Het tarwe-areaal in Zeeland werd sterk uitgebreid „HANDELSBELANGEN" TE GOES HEEFT GROTE PLANNEN TOEKOMST VAN HET ZWIN IS NIET ROOSKLEURIG Zeeuwse Almanak NIEUWE KLEUTERSCHOOL TE TERNEUZEN GEOPEND Het leven is duur! le Broederband' (Ui) s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 19 JANUARI 1952 Z.LM.-BESTUUR VERGADERDE Koolzaadareaal sterk verminderd I» vergelijking' met vorig jaar is de oppervlakte tarwe in Zeeland uitge zaaid, met 1640 li.a. gestegen van 13.500 tot ruim 14.000 h.a. Wanneer de uitzaai van zomertarwe normaal zal zijn verwacht men In het gehele land een tanvearoaal van ongeveer 90.000 h.a. Tevens is er ongeveer 5000 h.a* meer wintergerst en 15.000 h.a. meer rogge uitgezaaid. Het koolzaad areaal liep terug van 11.000 h.a, tot 4.000 h-a. In Zeeland Is er nog slechts 460 l»a. koolzaad uitgezaaid, die wel voornamelijk in de Sloepoldcr te vin den zullen zijn. Deze voorlopige resultaten van de inventarisatie deelde de voorzitter van de Z.L.M., lr. M. A. Geuze mede in de jongste vergadering van het da gelijks bestuur dezer landbouwmaat- schappy. Naar aanleiding van tegenstrijdige berichten over de afzetmogeiykhe- den van schokkers naar Engeland, was het dagelijks bestuur van me ning dat de onzekerheid tot de nodi ge voorzichtigheid dient te manen. De gunstige prijzen van de groene erwten zijn een gevolg van de vraag in West-Duitsland en doordat dit land de erwten op de geliberaliseer de Ijjst heeft geplaatst. Voor bruine bonen zien de exportmogelijkheden er niet zeer gunstig uit. ZAADIAIS De zaaimais-import levert moeilijk heden op. Terwijl in 1951 ongeveer 11.000 ha. met dit voor ons land nieu we gewas werden beteeld, zal thans naar schatting 15.000 ha. worden uit gezaaid. De meeste gevraagde Ame rikaanse hybride Wisconsin 240 is echter in het buitenland niet te krij gen. Slechts in het binnenland is een niet voor de vraag voldoend quantum vermeerderd. De hoofdafd. Akkerbouw en de N. A.K. hebben zich uitgesproken voor een algehele verplichte keuring van vezelvlas. Op het ogenblik heeft men drie categorieën: gekeurd zaad (te velde en partij), handelszaad (ge keurd op partij) en slagzaad (onge keurd en afgekeurd)Het is de be doeling dus de categorie handelszaad te doen vervallen. Alles wat voor zaaizaad bestemd moet worden, moet ook te velde worden gekeurd. De rest is slagzaad. Momenteel be staat van het totaal geëxporteerde nog plm. 30% uit handelszaad. Voor komende vermenging doet in het buitenland veel kwaad. De regeling zou moeten ingaan voor 1953. Het jaar 1952 wordt een overgangsjaar, waarin ook nog ongekeurd voor veld- keuring zal kunnen worden aange meld en goedgekeurd indien raszui ver. SUIKERBIETENPRIJS De hoofdafdeling Akkerbouw acht een bietenprijs 1952 noodzakelijk van minstens 45 om zo mogelijk In krimping van de teelt te voorkomen. De suikerindustrie wil, naar het schijnt, een suikerprijs van 50. Van exporteurszijde wil men maat- verandering voor pootaardappelen. De vergadering wenst echter geen wijziging en zou. wanneer de import- landen beslist onze maten niet meer zouden willen, verre de voorkeur ge ven aan. 28/32 en 32/40 in plaats van aan 28/40, zoals o.m. werd voorge steld. Omdat de reserves van het Poot- goed Egalisatie Fonds langzamer hand zodanig zijn, dat grote risico's kunnen worden opgevangen, wordt voorgesteld de heffing te verlagen tot 50 per ha. DE ARBEIDSVOORZIENING Uitvoerig werd gesproken over de arbeidsvoorziening in de landbouw. Besloten werd te trachten een zodar nige regeling tot stand te brengen voor liet komende seizoen, dat de moeilijkheden, die zich in de afgelo pen jaren hebben voorgedaan worden vermeden. De heer Koster aeeo me dedeling van een vergadering gehou den door een aantal werkgevers in de tuinbouw, die verschillende aangele genheden, waaronder de C.A.O. '52- '53 hebben besproken. Besloten werd bij te dragen in de huldiging van de heer Sietema, die 1 Februari a s. wordt gepensionneerd. De Z.L.M, vertegenwoordiging in be stuur en commissies der Stichting zal geen verandering ondergaan. Als arbiter inzake pootaardappelen zal worden voorgedragen de heer Joh. Glerum te Ivruiningen. Mej. G. G. Sikkens die momenteel in Amerika vertoeft, hoopt in Mei haar werk zaamheden bij de Z.L.M. te hervatten. De mogelijkheid zal worden bezien een of meer prijzen beschikbaar te stellen voor de beste beantwoording der vraagpunten. Advertentie GRIEP! Mijahardt's Grieppoeders. Doos 47 cl Werken op Walcheren aanbesteed. De Herverkavelingscommissie Wal cheren besteedde Vrijdagmiddag te Middelburg in het openbaar aan het verdiepen en onder profiel brengen van een gedeelte van de Veerse wa tergang, de Halvemaanswatergang eh het uitvoeren van bijkomende werken in de Oostwatering van de Polder Walcheren. Er werd als volgt ingeschreven: J. Th. de Waard, Sliedrecht. f 134.340. Aannemingsbedrijf Zeeland. Middel burg, f 99.900- Eland Volkers, Vlis- singen, f 99.250. Sanders, Snepvan gers en Vlieger, Rijswijk, f 95.300. Fa. Jac. G. van Oord, Utrecht, f 93.846. T. H. Smeulens. Utrecht, f 92.300. Gebrs. Geldof, Serooskerke, f 89.900. Fa. Jan van 't Verlaat Zn., Har- dirixveld, f 82.200. Fa. Jasper van t Verlaat Zn., Hardinxveld, f 79.950. Fa. J. D. Janse, Colijnsplaat, f 7?.450. Van Oord, Werkendam, f 74.800. Tevens werd aanbesteed het maken van een klein gemaal met bijkomen de werken in de Zuidwatering. Hier van luidde de uitslag als volgt: N.V Prori, Wassepaar. f 18.7.70. A. C. Haak. Souburg, f 18.380. Poelman Zn-, Ritthem, f 17.985. L. J. Dekker, Vlïs- singen, f 17.500. Aannemingsbedrijf Zeeland. Middelburg, f 15.900. J. Ver- hage. Middelburg, f 12.850. Veerdienst tijdelijk gestaakt Tengevolge van de hoge waterstand kwamen Vrijdag de steigers en een gedeelte van de dam te Walfaartdijkse veer onder water te staan. Daardoor moest het verkeer Wolfaartsdijk-Kort- gene 's morgens van 6 tot 8 uur wor den stilgezet. Schepen in de Westerschelde omhooggevaren. Tijdens de hevige regen en de storm vlagen van de laatste dagen zijn twee schepen, te weten de „Analyse" en de „Commerce", die op weg waren van Terneuzen naar Hansweert, ter hoogte van Hoedekenskerke omhoog gevaren. In het schaar van Valkenisse liep het met kali geladen sleepschip .Emmanuel" vast. Deze schepen kon den allen zonder assistentie weer vlotkomen. Kamer van Koophandel voor Z.-Vlaanderen. Vrijdag 25 Januari wordt te Terneu zen de vijfde algemene vergadering van de Kamer van Koophandel, en Fabrieken 'Voor Zeeu^sch-Vlaanderen gehouden. De agenda vermeldt o.m. de verkiezing van een voorzitter en van ónder-voorzitters.' te Nieuw- en SL Joosland. Verdachte ontkent. Op vordering van de officier van justitie heeft de Middelburgse recht bank de zaak tegen de garagehou der M. P. K. uit Nieuw- en St. Joos land, die gepoogd zou hebben zijn vrouw van het leven te beroven, voor onbepaalde tijd geschorst en de stuk ken voor nader onderzoek in handen van de rechter-commissaris gesteld, omdat verdachte in de zitting ontr kende het hem ten laste gelegde' te hebben gepleegd. Vrachtauto met vee in beslag genomen. OP BOERENERF TE NIEUW NAMEN Nederlandse douane-ambtenaren, die zich verdekt hadden opgesteld bij de boerderij de G. onder Nieuw Na men, hebben een belangrijke aanha ling gedaan. Zij bemerkten, dat een Belgische vee-auto arriveerde, waar in 6 graskalveren werden geladen. Toen ze ingrepen, sloegen de begelei dende personen op de vlucht, ondanks enkele revolverschoten, die op hen werden gelost. Op het gerucht kwam de G. toelo pen uit zijn boerderij: hij beweerde van niets te weten. Desondanks werd hij in arrest gesteld, want men kon niet aannemen, dat hij zo onwetend was als hij zich voordeed. Intussen bleek, dat nog vier graskalveren klaar stonden om ingeladen te worden. Vrachtauto en tien stuks vee wer den in beslag genomen. De waarde van dit alles wordt op ,f 80Ó0 geschat. Met de Belgische jus titie is contact opgenomen om na te gaan- vanwaar de vee-auto afkomstig was. Veehouder voelde niets voor t.b.c.-bestrijding. De veehouder E. K. A. van H. uit Breskens werd enig tijd geleden door de kantonrechter te Oostburg ver oordeeld tot 50 boete of 30 dagen hechtenis omdat hij als veehouder, die, zoals het heet, runderen opstalt, niet had voldaan aan de verplichting daarvan onmiddellijk schriftelijk aan gifte te doen by de Prov. Gezond; heidsdienst voor Dieren op de door deze stichting beschikbaar gestelde formulieren. Van H. was in hoger beroep gegaan en zo kwam het, dat Vrijdag deze zaak opnieuw, thans door de Mid delburgse rechtbank, werd behan deld. Voor een veehandelaar uit Eede had verdachte twee kalveren opgestald. Hij had de Gezondheids dienst daarvan per gewone brief ken nis gegeven, niet op het daarvoor bestemde formulier. Toen zijn rund vee in Januari 1951 werd onderzocht, werden ook de opgestalde kalveren getuberculineerd en deze bleken toen positief te reageren. Ondanks dat had de veehouder dit vee niet van zijn bedrijf verwijderd. Hij had er nooit aandacht aan besteed, omdat hij niet veel voor de bestrijding van runder-t.b.c. voelt. Zijn melkkoe kwam niet met het andere vee in aanraking en dat was naar verdach- tes mening voldoende. De officier van justitie vroeg ver nietiging van het beroepen vonnis en eiste een geldboete van 5 te ver vangen door drie dagen hechtenis. KONINKLIJKE GOEDKEURING. Bij Koninklijk Besluit van 4 Januar jl. is Koninklijke goedkeuring op de statuten verleend aan de hengelsport vereniging „Vlissingen" te Vlissingen MIDDENSTAND WEER ACTIEF. Tentoonstellingstent van 1400 m2 op de Grote Markt. De plannen van de Goese Middenstandsvereniging „Handelsbelangen" om volgend jaar September ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan een middenstands tentoonstelling te organiseren, blijken bij dc leden in goede aarde te zyn gevallen. Van de oorspronkelijk beschikbare expositie ruimte van 400 m2 is reeds meer dan 300 m2 „verkocht". Daarom moest naar meer ruimte worden uitgezien. In de Vrijdagavond in liotel „De Pool" gehouden ledenvergadering werd ia principe besloten, een tent met 1400 m2 nuttige ruimte te huren. Deze tent met houten wanden en plaatijzeren dak, welke een afmeting heeft van 75 x 40 m. zal de gehele Markt beslaan en zelfs de muziektent overkoepelen. den toegestaan ingevolge de Loterij- Voordat in de goed bezochte verga dering deze plannen aan de orde kwa men, werden eerst nog enkele huis houdelijke zaken afgehandeld. We gens ziekte van de voorzitter, de heer J Donner, berustte de leiding bij de heer A. Vermaire. De heer C. Bus- traan, die aftrad als administrateur van de glas verzekering, werd dank gebracht voor zijn vele werk. Als zijn opvolger zal optreden de heer P. A. de Coninck. Na ballotage van een nieuw lid, leidde de wnd. voorzitter vervolgens de bespreking van de jubileumviering in. Over de winkelweek deelde hij mede, dat deze op de wijze als tot dusver geschiedde, niet meer zal kun nen worden gehouden. Wanneer er bij de verdeling van de prijzen aan het publiek nog slechts een zweem van jkans bestaat, kan dit niet meer wor- ZAND EN SLIB. Deskundigen verwachten, dat de vegetatie langzamerhand van karakter zal veranderen. De Rijkswaterstaat in Zeeland en de Belgische Waterstaat hebben in samenwerking met biologen van de afdeling Natuurbescherming van Staatsbosbeheer en botanici van de ,,-Jardin botauique de l'Etat" te Brus sel in opdracht van de Nederlands-Belgisch© Zwincommissie het pro bleem van de plantengroei in het Zwin aan een onderzoek onderworpen. Hun bevindingen zyn weergegeven in een rapport, dat thans aan de le den van de commissie is toegezonden. Naar wij vernemen komen de des kundigen tot dc conclusie, dat, voornamelijk door de natuurlijke verzan ding van de Zwlnmond, welk proces door de aanwezigheid van het be kende dijkje nog wordt versneld, het Zwin in zijn huidige vorm op de duur tot ondergang ls gedoemd. Als ge een kuis bewoont als het onze, dat open en bloot staat voor de wind, dat in 19H tot boven de suitedeuren in het vjater heeft gedre ven en dientengevolge geen deur heeft zonder barsten en kieren, dan hebt ge Vrijdagmorgen in alle vroegte van tussen de beddelakens uit, reeds geroepen Wind Dan hebt ge u later op de dag be zig gehouden met het dicht stoppen van allerlei reten, omdat het niet warm te stoken was. Want de wind werd storm en gierde door onze huiskamer. Maar ge hebt dan 's middags niet als wij op Vlissingcns onvolprezen boulevard gestaanDaar troonde een klein mannetje. Het helde in een hoek van vijf en veertig graden voor over. Hot had een pijpje in de mond en tuurde over de golven. In zijn ogen flikkerde welbehagen. Storm, he k riepen -wij de ouwe zeerob toe. Hij snoof verachtelijk. Een briesjemompelde hij. En juist op dat moment kwam de hevigste windvlaag van deze Vrijdag middag. Het mannetje stond eens- klaps 'zonder zeemanspet. Zijn pijpje zat niet meer tussen zijn gele tan den het kletterde aan scherven. En hij bitste een woord, dat niet voor herhaling vatbaar is. Vanwege het briesje. Bij het botanisch en bodemkundig on derzoek is komen vast te staan, dat de duinformaties aan de kust zich de laatste tientallen jaren en wel voor namelijk na omstreeks 1938 sterk hebben uitgebreid, waardoor het Zwin met dichtstuiven wordt be dreigd. Er kan veel minder zeewater liet Zwingebied binnen dringen al leen bij hoge vloeden wordt het nog geheel overspoeld waardoor gelei delijk aan verzoeting en tot op zeke re hoogte ook verdroging op zal tre den. Het gevolg zal zijn, dat de vege tatie, vooral in het dieper gelegen ge deelte van het Zwingebied, langza merhand van karakter zal verande ren. Bovendien is het Zwin in de loop der jaren nogal ongehoogd door slib- Rechtbank Middelburg. „ONDER INVLOED" ACHTER HET STUUR Vrijdag stond voor de Middelburgse rechtbank de veehandelaar E. A. v. d. K., verblijvende te Putten (B.), te recht, omdat hij onder invloed van sterke drank zyn auto had bestuurd. In Hulst was hij tegen een poort ge botst en bet mag een wonder heten, dat een wielrijdster, die op dat mo ment naderde er zonder kleerscheu ren vanaf kwam. Verdachte ontkende ten stelligste dronken te zijn ge weest, maar de getuigenverklaringen spraken zeer in zijn nadeel. De offi cier van justitie achtte het feit dan ook bewezen en eiste een gevange nisstraf voor de tijd van zes weken, alsmede één jaar ontzegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te bestu ren. De koopman J. v. d. Y. uit Middel burg stond eveneens terecht, omdat hij onder invloed van sterke drank ach ter het stuur zou hebben gezeten. Hij had een kelderluik stuk gereden, doch dit kwam volgens verdachte, omdat hij door een tegenligger werd ver blind. De eis luidde: zes weken ge vangenisstraf en zes maanden intre'- Jong van het rijbewijs afzetting. Dit proces is reeds in 1870; na de aanleg van de internationale dijk, begonnen; sindsdien is een klei laag afgezet van meer dan een meter dikte. Ook deze slibafzetting veroor zaakt, dat het gebied niet meer zo gemakkelijk geheel overstroomd wordt. EXPERIMENT MET MEUBELr Modern gebouw, dat aan alle eisen voldoet. Een gebouw, dat aan alle moderne eisen van hygiëne en van Licht en lucht voldoet, .dat verrezen is op een plaats, waar do zon volop haar heilzame kracht kan geven, dat gelegen is in een rustige omgeving en waarin het voor personeel en kleuters een lust moet zijn om in te ver blijven", aldus noemde Vrijdagavond de voorzitter van het bestuur der openbare kleuterschool te Terneuzen, de heer H. Heidemann, de nieuwe school aan d© Molendijk tijdens de officiële opening. Tevoren had de heer Heideman de talrijke genodigden, onder wie bur gemeester en wethouders, verschei dene raadsleden, de schoolarts, dok ter K. Pels en de schoolopziener voor het kleuteronderwijs, mej. H. J. Glasz, welkom geheten. De heer Heidemann releveerde In zyn rede de geschiedenis van de kleu terschool, waarbij hij dank bracht aan het gemeentebestuur, de direc teur van bouw en woningtoezicht en de aannemers voor de grote mede werking. die het schoolbestuur mpcht ondervinden. Voorts wees de heer Heidemann op de speciale schoolmeubelen, die ont worpen werden door de heren van Koningsveld en 't Gilde en vervaar digd werden door het personeel van de Ambachtsschool, waarna hy be sloot met de wens uit te spreken, dat de nieuwe school aan de verwachtin gen zal voldoen en lange jaren in de behoefte zal voorzien. Burgemeester mr. P. Tellegen, die namens het gemeentebestuur het woord voerde, sprak er zijn vreugde Ereleden en mutaties in de Zeeuwse athletiek. Uit de agenda voor de jaarverga dering van het district Zeeland der KNAU, welke voor 10 Februari a.s. te Middelburg is - uitgeschreven, blijkt, dat zowel de Districtssecretaris als de DTC-secretaris hun functie ter be schikking stellen, zodat hiervoor an deren zullen moeten worden be noemd. Voor het eerst in het ruim 25 jaar bestaande district zullen op de verga dering ereleden (organisatoren) en le den van verdienste (athleten) worden benoemd. Welke personen dit zijn, zal eerst op de vergadering blijken. Van het bestuur zijn aftredend en herkiesbaar de heren F. A. Kolijn. voorzitter en G. Termeulen jr, lid. Van de districts technische commis sie zijn aftredend de heren J. Boons, voorzitter, C, Groen, P. Koster en J. Manders. De financiële toestand is gunstiger dan ooit. Op de begroting zijn uitge trokken posten voor een jeugdleiders cursus en subsidie voor de jeugdathle- tiek in W.Z.-Vlaanderen, alsmede een storting in het fonds voor ereleden. Voorheen werden de ereleden door de KNAU benoemd op voorstel van het districtsbestuur. Nu de KNAU in afwachting van een nieuwe regeling dienaangaande op een voorstel niet tot benoeming inging, heeft het dis trictsbestuur gemeend zelf hiertoe te moeten overgaan, temeer daar de KNAU alleen de Uniebestuurders on derscheidde en de verdiensten van de Zeeuwse bestuurders zich veelal op het verenigingsterrein bevonden. De heer W. Sietema met pensioen. HOOFDASSISTENT-A RIJKS- VEETEELTCONSULENTSCHAP MIDDELBURG. Op 1 Februari a.s. zal de heer W. Sietema, hoofdassistent-A van het Ryksveeteeltconsulentschap te Mld. delborg, met pensioen gaan. De heer Sietema, die sinds 1919 in Zeeland werkzaam ls geweest, wordt opge volgd door de heer H. Lukkes. De heer Sietema, een Friese boe renzoon, was na voltooiing van zijn studie eerst werkzaam als melkcon- troleur en vervulde later de functie van hoofdcontroleur van het Fries Rundveestamboek te Leeuwarden. Per 1 Januari 1919 werd hij als assis tent verbonden aan het Rijksveeteelt- consulentschap voor Zeeland te Mid delburg cn enige jaren later werd hij bevorderd tot hoofdassistent. Al spoedig na zijn komst in ons ge west begon hij met het geven van cursussen in melken, die van veel be tekenis zijn geworden. Dit werk ver richt de heer Sietema nog altijd. Lan- fe tijd heeft hy ook les aan de land- ouwschool te Schoondyke gegeven in de vakken zuivelbereiding en melkkurfde. Hij heeft een aandeel ge had in de stichting van verenigingen voor contröle van rundvee en is al tijd zeer werkzaam geweest op het gebied van de geitenfokkerij In Zee land. In het begin van de dertiger ja ren werd hij benoemd tot secretaris van de Nederlandse Organisatie voor Geitenfokkerij. Kort voor de oorlog werd hij tevens secretaris van het varkens- en het schapenstamboek ln Zeeland. Ontelbaar is het aantal keuringen ln alle delen van de provincie, waar aan de heer Sietema medegewerkt heeft Vroeger, toen het consulent schap nog niet over een auto kon be schikken, geschiedde het transport altijd per fiets en wanneer er b.v. keuringen op Schouwen-Duiveland gehouden werden, was de heer Siete ma soms een gehele week van huis. Hy heeft ook talrijke lezingen gehou den, welke ten doel hadden de kwali teit van de veestapel te verbeteren. Uiteraard heeft de heer Sietema ln de ruim 30 jaar, dat hij in Zeeland actief ls geweest veel ten goede zien veranderen. De kwaliteit van het rundvee is aanzienlijk verbeterd, vooral wat de productie betreft, de geitenstapel is belangrijk vooruitge gaan (dank zij de aanwezigheid van het fokstatlon kon men de verbete ring meer in de richting van het man nelijk materiaal zoeken) en hetzelfde kan gezegd worden van de varkens stapel, mede dank zij de invoer van Deense varkens. over uit, dat deze school tot stand kwam en bracht hulde aan de heer Heidemann, die er bijzonder heeft toe bijgedragen, dat het huidige resul taat werd bereikt. Mej. Glasz wees op de vele moei lijkheden, die overwonnen moesten worden voordat de school tot stand kwam. Thans is het practisch onmo gelijk een kleuterschool te vestigen, zo zeide spr. Deze school is de eerste, die het gewaagd heeft meubels van een afwijkende vojm aan te schaffen, doch. niej. Glasz vertrouwde echter, dat dit experiment zou slagen. Het hoofd der school, mej. P. No tenboom, bracht dank voor het in haar gestelde vertrouwen en gaf me de namens de dames van Akkeren en Koevoets de verzekering, dat het per soneel zijn beste krachten aan de op voeding der kleuters zal geven. ANDERE SPREKERS. Vervolgens voerden nog vele spre kers het woord. De heer G. Weststra-' te bood namens School A, School C en de openbare Ulo en namens Volks onderwijs een tweetal enveloppen met inhoud aan. Een der aannemers, de heer J. Simons bood een electrisehe klok aan, de heer J. P. van Wijck sprak namens het Protestants fröbel onderwijs, de heer A. Kolthof sprak als Initiatiefnemer en bood een inge lijste plaat aan, de heer J. Versprille voerde het woord namens de buurt vereniging „Oranjekwartier" en de heer Platteeuw namens de Openbare Kleuterschool te Sluiskil. De heer A. de Nie, directeur der Ambachts school. gaf tenslotte een toelichting op de nieuwe schoolmeubelen, waar na een rondgang door de school werd gemaakt. Advertentie Dat is de klacht welke vaak gehoord wordt. En inderdaad, het leven IS duur. Daarom is het voor alle verbruikers van belang de handen in één te slaan en zich te organiseren in de ver bruikscoöperatie. Door samen als verbruikers winkels, bakkerijen, enz., te stichten en te exploiteren, komen we tot de eigen productie van tal van artikelen en hebben de prijszetting in eigen hand. Daarom: Sluit 'U aan by de Coöperatie Vlissingen Middelburg Ruim 3500 leden Een honderdjarige in Graauw Wy. hebben enige tijd meld, dat de wed. J. de Koning- meulen te Graauw haar honderste verjaardag hoopt te vieren op 28 Ja nuari a.s. Het feestcomité, aat zich daarvoor te Graauw heeft gevormd, ontwierp een program, dat op Zon dag 27 Januari afgewerkt zal wor den en dat tal van feestelijkheden en een kerkelyke plechtigheid omvat. De weduwe de Koning geniet een goede gezondheid. Gehoopt wordt, aat ze van harte aan het feest kan deelnemen. Drie van haar elf kinde ren zHn nog in leven en totaal heeft zij 187 nakomelingen tot in de vijfde generatie. Over ziekte heeft ze nooit te kla- f;en gehad. Jarenlang trok ze met wh en haar echtgenoot mee, die als „pol derjongen" op vele plaatsen in Ne derland heeft gearbeid. wet. Hierna ontvouwde de heer Vermai re de plannen tot het huren van de grote tentoonstellingstent De huur prijzen voor de stands zullen gelijk blijven. De gezamenlijke autohande laren blijken ook reeds interesse te hebben om stands in te richten. Voorts wordt een grote, gezamenlijke fruitstand verwacht, waar elke twee dagen het fruit ververst zal worden. Door bijv. bakkerijen, slagerijen e.d. in bedry'f te tonen, wil men aan de tentoonstelling een levendig karakter geven. Buiten de tent wil men voor leden de mogelylcheid van straatver koop geven. Geruime tyd werd van gedachten gewisseld over de verdeling van de standplaatsen. De commissie zal dit naar recht en billijkheid regelen. De entreeprijs van 75 ct. bij een geraamd bezoek van 20.000 personen, maakte een punt van discussie uit. Verschil lende leden waren van mening dat dit bedrag te hoog zou zyn. Een goede naam voor deze tentoonstelling neeft men nog niet gevonden. De commis sie houdt zich voor goede ideeën aan bevolen! De tentoonstellingscommissie zal nu voortgaan met de voorbereidingen en alle punten nog nader regelen op een zo voordelig mogelijke wy'ze. Er blijkt weer Interesse te bestaan voor een bloemen- en lichtweek, zo als vorig jaar.. Bij de rondvraag kwam de kwestie van de Zaterdagmarkt nog ter spra ke. Verschillende leden, zowel voor als achter de bestuurstafel, bleken niet enthousiast te zijn. Commissaris der Koningin bezocht Goes Vrijdag bracht de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, vergezeld van mr. Jan de Vries, referendaris ter 'provinciale griffie, een officeel bezoek aan de gemeente Goes. Van de gemeentegebouwen als mede van enkele particuliere j wonin gen wapperde de driekleur ter ere van dit bezoek. Nadat de Commissaris van 's mor gens elf uur tot over twaalven ten stadhuïze audiëntie had verleend aan een zevental Goese ingezetenen, werd in hotel ..De Korenbeurs" de lunch gebruikt. Vervolgens maakte de Com missaris met het voltallig college van B. en W. en de gemeentesecretaris een rondrit door de gemeente. Het ge meentebestuur had daarbij gelegen heid de aandacht te vestigen op tal van problemen, welke verband hou den met de ontwikkeling der stad, terwijl tevens verschillende objecten konden worden getoond, welke een prachtig beeld geven van de groei de zer gemeente en de energieke wijze, waarop hier de zaken worden aange pakt. Het eerst werd een bezoek ge bracht aan de Grote Kerk. De Com missaris die dit imposante kerkgebouw voor de eerste maal bezichtigde, sprak zijn bewondering uit over de wijze, waarop dit destijds is gerestaureerd. Vervolgens werd school B bezich tigd. Hierna werd naar het haventer rein gereden, waar de Commissaris werd gewezen op de moeilijke situatie waarin de gemeente hier verkeert. Alle terreinen zijn verkocht, terwijl verdere uitbreiding dringend nodig is. Gedacht werd aan het verleggen van de Schansdijk, terwijl een grens wijziging met de gemeente Kattendijke noodzakelijk wordt geacht om het industrieterrein ter plaatse te kunnen vergroten. Om aan te tonen wat ook het par ticulier intiatief presteert, werd ver volgens een bezoek gebracht aan het in aanbouw zijnde Chr. Lyceum. Ook dit werk dwong de bewondering van de Commissaris af. Hierna werden de twee nieuwe lagere scholen in bouw plan-Oost met een bezoek vereerd, waarop naar de B.L.O.-school aan de Voorstad werd gereden. Met grote in teresse en waardering nam de Com missaris der Koningin kennis van wat hier wordt gedaan voor de geestelijk mindervolwaardige kinderen. Tot slot werden de gebouwen van de Veilingsvereniging Zuid-Beveland bezichtigd. Het gehele veilingsbestuur was hier aanwezig om de gasten te ontvangen en voor te lichten over de vooraanstaande plaats, welke deze veiling inneemt Ook werd hierbij ge wezen op de noodzakelijke uitbreiding van de veiling, waarvoor aan nieuw bouw aan de overzijde van de spoor lijn wordt gedacht. Als besluit van deze dag werd een bespreking gehouden in hotel „De Ko renbeurs". Het gemeentebestuur heeft hier nog met kracht de belangen van verschillende particuliere instellingen bepleit en gewezen op de grote huis vestingsmoeilijkheden, waarmee Goes nog steeds te kampen heeft. Procedure over kerkelijke goederen te Axel. Het Gerechtshof te Den Haag be krachtigde het vonnis van de arron dissementsrechtbank te Middelburg, waardoor de Geref. Kerk (onderh-. art. 31 K.O.) te Axel in het bezit blijft van de kerkelijke goederen. Het ging hier bij om de vraag of deze goederen be hoorden aan de Geref. Kerken, of aan de Geref. Kerk (onderhoudend art. 31 K-OJ.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2