Vijf dappere mannen vonden de dood aan de Zuidpool NEDERLANDERS SPELEN EEN BELANGRIJKE ROL DONDERDAG 24 JANUARI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VERLOREN IN DE WITTE ONEINDIGHEID. Omgekomen door uitputting en kou SOMS DWINGT DE DAAD VAN EEN MAN DE bewondering af van de gehele wereld. Zo'n daad leverde de Amerikaanse Deen Kurt Carlsen vail de „Flying Enterprise." Na dagenlang gevochten te hebben tegen zijn boezemvijandin de zee, capituleerde hij pas toen de woedende golven zich boven zijn schip begonnen te sluiten. Veertig jaar geleden bewonderde de wereld twee mannen: de Noor Roald Amundsen en de Engelsman Robert Falcon Scott. Twee vreed zame strijders, die zich onder ongelooflijke moeilijkheden een weg baan den naar de Zuidpool en erin slaagden deze te bereiken. Voor het eerst betraden mensen het ijs van de geografische Zuidpool! Het waren Amund sen en zijn tochtgenoten. Een maand later op 16 Januari 1912 be reikten Scott en zijn mannen het doel van hun reis. Maar hoc! Met ontzet ting geslagen staarden zy naar een zwarte tent op het ijs waarboven de Noorse vlag wapperde. Zjj beseften dat ze de wedloop naar de Zuidpool van Amundsen hadden verloren. Ontmoedigd aanvaardden ze de lange terugtocht. Vijf mannen. Vijf donkere stippen in de witte oneindigheid... Het werd hun laatste tocht. Marte lend was de reis. Zij stierven onder weg. Buiten de tent, waarin zij zich volkomen uitgeput en verzwakt door gebrek aan voedsel hadden neerge legd om het snel naderende einde af te wachten, woedde meedogenloos een hevige sneeuwstorm. Een kleine twintig kilometer van hun tent be vond zich een voedseldepót. Scott en zijn mannen waren echter niet bij machte om dit depót, dat hun redding zou zijn geweest, te bereikeni Terwijl Amundsen door duizenden duizenden werd bejubeld als een h2!d, speelde zich in de tent van Scott het grootste treurspel af in de ge schiedenis van het Zuidpoolonderzoek Eind Maart of begin April 1912 moeten zij gestorven zijn: Scott, Bo wers en Wilson. De twee anderen van de Poolgroep, Oates en Evans had den reeds eerder de dood gevonden in de ijzige Poolnacht. Een opsporingsgroep vond op 12 November van dat zelfde jaar de omgekomen mannen. Zij lagen alsof zij sliepen in hun met bontgevoerde slaapzakken. Naast Scott lag zijn dagboek, dat hij tot het laatst toe heeft bij gehouden. Op 29 Maart 1912 schreef Scott daarin: „In Godsnaam, zorg voor de onzen". Het was zijn laatste aantekeningMet heel veel moeite schreef hij ook nog een afscheidsbrief aan zijn vrouw. Zijn allerlaatste woorden waren voor haar. Hij moet toen al stervende zrjn geweest. Omstreeks 1908 maakte Amundsen zich gereed voor een nieuwe tocht naar de Noordpool. Hij wilde daar als eerste de vlag van zijn vaderland planten. Toen hij in September 1909 het bericht ontving, dat de Ameri kaanse Poolreiziger Peary hem voor was geweest, liet Amundsen zijn plan varen en wendde de steven Zuid waarts tot verbazing en ergernis van velen. In stilte had Amundsen zijn Zuidpool-plan tot in de finesses uit gewerkt. Alles stond op papier. Hij had uitgerekend, dat zijn groep op 25 Januari 1912 van de tocht naar de Zuidpool zou terugekeerd zijn. Op 25 Januari 1912 was Amundsen terug. De Noor heeft met zijn expeditie een wonderlijk geluk gehad. Zijn slede- tocht verliep buitengewoon vlot. De geharde Poolvaarders legden per dag formidabele afstanden af en hadden geen gebrek aan voedsel. Om de te rugweg gemakkelijk te kunnen vin den bouwden de mannen uit sneeuw- blokken een soort wegwijzer, een ba ken, waarop zij zich konden oriënte ren. De Pool was hen genadig! Na drie maanden was de Poolgroep weer „thuis". In die maanden hadden zij een dikke 3000 kilometer te voet en per slede afgelegd. KOUDE EN HONGER. Hoe geheel anders verliep de tocht van Scott. Tegenslag op tegenslag. Er waren dagen dat de mannen niet meer dan enkele kilometers vorder den. Temperaturen van dertig en veertig graden vorst waren geen zeldzaamheid. Door sneeuwstormen gedwongen moesten zij vaak lang in hun tenten verblijven. De grote koude deed hun handen, gezich ten en voeten bevriezen. Het voedsel raakte op en men .had geen brandstof meer om iets warms te bereiden. Evans stierf het eerst. Een maand later gaf Oates de strijd op. Ziek en uitgeput, de voeten bevroren, had hij zich wekenlang met de groep voort gesleept. Op een ochtend liep hij de sneeuwstorm in en kwam niet meer terug. Hy had vrijwillig de dood ver kozen om zijn kameraden niet verder tot last te zijn. Het drama van deze tocht was daarmede nog niet ten ein den. In het zicht van de veilige ha ven strandde ook het overgebleven deel van Scott's moedige Poolgroep. De witte dood verloste dc dappere mannen van een ondraaglijk lijden. DE BENELUX-IMIE Toch is 't zo I 4 184 Het tropische jaar, dus de tijd, waar in de aarde om de zon loopt, bedraagt 365 dagen, 5 uur, 48 minuten en 45,27 seconden, of om het anders te zeggen, een jaar telt 365,242198 dagen. Ons Gregoriaanse kalenderjaar, dat om de vier jaren een schrikkeldag krijgt en waarvan de schrikkeldag uitvalt in de op 00 eindigende jaren, waarvan het eeuwgetal niet door 4 deelbaar is, wordt terecht een astro nomisch en technisch meesterwerk genoemd, want op deze wijze wordt het tropische jaar door de gemiddelde duur van ons kalenderjaar zeer dicht benaderd. De gemiddelde duur van ons jaar is hierdoor n.l. geworden: 365,2425 dagen; het is dus slechts 0,000302 dagen te lang. Dat betekent dat er in 3312 van onze kalenderjaren een fout van één dag gemaakt wordt, een aangelegenheid waarover de ge slachten in het verre verschiet zich maar zorgen moeten maken! We spraken hier vroeger reeds van het volk der Maya's dat vóór de komst der blanken in Mexico en Yu catan een ware kalender cult uur bezat. Op hun gevels, zuilen, friezen, trap leuningen, tempels, pyramiden en pa leizen die door de onderzoekers uit de wildernis werden tevoorschijn ge haald, waren de maand-, dag- en pe riodetekens bij duizenden gegrift. Geen ornament of reliëf, geen dieren- fries of beeldhouvjwerk dat niet in rechtstreeks verband stond met een datum. Op de hlëroglyphen-trap van Copan wordt het lijstornament vijf tienmaal herhaald, waarmede het aan tal schrikkelperioden werd bedoeld. Evenzo geven de vijfenzeventig treden van de trap aan het totaal aantal schrikkeldagen dat sedert het einde der perioden was verlopen. Pyrami den bleken binnenin wederom andere pyramiden te bevatten, en iedere „schil" had bepaalde chronologische bedoelingen en betekenissen. Het wa ren met. recht steen geworden kalen ders en alle aesthetica en het gehele leven ivas aan de wiskunde en de chronologie ondergeschikt gemaakt. Het is niet doenlijk in kort bestek een idee te geven van de tijdsindeling der Maya's. Drie generaties van vak geleerden hebben hun intellect aan gewend om opheldering te krijgen over de geheimen van de Maya-kalen der en dit werk wordt nog steeds voortgezet. Grote successen zijn op dit gebied reeds geboekt en, hoewel het wezen van deze tijdsindeling onver meld moet blijven, kunnen we toch wel verklappen dat de duur van het gemiddelde Maya-jaar berekend is op 365^42129 dagen, welk cijfer dus 0.000069 dag met het werkelijke jaar verschilde. Hierdoor werd er slechts een fout van één dag gemaakt, ééns per 14493 jaar! N.u zullen we de kalenders maar la ten rusten, want overdaad maakt ziek. En in dat verband is het misschien wel aardig te vermelden dat zieke dieren somtijds zelf de geneesmidde len toepassen. H. PètiUon Geruchten over Nederlands houding I igengesproken In bevoegde kringen te Brussel wordt verklaard dat geruchten uit Nederlandse bron, als zou de Neder landse regering voornemens zijn de ondertekening van de overeenkomst met betrekking tot de Benelux-Unie van een aantal voorwaarden, o.m. van een voorafgaande conventie tot inwisselbaarheid van de munten, af hankelijk te maken, van alle grond ontbloot zijn. Indien men thans een nieuw en meer spectaculair offensief dan de voorgaande meemaakt van de voor standers van een voorafgaande in wisselbaarheid van de munten, dan is zulks volgens deze Brusselse zegslie den toe te schrijven aan de ve^tete- tïng van de toestand in Nederland. De Nederlandse handelsbalans is in evenwicht en Nederland heeft een creditsaldo in de E.B.U. Sommigen leiden daaruit af. dat Nederland niet langer een zwakke partner is. Maar van Belgische zijde verwacht men tastbaarder waarborgen. Zware straf voor Noors officier Noors Hof stelt voorbeeld tegen varen op „Willem Barendsz De Noor Ludvig Larsen uit Andebu, die van 1946 tot 1951 officier is ge weest op de „Willem Barendsz", is Woensdag veroordeeld tot een boete van 15.000 kronen wegens het deelne men aan Nederlandse walvisexpedi ties. Het Hof vei'klaarde een voorbeeld te willen stellen en daarom een be trekkelijk zware straf wenste op te leggen. Het vergrijp van Larsen is. dat hij gehandeld heeft in strijd met de Noorse wet op de walvisvaart. Deze wet verbiedt nafnelijk aan Noorse in gezetenen deel te nemen aan buiten landse walvisexpedities. Wel mogen zy deelnemen aan bui tenlandse expedities, die reeds vóór 1940 zich op de walvisvangst in de wateren van de Zuidpool toelegden Deze Noorse wet was speciaal gericht tegen de Nederlandsche Maatschap pij voor de Walvischvaart, die, zoals men weet, na de oorlog is opgericht, en in 1946 voor het eerst is uitgevaren naar de Zuidpool. Noorwegen zag met lede ogen dat na de oorlog andere landen walvissen gingen vangen, en daarom werd de wet uitgevaardigd. Minder bewegingsvrijheid voor Russische diplomaten in de Ver. Staten? Naar men verwacht zal de Ameri kaanse regering binnenkort beslissen of zij een order zal uitvaardigen om de bewegingsvrijheid van de Russi sche ambassadeur en andere Russi sche functionarissen in de Ver. Sta ten te beperken. Dit zou een rêpres- saille zijn op het besluit van de Sow- jet-Unie om de bewegingsvrijheid van Amerikaanse en andere buitenlandse diplomaten te beperken tot een ge bied van 40 km. om de Russische hoofdstad. Op het vliegveld Welschap by Eindhoven is Dinsdag een belangrijk onder deel, het Commando Tactische Luchtstrijdkrachten aan de Nederlandse Luchtmacht toegevoegd. Een overzicht van de plechtigheid tydens het lifjsen van de vlag, waarmede de installatie van het nieuwe feit werd. Het wereldgebeuren Geen vrede op afbetaling n Pi onderdeel een Controle op veldpostkantoor faalde schromelijk 2 JAAR VOOR HET STELEN VAN GELD UIT BRIEVEN De krijgsraad te velde West heeft Woensdag de 24-jarige Amsterdam mer W. J. A. veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar met onmiddellijke gevangenneming. A. heeft volgens z|jn eigen beken tenis in de periode Jull-November 1949 geld gestolen uit brieven die bestemd waren voor in Indonesië verblijvende soldaten. In totaal heeft hij 1300 1500 gulden weggenomen. De diefstallen geschiedden op 't veld postkantoor te Amsterdam, waar hij als soldaat belast was met het door lichten van brieven voor militairen in Indonesië. In zrjn requisitoir he kelde de auditeur-militair op scher pe wijze deze diefstallen. De controle op het veldpostkantoor heeft gefaald, Engelsen moeten soberder leven Butler zal het nóg erger maken dan Stafford Cripp<; De ministers van het Britse geme nebest hebben aangekondigd, dat elk der landen van'het gemenebest voor de verbetenng van zyn betalingsba lans een doel heeft aanvaard, opdat vóór het eind van 1952 het gehele sterlinggebied weer een creditsaldo op de betalingsbalans zal krijgen. Verwacht wordt, dat dc Britse mi. nister van financiën, Richard Butler, dit besluit in drastische maatregelen zal omzetten, waarby die, welke zyn voorganger in het Labourkabinet, Sir Stafford Crlpps, heeft genomen in vergelijking van weinig betekenis zijn. De maatregelen, welke Butler zich voorstelt te nemen, zullen teza- zó zei de auditeur-militair. Dit blijkt j men niet de ernstige beperkingen van wel uit het feit, dat tot dusver 43 militairen wegens soortgelijke dief stallen voor de krijgsraad zyn ver schenen. 22ste RALLYE VAN MONTE CARl.O Onze landgenoten waren eerste te Odense en Bern Woensdag hebben de équipes, welke deelnemen aan de 22ste Kallye van Monte Carlo, de zware tocht voortgezet. De sneeuwval was hier en daar wel wat minder geworden, maar toch hebben de ryders nog veel te lyden van de met sneeuw bedekte wegen, die van de rykunst van de deelnemers het uiterste vergen. Onze landgenoten weren zich goed in deze rallye. Zelfs kwamen enkele Nederlandse équipes als eerste op de controlepunten te Odense en Bern aan. De Nederlandse equipe Proos Hoo- gendijkSeitz met Hillman Minx, die uit Stockholm was vertrokken, meld de zich als eerste Woensdagmorgen om 10.39 in het Deense stadje Odense. Het tweede team. dat hier arriveerde, bleek ook al een Nederlands te zijn, namelijk het Citroën-paar Zaman- Véninga. Als derde Nederlands team kwam hier binnen AarseBont, dat uit Oslo was vertrokken. Tegen twaalf uur hadden reeds meer dan 50 rallye-equipes, die uit de richting Monte Carlo kwamen, zich aan de controlepost te Bern gemeld. Het eerste team, dat te Bern arriveer de, was dat van onze landgenoten En- gelsma en Wynia met Austin. Welge moed reden zij om vier minuten over tien Bern binnen. Het weer in Zwit-' seriand was koud, de lucht was be wolkt en de wegen moeilijk berijd baar. Op de route van München naar Frankfurt am Main, waar de wegen met sneeuw en ijzel waren bedekt, heeft tussen Siegmaring en Baden-Ba den helaas een Nederlandse equipe strafpunten opgelopen. Deze equipe, van OoyDijksman met Fiat, maakte een slipper en kwam in een greppel terecht. Met een vertraging van 54 minuten meldden onze landgenoten zich aan de controle te Baden-Baden Alle andere Nederlandse equipes, die München tot startplaats hadden ge- kozen, waren tot Frankfurt zonder strafpunten gebleven. PECH EN GELUK. De Nederlandse equipe Schieck De Ruyter, welke uit Monte Carlo was vertrokken, had een klein onge lukje in de Franse Alpen bij Digne FRANS-ARABISCHE TEGENSTELLING IN N.AFRIKA en moest daardoor de strijd staken. De Fransen Noix en Maurrel hadden meer geluk. Zij waren met hun Peugeot in een ravijn terecht gekomen. Bewoners uit een nabijgelegen dorp. sleepten de wagen weer naar boven. Wonder bo ven wonder sloeg de motor weer aan en konden de Rallye-rijders hun weg vervolgen. De controle te Bern meldde aan het eind van de middag, dat 94 ryders, die Monte Carlo als startplaats hadden ge kozen. binnen de vastgestelde tijd aan de controle waren verschenen. Onder hen bevonden zich tien Nederlandse equipes. Bij de ongeveer tachtig equipes, die in de loop van Woensdagavond, ko mende uit München, Oslo en Stock holm, de controle te Hamburg pas seerden, bevonden zich dertien Ne derlandse, hetgeen zeggen wilde, dat van de in genoemde drie plaatsen ge starte landgenoten geen enkele was uitgevallen. De equipe van Ooy— Dijksman, die bij Siegmaringen de slippartij maakte, kwam 50 minuten te laat in Hamburg. De Leidse ploeg heeft thans 930 strafpunten. De Nederlandse dames-equipe, een van de 63 equipes uit Lissabon, heeft zich op tijd aan de controles te San Sebastian en Bordeaux gemeld. De tocht was geheel zonder incidenten verlopen en geen enkel strafpunt was toegekend. Geen enkele equipe heeft hier nog de strijd geslaakt. De lang bestaande tegenstelling in Noord-Afrika tussen Frankrijk en de Arabische Liga is weer tot leven gekomen. Het begon in de zitting van de Ver. Naties te Parijs, waar de Arabische landen de onafhankelijkheid van Marokko en Algiers aan de orde stelden. Frankrijk wist dit te voorkomen. Niet lang daarna echter werd Tunis het toneel van anti-Franse onlusten, die nog steeds slachtoffers vragen. De positie van de Arabische Liga in Noord-Afrika wordt sterker. Eind December verkreeg Libye onafhanke- heid, waarop dit land onmiddellijk aansluiting zocht bij de Arabische Liga. Een bezwaar blyven volgens de Arabische nationalisten nog de Britse en Amerikaanse militaire bases, die in d it strategisch belangrijke gebied zijn gevestigd. In Egypte kwam het in de kanaalzone tot een uitbarsting, wel ke prompt werd gevolgd door demonstraties door de studenten van Cairo en Alexandrië. Dat de benepen positie, die Israël tussen de zich uitbreiden de Arabische Liga inneemt, aanleidin g geeft tot grensincidenten, laat zich verstaan. November er op neerkomen, dat de mensen minder geld in de zak zullen hebben, dat er minder goederen in de winkels zullen zyn, vooral luxe arti kelen, en dat honderdduizenden ge zinnen hun gewoonten zullen moeten wtfzigen. VIER PUNTEN VAN AANVAL. De door Butler te voeren campagne zal gebaseerd zijn op een aanvalsplan van vier pimten. Ie het zal voor firma's en perso nen moeilijker worden om leningen te verkrijgen voor werk, waarvoor geen nationale noodzakelijkheid bestaat; hiervan wordt, een desinflatie ver wacht de regeringsuitgaven zullen worden beperkt; 3e. de invoer, vooral voor de met noodzakelijke goederen, zal in zekere mate eveneens verder worden be- perkt; 4e. grote wijzigingen op het gebied van de industrie. Deze zullen er op neerkomen, dat honderdduizenden ar beiders. die thans minder dringend nodig werk verrichten, zullen gaan werken voor de wapenproductie, de uitvoer en de kolenproductie. Jeugd speelde voor postbode Tal van Almeloërs zijn dezer dagen op een wel bijzonder vlotte wijze in het bezit geko men van een verzekeringspolis. Een verzekeringsagent hier ter stede had zijn fiets voor een woning aan de Bornerbroekse- straat neergezet. In de fietstas bevond zich 'n groot aantal po lissen, die rondgebracht moes ten worden. Kinderen uit de buurt wilden blijkbaar de ver zekeringsman behulpzaam zijn en besloten om voor postbode te gaan spelen. In vele brieven bussen stopten zij de polissen. Dc verzekeringsagent is nu de wanhoop nabij. Hij vreest, dat verschillende mensen de polissen, belangrijke papiereD uiteraard, voor reclame of drukwerk aanzien en deze in de kachel zullen verbranden. Overdracht vaD bevoegd heden aan internationale organen Regering wil waarborgen schepp?n De regering heeft een nota van wij ziging op haar voorstellen tot veran dering van de Grondwet ingediend. Het gaat hier om de nieuwe bepaling in de Grondwet (d.w.z. in het oor spronkelijke wijzigingsvoorstel) be treffende de overdracht van bevoegd heden aan volkenrechtelijke organi- sattea De vraag is gerezen of het nieuwe artikel een onbeprekte bevoegdheid geeft om by internationale overeen komst af te wijken van bepalingen van de Grondwet, Men kan zich im mers afvragen of er grondwettelijke voorschriften zyn, die ook bij inter nationale overeenkomst niet terzijde gesteld mogen worden. De regering acht het wenselijk en voldoende een dergelijke ter zijdestelling aan een bepaalde waar borgen biedende procedure te binden, nl. die van een zelfde gekwalificeerde meerderheid als voor een grondwets wijziging vereist wordt. In de nota van wijziging wordt dan ook een nieuwe redactie in deze zin voorge steld. Voor het eerst sedert Maart 1951 heeft het in N.W. Queensland (Australië) geregend. Om de schade in te halen, viel er in 24 uur tijd 100 mm. regen. Ook Bonn en Londen verliezen dollars aan ons Bezwaren tegen driehoekstransacties Evenals in België, gaan thans ook in Wcst-Duitsland en Engeland stem men op, die verkondigen, dat teveel dollars in Nederland blyven. Op een bijeenkomst van de Ar- beitsgemeinschaft Aussenhandel der Deutschen Wirtschaft zyn bezwaren te berde gebracht tegen de driehoeks transacties, waarbij exporten naar de vrije dollarmarkten over andere lan den, in de meeste gevallen over Ne derland, lopen. Men stelde vast, dat de vergoedingen, die Duitse onderne mingen ontvangen van de Nederland se tussenhandelaren, aan wie zy hun uitvoer naar het dollargebied overla ten, dikwijls verstoring van het prijs niveau veroorzaken. De deelnemers aan de bijeenkomst spraken als hun oordeel uit dat dergelijke transac ties het dollarinkomen van West- Duitsland drukken en onder bepaalde omstandigheden ook ongunstige in vloed op de invoer hebben. AL TE BONT Het Britse ministerie van finan ciën heeft bepaald, dat alle expor teurs van bont met ingang van 1 Februari zullen moeten bewijzen, dat het uitgevoerde bont blijft in het land waarheen het gestuurd wordt. Tot dusver kwam het voor, dat bont zogenaamd voor de Amerikaanse markt werd gekocht. De zendingen gingen daarentegen naar hgt vaste land hoofdzakelijk naar Frankrijk en Nederland waar het in ponden werd betaald en vervolgens tegen dollars naar de Ver. Staten doorver kocht. Deze handelwijze heeft En geland millioenen dollars gekost bekende oud-administrateur van de Marshall-organisatie. Paul G. Hoffman, die ook on der-minister van buitenlandse zaken van de Ver. Staten is geweest, heeft onlangs een boek geschreven, dat in brede kring belangstelling verdient, vooral omdat het een vraagstuk be handelt. dat eigenlijk ons allemaal aangaat envoortdurend bezig houdt: ..Peace can be won" Wij kunnen dc vrede winnen luidt de titel van dit boek dat ook reeds in Nederlandse vertaling verscheen. En hoewel deze rubriek natuurlijk niet bestemd is voor boekbesprekingen, willen wy voor de pennevrucht van een vermaard Amerikaans politicus, weike eigenlijk het wereldgebeuren zelf want alles wat er ln de we reld gebeurt, draait toch om dc vraag van oorlog of vrede? be handelt, op deze plaats toch enige aandacht vragen. Paul Hoffman is op dit ogenblik di recteur van de Ford-stichting, een particuliere instelling, die *ich ten doel stelt de vrede te helpen bewa ren en over een kapitaal van 5 500.000.000 beschikt, dat zij aan humanitaire doeleinden besteedt. Hoffman vertelt in zijn boek hoe hn aanvankelijk een overtuigd isolati onist was en later het imperialisti sche streven van de Russische macht hebbers onderkende. Aanvankelijk dacht hij dat er met Stalin wel te praten viel, maar de ervaring neeft hem geleerd, dat wijlen Senator Van- denberg gelijk had toen hij opmerk te, dat de vrije wereld geen genoe gen kan nemen met. een „vrede op afbetaling." Maar als men geen heil ziet in een politiek van toegeven en evenmin iets verwacht van een pre ventieve oorlog, welke andere mo gelijkheid om een derde wereldoorlog te voorkomen blijft er dan eigenlijk nog over? Volgens Hoffman zullen de Ver. Staten zich nolens volens met de leiding van de vrije wereld moeten belasten. Niemand weet be ter dan hij, welke moeilijkheden zich hierbij voordoen en nog zuilen voor doen, doch hij is er van overtuigd dat de Ver. Staten de zware taak, die hen wacht, naar behoren kunnen vervullen, mits het Amerikaanse volk zich steeds van zijn verantwoor delijkheid tegenover de rest van de wereld bewust blijft. Hoe zal Europa ondanks de her bewapening haar economische stabi liteit kunnen behouden? Het is voor al deze vraag waarmee Hoffman zich in „Peace can be won" bezig houdt. De oplossing, die hij zyn le zers aan de hand doet, bestaat in een uitbreiding van de economische, financiële en militaire steunverle ning aan dit werelddeel, waarbij aangestuurd dient te worden op nauwere samenwerking tussen West- Europese landen onderling om ten slotte te komen tot de vereniging van Europa tot een hecht bolwerk van de vrijheid. Vooral van een nauwe samenwerking zullen de vrije volkeren het volgens de schrijver moeten hebben en hg wijst daarbij op hetgeen Amerika en Turkije op dit gebied hebben weten te bereiken. Amerika dient de dynamo te zijn waardoor „het licht aan blijft". Wanneer deze dynamo het begeeft zal de ganse wereld „in duisternis gehuld worden." Evenals vele andere Amerikaanse autoriteiten, is ook Hoffman van oordeel dat aan herbewapening niet te ontkomen valt Volgens hem kunnen wij ons verlaten op de Noord-Atlantische Verdragsorganisa- tie. Hij zet uiteen, dat de vrye we reld 3.175-000 man op de been kan brengen tegen de Sowjet-Unie en haar vazalstaten 6.400.000. Ter zee bezit de vrije wereld natuurlijk de absolute hegemonie: 6.000.000 ton tegen 500.000 ton. Ofschoon de communisten momen teel een uitgesproken militair over wicht bezitten, is Hoffman toch van mening dat Stalin het niet zal aan durven een nieuwe wereldoorlog te beginnen. Daarvoor staat er te veel op het spel en zijn er te veel onze kere factoren in het geding. Dat Amerika het grootste deel van de lasten van de herbewapening der vrije wereld op zich moet nemen, spreekt voor Hoffman vanzelf. Welk ander land zou deze taak op zich kunnen nemen zonder zich in eco nomisch opzicht te gronde te rich ten? Kan de vrije wereld met deze po litiek en de middelen inderdaad „de vrede winnen?" Hoffman heeft déze vraag aan vele staatslieden voorge legd. En ofschoon vele deskundigen het niet met hem eens zullen zijn, meent hij uit de antwoorden, die deze politici hem gaven, toch te mogen distilleren, dat de vrede inderdaad binnen ons bereik ligt. Zélf ver wacht hij, dat het Russische regime tenslotte ten val gebracht zal wor den door het verlangen der onder worpen volken naar zelfbeschikking. Wat de vrije volken betreft, is Hoffman van mening, dat deze vóór alles ook een leer nodig hebben: een aantal grondgedachten, waarvan zij moeten uitgaan. Zij moeten de waar de van hun rechten en vrijheden le ren beseffen. Op economisch gebied pleit Hoffman voor een stelsel, dat aan allen gelijke kansen geeft. Geen gelykheld voor iedereen, zoals het communisme zegt na te streven, maar gelijkheid van kansen dus. Een typisch Amerikaanse gedachte, dio in Europa nog minder weerklank heeft gevonden, dan zij misschien toch wel waard is. Ook om deze re den zijn de beschouwingen van Hoff man een brede belangstelling waard. 500 millioen dollar voor militaire orders in Europa Naar in Washington wordt verno men, zouden de Amerikaanse autori teiten in beginsel besloten hebben om van de gelden, waarover het bureau voor wederzijdse beveiliging de be schikking heeft, 500 millioen dollars te bestemmen voor het plaatsen van bestellingen voor militair materieel in de N.A.T.O.-landen. De verdeling van de orders over de verschillende landen is nog niet vast gesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5