NIEUWS UIT ZEELAND SCHOUWEN EN DUIVELAND ZUID-BEVELAND DE ZEEUWSE K0RFBALB0ND WORSTELT MET PROBLEMEN WIJZIGING UITBREIDINGSPLAN Spori Pick-upies PROV IN 01 ALE ZEEUWSE COURANT 5 West-Zeeuwsch-Vlaamse imkers vergaderden. RESULTATEN IN HET AFGELOPEN JAAR ZEER ONBEVREDIGEND. Zaterdagavond hield de afdeling Oostburg van de Vereniging tot be vordering van de bijenteelt in Neder land in hotel „De Vuyst" een algeme ne vergadering. De voorzitter, de heer A. Hoolhorst. gaf in zijn ope ningswoord een korte beschouwing over het afgelopen „bijenjaar". De re sultaten hiervan zijn zeer onbevredi gend. De honingopbrengst was zeer gering. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat 20 leden bedankten. Het ledental bedraagt thans 144. De voorzitter noemde het hoopgevend, dat de mijt- ziekte bij de monstername in het na jaar van 1951 niet is geconstateerd. Het gevaar is echter nog niet gewe ken, mede gezien de kans op besmet ting uit het Belgisch grensgebied. Zwermen van onbekende herkomst, die aan komen vliegen, moeten steeds bij wyze van voorzorg worden vernie tigd. Ter verbetering van de honingop brengst adviseerde de voorzitter de leden, de bijenweide uit te breiden en zich toe te leggen op rasverbetering. Op de thans gebruikte methoden ter bestrijding van insecten wordt veel crltiek uitgeoefend. Er zullen bespre kingen worden gevoerd teneinde te bereiken, dat het gevaar voor de btjen tot een minimum wordt be perkt. De honingpryzen zyn uitge sproken slecht als gevolg van het feit, dat veel buitenlandse honing op de markt verscheen. De rekening-1951 toonde een batig saldo van 328,28. Oe aftredende be- stuurseden de heren C. Manneke en Doolaege werden bg acclamatie her kozen. Tenslotte vertoonde de as sistent van het Rjjkstuinbouwconsu- lentschap, de heer P. Klaassen, enige fruitteeltfilms, welke in Zeeuwsch- Vlaanderen werden opgenomen. Haamstede UITVOERING HAAMSTEEDS ZANGKOOR De zangvereniging „Haamsteeds Zangkoor" gaf Vrijdagavond haar jaarlijkse uitvoering, welke uitste kend bezocht was.. In zgn openings woord verwelkomde de voorzitter, de heer J. F. van Dijke, o.a. de bescherm heer, dokter G. A, M. Stenger en zijn echtgenote en burgemeester jhr. R. J. H. Q. Röell en. echtgenote. Hg vergeleek het zangkoor vervol gens met de „Flying Enterprise"het verkeert in nood, want het heeft een uitgeputte kas, veel te weinig dona teurs en ook veel te weinig leden in zonderheid vrouwelyke leden. Hg deed dan ook een ernstig beroep op de aanwezigen, om hulp te verlenen, opdat in het najaar het 40-jarig be staan door een versterkte vereniging gevierd kan worden. Het koor zong hierna onder leiding van de heer J. Kuperij op verdienste lijke wgze een achttal liedei'en. Na de pauze volgde de opvoering van het vrolijke spel „Moeder gevraagd", dat een goede vertolking kreeg. Na afloop dankte de voorzitter de heer Kuperij voor zgn leiding en werd een verloting ten bate van de lege kas gehouden. Een gezellig bal besloot deze geslaagde uitvoering. Renesse V.V.V.„RENESSE VOORUIT" VERGADERDE Het in een onder voorzitterschap van de heer J. Stevense gehouden vergadering van de V.V.V. „Renesse Vooruit" uitgebrachte jaarverslag van de contactcommissie vermeldde o.m., dat het vreemdelingenverkeer op Schouwen en Duiveland nog steeds toeneemt en dat ook de buitenlan ders grote belangstelling voor het eiland aan de dag leggen. Getracht zal worden om nog enige propagan da te maken voor het vóór- en na seizoen. De vergadering ging in principe accoord met de vervaardiging van een film, aan de vertoning waarvan een lezing zal worden verbonden. Voor het uitgeven van een badcou- rant in eigen beheer voelt men niet veel. Een bepaalde instelling heeft een bedrag beschikbaar gesteld voor beplanting. Men zal trachten een ge deelte daarvan beschikbaar gesteld te krijgen voor de beplanting van de bunkers. Besloten werd bg wgze van proef een bunker met bramenstrui ken te beplanten; V.V.V. lean hier voor 50 beschikbaar stellen. Daar het wel voorkomt, dat ver huurders op het laatste moment wor den teleurgesteld door afschrijving, wil men, zoals overal elders in het land, bepalen, dat by vooruitbetaling 50% of een derde gedeelte van de pensionkosten wordt gestort. Het bestuur kreeg de vrge hand om door middel van advertenties reclame te maken. Dit jaar zal geen strandfeest wor den georganiseerd, Wel weer een wie lerronde, benevens een wandeltocht en zwem- en athletiekwedstrgden. een en ander op voorstel van de heer B. Boot. Bg stemming bleek, dat de over grote meerderheid van de aanwezi gen de mening was toegedaan, dat er te weinig kampeerterreinen in de ge meente zijn. Nadat de heer B. Th. Boot een fraai wandbord in ont vangst had genomen als blijk van waardering voor het vele werk, dat hij in de afgelopen zomer heeft ver richt, werd de vergadering gesloten. THOLEN OUDSTE INWONER VERJAARDE Gisteren vierde de oudste inwoner van Sint Philipsland, de heer Kom mer Quist, zijn 97e verjaardag. De oude baas verkeert nog in blakende welstand, maakt nog iedere dag een wandeling door de gemeente en ver- schgnt trouw iedere Zondag in de kerk. Tholen NUTSAVOND. In de zaal van het „Hof van Hol land" te Tholen hield mevrouw E. J. van den BroeckeDe Man een voor dracht over het boek van A. M. Se- linko, „Vandaag trouwt mgn man" voor de leden van het departement Tholen van de Maatschappg tot Nut van 't Algemeen. St* Maartensdijk PLAN TOT OPRICHTING MANXENVERENIGING. Naar verluidt bestaan te Sint Maartensdijk plannen tot oprichting van een mannenvereniging op Gere formeerde grondslag. 25-JARIG JUBILEUM. De heer M. C. Vroegop te Sint Maartensdijk herdacht vorige week de dag waarop hij 25 jaar geleden als incasseerder in dienst trad bg de N. V. Waterleidingmaatschappij „Tho len", Dreischor EXAMEN BRANDWACHT 2e KLAS Het personeel van de vrgwiuige brandweer in Dreischor legde het examen af voor brandwacht 2e klas, dat afgenomen werd door de inspec teur- van het brandweerwezen te Bre da en diens assistent. Geslaagd zijn de heren L. M Moer- mond, M. Jonker L. C. v. d. Linde, I. M. Geelhoed, L. M. van Bloois L. A van Bloois, J v. d. Linde, T. M. Straaijer. J. v. d. Velde, A, den Haan. en P. Kloet. Na afloop feliciteerde de inspecteur de manschappen met dit succes en de gemeente met haar corps. Ook de burgemeester, de heer A. H. Vermeu len, sprak woorden van gelukwens. Hij overhandigde de beide instruc teurs. de heren Berrevoets en v unt uit Zierikzee, een klein aanaciiiten. De brandweercommandant, ae heer Moermond. richtte dankwoorden tot zijn personeel en bood de cursuslei ders eveneens een herinnering aan. TWEEDE NUTSAVOND. Dezer dagen werd te Dreischor de tweede Nutsavond van het seizoen gegeven. Mevrouw H. J. de Goede Baljet gaf een voordracht van diverse fragmenten, die tezamen een cyclus „Episoden uit het leven van de man" vormden. Voor de pauze was het pro gramma vrg ernstig van karakter, daarna volgde de luim meer de hoofd schotel. Haar goede declamatie werd met een hartelijk applaus beloond. Oesterpraatje voor de radio. Naar wij vernemen zal de heer H. A. Ossewaarde, bedrijfsleider van de oesterkwekerg v.lr. P. Vlaming Zo nen te Yerseke, op Dinsdag 22 Janu ari a.s, des middags van 12.33 tot 12.40 uur spreken voor de Avro-mi- crofoon in de rubriek „Voor het plat teland" over het onderwerp „Een verrukkeiy'k entreé voor lder diner". Vanzelfsprekend zal dat wel over oes ters gaan. T.B.C.-onderzoek te Breskens. Breskens is, zoals men weet, de eerste gemeente in West Zeeuwsch- Vlaanderen, waar het bevolkingson derzoek op t.b.c. wordt gehouden. In verband daarmede nodigde de burge meester een 100-tal dames in het Verenigingsgebouw voor een bespre king. Zg zullen ingeschakeld worden om door middel van huisbezoek pro paganda te maken voor de doorlich ting. Vermoedeiyk zal op 11 Febr. met de doorlichting worden begon nen. AANBESTEDING^ Door de architect, het Bouwbureau voor de Landbouw te Middelburg, werd in liet openbaar aanbesteed de bouw van een landbouwschuur voor de heer J. Geschiere te Blggekerke. De uitslag luidde als volgt: Gebr. Boogaard, Grgpskerke f 8725; J. Olyslager, Middelburg, f 8775; A. J. Stoppels, Middelburg, f 9100; J. Wal raven, St. Laurens, f SIS"; J. Dinge- manse en Zoon, Zoutelande, f 9249; J. M. Goedemondt, Vlisslngen, f 9450; W. Schreyenberg, Biggekerke., f 9750; L. de Rijk, Middelburg, f 9800. JAARVERGADERING „CRESCENDO". In café Overweel te Dreischor werd de jaarlijkse algemene vergadering gehouden van de plaatselijke muziek vereniging „Crescendo". In zijn ope ningswoord, memoreerde de vice- voorzitter, de heer J. W. Beekman, de voornaamste gebeurtenissen in 1951. Na'"-.t de jaarverslagen waren uitgebracht, werd de heer Padmos tot bestuurslid gekozen. Hiema werd de heer Beekman tot voorzitter be noemd. Men besloot bij wijze van proef dit jaar twee uitvoeringen te geven. Tenslotte werd verslag uitge bracht van de vergadering van Schouwen en Dulvela s De collecte voor het Piot. Interkerke lijk Thuisfront te Wilhelminadorp heeft f 21.74 opgebracht. Goes FEESTAVOND B.O.V.A.G. Dezer dagen traden de Zuidwesters uit Middelburg in Goes op tijdens een feestavond van de B.O.V.A.G., district Zuid- en Noord-Beveland. Het zou ons te ver voeren om elk nummer af- zonderlgk te behandelen, zodat wg volstaan met te vermelden dat de be zoekers cabaret van de bovenste plank werd aangeboden. De avond werd geopend door de voorzitter, de heer W. Louisse, waar na de heren H. K. Kramer te Yerseke en M. de Dreu te Goes, resp. 20 jaar- bestuurslid en 20 jaar B.O.V.A.G. lid, werden gehuldigd. Met een toepasse lijk woord werd de heer Kramer een Delfts Blauw bord met inscriptie aangeboden, terwijl beiden door het secretariaat het B.O.V.A.G.-diploma werd aangeboden. SPOOR- EN- TRAMWEGPERSONEEL. In de „Prins van Oranje" te Goes werd een ledenvergadering gehou den door de Nederlandse Vereniging van Spoor- en Tramwegpersoneel.. De voorzitter, de heer M. P. Kiel, sprak er in zijn openingswoord zijn spgt over uit, dat niet meerdere le den aanwezig waren; Tijdens deze vergadering werd afscheid genomen van de heer J. van de Voorde, die enkele jaren het penningmeester schap heeft waargenomen. Het pen ningmeesterschap zal nu tydeiyk worden waargenomen door de heer C. Imanse. Voorts werd nog uitvoe rig gesproken over het a.s. congres der vereniging. ALGEMENE BEDRIJFSGROEPENCENTRALE Zaterdagavond werd in „De Prins van Oranje" te Goes een cabaret avond gehouden van de algemene be- dryfsgroepen-centrale afd. Goes. Na een openingswoord van de heer A. Simonse, voerde de heer J. H. Ha- veman, districtsbestuurder van de fa brieksarbeiders, nog het woord. Hij wees op de solidariteit der arbeiders. Alleen samenbundeling van alle krachten kan leiden tot verheffing van de arbeidersklasse en het verkry- gen van de nodige invloed bg het re gelen van de lonen en andere ar beidsvoorwaarden. Het gezelschap „Ferry" presenteerde vervolgens een cabaret-revue „Lach je zorgen weg" wat bij de niet talrijke bezoekers zeer in de smaak viel. PRAATAVOND N.F.O.-OUD-LEERLINGEN. De N.F.O-afdeling Goes hield in ca fé „Tol" een „praatavond", waarvoor de vereniging van oud-leerlingen uit Kloetinge was uitgenodigd. Na een kort openingswoord door de voorzit ter van de N.F.O., de heer H. B. Pilaar, droeg deze de verdere leiding der ver gadering over aan de secretaris, de heer L. v. d. Linde. De heer S. K. Phaff uit Goes sprak over ziektebe strijding in de fruitteelt. BRIDGE-DRIVE TE GOES. De Bridgeclub „Zuid-Beveland" or ganiseerde Zaterdagavond in hotel „Centraal" te Goes een bridge-drive, waaraan 58 dames en heren deelna men. Er werd in drie series gespeeld Winnaars werden: A serie: 1 de heer Martens en mej. Wartena, Kattendijke 2 de heren Robaard en Meyiing, Goes. B serie: 1 de heren Ossewaarde en Stobbelaar, Yerseke. 2 de heer en me vrouw Colenbrander, Goes. C serie; 1 de heren v. Goor (Hans- weert) en Wartena (Kattendijke). 2 de heer en mevrouw Hage, Goes. 's Heer Abtskerke E.H.B.O.-CURSUS. Te 's Heer Abtskerke werd in het Verenigingsgebouw „Irene" examen afgenomen aan de deelnemers van de cursus E.H.B.O., die deze winter werd gegeven door dokter A. J. Zon- nevijle, daarbg geassisteerd door zus ter Bossert. Alle cursisten kon het diploma worden toegekend, namelgk de dames T. Deurloo, L. de Jonge de Jonge. St. Blok. T. Ewgk, D. J. Lutegn, J. A. Lutegn, P. J. van Liere Md., en P. C. van Liere Jd., G. Min- naard, J. L. Tolhoek, P. A. v. d. Lin de en de heren P. Deurloo, J. de Pun- der en J. K. van Schaik. Het examen werd afgenomen door dokter C. Griep, die mededeelde, dat een goed examen was afgelegd. Na mens het college van B en W., dat mede aanwezig was, sprak de bur gemeester, de heer J. D. Jansen, woorden van waardering, waarna de voorzitter van de afdeling, de heer J. K. v. Schaik, de dokter en zuster, als mede de cursusten dank zegde voor ST. PHILIPSLAND OUDERVERGADERING CHRISTELIJKE SCHOOL. xn het gebouw van de Christelijke school te Sint Philipsland werd een oudervergadering gehouden onder voorzitterschap van de heer M. den Braber. Na het openingswoord van de heer den Braber werden de notulen onveranderd vastgesteld, waarna de penningmeester verslag uitbracht over de inkomsten en uitgaven in 1951. De heer J. Labruyère dankte de penningmeester voor zgn goede zorgen en drong bij het bestuur aan op het aanschaffen van een beter ar chief. In verband met de vraag die in vorige vergaderingen gerezen waa. of St. Philipsland in aanmerking kwam voor het oprichten van een kleuterschool, was tnans aanwezig de heer Boenders uit Tholen. Deze wees op de kosten die het oprichten van een dergelijke school met zich brengt en betoogde dat het Rijk in deze aan gelegenheden geen subsidie verleent. Na ampele besprekingen werd daarna een kleuterschoolvereniging opge richt, waarvoor alle aanwezigen zich direct als lid opgaven. In het voor lopig bestuur van deze vereniging werden gekozen de heren J. Labruy ère. M. van Dijke, M. Reingoud A. Steijn. C. de Kok. D. van Vliet er L. Kempeneers. Ds. van Leeuwen sloot de vergadering met dankgebed. JEREMIADES OVER DE VELDEN. Meer scheidsrechters nodig Hoewel het ledenaantal van de Zeeuwse Korfbalbond in het afgelopen jaar is toegenomen en ook het spelpeil zich in stügendc iyn beweegt, v.aren er toch nog wel enige problemen, dio do voorzitter van dc Z.K.B., de heer W. D. van Wezel, Zaterdagmiddag op de algemene jaarvergadering van de- zo bond, wellte te Middelburg werd gehouden, onder de aandacht van de aamvezigen bracht. Het grootste probleem wordt wel gevormd door de slechte toestand der en op sommige plaatsen het gebrek aan korfbalvelden, aldus de heer van Wezel. Spr. verzocht de afgevaardig den van de verenigingen toch vooral hieraan goede aandacht te besteden, evenals aan de kleedgelegenheden. Ook zijn er nog te weinig scheidsrech ters, waardoor men tgdens de compe titie nogal eens met moeilgkheden te kampen heeft. Spr. kon evenmin een Wemeldinge VERGADERING C.H.U. De afdeling Wemeldinge van de Chr. Historische Unie vergaderde onder voorzitterschap van de heer A. Veerhoek, die een krachtig beroep deed op allen om dit jaar op krach tige wgze mede te werken aan de propaganda. Het financieel verslag .van de pen ningmeester C. Burger toonde een tig saldo aan. Als afgevaardigden naar de vergadering te Amsterdam werden gekozen de heren J. Veerhoek en J. v. d. Hiele. Het voorstel om de contributie te verhogen, kon de goed keuring der vergadering niet weg dragen. Besloten werd de contributie- regeling te handhaven, maar tc trachten de inkomsten op te voeren door het werven van begunstigers. Als spreker voor de komende ver kiezing zal de heer Philipsse. lid van G.S. van Zeeland, gevraagd worden. Het aftredende bestuurslid de heer A. Veerhoek werd bij acclamatie her kozen. a Tot notabele der NederL Herv. kerk te Oudelande is gekozen de heer J. Th. Marcu&se, die deze benoeming heeft aan genomen. Opa Klijzing rookt een stevige pijp De Purmerender pijprokersclub „De Ghesellige Dampkring" heeft uit Amerika de mededeling ontvangen, dat haar oudste lid (opa) K. Klijzing nr. 2 is geplaatst op de internationale rangiyst. Wereldkampioen pgproker is een zekere mr. Spaniola (Ver. St.), die 2*6 gram tabak oprookte in 88 min. 2 sec. Opa Kiyzing deed op een on langs gehouden wedstrijd over een zelfde hoeveelheid tabak 66 minuten 29 sec. ODa is thans in training óm de wereldkampioen bij een volgende gelegenheid „knock out" te roken. INKTSPUITER GEPAKT. Sedert September vorig jaar werd te Den Haag regelmatig het optreden gesignaleerd van een „inktspuiter". De man bespoot bg voorkeur dames mantels. Thans is de politie er in geslaagd de dader te arresteren. Het is de Hagenaar T. S., die be kende ongeveer twintig maal dames- jassen met vloeistof te hebben bespo- meae ae curs„sMn aanK zegaa voor de wgze, waarop de cursus senwerden groenachtig vocht. gehouden en bezocht. GEMEENTERAAD POORTVLIET Geen villabouw nodig De gemeenteraad van Poortvliet kwam Ln openbare vergadering bijeen ond :r leiding van burgemeester B. J, van Oeveren. Na de gebruikelijke nieuwjaarswens van de burgemeester, welke beant woord werd door wethouder G. K. J. Krgger, memoreerde de burgemeester het bezoek van de Commissaris der Koningin. In verband met een vraag in de vo rige raadsvergadering deelde de bur gemeester mede. dat de verplaatsing van de lantaarn bij de muziektent na der wordt bekeken. Bericht kwam binnen, dat in het Armbestuur werden herkozen als le den de heren G. K. J. Kryger, P. J. Vroegop en Joh. Deurloo. Een verzoek van de muziekvereniging „Kunst naar Kracht" werd uitvoerig besproken. De heer P. J. van Houdt was tegen het verlenen van de gevraagde subsidie ad f 100.omdat de vereniging zelf voor de onkosten moet zorgen. Met 3 tegen twee stemmen werd de subsidie verleend (tegen de heren P J. van Houdt en G. K. Krüger). Het bestuur van de Chr. school ver zocht aandacht van het gemeentebe stuur voor het snelverkeer in de Zuid straat, dat gevaar oplevert voor de kinderen, die uit het Schoolstraatje komen. Gevraagd werd om het plaat sen van twee waarschuwingsborden. De raad willigde dit verzoek z.h.st in De voorzitter deelde mede, dat een circulaire van de minister van binnen landse zaken werd ontvangen over de bescherming burgerbevolking. Deze circulaire zal rondgaan bij de raads leden, opdat zij er terdege van kunnen kennisnemen. De voorzitter kwam terug op zijn mededeling in een vorige zitting be treffende de extra-uitkering uit de ondernemingsbelasting. In dit verband hebben G. S. thans medegedeeld, dat een lening voor brandweermateriaal onnodig is nu er middelen zijn om de ze uitgave te dekken. Voorts kan de vernieuwing van de straten betaald worden en aan blijft er nog een reserve van f 7000. De neer E. C. W. A. de Graaff druk- gemeente er thans zo goed voorstaat. De raad verenigde zich met de voor stellen van de voorzitter. De raad benoemde een derde amb tenaar van de burgerlijke stand. Daarna kwam aan de orde een grond- transactie. Aan de weduwe v. d. Slik- ke en aan de heer J. K. Krijger zal grond worden verkocht. Daarbij is evenwel wijziging van het uitbrei dingsplan nodig, want de heer Krij ger wil een middenstandswoning bouwen op een strook grond, die voor villabouw aangewezen was. In dit ver band merkte de voorzitter op, dat de villabouw gerust kan verdwynen. Er kan ook nog een verzoek van de Ger. kerkeraad verwacht worden, die een nieuw kerkje wil bouwen, eveneens op villabouwterrein. Ook dit verzoek om wijziging van het uitbreidingsplan zal door de bur gemeester gesteund worden. Aan en kele raadsleden geeft de voorzitter de verzekering, dat tegen scbuurbouw in deze buurt gewaakt zal worden De raad verenigde zich met het plan van de voorzitter. De wijziging van het uitbreidings plan zal worden opgedragen aan de Centrale Dienst Noord Zeeland. Bij de rondvraag wees wethouder Krijger op de noodzaak van straataan- leg Bij de nieuwe woningen. De voor zitter deelde mede, dat er reeds een begroting is voor een klinkerbestra ting. Op verzoek van een raadslid zal de bank voor ouden van dagen des win ters worden opgeborgen. Overwogen zal worden het pad achter de kerk te verbreden. Na be spreking van enige kleinere kwesties o.m. betreffende het schoonhouden van sloten, volgde een korte besloten zitting, waarin o.m. de woningbouw te er zün verheuging over uit, dat de aan de orde kwam. De bestemming van de wapens voor Nieuw-Guinea De voor de Kon. Marine, Land macht en politie per „Blitar" en „Ta- lisee" verzonden wapens naar Nieuw- Guinea waren bestemd voor aanvul ling van de verbruiksvoorraden, voor oefenmateriaal en voor aanvulling van de reserve-voorraad. Dc verzon den hoeveelheden gingen niet uit bo ven hetgeen nodig is voor de normale Instandhouding en paraatheid van het gezagsapparaat. Dit verklaarde minister Peters naar aanleiding van vrugen van de heer F. Goedhart (P.v.d.A.). De mi nister gaf voorts een nauwkeurige specificatie van soorten en aantallen wapens en munitie en verklaarde tenslotte, dat de verzonden spring middelen bestemd waren voor de ex ploitatie van een petroleumbedrijf. Voor particulieren bevonden zich ge weren en munitie aan boord voor jachtdoeleinden. Schoolmeisjes van 7 jaar in staking 32 Weense meisjes van zeven jaar zgn in staking gegaan uit protest te gen het ontslag van een onderwgze- res. Op de deur van de klas hebben zg een briefje gehangen, dat luidt: „De kinderen van klas 2A zullen te rugkomen, wanneer mej. Kraus weer voor de klas staat. De ouders zijn .op de hoogte gebracht". Franse onderscheiding voor Nederlander. Vanwege zijn verdiensten voor de Franse verzetsstrijd in de jongste oorlog is de heer P. J. J. Key te Ber- fen op Zoom dezer dagen door de ranse regering onderscheiden. Hg ontving een persoonlgk schrijven van generaal de Gaulle, waarin de heer Key een „soldaat zonder uniform" wordt genoemd. De heer Key was tgdens de oorlog woonachtig te Roosendaal en van de ze stad uit maakte hg verscheidene gevaarlijke illegale reizen naar Frankrijk om ontsnapte krijgsgevan- fen, militairen en naar Duitsland ge- eporteerde arbeiders weer veilig en wel in hun vaderland te brengen. On derwijl verrichte hij ook belangrijke koeriersdiensten voer de illegale be weging in beide landen. Rotterdam en Den Haag in „startbaan-strijd" De voorstellen van B. en W. van Rotterdam omtrent het aanleggen van een startbaan nabij Rotterdam, hebben in Den Haag enige reactie teweeg gebracht. De Haagse wethouder van econo- mische zaken, mr. J. van Aartsen, heeft er op gewezen, dat Den Haag en Rijswgk nog voor de jaarwisseling aan minister Wemmers te kennen hebben gegeven, dat de aanleg van een startbaan op Ypenburg uit in dustriële en economische overwegin gen noodzakelijk .wordt geacht en dat deze baan twee en een half milüoen gulden zal kosten, tegen die van Rot terdam vier en een Half milüoen. Destijds werd overeengekomen, dat Rotterdam tot samenwerking met Den Haag en Rijswijk genegen zou zyn, mfts de baan voor „Aviolanda" te Schieveen in elk geval werd aan gelegd. Wethouder Aartsen wees er op, dat de exploitatie van twee ba nen op zo kleine afstand niet moge- ïyk, noch rendabel ïs. Het is aan de minister van Verkeer om uit te ma ken welke belangen het zwaarst zul len wegen. Nieuwe voorstellen in Pan Moen Djon. De subcommissie voor controle op een wapenstilstand in Korea ls Zon dagmorgen tien minuten bijeen ge weest zonder iets te bereiken. Vol gens een der onderhandelaars der ge allieerden was het nutteloos „elkaar te blgven zitten aankgken", nu het wederzgdse standpunt ongewijzigd bleef. Men werd het over één punt eens, nL om Maandag weer bijeen te komen. De Verbondenen hebben aangebo den twee veranderingen aan te bren gen in hun voorstellen voor het uit wisselen van krggsgevangenen. Zij hopen hierdoor de impasse te kunnen doorbreken. Zij willen het voorstel voor uitlevering van krggsgevange nen op „erewoord" toepassen op alle krijgsgevangenen en niet slechts op diegenen, die overblijven in handen van één der partgen als de andere partg zgn gevangenen heeft uitge wisseld. Tevens boden de verbondenen aan him eis voor uitwisseling van een ge lijk aantal communistische gevange nen voor voormalige Zuid-Koreaan- se burgers, die nu in Noord-Korea zyn, en die gerepatrieerd wensen te worden, te herzien. Dit zou beteke nen, dat zg de communistische solda ten, die zij na uitwisseling van ge- lgke aantallen krggsgevangenen „over houden", op een ruimere basis dan van man tegen mar. voor Zuid- Koreaanse burgers willen uitwisse len. gunstig geluid laten horen ten aan zien van het schoolkorfbal, dat prac- tisch alleen in Middelburg enige vas te grond heelt gevonden. Na de bespreking van de jaarver slagen reikte de heer van Wezel de aan de aanvoerders van clubs, die een afdelingskampioen schap hadden behaald, te weten Swift, Zeelandia, De Poel, Vitesse, Swift IV, alsmede van de adspirantenploegen van Zeelandia en Swift (B.). WAARBORGSOM. De behandeling van dc begroting 1952 ondervond geen moeilijkheden, maar over het voorstel van T.O.G.O. tot reglementswijziging werd uitvoe rig gesproken. Deze vereniging wilde namelijk een artikel aan het regle ment ioevoegen, waarin wordt be paald, dat door iedere vereniging bg de begin van de competitie een bedrag van f 25.als waarborg moet worden gestort. Dit voorstel werd tenslotte aangenomen. Het voorstel orr na ten hoogste vgf inplaats van twee wedstrijden ten hoogste twee spelers en twee speelsters van een hoger naar een lager twaalftal over te bren gen. werd verworpen. Als nieuwe leden van het bestuur werden gekozen mej. C. Reekers te Middelburg en de heer J. P. Ruissaard te Wolphaartsdijk in de plaats van de heren H. Berrevoet en B. Burger. De contributie aan de Z.K.B. werd vastgesteld op f 1.25 per jaar. Hier over zal in een volgende vergadering nog nader worden gesproken. JUDO Jiu Jitsu en Judo-examens te Goes. De sportschool Felix Janssens uit Bergen op Zoom, examineerde Zater dag in de R.K. school aan de West- wil te Goes, jiu-jitsu- en judocursis ten uit Bergen op Zoom, Middelburg en Goes. De geslaagden waren; 3e graad Jiu Jitsu; C, de Leeuw van Weenen (Goes), P. v. d. Have (Yerseke), P. Suurland (Middelburg). 2e graad Jiu-Jitsu: J. Antheunis- se (Middelburg), L, Meulmeester (idem), A. Moor (idem), mej. S. Oranje (Goes), T. In 't Anker (Scho- re), M. van Damme ('s H.-Arends- kerke), J. Vermeulen (Lewedorp). Ie graad Jiu-Jitsu: R. Schaaier (Goes). R. Courant (idem), B. Klaas man (idem), J. Elenbaas (Hoede- kenskerke), A. Jansen (Krulningen), W. Hoekendgk (Zierikzee). P.. Roth (Middelburg). H Huisman (Deven ter), S. Knipzadeler (Bergen op Zoom), C. Verduit (idem). J. Baart- mans (Steenbergen), N. N. (Vlissin- gen), afgewezen 2 candidaten. Judo. Oranje band; A. Geelhoed (Halsteren), P. Schouwenaar (Goes), M. Ie Conté (idem), L. Meulmeester (Middelburg). Gele band: K. van Stee (Kruinin- fen), J. van Stee (idem), J. Blauw- amer (idem), R.. Schaaier (Goes), R. Courant (idem), B. Klaasman (idem), J. Elenbaas (Hoedekensker- ke>, N. N. (Vlissingen), W. Hoeken dijk (Zierikzee), P. Roth (Middel burg). H. Huisman (Deventer), C. Verduit (Bergen op Zoom), A. van Gent (idem), J. Mens (idem), J. Baartmans (Steenbergen), afgewe zen 4 candidaten. DAMMEN OM HET KAMPIOENSCHAP DAMMEN EERSTE KLASSE. De uitslagen van de wedstrijden om het damkampioenschap van Zee land, eerste klasse, luiden: Groep A: Gansemanv. d. Schraaf 11; v. Belsen—Haverhoek 20; Ganseman —Op 't Hof 20; v, 't Westeindev. Overloop 11. Groep B: 4e ronde: ValkierCor- stanje 20: de Vlieger—v. Bloppoel 2—0; v. d. VoordeKerkhof 20: Kootstra—Vinke 11; v. Benthem Marijs 0—2. 5e ronde: Corstanjede Vlieger 0 2; v. BloppoelKootstra O2; ValkierMarijs 02; Kerkhof—Vin ke 1—1. Groep C: 5e ronde: OvertveldMeerman 02; de Vos Brasser 11; Coppoolsev. d. Berge 02; Van BovenKrgger 0 2; WalravenVader 2—0; Walraven Meerman 02. De voorzitter van de commissie voor de lange baan van de K.N.S.B,, de heer H. Roos te Amsterdam, is door de orga nisatoren van de Olympische Winterspe len te Oslo benoemd tot lid van de jury voor de wedstrijden in het hardrijden. Naar wij vernemen is Kees Pellenaers door de organisatoren van de Ronde van Nederland gevraagd om als directeur sportif te fungeren, waarbij hij zich uit sluitend met het wedstrijdgedeelte zal bemoeien, Pcllenaers heeft de uitnodi ging aanvaard, waarbij hij waarschijnlijk geassisteerd zal worden dor Piet van ler- lant uit Tilburg en Jos Meys uit Valken burg. De grote prijs van Rio de Janeiro, een autorace op het circuit van Gavea over een afstand van 250 km werd gewon nen door de Argentijn Gonzales in 2 uur 27 min. 28.3 sec. De wereldkampioen Fan- gio verliet tn de tweede ronde het strijd perk met een defecte versnellingsbak. Lehmarm, do Duitse vrije slag zwem mer won tijdens wedstrijden te Düssel- dorf de 200 m. vrije slag in 2 min. 12.1 sec. Hiermee verbeterde hij het bestaande Duitse record. Lehmann is thans in het bezit van de Duitse records op de 200, 400, 800 en 1500 m. vrije slag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 11