PLATTELANDSMIDDENSTAND OP BEVELAND HEEFT BEZWAREN Zeeuwse Almanak WEDEROPBOUW IN ZEELAND KOMT IN BESLISSEND STADIUM DE MARECHAUSSEE-KAZERNE TE VLISSINGEN BIJNA GEREED DE GEMEENTELIJKE INDELING IN DE PROVINCIE ZEELAND PROVINOlALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 18 JANUARI 1952. TEGEN GOESE ZATERDAGMARKT. Deputatie naar Raad van State De pogingen van liet Goese gemeentebestuur om een Zaterdagmiddag- markt in te voeren, hebben de middenstanders op de Bevelandso plat- telandsgemeenten in hot geweer geropen. Zij willen him belangen veilig stellen, Gcd. Staten hebben hun goedkeuring onthouden aan het desbe treffende besluit van de raad van Goes, waartegen het gemeentebestuur van Goes in beroep is gegaan bjj de Kroon. Op 23 Januari n.s. zal deze zaak behandeld worden in de Raad van State, welke de Kroon van ad vies moet dienen. In een druk bezochte vergadering van middenstanders uit do Bevelandse gemeenten, Donderdagmiddag in hotel „De Zwaan" te Kapello gehouden, werd een deputatie benoemd, welke bij de Raad van State de motleven van het platteland tegen een Goese Zaterdagmiddag- markt zal toelichten. De voorzitter van het actie-comité, de heer W. Remijn uit Ovezande, kon bij de opening tal van burge meesters welkom heten. Hij wees op d» noodzakelijkheid dat de midden stand op het platteland eens appèl gaat houden. Er liggen tal van vraag stukken, waarvan de invoering van een Zaterdagmiddagmarkt te Goes wel liet mee3t om een oplossing op korte termijn vraagt. Zonder Goes het recht te ontzeggen alles te doen wat nodig is voor zijn ontwikkeling, is een dorp ook gebaat met een ge zonde middenstand. Met deze markt zouhet hek van de dam geraken. De middenstand op het platteland toont ook zijn tijd te verstaan. In het belang van een economische weerbaarheid van de middenstand ten plattelande, zal getracht moeten worden dat het beroep op de Kroon verworpen wordt. In een vergadering welke 10 Janu ari jl. te Ovezande werd gehouden, werd reeds een motie aangenomen, welke naar de Raad van State is gezonden. Hierin werd er op gewe zen dat met de Zaterdagmarkt de belangen van de plattelandsmidden stand ernstig gedupeerd zouden wor den. Men lijdt reeds schade door de Dinsdagmarkt en nu zou de trek naar Goes nog meer toenemen. Ter loops werd in deze motie ook gewe zen op de mogelijke morele gevaren voor de dorpsjeugd, die Zaterdags in de stad zou blijven hangen. Voorts verklaarde de heer J. de Jonge uit Eilewouisdljk zich in deze vergadering te Ovezande bereid naar Den Haag tc gaan om kennis te ne men van het bezwaarschrift der ge meente Goes. Na deze uiteenzetting van de voorzitter en voorlezing van de notulen, werd overgegaan tot be noeming van een werkcomité. Naast de heren W. Remijn, J. de Jonge en de secretaris, de heer Joh. Wabeke uit ICapelIe, werden hierin benoemd de heren P. G. v. d. Weele, Colijns- Koperen huwelijksfeest Koninklijk Paar. Inzameling slaagde goed, ook in Zeeland In totaal heeft het comité ter voor bereiding van de viering van het ko peren huwelijksfeest van H.M. de Ko ningin en Z.K.H. de Prins der Neder landen in Nederland f 246.516.39 bij eengebracht. Hiervan werd f 212.147.45 door de provincies bijeengebracht, te weten f 95.863,81 door de inzameling van Prov. Comité's en burgemeesters en f 116.283,64 door de actie van het dagelijks bestuur van het Uitvoerend Comité. De overige bedragen beston den uit: giften van onbekenden f 413.72, opbrengst "postzegelactie f 6137.24, bij dragen buitenland f 26.475.25 en een nageltomen gift groot f 1342,73. Van het totale bedrag, door de pro vincies bijeengebracht, heeft de pro vincie Zeeland f 5852.20 bijgedragen, te weten f 5025.49 door de inzameling van Prov. comité's en burgemeesters en f 826.71 door de actie van het doge- lijks bestuur van het Uitvoerend Co mité. Het Zeeuwse percentage van het totale, door de provincies bijeenge brachte bedrag, bedraagt dus 2,7 c,c. De totale bevolking van Nederland telt op het ogenblik 10.800.000 zielen, waarvan in Zeeland 272.000, dat is 2.5 T». Zee land is dus boven het landelijk per centage uitgekomen. Bedankt voor benoeming De heer J. M. van Bommel van Vlo ten te Goes, oud-lld van Gedeputeerde Staten van Zeeland, heeft bedankt voor de benoeming tot lid van de Donderdag geïnstalleerde Raad van de Waterstaat. OP DE WIP. Naar Terneuten gaat op dü ogen blik ons hart met onweerstaanbare kracht uit, want daar ligt sinds kort het dorado, waar wij in onze jeugd (onbewust) naar gesmakt hebben. Naar de weelde ran meubeltjes, die in een oogwenk kunnen worden omgetoverd tot wagentjes, autobus sen, wippen, enzovoort l Wij zien ons daar al zitten als kleuter in een meubeltje van de nieuwe Openbare Kleuterschool te Ter neuzen. Met één handgreep wordt ons meubeltje tol een autobus, stel u voor, een autobus. Geen vermoeiend dreinen meer om de autobus, die Pieljó juist heeft ingepalmd, maar een eigen, zelfgemaakte autobus. Of een wip. Of zo maar een wagentje. Als kleuter zit je daar doodgemoe dereerd in je meubeltje en plotseling komt er uit je ondoorgrondelijke on derbewustzijn het niet meer te stui- ten verlangen naar boven om op een wip te zitten. Geen zeurderig vin gertje in de lucht; géén gelanientcer aan liet hoofd van juf, maar slechts een handgreep en hup, hip, daar zit Gijsje op de wip. Welk een besparing van energie. Geen moeizame verplaatsingen meer op Onzekere dribbelbeentjes, doe slechts eenéénvoudige handgreep. "Wij zouden veel van de autobus ge bruik maken, vermoeden wij. En Terneuzen dan toch maar aan de spits van liet Nederlands kleuter onderwijs plaat, J. Quaak, Kruiningen en M. Verbeek, Kwadendamme. Besloten werd dat ter financiering van de ac tie, per gemeente 10 zal worden bijgedragen. DE BRIEF VAN GOES. Hierna was het woord aan de heer De Jonge om verslag uit te brengen over zijn bezoek aan Den Haag. Hij begon zijn erkentelijkheid uit te spreken Jegens Ged. Staten voor hun beslissing alsmede aan alle gemeente besturen op één na, voor het protest dat zij hadden laten horen. Nimmer mag worden vergeten, dat rond een centrumgemeente, ook randgemeen ten zijn, die eveneens moeten leven. Vervolgens deed hij voorlezing van de brief welke B. en W. van Goes aan de Raad van State zonden. Hier in worden de motieven voor een Za terdagmiddagmarkt opgesomd. O.m wordt de vrees dat de middenstand op de dorpen hiervan schade zou lij den, sterk overdreven genoemd. Daar bij wordt erop gewezen dat op deze markt meestal artikelen worden ver kocht, als verse vis, fruit, speelgoed e.d., welke op de dorpen niet wor den verkocht. Het moet aan huis vrouwen met een smalle beurs in Goes ook mogelijk gemaakt worden, deze artikelen op de markt te ko pen. Op dit beroepschrift bleken b\j de Raad van State tal van adressen te zijn binnengekomen van organi saties, welke zich tegen een Zater dagmarkt uitspraken. Volgens de heer De Jonge was er ook een mis sive van het Ministerie van Econo mische Zaken, welk ministerie sterk afwijzend tegenover het Goese ver zoek zou staan. Het gemeentebestuur van Goes heeft later nog een tweede bezwaarschrift ingediend, waarin o. m. wordt opgemerkt dat er geen sprake van is; dat de mensen uit de dorpen door de Zaterdagmarkt naar Goes worden getrokken. Het alge meen belang van de handel zou er mee worden gediend, terwijl ook de vreemdelingen naar een markt wa gen. Nadat de vergadering een deputa tie had benoemd bestaande uit de heren P. G. v. d. Weele, Colgnsplaat, J. Quaak. Kininingen, J. de Jonge, Ellewoutsdijk en burgemeester 'Tb. J. Andriessen uit Ovezande, ontspon oVèr een en ander een vrfj uitvoeri ge gedachtenwisseling. Hierbij gaf 'burgemeester Funk van Heinkens- zand nog- de wenk om' een pleitnota samen te stellen. Voorts kwam de gedachte naar vo ren gezamenlijk meer kracht te ont plooien, teneinde te tonen wat de mid denstand op het platteland waard is. Hiervoor Is echter organisatie een eerste vereiste. Advertentie Vlissingse sportweek van 6 tot 14 Juni, TEN BATE VAN SCARBOROUGH- UIT WISSELING. In de bovenzaal van café Kiviet te Vlissingcn kwam de Contact Organi satie voor de 'sportuitwisseling Vlis- singen—Scarborough bijeen onder leiding van dc heer A. Korteweg. Nada t het Jaarverslag door de heer A. Verdonk was voorgelezen werd be sloten een sportweek te houden van 6—14 Juni waarvan de baten zullen dienen om het bezoek van de Scarbo- rough-ploeg van 18 tot 29 Augustus aan Vlissingen te bekostigen. Het programma voor de Juni-week werd voorlopig vastgesteld als volgt: Vrijdag 6 Juni: défilé en fakkelloop: Zaterdag 7 Juni: zwemwedstrijden en voetbal; Maandag 9 Juni: hand bal; Dinsdag 10 Juni: korfbal; Woensdag 11 Juni: jeugdwedstrijden, boksen én gymnastiek; Donderdag 12 Juni: athletiek; Vrijdag 13 Juni: ta feltennis; Zaterdag 14 Juni: wandel tochten, tennis, wielerwedstrijden en mogelijk roèiwedstrijden. Dè sportweek zal staan onder lei ding van de initiatiefnemer de heer J. Stevens. De sportverenigingen zul len zelf de organisatie verzorgen. Hij wilde gehuurde auto verkopen. De Middelburgse politie heeft een bewoner van Zuid-Beveland, zekere D., die getracht heeft een gehuurde auto aan een handelaar te Middelburg te verkopen, in arrest gesteld. D. was naar Den Haag gereisd en had daar een auto gehuurd. Hij reed daarmee vervolgens naar Middelburg en bood de wagen aan een handelaar te koop aan. Deze ging op het aanbod niet in, waarop D. verklaarde voorlo pig reeds met een gedeelte van het gevraagde bedrag tevreden te zijn. Het restant wachtte hij dan wel af en de auto zou hij bij de handelaar ach terlaten. Deze vertrouwde echter de zaak niet. noteerde het nummer van de wagen en waarschuwde de politie, welke er spoedig in slaagde D. oo Zuid-Beveland aan te houden. De man werd in arrest gesteld en naar Middelburg overgebracht. Dertig jaar bij' de Z.H. Reddingmaatschappij DE HEER A. V. D. STER TE BRESKENS VIERT JUBILEUM. Deze week herdacht de heer A. v. d. Ster, le machinist aan boord van de reddingsboot „Pres. J. V. Wierds- ma", te Breskens, de dag dat hij voor 30 jaar in dienst trad bij de Zuid- Hollandse Reddingmaatschappij. Niet minder dan 7 onderscheidïn- j gen werden hem gedurende zijn diensttijd bij de reddingmaatschap- PÜ uitgereikt. Hiertoe behoort o.a. I een onderscheiding van de Noorse ko ning, die hem in 1928 werd verleend voor assistentieverlening aan het Noorse s.s. Christian Michelsen. Een der meest gevaarlijke ondernemingen uit zijn loopbaan, is nog van recente datum. Het betrof de hulp aan het Zweedse s.s. Asloch, waarbij de Pres. J. V. Wderdsma, toen onder bevel van schipper Slis, door een grondzee ge grepen werd en een slagzij maakte van meer dan 90 graden, met het gevolg, dat het water in de machine kamer liep. REDEN TOT TEVREDENHEID In het afgelopen jaar werd weer een flinke stap in de goede richting gezet In de burcht van de Provinciale dienst voor wederopbouw en volkshuis, vesting te Middelburg een kapitaal pand aan de Seissingel is men ruimschoots tevreden over wat 1951 aan het herbouw front te zien heeft ge geven. En niet ten onrechte, want er kon dat jaar zeer veel gepresteerd worden. Waar bovendien in alle sectoren van de wederopbouw een versnel ling van het tempo is te verwachten nu de Wet op de materiële oorlogs schade van kracht is, weten ook de twijfelaars waar zü aan toe zijn en zul len spoediger tot een beslissing kunnen komen kan voorspeld w orden, dat 1952 voor de herbouw een beslissend jaar zal zijn. 3Iits er natuurlijk i niet opniemv een bonwstop wordt afgekondigd „WIND EN WEDER DIENENDE Er was enige vertraging Twee jaar geleden om juist te zijn: op 30 Maart 1950 arriveerde op de hoek BoterbloeralaanRibesstraat te Vlissingen de directiekeet van de firma, belast met de bouw van de nieuwe marechaussee-kazerne. Terstond werd begonnen met het egaliseren van het bouwterrein en naar liet zich thans laat aanzien, zal begin Maart 1952 het Circa elf meter hoge bouw werk gereed komen. De vyf bijbehorende dienstwoningen voor gehuwde on der-officieren van het wapen der Koninklijke Marechaussee zijn reeds voor 99 afgebouwd. De kazerne staat nog slechts gedeel telijk in de steigers en in de loop van deze week zal ook de resterende steii ger aan de voorzijde geslecht kunnen worden. De kap zit er dan ook al op en in het huidige stadium is het moge lijk het gebouw van kelders tot zol ders te verkennen, zonder enige ,vorm van ook maar het minste levensge vaar. Bij de bouw is een ruim gebruik van beton gemaakt, hetgeen uiteraard van groot practisch nut is voor b.v ruimten als het archief en de munitie opslagplaats. Deze opslagplaats is overigens vervaardigd uit beton en staal, zodat de bewoners uit de omge ving het hoofd rustig kunnen neer leggen; de explosieve stoffen zullen deugdelijk worden opgeborgen! WIJDE BLIK. De toekomstige bewoners van de nieuwe kazerne ongeveer twintig in getal kunnen straks genieten van een wijde blik over de omgeving. Rond de op de bovenste verdieping gelegen reserve-slaapaccomodatie is namelijk een balcon aangebracht en van daar Uit heeft men een prachtig uitzicht op de duinen en over het wijde "Walchef- se land. Dit toekomstige oord van orde en lucht, ontworpen door de architect E. F. Groosman, is uitermate practisch ingedeeld, terwijl niettmin ook aan het comfort de nodige aandacht is geschon ken. De mannen hebben onder meer de beschikking over een eetzaal, die tevens als conversatiezaal geschikt zal worden gemaakt. Op de eerste verdie ping. direct boven 't sousterrain, komt oen ruim dagverblijf en tevens hét bu reau van de brigade-commandant. Voor hen, die menen hier enig belang bü te hebben, diene nog. dat de nieu we kazerne tevens plaats zal hebbèn voor drie arrestanten.. Deze dag- (én nacht-)verblijven zijn evenwel van alle comfort gespeend. DE DIENSTWONINGEN. Intussen zijn de vijf dienstwoningen voor gehuwde onderofficieren vrijwel gereed en zeer binnenkort zal men met het schilderwerk kunnen aanvangen. Het zijn doelmatige woningen, die dank zij de grote ramen een maximum aan licht zullen opvangen. Gelijkvloers bevinden zich twee kamers en een keuken, terwijl de bovenverdieping drie slaapkamers plus een douche-cel herbergt In de huizen is veel aan dacht geschonken aan de voor elke huisvrouw belangrijke factor „berg ruimte". De achtertuinen (met schuurtjes) Optreden van het Delft's Madrigaal-koor te Huist. Onder leiding vande oud-Terneu- zenaar de heer Pierre van Hauwe, zal het Delft's Madrigaal koor Za terdag a.s. in de Graanbeurs te Hulst een uitvoering geven van West-Euro- pese volksliederen, chansons en klas sieke liederen. Voor de leerlingen van het Jansenius-lyceum wordt een speciale uitvoering gegeven in de aula. TONEELRECENSIE. Onder de recensie van de uitvoering van „Het Vlissings Schouwspel", wel ke wij gisteren plaatsten, waren ae initialen van de recensent helaas ver minkt. Zij luidden G.B. lopen ineen met het kazerneterrein, doch wanneer straks de gehele bouw voltooid zal zijn. zal tevens voor een afscheiding tussen achtertuinen en ka zerneterrein worden zorg gedragen. DRIE MAANDEN VERTRAGING! Tengevolge van een stagnatie in de aanvoer van biuiien- en gevelstenen Is bij de bouw van deze nieuwe kazerne een vertraging van minstens drie maanden ontstaan. Hoewel ook de stenen evenals al het overige materiaal van de bin nenlandse markt werden betrokken, duurde de aflevering geruime tijd. De leveranciers van de stenen hadden destijds namelijk tevens orders voor meer winstgevende objecten en ge trouw aan het goed vaderlandse devies „zaken zijn zaken" gingen deze orders voor. Het gevolg was. dat de gevel- en binnenstenen voor de kazerne nog „heet van de oven" gebruikt werden Op al het materiaal is een scherpe se lectie toegepast, zodat alleen het beste verwerkt werd en zo ontstond een vertraging in de bouw van drie maan den. Thans komt het einde van de werkzaamheden evenwel in zicht en „wind en weder dienende" zal Vlis singen begin Maart kunnen bogen op het bezit van een gloednieuwe mare chaussee-kazerne. I In het afgelopen jaar draaide de bouwstop zowel op het terrein van de wederopbouw als op dat van dc volkshuisvesting een lonk in de ka bel. Niettemin kawmen er in het na jaar toch vele plannen uit de bus, zo dat het voor 1951 beschikbare volu me een derde deel van het contin gent, dat Zeeland over drie jaar meest uitsmeren verwerkt kon worden. Goedgekeurd werden 386 herbouw- gevallen tot een bedrag van 7.400.000, alsmede de bouw van 177 woningwet-woningen (totaal 1.500.000) van 367 premiewoningen, huizen, die dus met rijkspremie wor den gebouwd 4.400.000) en van 30 andere woningen, zonder rijksfinan ciering 360.000). Interessanter nog. zijn de aantallen gereedgekomen pan den: 933 woningwet-woningen, 352 herbouwde woningen, 297 premiewo- ninggen en 45 andere woningen. Van de 572 huizen voor gerepatrieerden kwamen er 376 in uitvoering. Ver wacht wordt, dat over enige weken het gehele contingent goedgekeurd zal zyn. De hier genoemde aantallen geven inderdaad aanleiding tot te vredenheid, ook ai zijn de aanne mingssommen wel betrekkelijk boog geweest. Wanneer gezegd wordt, dat 1952 voor de wederopbouw in Zeeland een beslissend jaar wordt, dan is dit in technische zin bedoeld; de financiële afwerking zal uiteraard langer du ren. HERBOUWPLANNEN. Dit jaar zullen vermoedelijk wel alle gemeentelijke herbouwplannen worden goedgekeurd. Dit is trou wens in 1951 reeds met vrij veel plan nen geschied. De woningbouw in ver band met de behoefte van de indus trie heeft ook alle aandacht gehad. Het hiervoor door het Rijk toegewe zen woningcontingent, ook al be stemd voor een tijdvak van drie jaar, is door Gedeputeerde Staten reeds geheel over de daarvoor in aanmer king komende gemeenten verdeeld. Men weet in die gemeenten dus thans waar men aan toe is. Indien voor bij zondere ontwikkeling nog industrie- woningen nodig zijn, kan het Rijk de ze toewijzen. Wat de wederopbouw betreft, kan nog worden geconstateerd, dat Mid delburg technisch verder is: dan Vlis singen. Dit vindt niet -in" de eerste plaats-zyn oorzaak in het feit, dat Vlissingen's herbouwplan nog niet is goedgekeurd (Middelburg verkeert in dezelfde omstandigheid), maar is voornamelijk een gevolg hiervan, dat er in de binnènstad nog diverse pro blemen liggen. Volgens de provinci ale directie is het echter wel te ver wachten, dat 1952 ook hier meer licht zal brengen. BOERDERIJENBOUW. In 1951 kwamen in Zeeland 84 boerderijen gereed. De oorlog ver woestte 734. hofsteden, maar 389 zijn er al weer leant en klaar, terwijl 165 gedeeltelijk werden herbouwd. Dit jaar komen er weer honderd op sta pel te staan. Een zeker aantal zal nooit meer herbouwd worden. Waar enigszins mogelijk, worden de nood- boerderijen in de nieuwbouw opgeno men. Bestaat hiervoor niet de gele genheid, dan worden zij gesloopt; de afbraak wordt dan bij de nieuwbouw gebruikt. Onze provincie telt mo menteel nog 2170 noodwoningen, waarvan de levensduur op 10 jaar is gesteld. Na afloop van deze periode zullen zij door nieuwe woningen wor den vervangen. Ook in 1951 werden weer talrijke rijksgoedkeuringen afgegeven voor de bouw van grote gebouwen en wel tot de volgende bedragen: kerken 478.525; scholen 1.793 740; gebou wen voor gezondheidszorg 4.550.881; andere overheidsgebouwen 225.560 en overige bouwwerken (geen wo ningen) 11.861.229. dat wil zeggen tot een totaal van 18.909.935! Voor openbare werken werden goedkeu ringen verleend tot een totaal-bedrag van vijf-en-een-half millioen gulden. Advertentie CARBOVIT (Actieve Kool-Dragées) reinigt maag en ingewanden van kwade stoHen. Per doos 41 cl. Flacon t 1.03. ATHLETIEK JEUGDLEIDERS- CURSUS. De ZeeHwse athletiekvèrenigingen kampen veelal met een tekort aan jeugdleiders. In verband hiermede overweegt het districtsbestuur reeds lang over te gaan tot het hóuden van een jeugdleiderscursus. Thans zijn de voorbereidingen zover, dat de Zeeuw se verenigingen in de gelegenheid zullen worden gesteld enkele leden een cursus te doen volgen, opdat in deze behoefte wordt voorzien. De yer- enigingen hebben het nu dus in eigen hand deze reeds jaren heersende moeilijkheden op te lossen. Mr. Dr. A. J. J. M. MES OVER In Januari-nuramer Zeeuws tijdschrift. Belangrijke conclusies. Het zo juist verschenen 'januari nummer van het Zeeuws Tijdschrift opent met een gedicht „Zeeuwsch wéérzien" van „Joringel", speels en blij. een belangwekkend staal van het dichterschap van „Joringel", achter welk pseudoniem men gemakkelijk mr. J. C. van Schagen herkent. Mr. Idr. A. J. J. M. Mes behandelt de herziening der gemeentelijke inde ling, die in Zeeland de gemoederen zo bezig houdt. Uitdrukkelijk stelt de schrijver vast, dat hij niet in zijn kwaliteit als lid van Gedeputeerde Staten, noch als voorzitter van de Provinciale Adviescommissie voor de gemeentelijke indeling schrijft, geen concrete mededelingen wil doen, noch een handleiding wil geven waarnaar Gedeputeerden of de Ad viescommissie zfch richten, noch een sleutel tot het vinden van een ant woord op de vraag, welke gemeenten zullen blijven bestaan, welke niet of niet onveranderd. Men kan dit nega tieve uitgangspunt van de auteur be grijpen en het niettemin betreuren, daarbij de vraag stellend of mr. Mes niet al te voorzichtig is. Natuurlijk bevat overigens zijn artikel tal van belangwekkende bizonderheden. Mr. Mes gaat uit van twee stellin gen. le. dat het inwonertal van een ge meente zodanig dient te zijn, dat een eigen burgemeester, een eigen secre taris, en eigen ambtenaren met een passend salaris mogelijk zijn; 2e. de verzorging van de gemeen- telijke taak niet te zeer moet resul teren in de plaatsing op de begroting van cijfers, het „bedrag per inwoner", als bijdrage in de kosten van de ge meenschappelijke regelingen; het cri terium dient hier, naar zijn mening, te zijn, dat het zwaartepunt bij de eigen verzorging behoort te liggen. De conclusies van de schrijver lui den: 1. De zeer kleine gemeenten ontbe ren een eigen gemeentelijk leven en zijn niet bij machte om haar taak in voldoende mate te behartigen, zonder dat aan de wijze waarop deze taak- behartiging plaats vindt grote be zwaren zijn verbonden. 2. De samenvoeging van dergelijke femeenten tot een groter geheel moet erhalve ten gevolge hebben, dat het nieuwe, grotere verband groot ge noeg en in staat is om in voldoende mate een eigen gemeentelijk leven tot ontwikkeling te brengen. 3. De samenvoeging behoort de vorming, althans het scheppen van de mogelijkheid tot vorming van een groter harmonisch geheel ten dóel te hebben. Daarom zullen de samen te voegen eenheden in het algemeen een gelijksoortig karakter moeten hebben (samenvoeging van plattelandsge meenten), 4. Het eigen leven van de samen stellende delen dient behouden te blijven. 5. Het is naar mijn mening niet noodzakelijk, dat de bevolking van het nieuwe geheel in grote meerder heid van dezelfde godsdienstige over tuiging is. De aanwezigheid van groepen van verschillende godsdien stige gezindheid kan bepaalde, gezon- Zomerzegelverkoop in Zeeland. Opbrengst in 1951 achteruitgegaan Uit het rapport van het landelijk comité tot verkoop van zomerzegels, blijkt dat deze verkoop vorig jaar in ons land bruto f 448.060.38 heeft op gebracht en netto f 144.607,63 aan het comité kon worden afgedragen. Dit is het bedrag van "de toeslag die op de-zegels verschuldigd is. fii Zeeland bedroeg de opbrengst f 7)3 4^,89 bruto en 12577,(39 - netto, het geen, neeVkomt op een 'achteruitgang' van 7 Va in vergelijking met de ge-" tallen van vorig jaar..Nog sterkef Was' de .achteruitgang in Noord-Brabant (31.3 To): en Drente (15.97 doch daar staat in verschillende andere pro vincies een behoorlijke stijging tegen over, zodat de totaal opbrengst 10% meer bedraagt dan vorig laar (netto 9.8 meer). Vergelijken we de getallen voor Zeeland naar de verschillende delen dan blijkt uit dit rapport, dat er een sterke daling was in Axel, Breskens en Yerseke, doch dat bijv. Tholen, Zie- rikzee, Goes en Hulst behoorlijk ste gen. Tenslotte zijn de ontvangsten ,nog gesplitst in die van de verkoop der plaatselijke comité's (15 stuks in Zee land) en die van de kantoren. Door de comité's werd verkocht voor f 2760,11 (in 1950 voor f 2582.42) door de kan toren f 5186.78 (f 6008,36 in 1950). Het hoogste bedrag werd bereikt door het kantoor Breskens met f 1657.98. Beiielux-ronde gaat door. Schorsing Scheldegouwen opgeheven Naar wij vernemen zijn in de jong ste ledenvergadering van de R.A.C.- Zuid in behandeling genomen de ver zoeken van de nieuw opgerichte Zeeuwse Auto- en Motorsportvereni ging om erkenning en van de MAC. Scheldegouwen om de over haar uit gesproken schorsing op te heffen. Beide verzoeken werden ingewil ligd, zodat thans te Middelburg twee auto- en motorclubs naast elkaar; be staan, of daarmede de goede zaak ge diend wordt laten wij in het midden. Naar wij verder vernemen zal de M.A.C. Scheldegouwen ook dit jaar de'. Beneluxronde organiseren. Met de voorbereidende werkzaamheden is reeds 'n aanvang gemaakt. Als voor lopige datum is vastgesteld 25—26 Juli a.s. Ook de motor-terreinkampioen schappen zullen normaal doorgaan en wel op 7 Juni. De opheffing der schorsing van Scheldegouwen kon een feit worden, doordat sedert enige tijd de vroegere secretaris geen lid meer der vereni ging is. de voordelen opleveren, doch dan die nen de minderheden zó krachtig te zijn, dat een voldoend sterke verte-? genwoordlging mogelijk is en dat de ze minderheden geen reden hebben, zich verdrukt te gevoelen. 6. De verbindingen en de ilgglng van de samenstellende delen ener nieuwe gemeente moeten van die aard zijn. dat de „trek" naar elkaar toe is, hetgeen vereist is voor de vor ming van een geheel. Het Januarinummer bevat verder een artikel van A. Korteweg over het ringrijden op Walcheren, een zeer belangwekkende studie van dr,'J. J. Westendorp Boerma over „De klok ken van Noord Zeeland" en het' eer ste gedeelte van een artikel „De.mos- selvisserij in Zeeland" van J H. Roel- vink. een uit Zonhemaire geboortig student aan de Ec. Hogeschool'te- Rotterdam. Een gevarieerde inhoud dus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2