PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bazuinen in de Hervormde Kerk van Wemeldinge Zware regenval zaaide dood en verderf op Java 0E BILT Kantlijn DR. DREES ZEER TEVREDEN OVER ZIJN AMERIKAANSE REIS Vandaag AMERIKA TRACHT VERZOENING TOT STAND TE BRENGEN 195e Jaargang - No. 20 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 et. per week, f 5.45 p. kw.. fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 24 Jan. '52 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p- advertentie t 3.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regels van 1—5 rcgeU f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58—60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). MTiurg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924: Goes L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2226); Oostburg Pr Mauritsstr 12, teL 102: Temeuzen Brouwerijstr. 2; Zierikzee N. Bogerdstr C 160. teL 26 RIJST VOOR EEN KOOPJE ln Semarang werden velen in hun slaap verrast Een enorme, vrijwel ononderbroken regenval op Java heeft de dood ver oorzaakt van tientallen personen, richtte grote materiële schade aan, vooral in Midden-Java en ontwrichtte op vele punten het weg- en trein verkeer. De grootste ramp deed zich voor te Pati, in Midden-Java, waar tot heden het verlies van 39 mensenlevens werd gemeld en 10-000 h.a. land werd overstroomd. Na de uiterst langdurige periode van droogte, die de electriciteitsvoor- ziening van de grote steden op Java in het ongerede bracht, stroomt thans de regen in onwaarschijnlijke hoeveelheden neer. Te Semarang registreerden de re genmeters de zwaarste regenbui se dert 1932: 360 mm. ln twee dagen, hetgeen overeenkomt met wat er ln oen normale regentijd in drie maan den valt. Vier mensen vonden te Semarang de dood. toen door de zware regenval Onze Haagse redacteur heeft de film „Rendez-vous in Holland" gezien, die de A.N.V.V. ge maakt heeft met behulp van E.C.A. gelden. Die film, in zeven talen, heeft ten doel om propaganda te maken voor Nederland in het buitenland. Er moeten toeristen komen, die deviezen inbrengen, omdat anders onze gulden en onze betalingsbalans in het ge drang komen. De film is voor onze Haagse re dacteur een teleurstelling geworden. Zij liet hem, om het in volkse trant te zeggen, Siberisch. En zij zal dus ook de buitenlanders Siberisch laten. Dat is jammer. Want daarmede is het geld, dat aan die film besteed werd weggegooid. De film staat niet meer in haar kinderschoenen. Het moet toch mogelijk zijn om een boei ende, pittige rolprent over Nederland te vervaardigen, die inderdaad aan trekkingskracht uitoefent op candi- daten voor een vacantie in Nedér- land. Aan wie de schuld, dat dit thans mislukt is? Wordt de Nederlandse veeteelt door gevaren bedreigd? De landbouwmedewerker van de „Nieuwe Rott. Courant" (lib.) wijst op de geweldige prestatie, die sedert 1940 door de agrarische be volking van Nederland geleverd is, waardoor landbouw en veeteelt de grootste leveranciers van deviezen geworden zijn; de topprestaties, die zowel van het vee als van de bodem verlangd worden, schijnen echter aanleiding gegeven te hebben tot een toenemend aantal onrustbarende ziekteverschijnselen „Het aantal variaties van mond en klauwzeer, dat we thans in Ne derland kermen, bedraagt vier en hoewel er deskundigen zijn, die ver moeden, dat al deze variaties ook vroeger zijn voorgekomen, hebben we door veeartsen horen verzekeren, dat de uitbreiding van de ziekte ze ker verband houdt met verzwakking van het vee. Behalve met t.b.c. heeft de rundveestapel in Nederland in verscheidene gebieden zwaar te kam pen gehad met het zogenaamde be smettelijk verwerpenAbortus Bang, waarbij de vaak levenloze vrucht voortijdig wordt uitgestoten. Daar naast krijgt men tegenwoordig soms te doen met een andere soort van verwerpen, waarvan de oorzaak nog niet geheel duidelijk is. maar die we door deskundigen hoorden toeschrij ven aan „voedingsstoornissen". Merkwaardig is ook. dat op sommige boerderijen het zijn dan in de re gel juist die, waar de productie ten top is gevoerd de steriliteit, d.w.z. het niet bevrucht kunnen worden van het vee, toeneemt. In enkele gevallen zelfs in ontstellende mate. Daarte genover staat; dat het schaap, dat nog op de meest natuurlijke wijze wordt gehouden, het minst te lijden heeft onder besmettelijke ziekten, terwijl een veearts ons verzekerde, dat in zijn rayon die boeren het minst onder besmettelijke veeziekten te lijden hadden die nog de ouderwet se minder intensieve bedrijfsvorm toepasten". Het is inderdaad een merkwaardig verschijnsel! Geld inzamelen is tegenwoordig het werk van ontelbaren in Ne derland. En er worden daarbij ingenieuze methodes uitgedacht. Kort voor de Kerstdagen zond een r.k. instelling in Amsterdam, die zich toelegt op de zorg voor de verwaar loosde r.k. jeugd in de hoofdstad, aan allerlei Nederlanders een doosje siga ren met het verzoek hiervoor enige guldens te gireren. Velen hebben zich daaraan geër gerd. Zij vonden dit een hoogst onele gante methode, omdat zij niet alleen Rooms Katholieken maar ook an dersdenkenden voor de keuze stelde geld te betalen, het doosje terug te zenden of sigaren te roken ten koste van de misdeelde jeugd. Tot ons genoegen is deze methode ook van R.K. zijde veroordeeld. On der meer tekende de R.K. Volkskrant erover aan, dat het niet aangaat een vreemde ongevraagd voor deze drie voudige keuze te stellen. des nachts een kampongwijk onder water werd gezet. In de laagst gele gen gedeelten dier wijk reikte het water tot aan de daken der kam ponghuizen en vele der in hun slaap verraste bewoners werden door zwemmende politiemannen gered. SEMARANG GEÏSOLEERD. In het Semarangse havengebied is in de pakhuizen voor tonnen schade aangericht; de Borneo-Sumatra han- delmij. schat alleen al in een harer ondergelopen pakhuizen de schade op 200.000 rupiah. Zowel ten Oosten als ten Westen van de stad zijn trein- banen verzakt en bruggen weggesla gen, waardoor het treinverkeer tus sen Djakarta en Soerabaja over de Noorderlijn is gestremd. Aangezien in deze streek ook het wegverkeer is lamgelegd, is Semarang thans geïso leerd. Nabij Soerabaja is de dijk van de kali Porong over een lengte van 15 m. weggeslagen, waardoor o.a. hon derden woningen zijn vernield. In verschillende plaatsen in Oost-Java is voorts schade door slagregens aan de suikeraanplant en aan gewassen van de bergcultures toegebracht. De weg tussen Bësoeki en Sitobondo is, daar het wegdek onder water, staat en verschillende bruggen vernield zq'n, gesloten voor het verkeèr Te Djakarta kwam in het over stroomde complex van de wijk Pe- todjo de rijstvoorraad van een han delaar onder water te staan. Om gro ter verlies te voorkomen verkocht hy, tot de enkels in het water staande, zijn voorraad aan gegadigden uit, te gen 1,25 rupiah per kilo, terwijl de normale prijs ongeveer 3 rupiah be draagt. Nieuwe onlusten in Tunis Franse troepen worden gereed gehouden In Tunis zijn Woensdag opnieuw onlusten uitgebroken. In het plaatsje Moknin werden bij een treffen tussen politie en bevolking 4 Franse politie mannen gedood. Twee anderen wer den ontvoerd. Een menigte van naar schatting 500 mensen deed een aan val op het politiebureau. In de havenplaats Sfax, waar de algemene staking is uitgeroepen, is voor de Franse troepen de alarmtoe stand afgekondigd. NOG MEER DODEN. A.F.P. verneemt nog, dat te Te- boelba, een kleine plaats op enige ki lometers afstand van Moknin. zeven personen zijn gedood en talrijke ge wond bij gevechten tussen gendarme rie en Tunesische betogers, die een Franse kolonel gevangen hadden ge nomen. De gendarmerie kwam tus senbeide om de kolonel te ontzetten. K.L.M. wil 5 millioen dollar lenen. Tussen de K.L.M. en de Wereld bank zijn besprekingen gaande over de lening van waarschijnlijk 5 milli oen dollar aan de K.L.M. De lening is bestemd voor de financiering van de in bestelling zijnde zes Convairs. VANDAAG TERUG NAAR ONS LAND Ere-dóctoraat van Maryland-universiteit voor onze minister-president Dr. W. Drees heeft Woensdag het ere-doc-toraat ïn de rechten van de Maryland-universiteit ontvangen. By deze gelegenheid legde dr. Drees de nadruk op de noodzakelijkheid van het verlenen van technische steun aan onvoldoende ontwikkelde gebieden.. Geen enkele taak zal te groot zijn voor onze gezamenlijke hulpbronnen, indien de V.S. en West-Europa bereid zyn samen te werken met de onvoldoende ontwikkelde landen in deze onderne ming, aldus dr. Drees. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Acheson, heeft Woensdag op zijn wekelijkse pers conferentie verklaard een zeer inte ressante bespreking te hebben ge voerd met onze minister-president. Het bezoek van minister Drees heeft ons een diep gevoel van genegenheid voor hem doen- opvatten, aldus Acheson. Dr. Drees had een levendi ge belangstelling aan de dag gelegd voor de werken in Pittsburgh en voor het veranderen van krotwijken in. moderne woonwijken. Volgens Acheson was dr. Drees zeer tevreden over zijn reis en had hij een levendi ge indruk gekregen van het Ameri kaanse volk. In antwoord op een desbetreffende vraag zei Acheson vast te hopen, dat het bezoek van dr. Drees aan Wash ington zal hebben bijgedragen tot het overbruggen van de meningsver schillen tussen Frankrijk, Italië en Duitsland enerzijds en de landen van de Benelux anderzijds over de func ties van het contröle-orgaan van het Europese leger. Tegen teruggave van Prins Starhemberg's landgoederen SOCIALISTISCHE PARTIJ DIENT WETSONTWERP IN. De socialistischè partij in Oostenrijk heeft in het parlement een wetsont werp ingediend om te voorkomen, dat prins Starhemberg zijn 82 landgoede ren terugkrijgt. Het parlement zal het wetsontwerp op 31 Januari bespreken. De conservatieve volkspartij, waar mede de socialisten in een regerings coalitie zijn verbonden, staat op het standpunt dat het onwettig is de ge rechtelijke uitspraak, waarbij de land goederen aan de prins worden terug gegeven, ter zijde te schuiven door een besluit van het parlement. De juiste handelwijze zou volgens deze partij zijn de tegen de prins ingebrachte be schuldigingen te onderzoeken voor een rechtbank. Deze rechtbank zou dan, als het schuldig zou worden uitge sproken, de bezittingen aan de staat vervallen kunnen verklaren. MacArthur wil nog niet candidaat zijn Generaal Douglas MacArthur, de voormalige geallieerde opperbevel hebber in Japan, heeft verzocht zijn naam van de lijst van republikeinse candidaten voor het presidentschap voor de voorverkiezing in de staat Illinois te schrappen. MacArthur wenst in geen enkele staat op de lijst voor de voorverkie zing van candidaten te worden inge schreven. De „Washington Post" schrijft over het bezoek van dr. Drees: „De minister-president heeft de moeite genomen de waarheid omtrent de V. S. te zoeken en hij heeft hierdoor de bewondering, die het Amerikaanse volk voor zijn vrienden en bondgeno ten in Nederland voelt, vergroot". Na zyn reis van 10 dagen door de Verenigde Staten aanvaardt de mi nister-president vandaag de terug reis. Tydens zijn niet-officieel bezoek aan de Verenigde Staten is eerste minister Drees ontvangen door president Truman, Bij zyn aankomst in Blair House waar te zijner ere een lunch werd gegeven, werd Drees begroet door de Amerikaanse president. ...is het 200 jaar geleden, dat de Italiaanse componist Muzio Clementi, een der vermaardste pianovirtuozen, te Rome werd geboren. Nederlander in Canada redde 3 vliegers hel leven Willem Koe'e onderscheiden Willem Koele, een Nederlandse emi grant. heeft Woensdagavond uit han den van onze ambassadeur in Cana da, de heer A. H. J. Lovink. een Ne derlandse onderscheiding ontvangen omdat hij in Mei van het vorige jaar drie militaire leerling-vliegers uit een brandend vliegtuig heeft gered. Koele is landbouwer in de streek van Exeter (Ontario). Het vliegtuig was op de boerderij van Koele te rechtgekomen en aan zijn dapper optreden is het te danken, dat het le ven van ten minste twee der inzitten den werd gered. (Van de zijde van het ministerie van buitenlandse zaken kon men ons niet meedelen, welke onderscheiding aan de heer Koele is uitgereikt.) Ergerlijke mishandeling van honden te Nice Dierenbescherming protesteert De wereldfederatie tot bescherming van dieren heeft een protestverga dering verzonden aan het gemeente bestuur van Nice, in verband met de wijze, waarop daar riolen worden gereinigd. Wanneer te Nice een ver stopping in de riolen is geconsta teerd. worden honden door de riolen gejaagd, die voor een toestel met borstels zijn gespannen, om op deze wijze de verstopping te verwijderen. Komt het dier aan weer uit het ri ool. dan wordt het met een krachti ge waterstraal afgespoten. Wanneer een hond drie maal dit werk heeft verricht en aldus is schoon gemaakt, sterft het dier en is een volgend slachtoffer aan de beurt. Einde van zitting der V.N. in zicht Hoge functionarissen van de V. N. hebben Woensdag te Parijs verklaard, dat behoudens wijzigingen te elfder ure de zesde zitting van de algemene vergadering der V. N. op vijf Febru ari zal eindigen. Volgens de plannen zal de Veilig heidsraad een week langer in Parijs blijven om zich eventueel bezig te houden met spoedgevallen, die zich op politiek terrein zouden kunnen voordoen. Daarna zal alle activiteit der V. N. zich weer in New Vork con centreren. Commissie weigert strafvervolging tegen Schumacher Een commissie uit de West-Duitse Bondsdag heeft Woensdag met alge mene stemmen geweigerd haar goed keuring te hechten aan een verzoek tot het instellen van een strafvervol ging tegen de voorzitter van de West- Duitse sociaal-democraten, dr. Schu macher. Dit verzoek was ingediend door het openbaar-ministerie te Bonn op grond van heling van gestolen ge heime regeringsdocumenten.' Het be sluit van de commissie moet nog in de plenaire vergadering bekrachtigd worden. ACHESON OVER VORMING EUROPEES LEGER Assemblee moet de vraag van Westeuropese f ede ratie bestuderen De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, heelt Woensdag op zjjn wekelijkse persconferentie verklaard, dat Amerika z\jn best doet een overeenstemming te bewerkstelligen tussen de opvattingen der Westeuropese landen over de vorming van een Europees leger en een defensiegemeensehap. Amerika doet zijn best een verzoening tot stand te brengen. Acheson zei voorts te hopen, dat spoedig overeenstemming over een Europese de fensiegemeenschap bereikt zou worden. De Amerikaanse politiek was ge richt op de vereniging van Europa. De zes ministers, die de vorming van een Europees leger bespraken, waren het er over eens geworden, dat een te vormen Assemblée de vraag van een Westeuropese federa tie zou bestuderen en in zes maan- Vertrouwen uitgesproken in regering Van Houtte De Belgische Kamer van Afgevaar digden heeft Woensdag met 103 te gen 97 stemmen bij twee onthoudin gen (Rooms-Katholieken) een motie van vertrouwen aangenomen in de nieuwe regering van Van Houtte. Tegen stemden alleen socialisten en liberalen. Brand op de „Maasland" Op het in de haven van Amsterdam liggende s.s. „Maasland" is Woens dagavond brand uitgebroken. De brand ontstond door broeiing in de lading zonnepittenmeel. Een aer. rui men werd onder water gezet. Om 11 uur 's avonds had men de brand vrij wel onder de knie. Het schip heeft geen noemenswaardige schade opge lopen. KERKERAAD BESLUIT: De invloed van Vrouwe Maria Coomans begint te tanen VROUWE MARIA COOMANS, de „bejaarde dogter en ambagtsvromv van Wemeldinge", die omstreeks 1790 overleed en tot in deze tijd haar in vloed op liet kerkciyk leven van deze nyvere Bevelandse plaats bleef be houden, gaat thans terrein verliezenZoals bekend legateerde zy des tijds aanzienlijke bezittingen aan de Hervormde Gemeente van Wemeldin- gen, o.a. de nog bestaande Stelhoeve, doch verbond daaraan de wonderlijke voorwaarde, dat er in de kerk geen orgel „ten dienste van het gesang" mocht worden gesticht. Het gevolg hiervan was, dat de kerkeraad jaren en jaren achtereen heeft gespeurd naar een mogeiykheid om deze zonder linge bepaling te omzeilen, maar tot nu toe was dit niet mogeiyk. Tlians echter heeft de kerkeraad besloten om de gemeentezang ln het vervolg door bazuinblazers te laten begeleiden, zodat de „dwang", die Vrouwe Ma ria sinds 1787 uitoefent ten dele teniet wordt gedaan Dit feit zal Dinsdagavond in een bijzondere dienst worden herdacht, waarbij dan de bazuinen voor de eerste maal dienst zullen doen. Het ligt in de bedoeling, dat de leden van de Jonge Kerk zich voor dit werk zullen bekwamen, doch voorlopig zal de blaasmuziek worden verzorgd door leden van het muziekgezelschap „O.K.K.". Toen Maria Coomans' testament destyds bekend werd, was er niemand die bezwaren maakte om het legaat op deze beperkende voorwaarde te aanvaarden. Dat kwam waarschijn- iyk doordat in die dagen het orgel in de protestantse kerken nog niet algemeen werd aanvaard. In de loop der jaren kwam in deze houding ech ter verandering en sindsdien werd op allerlei wijzen getracht om de bepa ling te omzeilen. Tal van rechtskun dige adviezen werden uitgebracht, waarbij men uiteindelijk tot. de con clusie kwam, dat er niet veel anders zou opzitten dan het prijsgeven van de gelegateerde goederen. Een grote moeilijkheid was daarbij echter, dat naar alle waarschijnlijkheid ook de inkomsten uit deze goederen sinds ruim 160 jaar terugbetaald moesten worden, waarmede vanzelfsprekend een bijzonder groot kapitaal was ge moeid. Om zich voor een orgel diep in de schuld te steken, is wel een beetje veel gevraagd ANDERE OPLOSSINGEN Andere oplossingen werden ge zocht en thans is het besluit geval len om zoals reeds by hoogtijda gen het geval was de gemeente zang met bazuinen te begeleiden. Strikt genomen handelt de Her vormde Kerk van Wemeldinge hier door wel zeer in de geest van de Bybel. By de Joodse tempeldienst immers nam het bazuingeschal een byzondere plaats in en het instru ment kan op een veel oudere ge schiedenis bogen dan het orgel, dat typisch West-Europees is en door het Westen pas voor het eerst ln de Kerk werd gebruikt. Zo beschouwd dus is dit besluit van de Kerkeraad van Wemeldinge dus een aanknopen aan één van de oudste tradities der Kerk. Eegrijpelijlterwqs is men in Wemel dinge vooral de jeugd verheugd over dit besluit. Deze blydschap spreekt ook uit de bereidheid van de jonge leden der kerk om zich als bazuinblazer te laten opleiden en op deze wijze de gemeente te dienen. Het verhaal wil, dat Vrouwe Ma ria Coomans destijds de bewuste be paling in haar testament had opge nomen, omdat de kerkeraad had ge weigerd een orgel te aanvaarden, dat zy ten geschenke had aangeboden- Het is zeer de vraag of dit verhaal juist is. Hoe het ook zy: de invloed van wijlen vrouwe Maria begint te tanenEerlyk gezegd werd het tijd. want het is tenslotte wel een beetje té erg, wanneer iemand hon derd vyf en zestig jaar lang de mu ziek in de kerk tegenhoudt Gesneuveld in Korea De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in Korea gesneuveld ls de soldaat Ch. F. Toerink uit Bor ne (Overijssel). den tijds rapport hierover zou uit brengen. Een „constitutionele con ventie" zou deze aanbevelingen dan kunnen overwegen. Eeisenhower was volgens Acheson in hoge mate behulpzaam geweest by het bereiken van bovenstaande over eenstemming, welke Amerika toe juichte. Amerika was er niet in geslaagd een overeenkomst met Perzië te slui ten over het leveren van militaire hulp. Acheson ontkende, dat Amerika de Chinese nationalistische strijdkrach ten in Birma steunde. Ongerustheid over lot van 30 vissers In de Zuidportugese vissershaven Olhao heerst grote ongerustheid over het lot van dertig vissers, die na een hevige storm vermist worden. Negen kleine vissersboten, die door een zware storm werden overvallen, worden vermist. Reeds meer dan 100 000 Amerikanen in Korea gesneuveld of gewond Volgens een bekendmaking van het Amerikaanse ministerie van defensie, zijn sedert het begin van de oorlog in Korea 104,644 Amerikanen gesneuveld, gewond, gevangen genomen of ver mist. Londense buschauffeurs staken Uit protest tegen een nieuwe Zon dagsregeling zijn Woensdag ruim 700 Londense buschauffeurs en conduc teurs in staking gegaan. Door de staking liepen ongeveer 120 bussen, die naar bet centrum van Londen rij den, niet, tot ongerief van duizenden arbeiders, die in de City werkzaam zijn. Goudader bij Trier? By geruchte is vernomen, dat een inwoner van Trier ln de omgeving van de stad een goudader heeft ont dekt. Een professor van de universi teit van Mainz zou een onderzoek hebben ingesteld en menen, dat het goudgehalte hoog genoeg is om ont ginning rendabel te maken. Maaglijder opereerde zichzelf met zakmes Te New-Orleans heeft een man, die last had van maagpijn, zichzelf met behulp van een zakmes geopereerd. Na de „behandeling" belde hij een ziekenhuis op met het verzoek om iemand te sturen om de snede van ongeveer 30 centimeter te komen hechten De merkwaardige patiënt werd on middellijk opgenomen. Doktoren ver klaarden naderhand, dat hij een goe de kans maakte om te herstellen! VOORSPÉLT: LICHTE VORST. Geldig tot Donderdagavond. Véél bewolking, maar overwegend droog v/eer. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1