IN VELE ZEEUWSE POLDERS BETER WATERPEIL MOGELIJK Zeeuwse Almanak VERPLAATSBARE TRIBUNE OP MIDDELBURGS SPORTTERREIN GEREPATRIEERDEN ONTVANGEN IN MIDDELBURGS STADHUIS PROVING!ALB ZEBUW8B OOVRANT MAANDAG 21 JANUARI 1952 TECHNISCHE CONTACTKRING ZEELAND Beschouwing over ontwateringsstelsels. Verschillende polderbesturen waren Zaterdagmiddag in „de Prins van Oranje" te Goes te gast bü de Technische Contactkring Zeeland van de bond van middelbare en hogere technische ambtenaren. Dc heren ir. A. Franke, rijkscultnurconsulent te Goes en ir. K. Drek uit Terneuzen behan delden voor de leden van deze kring enkele problemen van waterbeheersing, verzilting en de mogelijkheden voor verbetering van grond- en waterstan den. De voorzitter van de Technische contactkring, de heer J. A. A. Mol uit Veere, sprak een openingswoord, waarin hij o.m. de ingenieur van de Polder Walcheren, ir. A. G. Wiersma, welkoni kon heten. Nu de salariëring van de waterschapsambtenaren e.d. practisch overal is aangepast kon de kring zich weer op de bijeenkomsten aah technische zaken gaan wijden. De rijkscultuurconsulent, ir. A. Franke, kreeg deze middag het eerst het woord voor een inleiding over de waterbeheersing en verzilting, speciaal wat betreft de Zeeuwse polders. Hij begon met de herkomst van het wa ter in de polders na te gaan. Er valt gemiddeld 700 m.m. regen per jaar, waarvan 400 a 440 m.m. in de zomer maanden. Daar des zomers de ver damping groter is dan de regenval, komt men eigenlijk in de zomermaan den water tekort. Een andere bron van aanvoer is kwel, waarbij het zee water onder de dijken door in de pol ders komt. Dit leidt in Zeeland soms plaatselijk tot verzilting. Over het al gemeen wordt minder op de grond waterstand dan op de slootwaterstand gelet. Het peil van het grondwater is echter niet gelijk aan het polderpeil, hetgeen spr. met voorbeelden uit Wal cheren aantoonde. In verband met de ontwatering dient dit steeds in het oog te worden gehouden. Aan de hand van onderzoekingen bij gerstverbouw is men tot de conclusie gekomen, dat op zavel- en kleigronden de optimale, meest gunstige grondwaterstand 1.20 m. bedraagt. Een diepere ontwatering biedt geen voordelen. Op grasland wordt bij een hoge grondwaterstand een hoger zoutgehalte in de bouwvoor aangetroffen. Een gemiddelde ontwa tering van 70 k 80 c.m. is daar het meest gewenst. WATERBEHEERSING. Op tal van gronden is gebleken, dat de waterstand zoveel mogelijk in de hand moet worden gehouden. In de Zeeuwse polders komen echter vaak nog grote schommelingen voor, het geen nadelig is voor de opbrengst van het land. Als factoren die van invloed zijn op dè schommelingen van het pol derpeil, noemde spr. de regenval en in verband daarmee de capaciteit van sluizen en gemalen. Wanneer de re genval groter is dan de capaciteit van sluis of gemaal, moeten de leidingen en sloten', toeréikerid zijn om het tij delijk overschot aan water te bergen. Spr. waarschuwde, er in ,ditverband voor. niet teveel sloten te dichten- Peilstijging is ook mogelijk Wanneer de leidingen niet evenredig zijn aan de capaciteit van de lozing en dus niet zoveel Water kunnen aanvoeren als het gemaal of de sluis kan verwerken. Een niet 'te voorkomen peilstijging ont slaat, wanneer het water van lage naar hoge gebieden moet. Door een behoor lijk stelsel van waterleidingen, is hier aan echter nog wel iets te verbeteren. HOOGTEKAART GEWENST. De tweede spr-, ir. K. Drok, ging dieper op de technische kwesties in. Om de waterstand voor een polder te kunnen bepalen, bepleitte spr. het samenstel len van een hoogtekaart, terwijl ook een bodemkaart zeer gewenst is. Er Zierikzee's bevolking telt 7096 zielen. Het inwonertal van Zierikzee ver toont geen sterke groei. Op 31 Dec. 1950 leefden er 3484 mannen en 3601 vrouwen. Er vestigden zich geduren de 1951 totaal 115 mannen en 159 vrouwen en er werden geboren 79 jongens en 109 meisjes. Uit Zierikzee vertrokken 145 man nen en 213 vrouwen en er overleden 39 mannen en 37 vrouwen. Boven dien moet het aantal jonggeborenen met 17 verminderd worden, omdat zij weliswaar te Zierikzee werden ge boren maar de ouders elders woon den, zodat er uiteindelijk op 31 De cember 1951 in Zierlk2ee woonden 3485 mannen eh 3611 vrouwen. Het zielental is dus in 1951 met 11 toege nomen. De oudste inwoner der ge meente is van 1856. Er werden in 1951 veertig huwelijken gesloten. OF TOCH? Nooit in ons ganse, drukbezette le ven hebben wij de kans gekregen om als amateur triomfen te viogen vieren; nooit de vreugde mogen kennen van als-wat-dan-ook toegejuicht te worden door wie-dan-ook, knipogend staande in hét felle voetlicht van het toneel van welke-zaal-dan-ook, waar-dan- ooJc Zittend in het Middelburgse Schut tershof is dat Zaterdagavond weer eens vrij diep tot ons doorgedrongen, toen daar een ganse parade van Zeeuwse amateurs als een lichtende boog van bonte samenstelling langs de planken trok; dansend, zingend, mond en trekaccordeon spelend, schertsend en (vooral) lachend. En soms zwoe gend. Of misschien wel steeds zwoe gend, dat weten wij niet-amateurs niet. Maar wel hebben wij weer %ens gemerkt, dat al deze liefhebbers de ware liefhebbers zijn en dat zij van hun vrije tijdsbesteding een schat van voldoening smaken. Terwijl zij bovendien van tijd tot tijd beloond worden met het enthousiasme van een dankbare menigte. In-het Schutters hof té Middelburg of in welke-zaal- dan-ook, waar-dan-ook Wij zün geen amateurs, wij zijn al leen maar beroepsfjournalisten). Voor ons nooit een dankbare menigte.... Of toe*? is geen ontwateringsplan te maken zonder hoogtekaart. Voorts besprak hij de lozing van het water. Vaak wordt hier de natuurlijke lozing door middel van sluizen toegepast. Door de grote tij werking op dc Zeeuwse ri vieren kunnen deze slechts bepaalde tijd werken. De kosten van een ge maal worden hierbij gespaard, doch een sluis heeft het bezwaar, dat men de waterstand niet te allen tijde in de hand kan houden. Wanneer de om standigheden zich er toe lenen, heeft een vrije lozing evenwel verschillen de voordelen. Met een gemaal kan men de waterstanden altijd zelf rege len en men heeft ook kleinere aan- voerleidingen nodig dan bij vrije lo zing. Als oorzaken, van peilverhogin- gen wees spr. nog óp de verschillende formaten van duikers in één bepaalde leiding, hetgeen nogal eens voorkomt, alsmede de verschillen in profielen van de leidingen. Goede leidingen zijn daarom van groot belang. In het wa terschap Hoedekenskerke, waar een nieuw ontwateringsplan in uitvoering is. blijkt op de hooggelegen gronden de toestand als gevolg van verbetering' der watergangen, reeds zo gunstig te zijn geworden, dat sommigen zich wel eens afvragen of de bouw van een gemaal nog wel nodig is. Dit zal ech ter. vooral voor de lagere gronden, zeker onontbeerlijk zijn. Op deze inleiding volgde nog een geanimeerde gedachtenwisseling, waarna de voorzitter deze geslaagde vergadering sloot. te Middelburg. Veertig jaar bij dezelfde familie in hetzelfde huis. In de dagen, dat de heren met hoge boorden, korte broekspijpen en ijverig gecultiveerde snorren en de dames met gevaarten van hoeden, wespen tailles en rijglaarsjes waren uitgerust sprak men van „de meld", later werd 't „ons dienstmeisje" en nu heet het „de hulp in de huishouding". Trou wens, niet alleen de benaming veran derde: vroeger was bijna iedere ge dienstige een familiemeubel, dat niet zelden enige generaties „mee ging", maar tegenwoordig mag „de me vrouw" heel blij zijn, wanneer zij en kele jaren hetzelfde meisje kan hou den. Mej. T. den Decker te Middelburg is niet van het slag, dat na iedere blauwe Maandag weer van betrek king verandert; zij heeft de schone, oude dienstmaagden-traditie hoog ge houden door veertig jaar lang dezelf de familie te dienen. Achtenvijftig is zij thans, grijs van haar, maar jong van hart, opgeruimd, kwiek en kor daat en met scherpe ogen achter haar glimmende brilleglazen. Zij is afkom stig uit Breskens en kwam in 1910 naar Middelburg, waar zij een dienst- je aanvaardde by een familie in de Gortstraat. Twee jaar later,-toen zij de aanvallige leeftijd van 18 jaar had bereikt, stak zij de straat over en kwam in betrekking by de heer en mevrouw Fiegen. Morgen is dat op de kop af veertig jaar geleden, veer tig jaar bjj dezelfde mensen, aan wie zij verknocht raakte (na het ver scheiden van mevrouw dient zij me neer Fiegen als huishoudster), veer tig jaar in hetzelfde huis, waarvan zy iedere vierkante centimeter kent, in diezelfde Gortstraat, waarvan elk steentje haar vertrouwd is. Het is een staat van dienst, waarop mej. Den Decker trots mag zyn en waar voor haar alle lof toekomst. Wellicht maakt zij nog de halve eeuw vol. Wie weet, aan hdar zal het zeker niet lig gen! VOORSTEL AAN DE RAAD. Kosten 10.000.worden in 14 jaar tijds door v.v. „Middelburg" terugbetaald. Reeds geruime tyd wordt door de commissie van beheer voor de sportter. relnen en door de sportverenigingen te Middelburg ernstig behoefte gevoeld aan een behoorlijke tribune ten behoeve van het wedstrydbezoek. B. en W. van Middelburg hebben thans de gemeenteraad voor dit doel een crediet ge. vraagd van f 10.000, welk bedrag in ongeveer 14 jaar door d.e sportvelden- commissie, uit de voor deze verplaatsbare tribune te ontvangen huur, sum de gemeenten zal worden terugbetaald. In zyn vergadering Van 28 Ja nuari zal de Raad zich over dit voorstel moeten uitspreken. De kleine staantribune met een ca paciteit van 600 toeschouwers, welke het sportveldencomplex thans rijk is, kan ten enenmale onvoldoende ge noemd worden; een eenvoudige zittri- bune is zeker een dringende en rede lijke eis. Een delegatie uit bovenge noemde commissie heeft een en an der onderzocht en is, na een bezoek aan de sportterreinen te Bergen op Advertentie Drinkwatervoorziening. (Vervolg van pag. 1) IS ZEELAND Tot zover de gegevens van prof. Krul, waaraan wij nog willen toevoe gen, dat de N.V. Waterleiding Maat schappij Zuid-Beveland voor haar dis- tributiegebied op 1 Januari 1951 reeds het bijzonder hoge percentage van 88% had bereikt en dat de Wa terleidingmaatschappij Midden-Zee land op Walcheren als het plan „ge troffen gebieden" is uitgevoerd rond 90 zal bereiken. Wordt voor Wal cheren daarnaast nog het plan „wei- devoorziening met drinkwatei'" uit gevoerd, dan zal dit percentage zelfs stijgen tot circa 94 De waterleidingmaatschappijen op Schouwen-Duiveland en op Tholen vallen helaas niet onder de regeling „getroffen gebieden" hoewel toch deze eilanden zwaar onder de oorlog te lij den hebben gehad. Men voelt dat daar nog altijd als een onbillijkheid, want men heeft daardoor veel nadeel van de inundatia enz. moeten dragen. Wat de aansluitingen betx-eft, komt Tholen goed uit de bus. Op dat eilanu is 88 van de percelen aangesloten Van de 507 niet aangesloten percelen zouden er 322 (inclusief boerderijen) aangesloten kunnen worden, indien hiervoor (onrendabele) aansluitingen gemaakt konden worden. Er zyn op Tholen 55 weilanden aangesloten en er is een plan „Watervoorziening Wel hoek", dat bij uitvoering zou voorzien in aansluiting van ongeveer 180 per celen weiland. Voor Schouwen en Duiveland waren geen percentage-cijfers beschikbaar, maar alle „verplichte" percelen zijn daar aangesloten op de waterleiding en de niet-aangesloten percelen zijn uitsluitend afgelegen boerderijen. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen beschik ken we ook niet over verhoudingscij- fers. v/el is bekend, dat daar op 1 Jan. jl- 19.000 percelen op de waterleiding waren aangesloten. Op grond van dit cijfex- kan geschat worden, dat ruim 88 van de bevol king woont in huizen, die op de wa terleiding zijn aangesloten. Zoom. waar een dergelijke tribune staat opgesteld, met het voorstel ge komen om in Middelburg dit voor beeld te volgen. Aangezien de middelen voor aan koop en opstelling by de commissie en bij de betrokken sportvex-enigingen ontbreken, werd tevens aan B. en W. voorgesteld, deze tribune te doen aanschaffen door de gemeente, waar tegenover de voetbalvereniging „Mid delburg" zich bereid heeft verklaard een overeenkomst met de commis sie aan te gaan, waarbij zij een jaar lijkse huur van f 900.wil betalen. De commissie meende op deze wijze een oplossing te hebben gevonden en stelde B. en W. voor in aien zin een raadsbesluit uit te lokken. Haar idee is om voor deze tribune een afzondér- lijke administratie te voeren. Van de huur zou telkenjare aan de gemeente f 720.kunnen worden afgelost en f 180.zou kunnen worden besteed voor het jaarlijkse schilderwerk en eventueel herstel. DE KOSTEN Daarnaast acht men het eventueel mogelijk de tribxxne, welke gemakke lijk verplaatsbaar is, te verhuren voor andere doeleinden. Hoewel B. en W. van deze laatste mogelijkheid geen hoge verwachtingen hebben, kwam de door de commissie gevonden oplossing het college aannemelijk voor. De kosten van aankoop en stellen van de txibune bedragen f 9200.—. Daarbij komen nog ae bijkomende kosten voor een fundering, enz., wel ke door de Dienst van Gemeentewer ken zijn geraamd op f 800. Grieks schip gestrand bij Westkapelle. OP EIGEN KRACHT VLOTGEKOMEN Bij Westkapelle is Zaterdag de Griekse vrachtvaarder „Thomas Ne- piphanlanes" gestrand. De reddings boot „Carolina Maria Blankenheim" uit Veere, die sinds Vrijdag in Bres kens is gestationeerd, werd gereéd gehouden en drie sleepboten begaven zich naar de plek van de stranding., namelijk de „Adxien Letzer" uit Vlis- singen en de „Rolf Gerling" en de „Fred Gerling" uit Antwei-pen. Gevaar voor de bemanning van het schip bestond er niet. Zondagmorgen om 7 uur kwam het schip op eigen kracht weer vlot'en stoomde door naar Antwei-pen. Personeelsbezetting op bedrijven boven 10 ha. Naar de personeelsbezetting op de bedrijven boven de 10 ha, op Tholen en St. Philipsland zal binnenkort een onderzoek worden ingesteld door het districtsbestuur Tholen en St. Phi lipsland van de Stichting van de Landbouw. Vergadering K. Yan K. voor de Zeeuwse eilanden. Op Woensdag 30 Januari wordt te Goe3 een algemene vex-gadering ge houden van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Zeeuw se eilanden te Middelburg. „WIJ VOELEN ONS THUIS" Begroeting bij kaarslicht van de nieuwe burgera. De gerepatrieerden, die in Middelburg een woning hebben gekregen en nu dus écht ingezetenen van deze stad zijn geworden, zijn Zaterdagavond door hot gemeentebestuur ten stadhuize ontvangen, 'lij moesten er een sneeuwjacht voor trotseren, doch in de met kaarsen verlichte Burgerzaal werden zy opgenomen in een sfeer van gezelligheid, hartelijkheid en Inti miteit, die deze Indische Nederlanders wel de overtuiging moest schenken, dat zy ten volle deel uitmaken van de Middelburgse gemeenschap. Zij kregen deze avond gelegenheid het voltallig college van B. en W., talrijke raadsleden en de hoofden van de gemeentelijke diensten te ontmoe ten. De meeste heren waren verge zeld van hun echtgenote. Ook de di recteur en de adjunct-directeur van de Stichting Zeeland waren ter be groeting aanwezig en natuurlijk ont braken het personeel van de Dienst voor de Maatschappelijke zorg in Zeeland en de maatschappelijke werkster, mej. O. H. E. Kloevekorn, evenmin op het appèl. In een sympathieke speech herin nerde de burgemeester, mr. dr. N. Bolkestein, aan de beproevingen, die zijn gasten zowel tijdens als na de Japanse bezetting van Indonesië moesten doorstaan. ,,U hebt het land verlaten, waaraan gehecht was en waarin U zich toch niet langer thuis voelde en bent gekomen naar een land, dat de meesten uwer vreemd was en waar de moeilijkheden óók groot zyn". zo zeide hij. „Toch bent U in vele opzichten goed uit geweest: de Nederlandse regering zag wel in, dat U energieke hulp nodig had". De burgemeester meende te kunnen Marklvrede tussen Bergen op Zoom en Antwerpen. Een voordracht te Antwerpen. Een Academische zitting van de Ko ninklijke Oudheidkundige Kring van Antwerpen werd Zondagmorgen ge houden in de trouwzaal van het stad huis van Antwerpen. De heer C. J. F. Slootmans. gemeenle-ai'chivaris van Bergen op Zoom, hield in deze zitting een vooi'dracht. De bijeenkomst werd geleid door de ere-voorziiter van de Kring, burgemeester Craeybekcx, Gevraagd was aan de heer Slootmans om de economische verhouding Ant wei'pen—Bergen op Zoom te belichten. In de Schelde delta, aldtis de heer Slootmans, hadden in de vijftiende en zestiende eeuw de havensteden Ant werpen en Bergen op Zoom een ge heel eigen economische betekenis, dank zij het veertiende eeuwse voor recht, dat de koopman, die er heen trok, verbleef of vandaan kwam, on der de „marktvrede" stond. In de eerste helft van de vijftiende eeuw deden er zich' wel enkele juri dische geschillen voor tussen Antwer- pep en Bergen qp Zoom, maar wat het handelsverkeer betreft, blijkt dat de steden elkaar beloofd hadden, ieders jaarmarkten zoveel mogelijk te bevor deren. Aan deze belofte hielden ze zich. Keuren en andere gebruiken van de gilden, die bij de handel een rol spe len. waren op elkaar afgestemd. Na een uitvoerig historisch betoog over de jaarmarkten constateerde spr. dat op jaarmarktgebied de Schelde- steden een onverstoorde eenheid vorm den. De oorzaak van de plotselinge sterke achteruitgang van Bergen op Zoom was niet te wijten aan onderlixige concurrentie. Nadelige beïnvloeding van het vaarwater doch veel meer de verandering, beter misschien de mo dernisering van de handelsgewoonten en gebruiken, speciaal voor wat be treft de betalingen, waren hiervan de voornaamste oorzaak. Er zijn immers bewijzen, dat Ant werpen ondanks de achteruitgang van de nabuurstad de Bergse marktvrede' is blijven eerbiedigen en steunen. De moraal van dit verleden kan onze tijd ten voorbeeld strekken. Te Oostburg stagneert werk aan Rijkskautorengebouw. Aannemer in moeilijkheden Naar wij uit betrouwbare bron ver namen is de aannemer van het rljks- kantorengebouw te Oostburg in moeilijkheden komen te verkoren, waardoor Zaterdag het. werk aan dit grote project werd stilgelegd. Het gebouw op de hoek van de Lange- straat en de Burgemeester Risseeuw- straat zal in de toekomst zowel aan de belastingdienst, het kantongerecht en de douane als aan het voedsel- commissariaat en het arbeidsbureau onderdak bieden. Het wordt met zyn afmetingen van 42 x 24 x 31 meter en zijn twee verdiepingen een impo sant bouwwerk, voor ongeveer de helft is het thans gereed. Het ge bouw zal met inrichting op ongeveer f 500.000 komen. Indien de bouw voor enige tijd wordt stilgelegd, zal dit een ernstige tegenvaller betekenen voor de open bare u.1.0. school te Oostburg, Deze school zou namelijk de beschikking krijgen over de lokalen in de open bare lagere school welke thans voor de belastingdienst wox-den gebruikt. Prot. Chr. Bureau voor beroepskeuze Zaterdagmiddag vergaderden in „De Prins van Oranje" de vertegen» woordlgei's van een aantal Chr. Be sturenbonden in Zeeland, teneinde te spreken over het al dan niet toe treden tot het te stichten Prot. Chr. Bureau voor Beroepskeuze, Indien ook een neutrale organisatie zich daarbij kan aansluiten. Verschillende argumenten pro en contra werden aangevoerd. De heren Hoogteijling, afgevaardigde van ge noemde Stichting en Tieerdsma, se cretaris van het Chr. Nat. Vakver bond te Utrecht gaven of verkregen allerlei inlichtingen over deze kwestie. Besloten werd, dat het Bestuur van het Chr. Nat. Vakverbond deze zaak nog eens zal overwegen en zo spoe dig mogelijk een standpunt zal bepa len. zeggen, dat de gerepatrieërden, die door het lot naar Zeeland werden gé- dreven, dankbaar mogen zyn voor de ijver en de warme toewijding van de Dienst Maatschappelijke Zorg en van de maatschappelyk werkster. Spreker wees hen er echter op, dat zy na kortere of langere tijd los ge laten worden en dan niet meer of niet minder zyn dan de andere Neder landers. Hij uitte de wens, dat zij zich burgers zullen gaan voelen en mee zullen leven met alles, wat zich in Middelburg afspeelt „Ge zult nog moeilyke jaren voor de boeg hebben, maar bedenkt, dat uw kinderen reeds in de gemeenschap van de Middel burgse jeugd zyn opgenomen, be denkt ook, dat al die dichte deuren, waaraan ge in onze straten voorbij loopt, ook open kunnen", zo beëin digde de heer Bolkestein zijn toe spraak. GESPREKKEN EN LICHTBEELDEN. Hierna werden onder het genot van een kop thee en een rokertje onder linge gesprekken aangeknoopt Om de nieuwe burgers een indruk te ge ven van wat zich op Walcheren heeft afgespeeld, werden vervolgens licht beelden vertoond van de verwoestin gen en de inundatie. De gemeentese cretaris, de heer J. Ph. Koene, zorgde voor een duidelijke en boeiende expli catie. Na een tweede kopje thee dankte de heer M. M. Felix tenslotte het gemeentebestuur voor deze ont vangst en gaf het de verzekering, dat de gerepatrieerden zich in Middel burg thuis zijn gaan voelen en dank baar zyn voor de prettige omgang met de burgerij. Het bleek deze avond duidelijk, dat zij ook het onderling contact zeer op prys stellen en verlangen naar een bijvoorbeeld wekelijkse samenkomst van alle Indische Nederlanders, die thans als Middelburgers in het be volkingsregister staan ingeschreven. Jnbfleom J. Baser. Hervormde organisatie „In dienst der Kerk". PROV. BESTUURSVERGADERING TE GOES. Zaterdagmiddag werd in de „Prins van Oranje" te Goes een provinciale bestuursvergadering gehouden van de Organisatie voor Hervormden „In Dienst der Kerk", onder voorzitter schap-van ds. A. W. M. Odé. In deze vergadering hield de heer J. J. Duve- kot een inleiding over: „Hoe moet het werk van In Dienst der Kerk in Zee land, speciaal op Zuid-Beveland wor den opgebouwd?' Nadat de voorzitter deze vergade ring had geopend en een korte uit eenzetting had gegeven over de be doeling van deze contactmiddag, wer-d het woord gegeven aan de inleider. Spreker begon met er op te wijzen, dat de kerkeraden hieraan op de eer ste plaats kxinnen medewerken door in de besturen vertegenwoordigd te zyn. De organisatie streeft er naar ker nen te vormen in de Gemeente en de leden te activeren. Waar dit de gehele gemeente raakt, worden ook vrouwen in de organisatie opgenomen. In ver band hiermede is de roepnaam van het maandblad gewijzigd in „Maand blad voor Hei-vormde Gemeentele den". Op deze kernen worden de actuele vragen der Kerk in het licht van de Bijbel besproken alsmede sociale, maatschappelijke en-culturele vragen, opdat men elkaar in meer geestelijke bewogenheid zal verstaan. De organisatie heeft grote kansen om het werk in de geest van de nieu we kerkorde op te bouwen en contac ten te leggen met de verschillende be staande verenigingen. Op deze inleiding volgde een uit voerige bespreking, waarna ds. Odé nog een slotwoord sprak. Oncfanks storm toch nog mosselen. Niettegenstaande de voortdurende storm in de afgelopen week voeiden twee schepen uit Bruinisse toch nog een grote en een minder grote vracht mosselen uit de Waddenzee aan. Deze werden te Serseke afgeleverd (570 tonnen). Natuurlijk had ook de visserij op de Zeeuwse stromen te lijden van het ruwe weer. Er werdén dan ook slechts 850 tonnen Zeeuwse mosselen door Bruinisser kwekers te Tholen en Yer- seke aan de handelaren aldaar door geleverd. Duitse fruitteeltmiddag. De vereniging van Tuinbouwvakon- derwijzers in Zeeland en West-Bra bant heeft Zaterdagmiddag verga derd in melksalon „De Landbouw" to Goes. Op deze druk bezochte jaarver gadering, die onder leiding stond van de heer W. J. Romyn, bleek, dat er een gezond verenigingsleven heerst De vereniging telt thans roeds 65 le den. Als bestuurslid werd herkozen de heer A. de Jager. Dr. R, J. v. d.. .Linde toonde fflm- flltsen over de Duitse excursie in Juni 1951. Ir. B. Vrijhof bracht verslag uit over een door hem gemaakte stu die reis naar West-Duitsland. Spreker wees er o.a. op dat de Duit se fruitteelt vergeleken bij Neder land, nog niet op hoog peil staat. Er zijn wel enkele goede bedrijven en er is thans ook een actieve voorlichting. Tenslotte vertoonde Ir.. Vrijhof een serie zeer mooie, gekleurde lichtbeel den. STEEDS MINDER DIEPTE IN DE ZUID-VLLJE. De minst gemeten diepte midden- vaarvVaters in de Zuid-Vlh'e bedraagt thans bij gem. LLWS 84 dm. Doot de stroomschuring vertoont de Zuid- yiije geregeld neiging tot verminde ring van diepte. Zaterdag a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. Huser te Middel burg, eerste boekhouder op de per soneelsafdeling der N.V. P.ZE.M. bij deze vennootschap in dienst trad. De heer Huser is een geboren en getogen Zeeuw en een ambtenaar in de beste zin der woords. Zijn grote kennis en zijn ruime blik hebben hem tot een vraagbaak voor velen gemaakt De jubilaris is secretaris van de Personeelsvereniging der P5IJ1, welke vereniging hij door zijn grote werkkracht en uitgebreide kennis van zaken grote diensten heeft bewezen. Hij is behalve lid van het Georgani seerd Overleg, secretaris van de Dienstcommissie der P.Z.EM. en voor zitter van de vakgroep P.ZJ3.M.-per- soneel van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel, voorts is hij me deoprichter en eerste secretaris van de Chr. Filmactie te Middelburg en hoofdbestuurslid van de landelijke Chr. Filmactie. Op 26 Januari as. zal hij ten kan tore te Middelburg worden gehuldigd. Mosselvaartuig in moeilijkheden. Aan het motormosselvaartuig Bru 12 moest een nieuwe schroef worden aangebracht en men had het schip daartoe gemeerd op de slikken achter de scheepswerf van een Bruinisser firma- Daar het water niet voldoende wegebde, kon dit werk echter geen voortgang vinden. Toen de Noordwesterbries in de loop van de dag aangroeide tot een vliegende storm, het water begon te wassen en de boot vlot kwam, werd de situatie van de Bru 12 hachelijk, want zonder schroef was het motor schip een speelbal van wind en gol ven. De Bit! 21, schipper David van den Berg, voer ter assistentie uit en slaagde er in, het in benarde omstan digheden verkerende vaartuig de ha ven binnen te s* Advertentie Snipverkouden Straks hebt U griep, tenmin ste als U die infectie niet gauw en goed de kop in drukt met één of twee "AKKERTJES 1 ...die helpen direct! J „Amateurs-parade 1952" Tijdens de Zaterdagavond dooi de heren H. Vreeswijk en B. de Jonge uit Middelburg georganiseerde „ama teurs-parade 1952". kregen tal van Zeeuwse liefhebbers op het gebied der kleinkunst gelegeixheid hun pres taties te doen beoordelen door een deskundige jury en door het publiek, dat met zijn applaus als .waarde- rings-meter' dienst deed. De vele bezoekers van het .Schut tershof" te Middelburg zagen een in vlot tempo gebracht afwisselend pro gramma de revue passeren, dat zo als dat in het amateurisme onvermij delijk is varieerde van „goed" tot „matig". Een groep jongelui van het Goese lyceum, gestoken in schilderachtige cowboy-kleding. zoi'gde met kamp vuur-melodieën voor een fleurig be gin en aaneengelast met vlotte confé rences van de heer De Jonge ver schenen daarna in bonte mengeling trek- en mondaccordeonisten danse ressen. zangers-bij-de-guitaar en vo calisten op de planken. De begelei ding van de soms zeer jeugdige ar- tisten was in handen van de neer J. den Toonder. Na afloop bleek de 12-jarige accor- deonnist Jan de Nooyer het grootst aantal punten te hebben verworven, zodat hem een eerste prijs kon wor den toegekend. De eveneens 12-jarige Greetje Kloet verwierf de 5e prys, voor net door lxaar gezongen „Non nenkoor". Met de negen best beoor deelde nummers, eventueel aangevuld met weer andere amateurs, hoopt men te zijner tijd opnieuw een avond van licht amusement te kunnen ver zorgen. Rechtbank Middelburg. IN HOGER BEROEP De chauffeur G. de G. uit Goude rak w&3 in hoger beroep gekomen van het vonnis van de kantonrechter te Middelburg, waarbij hij was ver oordeeld tot een boete van 30 of 20 dagen hechtenis, omdat hij als be stuurder van een vrachtauto op 16 Augustus jj. te Kruiningen tijdens het inhalen van een personenauto op het linkerweggedeelte was gekomen en daardoor tegen een andere auto was gereden. In hoger beroep stond De G. te recht voor de rechtbank te Middel burg. Hij gaf de volgende verklaring van het ongeval Toen de tegenligger een zijweg wilde inrijfén, was hy deze wagen zo dicht genaderd, dat een aanrijding niet was te voorko men.. Bovendien was hij misleid, om dat de bestuurder van de andere auto een richtingaanwijzer had uitgesto ken, naar De G.'s mening om een stilstaande autobus te passeren. De officier van justitie vroeg ver nietiging van het vonnis van de kan tonrechter en eiste een geldboete van 115 of 10 dagen hechtenis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2