Negen en een halve minuut applaus voor Theo Baylé in Wenen GLYCA BIJGELOOF IN GRIEKENLAND IK HEB EEN FIJNE. WARME PEIGNOIR GEKREGEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 19 JANUARI 195J OOSTENRIJKSE REIS-NOT1TIES „Theater an der Wieri' trilde op zijn grondvesten Ik herinnerde me een vriend te hebben in Wenen: Theo Baylé. uit Am- sterdam, die bijna een jaar geleden de Nederlandse Opera vaarwel zei en naar Oostenrijk ging. In m'n hotel loop ik de Itranten door. Ik zoek en vind de rubriek van de theater-programma's. En daar staat dat diezelfde avond om zeven uur, Kammcrsinger Baylé (aus Holland) de titelrol speelt en zingt in Rigoletto. In het Theater an der Wien. Het was kwart over zes toen ik dit las en dank zy een taxi-chauffeur, die bereid was enig risico te lopen, stond ik half ze ven aan de poorten van het gebouw, waar eens Mozarts „Fidelio" z'n pre mière beleefde. En waar vele muzikale grootheden dezer aarde zongen, mu siceerden of dirigeerden. wijd open. En daar is Baylé. Met Ri- goletto's bochel slingerend op z'n rug. Met een half-geschminkt en dwaas f ezicht. Met een appel in z'n hand. laai* met een stem als een kanon als we elkaar herkennen. Hij heeft niet veel tijd. Maar tijd genoeg om me te zeggen, waar ik Kitty Johns, z'n vrouw, kan vinden in het theater. En tijd genoeg om me een beste plaats op de vijfde rij in het al lang uitverkochte huis te bezorgen. En, nu ja, natuurlijk ook tijd genoeg om af te spreken, dat we het weerzien feestelijk zullen vieren. Na Rigoletto. OM NOOIT TE VERGETEN! In de orkestbak zitten een man of zeventig van de Wiener Philharmoni- ker. En achter Kitty Johns en mij zitten.de duizenden Weners. En daar boven, op de zeven galerijen. En in de loges. En niet alleen Weners. Daar zitten Fransen en Russen, Amerika nen en Britten. Nee, dat zijn geen va- cantiegangers. Bezetters. Of ze ge liefd in Wenen zijn Laat ons alleen maar spreken over Rigoletto, vrien den. Die avond zal ik niet spoedig ver geten. Ik zag Rigoletto, zoals ik nog nooit tevoren Rigoletto had gezien. En evenmin gehoord. Daar was dan allereerst de sfeer Om zich te weten in dat stokoude Theater an der Wien: met herinneringen aan het Tweede .Keizerrijk. Aan flonkering en onbe- frensde rijkdom. Aan Strauss en chubert, Mozart en Beethoven. Aan muziek, die misschien nooit heerlijker schoner én verrukkelijker heeft ge klonken dan in dit theater. Als het enorme Wagnerdoek open- ruist, weet Ik, dat dit misschien het beste zal worden, wat Wenen me te bieden heeft. En je zakt wat weg in Ik wring me tussen het binnenstro mende publiek door en bereik een suppoost. Ut vertel de man, dat ik m'n vriend zoek: Theo Baylé, uit Holland. Hij krjkt me aan en zegt: „links ura die Ecke, links um die Ecke Iemand met een uniform aan vertel ik, dat ik Baylé zoek. Hy ziet me aan alsof hrj niet volledig van de waar heid dezer mededeling overtuigd is en zegt: „wacht hier maar even' Hy verdwijnt door een nauwe deur. Die deur blijft op een kier staan, maar na een kwart minuut vliegt hij Nauta schildert portret van Koningin Juliana In Bussums raadszaal hangt een por tret van H. K. H. Prinses Wilhelmina, dat door haar is aangewezen om door de Friese kunstschilder Elzinga te mo gen worden nageschilderd, in opdracht van Prov. Staten van Friesland, als zijnde het meest geslaagde portret uit haar regeringsperiode. In dit verband wil de gemeenteraad van Bussum niet volstaan met een foto van H. M. Ko ningin Juliana in de raadszaal en be sloot een geschilderd portret van Ko ningin Juliana te doen vervaardigen. Thans is aan de kunstschilder Max Nauta te Amsterdam opdracht gegeven een portret van Koningin Juliana voor de Bussumse raadszaal te schilderen. Krijgt West-Duitsland een tactische luchtmacht De Amerikaanse regering heeft met Engeland en Frankrijk er mee ingestemd, dat West-Duitsland in de zomer van 1954 een tactische lucht macht van meer dan duizend vlieg tuigen zal mogen hebben, aldus een bericht van de „New York Times" uit het geallieerde hoofdkwartier te Parijs. Het blad zegt, dat het beginsel, ge steund door België, Italië, Luxem burg en Nederland goedgekeurd is. Amerikaans afgevaardigde wil Canada annexeren De republikeinse afgevaardigde in het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden, Timothy Sheehan, heeft voor gesteld een Huiscommissie van vijf in te stellen, die een onderzoek zal in stellen naar de mogelijkheden en de wijze waarop Canada bij Amerika ge voegd zou kunnen worden. Een anne xatie zou voordeel voor beide landen opleveren, zo meent deze afgevaardig de. De leniningen aan Engeland zou den als voorschot op een aan dit lanc te betalen vergoeding beschouwd kun nen worden. Estafette van Delfzijl naar Soestdijk begonnen. Donderdagavond vertrok de eerste loper van de estafette, welke ter ge legenheid van de verjaardag van Prinses Margriet (het petekind der Nederlandse koopvaardij), door de leerlingen der zeevaartschool „Abel Tasman" te Delfzijl naar Soestdijk is georganiseerd. De afstand bedraagt 212 k.m. en wordt gelopen door 21 adspirant zee lieden. Vrijdag zullen de laatste lopers op Soestdijk arriveren, waar een oor konde aan Prinses Margriet zal wor den aangeboden. Donderdag zijn te Ferryvllle (Tune sië) demonstranten slaags geraakt met de politie, waarbij één persoon gedood en vüftlen mensen gewond zouden zijn. het kleine fauteuiltje en luistert, droomt en fantaseert. Twee uur lang, drie bedrijven achtereen. Als dit schone werk uit is breekt, na een indrukwekkende serie open doekjes en da eapo's gedurende de drie bedrijven, de tornado van het ap. plaus los. Een donderbui, die losbarst en het hele Theater an der Wien op z'n grondvesten doet trillen. Een paar duizend mensen moeten blijkbaar af reageren en ze reageren af, zoals men datin Wenen pleegt te doen. Do tornado duurt precies geteld (ik timc-de het op m'n horloge!): negen en een halve minuut. Er waren hoog tepunten en adempauzes. Maar iede re keer opnieuw begon men te stam pen en te schreeuwen, te roepen en te juiclten. Men was verheugd en ont roerd. Alleen om de muziek van de menselijke stem. Van één stem: die van Baylé utt Amsterdam. Baylé, jflie van het Leldseplein. Ja zeker, die van de Nederlandse Opera, HALF UUR LATER. Kitty Johns, behalve Baylé's vrouw ook zijn felste criticus en onvermoei de begeleidster, hyzelf en ik verlaten een half uur later door een donker poortje aan de achterkant het The ater an der Wien. Maar 't lukt niet. Twee honderd jonge mensen staan als een levende batterij gereed en vuren hun verzoeken op nem af: „Auto- gramme bitte, Herr Kammersinger". En een half uur lang zet hy handte keningen. En daar sta je dan als re delijk nuchtere Hollandse journalist naar te kijken en je denkt aan Am sterdam. Waar dit niet mogeliik is! Het einde van de avond en net be gin van de nacht zijn we ergens in iets zeer Weens. Met Kitty, Theo en nog twee bekenden van het interna tionale podium. Marcel Wittrich (huis genoot van Baylé) en de eens we reld beroemde Italiaanse tenor: Tino Pattiera. We praten veel, drinken een weinig (nu javoor Weense be grippen, wel te verstaan) en zien: aldoor naar het gezicht van Baylé; voor ons zit een man die bereikt heeft wat hy bereiken wilde. En die geluk kig is/ Een der uitverkorenen van de For tuin. Maar men kan moeilijk jaloers worden op zóveel geluk en zóveel succes. Omdat deze Herr Kammer singer zo volledig zichzelf gebleven Omdat hij iedere avond bidt voor inspiratie. En iedere nacht droomt van Amsterdam ANTHONY VAN KAMPEN Bij het eerste lentezonnetje, als de gehele natuur zich vernieuwt, heeft ook de vrouw behoefte zich in „Iets Nieuws" te hullen. En de verzekeringen dat zij „werkelijk niets heeft om aan te trekken" worden nog overtuigender. De Modewereld is er om rekening te houden met de wensen en grillen van Mevrouw de Vrouw en terwijl het nog nat, koud en/of zinderlg is, zyn in Earys, Londen, New York, Rome en Wenen de voorjaarscollecties al tijden gereed. 1. Dat ook wandeljaponnen een vorstelijke lijn kunnen hebben, toont het ontwerp van prinses Irene Gal- latzine, die een modehuis in Rome heeft De bruin-wit geruite wollen japon heeft een assymetrische diago naalsluiting, die de rok aan de voorkant het effect v an een wikkelrok geeft. De extra brede suède cein tuur is gemaakt op een wijze waaraan Italië zijn repu tatle op leergebied te danken heeft. 2. De dame in het midden toont met trots de speci ale kraag van haar nieuwe zomermantel. De lyn van deze kraag, die op aparte wijze bevestigd is een wijze die we het komende seizoen meer zullen zien is bijzonder mooi. Het aansluitende redingote model is gekleed en ook en vooral voor de niet zó slanke vrou wen zeer geschikt. 3. Van de laatste mantel is niet veel bijzonders te vertellen. Het is een eenvoudige rechte mantel, die,door de prima stof, coupe en afwerking (het is een Brits model) de bezitter jaren plezier kan bezorgen. Hij is spe ciaal ontworpen voor op reis en in ae auto. Het rechtopstaande officierskraagje is de laatste tyd weer erg in de mode; de vry wijde raglanmouwen zorgen voor warmte en vrijheid in bewegen, terwijl de schuine voor baan met de grote knopen het geheel verlevendigen. legen RODE, RUWE, GESPRONGEN HANDEN! Dr. E. j.SWAAB's VER. FABRIEKEN Van Vrouw tot Vrouw LEZERS SCHRIJVEN... JACHT MET KANONGEWEREN OP EENDEN. In uw blad las ik een stukje over de Jacht met kanongeweren op eenden. Ik heb mij al eerder afgevraagd, hoe deze mishandeling van de wilde een den mogelijk is, waar het hier toch een beschermde vogel betreft Ook vraag ik mij af waarom de een denkooien in ons land nog gehand haafd blijven. Zij zijn 'n instituut van jaren her en beantwoorden niet meer aan het doel, waarbij ook gelet dient te worden op de wijze van vangen en afslachten. Die kooien zijn voor mij onaanvaardbaar. Middelburg A, J. SANDERSE. DE EED IN HET FRIES. De Friese kwestie is een kwestie van enkelingen. Welk percentage van de Friezen is beë*digd? Dat zfln slechts de intellectuelen en een klei ne groep lagere ambtenaren, die sa men een klein percentage vormen. Dat zyn dus de mensen, die zo n be hoefte hebben aan een eigen taal. Waarom? Is het misschien een eerste stap naar het zelfbestuur van de Friezen? Zitten bovengenoemde He den hierbij in het zadel? Hebben de Friezen al een Soekarno of zijn het misschien allen communisten, die de zaak willen dwarsbomen? Als zij de eed In het Fries mo afleggen, waaroni wij dan niet in het Zeeuws en de Brabanders in het Bra bants, enz. WD hebben daar toch ook recht op! Met dank voor de plaatsing. Kruinlngen. J. H. S. „Keer nooit weerom, zie naar uw jeugd niet om". Het is een dichtregel van Hendrik Mars man, maar het is een leefregel voor de mens, die zichzelf te leurstellingen wil besparen. Want ach, wij zijn, hoe ver standig misschien, toch zo bitter weinig wijs. Wij geloven, met het volwasse\ste gezicht, stee vast in kinderlijke illusies. Zet de radio eens aan en luister, lukraak, als bij een muzikale grabbelton, naar de liedjes (op zijn Hollands gezegd: songs) die er ingaan als koek bij het grote publiek. Het zijn bijna altijd va riaties op: Weet je nog xvel van toen? Met dierbaarheden als bankjes in plantsoenen en boot jes op een plas. Worden de ogen van menig diamanten bruids paar niet nat bij het loutere horen van: Kom Karlieneke! en: 's Nachts na het bal? Alles heimwee naar dat land van de jeugd, dat er niet meer is en er eigenlijk nooit geweest is, want de bril die wij droegen had rooskleurige glazen. En toch toie sou het kun nen laten? Toen twee van onze oud-klasgenoten elkaar na ja ren tegen het lijf liepen hieven zij een gejuich aan dat zij in de lijd van hun scholierschap uiterst mal gevonden zouden hebben. En maakten spontaan een afspraak van uitnodigingen in het wilde op de meest uitge breide schaal, om al die oude lui op de klassieke datum van de schoolstichting te ontmoeten. Wij vlogen er, zij het niet vol tallig, prompt in en zaten elk aar, na een aantal jaren dat nu eerst begon te wegen, met ver maakte en verbaasde ogen aan te staren. Hoe was het ter we reld mogelijk? De jongen die onder Duitse les de vlechten van ondergetekende in de inkt pot placht te dopen bleek ge consolideerd tot een heer met staand boord en embonpoint. Zijn buurman van wéleer weet je nog hoe hij nooit één fatsoenlijk opstel kon maken? maar hij is nog altijd een baas in natuurkunde was naar het zeggen iets dunner behaagd, maar even flegmatiek gebleven. Maar wie had ooit de uit haar kracht gegroeide jongedame met vlechten tot haar middel her kend in de gesoigneerde ver- schijning met een dartel bepie/et hoedje op haar grijzende perma nent? De zeer slanke, zeer bij- dehande buurvrouw bleek een gezellige roiide moeke van ette lijke spruien te zijn geworden, maar Annie,-de beauté van wei- eer, was och, wist jullie dat niet? akelig terecht gekomen, heel akelig, en Kees was dood, en Jo invalide, en Carla, die destijds als wees bij een oom en tante woonde, was nog altijd, stel je voor, nog altijd bij dier zelfde oude mensen in huis Het was aardig, en vermake lijk, en ook een beetje wrang. Want dat land onzer jeugd, het week steeds verder terug, hoe meer herinneringen wij ophaal den, en hoe radder wij door eik- nar praatten. .Het was nu wer kelijk een verloren paradijs ge worden, hel slot van Doornroos- ANGST VOOR GEESTEN. Akkers blijven onbewerkt (Van onze correspondent) ATHENE, Januari. Dat een geheel dorp van meer dan 1500 inwoners door een panische angst voor geesten overmeesterd wordt en de beste ak kers onbebouwd laat liggen, omdat de geesten er rondwaren en niemand er meer heen durft te gaan, Ls bijna niet te geloven. Inderdaad staat het dorp Kanya aan de zuidelijke helling van de Olympus sinds enige maanden onder deze ban en de ontdane en angstige bewoners vertellen huivering wekkende griezelverhalen óver de vreselyke verschijningen, die ze gezien zouden hebben. Dicht bij het dorp ligt een ravyn, kop op de vlucht sloegen en de do- waarin door de Duitsers in 1S43 eni- den onbegraven lieten liggen. De lij- ge dorpsbewoners doodgeschoten zijn; I ken werden een buit van de gieren, vier jaar later hebben de communis- die in de holen van de Godenberg hun ten tijdens hun opstand op dezelfde nesten hebben. Het. is vreemd, dat plaats eveneens talryke tégenstan- ook later niemand eraan gedacht ders terechtgesteld. De hoeren van heeft de door de zon gebleekte ge- Kanya zijn van deze executies zo ge- raamtes van de ongelukkigcn te be- schroklcen, dat ze indertyd hals over graven, die daar thans nog liggen. Sindsdien is de kloof een verzamel plaats der geesten geworden. GEEN VERKLARING Niemand heeft er echter tot nu toe een verklaring voor kunnen geven, waarom nu plotseling het gehele dorp door een paniek gegrepen is. De boe ren beweren stijf en strak, dat de geesten in het ravijn rondwaren en J- Het land onzer jeugd je, de scherpgerankte dorens van teleurstellingen, zorgen, le- v venservaringen hielden de deur voor qjzs gesloten. Maar wie geeft gauw een il lusie op? De bond van oud-leer lingen vierde die avond feest, in hetzelfde zaaltje waar wij destijds bijeenkwamen. Weet je nog dat jij toen de hoofdrol had en Willy, hoe-heet-ze-ook- weer, de Einzug der Gaste auf der Wartburg speelde in de pauze met de muziekleraar? Ja die leeft nog, met pensioen na tuurlijk, maar nog even mager en beweeglijk. Tjonge, wat heb ben vm die man dwars gezeten, w\j waren toch een mooi stel in dertijd met die paraplu vol snippers boven de deur Wacht even., op die feestavond moeten wij .gaan kijken, een paar van die oude knapen zijn er nog en misschien lui van on ze lichting. Dat zeiden wij, maar dachten Iets heel anders, en plof! zucht te het kaartenhuis onzer dro men ineen, toen wij het zaaltje binnenstapten. Wat waren die brilleglazen weleer hoogrose ge weest Hadden wij met onze zestien jarige ogen dit pijpenlaatje heus een fééstzaal gevonden? Hadden wij op dat wrakke toneeltje met die turfkleurige gordijnen wezenlijk' Gerrit Witse tot le ven zien komen, compleet met vadermoorders en lange lijzen en een écht schellekoord? Cetera desunt het vervolg ontbreekt, stond er onder in de Camera Obscura. Inderdaad: het vervolg ont breekt. Het jeugdland zweeft ergens los in de ruimte. Laat het zweven en tracht het niet te be reiken, xuant. dan wijkt het steeds verder terug. Dit feest- zaaltje met zijn wrakke inven taris, alle dode dingen hebben iels eeuwigs: maar de levende zorgeloze jonge mensen van toen zijn nu al onvindbaar Ik hardde het niet langer dan tot de pauze, en was blij toen ik weer buiten liep onder de ster ren, terzijde van de stille Hof vijver, waarlangs eenmaal Aleid van Poelgeest en Johan de Witt gewandeld hadden. Kijk, daar: hoe statig en toch ingetogen stond het Mauritshuis met al zijn ramen verlicht in het don kere water gespiegeld. Verlicht? Maar dat was waar ook: na de restauratie was het museum bij tijden ook 's avonds geopend. Hoe zou een mens met een vreemd heimwee in het hart dat bordes en die deur kuunen voorbijlopen? Ikkwam binnen, als in het huis van een oud vriend, en bij het bestijgen van de trap viel dat dwaze heimwee van mij af. Kijk, zeiden de schilderijen, vertrouwde bekenden uit mijn jonge jaren: treur niet om wat onbereikbaar voorbij is, maar geef acht op de winst. Weet je nog hoe je ons zag met jonge onervaren open, als mooie plaatjes op reusachtige schaal, kijkspul zonder meer, uiterlijk blinkend vertoon? Maar zie nu het verfijnde gebaar van de ont- Icdershand, als enig juist cen traal punt bij de Anatomische les. De zwiexige, fraaie compo sitie van de Driekoningenavond, de peinzende klaarheid van het meisjeskopje met de blauwe hoofddoek. Het pure,'Verdroom de middaglicht van dat eeuwig ogenblik, gevangen in het Ge zicht op Delft. En ach, dat vol maakt pronkjuweel tegen die witte wand die toch geen wit is: Het Puttertje. Is het bewust genieten van dit onverwoestbaar schoon geen groter winst dan het verlies van wat jonge onbezorgdheid? Alle dingen hebben hun bestemde tijd. SASKIA. dat zij ze gezien en gehoord hebben. Iedere keer, als ze op hun akkers in de buurt van het ravyn kwamen, hadden ze het weeklagen, zuchten, steunen en het hulpgeroep van hon derden geesten om zich heen gehoord. Enkele dappere dorpsbewoners, die het gewaagd hebben, ondanks deze angstaanjagende geestengeluiden de kloof binnen te gaan, beweren, dat ze door een troep lijken zonder hoof den, die vóór hen uit de grond opge rezen waren, gedwongen werden om te keren. Iemand, die al deze verha len als onzinnige griezelsprookjes beschouwde en de kwestie zelf wilde onderzoeken, ls volslagen kvanltzin- nig uit de kloof teruggekeerd; de ge raamtes hadden, naar hij met onrus tig dwalende ogen vertelde, getracht achter hem aan tegen de wanden van de kloof op te klimmen. Men heeft voor deze panische angst van de boeren van Kanya geen ande re verklaring, dan dat het hier een geval van massasuggestie betreft en men hoopt, dat men hun het zelfver trouwen weer terug kan geven, als het gelukt de natuurlijke oorzaken van deze ,,geestenverschyningen" op te sporen en voor de boeren begrijpe lijk te maken. Heb ik geen fyne warme ochtend jas gekregen? Lekker, om zó nog een poosje in pyama rona te lopen! En als je ziek bent geweest en weer even op mag, is zo'n warm jasje ook maar wat prettig. Wilt U er misschien ook één ma ken voor Uw jongen of meisje? Dan staat hier het patroon, dat mamma gebruikt heeft. U heeft nodig ca 2.75 meter stof van 90 breed. Als U dat dikke flanel neemt, dat aan weers kanten to dragen is, hoeft U aan de voorkanten en de kraag green naden aan te knippen. De randen worden dan met biaislint of schuine repen stof omgeboord. Bij andere stof moet U een beleg (2ie stippellijn) tegen naaien. U stikt de zakken op de voor banen en sluit de zD- en schouderna den. De middenachtemaad van de kraag wordt dichtgestlkt en de kraag met de achterhals verbonden. De mouwen boort U aan de onderkant om en zet ze over de kop even inge houden met de naad ca. 3 cm. vóór de zijnaad in. Desgewenst kunt U er ook een manchet aanstikken. De cein tuur maakt U 150 cm. lang en 3 a 4 cm breed. In de taille stikt U op de U ziet, zo'n peignoirtje ïs niet zijnaden een lusje, waar U de cein- moeilijk zelf te maken en het be tuur door haalt, anders is hij telkens schermt uw kind tegen kouvatten, zoek. ELLA BEZEMER. MIDDENACHTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 8