PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Toeristenattractie van Mij. Zeeland Gevechten tussen de graven in Arabische wijk van Ismaïlia 0£ BILT Kantlijn Vandaag RUSSISCHE MIG-JAGERS TOCH NIET ZO SUPERIEUR? VOORSPELT! 195e Jaargang - No. 18 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PL verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week. f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 22 Jan. 1952 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3 Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. if regels) van 1—5 regels t L—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 350300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 5860, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg Pr. Maurltsstr. 12. tel. 102; Terneuzen Brouwerijstr. 2; Zierikzee N. Bogerdstr. C 160. teL 26 ARSENAAL IN EEN GRAFKELDER Bemiddelingspoging van de Koning van Saoedi-Arabië? Hoewel het er aanvankelijk naar uitzag, dat het na de incidenten van Jl. Zaterdag althans gedurende enkele dagen betrekkelijk rustig zou blijven in Ismaïlia. is het in de loop van Maandag toch weer tot vuurgevechten tussen Egyptenaren en Britse militairen gekomen. De gevechten speelden zich af op twee naast elkaar gelegen kerkhoven in de Arabische wyk: een Mohammedaans en een katholiek. Britse parachutisten, die opdracht hadden een gedeelte van de wyk op wapens en munitie te doorzoeken, ont dekten, dat zich in een grafkelder een waar arsenaal bevond. Zij werden beschoten door Egyptische verzetsstrijders en vuurden terug. Enige Egyp tenaren zouden zijn gedood. Tegen de avond werd gemeld, dat de Britse parachutisten, die tot de 16de brigade behoorden, die als die der „Rode Duivels" bekend staat, zich rond de Mohammedaanse en ka- trolieke grafkelders hadden ingegra ven. Op het Mohammedaanse gedeel te van het kerkhof werd een grote hoeveelheid ammunitie aangetroffen, op het katholieke stenguns en ge weerpatronen. In het gedeelte van de Arabische wijk, dat door de Rode Duivels werd doorzocht, werden tal van verdachte personen aangehoifden. Andere inci denten deden zich o.m. voor tijdens de begrafenis van een jonge Egyp tenaar, die Zondag bij een schermut seling tussen de politie en studenten werd gedood. In Alexandrië heeft de politie in de lucht geschoten en traangasbom- men geworpen om grote groepen leerlingen van middelbare scholen, die betogingen wilden houden, uiteen te drijven. Men gooide met stenen naar de politie, die de weg naar de binnenstad versperde. Van slachtof fers is hier geen melding gemaakt DE MOORD OP ZUSTER ANTHONY Een woordvoerder van de Egypti sche delegatie naar de Ver. Naties in Parys heeft medegedeeld, dat een commissie, bestaande uit diplomatie- De onderhandelingen tussen Ne derland en Indonesië zyn weer begonnen met een totaal overbodige cocktailparty en naar de regeringsvoorlichtingsdienst mede deelt „in aangename sfeer". Dit laatste lijkt ons niet erg waar schijnlijk. De sfeer tussen Indonesië en Nederland is nu eenmaal niet aan genaam. Nederland houdt vast aan Nieuw-Guinea en Soekarno verklaart, dat hq van Nieuw Guinea „bezeten" is. De Unie, die volgens de toenmali ge verklaring der Nederlandse rege ring onopzegbaar zou zijn, moet vol gens Indonesië vervangen worden door een „gewoon" verdrag en bin dende afspraken moeten maar niet worden gemaakt, althans niet schrif telijk worden vastgelegd. Om de maat vol te maken heeft Indonesië dezer dagen zijn Hoge Commissaris in Den Haag vervangen door een „zaakgelastigde". Dit laatste wil on geveer zeggen, dat Indonesië Neder land zelfs geen ambassadeur meer waard acht. Nu kan men natuurlijk ook onder deze omstandigheden in „aangename sfeer" onderhandelingen beginnen. Maar dan wordt er toch vermoedelijk comedie gespeeld. Of de onderhan delaars aan de ene of de andere zijde weten reeds bij voorbaat verloren spel te spelen en hebben daar vrede mee Intussen klemt natuurlijk de vraag, wat er met Nieuw Guinea moet gebeuren. Men kan te dien aanzien zeer verschillende standpunten inne men en dat wordt ook gedaan. Er zijn mensen, die zeggen: „Breng Soekarno op aan duidelijkheid niets te wensen latende manier aan het verstand, dat Nederland Nw. Guinea niet wenst af te staan! Dat is een koud kunstje. Maar wat gaat er dan gebeuren met de Nederlanders in In donesië, met onze economische belan gen, met onze schatkist, waaruit mil- liarden te voorschijn moeten komen om Nieuw Guinea economisch te ont sluiten Men kan natuurlijk Nieuw Guinea af staan als prijs voor een het Unie-sta tuut -vervangend verdrag, dat in hoofdzaak economisch gericht zou moeten zijn. Niemand minder dan dr. Paul Rijkens, de voorzitter van de Raad van Bestuur van het Unilever- concern, heeft in zijn gisteren aan een lunch van de Federatie van Neder landse journalisten gehouden rede verklaard, dat ons land zijn verhou ding tot Indonesië uitermate nuchter dient te bekijken, zuiver zakelijk. In donesië is een volkomen onafhanke lijke staat, willen Nederlanders er werken, dan zullen zij er welkom zijn, maar alleen als zij oprecht bereid zijn er een dienende functie te vervullen. Een voor Nederland gunstig econo misch verdrag zou dus in ruil voor Nieuw Guinea niet eens zo dwaas zijn, mits alles ter dege zwart op wit zou worden gezet en de naleving van het verdrag gegarandeerd zou wor den. Tenslotte is er de mogelijkheid van een gemeenschappelijk bestuur gedurende een periode van laat ons zeggen: een halve eeuw. Verdra gen op zo lange termijn zijn gevaar lijk. Eeuwige edicten hebben altyd een merkwaardig kort leven gehad. ke vertegenwoordigers van Amerika en Engeland en Egyptische func tionarissen, is gevormd om een on derzoek in te stellen naar de kwestie van de verantwoordelijkheid voor de dood van zuster Anthony. De Egyptenaren houden vol, dat een Britse kogel de zuster doodde. De landen, aan welke Churchill „symbolische hulp" in het Suez-ge- bied heeft gevraagd, zouden hierop niet zijn ingegaan. Het „incident" werd daarom als gesloten beschouwd. In doorgaans goedingelichte diplo matieke kringen te Londen meent men te weten, dat geen antwoord zal worden gegeven op de jongste twee Egyptische nota's. In de eerste wordt Gróot-Brittannië beschuldigd van oorlogsdaden tegen Egypte, terwijl de tweede de Britse troepen beschul digt van mishandeling van Egypti sche studenten. Van Britse zijde zou men het verkieslijk achten te trach ten de diplomatieeke spanning te veiminderen en het aantal officiële mededelingen tussen de beide rege ringen te verminderen. Men hoopt voorts, dat de instelling van een mi litair bestuur in de gehele zóne van het Suezkanaal geen militiare nood zakelijkheid zal worden. PLAN VAN KONING IBN SAOED? Een Arabisch blad heeft gemeld, dat Koning Ibn Saoed van Saoedi- Arabië, na een geheime briefwisse ling met president Truman, aan de Koning en de premier van Egypte een plan van vier punten heeft voor gelegd voor regeling van het Egyp- tisch-Britse geschil. De vier punten zouden zijn; le. Ontruiming van de Suez-kanaalzóne door de Britse troe pen; 2e. Erkenning van de eenheid Egypte-Soedan; 3e. Amerika zal een Egyptische pantsereenheid van 30.000 man gratis bewapenen; 4e. Egypte treedt toe tot het commando voor het Midden-Oosten, na aanbren ging van de door Egypte gewenste wijzigingen. ...wordt de bekende Duitse financieel expert dr. Hjalmar Schacht 75 jaar; ...herdenkt de Sow jet-Unie de dood van Lenin (1924). LUITENANT-GENERAAL ALER: Zij schieten de andere jagers heus niet als mussen uit de lucht Twee Amerikaanse jachtplloten, di e onlangs met verlof uit Korea naar de Verenigde Staten zyn teruggekeerd, hebben daar verklaard, dat de Russische jager Mig 15 superieur is. aan elke Amerikaanse jager. Een geluid dat de Amerikaanse luchtmachtautoriteiten overigens niet als een verrassing ln de oren heeft geklonk en. De Mig 15 is sneller en wendbaar der dan welke Amerikaanse jager ook. Een redacteur van het A.N.P. heeft naar aanleiding hiervan de chef van de Nederlandse luchtmacht, It.-gen. I. A. Aler, de vraag gesteld, of het nog zin heeft in Nederland Meteor-straaljagers te bouwen, die bij voorbaat al minder zijn dan de producten van de Russische industrie. Lt. gen. Aler gaf toe, dat de Mig 15 voor een aantal jaren moderner is dan de Nederlandse jager. Wij behoeven in dit opzicht zo zei hij geen struisvogelpolitiek te voeren, maar het moet ook niet te zwaar worden opgevat. In de grote macht van de Mig zit voor een belangrijk deel ook zijn zwakte. De snelheid van het Russi sche toestel moet n.l. gevonden wor den door vermindering van de actie radius. Volgens lt.-gen. Aler is het niet waarschijnlijk, dat een Mig van ach ter het IJzeren Gordijn naar Neder land kan vliegen, daar een gevecht leveren en weer terugkeren naar zijn basis. De Migs hebben nog niet bewezen geschikt te zijn voor lange afstand beshcermers van bombardements vliegtuigen. „Is het dus verantwoord de Meteor te blijven bouwen?" „Het is uitgesloten een serie die men begonnen is te onderbreken. Dit zou betekenen geld uitgeven zon der dat er iets voor in de plaats komt". Thans zal het er waarschijnlijk van komen, dat Nederland, evenals andere landen aangesloten bij het Atlantisch Pact, in cfé toekomst uit gerust zal worden met een „AU Weatherfighter"-nachtjager, aldus lt.-gen. Aler. Overigens schieten de Migs de andere jagers niet als mussen uit de lucht. Vliegtechniek en training spreken ook een woordje mee. Lt.-gen. Aler deelde voorts mede, dat in het opbouwplan tot 1954 in in ternationaal verband voor Nederland geen bommenwerpers zijn inbegre pen. Ook niet voor de bouw van het instructievliegtuig, de Fokker S-14 straaljagers. Indien er echter geld voor de aan koop zou kunnen worden gevonden zou de Ned. Luchtmacht misschien Bovendien zou ook zulk een gemeen schappelijk bestuur met economische ontsluiting aardig wat van onze fi nanciën vergen. Er zijn dus nog al wat mogelijkhe den aanwezig. Enproblemen. Want helaas: Indonesië heeft zich bitter weinig moeite gegeven om met Nederland in goede vriend schap samen te leven. En het toonde zich nog nimmer een betrouwbare verdragspartner. Maar wie weet. Er waait op het ogenblik internationaal een andere wind dan in de jaren 19451948, de jaren van het conflict tussen Neder land en Indonesië. Er gaan stemmen op in het buitenland, die voor afstand van Nieuw Guinea aan Indonesië niet veel voelen. Misschien komt er juist uit de in ternationale hoek een voorstel, dat ernstige overweging verdient Dan kunnen de Nederlands-Indone sische onderhandelingen eindigen in nog „aangenamer sfeer" dan zy be gonnen. geïnteresseerd zijn om de exploitatie kosten in de opleiding op zich te ne men, aldus lt.-gen. Aler. In verband hiermee vernam het A. N.P. nog, dat er aan een Fokker S-14 order buiten de luchtmachtbegroting om nationaal en internationaal hard gewerkt wordt en dat er voor dit type zo goede belangstelling is, dat er een redelijke kans is dat de S-14 productiekansen krijgt. Generaal Spoor stierf natuurlijke dood Medici spreken geruchten tegen De telkens weer opduikende, on langs opnieuw verbreide geruchten rondom de dood van generaal Spoor, hebben mevrouw SpoorDijkema er toé doen besluiten zich tot het toen malige hoofd van de militair genees kundige dienst in Indonesië, de gene- raal-majoor dr. L. H. Simons, te wen den, ten einde door een openlijke me dische tegenspraak bedoelde bewe ringen te logenstraffen. Naar aanleiding hiervan heeft dr. Simons, mede namens de vijf medici, die de generaal tijdens zijn laatste ziekte hébben behandeld, verklaard, dat het overlijden van de legercom mandant aan natuurlijke oorzaken te wijten is geweest en dat alle daarmee strijdige toespelingen als volkomen uit de lucht gegrepen moeten worden beschouwd. Bommen aan de fiets AANSLAGEN IN SAIGON MAAKTEN SLACHTOFFERS. In het centrum van Saigon zijn Maandag zeven tijdbommen van plastic, die aan fietsen bevestigd wa ren. ontploft. Meer dan 30 Vietname- zen hebben verwondingen opgelopen. Twee andere bommen ontploften niet. De fietsen stonden in stallingen buiten het hoofdbureau van politie, kantoren van de Shell, het hoofd kwartier van de Franse veiligheids dienst, het gebouw van de Vietname se voorlichtingsdienst en op het Marktplein. De politie heeft na de ontploffingen auto's en fietsen in de gehele stad gecontröleerd op verbor gen bommen en granaten. Sinds 9 Januari zijn in Saigon 20 personen om het leven gekomen en 58 gewond door dergelijke aanslagen. Hoop op redding van „Alkmaar" opgegeven De hoop, die nog bestond op een gunstig bericht over het lot van de IJmuidense trawler „Alkmaar" blijkt nu wel ongegrond te zijn. Sedert vo rige week Dinsdag wordt de trawler vermist. Er bestaat geen aanleiding meer té veronderstellen, dat de IJm. 31 met zijn bemanning van veertien koppen nog in IJmuiden zal terugke ren. Schipper van de „Alkmaar" was J. Koeman uit IJmuiden. „Piet Hein" weer ver trokken Om acht uur Maandagmorgen ver liet de „Piet Hein" de Helderse ha ven. De schade, die het schip in de storm op de Noordzee opliep, is weer hersteld en de „Piet Hein" zal de nor male reisroute naar Korea volgen. Men wil pogen de achterstand op het reisschema in te halen. Na de arrestatie van een zestal nationalistische en communistische leider» in Tunis, is de spanning in dit Franse protectoraat aanzienlijk toegenomen. Dagelyks komen nationalisten ln botsing met de Franse politie. Na rel letjes in de straten van Sldi cl Besjlr doorzoeken politie-agenten met Fransp helmen een auto, terwijl anderen op de hoeken der straten de wacht houden. (Tele-foto) Vader van 16 kinderen aangereden en overleden OOK HIJ LIEP RECHTS Te Barger-Oosterveld (Dr.) Is de landbouwer H. H. Langen, een vader van zestien kinderen, door een perso nenauto aangereden en aan dé ge volgen overleden. De heer Langen wandelde met zijn vrouw rechts van de weg. doch werd niettemin van achteren door de auto aangereden. Dit is in vier maanden het zesde ongeluk in de gemeente Emmen, waarbij een voetganger, rechts van de weg lopend, in het don ker van achteren w'erd aangereden. Drie van de zes ongelukken hadden de dood tengevolge. Amerikaans ambassadeur in Spanje afgetreden Stanton Griffis is Maandag afge treden als Amerikaans ambassadeur in Spanje. President Truman heeft het aftreden „node" aanvaard en ver klaard, dat het in zou gaan op een „later vast te stellen datum". Stalin is niet dood Maarschalk Stalin, van wie enkele dagen geleden in Wenen het gerucht de ronde deed. dat hij zou zijn over leden, heeft Maandagavond in Mos kou een herdenkingsbijeenkomst ter gelegenheid van de 28ste sterfdag van Lenin, bijgewoond. Spoor-rondreizen met zeetraject Vlissingen-Hoek van Holland Toeristendienst VlissingenFolkestone van 4 Juli tot 8 September (Eigen bericht) Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zal de Stoomvaartmij. Zee land dit jaar wederom met het s.s. Mecklenburg een toeristendienst onder houden tussen Vlissingen en Folkestone v.v. en wel van Vrijdag 4 Juli tot Maandag 8 September. Dit betekent, dat er een week langer zal worden gevaren dan in 1951. Er zullen wederom twee afvaarten per week komen van Vlissingen en wel op Vrydag en Zondag, terwijl de afvaarten van Fol kestone zullen plaats hebben op Zaterdag en Maandag. Bovendien ligt het in het voorne men om in samenwerking met de Ne derlandse Spoorwegen de mogelijk heid te openen om korte zeereizen te maken. Daartoe zullen als de plannen doorgang vinden op 15, 22 en 29 Juli en 5, 12 en 19 Augustus door de Mecklenburg tochten worden gemaakt van Vlissingen naar Hoek van Holland, op 16, 23 en 30 Juli en 6, 13 en 20 Augustus van Hoek van Holland naar Vlissingen. Hoewel de details nog geregeld moeten worden, kan reeds thans worden medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt om rondreisbiljetten beschikbaar te stellen voor vacantie- tochten, waarin het traject Vlissin- gen-Hoek van Holland of Hoek van [olland-Missingen is opgenomen. Hierdoor wordt de unieke moge lijkheid geopend om met een echt zeeschip een korte zeereis te maken, en dat is een toeristische attractie van de eerste rang. Als er tijdig een goede reclame voor wordt gemaakt ljjkt ons succes reeds bij voorbaat verzekerd. Nederlands vliegtuig in IJsselmeer gestort Bestuurder omgekomen Maandagmiddag is ongeveer een ki lometer afstand van Kampen, een „Thunderjet" jachtvliegtuig van de Nederlandse luchtstrijdkrachten in het IJsselmeer gestort. De bestuurder, de reserve sergeant vlieger E. R. Pop ping uit Amsterdam, is daarbij om het leven gekomen. Sergeant vlieger Popping ontving zijn opleiding in Amerika. In Korea gesneuveld Het is de regering eerst thans mo gelijk bekend te maken, dat tot haar leedwezen op 10 October 1951 tijdens acties in Korea is gesneuveld de sol daat W R. Stook uit Manokwari (Nieuw Guinea). De „Mecklenburg" van de Stoomvaart Mjj. „Zeeland" zal dit jaar weer als toeristenboot van Vlissingen uit varen. Ned. Bank verlaagt rentetarieven met 'A net. Dank zij verbetering in onze deviezenpositie De Nederlandsche Bank heeft mei ingang van vandaag haar rentetarie ven als volgt vastgesteld: wisseldis conto 3>/2 pet.; promessendisconto 4 net.; rente voor voorschotten in re kening-courant en beleningen (voor particulieren) 5 pet.; (voor anderen) 4 pet. Met ingang van 17 April 1951 had de Nederlandsche Bank naar renteta rieven verhoogd tot resp. 4 pet., 4 pet., 514 pet., en pet., in verband met de snelle vermindering van onze deviezenvoorraad. De verbetering van onze deviezenpositie gedurende de laatste maanden zyn voor de cen trale bank blijkbaar aanleiding, haar rentetarieven thans met een half procent te verlagen. Conferentie over Oostenrijkse vredesverdrag RUSSEN WACHTEN OP INSTRUCTIES. De Russische ambassade te Lon den deelde de Westelijke plaatsver vangers voor het vredesverdrag met Oostenrijk mede. dat de Russische delegatie de voorgestelde bijeen komst van de plaatsvervangers .Maandag niet kon bijwonen, omdat nog geen nieuwe instructies uit Mos kou waren ontvangen. „Ganges" en „Radmar moeten wachten op beter weer Het Engelse vrachtschip ..Radmar" en de zeesleepboot „Ganges", zitten nog steeds muurvast op de ondiepe Maasvlakte tegenover het eiland Ro zenburg. Men heeft goede hoop de bei de schepen te bergen, maar het wach ten is op beter weer. De „Ganges" zit lelijker dan de „Radmar". Churchill, zwaar verkouden, keert vandaag terug De ontvangst van Churchill door het New Yorkse stadsbestuur vond Maandag geen doorgang, daar de Brit se minister-president een zeer zware verkoudheid heeft opgelopen. Churchill, die bij zijn vriend Ber nard Baruch logeert, is voornemens vandaag met de „Queen Mary" naar Engeland terug te keren. Vijf Noorse arbeiders bij lawine omgekomen Vijf arbeiders van een stroomopwek- kingsbedrijf in het gebied Ofoten zijn Maandag tengevolge van een lawine omgekomen. Zij bevonden zich in een gebouwtje, dat tegelijk als compres sorhuis en als werkplaats diende, toen de lawine dit gebouwtje meesleurde en bedolf. Direct daarna brak er brand uit in het huisje en ontplofte een zuurstofcylinder. Toen een reddings ploeg zich een weg naar de slachtof fers had gegraven, waren ze reeds overleden. OM HET VRIESPUNT Geldig tot Dinsdagavond. Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enkele lichte regen- of sneeuwbuitjes. Meest matige wind uit Oostelijke richtingen. Tempera tuur om het vriespunt tot lichte vorst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1