Klimaatsverschillen bij geboorte van twee bijbelvertalingen Twee-derde van de Nederlanders bidt en dankt aan tafel NEDERLAND NIET MEER IN DE SCHULD BIJ E.B.U. UITBREIDING TWEEDE KAMER HEEFT VELER INSTEMMING Hs In de greep van de Woestijn WOENSDAG 16 JANUARI 1952. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TUSSEN DORDT EN AMSTERDAM. De oude Waarheid in nieuwe woorden De nieuwe vertaling van de Bijbel, uitgevoerd op last van het Nederlands Bijbelgenootschap, wordt vandaag tijdens een plechtigheid in Amsterdam aan de Nederlandse christenheid aangeboden. Zal deze vertaling de oude, die op last van de Staten-Generaal werd uit gevoerd, vervangen? En daarmede een stuk van de geschiedenis, die deze Statenvertaling omzweeft, terugdringen In Dordrecht was men samengeko men in Generale Synode, afgevaar digden uit alle gewesten, uit het bui tenland, ook van overheidswege, om de strijd met de Remonstranten te beslechten. Midden in de voorberei dingen tot het grote gevecht, op de zitting van 19 November 1618, kwam het voorstel ter tafel om de Bijbel te doen vertalen. Verschillende geweste lijke synodes hadden er op aangedron gen. Er waren immers wel vertalin- ëen, maar dia waren ronduit slecht. egeen, die het meest gebruikt werd, was niet rechtstreeks uit de grondta len, Hebreeuws en Grieks, maar uit het Duits vertaald. Verschillende pre dikanten kenden de grondtalen niet en konden dus niet precies nagaan wat er eigenlijk stond een gevaar in een tijd, toen de theologische strijd hoog oplaaide. Slechts één afgevaardigde keerde zich tegen dit voorstel, n.l. Frederici uit Utrecht, Remonstrant, orridat er zoals hij zeide ook in de gang bare vertalingen voldoende stond, dat tot eigen zaligheid dienen kon. Maar alle anderen zeiden: accoord. Alleen werd wèl bepaald, dat men zorgvul dig de vertalers zou uitzoeken. Men wilde niet alleen de beste deskundi gen hebben, maar ook mannen van een vrome en heilige levenswandel. Dit besluit werd aangenomen en de overheid Staten-Generaal kreeg het verzoek om het goed te keuren... en de uitvoering te betalen. IN 1952. De aanbieding van de nieuwe ver taling te Amsterdam 1952 geschiedt onder wel heel andere verhoudingen. Geen kerk en geen overheid kwam er bjj te pas. Nu was het een vereniging van personen, die meer dan 100 jaar bijbels hadden verspreid. De Bijbel en niets dan de Bijbel. Zonder uitleg. De kerken kwamen hier evenmin bij te pas. Zij hebben intussen wèl meegespeeld. Immers: de twee verta lingscommissies werden zorgvuldig samengesteld. Opnieuw waren het mannen van een vrome en heilige le venswandel. Maar dat bijv. de Gere formeerde voorzitter, de Amsterdam se oud-testamenticus van de Vrije Universiteit prof. dr. C. G. Aalders wat anders bij die vroomheid denkt als zijn collega van de Gemeen telijke Universiteit, de Vrijz. Her vormde prof. dr. M. A. Beek, is wel zeker Wat, naar beider getuigenis, in het eigenlijk vertaalwerk op geen enkele wijze een moeilijkheid gege ven heeft De kerken hebben in zover re meegespeeld, dat mén zonder ruggespraak overigens in de ver- talmgscommissies die mannen geko zen heeft, die om hun geleerdheid èn om hun vertrouwen in bepaalde sec toren van het kerkelijk leven een goede naam hebben. Thans geen Sy node dus, die leefde in het klimaat van een a.s, leerbeslissing, maar een vereniging, die zich verre hield van elke beoordeling van de leer. De overheid betaalt niets aan de Amsterdamse vertaling. In de prijs van de Bijbel, die men straks kan ko pen, zijn de kosten van de vertalers die tijdens hun wekelijkse zitting in het Bijbelhuis aan de Herengracht te Amsterdam jaren lang, winter en zomer, in vredes- en oorlogstijd, een heerlijk bord soep kregen bij de mee gebrachte boterham berekend. De overheid neemt dan ook geen enkele verantwoordelijkheid voor deze ver taling. Er is niemand, die zich zoiets kan voorstellen. De Statenvertaling heeft onze taal op menig punt diep beïnvloed. Er is een tijd geweest, dat men het volk leerde lezen, opdat het zelfstandig de Heilige Schrift kon benaderen. Geen der vertalers heeft de verwachting, dat him werk die betekenis zal heb ben. Want dit nieuwe boek is een der vele uitgaven, die jaarlijks, dagelijks, van de drukpers komen. De betekenis is er vooral in gelegen, dat thans aan de kerken der Refor matie een boek wordt aangeboden. Al die kerken moeten zich de vraag stellen of zij het als de officiële ver taling kunnen aanvaarden. Hierin komt de eenheid in de veelheid dier kerkformaties naar voren. Degeen, die deze vertaling dagelijks tot zijn metgezel neemt, zal hier in nieuwe woorden, meer eigen aan deze tijd, de Waarheid opnieuw horen. Degeen, die verderweg van de Bijbel staat, zal wellicht aangespoord worden dit oude Boek tot zich te nemen, opdat d Woord in de taal van deze tijd hem misschien nieuwe dingen kan zeggen. Ds. L. H. Ruitenberg. Na zijn aankomst te New Yorlt werd de Nederlandse eerste minister dr. W. Drees verwelkomd door de Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten, dr. J. H. van Roijen (links) en de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, Selden Chapin (rechts). Een onderzoek door het N.I.P.O. „Is het als U thuis eet by U gewoonte voor en na tafel te bidden en te danken of niet?" Deze vraag heeft het Ned. Instituut voor de Publieke Opinie onlangs aan vele mannen en vrouwen uit alle lagen van de bevolking en over het gehele land verspreid gesteld. Dit zijn de resultaten: 64 van alle volwassenen bidden en danken ge woonlijk voor en na het eten; 32 doet dat niet; 4 gaf geen antwoord. Looncompensatie voor premie werkloosheid- verzekering Alvorens de werkloosheidswet in werking treedt, zullen nog allerlei moeilijke problemen moeten worden opgelost, aldus de Staatssecretaris van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, in een rede, welke hij Dinsdag avond hield te Deventer. De vraag rijst of de premiebetaling door de arbeiders, die 2 bedraagt, tot com pensatie in de lonen aanleiding moet geven. Dit onderwerp zal door de Stichting van de Arbeid moeten wor den bezien. Zou de lichtelijk dalende tendens in de totale kosten van het levenson derhoud der laatste maanden aan houden, dan zou dit de invoering der wet vergemakkelijken. Een ernstige moeilijkheid biedt nog de invoering van de wet in het landbouwbedrijf. Het gevaar dreigt, dat de premie voor de losse arbeiders in dat bedrijf op een te hoog peil zal worden be paald, waardoor de prijzen der voe dingsmiddelen nadelig zullen worden beïnvloed. Zoals te verwachten, vindt het N.l. P.O. grote verschillen naar de gods dienstige overtuiging van de onder vraagden. Bij de Gereformeerden antwoordde 97%, bij de Rooms-Ka- tholieken 93%, dat zij geregeld voor en na tafel bidden en danken. Bij de Ned. Hervormden doet 68% het en 29% niet. Daarentegen antwoordde 87% van de mensen zonder kerkge nootschap, dat zij voor en na tafel niet bidden en danken. Het N.I.PO. heeft ook gevraagd waarom men het doet. De belangrijk ste antwoorden luidden: „Ben gelo vig", Geloofsovertuiging" en „Alles komt van boven, God danken voor Zijn gaven" De belangrijkste redenen waarom men het niet doet, zijn: „Ben niet gf lovig" en „Ben het niet gewend' „Is nergens voor nodig", .Heb er geen behoefte aan". Franse troepen ziin toestand bij Tonkin meester. De Franse troepen zijn de toestand bij Tonkin in Indo-China, waar reeds vier dagen wordt gevochten, volko men meester. Dinsdag leverde het Franse leger met succes een gevecht tegen 15 ba taljons van de Vietminh. Israël mag onderhandelen met West-Duitsland. OVER HERSTELBETALINGEN. De commissie voor buitenlandse aangelegenheden van het Israëlische parlement heeft de regering Dinsdag gemachtigd met West-Duitsland te onderhandelen over herstelbetalingen aan Israël. 5 Toch is 't zo I 178 Wanneer hier gesproken wordt van de benamingen „Holland" en „Ne derland" is het verre van mij te trachten de smeulende vonk der te genstellingen aan te blazen, doch ge schiedt dit uitsluitend om aan te to nen hoe zot het is dat wij Nederlan ders niet onder één naam bekend staan. Fransman, Duitser en Engels man duiden ons land aan met Hol- 1 land., zowel als met (de) Nederland (en), en ook bij de meeste andere landen dragen wij deze twee namen, öf de foutieve naam Holland". Dat de oorzaak daarvan niet alleen in het verleden ligt, kunt U direct gewaar worden in een trein met supporters naar Antwerpen, want desgevraagd zullen 90 van de 100 Nederlanders U vertellen dat zij „Holland"België gaan zien. Bij de voetbalwedstrijden kunnen we nog wel even als toeschouwer ver blijven, want herhaaldelijk klonk vóór de aanvang van de wedstrijd ons het „Wien Neerlands Bloed" in de oren. Weliswaar is het Wilhelmus thans of ficieel als volkslied uitgeroepen, doch het onofficiële blijft het lied van Tol lens, dat ook op militaire begrafenis sen wordt gespeeld. Hetzelfde doet zich voor met de rood-wit-blauwe Ne derlandse vlag, luttele jaren geleden eerst als zodanig erkend, doch aan wier zijde trouw het fleurige oranje- blanje-bleu blijft wapperen aan de gevels van particulieren. Naast een ambtelijk voorgeschreven naam, volkslied en vlag hebben wij andere dito's welke bij ons zelf en in het buitenland evenzeer gangbaar zijn. Daarmee is de zotternij nog niet ten einde. De hoofdstad des lands is altijd de plaats, waar de regering zetelt. In de hoofdstad van Nederland is echter geen regering te bekennen, die is ge huisvest in de residentie, de plaats waar de vorstelijke familie verblijf houdt. Behalve uiteraard in Nederland, want daar woont de Koninklijke fami lie buiten de residentie. Dus: twee namen, twee volksliederen, twee vlaggen, twee hoofdsteden, twee residenties. Waar terwereld worden al deze malligheden in één combinatie aangetroffen, behalve dan in Neder land? Laten wij dit verder rusten en er ons liever over verheugen dat einde lijk de ochtenden zijn gaan lengen, hoewel we de kortste dag reeds lang achter de rug hebben. Want met die kortste dag is het eigenlijk maar een verwarrende geschiedenis. H. Pétillon. MINISTER LIEFTINCK VERKLAART Critiek in Eerste Kamer op wetsontwerp „toezicht credietwezen". Minister Lieftinck heeft Dinsdagavond by de beantwoording der spre kers in de Eerste Kamer, die 's middags het woord hadden gevoerd tijdens de behandeling van het wetsontwerp toezicht credietwezen", medege deeld, dat de schuld van Nederland by de Europese Betalings Unie is overgegaan in een vordering. De heer De Wilde (A.R. was de eerste spreker, die de debatten over het wetsontwerp inleidde. Hij ver klaarde tegen de politiek van minis ter Lieftinck ernstige principiële en practische bezwaren te hebben. Door de bankwet is de Nederlandse Bank geheel afhankelijk van de minister geworden. Voorts was hy van gevoe len, dat het de regering ontbroken heeft aan de kracht om aan een schijnwereld een einde te maken. Zes jaar lang, aldus spr., heeft men op een veel te hoge voet geleefd. De heer Pollema (C.H.) verklaar de, dat zijn fractie tegen het ont werp is en de heer Regout (K.V.P.) zeide, het gewenst te achten, dat aan het particuliere bankwezen een rui me mate van zelfstandigheid wordt gelaten. De heer Molenaar (V.V.D.) waarschuwde voor de grote macht, welke door deze wet aan de regering wordt gegeven en merkte op, dat in onvoldoende mate tot consolidatie van schatkistpapier is overgegaan. De heer Van Tilburg (Arb.) betoon de zich een voorstander van het ont werp, hoewel hij liever had gezien, dat aan physielte contróle de voor keur was gegeven. In de avondvergadering verklaarde de heer Van Santen (C.P.N.) geen vertrouwen te hebben in de regering, maar zeide uit hoofde van zijn ver antwoordelijkheid jegens de arbei dersklasse zich niet tegen het wets ontwerp te zullen verzetten. Minister Lieftinck beantwoordde de sprekers daarna, waarbij hij op merkte, dat het niet juist is te zeg gen, dat er van de zelfstandigheid der Nederlandse Bank niets is over gebleven. Hij was ervan overtuigd, dat een blijvende regeling te verkie zen is boven de tijdelijke, zoals door de Tweede Kamer is uitgemaakt. De bewindsman bestreed de opvat ting, dat het ontwerp een socialis- Eva Peron voor herstel naar Zwitserland DE ARGENTIJNSE PRESIDENT VOOR MOEILIJKE BESLISSING. In Brazilië gaan geruchten, dal Eva Peron, de 31-jarige vrouw van de Argentijnse president, die na haar operatie nog niet geheel hersteld is, voor een langdurige kuur naar Zwit serland zal gaan. Dr. Pack, een Amerikaanse kan kerspecialist heeft haar de afgelopen maanden verscheidene keren onder zocht. Hij heeft er op aangedrongen dat zij Argentinië, waar het in de zomer drukkend warm is zal verlaten om elders herstel te zoeken. Indien dit juist is, dan is het zeer wel mogelijk, dat president Peron zijn vrouw zal vergezellen. Dat zou evenwel het einde zijn van zijn re giem, want een langdurige afwezig heid zou zijn terugkeer als president onmogelijk maken, aldus het Alg. Dagblad. DE GRONDWETSHERZIENING. „West" Nieuw Guinea inplaats van „Nederlands" Nieuw Guinea De Tweede Kamer heeft haar voorlopig verslag uitgebracht over de eer ste zes ingediende wetsontwerpen betreffende de aanstaande grondwetsher ziening. Zoals bekend gaat het hier om de wijziging van de grondwet, over gang naar een nieuwe rechtsorde, uitbreiding aantal leden Tweede Kamer en Eerste Kamer, verlaging minimumleeftijd voor het lidmaatschap Twee de Kamer en Provinciale Staten en handhaving minimumleeftijd voor het lidmaatschap van de Eerste Kamer. Tijdens de algemene beschouwingen is er door de leden uitvoerig van gedachten gewisseld en de meningen bleken nogal verdeeld te zijn. Verscheidene leden gaven te ken- j nen er de voorkeur aan te geven met een herziening van onderdelen der grondwet t wachten, totdat de ge hele grondwet „op de helling" gezet zou kunnen worden. Wel achtten ve len het wetsontwerp voor de overgang naar de nieuwe rechtsorde noodzake lijk. Over de wijze van de grondwets herziening namelijk door een daar toe speciaal te kiezen Kamer lie ten vele leden zich afkeurend uit. Men meende, dat de urgentie van de herziening niet van dien aard was, dat hiermede niet zou kunnen worden gewacht tot aan het einde van een parlementaire periode. Kosten en moeiten van extra verkiezingen kun nen ons volk bespaard worden, meen de men. In dit verband vroegen sommige le den zich af hoe de situatie zal wor den, in dien de (eventuele) grond wetskamer een in eerste lezing aan genomen regeringsvoorstel zou ver werpen. Dit zou vermoedelijk aftre den van het kabinet tengevolge heb ben, terwijl bovendien het parlement, dat het voorstel in eerste instantie aanvaardde, niet meer representatief tisch karakter draagt. De minister verklaarde tenslotte, al zeer lang niets anders te doen dan zou zijn en eveneens ontbonden zou ervoor te ijveren, dat de gelden niet i moeten worden. voor additionele en andere neutraal monetaire bestemmingen gebruikt I DE NIEUWE RECHTSORDE zullen worden. Vandaag komt de Met het voorstel tot overgang naar Eerste Kamer weer bijeen. een nieuwe rechtsorde konden vele 'leden zich verenigen, mits rekening wordt gehouden met de (reeds ge bleken) psychologische uitwerking van de teksten en er b.v. inplaats van over „Nederlands Nieuw Guinea" over „West Nieuw-Gulnea" zou wor den gesproken. Andere leden scheen het adjectief „Nederlands" evenwel zeer waardevol. De voorgestelde uitbreiding van het aantal leden der Tweede Kamer vond van verschillende zijden instemming; degenen, die uitbreiding met het oog op de grootste fracties overbodig achtten, meenden hun stem toch niet te mogen onthouden, daar een ver groting van de minder grote fracties hen wenselijk voorkwam. Uitbreiding van het aantal leden der Eerste Kamer vond evenwel van verschillende zijden bestrijding. De verlaging van de leeftijdsgrens van 30 tot 23 jaar voor het lidmaat schap van Tweede Kamer en Provin ciale Staten achtten velen in het al gemeen niet aanvaardbaar. „Ook bo ven de dertig zijn er nog genoeg be kwame Nederlanders om vijftig extra Kamerleden te kiezen", zo meenden deze leden. Degenen die met het voorstel onverdeeld konden instem men betreuren het, dat de regering niet tevens heeft voorgesteld het ac tieve kiesrecht te verlagen van 23 tot 21 jaar. Hel wereldgebeuren Bamboe-gordijn Met het nieuwe jaar heeft zich plotseling de zenuwenoorlog in Z.-O.-Azië toegespitst; de toe stand vereist van de zijde der politie ke waarnemers de grootste mogelijke opmerkzaamheid. Het is nog niet mo gelijk de psychologische achtergrond, die tot deze plotselinge ontwikkeling geleid heeft, te doorgronden.Rood-Chi- nese bezorgdheid over ccn eventuele invasie van Tsjang Kai-Sjek en een toenemende guerilla-activiteit in de Zuid-Chinese provincies gaan hand in hand met een bedreiging van de Z.O. Aziatische landen met een Rood-Chi- nese expansie, waarbij het gevaar van een spoedige militaire interventie in Indo-China een even grote rol speelt als de infiltratie van Rood-Cbinese guerilla's in Burma en Siain en de- voorziening van de opstandelingen in Malakka van wapens. De berichten, die tot de samenstelling van dit mo- zaïkbeeld hebben geleid, zijn afkom stig uit bronnen aan beide zijden van het „bamboe-gordijn". De verklaring van een hoge nati- onaal-Chinese militair over de bereid heid van het Kuomintangleger op Formosa, het verrassende inspectie bezoek van Tsjang Kai-Sjek op de Pescadores en het eiland Minmen voor Amoy tezamen met de leider van de Amerikaanse militaire missie, zijn be zichtiging van élite-eenheden, die bo ven Foe-kien gedropt zullen worden en van guerillatroepen die weer naai Rood-China teruggaan, dit alles heeft in Peking grote opwinding veroor zaakt. Nog meer echter heeft het bezoek van generaal Li Mi, die van Oost-Burma uit tegen Yunnan opereert, aan Peking aanleiding gege ven tot een heftige reactie. Peking be weert, dat de Amerikanen generaal Li Mi bij zijn voorbex-eidingen voor een nieuw offensief van Oost-Burma uit tegen Yunnan in belangrijke mate steun verlenen en dat tegenwoordig 70.000 man op Amerikaanse schepen van Formosa naar Siam getranspor teerd worden, die van daar uit naar het kleine leger van Li Mi zouden doorstoten. In hoeverre deze bewerin gen op waarheid berusten, is de vraag. De Amerikaanse militaire adviseurs op Formosa hebben op desbetreffende vragen slechts geantwoord met ..geen commentaar". Het is een feit, dat de regering van Burma, die in het vorige jaar veel moeite heeft gedaan om de ongewenste nationaal-Chinese gasten, die tegen haar wil van Noord-Burma uit tegen Rood-China opereerden, kwijt te raken, tegenwoordig veel minder bezorgd over deze toestand blijkt te zijn. et is niet te loochenen, dat bij de kleine volkeren een sterkere tegenstand tegen Rood-China merkbaar wordt. Het is dan ook zeer goed mogelijk, dat achter de coulissen dingen gebeuren, die tot nu toe aar. het licht der openbaarheid onttrokken waren. In de Zuidelijke Rood-Chinese provincies staat het er voor Peking niet al te gunstig voor. Al valt er ook niet aan te twijfelen, dat de commu nisten daar de onbeperkte macht heb ben. toch zijn er tekenen van toene mende ontevredenheid en tegenstand tegen de onderdrukking. Een invasie van troepen van Tsjang Kai-Sjek in Foe-kien en een gelijktijdige operatie van Li Mi in Oost-Burma tegen Yun nan zou bij de Zuid-Chinese bevolking grote bijval vinden, indien deze met voldoende krachten werd ingeleid en direct bij het begin op grote succes sen kon bogen. Generaal Li Mi heeft, zoals bekend, verleden jaar in Augustus met zwakke krachten een privé-offensief tegen Yunnan onder nomen. dat jammerlijk mislukte. De Rood-Chinezen wierpen sneller dan hii verwachtte twee divisies tegen hem in de strijd en sloegen hem terug. Wel iswaar blijkt hun bewering, dat zijn troepen „gedecimeerd" zouden zijn. thans onwaar te zijn, maar men zou in Peking toch niet zoveel ophef maken van generaal Li Mi, als men in hem niet een potentieel gevaar zag. FEUILLETON DOORi M. VER NON De Amerikaanse productiedeskundi- ge Edward Lewis, zal de leiding hebben bij de vergroting van de Europese indus triële productie door het agentschap voor de wederzijde veiligheid. 28 we dan allemaal zien weg te komen of geen van allen." Jane Frask schudde haar hoofd. „Ik ben nog niet klaar om El Araish al te verlaten", sprak ze. „En laat me nu een poosje alleen als je wilt. ik moet denken". Gehoorzaam draaide Mara zich om en ging, gewend als ze was aan de stemmingen van haar werkgeefster, haar eigen kamer in. Daar ze zich moe voelde besloot ze een ogenblik te gaan liggen en wat te rusten. Maar toen ze haar sandalen uitschop te, richtte ze opeens haar hoofd op en bleef met een verschrikte blik in haar ogen rechtop en bevend staan. „Ik ben nog niet klaar om El Araish te verlaten". De woorden van Jane Frask schoten haar weer in de ge dachten, geladen met een zekere be tekenis. Ze had een reden, een doel om langer te willen blijven. En die redenZe durfde de gedachte die ineens bij haar opkwam, haast niet door te denken: Sheik Amid was de moordenaar van Edward Frask! Nu ze het achteraf bekeek, gleden de stuk jes van de legkaart gemakkelijk op zijn plaats, wanneer men Amid als de centrale figuur de moordenaar beschouwde. Het besluit van juffrouw Frask om El Araish binnen te dringen omdat haar broer hier was geweest, de man in Arabisch costuum die de ,avond van de moord in het dorp waar de heer Frask woonde, was gezien, het feit dat Jane nog niet klaar was om El Araish te verlaten Mara herinnerde zich nu een ge sprek met Yhula in de loop waarvan het meisje had verteld dat haar broer nog zeer onlangs in Engeland was geweest: en toen Mara haar vol belangstelling naai- bijzonderheden had gevraagd, had het meisje ge tracht haar woorden te herroepen, maar tenslotte had ze toch moeten toegeven dat hij daar „niet lang gele den voor korte tijd was geweest". „O,,ja, dit alles wees onmiskenbaar allemaal in dezelfde richting. Een ogenblik raakte Mara in de war toen ze zich de vriendschappelijke houding van juffrouw Frask tegenover de sheik in herinnering bracht: toen be sefte ze ook hier de reden voor. Jane stond alleen tegenover een machtig tegenstander en haar enige wapen was haar scherpe verstand. Natuurlijk moest ze mogelijke verdenkingen die hij zou kunnen koesteren in slaap sus sen, hem vertrouwen in zijn veilig heid laten krijgendaarom had ze een vriendschappelijke houding je gens hem aangenomen, dat behoorde alles bij haar plan. En dat Amid be zwaar had tegen hun vertrek was omdat hij niet volkomen zeker van hen was per slot van rekening was Frask een ongewone naam en als hij het al niet zeker wist, kon hij toch wel vermoeden dat ze familie was van de man die hij vermoord had. Zou hij er enig vermoeden van hebben dat ze hem op het spoor was geko men tot ze hem hier in El Araish had gevonden? Of beschouwde hij dat meer als een merkwaardige samen loop van omstandigheden en geloof de hij dat ze volslagen onbekend was met de rol die hij bij de moord van haar broer had gespeeld? Mara zweeg even. als was het niet gemakkelijk voor haar om haar ge dachten onder woorden te brengen. „Ik vind het erg moeilijk om het uit te leggen", sprak ze tenslotte. „In bepaalde omstandigheden zou ik hier wel gelukkig kunnen zijn.. El Araish is prachtig en fascinerend, ik zou er van kunnen gaan houden en dat is, geloof ik, de reden dat ik bang ben" Hoewel de woorden van het meisje paradoxaal klonken, knikte Jane toch begrijpend. (Wordt vervolgd). Distributie van gas- en dieselolie opgeheven. In de Staatscourant is een bekendma king van de directeur van het Rijksbureau voor aardolieproducten opgenomen, die het einde betekent van de rantsoenering van gasolie, autogasolie, dieselolie, huis brandolie 1 en 22. en dunne stookolie. De enige producten die thans nog aan distributiemaatregelen zijn gebonden, zijn bepaalde soorten stookolie, zulks in ver band met de samenhang die deze energie bron heeft met de behoefte aan vaste brandstoffen voor de industrie. Te Buenos Aires zijn 01 communisten gearresteerd; zij zouden van plan zijn geweest ongeregeldheden uit te lokken, gen hém nog" te* sterk isr Gezien in het (duistere) licht van de zen feiten, krijgen ook de besprekin gen van de stafchefs van de Grote drie over de verdediging van dit gebied, welke enkele dagen geleden in Washington werd afgesloten, een bij zondere actualiteit, vooral ook omdat daar wel schijnt te zijn overeengeko men. dat een interventie van de com munisten in Indo-China beslist niet geduld zal worden. En wat nog veel belangrijker is de tegenmaatrege len dienovereenkomstig reeds zijn vastgesteld. Kabinet van Houtte met Pholien De officiële samenstelling van de nieuwe Belgische homogeen katholie ke regering is als volgt Eerste minister Jean van Houtte; buitenlandse zaken: Paul van Zee land; verkeerswezen: P. W. Segers; buitenlandse handel: Joseph Meurice; binnenlandse zaken: Ludovic Moyer- soen; justitie: Joseph Pholien; onder wijs: Pierre Harmei; financiën: A. E. Janssen; economische zaken: Jean Duvleusart; wederopbouw: Albert Coppe; koloniën: Andree Dequae; ar beid: van den Daele; publieke wer ken: Oscar Behogne; landbouw: Charles Heger; volksgezondheid: Al fred Detaeye; landsverdediging: Eu- gen Degreef. Het nieuwe kabinet telt acht Vlamingen en acht Walen. Dit is de derde homogeen-katho lieke regering sedert de verkiezingen van 5 Juni 1950, toen de C.V.P. de absolute meerderheid in kamer en senaat veroverde. De nieuwe Belgische premier Jean van Houtte, die tot de beste tweeta lenkenners van België behoort, is professor aan de universiteit van Gent en Luik. Hij werd in 1907 te Waregem_in West-Vlaanderen gebo ren. In 1950 werd hy als minister van financiën in het kabinet van Pholien opgenomen. In de C.V.P. vormt hij de schakel tussen de conservatieve en de democratische vleugel. Opmerkelijk is dat Pholien opnieuw in de regering is opgenomen als mi nister van justitie. Eyskens blijkt ge weigerd te hebben deel uit te maken van het kabinet, omdat hij van oor deel is, dat de stroming in de conser vatieve gelederen van de C.V.P. te-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5