NIEUWS UIT ZEELAND WISSEL BEVELANDEN ZUID-BEVELAND WALCHEREN DE ZEEUWSE KORFBALBOND WORSTELT MET PROBLEMEN %rtaPaPardf'nunl3ter Petera naar aanleiding' van vragen van de heer F. Goedhart (P.v.d.A.). De mi nister gaf voorts een nauwkeurige specificatie van soorten en aantallen wapens en munitie en verklaarde tenslotte, dat de verzonden spring middelen bestemd waren voor de ex ploitatie van een petroleumbedrijf. Voor particulieren bevonden zich ge weren en munitie aan boord voor jachtdoeleinden. MAANDAG 21 JANUARI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Wesl-Zeeuwsch-Vlaarr.se imkers vergaderden. RESULTATEN IN HET AFGELOPEN JAAR ZEER ONBEVREDIGEND. Zaterdagavond hield de afdeling Oostburg van de Vereniging tot be vordering van de bijenteelt in Neder land in hotel „De Vuyst" een algeme ne vergadering. De voorzitter, de heer A. Hoolhorst, gaf in zijn ope ningswoord een korte beschouwing over het afgelopen „bijenjaar". De re sultaten hiervan zijn zeer onbevredi gend. De honingopbrengst was zeer gering. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat 20 leden bedankten. Het ledental bedraagt thans 144. De voorzitter noemde het hoopgevend, dat de mjjt- ziekte bij de monstername in het na jaar van 1951 niet is geconstateerd. Het gevaar is echter nog niet gewe ken, mede gezien de kans op besmet- Zwermen van onbekende herkomst, die aan komen vliegen, moeten steeds bij wijze van voorzorg worden vernie tigd. Ter verbetering van de honingop brengst adviseerde de voorzitter de leden, de bijenweide uit te breiden en zich toe te leggen op rasverbetering. Op de thans gebruikte methoden ter bestrijding van insecten wordt veel critiek uitgeoefend. Er zullen bespre kingen worden gevoerd teneinde te bereiken, dat het gevaar voor de byen tot een minimum wordt be perkt. De honingprijzen zijn uitge sproken slecht als gevolg van het feit, dat veel buitenlandse honing op de markt verscheen. De rekening-1951 toonde een batig saldo van 328,28. Oe aftredende be- stuurseden de heren C. Manneke en Doolaege werden bij acclamatie her kozen. Tenslotte vertoonde de as sistent van het Rijkstuinbouwconsu- lentschap, de heer P, Klaassen, enige fruitteeltfilms, welke in Zeeuwsch- ting uit het Belgisch grensgebied. I Vlaanderen werden opgenomen. Goes FEESTAVOND B.O.V.A.G. Dezer dagen traden de Zuidwesters uit Middelburg in Goes op tijdens een feestavond 'van de B.O.V.A.G., district Zuid- en Noord-Beveland. Het zou ons te ver voeren om elk nummer af zonderlijk te behandelen, zodat wij volstaan met te vermelden dat de be zoekers cabaret van de bovenste plank werd aangeboden. De avond werd geopend door de voorzitter, de heer W. Louisse, waar na de heren H. K. Kramer te Yerseke en M. de Dreu te Goes, resp. 20 jaar bestuurslid en 20 jaar B.O.V.A.G. lid, werden gehuldigd. Met een toepasse lijk woord werd de heer Kramer een Delfts Blauw bord met inscriptie aangeboden, terwijl beiden door het secretariaat het B.O.V.A.G.-diploma werd aangeboden. SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. In de „Prins van Oranje" te Goes werd een ledenvergadering gehou den door de Nederlandse Vereniging van Spoor- en Tramwegpersoneel.. De voorzitter, de heer M. P. Kiel, sprak er in zijn openingswoord zijn spijt over uit, dat niet meerdere le den aanwezig waren. Tijdens deze vergadering werd afscheid genomen van de heer J. van de Voorde, die enkele jaren het penningmeester schap heeft waargenomen. Het pen ningmeesterschap zal nu tijdelijk worden waargenomen door de heer C. Imanse. Voorts werd nog uitvoe rig gesproken over het a.s. congres der vereniging. ALGEMENE BEDRIJFSGROEPENCENTRALE Zaterdagavond werd in „De Prins van Oranje" te Goes een "cabaret avond gehouden van de algemene be drijfsgroepen-centrale afd. Goes. Na een openingswoord van de heer A. Simonsc, voerde dc heer J. H. Ea- veman, districtsbestuurder van de fa brieksarbeiders, nog het woord. Hij wees op de solidariteit der arbeiders. Alleen samenbundeling van alle krachten kan leiden tot verheffing van de arbeidersklasse en het verkrij gen van de nodige invloed bij het re gelen van de lonen en andere ar beidsvoorwaarden. Het gezelschap „Ferry" presenteerde vervolgens een cabaret-revue „Lach je zorgen weg" wat bij de niet talrijke bezoekers zeer in de smaak viel. PRAATAVOND N.F.O.-OUD-LEERLINGEN. De N.F.O.-afdeling Goes hield ih ca fé „Tol" een „praatavond", waarvoor de vereniging van oud-leerlingen uit Kloetinge was uitgenodigd. Na een kort openingswoord door de voorzit ter van de N.F.O., de heer H. B. Pilaar, droeg deze dé verdere leiding der ver gadering over aan de secretaris, de heer L. v. d. Linde. De heer S. K. Phaff uit Goes sprak over ziektebe strijding in de fruitteelt. BRIDGE DRIVE TE GOES. De Bridgeclub „Zuid-Beveland" or ganiseerde Zaterdagavond in hotel „Centraal" te Goes een bridge-drive, waaraan 56 dames en heren deelna men. Er werd in drie series gespeeld Winnaars werden: A serie: 1 de heer Martens en mej. Wartena, Katteudyke 2 de heren Robaard en Meijling, Goes. B serie: i de heren Ossewaarde en Stobbelaar, Yerseke. 2 de heer en me vrouw Colenbrander, Goes. C serie: 1 de heren v. Goor (HanS- weert) en Wartena (Kattendijke)2 de heer en mevrouw Hage, Goes. Driewegen JAARVERGADERING LANDBOUWVERENIGING. De landbouwvereniging „Eendracht Maakt Macht" te Driewegen hield "Vrijdagavond haar algemene jaarver gadering onder voorzitterschap van de heer A. Koeman. Uit de jaarversla gen bleek, dat de omzet van de ver eniging nog steeds stijgt. In 1951 be droeg deze f 33.036.49. De aftredende bestuursleden, de heren L. Mattens en J. Boogert, werden herkozen. Hierna werden de maisteelt en het bewaren van aardappelen in een koelhuis besproken. Binnenkort hoopt men weer met een film voor de dag te komen. Wemeldinge VERGADERING CJH.U. De afdeling Wemeldinge van de Chr. Historische Unie vergaderde onder voorzitterschap van de heer A. Veerhoek, die een krachtig beroep deed op allen om dit jaar op krach tige wijze mede te werken aan de propaganda. Het financieel verslag van de pen ningmeester C. Burger toonde een tig saldo aan. Als afgevaardigden naar de vergadering te Amsterdam werden gekozen de heren J. Veerhoek en J. v. d. Hiele. Het voorstel om de contributie te verhogen, kon de goed keuring der vergadering niet weg dragen. Besloten werd de contributie- regeling te handhaven, maar te trachten de inkomsten op te voeren door het werven van begunstigers. Als spreker voor de komende ver kiezing zal de heer Philipsse, lid van G.S. van Zeeland, gevraagd worden. Het aftredende bestuurslid de heer A. Veerhoek werd bij acclamatie her kozen. JAARVERGADERING VER. VAN VARKENSHOUDERS. Te Wemeldinge hield de varkens houdersvereniging „Helpt Elkander" haar jaarvergadering onder voorzit terschap van de heer W. Zuijddgk. Het jaarverslag van de secretaris, de heer Jac. Oudeman, werd goedge keurd. Het ledenaantal vermeerderde met 1 en bedraagt thans 45. In totaal werden door de leden 70 var kens gehouden. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat er een batig saldo is van 995.31. Beide aftredende bestuursleden, de heren W. A. Zuijddgk en W. Gijssel, werden bij acclamatie herkozen. Als lcnipper werd de heer W. A. Zuijddijk weer benoemd. Het entréegeld werd vastgesteld op hetzelfde bedrag als vorig jaar, even als de contributie. Besloten werd om ook de geslach te varkens te verzekeren, waardoor bij eventuele afkeuring van het var ken een uitkering kan worden ver kregen. Oesterpraatje voor de radio. Naar wij vernemen zal de heer H. A. Ossewaarde, bedrijfsleider van de oesterkwekerij v.h. P. Vlaming Zo nen te Yerseke, op Dinsdag 22 Janu ari a.s. des middags van 12.33 tot 12.40 uur spreken voor de Avro-mi- crofoon in de rubriek „Voor het plat teland" over het onderwerp „Een verrukkelijk entreé voor ieder diner". Vanzelfsprekend zal dat wel over oes ters gaan. T.B.C.-onderzoek te Breskens. Breskens is, zoals men weet, de eerste gemeente in West Zeeuwsch- Vlaanderen, waar het bevolkingson derzoek op t.b.c. wordt gehouden. In verband daarmede nodigde de burge meester een 100-tal dames in het Verenigingsgebouw voor een bespre king. Zg zullen ingeschakeld worden om door middel van huisbezoek pro paganda te maken voor de doorlich ting. Vermoedelijk zal op 11 Febr. met de doorlichting worden begon nen. AANBESTEDING. Door de architect, het Bouwbureau voor de Landbouw te Middelburg, werd in het openbaar aanbesteed de bouw van een landbouwschunr voor de lieer J. Geschiero te Biggekerke. Do uitslag luidde als volgt: Gebr. Boogaard, Grypskerkc f 8725; J. Olyslager, Middelburg, f 8775; A. J. Stoppéls, Middelburg, f 9100; J. Wal raven, St, Laurens, f 9150; J. Dinge- manse en Zoon, Zouteiande, f 9249; J. M. Goedemondt, Vlissingen, f 9450; W. Sohreyenberg, Biggekerke, f 9750; L. de Ryk. Middelburg, f 9800. 's Heer Abtskerke E.H.B.O.-CURSUS. Te 's Heer Abtskerke werd in het Verenigingsgebouw „Irene" examen afgenomen aan de deelnemers van de cursus E.H.B.O., die deze winter werd gegeven door dokter A. J. Zon- nevijle, daarbij geassisteerd door zus ter Bossert. Alle cursisten kon het diploma worden toegekend, namelijk de dames T. Deurloo, L. de Jonge de Jonge, St. Blok, T. Ewijk, D. J. Luteijn, J. A. Luteijn, P. J. van Liere Md., en P. C. van Liere Jd., G. Min- naard, J. L. Tolhoek, P. A. v. d. Lin de en de heren P. Deurloo, J. de Pun- der en J. K. van Schaik. Het examen werd afgenomen door dokter C. Griep, die mededeelde, dat een goed examen was afgelegd. Na mens het college van B en W., dat mede aanwezig was, sprak de bur gemeester, de heer J. D. Jansen, woorden van waardering, waarna de voorzitter van de afdeling, de heer J. K. v. Schaik, de dokter en zuster, als mede de cursusten dank zegde voor de wijze, waarop de cursus senwerden gehouden en bezocht. De collecte voor het Prot. Interkerke lijk Thuisfront te Wilhelminadorp lieeft f 21.74 opgebracht. 0 Tot notabele der Nederl. Herv. kerk te Oudelande is gekozen de heer J. Th. Marcusse, die deze benoeming" heeft aan genomen. SCHAKEN MIDDELBURG IV VERLOOR VAN GOES H. Voor de tweede klasse B van de Zeeuwse Schaakbond verloor Middel burg rv, dat met drie invallers naar de Ganzenstad ging, met 72 van Goes n. De uitslagen waren: K. FlipseG. Woudstra afg.; H. OliemansP. N. Muisor 10; WinthorstJ. Keessen 0—1; L. Bakker—J. Wondergem 1— 0; L. VolkersC. A. v. d. Koorde 1 0; A. FoudvaineF. de Klerk 01; A. Corstanje—H Vermeulen 1—0; H. SinkeW. Andreas 10; Stenhuis J- v. d. Made 10; R. van Hemert Mevr. Woudstra 10, Middelburg VIVISECTIE VEROORDEELD. De heer W. Groen uit Den Haag hield voor de afdeling Middelburg van de Anti-vivisectie-stichting in de confrèriezaal van het Schuttershof een boeiende lezing over het vivisec tievraagstuk met betrekking tot de dierenbescherming en de volksge zondheid. Streng veroordeelde hij net nemen van proeven, zogenaamd in het belang van de medische weten schap, op weerloze dieren en hij wees daarbij op de mogelgkheid van vivi- sesctie-vrije geneeskunst. De heer Groen, die tal van zeer sprekende voorbeelden gaf, verklaarde, dat er in ons land ten aanzien van de vivi sectie geen enkele beperking bestaat, dit in tegenstelling tot Engeland. De minister is verzocht een leerstoel in de vivisectie-vrije geneeskunde aan één der Rijksuniversiteiten ln te stel len. De heer Groen illustreerde zijn be toog met een aantal goede lichtbeel den. Na de pauze bestond gelegen heid tot het stellen van vragen. UITVOERING „JONGE KRACHT" Zaterdagavond werd in een geheel bezette zaal van het C.JA4.V.-ge- bouw te Middelburg door „Jonge Kracht", een onderafdeling van de C. J.M.V., voor leden en belangstellen den een uitvoering gegeven. Er werd een bont programma afgewerkt met schetsjes, declamatie en muziek. Ook werkte een Ambonese band mee, wel ke veel succes oogstte. De dagslui ting geschiedde door de heer J. H. van. Pagee. CHR. HISTORISCHE VROUWENGROEP De Chr. Historische Vrouwengroep te Middelburg kwam onder voorzit sterschap van mevrouw E. Strubbe voor de eerste maal in het nieuwe jaar ln vergadering bijeen. Nadat enige huishoudelijke zaken waren af gedaan, sprak de heer Deij van Sou burg over het onderwerp „Ons Chris telijk standpunt". Na een korte gedachtenwissellng eindigde deze spreker met dankzeg ging- BRIDGEDRIVE SOCIËTEIT „DE VERGENOEGING". Zaterdagavond hield de Sociëteit „De Vergenoeging" te Middelburg haar open bridge-drive. Er waren 84 deelnemers. De uitslag luidde: Groep A. N.Z.: 1 Hr. Bisselick—Jon- gepler (Veere) 99 p.; 2 Hr. Heijboer Hesselink 102',i p.; O.W.: 1 Hr. Breel —Radder 101 p.; 2 W. Heijboer—Vries man 103 p. Groep B. N.Z.: 1 Hr. Dokheor jr.— Simpelaar 89 p.; 2 Hr. Mol—Rooze lOIVa p.; O.W.: Ds. Alewijnse 106Va p.; 2 Hr. Gabriels—Mevr. Rivière 109 p. Groep C. N.Z.: 1 Echtp. Ferwerda 94',a p.; 2 Hr. Bogaert 95 p.; O.W.: 1 Echtp. Coolman, 94 p.; 2 Echtp. Nieu- wenhuis 106ia p. Vlissingen GEMEENTERAAD. De gemeenteraad van Vlissingen zal vergaderen op Vrijdag 25 Januari a.s., des middags te twee uur. KONINGIN WILHELMINAFONDS. B. en W. van Vlissingen stellen aan de gemeenteraad voor toe te treden tot het Koningin WiLhelminafonds, dat werkzaam is voor de kankerbe strijding. Zij willen de contributie bepalen op een halve cent per inwoner, dat is voor 1952 plm. f 122,50. DE COMMISSARIS VERTELT. Dezer dagen hield de heer C. van der Mark, Commissaris van Politie te Vlissingen, een lezing over „Cri minaliteit" voor de Vrouwengroep van de P.v.d.A. en enkele leden van andere vrouwenverenigingen in het zaaltje van „Jonge StrHd". De heer Vah der Mark constateer de in de tegenwoordige tijd een ver hoogde belangstelling voor het werk van de politie. Dit maakt dat de men sen op de hoogte komen van een be langrijk facet van het maatschappe lijk leven. Hoe komt het dat sommige mensen wel misdaden plegen en andere niet? Als men nagaat uit welke motieven de verschillende misdaden begaan worden, vindt men vooral begeerte, luiheid, haat, jalouzie, wanhoop en daarnaast allerlei andere, soms zeer merkwaardige motieven. Nu heeft ieder mens een vrije wil. Bij een ge meenschapsmens overheerst de vrije wil zijn kwade hartstochten. Over heersen de laatste, dan heeft men met een misdadiger te doen. Abnormaal sterke neigingen zgn soms aangebo ren (bijv. kleptomanie), soms ont staan door een verkeerde opvoeding en treden soms op door bizondere spanningen. Hiervoor is de mens niet ten volle verantwoordelijk te stellen. Beroepsmisdadigers daarentegen wil len bewust het kwade en zijn de volle verantwoording schuldig. De misdaad wordt beteugeld door strafmaatrege len van de overheid en door de maat schappelijke schande. Volgens de heer Van der Mark staat de rechtspraak in ons land aan de top in vergelijking met andere landen. Het gevangeniswezen onder gaat nog steeds verbeteringen. Na afloop van de straf dienen de mede burgers de gestrafte weer in de maatschappij op te nemen en niet uit te stoten, zoals zo vaak gebeurt. Ge wezen werd op het belang van de re classering. Nadat de Commissaris talrijke vragen naar genoegen beantwoord had, dankte de voorzitster van de Vrouwengroep van de P.v.d.A., me vrouw Reus, de spreker namens een aandachtig gehoor voor zijn uiterma te boeiende lezing, waarin hij zeer be scheiden was over de rol van de poli tie zelf, Opa Klijzing rookt een stevige pijp De Purmerender pijprokersclub „De Ghesellige Dampkring" heeft uit Amerika de mededeling ontvangen, dat haar oudste lid (opa) K. Klyzing nr. 2 is geplaatst op de internationale ranglijst. Wereldkampioen pijproker is een zekere mr. Spaniolg. (Ver. St), die 2% gram tabak oprookte in 88 min. 2 sec. Opa Klijzing deed op een on langs gehouden wedstrijd over een- ilrde hoeveelheid tabak 66 minuten _J sec. Opa is thans in training om de wereldkampioen bij een volgende gelegenheid „knock out" te roken. INKTSPUITER GEPAKT. Sedert September vorig jaar werd te Den Haag regelmatig het optreden gesignaleerd van een „inktspuiter". De man bespoot bij voorkeur dames mantels. Thans is de politie er in geslaagd de dader te arresteren. Het is de Hagenaar T. S„ die be kende ongeveer twintig maal dames- jassen met vloeistof te hebben bespo ten. In de zak van zgn jas droeg hij een injectiespuit, gevuld met een groenachtig vocht. RAAD BIGGEKERKE. JEREMIADES OVER DE VELDEN. Meer scheidsrechters nodig lloewel het ledenaantal van de Zeeuwse Korfbalbond in het afgelopen jaar is toegenomen en ook het spelpeil zich in stygende lijn beweegt, waren er toch nog wel enige problemen, die de voorzitter van de Z.K.B., de heer W. D. van Wezel, Zaterdagmiddag op de algemene jaarvergadering van de ze hond, welke te Middelburg werd gehouden, onder do aandacht van de aanwezigen bracht. Het grootste probleem wordt wel gevormd door de slechte toestand der en op sommige plaatsen het gebrek aan korfbalvelden, aldus de heer van Wezel. Spr. verzocht de afgevaardig den van de verenigingen toch vooral hieraan goede aandacht te besteden, evenals aan de kleedgelegenheden. Ook zijn er nog te weinig scheidsrech ters, waardoor men tijdens de compe titie nogal eens met moeilijkheden te kampen heeft. Spr. kon evenmin een Nieuwjaarsrede burgemeester. De raad van Biggekerke vergader de onder voorziterschap van burge meester J. L. Dregmans. Deze hield na de opening zijn nieuwjaarsrede, waarin hij tevens een overzicht gaf over zijn eerste ambtsperiode.Het ver heugde hem, dat het door de oorlog zo zwaar geteisterde dorp door hei- bouw en wegenverbetering een pret- tiig aanzien had gekregen. Het wel vaartspeil van de bevolking was aan merkelijk verbeterd. Het onderwijs kon normaal doorgang vinden door restauratie van de school voor Gere formeerd Schoolonderwijs en door de bouw van de noodschool. Ook het on derwijs, dat de gemeente niet wette lijk verplicht is te financieren, werd krachtiig gesteund. Ten opzichte van de financiën kon de burgemeester eveneene optimistische geluiden laten horen. Hij dankte de wethouders en raadsleden voor hun hartelijke mede werking. Wethouder J. Moens beant woordde de rede van de burgemees ter en dankte hem voor zgn energie ke leiding. De heer Moens sprak de wéns uit, dat het de heer Dregmans nog lang gegeven mocht worden de gemeente Biggekerke te besturen. In dit verband vroeg hij de voorziitter om zijn uiterste best te willen doen om de zelfstandigheid van Biggeker ke te behouden. Verder hoopte deze spreker, dat in 1952 de school voor C.V.O. zou worden gebouwd. Hierna werd de agenda van deze vergadering afgehandeld. Oder de in gekomen stukken bevond zich de goedkeuring door Ged. Staten van de begroting 1952. De voorstellen van B. en W. o.a. tot het verhuren van het voormalig tramemplaeement, werden zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Tot leden van het burgerlijk armbestuur werden benoemd de he ren P. Lampert Jac.zn. en J. Meijers, Bij de rondvraag informeerde de heer Polderman naar het streekplan en het samenvoegen van gemeenten. De voorzitter antwoordde hierop, dat het streekplan nu zal worden geaccepteerd omdat aan ver scheidene bezwaren tegemoet is ge komen. Zo zal o.a. het verkeer niet buiten het dorp worden omgelegd. Wel bleven nog enige bezwaren, zo als het niet toestaan van meer ruim te voor woningbouw te Groot-Valke- nisse en het niet toestaan van uit breiding der gemeente aan de West- "zgde, doch deze bezwaren zijn niet van dien aard, dat de gemeente tegen het streekplan in beroep zal gaan. Over de samenvoeging van gemeen ten, zeide spreker dat Ged. Staten hierover overleg met de raad zullen plegen. De heer P. Lampert vroeg de voorzitter in het college van B. en W. eens te overwegen of een verordening om het loslopen van honden tegen te gaan niet noodzakelijk wordt, nu in de lataste tijd zoveel schapen worden doodgebeten. .De voorzitter ant woordde, dat hg deze zaak in de Ver eniging van Burgemeesters en Secre tarissen wilde bespreken om tot een uniforme regeling te komen. De heer P. Schout vroeg het braakliggende terrein aan de Stationsweg af te zet ten. Hierna sloot -de voorzitter de vergadering. Oostkapelle STORMSCHADE. De hevige wind heeft aanzienlijke schade aangericht aan een landbouw- schuur op het erf van de landbouwer A. J. te Oostkapelle. Een groot ge deelte van het dak kwam op de grond terecht. De schuur is eigendom van de weduwe M. C. te Oostkapelle. JAARVERGADERING Te Oostkapelle hield de plaatselij' ke afdeling van de Algemene Neder landse Bouwarbeidersbond haar jaar vergadering in het verenigingsge bouw onder voorzitterschap van de heer J. Geldof. De afdeling telt thans 33 leden. De aftredende bestuursle den, de heren L. Castel, J. Geldof en S. Roelse werden allen herkozen. Na dat de huishoudelijke zaken waren afgehandeld, werd de avond verder gevuld met muziek, zang, voordracht enz. De bijeenkomst was eerst laat afgelopen. Gapinge BENOEMING KERKVOOGD. In de plaats van de heer W. Keste- loo, aan wie om gezondheidsredenen en wegens hoge ouderdom op zjjn ver zoek eervol ontslag is verleend, is tot kerkvoogd der Ned. Herv. kerk te Gapinge benoemd de heer K. Vlinder- houd, die de benoeming heeft aange nomen. De heer Kesteloo heeft de kerk bgna 50 jaar gediend. Veere ONGEVAL DOOR DE STORM. Toen mej. B. te Veere Vrijdagmid dag haar woning verliet, werd ze door een stormvlaag gegrepen en te gen de grond geworpen. Zg kwam daarbij zo ongelukkig te vallen dat ze een arm brak. In het ziekenhuis te Middelburg is zij ter verpleging opge nomen. De bestemming van de wapens voor Nieuw-Ciuinea De voor de Kon. Marine, Land macht en politie per „Blitar" en „Ta- llsse" verzonden wapens naar Nieuw- Gninca waren bestemd voor aanvul ling van de verbrulksvoorraden, voor oefenmateriaal en voor aanvulling van de reserve-voorraad- De verzon den hoeveelheden gingen niet uit bo ven hetgeen nodig is voor de normale Instandhouding en paraatheid van Schoolmeisjes van 7 jaar in staking 32 Weense meisjes van zeven jaar zijn in staking gegaan uit protest te gen het ontslag van een onderwijze res. Op de deur van de Idas hebben zij een briefje gehangen, dat luidt* „De kinderen van klas 2A zullen te rugkomen, wanneer mej. Kraus weer voor de klas staat. De ouders zijn op de hoogte gebracht". Franse onderscheiding voor Nederlander. Vanwege zgn verdiensten voor de Fi'anse verzetsstrijd in de jongste oorlog is de heer P. J. J. Key te Ber- fen op Zoom dezer dagen door de ranse regering onderscheiden. Hij ontving een persoonlijk schrijven van generaal de Gaulle, waarin de heer Key een „soldaat zonder uniform" wordt genoemd. De heer Key was tijdens de oorlog woonachtig te" Roosendaal en van de ze stad uit maakte hij verscheidene gevaarlijke illegale reizen naar Frankrijk om ontsnapte krijgsgevan gen, militairen en naar Duitsland ge deporteerde arbeiders weer veilig en wel in hun vaderland te brengen. On derwijl verrichte hg ook belangrijke koeriersdiensten voor de illegale be weging in beide landen. Rotterdam en Den Haag in „startbaan-strijd" De voorstellen van B. en W. van Rotterdam omtrent het aanleggen van een startbaan nabij Rotterdam, hebben in Den Haag enige reactie teweeg gebracht. De Haagse wethouder van econo mische zaken, mr. J. van Aartsen, heeft er op gewezen, dat Den Haag en Rijswijk nog voor de jaarwisseling aan minister Wemmers te kennen hebben gegeven, dat de aanleg van een startbaan op Ypenburg uit in dustriële en economische overwegin gen noodzakelijk wordt geacht en dat deze baan twee en een half millioen gulden zal kosten, tegen die van Rot terdam vier en een half millioen. Destijds werd overeengekomen, dat Rotterdam tot samenwerking met Den Haag en Rijswijk genegen zou zijn, mits de baan voor „Aviolanda" te Schieveen in elk geval werd aan gelegd. Wethouder Aartsen wees er op, dat de exploitatie van twee ba nen op zo kleine af3tand niet moge lijk, noch rendabel is. Het is aan de minister van Verkeer om uit te ma ken welke belangen het zwaarst zul len wegen. Nieuwe voorstellen in Pan Moen Djon. De subcommissie voor contrflle op een wapenstilstand in Korea is Zon dagmorgen tien minuten bijeen ge weest zonder iets te bereiken. Vol gens een der onderhandelaars der ge allieerden was het nutteloos „elkaar te blijven zitten aankijken", nu het wederzijdse standpunt ongewijzigd bleef. Men werd het over één punt eens, nl. om Maandag weer bijeen te komen. De Verbondenen hebben aangebo den twee veranderingen aan te bren gen in hun voorstellen voor het uit wisselen van krijgsgevangenen. Zij hopen hierdoor de impasse te kunnen doorbreken. Zij willen het voorstel voor uitlevering van krijgsgevange nen op „etewoord" toepassen op alle krijgsgevangenen en niet slechts op diegenen, die overblijven in handen van één der partijen als de andere partij zgn gevangenen heeft uitge wisseld. Tevens boden de verbondenen aan hun eis voor uitwisseling van een ge lijk aantal communistische gevange nen voor voormalige Zuid-Koreaan- se burgers, die nu in Noord-Korea zgn, en die gerepatrieerd wensen te worden, te herzien. Dit zou beteke nen, dat zg de communistische solda ten, die zij na uitwisseling van ge- lgke aantallen krijgsgevangenen „over houden", op een ruimere basis dan van man tegen man voor Zuld- Koreaanse burgers willen uitwisse len. gunstig geluid laten horen ten aan zien van net schoolkorfbal, dat prac- tisch alleen in Middelburg enige vas te grond heeft gevonden. Na de bespreking van de jaarver slagen reikte de heer van Wezel de prijzen uit aan de aanvoerders van de clubs, die een afdelingskampioen schap hadden behaald, te weten Swift, Zeelandia, De Poel, Vitesse. Swift IV, alsmede van de adspirantenploegen van Zeelandia en Swift (B.). WAARBORGSOM. De behandeling van de begroting 1952 ondervond geen moeilijkheden, maar over het voorstel van T.O.G.O. tot reglementswijziging werd uitvoe rig gesproken. Deze vereniging wilde namelijk een artikel aan het regle ment toevoegen, waarin wordt be paald, dat door iedere vereniging bgde Degin van de competitie een bedrag van t 25.— als waarborg moet worden gestort. Dit voorstel werd tenslotte aangenomen. Het voorstel on na ten hoogste vijf inplaats van twee wedstrgden ten hoogste twee spelers en twee speelsters van een hoger naar een lager twaalftal pver te bren gen, werd verworpen. Als nieuwe leden van het bestuur werden gekozen mej. C. Reekers te Middelburg en de heer J. P. Ruissaard te Wolphaartsdijk in de plaats van de heren ËL Berrevoet en B Burger. De contributie aan de Z.K.B. werd vastgesteld op f 1.25 per jaar. Hier over zal in een volgende vergadering nog nader worden gesproken. JUDO Jiii JHsu en Judo-examens te Goes De sportschool Felix Janssens uit Bergen op Zoom, examineerde Zater dag in de R.K. school aan de West- wal te Goes, jiu-jitsu- en judocursis ten uit Bergen op Zoom, Middelburg en Goes. De geslaagden waren: 3e graad Jiu Jitsu: C. de Leeuw van Weenen (Goes), P. v. d. Have (Yerseke), P. Suurland (Middelburg). 2e graad Jiu-Jitsu: J. Antheunis- se (Middelburg), L. Meulmeester (idem), A. Moor (idem), mej. S. Oranje (Goes), T. in 't Anker (Scho- re). M. van Damme ('s H.-Arends- kerke), J. Vermeulen (Lewedorp). Ie graad Jiu-Jitsu: R. Schaaier (Goes), R. Courant (idem), B. Klaas man (idem), J. Elcnbaas (Hoede- kenskerke). A. Jansen (Kx-uiningen). W Hoekendgk (Zierikzee), P.. Roth (Middelburg). H Huisman (Deven ter), S. Knipzadeler (Bergen op Zoom). C. Verduit (idem), J. Baart- mans (Steenbergen), N. N. (Vlissin gen), afgewezen 2 candidaten. Judo, Oranje band: A. Geelhoed (Halsteren), P. Schouwenaar (Goes), M. Ie Conté (idem),- L. Meulmeester (Middelburg). Gele band: K. van Stee (Kruinïn- gen), J. van Stee (idem), J. Blauw- kamer (idem), R.. Schaaier (Goes), R. Courant (idem), B. Klaasman (idem), J. Elenbaas (Hoedekensker- ke), N. N. (Vlissingen), W. Hoeken dgk (Zieiikzee), P. Roth (Middel burg), H. Huisman (Deventer), C. Verduit (Bergen op Zoom). A. van Gent (idem), J. Mens (idem), J. Baartmans (Steenbergen), afgewe zen 4 candi'daten. DAMMEN OM HET KAMPIOENSCHAP DAMMEN EERSTE KLASSE. De uitslagen van de wedstrgden om het damkampioenschap van Zee land, eerste klasse, luiden: Groep A: Gansemanv. d. Schraaf 11; v. Belsen—Haverhoek 20; Ganseman —Op 't Hof 20; v. 't Westeindev. Overloop 1—1. Groep B: 4e ronde: ValkierCor stanje 2—0; de Vlieger—v. Bloppoel 20; v. d. VoordeKerkhof 2—0; Kootstra—Vinke 11; v. Benthem Marijs 02. 5e ronde: Corstanjede Vlieger 0 —2; V. BloppoelKootstra 02; ValkierMarijs 0—2; Kerkhof—Vin ke 1—1. Groep C; 5e ronde: OvertveldMeerman 02; de Vos Brasser 11; Coppool3ev. d. Berge 02; Van BovenKrijger 0 2; walravenVader 20; Walraven Meerman 02. Sport Pick-upies 'A De voorzitter van dc commissie voor de lange baan van de K.N.S.B., de heer H. Roos te Amsterdam, is door de orga nisatoren van de Olympische Winterspe len te Oslo benoemd tot lid van de jury voor de wedstrijden in het hardrijden. Naar wij vernemen is Kees Pellenaers door de organisatoren van de Ronde van Nederland gevraagd om als directeur sportif te fungeren, waarbij hij zich uit sluitend met het wedstrjjdgedeelte zal bemoeien, Pellenaers beeft de uitnodi ging aanvaard, waarbij hij waarschijnlijk geassisteerd zal worden dor Piet van Ier- lant uit Tilburg en Jos Meys uit Valken burg. w De grote prijs van Rlo de Janeiro, een autorace op het circuit van Gavea over een afstand van 250 km werd gewon nen door de Argentijn Gonzales ln 2 uur 27 min. 25.3 sec. De wereldkampioen Fan- gio verliet in dc tweede ronde het strijd perk met een defecte versnellingsbak. Lehmann, de Duitse vrije slag zwem mer won tijdens wedstrijden te DUssel- dorf dc 200 m. vrije slag ln 2 min. 12.1 sec. Hiermee verbeterde hij het bestaande Duitse record. Lehmann is thans In het bezit van de Duitse records op de 200, 400, 800 en 1500 m. vrije slag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 7