Nederlanders gaan kolen delven in West-Duitsland Herhalingsoefeningen in 1952 NATIONALISTISCHE LEIDERS IN TUNIS GEARRESTEERD 4 PROVINCIALS ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 19 JANUARI 1952 RESULTAAT UIT BONN Driehonderdduizend ton per jaar meer Nederland en do Westduilse bondsrepubliek hebben een overeenkomst gesloten, waarbij aan bepaalde Nederlandse mijnen het recht wordt gege ven kolenlagen op Duits gebied af te graven. De overeenkomst werd Vry- dag te Bonn getekend door de ministers prof. van den Brink en prof. Er- hard. Z}j is een der resultaten van de besprekingen, die in de loop van deze week tussen de beide ministers zijn gevoerd. De overeenkomst biedt de Ne derlandse mijnen, die met hun afgravingen reeds sedert geruime tyd Duits gebied genaderd zjjn, de gelegenheid om de kolenwinning voor lange tijd voort te zetten en zij vormt daardoor een belangrijke bijdrage voor de op lossing van de Nederlandse en de Europese kolennood. Deze overeenkomst betekent voor Nederland een niet te onderschatten dollar-besparing, zo verklaarde mi nister van den Brink. Het huidige ko- lentekort van zes millioen ton per jaar wordt thans voor de helft uit Amerika gedekt en dit betekent, dat hiermede ae helft van de dollarhulp aan Nederland gemoeid is! Dank zij de thans gesloten over eenkomst zal Nederland gedurende een periode van veertig tot vijftig ja. ren in staat zijn de eigen kolenpro- ductie met twee- tot driehonderd dui zend ton per jaar te verhogen. Met onmiddellijk ingang zal de Duitse mijnconcessie „Melanie" wor den geëxploiteerd door de mijn „Wil lem Sophie", waartoe zij de conces sierechten hebben overgenomen van de „Eschweiler Bergsverein", een dochtermaatschappij van de Luxem burgse „Arbed". HOLENWAND AAN DUITSE GRENS. Reeds geruime tijd was de ontgin ning der kolenlagen van de „Willem Sophie" in Limburg zover gevorderd, dat men voor de kolenwand aan de Duitse grens halt moest houden. Dit „grensverbod" is thans dus opgehe ven. De exploitatie zal zonder grote in vesteringen direct kunnen beginnen met een productie van honderd dui zend ton per jaar. Deze productie zal later tot twee- tot drie nonderd dui- Dit jaar een tweede stuiver voor het Vierde Prinsenkind Dubbel aanlal oorlogsslachl- offertjes med vacantie Met volledige instemming van de minister van Onderwijs, K. en W wordt door de stichting „Het vierde Prinsenkind" ieder jaar een appl ge richt tot de schoolgaande jeugd van Nederland om op de verjaardag van H.K.H. Prinses Marijke, de jeugd een enkel moment te laten stilstaan bij de rampspoed, die de laatste oorlog in het leven van talloos vele kinderen heeft gebracht. Vorig jaar offerden op „Ma- rijkedag" meer dan een half millioen kinderen van zelfverdiend- of eigen spaargeld één stuiver, voor andere kin deren. De schooljeugd van Nederland bracht op deze wijze een bedrag bij een van ruim f 25.000. Op 24 April a.s. bestaat „Het. vierde Prinsenkind" vijf jaar. Uit onderwijs kringen is thans de gedachte voortge komen om in dit lustrumjaar de jeugd de gelegenheid te geven een extra stuiver te offeren. Dit betekent dat de schoolgaande jeugd van Nederland dit jaar geen duizend, maar twee duizend door de oorlog getroffen kinderen met vacantie stuurt. Blanke slavinnen. De Philippijnse nieuwsdienst heeft bekend gemaakt, dat Amerikaanse soldaten zestien christen-meisjes be vrijd' hebben, die door de opperhoof den van de Moro-stammen op Min danao als slavinnen waren gekocht. De meesten waren jonge meisjes die door de Mohammedaanse opperhoof den waren gekocht ter uitbreiding van hun harem. De meisjes waren el ders ontvoerd door leden van de Mo ro-stammen en verkocht aan de op perhoofden in de provincie Lanao. Schipper Brinkman verdronken. VJissingen en Breskens ie hulp. (Slot van pag. 1) Temidden van de woedende golven bleef do „Merope" verlaten over; alle hulp was nodig voor do beide sloep- boten. Uit Vlissingtin vertrok even wel de sleepboot „Adrlen Letzer", terwijl eerder op de dag van Maas sluis de sleepboot „Hudson" vertrok. Vanuit Breskens is do reddingboot „President Wlerdsma" vertrokken, terwijl de „Maria Blankenhelm" van Veere te Breskens werd gestation- neerd De bemanning van de „Koningin Wilhelmina" is vanuit Stellendam per bus naar Hoek van Holland ver trokken. Indien een van de vier sche pen, die buitengaats liggen, nood signalen geeft, zal de bemanning van de „Prinses Wilhelmina" die tijdens de reddingspogingen averij heeft opgelopen uitvaren met de „Jan Leis." De bemanning van deze boot was namelijk dermate onder de indruk van het verlies van hun schip per, dat zij niet meer tot uitvaren in staat waren. Intussen vertrok de sleepboot „Holland 2" van Terschel ling eveneens naar de „Merope", ter- wyl de „Arthur" uit IJmuiden zich gereed houdt. Op elk van de vier in nood verke rende schepen (Merope, Radmar, Witte Zee en Ganges) bevond zich gisteravond nog een aantal opvaren den. De sleepboot „Ganges"" meldde gisteravond nog, dat haar ankerket ting gebroken is, terwHl de zender uitviel. Men maakte gebruik van de seinlamp zich dusdanig uitgebreid, dat wy we derzijds eikaars beste afnemers zijn. De handolsbeweglng in beide richtin gen beloopt nu een milliard gulden per Jaar, waarbfl nog een belangrijk transitoverkeer komt In een gosprek met een vertegen woordiger van het Westdultse pers. bureau D.P.A. verklaarde de mi nister, dat de bevolking van Neder, land met het opnemen van Duitse eenheden in een Europees leger, een gezonde en goede bijdrage van Wesc.Dultsland aan de verdediging van West-Europa, zal Instemmen. „De Nederlanders z(jn echter tegen het weer instellen van een nieuw Duits nationaal leger". Minister van den Brink besloot met te zeggen, dat het zo dicht bevolkte Nederland aangewezen is op nauwe samenwerking met andere landen. zend ton per jaar worden opgevoerd. De door minister van den Brink ge voerde besprekingen zijn voorts van groot belang geweest voor de hand having van de export naar Duitsland van textielproducten. De drang naar export over het algemeen is trouwens veel groter geworden, zo verklaarde de minister, en in verband hiermede zijn de door hem in Duitsland gevoer de besprekingen van groot oelang geweest. Minister van den Brink zeide I naar dé daar geboren Christiansen voorts: „Het economische verkeer genoemd. Sedert 1945 heette zij tussen Nederland en Duitsland heeft „Grosze Strasze" Een „Christansen-straat". Volgens de „Allgemeine Zeitung der Juden in Duitsland" is de voornaam ste straat in de Noord-Friese stads wijk op het eiland Föhr bij besluit van de gemeenteraad omgedoopt in Frie- drich Christans'enstraat. Tijdens het naziregiem was deze straat reeds dé f OPROEP TOT STAKING. Doden en gewonden bij botsingen. Vrijdug is in Tunesie een oproep uitgegaan tot een algemene staking en zijn in Tunis voertuigen met stenen bekogeld nadat de politie zes communistische en zes nationalistische leiders had gearresteerd en hen per vliegtuig naar een plaats buiten Tunis had gebracht. De politie sloot de wegen naar en uit Tunis af en stelde een strenge contröle in op het verkeer. Volgens berichten zouden drie per sonen gedood en 30 gewond zijn te Bizerta en Ferryville by botsingen als gevolg van betogingen uit protest tegen het verbod van een nationalis tische conferentie, die in Tunis zou worden gehouden. Habib Bourgiba, een der urrestan- ten en reeds 30 jaar leider van de nationalistische partij „Neo Destour", is onlangs van een propagandareis in het buitenland teruggekeerd. Mohamed Tsjenik, de Tunesische premier, heeft de Veiligheidsraad verzocht om een onderzoek in te stel len naar het Franse bewind in Tune sië, dat een Frans protectoraat is. Ónder de gearresteerde communis ten bevindt zich de secretaris van de partij, Maurice Nizard, en de-onder- Kapper van Een verscheen weer niet. Wederom prijkte gisteren op de rol van de arrondissementsrechtbank te Assen de naam van de kapper van Een, M. J. van R., thans vertoevende in Antwerpen. Zoals men weet, was hij veroordeeld tot het betalen van de onderhoudskosten voor zijn vrouw en de beide kinderen, doch aangezien hij in gebreke bleef ook maar één cent te betalen, werd tegen hem een gevan- ;enisstraf geëist van twee jaren. Vrij- lag moest van R. zich hiervoor ver antwoorden, doch hij was wederom niet verschenen. Wel was zijn echt- ;enote W. J. E. H. aanwezig, die een Iroef relaas ophing van de narigheden, die zij tijdens het huwelijk met van R. heeft doorgemaakt. De officier van justitie persisteerde daarna bij zijn eis van twee jaren ge vangenisstraf. Critiek op Adriaan Pelf. In een rapport over de gang van zaken in Libye, voordat ait gebied vorige maand onafhankelijk werd, hebben de afgevaardigden van Egyp te, Pakistan en Tripolitanië uit ae raad van advies der V.N. critiek ge leverd op het beleid van de commis saris der V.N. voor Libye, de Neder lander Adriaan Pelt. Volgens ge noemde afgevaardigden zon Pelt Teen overleg met dë raad hebben ge- >leegd, bij de uitoefening van zijn Junctie, hetgeen in strijd was met ae richtlijnen van de algemene vergade ring. Pelt verklaart zelf, dat de raad een adviserende functie had, maar dat men gepoogd had hem de me te dringen. Menachem Beigin, de vroegere an ti-Britse terroristenleider in Israël, die aandeel had in de relletjes voor het parlementsgebouw te Jeruzalem. De ongeregeldheden deden zich voor toen het parlement de eisen tot scha devergoeding van Israël tegenover Duitsland behandelde. secretaris van het algemeen vakver bond, dat terstond heeft opgeroepen tot een algemene staking van onbe paalde duur in het gehele protecto raat. Vrijdagavond laat is officieel be kendgemaakt, dat de zes gearresteer de leiders van de „Neo Destour" naar Tabarka in het Noorden en de zes communisten naar Remada in het Zuiden van Tunesië zijn overge bracht.. Nederlandse expeditie naar Andes-gebergte. Eind April van dit jaar vertrekt uit het Peruaanse dorpje Ticapampa een Nederlandse expeditie voor een zes maanden durende onderzoekings- reis naar het Zuidelijk deel van de Cordillra Blanca, de belangrijkste ke ten op' Peruaans gebied van het An des gebergte. Deze expeditie is opgezet door twee jonge Nederlandse geologen, de 35- jarige dr. C. G. Egeler, conservator van het geologisch instituut van de gemeentelijke universiteit te Amster dam en de 27-jarige Tom de Booy, geologisch doctorandus uit Aerden- hout. Bouw ran 32 mijnenvegers in ons land. Order yan Noordatlantisch Pact. Naar wy vernemen heeft het Noord atlantisch Pact 32 mijnenvegers In Nederland besteld. Amerika zou voor de bouw van de ze schepen 100 millioen gulden bij dragen. Zes-min voor de Nederlandse militair. Het Nederlandse aandeel in de oe fening „Counterthrust" in het afgelo pen jaar is niet zo'n succes geweest, als men het hier en daar wel heeft voorgesteld. Dit bleek uit de woorden van mi nister Staf, toen hij, sprekende over deze oefening, zeide, dat wat betreft discipline en het in de hand hebben van het geheel de Nederlandse pres tatie niet sterk was geweest. „Wel voldoende, maar niet meer dan een zes min", aldus de minister. Geen vervolging tegen Leeuwarder agenten. OHicierblijf weg van volksoploop. Aan de journalisten P. Wybenga van het Fries Dagblad en Sikkink van „de Volkskrant", is door de offi cier van justitie te Leeuwarden be richt, dat de door hen ingediende klachten tegen het optreden van de Leeuwarder gemeentepolitie op 16 November jl„ geen aanleiding heb ben gegeven tot het instellen van een strafvervolging tegen bepaalde agenten. Belde heren hadden mede gedeeld dat zij, toen ztf zich na bijwo ning van de zaak Fedde Schurer huiswaarts begaven, door politie agenten waren afgeranseld. „Wie dat risico niet wil lopen, moet buiten een dergelijke volksop loop blijven", aldus de officier. Gaat Dionne-vljfling in een klooster PAULINE ZOU REEDS BESLOTEN HEBBEN. Volgens een Katholiek persbureau heeft de Dionne-vijfling het plan het wereldlijke leven vaarwel te zeggen en in een klooster te treden. Zy zou den zulks kenbaar hebben gemaakt toen zij verleden jaar kardinaal Spell- man ontmoetten, die hen aanraadde dit plan eerst goed te overwegen. Eén van de vijf, Pauline, schijnt in tussen reeds een besluit genomen te hebben. Naar verluidt zou het thans achttienjarige meisje ln Juni in het klooster van de Trapistinnen van St. Romulo worden opgenomen. HALVE EEUW STAATSMIJNEN De Staatsmijnen in Zuid-Limburg zullen op 9, 10 en 11 Mei met groot feestelijk vertoon het gouden jubileum in het zwarte goud gaan herdenken. De officiële viering zal in het raadhuis van Heerlen plaats vinden. De ar beiders zullen een bronzen standbeeld van de beeldhouwer Melis aanbie den; de beambten vier glas-in-lood-ramen van Charles Eyk voor het direc tie-gebouw en voorts een door Harry Kooien geschilderd portret van de directeuren. Er zal 'n première zijn van de film „De Zwarte Stroom" en 't Maastrichtse Orkest zal een gala-uitvoering geven. Vreugdevuren en sa luutschoten zullen niet ontbreken, 30.000 mijnwerkerskinderen zullen kun nen genieten van kinderkennissen, filmvoorstellingen, etc en op het pro gramma staan tenslotte onder meer nog voetbal- en wielerwedstrijden, een vliegfeest een bloemencorso, historische optochten etc., etc. Een omvang rijk gedenkboek is ter perse. Op de foto één uit het grote leger der „onder grondse" werkers. Nieuwe belangrijke functie voor mr. Stikker De mogelijkheid bestaat, dat ver scheidene N.A.V.O.-organisaties ver vangen zullen worden door een enkele groep op hoog niveau. De belangrijk ste post van dit nieuwe orgaan zou worden bekleed door een secretaris generaal, een soort „politieke Eisen hower", die aan het hoofd zou staan van een staf internationale deskun digen, die in staat zijn defensie, pro ductie alsmede politieke problemen af te werken. Kringen ip Parijs achten het waar schijnlijk, dat voor de post van secre taris-generaal een Europeaan zou worden aangewezen en als mogelijk heden worden de namen genoemd van minister Stikker, Spaak (België) en Herve Alphand (Frankrijk). „De herhalingsoefeningen van dit jaar zullen zwaar en van ongewone duur zijn", aldus heeft minister Staf Vrijdag medegedeeld. Dit zal vooral gelden voor de militairen die z(jn ingedeeld bij de zware tanks, die 85 dagen moeten opkomen. Het schema voor de herhalingsoefeningen is als volgt: TERRITORIALE TROEPEN. Infanterie STRIJDKRACHTEN TE VELDE. tyd van duur (in kader dagen) tijd duur (ln van kader dagen) opkomst troep Staf legerkorps, staven 2e en 3e divisie, staven 21e, 22e en 31e regt. gevechtsgroep, verbindingsafdelingen 2e en 3e divisie, stafcompagnie 2e divisie, stafcompagnie 21e, 22e en 31e regt. gevechts groep, andere stafonderdelen 20 13 nog niet vastgesteld. Regimentsstaven, regt. staf compagnieën, regt. verzor gingscompagnieën, regt. ge neeskundige comp., batal jonsstaf, bataljonsstaf com pagnieën 15/3-31/7 Bataljonskader 15/3-31/7 Bataljons, uitsluitend van het 9le regC infanterie 15/3-31/7 Luchtdoelartillerie. Afdelingen lichte luchtdoel- t)- artillerie Mrt./Nov. Andere onderdelen. Zware mortiercompagnieën Mrt./Nov. A.A.T.-compagnieën Mrt./Nov. Enkele infanterle-compagnieën worden speciale cursus omgevormd tot zware mortiercom pagnieën. Het personeel van enkele A.A.T.-onder- delen (aan- en afvoertroepen) wordt opgeroepen voor technische contröle. Ie divisie. Bataljon zware tanks 2e divisie. 21e regt. gevechtsgroep... 22e regt. gevechtsgroep 23e regt. gevechtsgroep Bataljons zware tanks... Eskadrons zware tanks 3e divisie. 27 13 40 40 3 3 in een Sept./Oct. 60 43 Sept./Oct. 40 30 15/10-15/12 55 55 Sept./Oct. 54 37 Sept./Oct. 54 37 Sept./Oct. 60 43 Aug./Sept. Oct. 85 85 Febr./Mrt. en Sept./Oct. 85 85 Sept./Oct. 47 30 De oefenperiode van 85 dagen voor de eskadrons zware tanks van de 2e divisie wordt in 2 delen ge splitst van onderscheidenlijk 55 dagen (opleiding) in Februari/Maart en 30 dagen (oefening in groot verband). Er wordt naar gestreefd de oproepen, die de juis te datum van opkomst zullen vermelden, uit te zen den: voor de territoriale troepen: vóór 1 Maart a.s., voor de strijdkrachten te velde: vóór 1 Mei a.s. Legerkorps voor manoeuvres naar Wesi-Duitsland In 1952 zal een legerkorps van 2 di visies met een aantal legerkorpstroe pen deelnemen aan de manoeuvres, welke in September in geallieerd ver band in Duitsland zullen worden ge houden. Deze divisies zullen zyn de 2de en 3de divisie. De 3de divisie be staat uit de lichtingsploegen 1950-2, 1951-1 en 1951-2. Elke lichtingsploeg vormt een regi mentsgevechtsgroep, welke als zoda nig is geoefend. De ploeg 1950-2 (de 31ste regimentsgevechtsgroep), welke 1 Februari a.s. met groot verlof ver trekt, komt terug en wel 30 dagen voor de soldaten en 41 dagen voor de offi cieren en onderofficieren. De 2de divisie bestaat uit dienst plichtigen, die in Indonesië hebben ge diend. Een deel daarvan, de 21ste en 22ste regimentsgevechtsgroep, vol bracht in 1951 herhalingsoefeningen voor wat de troep betreft in bataljons- verband, terwijl de regimentsstaven en de divisiestaf afzonderlijk werden ge oefend. De derde gevechtsgroep dezer divi sie werd in 1951 niet voor herhalings oefeningen opgeroepen, aangezien zi; eerst kort geleden uit Indonesië was teruggekeerd. Teneinde deze gevechts groep (de 23ste) op hetzelfde peil te brengen als de beide anderen, zal zij langer onder de wapenen worden ge roepen, nl. 43 dagen voor de soldaten en 60 dagen voor de officieren en on derofficieren. Voor de 21ste en de 22ste regimentsgevechtsgroep zijn 37 dagen voor de soldaten en 54 dagen voor de officieren en onderofficieren uitgetrokken. De mogelijkheid bestaat dat, onge veer tegelijkertijd met de 2de divisie, een aantal onderdelen van de 1ste di visie wordt opgeroepen. Hierover wordt nog nader beslist. TERRITORIALE TROEPEN. De territoriale troepen zijn in 1951. in bataljonsverband, voor herhalings oefeningen in werkelijke dienst ge weest. Deze bataljons worden thans tot regimenten verenigd. In verband daarmede worden dit jaar behou dens 3 bataljons, welke het 91e regt infanterie vormen uitsluitend de on derdelen opgeroepen, welke buiten bataljonsverband staan derhalve de regimentsstaven, de mortiercompag nieën en de geneeskundige compag nieën. Bovendien worden alle officie ren en onderofficieren opgeroepen. De duur dezer oefeningen is vastgesteld op 13 dagen voor de soldaten en 20 dagen voor de officieren en onderoffi cieren. Aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk overleden. Aartshertog Maximiliaan van Oos tenrijk, achterneef van keizer Frans Jozef en oom van aartshertog Otto van Habsburg, is Donderdag te Nice tengevolge van een hartaandoening gestorven. Hij was 56 jaar. Het stoffelijk overschot is gebal semd en zal vandaag per trein naar Genève, waar de aartshertog woonde, vervoerd worden. De begrafenis zal vermoedelijk in Duitsland geschieden. Niemöller tegen her-militarisering van West-Duitsland Dr. Martin Niemöller, die kort ge leden een bezoek aan Moskou heeft gebracht, heeft te Darmstadt op een vergadering van ongeveer 2000 per sonen er op aangedrongen zich te verzetten tegén West-Duitse her-mi litarisering. Niemöller's toespraak werd gehouden in het raadhuis. De zaal is zo groot, dat luidsprekers aangelegd moesten worden. Halver wege weigerden de luidsprekers ech ter, doordat een onbekende de draden doorgesneden had. Wil ook Perzië zijn verdrag met Engeland opzeggen? Volgens te Londen ontvangen be richten heeft de rechterhand van pre mier Mossadeq, de vroegere plaats vervangende premier Hoessein Fate- mi, verklaard, dat het Erits-Iraanse vriendschapsverdrag van 1857 ongel dig is. Naar men meent, duidt dit er op, dat de Perzische regering dit ver drag in een nota aan Engeland zal opzeggen, mogelijk nog dit weekein de. Engeland heeft in een nota ver klaard, dat het op zijn recht staat zijn consulaten in Perzië geopend te houden, zulks volgens boven genoemd verdragj Een Perzische woordvoerder deelde mede, dat heden op de Britse no ta geantwoord zou worden. In de Perzische regeringspers voorziet men eveneens de sluiting van alle Britse en andere buitenlandse culturele or ganisaties. Inboorlingen in Zuid-Afrika krijgen groter aandeel in bestuur. Gouverneur-generaal Jansen heeft Vrijdag by de opening van het Zuid- Afrikaanse parlement in een rege ringsverklaring gezegd, dat de in boorlingen (Bantoe-negers) in de ste den en omgeving een groter aandeel zullen krijgen in het bestuur. Nieuw s In1 een Nofedop Kapitein Soffyan, de Jeider van het bataljon 426 in Midden-Java, dat ongeveer een maand geleden in opstand kwam, is in een gevecht met Indonesische strijd krachten op de hellingen van: de berg Tjikik gedood. Bij een brand in de buurt van Coos Bay (Oregon)) zijn uit een gezin acht kin deren, van 2 tot 15 jaar, om het leven gekomen. Van het hele gezin zijn slechts vader, moeder en één dochter over. Het ligt in de bedoeling in de naas te toekomst in Zuid-West Brabant een nieuwe kazerne te bouwen. Over de juiste plaats van vestiging worden nog besprekingen gevoerd. De Nederlandse Kamer van Koop handel voor België en Luxemburg te Brussel, zal op 7 November van dit jaar haar 50-jarig bestaan herdenken. De commissie ter bestudering van het vraagstuk van de gehuwde ambtena res heelt dezer dagen aan de minister binnenlandse zaken verslag uitge bracht van haar werkzaamheden. De groot-ceremoniemeester van de Japanse keizerlijke Imfhouding, is te Lon den aangekomen on^ een studie te ma. ken van de Britse hortetiquette en staats- ceremonies. Hy zal ook andere Europese landen bezoeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 6