nauwere coördinatie van het Brit se en Franse optreden op Malakka en in Indo-China en over Engelands hou ding tegenover de toestand in Tunis Bij vliegramp in V.S. werd Robert Patterson gedood. By de vliegtuigramp in de V. 8. waarvan wij reeds gisteren melding maakten, is ook de voormalige Ame rikaanse minister van oorlog, Robert Patterson, om het leven gekomen. Patterson werd 70 jaar oua. Presi dent Truman verklaarde: „Hy was een groot Amerikaan en een groot dienaar der gemeenschap". Alle 23 inzittenden van het vlieg tuig, waarin Patterson was gezeten, kwamen om het leven. D. J. von Balluseck in V.N.-ontwapenings» commissie De Nederlandse regering heeft als vertegenwoordiger in de nieuwe ont wapeningscommissie van de Verenig de Naties aangewezen de heer D. J von Balluseck, buitengewoon en ge volmachtigd ambassadeur, permanent vertegenwoordiger van Nederland bij de V. N„ terwyl als plaatsvervangend vertegenwoordiger zal optreden mi J. M. A. H. Luns, ambassaderaad aan de permanente vertegenwoordiging van Nederland bij de V. N. Lichte straf voor Engelse chauffeur De 57-Jarlge buschauffeur Samson, die 4 December van het vorig jaar in Chatham op een groep marcherende junior-cadetten Inreed, waarbij 24 jongens werden gedood, Is in Londen tot een boete van twintig pond ver oordeeld. Zijn rybewys werd voor de tyd van drie jaar Ingetrokken. Het proces tegen de bestuurder heeft twee dagen geduurd. Het heeft in geheel Engeland veel aandacht ge trokken. De uitspraak van de Jury werd door het publiek met afkeuring ontvangen, vooral door de verwanten van de overleden Jongens. By de motivering van zyn vonnis zei de rechter: „Dit hof kan U geen straf opleggen die vergeleken zou kunnen worden met de straf welke gij reeds ondergaat". BINNENLAND Schipper Brinkman van de „Leis" ten grave gedragen Duizenden trokken langs dc groeve Onder grote belangstelling Is Woensdagmiddag te Stellendam de bij Hoek van Holland omgekomen schip per Arend Brinkman van de redding boot „President Jan Leis" ten grave gedragen. In de vissershaven van Stellendam werd halfstok gevlagd. Ook de „Pre- sldendt Jan Leis" lag daar, als een stille groet aan zyn schipper, die niet meer op deze boot terug zal keren. Behalve de eigen bemanning van de reddingboot liepen in de stoet me de de bemanning van de „Radmar", en van de zeslepers „Ganges" en „Witte Zee, voor wier behoud Brink man was uitgevaren, voorts bestuur ders van de Zuid-Hollandse maat- schappy tot redding van schipbreu kelingen, een deputatie van dc Kon. Marine en vele anderen. Talryke sprekers voerden het woord. De burgemeester van Stellen dam deelde mede, dat bij Kon Be sluit schipper Brinkman posthuum was toegekend de ere-pennlng voor menslievend hulpbetoon. De presi dent-directeur van de Kon. Zuid-Hol landse maatschappö tot redding van schipbreukelen, de heer Murk Leis. herinnerde er aan. dat Brinkman in de zes jaren, dat hy schipper was op de „Président Jan Leis", ongeveer honderd man het leven heeft gered. In défilé trokken de duizenden be langstellenden langs de groeve om schipper Brinkman tenslotte vaarwel te zeggen. Colleges van G.S. gaan over provinciale autonomie spreken In de vergadering van de Provin ciale Staten van Overijssel heeft Ge deputeerde Steggink meegedeeld, dat Vrijdag in de Overysselse Statenzaal de elf provinciale besturen byeen zullen komen om na te gaan hoe de provinciale autonomie, vooral op fi nancieel gebied, zoveel mogelyk be vorderd kan worden. Rotterdamsche Bank zette stijgende lijn voort WEER 9% DIVIDEND. De resultaten, welke de Rotter damsche Bank in 1951 heeft behaald steken wederom gunstig af by die van het vóórafgaande jaar. De bruto- ontvangsten zyn verder gestegen tot rond 37 (v.j. 32) millioen. De In komsten uit rente en wissels beliepen 21.63 19.36) millioen, terwyl de provisiebaten 13.46 11.81) mil lioen en die op effecten en syndica ten 1.84 1.01) millioen in de winst bydroegen. Anderzijds zyn de bedryfsonkosten verder toegenomen tot 17.83 16.00) millioen. Aan de bijzondere reserve, die onder crediteuren is op genomen, wordt onveranderd 5 mil lioen toegevoegd, doch voor belas tingen is ditmaal 8.714.000, d.ï. 2.616.000 meer dan vorig jaar. aan gewend. Een onveranderd dividend van 9 wordt voorgesteld. Gezien de wereldsituatie wordt het. naar wordt opgemerkt, noodzakelijk ge acht, de positie uitermate sterk te houden. De „Johan" vertrok mei emigranten naar Australië Woensdagavond is de „Johan van Oldebarnevelt" uit Amsterdam ver trokken voor een reis naar Australië. Dit is de eerste tocht van de „Olde barnevelt", nadat het schip speciaal voor het vervoeren van emigranten Is omgebouwd. Op deze eerste emi- grantenrels worden ruim 1400 Neder landers naar Australië vervoerd. Textielfabriek te Hattem sluit De textielfabriek „Tima" te Hat- tem zal worden opgeheven. Honderd vijftig werknemers worden bierdoor werkloos, wat een zeer ernstige eco nomische tegenslag voor het oude stadje betekent. Het betreft hier een groot filiaal van de gelijknamige Apel- doornse fabriek. Op 5 Mei raag een vrije middag gegeven worden Wegens gebleken onzekerheid wordt er de aandacht op gevestigd, dat ten aanzien van het vryaf geven op de nationale feestdag de regeling van vorig jaar van kracht ls geble ven. Het is dus aan werkgevers toe gestaan op Maandag 5 Mel &js. van 1 uur n.m af vrijaf te geven met be houd van loon. Argentinië wil Fries stamboekvee kopen In Leeuwarden zijn twee deskundi gen uit Argentinië aangekomen voor net kopen van Fries stam boek vee. Argentinië stelt zeer hoge eisen aan de toelating van vee. MeD wil name- lyk koelen hebben met een hoge melkproductie. Daar het om de melk en niet om de boter te doen is, wordt Iets minder scherp op het vetgehalte gelet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 9